ockeyteam erliest moordende ntmoeting Lendl eerste in Grand Prix .'ORT Vreijsen naar Twente FC Den Haag oefent tegen Excelsior Parijs-Dakar nu echt gestart 12 VANOCHTEND TEGEN AUSTRALIË Tips voor Nootdorp Sportwereld Van Houwelingen had geen kritiek op kernwapenbeleid iNAr est-Duitsland iropa's beste tIJS Het Franse balweekblad „Fran- vaJFootball" heeft de tsza^duitse ploeg tot bj; De elftal in Europa in J V uitgeroepen. Brazi- werd verkozen tot e ploeg van Zuid- arige|rika en Algerije tot sc"ebeste team van Afri ca tege Nederland speelde tebbe^eiijks een rol bij de v°ojiezing en deelde met Afgeyen, dat zich ook aarin kwalificeerde voor ikse tindronde van het De iin Spanje, de acht- LEIDSE COURANT DINSDAG 5 JANUARI 1982 PAGINA 9 Martien Vreysen: full prof bij FC Twente. BREDA FC Twente heeft gehoor gegeven aan het gemor van het supporterslegioen en de gelden, die waren vrijgeko men door het vertrek van Thoresen en Jol belegd in een spe lersaankoop. De rechterspits van NAC Martien Vreijsen (26) gaat voor de Enschedese ploeg spelen. Vandaag teken de hij tijdens de nieuwjaarsreceptie van Twente een con tract voor drieëneenhalf jaar. Met de transfer is een bedrag gemoeid van naar schatting vijfeneenhalve ton. Dat is twee ton meer dan NAC op tafel legde, toen Vreijsen van Feye- noord naar Breda terugkeerde. De bij NAC „geboren en getogen" Vreijsen wordt bij Twen te fuil-prof. In Breda combineerde hij het voetbal met een baan als assuradeur. Het was in die hoedanigheid, dat hij in kontakt kwam met FC Twente. NAC, dat volgens manager Ton van der Meer geen pogin gen heeft gedaan Vreijsen te behouden, omdat deze zich maatschappelijk kan verbeteren, wil voor het einde van de winterstop l^et verlies compenseren door het aantrekken van een nieuwe speler. DEN HAAG FC Den Haag speelt zondag een oe fenwedstrijd tegen de Rotterdamse eerste-divisieclub Excelsior. Het duel heeft plaats in het Zuiderpark en begint om 14.30 uur. De aanloop naar de tweede com petitiehelft wordt op 13 januari voortgezet met deel neming met twee teams aan een zaalvoetbaltoernooi in de sporthal aan de Steenwijklaan. Op 16 januari fungeert de Leiderdorps"e zaterdag-eersteklasser RCL als gastheer van de Haagse eredivisieclub, die giste ren de training hervatte na het kerstreces. De oor spronkelijk voor 17 januari vastgestelde oefenwed strijd tegen SVV wordt waarschijklijk verschoven naar 19 januari. Vijf dagen hervat FC Den Haag, waar trainer Martin van Vianen Jan Renooy van het tweede team heeft overgeheveld naar de A-selectie, de competitie met een uitwedstrijd tegen Haarlem. ALGIERS De rally Parijs-Da kar is definitief begonnen. Welis waar waren de deelnemers al een paar dagen onderweg om Algiers te bereiken, maar gedurende die aanvangsfase is duidelijk merk baar geworden wat hen te wach ten staat. Door een zwakke orga nisatie rond de inscheping in de Franse havenstad Sevres is een grote achterstand op het schema ontstaan. Zoals de zaken er thans uitzien kost het de deelnemers opnieuw de nodige nachtrust. En dan te be denken dat de motorcoureurs en vrachtwagenchauffeurs tijdens de aanloop naar Algiers ook al de no dige nachtrust tekort zijn geko men. Desondanks zitten alle Nederlan ders, onder wie de nationale En- duro-kampioen Anne Kies, alsme de Joop Staman, Bert Oosterhuis, en Rikus Lubbers nog in de strijd. Alleen over de deelneming van wereldkampioen Ton van Heug- ten en zijn passagier Frits Kiggen bestaat enige onzekerheid. De Amesfoorter heeft in Frankrijk een proef door een gebroken ket ting niet afgemaakt en zou vol gens de reglementen kunnen wor den uitgesloten. Officieuze berich ten willen echter, dat de organisa tie met de hand over het hart zou hebben gestreken. I verjIBAY - Het Neder- n Be|s hockeyteam heeft jchtend nog geen be ing kunnen forceren net toernooi om de eldbeker voor wat be- het bereiken van de >e finales. In de cru- ontmoeting tegen tralie werd het na een erend spannende con- tatie in een broeiende J^mte 3-2 voor de Au- ^liers. Nederland kwam voor de rust met 1-0' er, scoorde tweemaal na maar moest ver lens de gelijkmaker og toestaan. Wa&rna gg Davies ver in de ;de helft alsnog met strafcorner de beslis- forceerde: 3-2. Res- t donderdag voor het ijeteam nog de wed- d tegen Rusland, eerste helft toonde twee de vtwaardige ploegen. In de olen 'dende hitte van Bombay, i gesluel werd halverwege de ffinglag plaatselijke tijd ge- d, stonden twee geladen geafen tegenover elkaar die i nog kans hadden op een t ove in de halve finale. Daar- atholzou Nederland zich van- Soliend zelfs bij winst nog niet en geplaatst. Want don ast dag wordt nog de ontmoe tten India - Australië gespeeld. d=rdiwakt chen iten frland begon verzwakt de de ontmoeting met de Au- lie ders. Na enige dagen ziek- ijukid Ties Kruize, die in de iten e twee duels in India een zinsigrijke rol als spelmaker :enlaiet middenveld had ge- Sovjld, moeten afhaken. De wingnaar, die in de derde ont lat. 3ing tegen Maleisie door ie Ve al veel minder speelde ellinnormaal, werd tegen Au- >kou|e op het middenveld als vanerdeler vervangen door olen ter Leefers. De al geruime n Hong Kong verblijven- ud-HGC'er, die als vleu- lits de eerste drie ontmoe- in ook niet zo bijster tot sanrecht was gekomen had i de te om de gang van zaken er nonder controle te houden, gtonralie stelde zich fel te Ie te, doordat de belangen ïgenl waren en de felle duels vailn niet van de lucht. Vele nnorl overtredingen waren het ge volg, waarbij Maarten van Grimbergen als enige overi gens in de eerste helft de groe ne kaart kreeg voorgehouden. Drie strafcomers Tot de achtste minuut voor de pauze in het broeiend hete Bombay kreeg Nederland drie strafscorners te nemen, waar bij Leefers als aangever fun geerde. Er werd echter geen resultaat uit gepuurd. Ook al doordat stopper Tim Steens eenmaal de bal niet onder con trole kon krijgen en bij de twee andere strafcomers doel man Riggs goed uit zijn doel kwam bij de inzetten van Paul Litjens. De speler van Kam pong bevestigde daarmee in ieder geval in de eerste helft dat zijn ooit zo vermaarde wa pen wat aan slagvaardigheid heeft ingeboet. Tot het treffen van vanochtend tegen Austra lië had de ploeg van bonds coach Wim van Heumen, die zich voor het treffen gereser veerd had uitgelaten over de vorm van een aantal van zijn internationals, dat manco kun nen goed maken met een aan tal soms zelfs fraaie velddoel- punten. Waarbij vooral Rode- rik Bouwman zich had onder scheiden. De HGC'er genoot dan ook tegen de Australiërs een speciale bewaking en in de eerste helft, die werd afgeslo ten met een voorsprong van 1- 0 voor d^ Australiërs, kwam hij in het spel nauwelijks voor. Australië had de voorsprong gerealiseerd door een treffer van Davies. Dat gold niet voor doelman Joost Claushuis. De speler van Klein Zwitserland, die tot de ontmoeting tegen Australië kon terug zien op een geslaagd optreden, moest tegen de felle Aussies enige keren uit zijn doel komen om handelend op te treden. Hetgeen de stevig gebouwde Hagenaar goed af ging- Kruize terug Wim van Heumen had voor de tweede helft een verrassing in petto. De bondscoach bracht de niet fitte Ties Kruize alsnog in het team, voor wie Theo- door Doyer het veld moest rui men. Deze wijziging, waarbij tevens Wouter Leefers rechts op het middenveld ging spe len, bracht vrijwel direct re sultaat. Eerst nam Ties Kruize het eerste onderdeel van de. Bondscoach Wim van Heumen vierde strafcorner zo effectief voor zijn rekening dat Paul Litjens eindelijk kon uithalen. En hoe. De Utrechtenaar haal de zo verwoestend uit dat de bal door het net achter het doel verdween. Tot grote woe de van de Australiërs keurden de arbiters de treffer goed, hoewel de bal boven de plank zou moeten zijn ingeslagen. En normaal gesproken geldt dan een treffer niet. Tot opluch ting van de oranjeploeg kreeg de knal van Litjens het fiat en Nederland stond gelijk: 1-1. Strafbal 10.000 toeschouwers, van wie een groot aantal ook al was af gekomen op het duel Pakistan - West-Duitsland dat na Ne- derland-Australie zou worden afgewerkt zagen Roderik Bouwman een overtreding in de cirkel forceren en Ties Kruize, ja hij, mocht een straf bal nemen. De in de ploeg te ruggekeerde Kruize liet zich dit buitenkansje niet ontgaan. Onberispelijk knalde hij de bal hoog in het net. 2-1. Maar de zege was' daarmee be paald nog niet veilig gesteld. Australië, dat zich gaandeweg als betere ploeg begon te ma nifesteren in de warmte, be gon gevaarlijk aan te dringen. Dat leidde tot de gelijkmaker. Hazelhurst kon vrijwel onge hinderd een solo inzetten en die ook afronden: 2-2. Austra lië kwam zelfs kort na deze treffer oog in oog met de voor sprong, maar Terry Wolfs faalde voor een vrij doel na mistasten van libero Paul Lit jens jammerlijk voor open doel. Geluk voor Nederland, dat echter met de rug tegen de muur werd gezet en de eind streep toch niet zonder grotere schade haalde. Australië scoor de alsnog dank zij een benutte strafcorner van Davies en Ne derland leed zijn eerste neder laag: 3-2. Rick van Gog mist interland door autopech EINDHOVEN Rick van Gog ontbrak gisteravond in Eindhoven bij het Nederlandse ijshockey team, dat met 16-4 (1- 2, 0-9 en 3-5) werd verslagen door de Sovjet Unie. De speler van HYS '80 meldde, dat hij autopech had. Hij kan zijn plaats in de selectie van trai ner/coach Gustav Bubnik, die in de door 2500 toeschouwers bijgewoonde interland ook niet over Homburg (studie) en Van Wieren (ziek) kon be schikken, wel vergeten. Scoreverloop: 3.22 Zljoektov 0-1, 9.08 Collard 1-1, 18.24 Skvortsov 1-2, 21.42 en 27.53 Svetlov 1-3 en 1-4, 29.32 Drozdetski 1-5, 30.34 Skvortsov 1-6, 31.27 Larionov 1-7, 31.51 Svetlov 1-8, 32.23 Drozdetski 1-9, 33.27 Zjloektov 1-10, 38.41 Golikov 1-11, 46.05 en 46.21 Golikov 1-12 en 1-13, 50.00 Makharov 1-14, 41.12 Van Gerwen 2- 14. 53.35 Khomoetov 2-15, 56.42 Ka- sotonov 2-16, 57.59 Saris 3-16, 58.43 Van Gerwen 4-16. Strafminuten Nederland: 2x2; Soj- vet Unie: 1x2. NOOTDORP Elf draverijen staan er morgenmiddag op het programma van de dravers- baan in Nootdorp. De eerste start is om 14.30 uur. Onze tips voor deze meeting luiden. SOERENPRIJS: Unos Cavaljos, Unicum en Vanessa Hazelaar. LANDSMEERPRIJS: Theo Belwin. Uscilla del Sol en Thorstein O. LARENPRIJS (eerste afdeling): Uniek Buitenzorg, TRotting Star en Tessa Axkit. GOUDENSTARPRIJS: Trots van Echten, Torro Buitenzorg en Tempo. LEENDEPRIJS: Ster Wittestein, Schuitje W en Sweety. LEIDERDORPPRIJS: Sisi van Al phen. Theo Albo en Pipi V. LELYSTADPRIJS: Thor ter Lune, Remembrance en Spencer Fortuna. LISSEPRIJS: Sera S. Speed Buiten zorg en Praeses Hanover. LEUSDENPRIJS: Ronnie Bunt. So lid Speed en Pegasus. LOCH EM PRIJS: Rabbani, Paarl D en Opstalan. LARENPRIJS (tweede afdeling): Santiago D, Tacaud Hazelaar en Un Deux Trois. GRONINGEN De Rus So- kolov heeft op het EK jeugd- schaken de afgebroken partij in de twaalfde ronde tegen de Griek Pantavos gewonnen en is nu met de Deen Hansen tweede, met een halve punt achterstand op de Israëliër Greenfeld. KEULEN Het Westduitse koppel Peffgen/Fritz heeft de wielerzesdaagse van Keulen gewonnen. HAMBURG Hamburger SV geeft Ernst Happel pas na 29 mei vrij om als coach op te tre den van het Oostenrijkse voet balteam. De Oostenrijkse voet balbond moet nog beslissen, of het op die voorwaarde met Happel in zee wil gaan. Sportprijsvragen DEN HAAG De uitslag van het cijferspel van toto/lotto 53 is: 0 - 3 - 4 - 8 - 1 - 7. De uitkeringen zijn: zes cijfers goed: f 100.000; laatste vijf cij fers goed: f 10.000; laatste vier cijfers goed: f 1.000; laatste drie cijfers goed: f 100; laatste twee cijfers goed: f 10. t ben er nu wel achter dat |^t^iaar sporten kijken niet leuk nd. Je doet het of je H:t het niet, maar er naar een, nee. Er is een grotere komst voor de sport-om- fdoen, maar ik vind top- Drt een totaal uit zijn achten gegroeid, eng kind. |s betaald voetbal een be- .•ijfstak is, dan is die heel jg slecht georganiseerd. Ik 6 me al Hans Croiset weg- ipen bij het Publiekstheater [or een half miljoen". En: pie gezondheidsmanie in zakfïerika heeft met doods- tuatJSst te maken. De gezond- q dgfcidsziekte is hier ook al be ren jnnen. Wat dat betreft zit bbeiiv^pa in het laatste stadium an gjn alles aanwijzen en op- /ars#Pmen waar je kanker van de «8*- Topsport zal trouwens atenp' helemaal verdwijnen. Er oJia.altijd idioten die topsport en beoefenen. Je zit naar lidatH" n aau_ (Muzikant en ex-topvolley- baller Bram Vermeulen in NRC/Handelsblad) „Je weet, hoe dat gaat in Oostenrijk, als je daar weet hoeveel poten een koe heeft dan ben je bij wijze van spre ken al doctor. Ik was erelid geworden van de judobond hier, dan komt zo'n verslag gever en die vraagt wat ik in Holland al zo heb gedaan. Vertel ik hem dat ik onder meer judoles gaf aan de aca demie voor lichamelijke op voeding. Was ik meteen pro fessor. Professor Geesink, erelid, stond er de volgende dag in de krant". (Oud-judoka Anton Gee sink in de Haagsche Cou rant) „Ik zeg altijd: 'n sportman in Oost-Europa is te vergelijken met een priester hier, hon derd jaar geleden. De zoon uit een arm gezin kon kos- tenloos studeren en wanneer hij priester was, werd hij hoofd van een dorp. Hij had aanzien, een goed huis en eten tot zijn dood. Een sport man in Oost-Europa heeft dezelfde faciliteiten. Van daar, dat het zo aantrekkelijk Peter Post: onbegrijpelijk. (Alexander prins de Mero- de, voorzitter Olympische medische commissie, in De Volkskrant) „Over de comeback van Maertens heb ik mijn eigen gedachten, maar dat gaat nie mand iets aan. Het is voor mij onbegrijpelijk. Een gek verhaal. Hij is nu wereld kampioen, maar het is geen kwestie van worden, maar zijn. Pas over een half jaar is er een echt oordeel over hem te vellen. Want wat heeft hij het afgelopen jaar gereden? Helemaal niets, afgezien van de Tour en het WK. Dat vind ik vreemd en het is boyen dien een slecht teken. Kwali teiten op zich bezit Maertens wel, maar waarom vertoonde hij zich in de andere koer sen? Ik zet bij zijn wederqp- standig veel vraagtekens". (Wielercoach Peter Post in het Algemeen Dagblad) „Ik had het in Aalten naar mijn zin als administrateur van de gezondheidsdienst voor dieren. Prachtig werk, alleen slecht betaald. Die dienst houdt onder meer het koeienbestand van zo'n zes honderd boeren bij. Elke koe wordt in kaart gebracht, ge tekend met het juiste aantal vlekken. Ja, dat wordt bij koeien beter bijgehouden dan bij mensen. Als de admini stratie 's morgens was bijge werkt, ging ik 's middags de boer op. Heerlijk. Ik kende de koeien beter dan de boe ren, die haalde ik nogal eens door elkaar. Ik ben gek op Bram. Vermeulen: ge zondheidsziekte. dieren. Het liefst was ik boer geworden". (Atleet Gerard Tebroke in Het Parool) „Harry Vermeegen en Henk Spaan, de presentatoren van „Tussen start en finish", he ten vooruitstrevend te zijn, maar als je hen hoort over vrouwensporten, dan verge lijken ze dat met de meest in fantiele kindersporten. Van dat enge gedachtenwereldje gaan wij over onze nek. Vrouwen mogen Studio Sport presenteren en kun strijden verslaan, omdat ze daar toevallig verstand van hebben. De sport symboli seert het maatschappelijke beeld van werkende vrou wen. Ze zijn hoe dan- ook minder bekwaam dan man nen". (Politicologe Marja van Gestel in Trouw) „Ik vind dat alle scheidsrech ters slechter fluiten dan ik, ze kennen de regels niet". En: „Er is één groot pro bleem waarmee iedere scheidsrechter te maken heeft: als een foute bal rood is en een goede bal groen, dan accepteren veel coaches en spelers niet waarom je oranje laat gaan, waarom de ene keer wel en de andere keer niet. Onze sport heeft met grensgevallen te maken, vooral de jongeren hebben daarmee problemen". En: „Ik erger me soms groen en geel aan dingen die collega's laten gaan. Ik laat een kaart liever in m'n zak, maar loer wel op bepaalde dingen. Als een ploeg achter staat en een spe- ier heeft twee keer achter el kaar zijn veter los, is-t-ie er- bij". (Scheidsrechter Piet de Saegher iu.Volleybal) Ivan Lendl: eerste op Grand Prix-lijst. PARIJS De Tsjechoslo- waak Ivan .Lendl is als eer ste geëindigd in het klasse ment van de tennis „Grand Prix" met een totaal van 2413 punten. Lendl, die van de twintig toernooien waar in hij uitkwam er nog negen winnend afsloot, had sedert 19 augustus van het afgelo pen jaar de leiding in het klassement. De eerste plaats leverde hem een bedrag van 300.000 dollar (ruim zes ton) op. De eerste acht spelers op de Grand Prix ranglijst komen van 13 t/m 17 januari in New York uit in het Masters-toer- nooi. Bij de eerste acht bevindt zich ook Björn Borg. De Zweed, die als zesde eindigde, heeft echter al geruime tijd ge leden laten weten, geen belangstelling te hebben voor het Masters-toernooi. Zijn plaats zal worden ingenomen door de Amerikaan Vitas Ge- rulaitis. De heer V. L D. te Z. (32) 'Ik dacht, zal ik voor mijzelf beginnen of niet. Hoe kom je aan de klanteq? Toen keek ik eens in die rubriekadvertenties van onze krant. Ik dacht wat zij kunnen kan ik ook. Ik geadverteerd. Wat die dingen gelezen worden. En door wiel Ik adverteer nu regelmatig. En verleden maand heb ik een schilder in dienst genomen. Uw dienstwillige werkgever V. L. D.' DEN UYL: DEN HAAG Staatsse cretaris Van Houwelingen van defensie heeft eind vorig jaar tijdens een par tijbijeenkomst in Utrecht in algemene zin gespro ken over de kernwapen- problematiek. Daarbij is geen sprake geweest van kritiek op het regerings beleid, zo antwoordt vice- premier Den Uyl op vra gen van VVD-leider Wie gel. Volgens Den Uyl heeft de staatssecretaris vanuit zijn per soonlijke opvattingen enkele kanttekeningen gemaakt, toen hij zei dat de NAVO-raad (en dus ook minister Van Mierlo) ten onrechte de nul-optie van de Amerikaanse president Reagan had onderschreven. Reagan's voorstel behelsde het schrappen van de modernise ring van Amerikaanse kern wapens, indien Rusland zijn SS-20's ontmantelt. •Volgens Den Uyl ondersteunt Van Houwelingen het rege ringsbeleid en het regeerak koord. In Utrecht heeft hij geen kritiek op het regerings beleid willen geven. Als dat zo is overgekomen betreurt hij ,dat, aldus Den Uyl. Russen sturen versterkingen naar Afghanistan NEW DELHI De Sovjet- Unie heeft de afgelopen we ken meer dan 20.000 soldaten naar Afghanistan gestuurd. Gezien het tempo waarin de versterkingen worden aange voerd, wordt verwacht dat de Russische troepensterkte in de lente op 150.000 man zal zijn gebracht. Nu zijn er ruim 100.000 Russische soldaten in Afghanistan, zo is in Kaboel vernomen. Volgens een mili taire bron in de Afghaanse hoofdstad zijn er vanuit de Sovjet-Unie aanvallen gedaan op de noordelijke provincies in Afghanistan. Op hun beurt zouden opstandelingen de grensrivier de Oxus zijn over gestoken en aanvallen hebben uitgevoerd in de Sovjet-Unie.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9