Nigeria is voor Nederland belangrijke handelspartner EG overweegt f. missie-1 indemans! naar Warschau en Moskou Solidariteit: Polen enorm werkkamp Schandaal op Franse televisie Dezeweek bij de melkman: „Pessimistischer over Polen" BUITENLAND LEIDSE COURANT. DINSDAG S JANUARI 1982 PAGINA f JÖ (Van onze correspondent Ja Drummen) PARIJS Tijdens het druk ste „kijkuur" is het zaterdaga vond op het eerste net van de Franse televisie tot een natio naal schandaal gekomen. Pro ducer Michel Polac, had in zijn programma „Droit de réponse" (recht op antwoord), de ophef fing van het anarchistisch-sati- risch weekblad Charlie-Heb- do" tot onderwerp uitgekozen en daar een discussie over de vrijheid van meningsuiting aan vast willen koppelen. Re dactie en medewerkers van het blad waren uitgenodigd en waren voor de uitzending rij kelijk met sterke drank ge laafd. Bovendien waren er een aantal middelbare scholieren en verder de zanger Serge Gainsbourg. Om de zaak nog meer te kruiden had Polac ook enkele journalisten van het ui terst rechtse blad „Minute" ontboden. Onder deze omstan digheden was het nagenoeg onmogelijk dat de explosieve cocktail niet tot ontploffing kwam. Weldra werd de volle dige zondvloed van Franse grofheden, scheldwoorden, be ledigingen en dreigementen ten beste gegeven; het kwam zelfs tot handgemeen ofschoon de tv-kijkers het meeste daar van niet zagen omdat de vuistslagen achter de scher men vielen. De uitzending heeft geleid tot een vloedgolf van protesten en verontwaar diging. Het publiek is, zoals ter verwachten was, verdeeld. Ve len zijn geschokt maar ande ren zeggen dat dit soort dingen elke dag in allerlei kringen plaatshebben en dat Polac er niet slecht aan gedaan heeft een serie cafédiscussies een nationale dimensie te geven,- ook al zijn de democratie en de vrijheid van meningsuiting er ook nogal gehavend en maar amper uit tevoorschijn geko- Afgezette president van Ghana gearresteerd ACCRA De voormalige president van Ghana, Li- mann, is gisteren ten noorden van de hoofdstad Ac cra gearresteerd toen hij probeerde uit het land te vluchten. Dit heeft de Ghaneese staatsradio meege deeld. Limann werd op oudejaarsdag afgezet bij een staatsgreep, die onder leiding stond van Jerry Raw- lings. In Accra werd gisteren gedemonstreerd voor. de nieuwe machthebber. De rust lijkt te zijn terug ge keerd en de meeste winkels en kantoren waren gis teren geopend. Wel trekken nog zwaar bewapendse patrouilles door de straten, maar sinds vrijdag is geen melding meer gemaakt plunderingen. Rawlings zou de toestand volledig in handen hebben. Hij heeft een „heilige oorlog" tegen de corruptie uitgeroepen en de afgezette regering-Limann van inbreuk op de men senrechten beschuldigd. Zware kritiek na ontsnapping terroristen ROME De Italiaanse regering van pre mier Spadolini heeft gisteren in het parle ment ernstige kritiek gekregen vanwege de ontsnapping van vier vrouwelijke ter roristen uit de gevangenis. Politici en kranten reageerden met onge loof op de ontsnapping, die plaatsvond in een gebied dat na de ontvoering van de Amerikaanse generaal Dozier extra zwaar wordt bewaakt. De vier vrouwen, leden van de Rode Brigades, ontsnapten zondag toen medeplichtigen met springstoffen een gat sloegen in de muur van de gevan genis. Volgens de Italiaanse minister van buitenlandse zaken is 90 procent van de Italiaanse gevangenissen kwetsbaar voor dergelijke gevallen. est iro ONGEWENSTE SCHOONZOON PRESIDENT MARCOS ONTVOERD ius ibah MANILLA Liefdesperikelen in de familie vafoo Filippijnse president Marcos dreigen een staatszaa*dui worden. De aanleiding is een ontvoering, waarbij pp dent Marcos persoonlijk bij betrokken zou zijn. wer e p In Manilla wordt sinds enkele dagen de bekende 32-jarigeLik; speler Tomas Manotoc spoorloos vermist. Kort na zijn schelst van een voormalige schoonheidskoningin zou Manotoc tege Ne wil van haar vader de knappe 26-jarige Imee Marcos hebbe^eli trouwd. Tommy en Imee zijn enkele dagen geleden voogezi laatst in een sjiek restaurant in Manilla gesignaleerd. Afgeven, weekeinde ontving de familie Manotoc een brief, waarin kv losgeld van 2,5 miljoen dollar en de vrijlating van 4 linkse bjnc rillastrijders werd geëist voor de vrijlating van Tomas. De fin lie Manotoc heeft de brief een vervalsing genoemd en is ge p overtuigd dat president Marcos zelf zijn ongewenste schoon heeft laten verdwijnen. t (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU Volgens de Britse staatsomroep BBC waren veel werkne mers die maandag hun werkzaamheden hervat ten getooid met een zwar te band om hun arm om hun steun te betuigen aan Solidariteit. Een Brits persbureau wist te melden dat er gisteren in de Pool se steden aanmerkelijk veel patrouille-activiteiten waren van het Poolse le ger, die huizen en auto's doorzochten. Arbeiders in veel fabrieken moesten verklaringen van trouw aan het bewind onderte- keken op straffe anders te wolrden uitghesloten. In tien van de 49 provincies van Polen, waar geen gro te industriegebieden zijn, werd de noodtoestand ge deeltelijk opgeheven. Terwijl de autoriteiten zich in spannen de indruk te wekken dat de situatie in Polen nor maal wordt voor het eerst sinds vele maanden is het land vrij van stakingen, zo melden de officiële media, maakten reizigers die vanuit Warschau in Wenen aankwamen mel ding van een sfeer van wan hoop in de belangrijkste ste den en van ernstige voedselte korten. Volgens een pamflet van Solidariteit dat Wenen en Londen bereikte, heeft het mi litaire bewind in Polen het. land tot „een enorm werk kamp" gemaakt. Polen is een land waar „vrees en voortdu rende onveiligheid" heersen. In het pamflet wordt ook ge meld dat veertien mijnwerkers eind vorige maand zijn gedood toen veiligheidstroepen in de Lilcowy-mijn in Jastrzebie, Si- lezië een eind maakten aan een zitstaking. Veel arbeiders werden zwaar gewond toen er honden op hen werden afge stuurd bij een staalfabriek in Katowice, aldus de BBC. Tot dusverre werd er in de ofiicië- le berichten gesproken over acht doden, van wie er zeven vielen op 18 december,bij de kolenmijn Wojek in Katowice. Het nationale inkomen van Polen isa het afgelopen jaar met vijftien procent gedaald, zo is in Warschau bekend ge maakt. Voor een belangrijk deel is dat veroorzaakt door de verminderde kolenproductie. Clark krijgt meer invloed dan Allen WASHINGTON De advi seur voor nationale veilig heidszaken van de Ameri kaanse president, een van de voornaamste functies in de staf van het Witte Huis, krijgt weer iets van de „oude glorie" terug. Onder de presidenten Nixon, Ford (Kissinger) en Carter (Brzezinski) was de vei ligheidsadviseur even invloed rijk als omstreden. President Reagan wilde dat veranderen en droeg een deel van de ta ken van zijn adviseur (Richard Allen) aan anderen over. Nu Allen ontslag heeft genomen en onder-minister van buiten landse zaken William P. Clark diens positie overneemt, wordt de rol van de veiligheidsadvi seur aanmerkelijk opgewaar deerd. Allen is direct vanaf zijn be noeming omstreden geweest. Niet afkomstig uit Reagan's vriendenkring, heeft Allen nooit het volledige vertrouwen kunnen verwerven van de Reagan-vertrouwelingen. Maar ook met een oud-collega uit de Nixon-periode, minister van buitenlandse zaken Alexander Haig, had Allen het regelmatig aan de stok. De eerste keer dat Allen publie kelijk optrad verwekte hij een storm van protest in West-Eu ropa, door als eerste Ameri kaanse regeringsvertegen woordiger te klagen over het groeiende pacifisme en neutra lisme. Bij die gelegenheid droeg hij de Westeuropeanen ook op wat minder te doen op sociaal gebied en meer aan de fensie. Allen's opvolger is overigens ook niet geheel probleemloos de regeringsploeg van Reagan binnengekomen. William Clark, een persoonlijke vriend van Reagan, was diens advi seur toen Reagan nog gouver neur van California was. Clark's benoeming als tweede Richard Allen kijkt naar de Washington Post, die over de volle breedte van de voor pagina melding maakt van Aliens ontslag als veiligheidsadviseur van president Rea gan. man op het ministerie van bui tenlandse zaken kwam begin vorig jaar als een verrassing. Zijn kennis van de buitenland se politiek was zeer gering. Een hoorzitting in de Senaat, waar Clark het antwoord schuldig bleef op de meest simpele vragen, bracht zelfs vele fervente Reagan-aanhan- gers in grote verlegenheid. In de afgelopen maanden heeft Clark veel bijgeleerd. Boven dien lijkt hij het goed te kun nen vinden met Haig. Clark zou zich vooral hebben doen kennen als een rustig en wijs manager, een vredestichter, welke laatste kwaliteit hij in het witte Huis vooral kan ge bruiken om Haig en zijn de fensie-collega Weinberger in het gareel te houden. Om zijn nieuwe functie goed uit te kunnen oefenen krijgt Clark, in tegenstelling tot Al len, directe toegang tot de pre sident. Volgens het Witte Huis wordt Clark „verantwoorde lijk voor de ontwikkeling, coördinatie en uitvoering van het nationale veilgheidsbeleid zoals goedgekeurd door de president", wat betekent dat hij onder meer de ministeries van defensie en buitenlandse zaken op één lijn moet probe ren te krijgen. DEN HAAG Op uitno diging van de Nigeriaanse regering begint minister Van der Stoel (Buiten landse Zaken) morgen aan een driedaags bezoek aan dit Westafrikaanse land. Nigeria is de afgelopen ja ren een belangrijke han delspartner voor Neder land geworden. Het is op Saoedi-Arabië na de grootste olieproducent voor Nederland. Ongeveer 20 procent van de Neder landse oliebehoefte wordt door dit Westafrikaanse land gedekt. Het eerste bezoek van Van der Stoel aan Nigeria staat echter niet alleen in het teken van de olie-leveranties. Daar in beide landen het Zuidafrikaanse apartheidsregime sterk wordt veroordeeld, zal de kwestie Zuid-Afrika zeker onderwerp van gesprek zijn. De Nige-» riaanse president, Sjagari, werpt zich sinds het herstel van de democratie in 1979 met toenemend succes op als woordvoerder van zwart Afri ka. In de buitenlandse politiek van Nigeria neemt de bestrij ding van het apartheidsregime dan ook een centrale plaats in. Nigeriaanse diplomaten, die ernaar streven Afrika buiten het Oost-West conflict te hou den, spreken met waardering over de Nederlandse bereid heid de mogelijkheden van een olieboycot van Zuid-Afri ka te bestuderen. Zelf heeft Nigeria een embargo tegen Zuid-Afrika afgekondigd. Nederland staat sympathiek tegenover de Nigeriaanse po gingen om Afrika tot kernwa- penvrije zone te maken. Maar deze pogingen lijken weinig kans van slagen te hebben. Als het bewijs is geleverd dat Zuid-Afrika bezig is met de productie van een eigen atoomwapen, dan zou ook Ni geria wel eens kunnen uit groeien tot een nucleaire mo gendheid, zo heeft de Nige riaanse regering dit jaar laten weten. Hoewel tijdens het bezoek van minister Van der Stoel de eco nomische aspecten van de ver houding tussen Nigeria en Ne derland niet op de voorgrond zullen staan, bestaat er aan Nederlandse zijde wel de hoop dat afspraken gemaakt kun nen worden om de tekorten op de handelsbalans met Nigeria terug te dringen. In 1980 be droeg de Nigeriaanse uitvoer (90% olie) naar Nederland 5,8 miljard gulden, terwijl de Ne derlandse export naar dit land een waarde had van slechts 1,8 miljard gulden. Omdat de raf- finagecapaciteit in Nigeria nog niet voldoende is om de bin nenlandse behoefte te dekken, bestaat de Nederlandse export grotendeels uit aardoliepro ducten. In het Nederlandse ex portpakket zijn verder opge nomen: machines, schepen, chemische en farmaceutische producten en voedingsmidde len, zoals melkproducten en suiker. Economische groei De Nigeriaanse economie, die de laatse jaren met gemiddeld negen procent per jaar is ge groeid, biedt goede perspectie ven voor het Nederlandse be drijfsleven. Naast Shell zijn Nederlandse bedrijven vooral betrokken bij met de verbete ring van de Nigeriaanse infra structuur. Zo heeft Volker Ste- vin onlangs een contract van 400 miljoen gulden verworven voor de aanleg van een haven bij Port Harcourt Op het ogenblik gaat de Nigeriaanse belangstelling vooral uit naar een verbetering van de land bouw, die de laatste tien jaar is verwaarloosd maar nu een be langrijke plaats inneemt in het ontwikkelingsplan van 1981- 84. Ook is er een grote behoef te aan managementadviseurs voor het Nigeriaanse bedrijfs leven. De luchtvaartmaat schappij Nigerian heeft in dit verband met de KLM een con tract gesloten voor een reorga nisatie van de bedrijfsleiding. Dit contract is vorige maand echter afgelopen. Tot 1974 was Nigeria een van de concentratielanden in het Nederlandse ontwikkelingsbe leid, maar di e relatie is beëin digd omdat dit land de be schikking kreeg over ruime olie-inkomsten. Fianciële hulp ontvangt Nigeria niet meer, maar in de hoofdstad Lagos wordt wel gehoopt op een ver ruiming van de opleidingsmo gelijkheden voor Nigeriaanse bedrijfsleiders, technici en landbouwdeskundigen. De economische ontwikkeling van Nigeria wordt sterk ge hinderd door gebrek aan mid delbaar kader. Tweedracht onder Noordierse politie (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het wil niet meer boteren tussen hoofdcommissaris Sir Jack Hermon van de overwe gend protestantse Noord ierse politie en sommige leden van zijn korps. Her mon heeft onthuld, dat bepaalde Noordierse poli tiemensen afgelopen no vember een aparte takti- sche eenheid wilden op richten om tegen de IRA te vechten, die niet onder officieel toezicht zou staan. De vakvereniging van politie mannen protesteert, dat hoofd commissaris Hermon, die zelf een Engelsman is, de beroep seer van haar leden probeert te schenden. Zij geeft evenwel toe, dat verleden jaar na de IRA-moord op het Noordierse Lagerhuis-lid dominee Robert Bradford, door politiefunctio narissen van de harde lijn en ook in het centrale comité van de politiebond de mogelijke oprichting van een afzonder lijk politiekorps besproken werd. Volgens hoofdcommissaris Hermon was dat overleg hoogst ongepast. Het kon de goede naam van de Noordierse politie in het gedrang brengen. De militante dominee Ian Paisley verklaarde gisteren dat de dissidente politiefunc tionarissen een reservekorps wilden oprichten naar het voorbeeld van de zogenaamde B-specials protestantse hulptroepen die in 1970 door de Britten werden ontbonden om de katholieken van Noord- Ierland tegemoet te komen. Vier van de tien EG-ministers van buitenlandse zaken die gisteren in Brussel verjIB, derden. Van links naar rechts minister Van der Stoel en zijn Franse, Duitse en Be|s sche ambtgenoten Cheysson, Genscher en Tindemans. jch Sng tra! nri i ere og ?g »de sti f< t ijet d t (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De tien mi nisters van buitenlandse zaken van de EG-lidstaten hebben gisteren na lang en moeizaam beraad in Brussel besloten voorlopig niet in te gaan op het uit drukkelijk verzoek van de Amerikaanse president Reagan om economische strafmaatregelen tegen de Sovjet-Unie te nemen. Een plan om de Belgisch minister van buitenlandse zaken Leo Tindemans als specale EG-gezant naar Warschau en Moskou te zënden stuitte vooral op Franse weerstand. Beslo ten is nu dat Tindemans zijn reis pas zal onderne men als van het regime in Polen de verzekering is verkregen dat Tindemans, momenteel EG-voorzitter, behalve met de regering ook met leiders van de vakbond Solidariteit en met kerkelijke autoritei ten kan spreken. Maar omdat Solidariteit onder de huidige staat van beleg in Polen een verboden or ganisatie is, is nog onzeker EG-ministers in harde wswj wanneer de missie van Tindemans door kan gaan. Tijdens de vergadering bleek opnieuw de verdeeldheid bin nen de EG over maatregelen tegen Polen zelf. Besloten is de voedselhulp voort te zetten, mits de militaire machtheb bers kunnen garanderen dat die hulp aan de meest behoef- tigen in de bevolking ten goe de komt. Dat beleid werd de afgelopen weken reeds ge volgd; er liggen thans 8.000 ton „gemeenschaps-rundvlees" voor transport gereed. Verder zal de EG geen leningen meer aan Polen verstrekken zolang de bestaande onderdrukking in het land aanhoudt. Tot op- schorting van alle kredieten tegen de vernieuwingna, den de toestand in Polen 'dei oordeeld en drie eisen gesjue - Onmiddellijke opheffinglag de staat van beleg; d, - Vrijlating van alle geajen teerde burgers; i n< - Hervatting van het ov® ir tussen regering, kathol zo kerk en de vakbond Soliend teit. en De ministers stellen vast dag tegenstelling tot beloften Ind de Poolse leiders onderdgWJ king en uitgebreide schen van de mensenrechten >rla land teisteren. Over de fle waarin de Sovjet-Unie ders voor verantwoordelijuk id hebben de EG-lidstaten e t' kunnen vinden in de zins|gr; dat er zware buitenlaiet druk, geleid door de Sovjjd, aan Warschau hadden de lid staten van de Europese Ge meenschap reeds besloten op de dag van de militaire machtsovername in Polen op 13 december. „Helsinki" De Westeuropese landen steu nen zo bleek gisteren in Brussel het voorstel van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig om op korte termijn de 35 landen die de slotverklaring van Hel sinki hebben ondertekend, op ministersniveau bijeen te roe pen. De Akkoorden van Hel sinki betreffen militaire vei ligheid, economische ontwik keling en persoonlijke vrijhe den in Oost- en West-Europa. Ze worden volgens het Westen thans in Polen, dat zelfstandig mede-ondertekenaar is van „Helsinki", flagrant geschon den. Veel vertrouwen dat de Oosteuropese landen met zo'n speciale ministersconferentie instemmen was er in Brussel overigens niet. Drie eisen In een verklaring hebben de weging in Polen bestaat. 2ing bekend wil met name Ve z -Duitsland, in tegenstellinnoi vooral Engeland, Moskou>e tot directe regisseur vanen militaire coup in Polen ter stempelen. m 1 ud- Overleg lits Over de Amerikaanse sanrec tegen Rusland zeggen de te -ministers dat daarover nlon overleg met Washingtonrali plaatshebben, teneinde te, palen welke beslissingen; w snelst tot inwilliging vailn i drie gestelde eisen kunnerL— den. Uit deze omschrijf— volgt dat de EG-landei sancties van Reagan niet meest doeltreffende be: wen. Wel heet het in de verklaring dat, afhanl van de ontwikkelingen ii len, alsnog maatregelen de Sovjet-Unie kunnen den afgekondigd. Intussen heeft de NAVI sloten volgende week dag in Brussel een extra gadering te houden van d€ nisters van buitenlandse zr van het bondgenootsr?' eveneens over Polen. d" VAN DER STOEL: BRUSSEL Minister Van der Stoel van buitenlandse zak<he „eerder pessimistischer dan optimistischer" over de situatW>f Polen. Hij zei dit naar aanleiding van de ontmoeting die defld: bassadeurs van de tien EG-lidstaten in Warschau gisteren Fr den met de Poolse machthebbers. De ambassadeurs hebbeii^c durende enige tijd gesproken met onder meer sterke man gM1 raai Jaruzelski. Volgens minister Van der Stoel is „in Wars#?1 geen enkele indicatie gegeven over het opheffen van de f'lfi van beleg en is er ook niets meegedeeld over het vrijlaten!?1 gevangengezette mensen". De vrijlating van gevangenen er*? herstel van de dialoog tussen regering en de kerk en SolidalH" is een van de voornaamste eisen van de Europese landen aaL. Poolse machthebbers.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8