(Sowuvnt Ziektegeld straks naar 80 procent T Jaruzelski wil Poolse vakbondsleiders verbannen 7 Allen stapt op na zware druk uit Witte Huis Kijkers hebben geld over voor meer buitenland-tv Niet-bestaande minister geniet grote populariteit Vakcentrales dreigen met geding Burgemeesterskamer Wassenaar beschoten VS blijven hopen op Europese sancties Sovjet-Unie stuurt versterkingen naar Afghanistan LEIDSE COURANT NABEZORGING Tel. 071-12.22.48. v Dinsdag 5 januari 1982, 72e jaargang no. 22159 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooldredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot >5.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. j TV-TIPS Vanavond om 20.27 uur op Ned. II kiezen sportjournalis ten de sportman en sport vrouw van het jaar. Om 19.25 ;uur de tienerserie „Er waren twee koningskinderen". Den Haag vandaag vervalt. Daar voor in de plaats een concert van Strawinsky op Ned. I om 21.55 uur. Veel bewolking met nu en dan regen; vanuit het noorden overgaand in sneeuw.Tempe- raturen geleidelijk dalend tot om het vriespunt in het zuiden en ongeveer min 5 graden in het noorden. Zon op: 8.48, on der: 16.44 uur. Schev. hoogw.: 10.13 en 22.50 uur. Laag: 5.47 en 18.34 uur. litenaards leven heelal' MEGEN Onderzoekers aan miversiteit van Nijmegen zijn V iet behulp van chemische proe- in geslaagd aan te tonen dat de ngrijkste bouwstenen voor le- overal in het heelal aanwezig wordt dan ook steeds waar- nlijker dat buitenaards leven komt op plaatsen waar de atmos- even gunstig is als op onze pla- Tot deze conclusie komt prof. Schwartz, die als enige in ons Ui exo-biologie, de wetenschap die bezig houdt met het leven buiten larde, doceert. Schwartz houdt lopig vast aan de theorie dat het hier op aarde zelf is ontstaan, sluit niet uit, dat het leven van :n kwam. DEN HAAG Prins Constan- tijn (12), de jongste zoon van koningin Beatrix en prins Claus, is giste ren opgenomen in het Acade misch Zieken huis in Utrecht. Hij zal daar een knie-operatie ondergaan om een tijdens de ski-vakantie opgelopen bles sure te verhel pen. Constan- tijn blijft enkele dagen in het ziekenhuis. Dit is gisteren be kendgemaakt door de rijks voorlichtings dienst. DEN HAAG Zeker de helft van alle Ne derlandse kabelabon nees is bereid twee gul den per maand extra te betalen voor de ont vangst van in - totaal veertien buitenlandse tv-stations. Dit blijkt uit een onderzoek dat de PTT heeft gehouden onder tweeduizend Ne derlanders. Dat heeft jr. C. Wit, hoofddirec teur telecommunicatie van de PTT, gisteren bekendgemaakt. Bedoeld worden de Britse, Duitse, Belgi sche, Franse en Luxemburgse radio- en televisieprogramma's, die alle met goede kwaliteit te ontvangen zouden zijn. Als de ex ploitanten van kabel netten belangstelling hebben en de Tweede Kamer het groene licht geeft, dan is de zaak in feite rond, aldus Wit. Het is onzeker of de consument behalve de genoemde twee gulden extra, nog eens twee gulden per maand moet neerleggen voor de auteursrechten van de buitenlandse pro gramma's. Heilige Lucia in trek bij dieven PALERMO Beelden en resten van de Heilige Lucia zijn in trek bij Italiaanse dieven. Een aantal weken geleden werden de been deren van St. Lucia uit een kerk in Venetië gestolen; het afgelo pen weekeinde is van een plein in Palermo op Sicilië een beeld van de heilige ontvreemd. Het beeld werd in 1575 gemaakt, speelt een grote rol in Siciliaanse verhalen en is een aantal jaren geleden door vandalen onthoofd. Bij de politie zijn nog geen mel dingen binnengekomen van de dieven die zoals bij de diefstal van de beenderen wel gebeurde losgeld eisen voor de terugga ve van het gestolen beeld. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN „Minister Meyers" blijkt bij de Duitsers bekend en po pulair, hoewel in Bonn een bewindsman van die naam niet be staat. Tot die verrassende ontdekking kwamen onderzoekers die bij een enquête de naam van „minister Meyers" hadden verzonnen om de betrouwbaarheid van de antwoorden te controleren. Meer dan 30 procent van de ondervraagden kon zonder hulp geen of alleen verkeerde namen van ministers in Bonn noemen. Bij hulp van de enquêteurs ontstond het „o ja"-effect en bleek twaalf'procent „minister Meyers" van naam te kennen, terwijl hij op de waarderingsschaal tamelijk hoog scoorde. Opvallend was dat hoe beter men geschoold was, boe minder men bereid bleek de eigen onwetendheid toe te geven: Een op de vijf Duit sers met middelbare schoolopleiding bleek het fantoom „minis ter Meyers" te kennen. (Van onze sociaal-economi sche redactie) DEN HAAG De be windslieden van Sociale Zaken zullen volgende maand bij de Tweede Kamer een wetsont werp indienen, dat diep ingrijpt in de huidige ziektegelduitkeringen. De nieuwe regeling moet 1 april ingaan. De vakcentrales FNV en CNV hebben het onaan vaardbaar uitgesproken over de aangekondigde maatregelen en overwe gen de rechter in te schakelen omdat zij mmm korting op de uitkerin gen bij ziekte een in greep in de bestaande cao-rechten vinden. De CDA-fractie in de Tweede Kamer acht de voorstellen aanvaard baar, „hard maar nood zakelijk". In PvdA- kring ligt de zaak moei lijk. In hoofdzaak houden de plannen van de regering in: het ziektegeld zal 80 pet. van het loon bedragen; over die uitkering moe ten voortaan ook sociale premies worden betaald; de werkgevers moeten de eerste vijf dagen ziekte geld voor eigen rekening nemen, ze mogen die kos ten niet herverzekeren; bepalingen in lopende cao's, die recht geven op een hogere uitkering, wor den nietig verklaard, in nieuwe cao's kan men nieuwe afspraken maken. Aan de Sociaal-Economi sche Raad is gevraagd zijn mening over deze opera tie, die 2,6 miljard moet opbrengen, te geven. 'Dat moet deze maand nog ge beuren, wil die mening nog invloed hebben. Mi nister Den Uyl en staatsse cretaris Dales zeggen in de adviesaanvrage aan de SER, dat bij de noodzaak tot ombuigingen de sociale zekerheid niet buiten schot kan blijven. En wil men in 1982 nog financieel resultaat zien, dan ligt be zuiniging in de sfeer van de ziektewet het meest voor de hand, dit te meer omdat andere sociale ver zekeringen al een veer hebben moeten laten. Overigens heeft de dalen de lijn in het ziektever zuim zich ook dit jaar voortgezet. Pagina 7: Werkgevers mo gen meer dam 80 procent betalen WO* i bijlage Gratis elke woensdag de I bijlage bij uw krant met informatie over ilms. Muziek. Theater, ecreabe, Exposibes en een complete agenda J yers OEM'NS WAT NAMEN hiepelllngen blijken toch erg betrouwbaar te zijn. ZIE JE TENMINSTE NOOT) fcoorde een niet bestaande ster Meyers fn Duitsland g op de lijst van meest po- lire bewindslieden. best geschoolden blijken g te zijn hun politieke on- sndheid te erkennen... i ZOU ElNDEl'JK WEL eehsJ - EEN „"V mening X&i V) willen V A HORENJ knikken maar braaf „ja" er een naam wordt ge- imd. Onder-minister Clark nieuwe veiligheidsadviseur William Clark, de nieuwe veiligheidsadviseur van president Reagan. WASHINGTON Richard Allen, adviseur van de Ameri kaanse president Reagan voor nationale veiligheidszaken, heeft onder zware druk vanuit het Witte Huis ontslag geno- men. Hij is direct vervangen door onder-minister van bui tenlandse zaken William Clark. Kort voor hij zijn aftre den bekendmaakte had Allen nog een onderhoud met Rea gan, waarin de president hem naar verluidt voor de keus heeft gesteld af te treden of ontslagen te worden. Allen nam enkele weken gele den tijdelijk -verlof om zich be ter te kunnen verweren tegen beschuldigingen dat hij geld zou hebben aangenomen voor zijn bemiddeling bij een inter view van een Japans blad met Nancy Reagan en het bedrag daarna had zoekgemaakt. Ook zou hij twee gouden horloges hebben gekregen en een on juist beeld hebben verstrekt over zijn zakelijke beslomme ringen voordat hij de post in de Reagan-regering aanvaard de. Een onderzoek van het mi nisterie van justitie sprak Al len vrij, maar binnen de Ame rikaanse regering was men van mening dat het aanblijven van Allen het prestige van president Reagan alleen maar zou schaden. Pagina 8: Clark krijgt meer invloed dan Allen. WASSENAAR De burgemeesterskamer van hef Wassenaarse raadhuis „De Paauw" is gistermiddag om half vijf met een zwaar kaliber luchtdrukpistool onder vuur genomen. Daarbij werd gericht op de vlak achter het raam staande 46-jarige ge meentebode Piet van Rijn. De kogelinslag was een paar millime ter diep. Het één centimeter dikke buitenraam van de dubbele ruiten werd daarbij beschadigd. Burgemeester Staab was op dat moment niet in zijn kamer aanwezig. Toen Piet van Rijn met een paar collega's naar buiten rende om de dader te pakken, stormde deze met een groep jongeren het wandelpark van „De Paauw" in. Volgens een woordvoerder van de Wassenaarse politie kan een schot met een zwaar luchtdruk pistool als gisteren gebruikt, zeer zware verwondingen opleve- Wateroverlast in Engeland en Schotland Verscheidene gebieden in Engeland en Schotland hebben als ge volg van hevige regenval en gesmolten sneeuw te kampen met wateroverlast. Veel rivieren zijn buiten hun oevers getreden en hebben "diverse dorpen en boederijen van de buitenwereld afge sneden. Een roeiboot is daarom voor de inwoners van het in de buurt van York gelegen Boroughbridge nog het enige transport middel. WARSCHAU WENEN De Poolse regeringslei der generaal Jaruzelski heeft gisteren verklaard tegenover de ambassa deurs van de lidstaten van de Europese Gemeen schap dat hij overweegt gevangen gezette vak bondsleiders in Westerse landen in ballingschap te sturen. Jaruzelski had gisteren de di plomaten ontboden om er bij hen op aan te dringen niet mee te doen met de Ameri kaanse economische straf maatregelen tegen de Sovjet- Unie. Volgens berichten over de bijeenkomst wilde Jaruzels ki de diplomaten polsen in hoeverre Westerse landen be reid zijn leiders van het vak verbond Solidariteit op te ne men. Jaruzelski zou onder be paalde voorwaarden hen naar het Westen willen laten gaan. In artikelen in het partijblad Trybuna Ludu en het blad van WASHINGTON De Amerikaanse regering blijft rfopen dat de Westeuropese bondgenoten uiteindelijk toch tot sancties tegen de Sovjet-Unie en Polen besluiten, uit protest tegen het voortdu ren van de staat van beleg in Polen. Aldus Amerikaanse regeringsfunctionarissen in een reactie op het besluit van de EG-ministers van buitenlandse zaken om de Amerikaanse strafmaatregelen voorlopig niet na te volgen. Vol gens Washington is de toon van de EG-verklaring over Polen gelijk aan de meeste Amerikaanse verklaringen. De Amerikaanse sancties tegen Polen-én de Westeuropese wei gering (jaaraan mee te doen waren vanmiddag in Washington de voornaamste gespreksthema's tijdens de ontmoeting tussen pre sident Reagan en de Westduifse bondskanselier Schmidt. de strijdkrachten Zolnierz Wolnosci werd geschreven dat er in het socialistische systeem voor Solidariteit geen plaats zou kunnen zijn in de vorm die zij had voor 13 december, de dag waarop de staat van be leg werd afgekondigd. Wel zou er plaats zijn voor een bond die zich zou houden aan de statuten en die een wet in acht zou nemen zoals die op het ogenblik ter behandeling ligt bij het parlement. In de Leninwerven, de 'wieg' van Solidariteit is gisteren voor het eerst sinds de afkon diging van de noodtoestand het werk hervat. Dit is bekend gemaakt door radio Warschau. Hieraan werd toegeevoegd dat in heel Polen fabrieken na de feestdagen waren heropend en normaal functioneerden. De autoriteiten kondigden twee maal eerder aan dat het werk op de scheepswerven was her vat. Dit keer zou daar werke lijk sprake van zijn nadat een groot aantal arbeiders met sympathie voor Solidariteit was uitgesloten van het werk. Pagina 8: vervolg NEW DELHI -- De Sovjet unie heeft de afgelopen we ken meer dan 20.000 soldaten naar Afghanistan gestuurd. Gezien het tempo waarin de versterkingen worden aange voerd, wordt verwacht dat de Russische troepensterkte in de lente op 150.000 man zal zijn gebracht. Dit is gisteren in de Afghaanse hoofdstad Kaboel vernomen. Volgens een militaire bron in Kaboel zijn er vanuit de Sov jet-Unie aanvallen gedaan op de noordelijke provincies in Afghanistan. Hierbij zouden Migs en gevechtshelikopters zijn ingezet. Ook zouden Af ghaanse opstandelingen de grensrivier de Oxus zijn over gestoken en zouden zij in de Sovjet-Unie aanvallen hebben uitgevoerd. De Russische stad Termez en enkele omliggende dorpen zouden in brand zijn gestoken. De uitbreiding van het aantal Russische militairen in Afgha nistan begon half december. Tot dat moment bedroeg het aantal Russische militairen on geveer 85.000. Momenteel zijn volgens de militaire bron, die in het verleden betrouwbaar is gebleken, tussen de 110.000 en 120.000 Sovjet militairen in Afghanistan. De Europese Gemeenschap heeft besloten voor een bedrag van 1,7 miljoen gulden steun te verlenen aan de ruim 2,3 miljoen Afghaanse vluchtelin gen, die op het ogenblik in Pa kistan verblijven. maandag t/m vrijdag tussen 18.00-19.00 uur, zaterdag tussen 14.00-15.00 uur BMaiamaBGaMMJI

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1