Hockeyers hebben genoeg aan ln,e kleine overwinning Rally Parijs - Dakar grote janboel 'EC Zwolle wil trainer voor halve dagen Lorgen ;gen Iimman tweede op ereldranglijst gleen Hansen ^errassend kampioen Vriesekoop en Stamsnijder beste sportmensen van 1981 (IT BEZUINIGINGSO VER WEGINGEN LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 6(ANUARI1982 PAGINA 13 pen geld, dan iiar opstappen ERSFOORT Voor- bper en aanvoerder Fil- Kraak en laatste man van Loon zijn opge- t bij SC Amersfoort I reden noemen de voet- jers. die maandag al niet |r op de training versche- het uitblijven van de jetaling van achterstallig ris. Amersfoort zal de KNVB I verzoeken wegens con- Rbreuk strafrechtelijke en tegen beide verdedi- I te nemen. Abed aanvoerder cricketploeg DEN HAAG De keuzecommissie van de Konink lijke Nederlandse Cricketbond heeft negentien spe lers aangewezen, die deel zullen nemen aan de bin nenkort beginnende centrale training ter voorberei ding op de strijd in de voorronden van het wereld kampioenschap. Dit toernooi heeft plaats van 12 juni tot en met 11 juli in Birmingham. Tot aanvoerder van de ploeg is benoemd de 35-jarige Dick Abed, die in Zuid-Afrika werd geboren en onlangs de Neder landse nationaliteit kreeg. Bondscoach Steven Lub bers is met de technische training belast en zal ook als speler in de ploeg uitkomen. De conditietraining staat onder leiding van John Beyer. Als manager treedt op Willem van der Sloot. De volgende spelers lijn in de selectie opgenomen: Elferink, Lifmann, Schoonheim, Bert en Rob van Weelde (allen VOC), Bekedam, Bart en Steven Lubbers, Ruskamp, Werle (al len Koninklijke UD), Abed, Van Heyningen, Diederik en Huib Visée (allen HBS), Entrop, Van Meurs (beiden HCC), De la Mar (rood en Wit), Defoe (VRA) en Van Wijk (Hermes DVS). Ook Van Nierop (VRA) behoort tot de geselecteerden. Wegens werk zaamheden in Zuid-Afrika kan hij echter niet aan de centrale training deelnemen. Tourstart 1983 in Amsterdam onzeker LEIDEN Het is allerminst zeker, dat de Ronde van Frank rijk in 1983 voor de vierde keer uit Nederland vertrekt. Tussen Joop Riethoven, de initiatiefnemer die de Tour opnieuw naar Nederland wil halen en Félix Lévitan, de Tourdirecteur, be staan ernstige meningsverschillen over de organisatie van de start. Riethoven heeft een sponsor bereid gevonden 850.000 gulden in het evenement te steken. Voor dat bedrag wordt er in 1983 in Amsterdam een proloog gehouden en vertrekt de karavaan de dag daarop voor de eerste halve etappe naar Sint Willebrord. Lévitan heeft echter andere plannen. Hij wil na de proloog de eerste etappe door Noord- en Zuid-Holland met start en finish in Amsterdam. Op de derde dag staat dan de rit naar Sint Wil lebrord op het programma, gevolgd door een ploegentijdrit naar Antwerpen. Voor dat pakket vraagt de Tourbaas 1.4 miljoen gulden. „Het ziet er somber uit", zei Riethoven gisteren, „Mijn sponsor wil niet verder gaan dan één miljoen. Lévitan houdt vast aan zijn vraagprijs. Volgende week valt in Parijs de beslissing. Spel krijg' Iers Willem II ijgen salaris toch TILBURG Het ziet er naar uit dat Willem II toch een beroep kan doen op het noodfonds van de KNVB. De Tilburgse voetbalclub heeft 55.000 gulden nodig om de salarissen over december uit te keren. Een eerste verzoek werd afgewezen. De voet balbond vreesde, dat de belastingen onmiddellijk beslag zouden leggen op de lening uit het noodfonds. Wil lem II heeft echter geen achterstalli ge belastingschuld. Dit werd gisteren door de belastingdienst aan de KNVB meegedeeld. De commissie, die over het noodfonds beschikt, vergadert pas volgende week don derdag, maar het is aan te nemen dat de lening aan Willem II deze week nog rond komt. Jan Lammers zit niet stil AMSTERDAM Autocou reur Jan Lammers heeft - net als Bob Hayje - bij Renault Ne derland een contract getekend voor het rijden van twaalf ra ces in de klasse Renault 5 Tur bo. In het achterhoofd van Lammers speelt uiteraard de gedachte dat hij op deze wijze alsnog kan proberen de belangstelling op te wekken bij een formule 1-stal. De kans dat Renault de Zandvoorter zal gaan beschouwen als reser ve voor zijn topcoureurs Alain Prost en René Arnoux is niet denkbeeldig. Hans van Helden Frans kampioen GRENOBLE Schaatser Hans van Helden en zijn vrouw Marie-France Vives zijn het afgelopen weekeinde beiden kampioen van Frank rijk geworden door alle afstan den te winnen. Van Helden, reeds 33 jaar oud en in korte tijd Fransman geworden, no teerde op de 500, 1.500, 5.000 en 10.000 meter resepectieve- lijk 40.77, 7.19.17, 2.01.44 en 15.22.16 seconden. De ex-Ne derlander verbeterde drie Franse records en mag nu voor zijn nieuwe land' uitko men in alle internationale toernooien. ten lie «OW iet ijsd J 13IIIIIIIII1IIIIIIIIII1IIIII, O 89MBAY „Een ge- 2°ispel was het maxi- 13le, dat er voor ons in- 120 Op deze kleine ne- 25 laag kunnen we wei- aanmerken". Wim l Heumen zei het be tend. Hij accepteerde verlies tegen Austra- (23) in de weten- ap dat winst in het tste duel voor groep met de Sow jet-Unie orgen) nog altijd de renste halve finale- ats in het toernooi snen de vijfde wereld be- 1 in Bombay kan op- eren. „Australië speelde de sterkste wed strijd tot nu toe hier", vervolgde Van Heumen. „We hebben het gepro beerd. Direct na rust le ken we toch nog op de goede weg te zijn met twee doelpunten in vijf minuten, maar het liep anders". Vooral de Australische verde- diging, met twee ausputzers (Irvine en Davies), had de za ken goed in de hand, zoals trouwens ook in de voorgaan de wedstrijden tegen de Sow- iet-Unie, Maleisië en Enge land. Doelman Reid had alleen tegen de Oosteuropeanen twee keer moeten zwichten. De Aussies zaten vooral Roderik Bouwman op alle mogelijke manieren dwars. „Ik kreeg geen meter ruimte", moest de HGC-er toegeven. De roem was Bouwman, die al vijf keer doel trof, vooruit gesneld. Hij werd vaak volledig afge schermd en als hij al eens de bal te pakken had gekregen, sprongen de Australiërs bij wijze van spreken bovenop zijn stick om de ingezette sla lom niet verder te laten ko men dan het beginstadium. „Jammer dat het niet gelijk bleef", zei Ties Kruize, die on danks darmstoornissen na rust toch inviel. „We hadden de Australiërs tot dat moment toch redelijk in onze greep. In de laatste tien minuten speel den we alles of niets. Dat we verloren hebben is niet zo erg. Met een overwinning op de Sowjet-Unie is er nog niets aan de hand". Knipoog De Australiër David Bell gaf Ties Kruize bij het verlaten van het Wankhedestadion, dat met 15.000 toeschouwers weer vele lege plekken telde, een extra steuntje in de rug. „We zien elkaar terug in de finale", zei Bell met een knipoog". Door de minimale nederlaag tegen Australië heeft het Ne derlandse hockeyelftal morgen aan een zege met één doelpunt verschil tegen de Sowjet-Unie al voldoende voor een plaats in de halve finales van het toernooi om de Wereldbeker. In theorie kunnen in groep B Australië, Nederland en India gelijk eindigen met acht pun ten uit vijf wedstrijden. Pakistan Titelverdediger Pakistan slaagde er in West-Duitsland terug te wijzen: 53. Met al leen nog de wedstrijd tegen Polen voor de boeg, is Paki stan nu zo goed als zeker van zijn plaats in de halve finales. West-Duitsland, dat nog tegen het puntloze Spanje moet aan treden. kan ondanks de neder laag ook weinig meer gebeu ren. De Westduitsers speelden aan zienlijk beter dan in de eerste Ties Kruize: ondanks darmstoornissen, toch ingevallen. drie wedstrijden van het toer nooi. Vlak voor rust werd doelman Bassemir toch nog twee keer gepasseerd. Kalli- mullah benutte eerst een straf- bal en zijn broer Samiullah voegde daar een velddoelpunt aan toe. Ook na de pauze kon den de Westduitsers het hoge tempo goed volhouden. Het verschil werd nimmer groter dan twee doelpunten, maar West-Duitsland kon ook geen enkele maal op gelijke hoogte komen. Met nog negen minu ten te spelen kwamen de Eu ropese kampioenen op 34 door aanvoerder Michael Pe ter, die zijn derde strafcorner verzilverde. Verder liet het heftig aangemoedigde Paki stan de Westduitsers niet ko men. Veertig seconden voor het einde zorgde Samiullah in rebound van een strafcorner voor de luid bejubelde 53. In groep A won Argentinië met 5—3 van Nieuw-Zeeland. Voor groep B versloeg Engeland met 10 Maleisië. 40 15 STERDAM Op de we iranglijst van de Interna- 530 tale Schaakfederatie per 15 inuari 1982 neemt Jan 193 iman de tweede plaats 10 Met 2655 ratingpunten it hij geklasseerd tussen tweetal dat in Merano I de wereldtitel streed, I naar Anatoli Karpov I v(2720 pnt.) en Viktor ftsjnoi (Zwi) (2645 pnt.). ina Sosonko (2580) deelt 14e plaats op de ranglijst, bij de eerste 26 elf groot ss te rs uit de Sovjet Unie De lijst bij de dames •dt beheerst door schaak- men"8 ^e Sovjet Unie. ;hts de in Israël wonende Koesjnir figureert tus- de schaaks te rs uit de Sovjet Unie aan de top. De lijsten zien er als volgt uit: 1 Karpov (Sov) 2720 pnt., 2 Timman (Ned) 2655 pnt., 3 Kortsjnoi (Zwi) 2645 pnt., 4 Kasparov (Sov) 2640, 5 Por- tisch (Hon) 2630, 6 Spasski (Sov) 2625, 7 Hübner (Wdl) 2620, 8 Beljavski (Sov) en Mec- king (Bra) 2615, 10 Andersson (Zwe), Larsen (Den), Petrosjan (Sov) en Tal (Sov) 2605. Dames: 1 Tsjiboerdanidze (Sov) 2390, 2 Aleksandria (Sov) 2380, 3 Koesjnir (Isr) 2330, 4 Joseljani (Sov) 2305, 5 Gaprindasjvili (Sov) 2300, 6 Amilovskaja (Sov) 2285, 7 Li- tinskaja (Sov) 2275, 8 Cramling (Zwe) en Veroci (Hon) 2260, 10 Ivanka (Hon) en Savereide (VS) 2255. r" TOp 50NINGEN De 17-jari- Deense jeugdkampioen aken Curt Hansen heeft leren in Groningen ver end beslag gelegd op de pese jeugdtitel. Hij eg daarbij de (ongewil- medewerking van de Is- ^Jiër Alon Greenfeld, die wel het gehele toernooi 1 i kop had gestaan en us naaste belager de Sov- ussische schaker Andrei lolov. Beiden verloren in 'U laatste ronde. enfeld, die aan remise vol- hde had om de titel te be- H |htigen, blunderde in de tiende en laatste ronde op ^wintigste zet tegen Valeri Dv (Sov). Zijn misrekening 3n jte hem de dame. Salovs 248Jlgenoot Sokolov had daar- mdé moeten profiteren. Ook bleek de spanning niet- 1 aan te kunnen en verloor de Ier Delaney. Daardoor stegen de kansen van Hansen. De Deen kromde de rug en pakte na zeven uur spelen dankzij een zege op de Hon gaar Karoll de titel. De uitslagen van de dertiende en laatste ronde: Greenfeld (Isr)-Salov (Sov) 0-1; Delaney-Sokolov 1-0; Han- sen-Karoli 1-0; Cuypers (Ned)-Hodg- son (Eng) 1/2-1/2; Stohl (Tsj)-Sulava (Joe) 1-0; Kuyf (Ned)-Condie (Scho) 1/2-1/2; Hjardarsson (Ijs)-Blanca (Spa) 1-0; Wiedenkeller (Zwe)-Siegel (Wdl) 1-0; Gobet (Fra)-PanUvos (Gri) 1-0; Michiels (Bel)-Jansson (Noo) 1-0; Berend (Lux)-Lansani (Ita) 0-1; Brio- ne (Fra)-Frois (Port) 1-0; James (Wal)-Borg (Mal) 1/2-1/2; Feistenau- er (Oos)-Barbulescu (Roe) 0-1; Kivisto (Fin)-Ipekyilmaz (Tur) 1-0. De eindstand: 1 Hansen 10 pnt., 2 Greenfeld 9 1/2, 3 Sokolov 9. 4 Salov 8 1/2, 5/6 Cuypers en Stohl 8 pnt., 7,8,9 Delaney, Wie denkeller. Hjardarsson 7 1/2, 10 t/m 14 Kuyf, Condie, Cobet, Karoli en Hodgson 7, 15 t/m 20 Siegel, Mi chiels, Sulava, Corra. Blanco, Panta- vos en Lansani, 21/22 Barbulescu en Borg 6. 23 t/m 25 Frois, Feistenauer en Jansson 5 1/2, 26 Kivisto 5, 27 Ipekyilmaz 4 1/2, 28 Jansson 4, 29 Brione 2 1/2, 30 Berend 1. TOUGGOURT (Alg.) De rally Parijs-Dakar lijkt momenteel te ontaarden in een grote Janboel. De organisatie is er namelijk nog steeds niet in geslaagd een deugdelijk klassement te laten verschijnen. Het enige, dat officieel vast staat, is dat de tijdwaarne ming in Frankrijk niet klopte. Er wordt thans koortsachtig overleg ge pleegd wat er moet ge beuren. Overwogen wordt de twee testen uit de aan loopfase te laten verval len. Tevens wordt onder zocht of in de woestijn via het vaststellen van een tweetal nieuwe proeven het uithoudingsvermogen van de deelnemers extra kan worden belast. Hoewel niemand van de deel nemers weet, waar hij aan toe is, wordt de strijd met grote verbetenheid voortgezet. Daarbij blijkt, dat de Neder landers het in het woestijn zand goed tot uitstekend doen. Met name Anne Kies dwingt grote bewondering af. De Drent, die als meervoudig En- duro-kampioen van Nederland al herhaaldelijk heeft aange toond over grote klasse te be schikken, zou volgens de spaarzame berichten, die door druppelen, gelijke tred houden met de befaamde Auriol, de winnaar van vorig jaar. Kies zou zelfs twee records hebben gebroken, maar ook hierover kon geen zekerheid worden verkregen, omdat de tijdwaar- nemers na het echec in Frank rijk uiterst nerveus zijn gewor den. Ook Joop Staman en Bert Oos terhuis voelen zich in de woes tijn uitstekend thuis. Hoewel zij er niet in slagen Anne Kies bij te houden, worden zij wel tot de betere coureurs gere kend. Bert Oosterhuis is overi gens wel in botsing gekomen met de zijspancombinatie Van Heugten-Kiggen. De schade is beperkt gebleven tot een pijn lijke arm voor de solo-rijder. Minder gelukkig is Rikus Lub bers. De ex-Europese cross- kampioen, die een 1000 cc Ya maha berijdt, heeft zijn motor al opgeblazen. Hij heeft nood gedwongen langs het parcours zijn tentje opgezet om te wach ten op Martin Siebeles. In diens vrachtwagen zit name lijk een zogenaamd reserve- blok. Het zal voor Lubbers evenwel uitkijken worden. Wil hij Dakar halen, dan zal hij zijn motor moeten heel houden. Hennie Stamsnijder Bettine Vriesekoop LEIDEN De tafeltennis speelster Bettine Vriesekoop en de wereldkampioen vel drijden Hennie Stamsnijder zijn door de Nederlandse sportjournalisten in een door de AVRO georganiseerde verkiezing uitgeroepen tot sportvrouw en sportman van het jaar 1981. Zij ontvingen gisteravond in Leiden uit handen van minister Van der Louw van CRM de bij de on derscheiding behorende Jaap Edentrofee. Als beste sportploeg werd hetNederlandse roeiduo Ats- ma en Bosman gekozen, dat op de WK in München zilver behaalde. De Tom Schreur- sprijs, een aanmoedigingsprijs voor jonge sportlieden, ging naar de tienkamper Robert de Wit. fOLLE De financiële |d bij PEC Zwolle is zo geworden, dat het be- PJlir van de eredivisieclub er *®*r denkt voor volgende tbalseizoen een trainer r halve dagen aan te trek- i als opvolger van de ver- tkende Fritz Korbach. Be sprekingen met kandidaten voor de opvulling van de ko mende zomer vakant worden de plaats zijn momenteel gaan de. Indien PEC Zwolle defini tief besluit een trainer voor halve dagen in dienst te ne men, zal Rinus Israel, die mo menteel herstelt van een her nia-operatie, waarschijnlijk worden benaderd voor de functie van assistent-trainer. Jaap van der Leek, secretaris generaal van de trainersvak bond WON, blijft vasthouden aan de CAO, die met de clubs is afgesloten. „Volgens de CAO moet elke betaalde club anderhalve trainer in dienst nemen. Dus één in full time- dienst en één op parttime-ba sis. Het zou ook het paard ach ter de wagen spannen zijn, wanneer de clubs zich er niet aan willen houden. Want ver arming van de kwaliteit in de top zal onherroepelijk tot ver mindering van recettes leiden. Ik geloof trouwens niet in die tendens. De salariëring van spelers en toptrainers mag best aangepakt worden. En wat nu ook weer blijkt, is dat de stich ting als organisatievorm voor bijna alle clubs een slechte keuze is geweest. Een vereni ging met een goede achterban is zeer belangrijk voor een club. Kijk maar naar Ajax". De totale schuldenlast van PEC Zwolle bedraagt 6,4 mil joen gulden. Alleen dankzij een uitkering van f 55.000 uit het noodfonds van de KNVB heeft de club tot dusver aan zijn financiële verplichtingen kunnen voldoen. Het voortbe staan van het betaalde voetbal in Zwolle zal in belangrijke mate afhangen van hetgeen de gemeenteraad binnenkort be slist. PEC Zwolle heeft een aanvraag ingediend voor een subsidie van f 300.000 Ipswich Town weer op kop IPSWICH Ipswich Town heeft gisteravond de leiding in de Engelse voetballeague heroverd door een overwin ning in de thuiswedstrijd te gen Birmingham City. Mari ner maakte twee doelpun ten, Brazil een. In de tweede helft kwamen de drie winst punten nog in gevaar. Bir mingham kwam terug tot 32. Het eerste doelpunt was van ex-Willem Il-speler Toine van Mierlo. Liverpool heeft de goede vorm ook weer te pakken. De knappe zege op Swansea in het bekertoernooi werd gevolgd door een al even overtuigende overwinning op West Ham United. McDermott, Whelan en Dal- glish maakten de doelpun ten. In Engeland waren ook nog enkele wedstrijden uit de der de bekerronde gespeeld. De uitslagen zijn: Barnsly-Blackpool 02, Gil- lingham-Oldham 21, Mill- wall-Grimshy 16. Notts County-Aston Villa 06. Shrewsbury-Port Vale 10. Brighton-Barnet 31. Rudi Koopmans op zevende plaats MEXICO STAD/ROME Rudi Koopmans, de Europese bokskampioen in het half- zwaargewicht, staat op de lijst van uitdagers van wereldkam pioen Dwight Braxton (VS) als zevende genoteerd. De World Boxing Council (WBC) heeft de enkele weken geleden door Braxton onttroonde Saad Mu hammad, de vroegere Mat thew Franklin, genoteerd als eerste uitdager De Europese Boksunie (EBU) heeft de Italiaan Cristiano Ca- vina benoemd tot de officiële uitdager voor Rudi Koopmans in een Europees titelgevecht. Het is nog niet bekend waar en wanneer dit wordt gehou den. Uitslagen koersen Hilversum HILVERSUM De uitslagen van de gisteravond op de baan van Hil versum gehouden draverijen zijn: Eerste koers 2000 m: 1. Un Arden (R.J. van Stam) 2.50.5 1.25,3; 2. Us Anneke; 3. Vaudeville K. Toto: win nend 4,60; plaats 1,30 1,30 1,60; koppel 14,20; trio 120,20. Niet ge start n r 9 Ursie Uithuizen. Tweede koers 2000 m: 1 Ulaciana du Bois (R.J van Stam) 2.46,1 1.23,1; 2. Ural Eemshorn; 3. Tara Laguna. Toto: winnend ƒ3,30; plaats ƒ1.50 ƒ1,30 ƒ4,10; koppel ƒ5,70; trio ƒ157,60. Derde koers 2440 m: 1. Urban Bui- tenlust (R. J G. Pouw) 3.24,6 1.23,9; 2. Ungmar Hanvoer; 3. Tilly Again. Toto: winnend ƒ14,10; plaats ƒ2,60 ƒ2,70 ƒ3.60; koppel 27,80; trio ƒ674,10. Niet gestart nr. 9 Super Story, nr. 12 Sophia Imca en nr. 13 Tambour Maltre Vierde koers 2000 m: 1. Tetman (H. W. Schoonhoven) 2.47.4 1.23,7; 2. Ulinda Vorst; 3. Trespasser. Toto: winnend ƒ3,10; plaats ƒ1,60 ƒ2,00 ƒ2,50; koppel /5.60; trio ƒ47,80. Niet gestart nr. 6 Ursela Alkestis. Vijfde koers 2000 m: 1. Tarpan Ba ker (R. L. Pools) 2.45,1 1.22,6; 2. Ulys ses Norton; 3. Redempta Toto: win nend 13,70; plaats 3,00 1,80 2,00; koppel25,10; trio ƒ274.00. Zesde koers 2000 m: 1. Parie Norton (Mw, M. de Rijk) 2.40,1 1.20,1; 2. Tizzy R.; 3. Time Nimble. Toto: win nend 12,10; plaats 2,70 1,90 ƒ3.70; koppel ƒ43,30; trio ƒ454,60 Niet ge start nr. 9 Ridicule. Zevende koers 1600 m: 1. Tango Buitenzorg (G. J. Dekker) 2.13.1 1.22,7; 2. Roenek; 3. Tjesse Bon. Toto: winnend.7,30; plaats 2,70 ƒ2,30 7.50; koppel ƒ34.30; trio ƒ2766,40. Achtste koers 2000 m: 1. Sergio For- tuna (J. Wagenaar) 2.42.0 1.21,0; 2. Regina Hanover; 3. Robinia du Bois. Toto: winnend 1,70; plaats ƒ1,60 ƒ4.80 ƒ1,90; koppel ƒ26,50; trio ƒ218,50. Niet gestart nr 9 Okos. Negende koers 2000 m: 1. Usurpa- teur K. (R. Kromkamp) 2.41.0 1.20,5; 2. Sproet Hanover; 3. Tyfoon Haze laar Toto: winnend 1,60; plaats ƒ3,10 ƒ4.50 ƒ3,50; koppel ƒ8.30; trio ƒ77,90. Tiende koers 2000 m: 1. Urta (J. van Leeuwen) 2.51,9 1.26,0; 2. Un du Bois; 3. Umzi du Bois. Toto: winnend ƒ3,20; plaats ƒ1,20 ƒ2,00 ƒ1.50; kop pel 11.40; trio 127.10. Niet gestart Uperten Norton. Sportwereld WEST-BERLIJN Op de eerste dag van een zaalvoet baltoernooi boekte AZ '67 een nederlaag en een zege. De Alkmaarders verloren met 3-0 van Schalke '04, maar wonnen door treffers van Metgod, Ho- venkamp, Peters en Spelbos met 4-2 van het Turkse Fener- bahce. DEN HAAG Voor de com petitie in de eredivisie wonnen de basketbaldames van The Stars uit Haarlem een thuisdu el tegen Leiden met 59-53. Bij de heren won Donar de uit wedstrijd tegen The Stars met 127-80

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13