Bollenafzet stagneert: minder IN EN OM DE KAS Verzam elaar laa tho tellerie „«van toen"herleven IN EN OM HET HUIS t Het oog wil ook wat export OmzetVBA-bemiddelingsbureau nu boven 100 miljoen gulden Met schaar en verf LAND EN TUINBOUW/IN EN OM HET HUIS LEIDSE COURANT DINSDAG 5 JANUARI 1982 PAGINAW Een prachtig punkkapsel, uitgevoerd in twee kleuren: kas tanje-wit of kastanje-goudblond. Het kapsel heet „Chanell la Nuit" en het ziet eruit of de kapper er zomaar willekeurig met de schaar in heeft rondgeknipt. Niets is minder waar. De basis voor dit punkhoofd is een knappe permanent. Later werden de haren omhoog gekamd om het stekelige punk-ef fect te krijgen. Een beminnelijk mens: groot- verzamelaar F.H. van Enten, voorzitter van de afdeling Den Haag van de Nederlandse Ver eniging „De Verzamelaar". Hij organiseert vele avondbeurzen door het hele land. Bij deze ge legenheden kunnen belang stellenden smullen van de meest uiteenlopende verzame lingen. Van „alles van het rij wiel", oude kant, stropdassen, prentbriefkaarten, naaigerei uit alle tijden tot radio-onder delen, schelpen en weegscha len. Je kunt het zo gek niet bedenken of iemand spaart voorwerpen uit een bepaalde categorie en besteedt er al zijn vrije tijd en geld aan. Zo heeft de heer Gloos in Utrecht 350 wijwatervaatjes uit alle landen van onder meer aardewerk, porselein, en edelmetaal. Oude effecten zijn ook erg in trek, e- venals trein- en tramkaartjes, pianolarollen, pijpekoppen en medailles. Zelf verzamelt de heer Van Enten „weet-je-wel-van- toen's" uit de Horeca, opgesla gen in twee kelders in Den Haag. Je stapt er regelrecht het verleden binnen. Spullen uit het vroege Haagse Des In- des, waar eens Anna Pavlova logeerde en er stierf. Spullen uit „Hotel du Passage", „La Paix", het romantische „Bosc- hlust". Haagse hotelresten die jaren geleden onder de slo pershamer vielen of een ande re bestemming kregen. Zodra een gerenommeerd hotel waar ook in Nederland opdoekt of gaat restaureren, haast Van Enten zich naar de veiling van het oud „gerei" om zijn slag te slaan. „Servies koop ik alleen met hotelvignet", zegt hij. „Liefst een „karvel" bijvoor beeld zes theepotten. Je hebt geluk als er twee of drie ver schillende bij zijn, de andere drie ruil je dan. Zonder ruilen geen verzamelen". „Als je Horeca attributen ver zamelt, moet je ook een echte bar met krukken hebben, sta pels melkkannetjes, suikerpot ten, reclameborden, een oud biervat, bierpullen, koffiekan nen, drinkgerei, flessen, bor den, koksbenodigdheden en de pet van de portier uit het oude Kurhaus. Hier een suiker- schaal uit „Heck's Lunch room", daar een koffiemachi ne uit de voormalige pleister- Klaats voor reizigers tegenover et Hollandse Spoor: „Hotel restaurant Terminus". „De Bock's en Harrison's croquet- tenautomaat" uit 1939 staat naast de „snoepkast" van ge slepen glas uit het eens zo def tige Hotel Wilhelmina in Delft. En een eindje verder de witte geëmailleerde ijsthee- Eenmaal poetsen „Verzamelen is leerzaam", zegt de heer Van Enten. Hij heeft grote schalen van hotel- zilver, rijen soepkommen, op- maakschalen onder andere uit het eens zo geliefde Noord- wijkse „Huis ter Duin": een enorme vis van hotelzilver voor salades. „Daarvan zijn er maar 49 in Nederland". Een Hors-d'Oeuvreschaal uit het Kurhaus („eenmaal per jaar poetsen mijn vrouw en ik dit allemaal"), saucières, stapels „cloches" om spijzen warm op te dienen. Allemaal stukken met een roemrucht verleden, op tafel gezet bij de groten der aarde, aangeboden aan be roemdheden. Een zilveren greep voor een lamscotelet, waarin je het vlees vastzette, moet ook in gebruik zijn ge weest bij het chic dineren. Van Enten heeft ook een drukpersje van Huis ter Duin, waarop in de keuken de me nu's werden gedrukt. Opberg- kasten vol menu's zijn aanwe zig in Van Entens kelderschat^n{ ten. Een greep: Grand Hote|er „De Malle Jan" in VierhouteLn^ serveerde tien jaar geledeyami een zeetong met toebehorer voor /ll,-. Elders in 1930 drirup. roereieren met ham 1,10. OLrdi, 22 mei 1935 promoveerdijj-^ Dr R. Baelde en gaf zijn dine|.jua voor vrienden en familie in dtde nu al lang afgebrande „Socie; teit Minerva". Men begon me^— „consumabele voorgerechten", daarna „hoen gesmoord iï druiven", als toetje: „kaas vat overal" en „ooft". Het „Palact W Hotel" had in 1934 voor dp* lunch „half pond gemeng<j koud vlees" op de kaart staar, voor het enorme bedrag vaii 80 cent. L_ RL. Het is leuk rond te kijken tus- sen de schatten van Van Enjglij ten, die hij in zo'n twintig jaai^g met liefde en zorg bijeen heefl gebracht. „Kost zo'n verzame ling nou veel geld wil je da£pr weten. „Ligt er aan, ik heb ij jai tot 15.000 bierviltjes, die kos Di ten niks. En sinaasappelwik-J u- kels ook niet. Je koopt een sijje naasappeltje bij de groente», boer, dat eet je op en het parie piertje gaat in de album. Maaforï grote stukken, ja daar gaat wefeel eens wat geld in zitten. Maamt dat heb je met iedere hobb>yer Kunststof montuur dat aan de onderkant transparant is. De wenkbrauwlijn wordt geac centueerd. In het glas zijn verschillende tin ten verwerkt (ook geschikt als zonnebril). Kunststof montuur in doorgevoerde vlinderlijn. De onderkant is randloos en de bovenkant heeft Cartier-schroefjes, die het glas vasthouden. Ook geschikt als zonnebril. Als het aan de Stichting „Oog en Bril" ligt zal de Bril 1982 vooral een „aardig gezicht" opleveren. Geen strenge lijnen meer, geen supergrote montu ren, maar ragdunne belijnin gen, veelal zonder onderrand. Bril 1982 moet op die manier een vriendelijke uitdrukking op het gezicht brengen, hoewel een zuur gezicht natuurlijk met geen bril ter wereld te veranderen is. Omdat de onderkant van het montuur ontbreekt en het glas wordt vastgehouden door een nylon draadje inplaats van een ondermontuur, is de moderne bril lichter dan ooit. Wel moet men er op letten dat het groef je waarin de nylon draad wordt strak getrokken, diep genoeg is, omdat de glazen er anders uitvallen. Meerkleurenbril 1982 Geeft veel mogelijkheden tot het kiezen van kleurcombi naties in de glazen, die zijn verkregen met het zgn. dégra- de-effect, waardoor de kleuren aflopen van de bovenkant naar de onderkant van het glas. Populair gezegd: „van oogschaduwtint naar rose koontjes". Een aparte groep Wordt gevormd door kleine brilletjes van metaal en kunst stof, voor de jeugd soms in hardblauw of knalgeel. Sterk bijziende mensen of mensen die lijden aan staar in het oog, moeten soms zulke dikke brilleglazen hebben, dat er van hun ogen weinig meer te zien is. Een nieuwe vinding op lezengebied maakt gebruik van de mogelijkheden die kunststof biedt. Men is nu in staat glazen te maken voor af wijkingen boven de plus 9.25, waarbij men toch een groter gezichtsveld heeft dan voor heen. Het glas heeft een vloeiend overlopende buiten rand i. en kan in alle typen monturen worden gezet. Deze glazen kunnen ook bi-focaal (dus met kijk- en leesafstand) Goud, zilver en brons metalen montuur on's. worden geleverd en zijn bo- derkant: randloos. Hoge en sierlijke dunitfon vendien zeer licht in gewicht, neusbrug. 'e c stei ;lin Behalve de gerbera, nerine en iris hebben vrijwel alle pro- dukten aan de bloemenveilingen, soms niet onaanzienlijke geldbedragen prijs moeten geven. De handel was traag en bo vendien vol twijfels over de gang van zaken. Tot in de laatste dagen van het nu afgelopen jaar, handhaafde zich een achter stand in het omzetbedrag, vergeleken bij vorig jaar. Dat was voornamelijk het gevolg van de weersomstandigheden, maar ook wisten de handelaren niet waar zij aan toe waren, zowel wat het eigen land als buitenland betreft. In het algemeen kan wel worden gesteld dat wanneer het hier niet best is, de situatie in ons omringende landen niet veel beter zal zijn en dan doet ook de export het rustig aan. Zodat de laatste dagen van het jaar voor een forse tegenvaller zorgden! Zo had de CCWS een aanvoer van tegen de 34 miljoen bos of stuks met een opbrengst van 18.484.036,79 tegen vorig jaar ruim 31 miljoen bos of stuks en opbrengst van 19.826.372,35, zodat de ruimer aanvoer toch resulteerde in lager omzet. En dat was voor menig kweker een tegenvaller, temeer gezien gestegen verwarmingskosten. Onder die toestand werd 1981 afgesloten. Het was ook een probleem om de produkten tijdens het ver voer vorstvrij te houden. De drie hiervoor genoemde produk ten deden het niet onaardig. Maar het eind van 1981 heeft beslist niet aan de, nogal hoog gespannen verwachtingen in de bloemenhandel, voldaan hetgeen in andere jaren in het al gemeen wel het geval is geweest, omdat de diverse feestdagen veel bloemen en planten vragen. In de potplanten bleven de poinsettia goed in trek en konden regelmatig worden ver kocht tegen redelijke prijzen. Ook veel andere potplanten bleven behoorlijk in trek. De aanvoer van fresia aan de CCWS ging in de laatste verslagweek tot over de zes miljoen, hetgeen een miljoen meer is dan de vergelijkbare periode vo rig jaar. Maar de gemiddelde prijs lag nu op 31 cent en vorig jaar 36 cent. Met de troschrysanten bij een aanvoer van bijna zes miljoen, vrijwel gelijk aan vorig jaar, liepen de gemiddel de prijzen van 60 cent vorig jaar terug tot 50 cent. Ook hier dus een tegenvaller! De importbloemen lagen heel wat hoger dan vorig jaar en het prijspeil was matig. De bloementeelt en handel werkt vaak naar bepaalde hoogtepunten, waaronder dan ook de kerstdagen vallen. Ook het verschuiven van planttijden kan hierbij van invloed zijn. Dat is dan ook nu goed merkbaar geweest. Tulpen en rozen kwamen er de laat ste dagen in grote hoeveelheden. De gemiddelde prijs van de tulpen kwam op 19 cent tegen vorig jaar 36 cent en van de grote' rozen 74 cent, vorig jaar 85 en de kleine soort nu 41 en vorig jaar 53 cent. Dit om slechts een voorbeeld te geven. Er kan voor de komende dagen een hopelijk goede ver schuiving in de gang van zaken tegemoet worden gezien. De handel begint zich weer te normaliseren, de weersomstandig heden hebben zich inmiddels wat gematigd en in de kassen en warenhuizen staat genoeg gereed óm naar de veilingen te worden gebracht. Vooral van bloeiende potplanten kan een ruimer aanvoer tegemoet worden gezien. De bolbloemen be ginnen een belangrijke rol mee te spelen in het geheel. Intus sen gaan de werkzaamheden voor uitbreiding van de veiling gebouwen en terrein van de CCWS nu weer op volle kracht vooruit, is het heiwerk voor het nieuwe restaurant achter de rug en wordt de grond voor een nieuw open parkeerterrein, in orde gemaakt voor het toekomstig gebruik. Met goede moed het nieuwe veilingjaar in De omzet van potplanten, tuinplanten en cymbidi- um-orchideeën bij het be middelingsbureau van de Verenigde Bloemenvei lingen Aalsmeer is dit jaar met ongeveer dertig miljoen gulden gestegen tot boven de honderd miljoen. Dit recordbedag aan omzet vertegen woordigt ongeveer vijfen dertig procent van de to tale omzet in potplanten, die via de Aalsmeerse veiling is verhandeld. Het bemiddelingsbureau van de Verenigde Bloemenveilin gen Aalsmeer werd in no vember 1973 opgericht met het doel grote partijen planten van gelijke kwaliteit te ver handelen door het verlenen van bemiddeling tussen kwe ker en koper. Hoewel dit ver kopen dan niet via de veiling- klok verloopt, geldt toch de prijs, die voor soortgelijke planten via de klok behaald wordt. Dit doel wordt nog steeds nagestreefd. En als bewijs daarvan geldt, dat ongeveer vijfentachtig procent van de door het Be middelingsbureau verkochte firodukten naar dertig hande aren gaat. Een spectacularie groei heeft het Bemiddelings bureau vooral doorgemaakt na de ingebruikneming van de huidige ruimte in oktober 1978. Op dat moment kreeg men de beschikking over vol doende aan- en afvoerruimte, kantoor- en verkopersruimte en tevens een goed ingerichte monsterkas. In deze kas kunen de kwe kers, die partijen planten te koop aanbieden een monster neerzetten. De geïnteresseer de handelaren bezoeken re gelmatig de monsterkas en stellen zich zo op de hoogte van het aanbod. De aan- en afvoerruimte is uitgevoerd met moderne dockshelters, waardoor op efficiënte wijze de verkochte produkten aan gevoerd kunnen worden. Ook de administratieve verwer king is volledig gecomputeri seerd. Het totale aanbod is in de centrale computer inge- brachtd en op elk moment kan opgevraagd worden wat het aanbod van de vele soor ten planten is. De belangrijk ste soorten planten, die via het Bemiddelingsbureau wor den afgezet zijn: croton, yuc ca, gusmania, vriesea, aech- mea, saintpaulia. En in de laatste maanden was de vraag naar de kerstster (poinsettia) ongekend groot. Bijna 1,4 mil joen stuks vonden via het bu reau de weg naar de handela ren.. Tulpenareaal móét worden gekrompen! 5.150.000 kg naar 5.900.000 kg, terwijl men in guldens een toename registreerde van f 32.650.000 naar 37.490.000. In Engeland waar de econo mische situatie nu ook be paald niet zó is dat de heer Shakespeare er een jubelver haal tegenaan had kunnen schrijven, was in ieder geval geen sprake van verlies. Het aantal kilo's nam nog wat toe en kwam van 8.620.000 op 8.645.000 kg. Ook in guldens was was er een kleine toena me en wel van 41.450.000 naar ƒ42.484.000. Scandinavië Over de export naar Scandi navië gesproken: de uitvoer is vooral door de steeds toenemende concurrentie van de bolbloemen uit Holland! de laatste jaren steeds terug gelopen. Maar dit jaar is de krimp wel erg fors. Kochten de Duitsers vorig jaar nog 24.650.000 kg bollen, dit jaar volstonden ze met 22.420.000 kg. Dat is pakweg 2.230.000 kg minder! In guldens was het van 't zelfde laken een pak, want in geld liep de uitvoer terug van bijna 120.000.000 in 1980 naar/111.540.000 nu. Het bestuur van de Duitse groep van de Bond van Bloembollenhandelaren zal bij het vernemen van deze cijfers stellig niet van uitbundig ple zier de vlag in top hebben ge hesen. Italië kocht meer Gelukkig was het in de ande re landen niet allemaal kom mer en kwel. Weliswaar liep een groeimarkt als Frankrijk ook terug en wel van elf mil joen kilo naar even tien mil joen kilo (in geld: van ƒ58.400.000 naar 55.100.000), maar tot verbazing van vriend en vijand nam de uit voer naar Italië toe. Hoewel men daar ais gevolg van kabi- netscrises, de verrichtingen van de heren der Rode Briga de, de inflatie en meer van dat moois tot op kniehoogte in de ellende loopt, zag men de bollenexport groeien van Golfbeweging al eerder moest nieuw een teruggang incasse- op ren. Kochten de Zweden rig jaar nog 9.140.000 kg, dit jaar hield het met 8.646.000 kg al op. In geld boekte men een kleine winst en ging men van 45.570.000 naar 45.705.000. Zorgen naar Finland bleef in kilo's wel het een en ander geweneer vrijwel gelijk rond is, ziet men ook daar het kwil-,, 2.850.000 kg, maar in geld was liever zo weinig mogelijk on- er een kleine teruggang, na- der het nulpunt dalen. TO_ melijk van 18.926.00 naar f 18.484.000. Noorwegen bleef in kilo's en guldens ook nage noeg gelijk maar in Zweden Hoe men de zaak ook draai"'* berichtten daarover o( keert: de vooruitzichten 2 zijn niet gunstig. Dat heefd V niets met doemdenken te mapai ken, maar de situatie in dfen voorverkopen maakt dat weg n duidelijk. Men kan de tulpeneld en narcissenbollen die met w straks in juli gaat rooien, vaneer daag maar heel moeilijk eeivie baas geven. Ook al zijn d< vc prijzen inmiddels gedaal&t 1 naar een niveau dat men twe(eir jaar geleden voor volslagerjn| onmogelijk zou hebben geet houden. Toch is er, ook in dit opzicht niets nieuws onder de zon. D< golfbewegingen in het bolle®® nareaal (en daarmee ook in d«jr prijzen!) hebben zich altijc voorgedaan. Nu we de hoog?, ste toppen van de golf weer achter de rug hebben, gaa het bollenvak het dal weer in Hoe diep dat dal zal zijn, za. voor een deel worden bepaal<*n door de kwekers zélf! Hoe eerder zij het areaal weei° hebben afgestemd op de reëlr. vraag, hoe sneller de klim;. mende beweging weer kar-A gaan beginnen! Men teelt ge woon te veel en de enige re*— medie is: krimpen. Zó simpel ligt dat!... j Het is duidelijk dat de terug lopende economie in vrijwel alle landen ter wereld ook een stempel zet op de bollen- verkopen. De teruggang van West-Duitsland baart ernstige zorgen. De broeiersmarkt kromp de laatste jaren toch al flink in en men mag nu zijn hart helemaal met beide han den vasthouden. De tulpen- broeiers in Holland hebben in de afgelopen weken als ge volg van te grote aanvoeren, sneeuw en vorst al een „ze per" gehaald van hier tot gin der, maar het winterweer heeft ook in Duitsland de prij zen van de (bol)bloemen fors onder druk gezet. In de Scan dinavische landen heerst ook al weken strenge vorst. En hoewel men in dat opzicht De tussentijdse uitvoerbalans heeft het weer aangetoond: de bollenexport stagneert. In de maanden juni t/m oktober pakten de bloembollenexpor teurs bijna 86 miljoen kilo in de dozen, kisten en kratten. Dat lijkt een hoeveelheid om U tegen te zeggen, maar dat neemt niet weg dat het rond 3,5 miljoen kilo minder is dan vorig jaar in dezelfde periode. In guldens is er sprake van een groei, maar dat wil niet zeggen dat men in het buiten land zo veel betere prijzen heeft weten te maken. De be langrijkste veroorzaker van deze groei-in-geld ligt in Amerika. Vorig jaar schom melde in de exportperiode de dollar rond 1,95, maar sinds de heer Reagan de lakens uit deelt is de dollar gestegen en de laatste maanden is de koers 2,70 geworden. Dat scheelt uiteraard een slok op een borrel! Voor vrijwel de zelfde hoeveelheid bollen die de exporteurs over de Atlanti sche Oceaan stuurden, ontvin gen ze maar liefst bijna ƒ20 miljoen méér! West-Duitsland zakt weg West-Duitsland is, wat de bloembollen betreft, ook niet meer wat het geweest is. Het Wirtschaftswunder is aan het verbleken. De broeiersmarkt

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6