erk in Polen streeft aar herstel vrijheden GERUCHTMAKEND PROCES IN VS ROND MOORDDADIG SCHRIJVER TIEVE BEMIDDELING VATICAAN rs» iruzelski: geen uuitenlandse 95 Eïmenging Koppel Schmidt-Genscher gaat moeilijk jaar tegemoet -ITENLAND LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 6 JANUARI 1982 PAGINA 9 lafrikaanse troepen ten op Cubanen Zuidafrikaanse ziin in het grensgebied tus- |r Is Kngola en Namibië voor het ïslaags geraakt met Cubaanse Tire eenheden. Dit heeft de be- bber van de veiligheidstroepen mibië, generaal Klopper, giste- teegedeeld. Ni dat een Cubaan was omgeko en een tweede was gevangen [£yien. De Zuidafrikaanse militai raren op de Cubanen gestuit ij jacht maakten op guerrilla- rs van de Namibische bevrij- Deweging Swapo. Het was de maal sinds de burgeroorlog 175 in Angola, dat in dit gebied use troepen rechtstreeks een it leverden met de Zuidafrika- Syrië overweegt militaire banden met SU aan te halen JIDDAH Wanneer de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties geen stappen onderneemt met betrekking tot de Israëlische annexatie van de Golanhoogte, dan zal Syrië mogelijk een stra tegische samenwerkingsovereenkomst met de Sovjet-Unie aan gaan. Dit heeft de Syrische vice-premier Khaddam gisteren in een interview bekend gemaakt, aldus het Saoedische persbu reau. Khaddam zei dat een eventuele oost strategische overeenkomst met de Sovjet-Unie vergeleken moet worden met het militaire pact dat Israël en de VS enkele weken hebben gesloten. Volgens Khaddam is de financiële hulp die Syrië van de enkele Golfsta ten ontvangt onvoldoende. De Veiligheidsraad hervat vanavond haar overleg over de an nexatie van de Golanhoogte. Naar verwachting zullen de Arabi sche landen een volledig embargo op alle transacties met Israël eisen. Volgens bronnen bij de Veiligheidsraad zullen de VS en misschien ook Frankrijk en de Engeland een veto uitspreken over ieder voorstel tot sancties. Canada beperkt immigratie OTTAWA De Canadese regering heeft gisteren een verbod uitgevaardigd op het aannemen van buitenlandse werknemers in mijnen, op bouwterrei nen, in een aantal fabrieken en voor niet-gespecialiseerde beroepen. De maat regel heeft tot doel de banen voor de Ca nadezen zelf te beschermen. Volgens functionarissen van het ministe rie van immigratie kan de maatregel ge volgen hebben voor de tienduizenden die anders naar Canada hadden kunnen emigreren. De immigratiebeperking vormt een onderdeel van een project van 125 miljoen gulden om de gevolgen van de economische recessie te bestrij den. In de afgelopen maanden zijn tien duizenden Canadezen op straat komen te staan. TIENDUIZEND MAN WEG BIJ BRITSE MARINE (Van onze correspondent Roger Simons LONDEN De Britse marine zoekt vrijwilligers die de dienst willen verlaten. In de komende vier jaar moet het aantal marinemensen met tienduizend wor den verminderd tot 57.000. Wie besluit de dienst te verlaten krijgt, belastingvrij, achttien maanden loon plus een gouden handdruk die gebaseerd is op functie en aantal dienstjaren. De ontslag-procedure maakt onderdeel uit van grote bezuinigin gen van het Britse ministerie van defensie. Toch zal het massale ontslag en de bijbehorende vergoedingen de komende jaren mil joenen guldens aan extra uitgaven met zich meebrengen. Op den duur worden de kosten voor de marine echter belangrijk min der. Verder wordt ook op het aantal schepen van de roemruchte Navy gekort. Ongeveer 35 van de in totaal 150 oorlogsbodems j zullen uit de vaart worden genomen. Romeinse leider Rode Brigades aangehouden ROME De Ro- meinse politie heeft maandagavond Ste- fano Petrella aange houden, volgens de justitie een van de leiders van de afde ling van de Rode Brigades in de Ita liaanse hoofdstad. De 25-jarige Petrel la. in wiens wagen veel wapens wer den gevonden, wordt er van ver dacht deel te heb ben genomen aan de ontvoering van de Napolitaanse po liticus Cirillo, Anti-semitisme in VS toegenomen NEW YORK Het aantal gevallen van anti-semitis me in de VS is in 1981 meer dan verdubbeld. Dit heeft een vooraanstaande joodse groepering vanoch tend bekend gemaakt. De anti-laster lig a van B'nai B'rith heeft 974 voorvallen van anti-joods vandalisme in 1981 geregi streerd tegen 377 het jaar d aarvoor. Zij voegt eraan toe dat vorig jaar 73 men sen, vrijwel allemaal on der 21 jaar, zijn gearres teerd in verband met anti semitisch vandalisme. sletf4 dit a| Dt 33 >EN De rooms- !!f|lieke kerk, een ltsfactor van beteke- Polen, is naar voren den als een belang en discrete bondge- van bondskanselier lidt en de andere po- leiders die binnen en de NAVO beto- dat strafmaatregelen het militaire regime Jgeneraal Jaruzelski Sovjet-Unie voorba- en zelfs tegenover- ^^■Ide gevolgen kunnen en. achttien maanden dat riteit zich openlijk kon esteren, schaarde de met de paus voorop zich jk achter de nieuwe on- kelijke vakbond. Maar aldelijk adviseerde de Solidariteit zich te mati- i drong ze er bij het vak- id op aan om zich te ïtreren op economische "Dl «c'a'e hervormingen en :RLAinnen van respect voor AG enstige en individuele in. Rechtsstreekse poli- ■MaJeisen moest Solidariteit mogelijk vermijden, al- et Vaticaan en de vak- m\f m moest waken voor de "ding een openlijke poli- JD beweging te worden. ijft het standpunt van de bisschoppen en van de self, nu de kerk na het digen van de noodtoe- probeert een bemidde- n- rol te spelen in de Pool- is. De kerk blijft bij haar —punt dat hervormingen len moeten worden be- binnen het raamwerk van samenwerking tussen de Poolse communistische partij, Solidariteit en de rooms-ka- tholieke kerk. Aartsbisschop Glemp lijkt alle ideeën voor een meerpartijen systeem voor Polen af te wijzen. Kennelijk beschouwt de kerk dit nog steeds als politiek niet haal baar. Sinds de afkondiging van de noodtoestand heeft de kerk zich zichtbaar ingezet voor de familieleden van gevangenen, aangedrongen op verbetering van de omstandigheden in de interneringskampen en op de vrijlating van de gevangenen. Door toedoen van de kerk zijn inmiddels alle priesters die na 13 december waren opgepakt, vrijgelaten. De Poolse autori teiten hebben de kerk een lijst gegeven met vijfduizend na men van gevangenen, maar de kerk meent dat het werkelijke aantal veel groter is. Priesters mogen in de kampen missen opdragen en voedsel meene men. Terwijl dit alles wordt be schouwd als noodzakelijke eer ste hulp door de kerk, zijn de paus en de Poolse primaat ook achter de schermen actief en stellen ze alles in het werk om de Poolse militaire raad te be wegen tot een opheffing van de staat van beleg en een her vatting van de nationale dia loog. Een hoge diplomaat van het Vaticaan bracht vlak voor kerstmis een bezoek aan War schau. Hij had een brief van de paus bij zich waarin de kerkvorst opriep tot een her stel van de wettelijke rechten van Solidariteit, vrijlating van Walesa en de rest van het vak bondspresidium alsook van de andere gevangenen, terugkeer tot een burgerregering en een heropening van de onderhan delingen voor burgerlijke en economische rechten. De Romeinse prelaat mgr. Poggi heeft kunnen spreken met generaal Jaruzelski en keerde kennelijk terug in de overtuiging dat de buitenwe reld Polen moet helpen in plaats van sancties op te leg gen. De militaire autoriteiten van Polen zouden moeten worden aangemoedigd conces sies te doen en niet in een hoekje gedreven moeten wor den. Mgr. Poggi lijkt ervan overtuigd dat het fout is gene raal Jaruzelski als een mario net van de Sovjet-Unie te be schouwen; ja, dat de Poolse lei der gelijk zou kunnen hebben als hij zegt dat hij de staat van beleg wel moest afkondigen omdat anders de Sovjet-Unie had ingegrepen of een van de voorstanders van de harde lijn de macht in Polen van hem had overgenomen. De paus heeft een andere di plomaat van het Vaticaan in Polen achtergelaten, pater Bo- lonek, die de contacten onder houdt tussen de militaire raad en het Vaticaan. Verder heeft hij ook een langdurig onder houd gehad met bisschop Bo- browski, de secretaris van het Poolse episcopaat, die Walesa enkele keren heeft gesproken sinds de militaire machtsover- Crisisteam De Poolse bisschoppen zelf hebben, zonder dat daaraan overigens veel publiciteit is ge geven, een „crisisteam" opge richt dat onder leiding staat van een katholieke intellectu eel, professor Stomma, die pro beert de dialoog met de mili taire raad gaande te houden. Een ander lid van dit team, professor Mitzeviski, was vori ge week op een geheime mis sie naar Frankrijk, waarvoor hij toestemming had gekregen van de militaire autoriteiten De reis was onder meer be doeld om de Poolse ingreep te verklaren en om uit te leggen dat het noodzakelijk is om te streven naar nationale over eenstemming in Polen. Maar het zal niet lang meer duren of de kerk moet beslui ten of ze zich in haar geheel achter generaal Jaruzelski schaart. De generaal mist dui delijk de steun van het volk en hij zal de staat van beleg waarschijnlijk niet opheffen zolang hij niet het vertrouwen van de Polen heeft terugge wonnen. Vrijlating van Wale sa en andere vakbondsleiders zouden uiteraard een heel gro te stap in de goede richting zijn. Maar met de enorme bitter heid die is losgekomen sinds de afkondiging van de nood toestand, zou waarschijnlijk de hele kerk niet alleen aarts bisschop Glemp wiens geloof waardigheid een deuk heeft opgelopen omdat hij zich aan vankelijk neerlegde bij de noodtoestand en ook de paus zelf nodig zijn om de priesters en de dertig miljoen Poolse gelovigen over te halen de generaal tenminste het voordeel van de twijfel te ge ven en te geloven dat hij op recht naar hervormingen streeft. De paus wacht nog steeds op een teken van de militaire au toriteiten. Zijn geduld is nog niet op. HELLA PICK THE GUAR DIAN Aanhoudende wateroverlast in Engeland De gehele 2000 jaar oude Engelse stad York dreigt als gevolg van aanhouden de zware regenval onder water te komen staan. Met man en macht worden de oevers van de rivier de Ouse versterkt in een po ging het wassende water tegen te houden. Het werk lijkt tevergeefs. Meteorolo gen verwachten voor de komende dagen nog meer zware regenval. Honder den huizen staan al onder water. Op de foto militai ren en politie bezig met de evacuatie van gezinnen. Illlllllllllllllllllllll aravan 1 l >chouv lem bij (Vervolg van de voorpagina) SCHAU Jaruzelski had gezegd in het gesprek met de ssadeurs op maandag dat Warschau geen bezwaar zou heb- ègen het vertrek van de leiders van Solidariteit, op voor- ïe dat de Westerse landen hen willen toelaten, is het onderhoud maakte Jaruzelski verder duidelijk dat ?sluit tot het uitroepen van de staat van overleg een zuiver e kwestie was, bedoeld om anarchie en een burgeroorlog te ;omen. De bepalingen van de noodtoestand waren volgens elski al iets versoepeld en daarmee zal afhankelijk van de ikkelingen verder worden gegaan. De Poolse leiding is '6r esloten het proces van hervormingen voort te zetten. Jaru- goud i verklaarde ook de strafmaatregelen tegen zijn land te zien Teveoantage, waaraan Polen nimmer zal toegeven. Hij wees ver- Te p de tegenstelling in dit opzicht tussen de gematigde hou- de EG-landen en het harde standpunt van de VS. De ïese Gemeenschap moet kalm blijven en de Amerikaanse en scherp veroordelen, aldus Polens sterke man. Hij voeg- verder nog eens aan toe dat Polen buitenlandse inmenging 13 CQfeeft aanvaard en dat niet zal doen. Jaruzelski doelde dui- j op de beschuldigingen vanuit het Westen dat de Sovjet- Legit|de zaken in Polen regelt, Antijeiskj vroeg de Europese Gemeenschap begrip te tonen voor 12' Hidige toestand in Polen, die naar hij toegaf abnormaal is. zo snel mogelijk zal worden beëindigd. Wat betreft verwij- at de genomen maatregelen in strijd zijn met de bepalingen „i90C|e Slotakte van Helsinki, zei hij dat staten het recht en de verk. tkte plicht hebben om hun binnenlandse veiligheid te waar ds u af P teneinde 6611 burgeroorlog en een ineenstorting van de —We te voorkomen. iternationale commissie van juristen in Genève heeft giste laar „diepe bezorgdheid" geuit oer de toestand in Polen, ook gezegd dat de situatie aldaar „minder extreem" lijkt ia militaire staatsgrepen in andere landen. 'olen komen nog steeds ongecensureerde berichten binnen jet lijdelijk verzet op grote schaal voortgaat. De mensen ver ren DAlen wel op het werk, maar zouden zich nauwelijks inspan- 18.43.ïlDe leefomstandigheden in de kampen, die vijfduizend ge- tenen herbergen zouden volgens ooggetuigeverslagen mo- ^jjjZ^el redelijk zijn. Kllllllllllllllllllllllllllllipilllllllllllll ETA ontvoert jachtvriend prins Bernhard MADRID De 74-jarige Spaanse industrieel José Lip- perheide, een jachtvriend van prins Bernhard, is gisteren waarschijnlijk door de Baski- sche ETA ontvoerd. Er is in middels een zeer hoog losgeld geëist. Lipperheide werd uit zijn woning in het Baskische plaatsje Neguri ontvoerd door tien mannen. De industrieel werd al geruime tijd door de ETA bedreigd omdat hij wei gert de „revolutionaire belas ting" te betalen, die de afschei dingsbeweging van vermogen de mensen in Baskenland eist. José Lipperheide. Tass verwijt EG inmenging in Polen MOSKOU Het Russische persbureau Tass heeft de EG beschuldigd van inmenging in Poolse aangelegenheden. Tass regaeerde hiermee op de ver klaring van de EG-ministers, waarin van de Poolse leiders wordt geëist dat de staat van beleg wordt opgeheven. Ook het besluit van de EG zich niet te verzetten tegen de verleden week door de VS afgekondig de sancties tegen Polen en de Sovjet-Unie heeft in Moskou wrevel gewekt, al is men er wel weer tevreden over dat de EG zich niet bij de strafmaat regelen heeft aangesloten. Intussen heeft Griekenland zich van de EG-verklaring over Polen gedistancieerd om dat staatssecretaris Fotilas in Brussel een ander standpunt heeft ingenomen dan zijn re gering hem had opgedragen. Fotilas is. inmiddels ontslagen. DEELSTAATVERKIEZINGEN WERPEN SCHADUW VOORUIT (Van onze correspondent) BONN Op nieuwjaarsdag 1981 haalde menig politicus van SPD en FDP in Bonn op gelucht adem bij de gedachte, eindelijk weer eens een jaar zonder verkiezingen te mogen beleven. Deze dagen, precies een jaar later, is deze opluch ting omgeslagen in bange vrees. 1981 heeft allesbehalve rust en ontspanning gebracht. Hevige strijd binnen de par tijen en scherpe conflicten rond de begroting bleken ze ker zo inspannend als verkie zingstournees. Bovendien had het Bonner gekrakeel tot ge volg dat de aanhang van de so ciaal-democraten schrikbarend terugliep en dat de liberalen het gevaar lopen in deze crisis te worden meegesleurd. Geen vrolijke gezichten dus in de eerste dagen van 1982, ze ker niet bij het vooruitzicht van vier komende deelstaat verkiezingen, waaraan iets minder dan de helft van de to tale Westduitse bevolking deelneemt. De signalen voor SPD en FDP staan met het oog op die vier voudige stembusstrijd op storm. Niet alleen moeten bei de partijen vrezen dat hun macht, in de provincie nog ver der afbrokkelt, ook kan het machtsverlies in een van de deelstaten de wetgevende ar beid in Bonn lamleggen en daarmee het regeren praktisch onmogelijk maken. In de hui dige Bondsdag bezit de re- gringscoalitie een gewone meerderheid. In de Bondsraad (de vertegenwoordiging van de verschillende deelstaten) hebben CDU en CSU een meerderheid. Als de christen democraten door winst in de komende verkiezingen een twee derde meerderheid in de Bondsraad krijgen en die kans is vrij groot dan zijn zij in staat een groot deel van het regeringswerk stil te leg gen, zonder dat SPD en FDP daar iets aan kunnen doen. Niet zo vreemd dus dat de stemming in het kamp van de CDU en CSU vrolijk is. De Unie-partijen ruiken meer dan ooit de kans om eindelijk weer eens uit hun frusterende posi tie van jarenlange oppositie te komen en hun eigen politiek hoe vaag die ook mag zijn uit te kunnen voeren. Gevaarlijk De stembussen worden in ge reedheid gebracht in Neder- Saksen (maart). Hamburg (juni), Hessen (september) en Beieren (oktober). Beieren en Neder-Saksen, beide geregeerd door de christen-democraten, kunnen de verhoudingen niet sterk veranderen. In de stad staat Hamburg geldt op de eer ste plaats de vraag of de libe ralen, na vier jaar geleden uit het parlement te zijn gegooid weer de kiesdrempel kunnen halen. Maar ook binnen de OPD, waarvan de absolute meerderheid in Hamburg nog geen direct gevaar loopt, is iets van een soort angst waar te nemen. De gebeurtenissen rond de atoomcentrale Brok- dorf en de smadelijke neder laag van „glamourboy" burge meester Klose, gevolgd door hevige interne partij-onlusten. hebben de SPD kippevel en veel anti-reclame bezorgd. Het meest benauwend is de si tuatie in de deelstaat Hessen, het laatste „land" in de Bonds republiek, waar een coalitie van SPD en FDP regeeert. En uitgerekend hier staat het so ciaal-liberale verbond op le men voeten. Minister-presi dent Borner (SPD) en zijn ka binet hebben zich vele vijan den gemaakt door hun onver zettelijke houding tegenover de omstreden bouw van de nieuwe startbaan voor de luchthaven van Frankfurt, in het kielzog waarvan zich bur- geroorlog-achtige toestanden begonnen voor te doen. Daar naast hebben regeringsbeslui ten over de oprichting van een nucleaire opwerkingsfabriek in de deelstaat alsmede de uit bouw van het atoomcomplex Biblis in grote delen van de bevolking voor onrust gezorgd. Belangenstrijd Voor sociaal-democraten en li beralen in de Bondsrepubliek ligt dit jaar een uiterst onzeke re toekomst in het verschiet met de kans dat zij vanuit de provincie worden gedwongen hun macht in Bonn te moeten opgeven. Een stralend per spectief voor CDU en CSU zou men zeggen. Maar voor de Unie-partijen doemt bij een eventuele machtsovername in Bonn een groot probleem op: wie wbrdt kandidaat voor het kanselierschap, Kohl, Stolten- berg, Albrecht of Strauss? Het is een hevige belangenstrijd, die binnen de oppositie alleen maar tot hevige en onsmakelij ke gevechten zal voeren. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Het heeft alles van een span nende, maar hoogst on waarschijnlijke thriller. Het enige verschil is, dat het allemaal echt gebeurt. Deze week is in New York het proces gestart tegen Jack Henry Abbott, schrijver-misdadiger, mis- dadiger-schrijver of vol gens sommigen hooguit een of zelfs geen van bei dei*. Het is in ieder geval alweer een zeer gerucht makend proces, nadat New York en de rest van de natie zich nauwelijks een jaar geleden vergaap te aan de justitiële perike len rond de moord van het hoofd van een bekak te meisjesschool op haar geliefde, een gevierde en schatrijk geworden dieet- dokter. Jack Henry Abbott verbleef 25 van zijn 37 levensjaren in op voedingsgestichten en gevan genissen. Zijn straflijst ver meldde ondermeer een bank overval en de moord op een mede-gevangene. In de gevan genis schreef hij „In the bally of the beast", een aangrijpend relaas van zijn leven achter tralies, dat niet alleen de aan dacht trok van een lezend pu bliek, maar ook van vermaar de auteurs als Norman Mailer. Abbott werd in recordtempo een gezien schrijver. Bemoeie nissen van Mailer en andere schrijvers leidden ertoe, dat Abbott op 5 juni van het afge lopen jaar vervroegd werd ontslagen uit een gevangenis in Utah. De weken erna ont brak? Abbott bij geen enkele gerespecteerde literaire party in New York. Op 18 juli raakte Abbott, ver gezeld van twee oogverblin dende vriendinhen, echter verzeild in een ruzie met een ober van een restaurant in New York. De 22-jarige ober lag korte tijd later dood op de stoep voor het restaurant, doodgestoken. Abbott vluchtte en werd pas 1 september gear resteerd in de staat Louisiana, waar hij in een olieveld werk te. Abbott bekende, maar zei uil zelfverdediging te hebben gehandeld. Het wapen, waar mee de ober na de ruzie over het gpbruik van een toilet zou De openbare aanklager be schikt over dne getuigen, die menen gezien te hebben dat Abbott de ober neerstak. Vol gens *ie verdediging hebben twee van deze getuigen zeker niet het hele incident kunnen volgen. Bovendien zegt de ver dediging te kunnen beschik ken over getuigen als Norman Mailer, die het vertrouwen in Abbott nog niet hebben verlo ren en menen, dat Abbott een deerniswekkend slachtoffer is van een falend Amerikaans corvee tiesy stee m - «4

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9