llegale lozingen hielden ifbedrijf overeind ^VDM boos over executies legeroetenmg Uitbreiding zeehavens is ruimteverspilling £eidóe0omcmt Kleine stap terug om grote te voorkomen Polen, Europa en de VS weer "3NENLAND LE1DSE COURANT WOENSDAG 6 JANUARI 1982 PAGINA 7 iek tijdens receptie n e^voor2!tter Dolman hield gis- - vaanzi'n nieuwjaarsreceptie. Op Ito wordt hij gelukgewenst verltf® heren Brinkhorst (D'66) en I tus?rs <CDA)- Dolman zei tijdens erdjceP1'6 het „krankzinnig" te zsDre1 dat de Sowjet-Unie begin >riaaPber s,echts een beperkt als Par,ementaire journalisten drs ftoelaten om het bezoek van aak fderlandse Par|ementaire de- jè aan Moskou te verslaan, ene hel,t van de aan9eme|- van'rnalisten 9ewe'9erb wordt en kerrere he,ft nie1, dan moe, de jTworden opgeworpen of het 0\Pen,aire bezoek dan n°9 we' 'ediudoorgaan. aldus Dolman. Taalunie-verdrag nadert voltooiing DEN HAAG De ra tificatie-oorkonden van het Nederlands- Belgisch taalunie-ver drag zullen op 27 ja nuari in de Haagse rolzaal op het Binnen hof worden uitgewis seld. Het verdrag zal dan in werking zijn getreden, zo heeft Buitenlandse Zaken meegedeeld. Mi nister Van der Stoel en waarschijnlijk ook zijn Belgische collega Tinde- mans zullen bij de plechtigheid aanwezig zijn. „Noodrampenplan" munitietrein klaar GRONINGEN De provincie Gro ningen heeft met deskundigen van het rijk een 'noodrampenplan' opge steld voor gemeenten die aan de spoorlijn liggen, waarover volgende week de munitietrein rijdt. Het transport, nu nog een proef, is voor het Amerikaanse leger in West-Duitsland. De munitie wordt aangevoerd in de Eemshaven en per trein via Groningen en Drente naar Duitsland gereden. Volgens de Gro ningse commissaris van de konin gin, Vonhoff, „kan er onder de hui dige omstandigheden geen sprake zijn van een dreigende ramp of iets dergelijks". Geen kerstzegel DEN HAAG Er wordt geen kerstpost zegel uitgebracht. Wel wordt in 1983 wellicht een kinder zegel uitgebracht met de afbeelding van één van de kinderte keningen van de on langs door de PTT uitgeschreven teken wedstrijd voor kerst kaarten. Dit heeft se cretaris-generaal P.C. de Man van Verkeer en Waterstaat geant woord op vragen van de CDA-kamerleden Mateman en Evers- dijk. te) etnaj re<) de z tionap^ angeH ne, or als h fïïS 1 O ECHT De solda- ikbond VVDM is itwaardigd over het Jat bij een legeroefe- onlangs drie krijgs- pgenen van de „oe- jjand" met losse flod- „geëxecuteerd" zijn. èns de VVDM gaat leger met dergelijke bootste executies zijn je te buiten. Het oefe en divan executies is een die een sfeer waarin geen en tvan oorlogsrecht meer lew zo vindt de solda- e H*kbond. Bovendien ;t al^ de oefening de voor schriften voor de samen stelling van het executie- peleton en de schootsaf stand niet gevolgd, zodat de terechtstelling ook als oefening op zich niet erg geslaagd was. De „executies" vonden plaats tijdens de oefening „Eind sprint" die eind november door eenheden van de Saksen- weimar-kazerne uit Arnhem werd gehouden. De oefen vijand, een verkenningseen heid van de kazerne, had de opdracht gekregen om met be hulp van zogenaamde partisa- nen door te dringen in het ge bied van de tegenstander. Bij deze intiltratiepoging werd de eenheid gevangen genomen, waarna de drie soldaten die voor partisaan hadden ge speeld voor een executiepele- ton worden gezet. De slachtoffers werden een voor een afgeschoten waarbij de laatste was ingefluisterd om hard te schreeuwen, zodat het allemaal wat realistischer leek, aldus een ooggetuige. Dit was een van de dienstplichtigen die was aangewezen voor het executiepeleton, maar dit wei gerde. Om het helemaal echt te maken moesten de soldaten volgens hem de lijken van de drie partisanen over de schou der nemen en een honderd meter verderop neerleggen. Daar mochten de drie terecht- gestelden nog een tijdje voor lijk blijven liggen. Toen de executies bij de nabe spreking van de oefening weer ter sprake kwamen reageerde het kader van de eenheid op protesten van soldaten dat het terechtstellen van verzetsstrij ders volgens het oorlogsrecht is toegestaan. Deze redenering wordt door de VVDM met kracht bestreden. Het interna tionale oorlogsrecht is op dit punt juist in beweging en het Nederlandse soldatenhand- boek verbiedt executies zonder vorm van proces, aldus de sol- datenvakbond. Over het voor val zijn door het PSP-Tweede kamerlid Van der Spek al vra gen gesteld aan minister Van Mierlo van defensie. Gif van kleding gespoeld Vrijwilligers van de Arnhemse Grondmaatschappij spoelen hun beschermende kleding af, nadat zij gisteren in de gifti ge Volgermeerpolder bij Amsterdam grondboringen voor de provincie Noord-Holland hebben verricht. Het onder zoek. met boringen op acht, vijftien en 45 meter, zal een maand duren. In september wordt een eindrapport over de hoeveelheid chemisch afval in de bodem verwacht. NATUUR EN MILIEU: i als steward ;er jdr9ers J ard Beer Trip is een van de afgestudeerde vliegers die wegens plaatsgebrek bij de KLM voor jjdje als steward werken. Op de foto bedient hij een van de reizigers, onder toeziend oog van hordes Renate Hesselink en assistent-purser Alexander ter Kuile. 1 lantf" UTRECHT Het Structuur schema Zeehavens van het mi nisterie van verkeer en water staat is een ruimteverspillend plan. Als het doorgaat zal Ne derland in het jaar 2000 min stens 25 procent te veel zeeha venterreinen hebben en als de economische ontwikkeling te genvalt kan dat percentage zelfs oplopen tot vijftig. Dit stelt de Stichting Natuur en Milieu in een commentaar op de nota die in juli vorig jaar is uitgekomen. Verkeer en Waterstaat schrijft in de nota dat de bestaande 14.000 hectare in de toekomst met 1400 hectare moet worden uitgebreid. Volgens de stich ting is dat onzin omdat nu al 5500 hectare niet gebruikt worden. Bovendien zou de ex tra reservering gebaseerd zijn op inmiddels achterhaalde prognoses en zou alleen de ex tra terreinbehoefte zijn onder zocht in plaats van het totale ruimtebeslag van de zeehaven bedrijvigheid. De Stichting acht het zinvoller als de rege ring streeft naar optimale be nutting van bestaande zeeha venterreinen en afstoting daarvan voor andere gebruiks- vormen. De voorgestelde uitbreiding van de Maasvlakte met 500 hectare voor onder meer een hoogoven- en een staalbedrijf, roept ernstige bezwaren op bij de stichting vanwege de be dreiging voor het milieu.. Natuur en Milieu pleitte giste ren verder voor stopzetten van schietproeven op gedeelten van de Noordzee en Wadden zee omdat het testen van mu nitie alleen van belang is voor de Nederlandse munitie-indu strie en niet voor defensie. De effecten van militaire oe fenterreinen op natuur en landschap worden volgens de stichting in het structuursche ma Militaire Oefenterreinen volstrekt onderbelicht. De sctichting is ook niet onder de indruk van het voornemen van Defensie om van de in to taal 23.000 hectare oefenterrei nen, 7500 hectare buiten ge bruik te stellen, „omdat deze terreinen allang natuurgebied zijn". De stichting noemt het structuurschema uit '74 een achterhaald stuk. Defensie ging toen uit van een groei van drie procent van het de fensieapparaat, maar ook voor defensie zijn inmiddels bezui nigingen aangekondigd. Na tuur en Milieu wil die bezuini gingen terugzien in bescheide ner ruimteclaims van het le ger. bots KWALIJKE LUCHTJES IN UNISER-PROCES bove wat| to's ipa Twintig procent Er eijn jaarlijkse omzet ver- f kilè het Brabantse gifbedrijf 1 slafr Holding uit illegale wenpjken, die voornamelijk iiden uit het lozen en jrerkopen van chemisch L De industrie leverde èr de stoffen onder de Jvaarde dat het bedrijf vernietigde of op legale plaatsen in het buitenland lieerde. Uniser maakte J kosten echter niet en VAlë tienduizenden tonnen de Nederlandse rivieren, het bedrijf dit niet heb- gens^edaan, dan was het bin- Jeze.de kortste keren failliet 'firahjest". Dit verklaarde tech- 6n "^directeur Magnus S. gis- 'enJ®f tegenover de rechtbank imb|reda in het monsterproces ujanj, de vijf voormalige top- i BOT'n Van ^n'ser' ®rbotus S. wordt beschouwd °Sra|et chemische brein van VAjafvaiconcern Hij was de die precies wist welke stoffen Uniser in huis haalde. Schuldbewust biechtte hij de rechtbank op dat hij in bepaal de gevallen voorzichtiger met de partijen industrieel vuil om had moeten springen. Zo vond hij het achteraf niet verant woord dat Uniser vaak giftige en hoogst explosieve afvalpro- dukten aan het rivierwater of aan Belgische tuinders toever trouwde. In sommige gevallen had hij het lozen en doorver kopen zelfs „a-sociaal en bela chelijk" gevonden, hetgeen hij wel eens per memo aan zijn collega's had laten blijken. Maar omdat hij geen commer ciële bemoeienis met de ver koop mocht hebben en louter en alleen aangewezen was la boratoriumwerk te doen, sloeg men weinig acht op zijn waar schuwingen. Shell S., die aan de TH in Delft zijn kandidaats in de chemie had beftaald, zei verder dat hij door zijn collega's dikwijls bui ten de afspraken met de grote oliemaatschappijen werd ge houden. „Ik wist nergens iets van". Ging Magnus wel over stag, dan gebeurde dat omdat de industrie daar het slechte voorbeeld voor had gegeven. Volgens zijn verklaringen zou den bijvoorbeeld Shell Pernis en Shell Moerdijk zelf ook veelvuldig hun afval in de pe troleumhavens en de Wester- schelde hebben laten vloeien. „Shell gaf ons zo nu en dan een ordertje om hun illegale lozingen een wettig tintje te geven. Dat wij op een bepaald moment een aantal stappen in het verwerkingsproces over sloegen en nog verontreinigde stoffen in de oppervlakte wa teren loosden, vond Shell he lemaal niet erg", aldus de ex- directeur. Dat Uniser aan de doorverkoop van het spul aan het overslagbedrijf Beatrix Haven in Limburg nog een aardige duit verdiende, werd do(jy de multinational 'minder gewaardeerd, voegde S. hier eerlijkheidshalve aan toe. Brievenschrijfster Een van de regelmatige brie- venschrijfsters die Uniser van uit haar woning te Moerdijk op de hoogte hield van de stankoverlast die het bedrijf verspreidde, zorgde gisteren overigens nog voor een nieuw tje. Officier van justitie mr W. Koops hield de rechtbank 's middags een epistel voor waarin de vrouw erover klaagde dat de kwalijke lucht sinds het faillissement van Uniser nog even krachtig in 'haar huiskamer te ruiken was. Daar kon geen andere verkla ring voor zijn, aldus S. en schoorvoetend ook de officier, dat Shell nog immer afval loost op de persleiding die vanuit Brabant-Moerdijk naar het Zeeuwse plaatsje Waarde leidt. Magnus S. had dat zelf al eerder, toen hij nog niet in de cel "zat, vastgesteld: „Het was. onze lucht niet die men daar ruiken kon". Ter sprake kwam voorts de fi nanciële positie waarin de drie aandeelhouders-directeuren Gerrit B. (56), Fredericus van B. (40) en S. zelf het zinkende Uniser-schip omstreeks 1980 verlieten. De heer B. in elk ge val als miljonair en collega Van B. hield daar ook een flinke cent aan over, stelde Magnus S. tot zijn spijt vast. Zelf leverde de verkoop van zijn Uniser-aandelen hem een slordige zes ton op. „Maar daar wil de belasting nog de helft van hebben. Ik ben door de hele affaire psychisch ge knakt", zei de Dordrechtse za kenman gegriefd. Morgen wordt het milieu-pro- ces voortgezet met het horen van commercieel-directeur F.B., vrijdag komen het hoofd commerciële zaken en de tech- nisch-bedrijfsleider aan de beurt. PETER VIERING Inkomensgrens premiewoningen verhoogd (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De subsidie regeling voor nieuwe eigen woningen is met ingang van 1 januari gewijzigd. De bere keningswijze voor de jaar lijkse bijdrage zijn door mi nister Van Dam (Volkshuis vesting) aangepast, waardoor de premies dit jaar hoger zul len uitvallen. Bovendien zijn de grenzen voor stichtings- kosten en inkomen bij pre miekoop A- en B-woningen opgetrokken. De stichtingskostengrenzen van zowel een A- als een woning worden met zeven duizend gulden verhoogd tot 152.000 gulden in o.a. de pro vincie Zuid-Holland. De in komensgrenzen worden met vijftienhonderd gulden ver hoogd. Wie, wonend in de randstad, dit jaar een pre miekoopwoning wil aan schaffen, moet in 1981 een belastbaar inkomen van minstens 29.500 gulden heb ben gehad. De bovengrens is vastgesteld op 41.500 gulden in de randstad. De preies zijn, zoals al eerder bekend is gemaakt, verhoogd tot maxi maal 5500 gulden, voor zowel A- Üs B-woningen. HET is er dan toch van gekomen: mevrouw Dales van So ciale Zaken heeft een aantal ingrijpende, ombuigende maat regelen in de ziektewet aangekondigd. Maatregelen die dit jaar bij elkaar een bedrag van 1400 miljoen gulden oplever ren: het overeengekomen bedrag tussen de coalitiepartners. Ombuigen is geen prettige zaak, maar wel een noodzakelijke. Wil de economie weer uit het slop komen en het spook vin de werkloosheid langzaam aan teruggedrongen worden, d^n is drastisch ingrijpen onontkoombaar. MEVROUW Dales heeft daarmee op de valreep voldaan aan de sterke aandrang die met name vanuit het CDA op.dê beide socialistische bewindslieden op het departement van sociale zaken i9 uitgeoefend. Zij maakt het tevens mogelijk, dat de maatregel nog tijdig kan ingaan, en dus dit jaar op dè rijksbegroting nog zoden aan de dijk kan zetten. Dwars door de oude strijd tussen Den Uyl en Lubbers over de vraag of er volgens het akkoord De Galan-Halberstadt voor 1200 of 1400 miljoen gulden moet worden bezuinigd, kiest zij bovendien ondubbelzinnig voor het laatste, grotere, en dus moeilijker te bereiken bedrag. En dat is lofwaardig. DAN de maatregel zelf. Vooralsnog is het terecht dat de uit keringen volgens de ziektewet voor wie een minimum-inko men heeft, niet naar tachtig procent gaan, maar op honderd procent blijven. Of dat echter in de ziektewet, en ook in an dere uitkeringen, blijvend mogelijk zal zijn, is nog de vraag. Het is voorts terecht dat, waar het uitkeringsgebouw een verdieping lager moet worden gemaakt, allereerst wordt ge kozen voor de korter lopende uitkeringen. En dat is het ge val met uitkeringen krachtens de ziektewet, waarvan men immers niet langer dan een jaar kan trekken. Hoewel: een jaar lang twintig procent in inkomen achteruit gaan, is uiter aard bepaald geen geringe ingreep. De vakbeweging heeft furieus gereageerd op de voorstellen. Dat was te verwachten. Alleen al krachtens haar doelstelling kan niet van de vakbeweging worden verwacht dat zij zal staan juichen bij maatregelen als deze. Maar van de vakbe weging moet tegelijkertijd kunnen worden verwacht dat men verder kijkt dan alleen het effect van maatregelen als deze. Uiteindelijke doelstelling is immers het weer doen aan trekken van de werkgelegenheid, van de economie, en dus van de mogelijkheid om een zo groot mogelijk deel van onze verzorgingsstaat overeind te houden. ALS dit soort maatregelen niet meer kan worden genomen, dan glijden we langzaam maar zeker af naar steeds meer en steeds grotere ingrepen in de sociale zekerheid, totdat er op het allerlaatst van de verzorgingsstaat noodgedwongen niets meer rest. Een relatief klein stapje terug om een grote sprong achterwaarts te voorkomen, daarvoor moet sociaal-econo misch Nederland snel de wijsheid weten op te brengen. Voorkomen moet worden dat er noodlottig lang wordt gekib beld over de wijze waarop dat stapje terug moet worden ge maakt. Want als er te lang wordt gekibbeld zonder dat er maatregelen worden getroffen, dan is die grote sprong ach terwaarts automatisch onvermijdelijk geworden. DOOR het Amerikaanse besluit om boycotmaatregelen te treffen tegen de Sovjet-Unie en tegen Polen, en de door Ea- gleburger uitgesproken verwachting dat de Europese landen zich hierbij zouden aansluiten, stond ook Nederland dezer dagen voor de vraag welke houding in te nemen tegenover de Poolse situatie. Met de andere EG-landen besloot Neder land (nog) niet mee te doen aan de Amerikaanse maatrege len. Uit uitspraken van minister Van der Stoel voorafgaande aan de Europese vergadering in Brussel kan worden afge leid, dat ons land behoorde tot de initiatiefnemers voor dit standpunt. De houding van de Nederlandse regering is verstandig. Over de juiste verhoudingen in Polen, en met name de Pools-Russische verhoudingen, is tot nu toe te weinig bekend om vergaande conclusies te trekken. Te snelle gevolgtrek kingen en daarmee gepaard gaande maatregelen, kunnen zelfs averechts werken. VAST staat dat er in Polen volstrekt verwerpelijke dingen gebeuren. Dat is dan ook buiten discussie. Maar in hoeverre de Poolse machthebber, Jaruzelski, tot die verwerpelijke maatregelen gekomen is om erger, namelijk een Russische inval, te voorkomen, is nog niet duidelijk. Zolang daarover geen zeer helder inzicht bestaat, is het risico groot dat mét ingrijpende maatregelen vanuit het Westen Polen juist extra in de armen van de Sovjet-Unie gedrongen wordt. En dat is iets dat noch de vrije vakbond Solidariteit, noch het Westen, wil. BEHALVE het herhaaldelijk en duidelijk afkeuren van wat er gebeurt, is op dit moment terughoudendheid op zijn plaats als het gaat om effectieve maatregelen. Op dit moment, want zodra duidelijk is dat de machthebbers in Polen niets meer zijn dan marionetten van Moskou, dan past slechts een vol gen van het Amerikaanse voorbeeld. Echt ingrijpend zijn de Amerikaanse boycotmaatregelen overigens niet: Washington heeft bijvoorbeeld niet besloten tot een hernieuwd graanem- bargo tegen de Sovjet-Unie. In elk geval is er voor West-Eu ropa geen reden de maatregelen van Reagan iets in de weg te leggen. Er was wel alle aanleiding tot het besluit met Ameri ka overleg te plegen over de verschillen in aanpak van het Poolse probleem. Van dat overleg mag men slechts hopen dat Amerika en de Westeuropese landen spoedig in het zelfde spoor zullen geraken. Lichte tot matige vorst DE BILT - Koude lucht is de afgelopen nacht achter een naar Duitsland wegtrekkende depressie over het gehele land uitgestroomd. Ook het komen de etmaal blijft de aanvoer van koude lucht voortduren. In de toestromende lucht ko men flinke opklaringen voor. Op zijn weg vanaf Zuid-Skan- dinavie via de Noordzee naar het noorden van het land kun nen zich boven het relatief warme zeewater enkele sneeuwbuien ontwikkelen, welke het noorden van ons land kunnen binnendrijven. De noordoosten tot noorden wind neemt 'net komende et- maaf "echter geleidelijk tot ma tig of zwak af. In de komende nacht kunnen de temperatu ren vooral in het binnenland flink dalen, in het oosten tot min 9 graden. Dichter bij zee wordt het met minima van rond min 4 graden minder koud. Morgenmiddag worden temperaturen van ongeveer -2 graden verwacht. Ook op lan gere termijn bezien duurt de vorst nog voort. De sneeuw- kansen zijn daarbij eerst nog klein maar nemen tegen het komende weekeinde toe. Weersgesteldheid van gisteren Eelde Eindhoven Oen Helder Lh. ,1'dam -3 16 nen -4 23 mm

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7