Jaarwisseling vooral in Den Haag agressief feest 4/ Leider Solidariteit doet beroep op geweten van soldaten Verwarring in Ghana na staatsgreep Ontvoerders Iglesias sr. eisen 25 miljoen RELLEN, PLUNDERINGEN, STEEKPARTIJEN EN BRANDSTICHTINGEN SL00PG0UD 3.50 per gram Wateroverlast plaagt W. Duitsland water /^A^ÊÊÊi^k Nieuwe strip: Ruitenheer \i Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0,75. Zaterdag 2 januari 1982,72e jaargang no. 22157 Op Ned. I om 21.00 uur ont knoping in „Gevraagd een moordenaar". Op Ned. II om 20.27 uur Zeskamp Speciaal. Morgenmiddag op Ned. II om 15.45 uur Ned. Danstheater met Kylian-ballet „Over be groeide paden". Op dit net om 20.45 uur de Duitse vocalgroup „Comedian Harmonists. Eerst opklaringen en plaatse lijk mistbanken, later op de dag toenemende bewolking mogelijk gevolgd door regen. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden, maar in het wadden gebied lager. Zon op 08.48 uur, zon onder 16.40 uur. Scheve- ningen hoogwater 7.17 en 19.37 uur, laagwater 2.35. ichard Allen de laan uit tSHINGTON Richard Allen, in opspraak gekomen adviseur i president Reagan inzake veilig- dskwesties, zal worden vervan- door William Clark, de tweede in op het ministerie van buiten- idse zaken. heeft de „Washington Post" gis- ien gemeld op gezag van „hoogge- latste kringen in het Witte Huis". g voor het eind van deze week zou sident zijn besluit nemen, verzocht de president in no- raber hem op non-actief te stellen verband met beschuldigingen dat I cadeaus had aangenomen van Ja- use journalisten en zakenrelaties. MADRID De ontvoerders is van de gynaecologische af- van de vader van de bekende deling. De politie gelooft dat Spaanse zanger Julio Iglesias de ontvoerders Zuidamerika- hebben een losgeld van tien nen zijn. Dezen gaan er waar- miljoen dollar (25 miljoen gul- schijnlijk van uit dat Iglesias den) geëist voor de vrijlating jr., die een zeer vermogend van hun slachtoffer. man is, het losgeld zal betalen. Het geëiste bedrag vormt De 66-jarige vrouwenarts dr. geen record. Het hoogste los- Julio Iglesias Puga werd dins- geld, 60 miljoen dollar, werd dagochtend gegijzeld toen hij in 1975 betaald voor de vrijla- op weg was naar het zieken- ting van de Argentijnse za- 0-jarige dr. Julio Iglesias. huis in Madrid waar hij hoofd kenman Jorge Born. „RAMPZALIGE BESLISSING" Uitstel opening Zuiderzeemuseum ENKHUIZEN Te elfder ure heeft staatssecretaris De Boer van CRM besloten de opening het buitenge deelte van het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen een jaar uit te stellen. Er is te weinig geld om voldoende personeel aan te nemen en daarom moet de opening wachten tot voorjaar 1983. Het Nederlands Bureau voor toerisme noemt die beslissing rampzalig en doet er alles aan de bewindsman te overtuigen het mu seum toch nog dit voorjaar open te stellen. „Het be sluit is heel slecht voor het toerisme in West-Fries land. Bovendien staat het haaks op de slogan van de rijksoverheid Lekker weg in eigen land". Boven dien kan het wel eens in de miljoenen gaan lopen om het gesloten museum een jaar te onderhouden", al dus het NBT. Finale: „Nederland, waterland". Tientallen sloop- en soms ook nieuwe auto's vielen er in Den Haag, Leiden en omgeving aan de vernietigingsdrang van nieuwjaarsvierders ten prooi. In Scheveningen reageerde een handjevol durvers zijn dadendrang op een andere manier af. Traditie-getrouw namen ze een duik in het ijskoude zeewater. DEN HAAG/LEIDEN - Branden en steekpartijen tijdens de jaarwisseling hebben in ons land aan tenminste drie mensen het leven gekost. Talrijke per sonen raakten gewond. De materiële schade als gevolg van de branden, die in minstens drie gevallen werden aan gestoken, loopt in de miljoenen. Voor al in Den Haag ging het er heet aan toe. Een steekpartij op de Melis Stoke- laan kostte gisternacht het leven aan de 20-jarige R. Rigter uit Breda. Bij steekpartijen elders in Den Haag vie len zeker twee gewonden. Ook in Lei den, Leidschendam, Zoetermeer, Noord wijk en Hazerswoude ging de afsluiting van het oude jaar met opval lend veel agressie gepaard. De Haagse Mobiele Eenheid voerde charges uit op de Hoefkade en in de omgeving van de Engelenburgstraat, waar jongelui barrica des hadden opgeworpen en agenten zich moesten verdedigen tegen stenengooiende jongelui. Bij rellen in de Haagse binnenstad werden op verschillende winkeletalages plunderingen uitgevoerd. In totaal raakten vijf agenten lichtgewond en werden zeven politie-auto's door een stenengooiende me nigte ernstig beschadigd. In Rotterdam werd tijdens de nieuwjaarsvie ring de 17-jarige Petronella van der Berg met een messteek om het leven gebracht. In Eindhoven kwam op oudejaarsavond een tot nu toe onbekend gebleven jongeman om het leven nadat, naar een getuige stelt, in het huis waarin hij zich bevond brand was ge sticht. In Vlijmen werden een licht- en een zwaargewonde man aangehouden als ver dachten van brandstichting in een cafetaria in deze stad. Brandstichting werd ook geconstateerd in Almelo, waar twee als „sexhuizen" ingerich te woonboten in vlammen opgingen. Hier vielen geen slachtoffers te betreuren. In Groningen brandde een houthandel totaal af nadat het vuur op vier plaatsen was aange stoken. Met brandstichting wordt ook reke ning gehouden in Wieringerwerf, waar mo tel „Friesland" volledig in de as werd gelegd. De geschatte schade bedraagt hier anderhalf miljoen gulden. De oorzaak van de branden waaraan een woonhuis in Kampen en een monumentaal pand in het Noordhollandse Oosthuisen ten prooi vielen is nog onduide lijk. In Rotterdam raakte de politie slaags met het publiek dat naar een brand kwam kijken. Twee politiemensen liepen hier ver wondingen op en acht toeschouwers werden gearresteerd. KlHBiKi ntvoering in ndsrepubliek TLEN Op Nieuwjaardag ien de ouders van de twee en geleden ontvoerde 8-ja- Christina von Gallwitz, itilzwijgen rond deze affai- oorbroken met een harts- telijk beroep op de ont- ders. Zij vroegen de ont- ders contact met hen op te en, omdat zij al sinds dins- niets meer hadden laten n. Jtina werd 18 december oerd, toen zij op weg was school. Kort daarop eis- ie daders geld. De zaak is ie tijd geheim gehouden het leven van het kind in gevaar te brengen. ADVERTENTIES ZONDAG 3 JANUARI VERONICA PRIVE-IN SHOW Aanvang 20.30 uur ILESSE PAARD Stompwijk agitlmatie verplicht. in Rutten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden WARSCHAU Een van de leiders van Solidariteit, die er in is geslaagd aan arrestatie te ontsnappen, heeft vanuit een schuil plaats een nieuwjaars boodschap verzonden waarin hij er bij de Poolse veiligheidstroepen op aan dringt „naar de stem van hun geweten te luisteren alvorens gevolg te geven aan hun orders". De met de hand geschreven boodschap is afkomstig van Zgigniew Bujak. Hij heeft de leiding over Solidariteit in de Poolse hoofdstad Warschau. Bujak liet zijn boodschap uit gaan naar leden en sympathi santen van Solidariteit en „naar al onze vrienden in Po len en het buitenland". Tot de soldaten en officieren van het Poolse leger en de politie zei Bujak „te hopen, dat u er allen aan zult blijven denken dat u in de eerste plaats menselijke wezens bent en pas in de twee de plaats uitvoerders van or ders. Niemand mag zich laten gebruiken voor broedermoord, al moet u daarvoor de hoogste prijs betalen". In zijn brief voegde de jeugdige Bujak eraan toe, dat de beweging So lidariteit „de enige weg" is. voor het bereiken van een doel, waarvan wij meer dan 200 jaar niet hebben durven dromen. Uit Polen zijn geen berichten gekomen, die wijzen op daad werkelijk verzet tegen het mi litaire regime tijdens de jaar wisseling. Radio Warschau heeft gisteren gemeld, dat de onafhankelijke bond van stu denten heeft opgeroepen tot „lijdelijk verzet" tegen de staat van beleg tot de tijd rijp zal zijn voor actief verzet. De Poolse staatsradio heeft een nieuwjaarsboodschap uit gezonden van de Poolse presi dent Jablonski, waarin deze herhaalde dat er in Polen nog steeds plaats is voor een onaf hankelijke vakbond. Jablonski zei verder dat de verworven heden van 1981 „niet prijsge geven" mogen worden. Hij verwees naar talrijke in de wet vastgelegde hervormingen op het terrein van de econo mie, het zelfbestuur, het on derwijs en de cultuur. Er zijn garanties gemaakt op politiek, juridisch en persoonlijk gebied die herhaling van het kwaad en de fouten van voor augus tus 1980 onmogelijk zouden moeten maken, aldus de Pool se president De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Van der Stoel, heeft gisteren een on derhoud gehad met de Poolse, ambassadeur. Hij heeft daarbij nogmaals zijn bezorgdheid van de Nederlandse regering uitge-* sproken over de situatie in Po len sinds in Warschau een mi litair bewind werd geïnstal leerd. Tijdens het drie kwar tier durende gesprek heeft Van der Stoel „gehamèrd" op het grote aantal arrestaties, dat op grond van de noodteostand in Polen is verricht. Pagina 7: Australië voelt niets voor sancties tegen Sovjet-Unie. Maar liefst 150 Westduitse dorpen kwamen gisteren „met de voeten in het water te staan". Hier een beeld van Bernkastel-Kues, dat aan de Moezel ligt. MAINZ-SAARBRUCKEN In de Westduitse deelstaten Rijn land-Palts en Saarland heeft men te lijden van hoogwater. Gis teren waren ongeveer 150 dorpen gedeeltelijk ondergelopen. In totaal stond circa 900 hectare weiland en akkers onder water. Als gevolg van grondverschuivingen werden spoorlijnen en we gen geblokkeerd. Op verscheidene plaatsen werd de stroom voorziening afgesloten. De Moezel steeg bij Trier tot 9,62 meter, hetgeen 6,30 meter bo ven normaal was. Ook in andere delen van de Bondsrepubliek was het een natte jaarwisseling. Zelfs op toppen boven de 2.000 meter dooide de sneeuw, waardoor het lawinegevaar toenam. Ook viel er veel regen. De wateroverlast in Rijnland-Palts en Saarland was het gevolg van de omstandigheid dat het flink re gende terwijl in de Vogezen de sneeuw wegdooide. In Beieren en Baden-Württemberg dooide de sneeuw weliswaar bij tempe- ~"4 1 J het 5 ^4nONAL Dit jaar is uitge roepen tot het themajaar: „Water '82: Ne derland, land uit het water". Als een rode draad loopt de strijd tegen het water door de vader landse geschie denis. De directe aan leiding voor het themajaar Water '82 is onder meer het feit, dat vijftig jaar geleden op 28 mei de Afsluitdijk de Zuider zee definitief indamde tot het IJsselmeer. Indien de staats secretaris van CRM het mogelijk maakt dat er ook nog vol doende personeel wordt aangetrokken, zal op die dag het Buitenmuseum van het Enkhuizer Zuiderzeemuseum wor den geopend. Daarmee zal een stukje Zuiderzee-verleden voorgoed zijn veilig gesteld. Corry Vis, een van onze ver slaggeefsters, houdt het erop dat de staatssecretaris wel tijdig een oplossing zal vinden en nam alvast voor de voor pagina van Finale een kijkje in dit schitterende museum dorp met 135 woningen en werkplaatsen en de daarbij be horende straatjes, grachten en tuinen. VERDER IN FINALE Prof. de Wit: „Kunstmest naar arme landen effectiever dan voedsel". Scheidende Mister Holland: „Dit jaar wordt een toeristisch topjaar". Oliesjeiks: de nieuwe farao's met hun eigen „piramides". DEN HAAG Ruitenheer. Geen klaverjassen of bridge dit keer, maar de naam van de nieuwe strip die vanaf heden dagelijks in deze krant zal verschijnen. Voor de meesten is dit heerschap, een creatie van de cartoonist Cork, een oude bekende: een wat merkwaardig mannetje met een snor en eeuwig gekleed in een geruit jasje. Waarom hij nim mer een nieuwe garderobe aanschaft valt te lezen op pagi na 15 waar Cor Hoekstra, alias Cork, ook nog uitlegt dat striptekenen „bloedserieus werk" is en dat de meesten van zijn collega's geen lolbroeken zijn, doch uiterst sombere lie den. ABIDJAN In de Ghanese hoofdstad Accra is mel ding gemaakt van plundering en andere misdaden door ongedisciplineerde soldaten. Dit gebeurde giste ren, 24 uur nadat luchtmachtluitenant, Jerry Rawlings, voor de tweede maal binnen tweeeneenhalf jaar de macht in Ghana gegrepen had. De toestand in dit Westafrikaanse land is nog verrè van duide lijk, omdat de grenzen van Ghana zijn gesloten en de kommutA katieverbindingen met het buitenland zijn verbroken. Ook uit de sporadische legercommuniqué's, die door Radio-Accra wor den voorgelezen, kan niet worden opgemaakt of er nog steeds gevochten wordt tussen aanhangers van de burgerregering van president Limann en de opstandige militairen. In een van de communiqué's heeft Rawlings wel laten weten het land te wil len zuiveren van corruptie. Gistèren tegen het middaguur waren er aanwijzingen over ern stige wanordelijkheden in Accra. Radio-Accra maakte melding van gewapende soldaten, die door de straten zwierven en zich schuldig maakten aan plunderingen en andere „barbaarsheden". Daarop volgden bekendmakingen van de voorlopige nationale raad, die onder leiding staat van Rawlings, dat dit soort daden zou worden bestraft met „ongekend revolutionair optreden". Per radio werden vervolgens verpleegsters opgeroepn zich in ziekenhuizen te melden. Aanwijzingen over slachtoffers van de staatsgreep zijn er niet. Rawlings heeft wel in een radio toe spraak gezinspeeld op „soldaten die die voor u zijn gestorven". Later had hij het over „vele soldaten die zijn gevallen". De toestand is temeer nog onduidelijk, omdat Rawlings geen program of plan heeft aangekondigd ter bestrijding van de cor ruptie, die Ghana al 25 jaar teistert. Tot nu toe zijn er geen be richten binnen gekomen dat buitenlanders, die in Ghana ver blijven, iets is overkomen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1