lOWillem van z drie paaltjes hebben het jaar in Ter Aar „De Brasem club van ^tiëntenvereniging UIT HET VOORSPOEDIGE LEVEN VAN „EENHANDELAAR INEEN STRIPVERHALENWERELDJE Alphenaar moet kerstboom bij grofvuil zetten 3INA Pp mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elk.e morgen tussen tien en elf uurkunt u mij telefonisch vertel len wie u graag io, deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer Van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel T8 vragen. LEIDSE COURANT i te ge\ 1/ dei LoteuKEMADE De enige tijd geleden in Alkemade mejrerichte patiëntenbelangenvereniging heeft een lveifefonisch infobureau voor klachten, vragen en (eventueel anoniem) in de gezondheids- t ki'ff opgericht. De bedoeling is deze klachten te in- ht|fltariseren om zodoende erachter te komen waar knelpunten in de gezondheidszorg liggen. De le- a van de Alkemadese patiëntenvereniging zijn al- t aangesloten bij de landelijke „Algemene Vere ring ter Behartiging van de patiëntenbelangen". patiëntenbelangenvereniging in Alkemade houdt thans indelijks haar bijeenkomsten; indien nodig worden deze bij komsten geïntensiveerd en zullen andere aktiviteiten uitge- Id worden. De vereniging stelt zich ten doel de patiënt te sti leren tot mondigheid, te verwijzen, informatie te geven, thten te ontvangen en de diverse behoeften te peilen. De pniging zou ingeschakeld willen worden voor het maken van pntarisaties en enquêtes. Het is niet de bedoeling werk uit den te nemen van reeds bestaande verenigingen en instan- \j zoals de telefonische hulpdienst. [bestuur van de kersverse vereniging bestaat uit: Daan Uter- iderk (voorzitter), Tineke Boomhouwer (secretaresse) en Aleid der Meer (penningmeesteresse). Als adviseuse heeft zich Vink van de Alkemadese apotheek beschikbaar ge- déi. Het telefonische klachtenbureau is in een anonieme ruim- :/B|evestigd. Elke donderdagavond is het bureau telefonisch be- lekjbaar van half acht tot half negen onder nummer: 01713- le, P. Het adres luidt: Postbus 136, 2370 AC Roelofarendsveen. 'ezjeen eerste enquête is gebleken dat veel klachten betrekking fir*n hebben op de bereikbaarheid per openbaar vervoer, de qorg, de wisseling van artsen en de lange wachttijden in zie- nisihuizen. Bovendien blijken veel inwoners van Alkemade te wsen dat een ambulance ter plaatse gestationeerd wordt. Ver- er veel vragen over de diverse ziektekostenverzeke- ken. groep hulpverleners zal proberen die mogelijk- die de klagers zelf aangeven, uit te werken. Ze achten I niet competent genoeg om personen te begeleiden. Voorzit- jDaan Utermark zegt er van: „Voor ons is het 't belangrijkste peten waarom een patiënt iets niet weet". De traditionele kerstboomverbranding in Alphen aan den Rijn is slachtoffer geworden van de gemeentelijke bezuinigingsdrift. In plaats van de bomen bijeen te bren gen voor een vreugdevuur moeten de Alphenaren hun kerstbomen nu bij het grofvuil zetten. In andere ge meenten is de financiële malaise nog niet van dien aard, dat dergelijke evenementen geschrapt worden. In de Hazerswoudse wijk Zonneveld werden de kerstbomen gistermiddag in brand gestoken. Datzelfde gebeurde on der meer in Hazerswoude-dorp, Ter Aar, Sassenheim, Lisserbroek en Leiderdorp. In Zoeterwoude krijgt ieder kind voor elke boom die hij of zij aanleverde een lot, waarmee kans werd gemaakt op een van de vijftien geldprijzen van tien gulden. De kerstboomverbranding heeft morgenmiddag om vier uur plaats op het Molen pad. Op 12 januari is de trekking van de loterij. TER AAR De Nieuw jaarsbijeenkomst in het gemeentehuis van Ter Aar werd gisteravond traditio neel weer door vele hon derden inwoners bezocht. De ontmoeting houdt tel- kenjare tevens in, dat er een vereniging en een man en vrouw van het jaar worden gekozen aan de hand van de prestaties in het afgelopen jaar. De eer viel dit keer te beurt aan respectievelijk de hengelsportvereniging „De Brasem" en aan Jack en Maaike Persoons. Hengelsportvereniging „De Brasem" behaalde in 1981 het nationaal kampioenschap. „De Brasem" werd dan ook van wege deze prestatie bijgeschre ven in het „boek van bijzonde re vermeldingen" en kreeg de daaraan verbonden wisselbo kaal uitgereikt. Als „man van het jaar" was uitverkoren Jack Persoons, die als 20-jarige atleet veel roem heeft vergaard door ver schillende eerste prijzen te be halen, onder meer met hardlo pen op de mijl en op de 800 en 1500 meter. Vanwege verblijf in het buitenland was het zijn zus Maaike die de bijbehoren de prijs in ontvangst nam. Zij zelf bleek eveneens wegens at- letieke prestaties te zijn uitver koren tot „vrouw van het jaar". Daarmede mocht zij voor de tweede maal in drie jaar het erepodium betreden. Aan de vereniging „De Vier- gangsruiters" werd een aan moedigingsprijs uitgereikt om dat in het jaar 1981 bij di strictswedstrijden in dressuur door deze vereniging de hoog ste prestatie was geleverd, DINSDAG 5 JANUARI 1982 PAGINA 5 va\ J. aan kassabonnen, en je mag voor 5 gulden een stripje gratis meenemen: allemaal aspecten van Willems stripwezen. „Gekke handel hè? Genoeg mensen, die stripverhalen een onbegrijpelijke zaak vinden, niet educatief genoeg. Hoewel al begin '20 de strip bekend was. Vreemd ook vind ik, dat de jongeren hier in de winkel voorzichtiger met de spullen omspringen dan de ouderen van zo boven de 35. Heel vreemd is dat. Die ouderen reageren ook eerder kwaad als je ze maant tot enige omzichtigheid met de boeken. De jongelui zijn gezeglijker". Enfin, Willem mag terugzien op een jaartje van voorspoed, in zijn beeldend rijkje, dat voor 80 pet. gevoed wordt door Frankrijk („de grote strip- bakermat") en België; 10 pet is Amerikaans en ook 10 pet. - de drempel tussen oud t oe en nieuw, vlak vóór de poort oor h van 1982, zat Willem van rain i Dijk zich vorige week knuü behoorlijk kwaad te maken. oor 9 2at zich bijna op te winden. ."^Hij beweerde zelfs ziedend te zijn, maar die kokende woede werd niet door zijn rustige, zeg maar vrindelijke, ogen car, weerspiegeld. Niettemin was ange hij giftig, en stak de beschuldigende vinger in de bord richting van het Leidse donó college van b en w. Drie nees paaltjes wil hij op de stoep, ok fjniet minder, en hij kreeg er ing i slechts één. Zijn klachten sur 2 over de auto-overlast op het ijn trottoir zijn op het stadhuis •Jen voor kennisgeving aangenomen. Bureaucratie, noemt Willem van Dijk dat, „maar zo wordt er maar mooi brood uit m'n mond genomen; men blijft constant mijn handel afsluiten. Het enige concrete dat ik hoor is: j wij willen niet zo veel van die paaltjes in de binnenstad, Waanzin. Leiden is zowat vergeven van de paaltjes. Als ik er twee bij zou i krijgen, zou het leed geleden zijn. Nu komt het achter elkaar voor, dat mijn klanten over fout geparkeerde auto's heen moeten klimmen om in de zaak te komen". Willem van Dijk is een vindingrijke Hagenaar, die begin 1981 Leiden uitkoos om er strippoloog, althans stripverhalenverkoper, te ■A worden. Hij schonk de stad J een goed geoutilleerde winkel vol stripboeken, en noemde zijn bedrijf aan de Aalmarkt „Leidse Stripshop". Van Dijk heeft duidelijk in een behoefte voorzien, dacht hij. En waarlijk, dagelijks stilt hij de honger van een legertje op beeldverhalen beluste lieden: gewone aanlopers, met een bepaalde voorkeur; voor het avontuur, het heroïsche, de humor, aangedikte „historie", martiale verhalen of de gestyleerde sex. Dan zijn er con ook de verwoede kt. verzamelaars, die niets willen missen van waarmee v ze bezig zijn. Dergelijke ne' vergaarders gaan met stapels aar) ter waarde van vele hid tientallen guldens de deur 1..2J uit. Het komt voor dat deze or q doordrammers de albums niet eens lezen; als ze ze maar hébben, dat is de hele 3esI chose. „Kom, ik ga maar eens in Leiden beginnen", dacht ast Van Dijk, een jaar geleden; i(het is zo'n mooi stadje, rder nietwaar? Haha, dat dacht ik oste natuurlijk niet, maar Leiden ssin heeft een fors en V n striplezerspotentieel. Ik heb me laten voorcijferen: 120.000. Nou ja. Als je in het Haagse centrum wilt beginnen, ben je een onvoorstelbare hoeveelheid geld kwijt. En strips die in Den Haag niet lopen, lopen hier wel. Ik denk aan Oscar en Isidoor, uit de vijftiger jaren. Nostalgische strips, die je in Den Haag nauwelijks kunt slijten, 't Ligt aan het publiek. Hier in Leiden bestaat een voorkeur voor tekenaars van de „oude school": Kuifje, de Koene Ridder, Lefranc, Alex". Voor Van Dijk is 1981 een best jaar geweest al zou het beter kunnen zijn als die drie paaltjes er stonden, is zijn overtuiging. „Werkelijk een enorme omzet in duurdere uitgaven, de hardere kaften en zo. Het is hier ook allemaal overzichtelijk tentoongesteld; de zaken staan er naast elkaar. Goed uitziende stripboeken van 30, 40 gulden worden zonder meer verkocht; de prijs maakt eigenlijk niets uit", zei hij. Dan mocht mijn mond wel even openvallen van verbijstering, maar Willem ging onverstoorbaar verder met zijn tekst en uitleg: „dat zijn meer de verzamelaars ja, die veel geld uitgeven en weloverwogen kopen; geen impulskoopjes. Maar het zijn wel bedragen natuurlijk, dat geef ik toe". Zonder meer een goed jaar voor Willem van Dijk, die dagelijks na sluitingstijd naar zijn Haagse huis terugkeert en in feite dus niet te klagen zou hebben, ware het niet datDe belangstelling voor strips is niet groter, niet minder ook geworden in de loop der jaren. De „algemene" stripverhalen van rond de 5 gulden hebben een constant niveau van belangstelling. De duurdere, ja, daar zit duidelijk een stijging in. De „antiquarische" strips eigenlijk strips die normaal niet meer te krijgen zijn lopen terug, met hun opgeschroefde prijzen. Maar in die sector, ook in de tweedehands strips, liggen de prijzen in Leiden lager dan in Den Haag, Amsterdam of Delft. Verder hou ik de „stand" van deze materie goed in de gaten". De shop en Van Dijk mogen zich verheugen in een vaste klandizie: de striphonger valt niet te stillen. Een stripje op z'n tijd en de trek wordt almaar groter. Het heeft iets enerverends, zoals in de vroege tijden van Dick Bos. die door menige niet morren met zijn grote „gerichte" publiek, „want ik lig echt niet, wat men zegt, in de „loop", hier aan de Aalmarkt". Het stripgebeuren grijpt om zich heen, voltrekt zich aan velen, neemt in titels toe. „Per maand komen er toch al gauw twee titels bij. Het verdwijnen van titels, van reeksen ook, is minimaal. Elk jaar verdwijnen hooguit 4 of 5 series". Hedendaagse successen: Trigië, Agent 327, De generaal; allemaal van Oberon, die volgens Van Dijk erg veel goeie titels heeft. In Willems winkel staan liggen doet er geen ruim 500 titels op afname te wachten; sinds de grote opgang der strips in de jaren '50 is het hek welhaast van de dam. Inkoop en inruil, nieuw, tweedehands of eventueel „licht beschadigd" („zodat je net even onder de prijs kunt duiken"), 10 procent eraf 50 gulden wordt door de Nederlandse markt geleverd. Tevredenheid. Maar Willem loopt zich onverminderd op te winden als hij alleen maar naar de stoep kijkt. Hij had heel andere gedachten toen hij Leiden verkoos voor zijn lucratieve bezigheid. „Het komt voor, dat ik helemaal volgebouwd zit met auto's voor de deur. Voor een klanl is er dan geen doorkomen meer aan. Overal staat het stampvol met paaltjes, en iedereen komt dan bij mij z'n vervoermiddel neerzetten, ofschoon er een parkeer- en stopverbod bestaat en er een fietspad is Gekker kan het niet. Of er staat een bus, die hotelgangers heeft afgeleverd, z'n gassen te lozen. Dan moet ik de deur dichthouden vanwege de stank. Politie bellen. Ze komen niet; en als men wel komt, wordt er niets ondernomen. Ik kan giftig worden". Van Dijk schakelde gemeentelijke commissies in die hem adviseerden een brief naar B en W te schrijven. Deed Willem ook maar er werd negatief op beslist. Ja, er kwam één bruin paaltje, dat om de haverklap scheef wordt gereden. „Maar ik moet er drie hebben. Daar blijf ik op hameren. Volgens het gemeentebestuur moet ik maar wachten totdat de marktenroute langs de Waap weer opengaat. Alsof dat wat zou schelen. En dan maar weer een brief aan B en W sturen. Dan zou ik een goeie kans op een positieve beslissing maken, zegt men bij Verkeerszaken. Maar ik ben toch bang, dat er klanten van mij door al deze ellende eerder naar die andere stripmeneer" aan de Nieuwe Rijn zullen gaan. Iedereen klaagt steen en been in deze economisch moeilijke tijden, maar de gemeentelijke overheid maakt het er nog moeilijker op. En echt: ik heb hier duidelijk in een behoefte voorzien". Je zou al die specimina van een gestripte droomwereld op hun schappen bijna ja kunnen zien knikken, want veel helden en geflipte figuren staan er al zo lang, dat ze wel eens van eigenaar zouden willen wisselen, als dat effe zou kunnen. En daar is Willem ook erg voor geporteerd. Hij is een zakenman. Nee, Van Dijk (en het is niet eens het hoge woord dat eruit komt) heeft zelf geen „Suske en Wiskunde" gestudeerd; erger nog: hij is al z'n leven geen strippoloog, en leest zelf heel, heel weinig strips. Willem gaat er niet mee naar bed, maar staat er wel mee op. Hij is een ware (wat een rotwoord) „trendsetter". Gevoelig, dat wel. Kent alleen de verschillende stijlen, de voorkeuren der afnemers, schat globaal hun draagkracht. Hij zal Ans en Hans in hun waarde laten en ze niet onnodig promoten. Vraag je hem naar het reilen en zeilen van kapitein Roodbaard, of naar de fratsen van luitenant Blueberry, dan geeft hij niet thuis. Eerder nog zou hij uit het blote hoofd kunnen citeren uit Lucas 5. Nou ja, dat gaat ook weer te ver; maar ik bedoel maar. Willem van Dijk is een gretige lezer, dat wel, maar dan van echte lectuur. Hij zet de zorgen aan de kant, is lid van een bibliotheek en haalt daar eens per week zeker drie boeken vandaan... Prins Valiant. Maar men komt ook af op, bijvoorbeeld, Asterix en de Kerncentrale, een „illegale" Asterix, uitgegeven door een actiegroep tegen kernenergie. Daar heeft Van Dijk in 10 maanden tijd zo'n 1100 van verkocht. Illegale strips zijn in zekere zin produkten van piraterij; zouden ook niet verkocht mogen worden, maar niemand die daar rekening mee houdt. Sex-strips die kant noch wal raken, een soort „anti"-Kuifje ook: Kuifje in Zwitserland, waarin de jonge Belgische reporter wordt afgeschilderd als een zuipende dweil die in een ongeregelde relatie staat met La Castafiore en z'n Bobbie honds behandelt. Misschien heb ik 't ook wel mis, maar het komt er wel ongeveer op neer. Illegaal; maar niet onder de toonbank, doch gewoon erover. Nee, Van Dijk mag jongeman stiekum en klandestien werd verslonden; tot schade der jongensziel, zoals de meeste ouders aannamen. Moet je eens kijken wat Willem vandaag open en bloot aan het slijten is. Dat hoeft-ie niet eens meer aan te prijzen, ofschoon de gouden dagen der „verboden lectuur" allang weer verdwenen zijn. Enige schaamte wordt door Van Dijk nog wel geconstateerd: men staat in de sex-hoek, bladert vrijelijk en zonder veel omhaal, maar niet zelden durft men er niet mee naar de kassa te komen om af te rekenen, of men wacht totdat „niemand 't ziet". „Gek joh, maar dat gebeurt nog steeds, terwijl je het niet meer zou verwachten". Dan zijn er de passanten, die opleven bij de „evergreens": Asterix, Suske en Wiske, de Rode Ridder, Lucky Luke,

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5