Dorpsraad De Kaag ontevreden over verkoop van pontveer n li Oud Zoeterwoude'' zoekt donateurs 1 REGIOUOURINAA REGIOIJOURINAAL Verbouwing raadhuis Zoeterwoude kost ruim 33 mille 'Nacht van Voorschoten' gaat derde jaar in REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 6IANUARI1982 PAG SIC VOORSCHOTEN De 'Nacht van Voorschoten', die komende vrijdag wordt gehouden begint in Voorschoten onderhand een jaarlijkse traditie te worden. Het is de derde achtereenvolgende keer dat deze culturele mani festatie in het Cultureel Centrum wordt gehouden. De Voorschotense 'Nacht' is de nacht van de Voor- schotsense verenigigen, die zich vanaf half acht 's avonds tot ver in de nacht presenteren op het podium of de vloer in de grote zaal of in de loka len, de hal en andere plaatsen in de rest van het gebouw. De avond wordt geopend door het koor 'De Lente klokjes' en wordt afgeslo ten met een groot bal. De organisatie van het gebeu ren is in handen van de commissie 'Verlevendi ging Dorp'. De Voorzitter van de commissie, wet houder L. Marselis zal rond acht uur een korte inleidende toespraak hou den. Tim Bonhof, cultu reel ambtenaar van de ge meente Voorschoten heeft de leiding en de presenta tie berust bij de journalist Joop Peeters. In de grote zaal treden ze ventien verenigingen op. In de hal bevindt zich de schaakvereniging Voor schoten, die bereid is op alle uitdagingen voor wat betreft schaakwedstrijden in te gaan. In de koffieka mer zullen acht informa tiestands worden inge richt. De Wereldwinkel, de Indiagroep, Roeivere niging Rijnland, de Open bare Bibliotheek zijn daar onder andere aanwezig. In de lokalen wordt gemusi ceerd door de streekmu- ziekschool Leiden en ver der geeft jongerencen trum De Lindehoeve de monstraties met video. De entree tot het gevarieerde gebeuren is gratis. Vrolijk naar Alkemade ALKEMADE De commissa ris van de koningin in Zuid Holland, mr. M. Vrolijk, komt dinsdag 26 januari naar Alke made. Zijn bezoek houdt ver band met de nieuw te benoe men burgemeester van deze gemeente. Zoals bekend moet de huidige eerste burger, drs. P.J. Bolten, dit jaar het veld ruimen, in verband met de door hem bereikte pensioenge rechtigde leeftijd. De leden van de raad zullen Vrolijk tij dens zijn bezoek de zogenaam de 'profielschets' voor Bolten's opvolger voorhouden. Talent gezocht HAZERSWOUDE Het Ha- zerswouds Plattelands Jonge ren Kon takt bestaat dit jaar dertig jaar. Naar aanleiding van dit heugelijke feit zal in maart een talentenjacht ge houden worden. Het PJK zet dit festijn op in samenwer king met de middenstandsfe deratie uit Hazerswoude-dorp voor Hazerswoudse jonge ren in de leeftijd van 15 tot en met 25 jaar. Zij kunnen hun talenten op het gebied van muziek, toneel, voordracht, mime en zang etaleren. Deel nemers dienen zich nu reeds op te geven. Dat kan bij Eddy Rietveld, telefoon: 01728-9225. Drie CDA'ers stappen op HAZERSWOUDE Drie le den van de CDA-fractie in de gemeenteraad te Hazerswoude zullen in de nieuwe raadspe riode 1982-1986 zeker niet meer terugkeren. Om ver schillende redenen stellen B. Poot, R. van de Berg en M. de Boer zich niet kandidaat tij dens de komende gemeente raadsverkiezingen. Daarnaast gaat nog de vraag spelen of het bestuur van het CDA ermee akkoord gaat dat de huidige wethouder, tevens loco-burgemeester J. D. de Wit zich kandidaat stelt, dit van wege de leeftijd van de Groe nendijker. Voorzover nu bekend zullen de CDA-ers E. van Elderen, J. van Spronsen, B. Rijkelijkhui- zen en J. Rietveld wél bereid zijn zich kandidaat te stellen. In CDA-kringen is men doen de met de opstelling van een verkiezingsprogramma. Na het gereed komen hiervan zal men personen die dit onder schrijven voordragen als kan didaat. Bouw „Slakkenhuis' binnenkort van start LEIDERDORP De Al- gemene Woningbouwve reniging Leiderdorp (AWL) kan binnenkort starten met de bouw van het „Slakkenhuis" in de nieuwe wijk Buitenhof- Oost. Dit is te danken aan de toestemming van het rijk om 45 woningwetwo ningen te bouwen, die eind 1981 binnen is geko men. Het „Slakkenhuis", zo genoemd naar zijn typi sche verschijningsvorm, omvat een complex van 80 etagewoningen voor één- en tweepersoonshuishou dens. Tien van deze wo ningen worden als zoge naamde Van Dam-eenhe- den uitgevoerd. Het wordt gerealiseerd aan het toe komstige Jan de Hartog- plein niet ver van De Mu- zenhof. AWL-voorzitter G. P. van Duivenvoorden is verheugd over deze extra financiële in jectie van het rijk, waardoor de geplande bouwstroom, vo rig jaar augustus begonnen met het in aanbouw nemen van 84 eengezinswoningen, voorlopig kan worden geconti nueerd. Het totale woning- bouwprogramma van de AWL omvat in de huursector 331 woningen. Voor de bouw van nog eens 98 eengezinswonin gen is de goedkeuringsaan- vraag al ingediend. Verder is nog een plan in de maak voor 69 Van Dam-eenheden, waar van de bouw in het noorde lijke gedeelte van Buitenhof- Oost moet worden gereali seerd. De heer Van Duiven voorden verwacht hiervoor de toewijzing al in de maanden augustus/september te ontvan gen, omdat dit soort woningen niet tot de contingenteringen worden gerekend. Foto's in „De Pomp" WARMOND In Galerie de Pomp is de eerste expositie in 1982 ingericht met foto's uit Marokko van Kees Ballintijn uit Voorschoten. De foto's zijn zonder veel technische ingre pen gemaakt en geven de sfeer weer van bepaalde gebieden in Marokko. De foto's zijn samen gevoegd tot kleine series waar door een duidelijker beeld van een specifiek onderwerp of stukje van de omgeving wordt weergegeven. Kees Ballintijn fotografeert puur voor zijn plezier en heeft daarvoor geen speciale studie gevolgd, uitgezonderd enkele „Workshops' op de Vrije Aca demie te Den Haag. De exposi tie is gecompleteerd met een aantal zeer fraaie voorwerpen uit Marokko die in bruikleen zijn verkregen. De galerie is open woensdag, donderdag, za terdag en zondag van twee tot vijf uur. Dinsdag en vrijdag van zeven tot negen uur en woensdag ook van tien tot twaalf. DE KAAG De Kaagse dorpsraad heeft in een brief aan de gemeente Al kemade zijn misnoegen over de verkoop van het pontveer kenbaar ge maakt. Na een lange tijd van onzekerheid over het voortbestaan van de oe ververbinding tussen Kaageiland en het vaste land, sloot de gemeente in december een overeen komst met de heer L.H. Hoogenboom. Deze Kaag eiland-bewoner neemt het veer per 1 april over. De Kaagse raad vindt, dat de oplossing waarvoor de ge meente heeft gekozen niet de juiste is. Ook al omdat daardoor 12 mensen op straat komen te staan. Zoals bekend wilde de ge meente al geruime tijd van het verliesgevende pontveer af. Een brug was volgens de ge meente dè oplossing. De Kaag se bevolking maakte middels een enquete echter duidelijk een dergelijke oeververbin ding niet te wensen. Daarop trad de gemeente in overleg met de dorpsraad. Afgespro ken werd, dat de haalbaarheid van een beherende stichting zou nagaan. De gemeente zou dan voor een jaarlijkse bijdra ge zorgen. Die pogingen liepen echter op niets uit. Ook kon de dorpsraad geen enkele particu- Het pontveer van De Kaag. lier vinden die het veer wilde overnemen. Uiteindelijk hakte de gemeente de knoop door en startte onderhandelingen met enkele particuliere gegadig den, die zich bij de gemeente hadden gemeld. Daaruit vloei de het inmiddels met de heer overname gaat echter gepaard L.H. Hoogenboom gesloten met ontslag van alle 12 veer- contract voort. Hoogenboom lieden. zal met ingang van 1 april sa- Daartegen nu tekent de dorps- men met zijn zóóns onder de raad in zijn brief aan het ge- naam 'Ponto' de verantwoor- meentebestuur protest aan. ding voor het veer dragen. Die Ook wijst men nog eens op het feit dat een pont met één mans bediening goedkoper is en dus ook minder lasten met zich meebrengt. Gemeente woordvoerder Van Elk laat weten, dat de brief van de dorpsraad verbazing heeft ge wekt bij de gemeente Alkema de. Men is van mening, dat de dorpsraad steeds op de hoogte is geweest van de plannen en dus ook van de overname door Hoogenboom afwist. Boven dien heeft de gemeente de dorpsraad alle kans gegeven met een oplossing uit de bus te komen. Pas toen dat ook na het verstrijken van de uiterste datum niet lukte, besloot de gemeente zelf initiatief te ne men. De voor de veerlieden vervelende gevolgen van de overname worden door de ge meente overigens niet ont kend. Uitgaande van de moge lijkheden binnen het budget is men met een 'zo gunstig moge lijke regeling' op de proppen gekomen. Daaruit blijkt, dat Alkemade niet voor alle twaalf betrokkenen een ande re baan in petto heeft. Van de acht vaste krachten van het pontveer zullen vijf werk kun nen vinden bij de dienst open bare werken, twee worden per 1 april op wachtgeld gesteld en een ontvangt met ingang van die datum een uitkering. De part-timers komen in aanmer king voor een (W.W.)uitke- ring. De raad moet zich maandag uitspreken over deze regeling en de verkoop van het pont veer. Ook zal de brief van de dorpsraad worden behandeld. Receptie Het Leids Afdelingsbestuur van de Nederlandse Bm A van Oudstrijders, het VNL, houdt vrijdag haar jal /J lijkse nieuwjaarsreceptie. Dat gebeurt in het ProiW M tants Militaire Tehuis aan de Tulpstraat 15 in Katw fJË. aan de Rijn. De zaal gaat om acht uur 's avonds op Klaverjassen Het Gemeenschapscentrum De Poel organiseert vriji weer een klaverjasavond. Dat gebeurt in 't Poelhuys Lisse. Iedereen, die zin heeft in het leggen van een kaai] wordt om acht uur verwacht in 't Poelhuys. Veilig Verkeer (1) halve eeuw, oftewel vijftig jaar. Daaromheen zulï natuurlijk allerlei activiteiten worden georganiset met als hoofdthema de veiligheid in het verkeer. De deling Lisse van Veilig Verkeer werkt nu al naar aanstaande jubileum toe. Deze afdeling heeft namei een fotowedstrijd uitgeschreven, waarmee men nul aan de slag kan. loster insfus ster i Veilig Verkeer (2) De fotowedstrijd van de afdeling Lisse is bestemd vL jong en oud. Het gaat er niet zo zeer om wie de mooiSpre, plaat inlevert, maar vooral om het verkeersinzicht dat yieug de foto blijkt. Om de verdeling van de prijzen zo een mogelijk te laten verlopen, worden de deelnemers in djeze groepen verdeeld, namelijk van 12 tot 15 jaar, van 15 tot^emoi jaar en van 20 jaar en ouder. Alle afmetingen zijn toete|ost staan en of de opname in kleur of zwart/wit wordt afg^ verd, is ook niet van belang. ,j zeg doopt rel ijk. jidius Ogenschijnlijk heeft men nog even de tijd om de /oéteen te maken. De uiterste inleverdatum is 30 april. Toheeft kan men volgens Veilig Verkeer maar beter op elk meste schikt moment vanaf nu de foto's maken. Als men fidius op het laatste moment laat aankomen, zou het weleemeei kunnen gebeuren dat zich geen fotogeniek ouderwedius meer voordoet. De foto's kunnen worden ingeleverd hen?] J. van Marsbergen, Kanaalstraat 160 of C. de Vries, *te rs zantstraat 17, beiden in Lisse. Het is de bedoeling <£sen de foto's in het weekeinde van 4 en 5 juni tentoonf nica steld worden. ter bi er te kelijfc zoal; Veilig Verkeer (3) Boek missionaris de oud-Lisser missionaris Cor Lagerweij. Jan Derix I schrijft daarin het leven van de missionaris, pater in j orde van het Heilige Hart. die in 1955 naar de Philippijn vertrok. Hij heeft het geld voor allerlei voorzieningen dr zelf bijeengebracht. Een van die zaken is het voedingspf'. ject voor moeders uit de krottenwijk van Tondo in Manil... -- een project dat later geadopteerd is door de werkgroep CJ lumbine van Herman van Veen. Dat project is uitgebri en mensen uit de Bloembollenstreek en Lisse kunrt daaraan steun verlenen door het boek over hun otr plaatsgenoot te kopen. Het is verkrijgbaar tegen betali van 24 gulden 50 bij mevrouw Bep Korte kaas, Heerew 451 in Lisse, telefoon 02521-14495. De opbrengst van boek komt geheel ten goede aan het werk van pater *ns{u gerweij. _te_ ZOETERWOUDE Het uitvoeren van diverse repa ratiewerkzaamheden, glas- en schilderwerken en het isoleren van de centrale ver warmingsleidingen in de kruipruimte van het Zoeter- woudse gemeentehuis gaat 33.250,- kosten. Over die fi nanciële gevolgen zullen de leden van de raadscommissie financiën vanavond een ad vies moeten uitbrengen. Het gemeentehuis aan de Noordbuurtseweg is onlangs geïnspecteerd door de Monu- mentenwacht terwijl ook de afdeling bouw- en woningtoe zicht een rapportage heeft ge maakt naar aanleiding van ei gen bevindingen. Zo blijkt in de bitumen dakbedekking op het oude gedeelte van het raadhuis blaasvorming op te treden. Hoewel nog geen lek kage is ontstaan, dienen de blazen toch gerepareerd te worden. Omdat hierop nog de garantietermijn van toepassing is, kost het de gemeente geen cent. Voorts blijkt het plastic folie onder het pannendak on juist te zijn aangebracht. Deze folie heeft tot taak het hemel en smeltwater van stuifs neeuw, wat onder de pannen terecht komt, in de goot af te voeren. Deze folie dient dan wel in de goot te lozen en niet, zoals bij een controle is geble ken, achter de zinken gootbe- dekking. De herstelkosten be dragen ƒ250,-. De zinken af dekkingen aan de waterlijsten dienen vernieuwd en beter be vestigd te worden. De muren vertonen diverse mankemen ten, waaronder scheurvorming in de achtergevel van het oude gedeelte. Deze schijnt veroor zaakt te zijn tijdens de nieuw en verbouw van het raadhuis in 1976. Tijdens ontgravings- werkzaamheden ten behoeve van de septictank bezweek het talud wéardoor een deel van de funderingsgrondslag van de betreffende achtergevel werd verplaatst waarna dit deel mille. Diverse onderdelen van ijzerwerken die door roestvor- ming zijn aangetast dienen hiertegen behandeld te wor den. Voorts is het van belang door houtrot aangetaste wa terslagen en kozijnen, onder- enigszins verzakte. Volgens dorpels vervangen te worden het rapport van Monumenten- wacht is het buitenschilder werk aan een onderhouds beurt toe. Volgens het onder- houdsschema stond dit even wel reeds op de lijst voor 1982. De kosten hiervan, plus onder door hardhouten exemplaren. Een ander belangrijk punt in deze tijd is de energie. Naar is gebleken zijn de c.v.- leidingen in de kruipruimte van het gemeentehuis niet geï soleerd hetgeen onnodig ver lies van energie inhoudt. Te- houd aan de isolerende begfa- vens zijn de leidingen door zing, zijn geraamd op ruim 18 roestvorming aangetast. Blij kens informatie van de Stich ting Voorlichting Energiebe sparing Nederland is het isole ren van de c.v.-leidingen. waarvan de warmte niet ten goede komt aan de vertrek ken, een bijzonder rendabele zaak. In de kruipruimte is on geveer 200 meter ongeïsoleer de c.v.-leiding; een afdoende isolatie levert jaarlijks mini maal 665,- op. Voorgesteld wordt de leidingen te laten isoleren met een 20 mm dikke mantel van hardschuim. Op die plaatsen waar de ruimte ZOETERWOUDE -- De in 1970 opgerichte stichting Oud Zoeterwoude telt ruim 400 do nateurs. Niettemin kan de Stichting altijd nog meer dona teurs gebruiken. Hetzelfde geldt voor zaken, die van oud heidkundig belang zijn. Oud Zoeterwoude verzorgt regel matig excursies en lezingen en geeft het tijdschrift Suetan uit. Via Suetan (de oudste bekende naam voor Zoeterwoude) ge ven plaatselijke amateur-histo rici elk kwartaal een kijkje in het verleden van Zoeterwou de, de plaatselijke geschiede nis. Soms over heel persoonlij ke dingen, zoals de familiena men, die juist in deze omge ving voorkomen en de her komst ervan. Maar ook over de geschiedenis van polders, bepaalde boerderijen, plaatse lijke gebruiken, volksvermaak van weleer en zo meer. Sinds enige tijd is de stichting bezig met de oprichting van een eigen Zoeterwoudse oud heidskamer, 'Suetanborgh' ge heten, een naam die middels een prijsvraag werd aangedra gen. Hierin zullen archeologi sche vondsten, oude voorwer pen, documenten, prenten en foto's worden bijeengebracht en tentoongesteld. Oud Zoeter woude heeft de beschikking gekregen over een oude tele fooncentrale van de PTT op de hoek Noordbuurtseweg/1 Watertje. Het gebouwtje moet nog wel worden opgeknapt en de eigendommen moeten wor den geïnventariseerd en geres taureerd. De kosten komen volledig voor rekening van de stichting en moet derhalve uit de bijdragen van de donateurs worden gefinancierd. Door de inzet van vrijwilligers kunnen de kosten overigens wel wor den beperkt tot ruim drie dui zend gulden. Suetanborgh, dat drie ruimten omvat wordt ver moedelijk in mei van dit jaar geopend door burgemeester Houdijk. Dat valt samen met de viering van het feit dat de stichting twaalf en een half jaar bestaat. Oud Zoeterwoude zal dan van zich laten horen via een viering en een ten toonstelling. Momenteel werkt een commis sie binnen Oud Zoeterwoude aan een expositie over het ver keer in vroeger tijden. Dit naar aanleiding van de open stelling van de Burgemeester Detmersweg. Zoeterwoude vierde een aantal jaren gele den het 700-jarig bestaan, maar er bestaan aanwijzingen dat het dorp al door de Romei nen werd gesticht. De Ro meinse veldheer Corbulo zou daar omstreeks het jaar 30 na Christus iets mee te maken kunnen hebben gehad. Voor wat betreft de archeolo gische vondsten in Zoeterwou de: veel werd gevonden bij de bouw van het Heineken-com- plex, waar vroeger het machti ge kasteel Het Huis te Zwieten aan de Hoge Rijndijk stond. Ook bij de Oranjelaan heeft vroeger een kasteel gestaan waarvan resten zijn aangetrof fen. Het vierkante eilandje na bij de trimbaan waar het ooit stond is tot een archeologisch monument verklaard, hetgeen betekent dat het gebied be schermd is en dat er niets aan mag gebeuren dat het monu ment kan aantasten. De meest recente activiteiten op archeo logisch gebied vonden plaats in de maand oktober van het afgelopen jaar. De Rijksdienst voor Archeologisch Onderzoek verrichtte op verzoek van Oud Zoeterwoude boringen op het terrein tegenover de de Neder lands Hervormde Kerk. Daar zal binnenkort het winkelcen trum verrijzen. De stichting hoopte sporen van historische waarde te zullen aantreffen in verband met de aanwezigheid van de hervormde kerk. Na de sloop van bakkerij Van Cassel, de gemeenteschool, carrosse- riebedrijf Dekkers en enkele woonhuisjes is echter een zandlaag van een meter dik aangebracht, en daar konden de boren niet onder komen. Er zal nu worden gewacht tot met de bouw van het winkelcen trum wordt begonnen; moge lijk komt bij de graafwerk zaamheden nog iets van waar de aan het licht. Zoeterwoudenaren die bereid zijn oudheidkundige zaken af te staan, definitief of alleen in bruikleen kunnen contact op nemen met bestuursleden. Dat zijn onder andere voorzitter A.C.J. Duindam, Oranjelaan 22, tel. 071-410926, vice-voor- zitter J.C. van Gent, Dorps straat 9, tel. 01715-1587, secre taris A.H.H. Geux. Lebuinis- straat 16, tel. 071-894983 en de heer P.W. Westhof, Dorps straat 2, tel. 01715-1245. Het donateursschap kost mini maal ƒ12,50 per jaar. Dona teurs ontvangen het blad Sue tan, hebben gratis toegang tot lezingen en kunnen deelne men aan de excursies. Ook kunnen ze actief zijn in de vele commissies die Oud Zoe terwoude telt. Belangstellen den kunnen contact opnemen met de secretaris. der, jddel stijd; Igen tussen de leidingen te kl de en waar aftakkingen nguse radiatoren plaatsvinden,1 afn gebruik te worden geij her van glaswol. Met het uitwam van de werkzaamheden e in ontroesten van de leidinf ik een bedrag gemoeid varm 2950,-. Het gemeenteb^,ee is er evenwel vast van j tuigd dat deze investeri(am korte termijn is terug teoste dienen. Nu al wordt eejn m sparing bereikt van ƒ66^)tte met de immer stijgende|,ter prijzen kan die besparii^as;e leen maar groter wordenan£ de redenering. |,ei ^ti vit n dc laai VYV-Alphet,! pleit voor 'he! at te camping fj; ALPHEN AAN ïv.se RIJN Er is in Aljidiu behoefte aan een ping. Dit schrijft de in een brief aan het er ge van B en W. Vol de VVV is de gemeen langzamerhand toe aa verwezenlijking van" camping. ig- k|< egwm 'lek Het idee van vestiging een camping bestaat ger bij de VVV. De can zou maar bescheiden va zet hoeven te zijn en el niet meer nodig zijn dar eenvoudige inrichting, gens de VVV acht de een camping in Alphei een goede zaak. De vindt dat er in de regi phen genoeg „witte vlei zijn die een camping r vaardigen. De VVV v het college welke planni bij het gemeentebestuu ven om tot een campi?SC komen. Rapporten hie^e van de gemeente zoiLei VVV willen inzien. Dejcirc hoopt met het college \roo; en W een gesprek e^0Ul hebben om de mogelijkh y, te bespreken. Volgent,,4 VVV is er zeer veel bejp aan een earning en zif „redelijke vestigingspuiï Gevraagd wordt om Pbib snelle reactie van het coLje

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4