^ekenaar Cor Hoekstra: Cartoonisten ijn vaak uiterst sombere lieden 19^onomie/binnëw]and IORK-STRIP „RUITENHEER" DAGELIJKS IN DE KRANT OONBRIEFJE |VL UITWIJZEN: g-i eisten morden waarder De sociale verzekeringen per 1 januari 1982 LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 JANUARI 1982 PAGINA 17 Cor Hoekstra: „Voor mij ligt de humor niet op straat. Strips maken in bloedserieus werk". Ii cartoons te maken moet •gens een beetje een afwij- hebben", stelt hij dadelijk veel zelfkennis vast. „Je t voortdurend vreemde in- ?n krijgen. Je moet een ze situatie herkennen en 3p papier een beetje over- ren. De Leidse Onderwijs klingen zijn nu op de kt met een cursus cartoon hen, maar dat kun je niet 1, hoogstens wat foefjes", kstra zelf heeft die foefjes k geval allemaal onder de gezien zijn enorme pro- ie. Veertig archiefkasten net duizenden mopjes vul- §én grote muur in zijn al riante werkhuisje achter grote tuin. Midden in de ?n waar ooit, de naam zegt al, de Oranjes met hun 'n kwamen jagen. s hij op 1 januari 1961 be- zijn baan als onderwijzer in te geven en zich hele- aan het tekenen te wij- is het Hoekstra duidelijk de wind gegaan. Om de I lerden handeltjes over de wereld financieel en be lasting-technisch zo gunstig mogelijk te laten verlopen richtte de Fries een eigen BV op, waarvan hij zelf zowel di recteur als werknemer is. Hij keert zichzelf een salaris van 3000 gulden per maand uit, de rest van de omzet van de BV een tot twee ton per jaar wordt aangewend voor onkos ten en pensioenreservering. „Om je een idee te geven: al leen aan porto betaal ik al vijf tienduizend gulden per jaar. Maar, niet geklaagd, het is na tuurlijk wel een lucratieve zaak. Anders deed ik het niet Humor Hoe verzint een mens elke dag weer iets grappigs, iets waar bovendien van Engeland tot in China om gelachen wordt? „Ze zeggen wel „de humor ligt op straat", maar voor mij niet. Mijn humor wordt gewoon achter dit bureau gemaakt. Ook de meeste van mijn colle ga's worden niet direct geïn spireerd door dingen die op straat gebeuren of zo. Stein berg, een Amerikaans cartoon ist, een van de grootsten vind ik, komt zelfs helemaal zijn studio niet meer uit, nooit. Dat hoeft voor mij nu ook weer niet, maar het moet wel alle maal op die vierkante meter hier voor me gebeuren. Na tuurlijk hou ik wel overal mijn ogen en oren goed open, je moet een goed waarnemer zijn. Ik put voornamelijk uit het beeldarchief in mijn hoofd". Veel mensen veronderstellen dat cartoonisten en moppen- makers zelf ook wel uitermate grappige figuren zullen zijn. Niets is minder waar, volgens Cor Hoekstra. „Cartoonisten zijn geen mensen die voortdu rend zitten te lachen. Het is bloedserieus werk. Er zijn hoogstens momenten dat je te vreden bent met je werk, maar erom lachen, nee. Zoals ik mijn collega's ken zijn dat alle maal uiterst sombere lieden, zwaar gefrustreerd soms. Er zijn geen lolbroeken bij, dat ben ik zelf ook niet. Ik heb wel gevoel voor humor en dan valt er toch genoeg te lachen natuurlijk. Maar de mensen hebben vaak een heel ver keerd beeld van ons. De mees te grappen van mij gaan over heel serieuze dingen. Juist dat serieuze in het leven is vaak zo belachelijk. Als je dat maar ziet dan ben je als cartoonist al een eind op weg". Evenwicht „Het grootste probleem is dat je zelf geen afstand meer kunt nemen van je werk, het is heel moeilijk te zeggen of iets grap pig is of niet, en zo ja, hóe grappig het is. Als ik dertig cartoons neem en ik zou die cijfers geven, dan zouden er tien een acht verdienen, tien een zeven en de rest zouden zesjes zijn. Het zou natuurlijk schitterend zijn als ze alle der tig heel goed waren, maar daar is geen sprake van. Ik merk, nu mijn archief vol wordt, dat ik steeds meer oud werk weggooi, waarvan ik vroeger dacht dat het toch wel aardig was. Maar ik werk nog niet met tegenzin, tekenen vind ik leuk. Als ik zestig ben of daaromtrent ga ik alleen nog doen wat ik zelf leuk vind. Nu gaat het er nog om een evenwicht te zoeken tus sen wat ik leuk vind en wat verkoopbaar is". En dat is aardig gelukt, dach ten we zo. Als je strips en car toons dagelijks in oplagen van miljoenen worden gedrukt moet dat toch een voldaan ge voel geven? Cork: „Natuurlijk krijg ik er een kick van. Op vakantie zie ik overal mijn eigen werk, maar ik stroop dan ook alle kiosken en boekwinkels af. Voor mij is het gemakkelijk mijn strips internationaal aan te bieden, want ik gebruik haast nooit woorden. De strip Vader en Zoon van Peter van Straaten vind ik erg goed, maar als hij die aan een Duitse krant wil aanbieden, dan moet hij er een Duitser bijhalen voor de tekst. Ik heb altijd al Nein Om de markt te verkennen is Hoekstra geabonneerd op zeer veel handboeken voor de pers, waaruit hij dan per land de bladen pikt die voor hem in teressant kunnen zijn. Die stuurt hij dan lukraak wat monsters. Na zo'n zevendui zend brieven bleven er. zeven honderd bladen over, „of acht honderd, dat wisselt". Gespe cialiseerde bladen krijgen een speciaal op hun gebied gerich te selectie. Zo vinden de ski- cartoons gretig aftrek bij win- tersportbladen, en de moppen met computers, dankbare on derwerpen voor Cork, gaan naar technische bladen. Soms is onduidelijk waar een blad over gaat, of voor wie het bedoeld is. En dan kun je aar dig de mist ingaan, weet de te kenaar. „Als je het niet weet kun je lelijk struikelen. Zo stuurde ik al drie maanden strips naar een Italiaans blad, tot ik vond dat ze wel erg wei nig afnamen. Toen bleek dat het werd gesponsord door het Vaticaan, dus kon ik de car toons met een aantal taboes erin wel thuis laten. In het be gin tekende ik ook veel over het militarisme, dat ik dan niet van de goede kant lfet zien natuurlijk. Het ging voor al over soldaten die met hou ten pootjes en halve armen uit de oorlog terugkwamen. Stom genoeg stuurde ik die serie naar een Duits blad, oplage 75.00(T. Ik kreeg de brief terug met alleen dwars er overheen geschreven „NEIN". Bleek dat het blad, „Alte Kameraden", bestemd was voor oorlogsinva liden. Tja Geruite jas Dat alles heeft niet verhinderd dat de overbekende figuurtjes van Cork gemeengoed zijn ge worden. Over zijn stijl: „Dat wórdt op een gegeven moment je stijl, dat gebeurt ondanks je zelf. Het groeit, tot je op het laatst niet anders meer kunt". Cartoons en strips van Cork zijn op meters afstand als zo danig te herkennen en niet al leen door de handtekening. Het mannetje in de strip dat we dagelijks gaan plaatsen in buitenlandse bladen meest al „Mister Cork" geheten en in onze krant „Ruitenheer" draagt altijd een geruit jasje. Cor Hoekstra zucht ervan. „Normale mensen kopen eens een ander jasje, niet? Een Zweedse krant stuurde me een serie terug, toen ik de ruitjes weggelaten had. Dat geruite jasje was een herkennings punt, dat wilden ze houden. Dus zit ik na het tekenen ook nog ruitjes te maken". Over het kortstondige leven van een krantecartoon ten slotte: „Je zou kunnen zeggen: Het wordt toch weggegooid, maar ik probeer het altijd zo goed mogelijk te doen. Laatst tekende ik bij een skiër beide skistokken aan één kant. Een klein foutje, niks aan de hand, maar als dat foutje in een opla ge van 300.000 herhaald wordt, is dat knap vervelend RONALD HOOYENGA Tel'. bij zwar oudersc HAAG Over een ^lOid zal men op de salarisa- bfning kunnen vaststellen i voorspoedig begint fien elkaar bij de jaarwis- g toewenste. Er is alle re- >m te vrezen, dat die afre- ig zwaar zal tegenvallen. is maar goed om zich jp voor te bereiden, ibonm urlijk, het bruto-inkomen 'el wat verhoogd worden, 1 meeste gevallen met 3,57 int. Maar het gaat hier om jrijscompensatie, een ver- ing voor het feit. dat alles wat in de afgelopen tijd der is geworden. Een ech- >nsverhoging in de zin dat een extra veer van de lip- tan blazen, is dit dus niet. echte verhoging zal er in eeste arbeidsovereenkom- niet in zitten, gelet op de ingen van de werkgevers lusver. Misschien rolt er akkeneen daar nog iets extra's 'oor zwaar en onaange- werk of omdat men om re redenen geen mensen krijgen of vasthouden, veel zal het nooit wor- lovendien krijgen de wat betaalden de prijscom- itie niet volledig. Bij wet is er een maximum aan gesteld van 46.50 per maand. De loonbelasting gaat wat om laag, door de bank genomen met 6,4 procent. Maar dat is ook al geen echt voordeel, want het gaat hier om een in- flatiecorrectie, dat wil zeggen dat geen belasting betaald be hoeft te worden over vorig jaar ontvangen prijscompensa tie. Ook gaat de loonbelasting omlaag omdat een verhoging van dit jaar, nodig om oud- KNIL-militairen een uitke ring-ineens te kunnen geven, wordt ingetrokken. Maar tege lijkertijd verhoogt de fiscus de tarieven weer omdat de staat domweg meer geld nodig heeft. Dat is uiteindelijk een zaak van broekzak vestzak, maar de nieuwe verhoging is net iets hoger dan de oude op slag was. Er is de laatste maanden ook steeds sprake ge weest van een belastingverho ging in de vorm van een soli- dariteitsheffing ten behoeve van het scheppen van meer werk, maar hierover is nog niets beslist. Voor de overige inhoudingen op het salaris mag men gerust al wel zijn hart vasthouden. Voor alle sociale voorzienin- -MgS-- - - V' i wasf De verzwaring van lasten riep het afgelopen jaar al protest op. Twee kinderen tonen in de Schilderswijk in teresse voor een stand met informatie over verhogin gen van huurprijzen en gas en lichttarieven. gen zijn de premiepercentages verhoogd en ook de bedragen, waarover deze premies wor den berekend. Van die pre miegrensverlegging merken de mensen met een wat hoger bruto-inkomen het meest, de middengroepers zoals ze wor den genoemd. Met name pakt één en ander fors uit bij de. AOW/AWW: de premie gaat voor iedereen omhoog met 0,4 procent (ze wordt 12,5 pro cent), maar de premiegrens met meer dan achtduizend gulden. Met die AOW/AWW- premie is iets merkwaardigs aan de hand: Toen de inhou dingstabellen naar de drukker moesten wist men het premie percentage nog niet nauwkeu rig, reden waarom men voor 1 januari maar uitging van een percentage van 12.4. Later bleek, dat het meer moest zijn, daarom wordt de premie op 1 april verder verhoogd en wel tot 12,53 procent, zodat men het jaar rond uitkomt op 12,5 procent. Ook andere sociale verzekeringspremies worden verhoogd, zodat de toch al be perkte nominale loonstijging de inkomenstrekkers snel door de vingers glipt. Afgezien van de vraag hoe de prijzen zich komend jaar -sul len gedragen heeft de over heid ook nog wel enkele las tenverzwaringen in - petto. Hierbij moet vooral worden gedacht aan niet geringe ac cijnsverhogingen op bier, fris drank, suiker en alcohol. Ook de gasprijs gaat aanzienlijk omhoog en voorts komt er een verhoging van de motorrijtui genbelasting voor LPG- en Dieselauto's. En voor wie zijn belasting en premies niet op tijd betaalt is de boete, behoor lijk verhoogd. En links en rechts komen berichten naar buiten, waaruit blijkt dat de lagere overheden (provincies- gemeenten) hun tarieven ook niet ongewijzigd laten. Voor uitkeringstrekkers staat daar dan een hogere (maar toereikende uitkering tegen over. Die verhoging van de uitkeringen is beperkt gehou den doordat men een stuk sa larisverhoging in de bouw niet heeft meeberekend. Op de nieuwe hoogte van de AOW kan men zich verkijken. Die ziet er namelijk gezond uit, maar men moet er rekening mee houden, dat bejaarden voortaan meer belasting moe ten gaan betalen. DEN HAAG Op 1 januari zijn de uitkeringen van de sociale verzekeringen verhoogd. Hierbij is rekening ge houden met het feit dat de netto-uitkering gelijke tred houdt met het netto-minimumloon. Daardoor is even als bij het minimumloon het op 1 juli 1981 gegeven voorschot in mindering gebracht, terwijl bovendien de verwefking van diverse toeslagen, met name die in de bouw-cao, achterwege is gebleven. In onderstaand overzicht zijn de nieuwe bedragen van de uitke ringen, daglonen en de premiepercentages voor de sociale verze keringen per 1 januari 1982 opgenomen. AOW en AWW bruto vak.geld per maand per maand Gehuwde bejaarden1542,06 ƒ100,82 Ongehuwde bejaarden1073,62 70,57 Weduwen met kinderen1542,06 100,82 Weduwen zonder kinderen1073,62 70,57 Wezen tot 10 jaar343,56 22,58 Wezen van 10 tot 16 jaar515.34 33,87 Wezen van 16 tot 27 jaar687,12 45,16 Kinderbijslag per als oudste kwartaal kind jonger is dan 3 een kind284,- 142,- twee kinderen745,- 603,- drie kinderen1205,- 1064,- vier kinderen1762,- 1620,- vijf kinderen2319,- AAW De individuele grondslag voor de arbeidsongeschiktheidsuitke ring is: 21-jarigen en ouderƒ75,14 voor 20-jarigen66,63 voor 19-jarigen58,22 voor 18-jarigenƒ49,71 WAO en WWV De daglonen ingevolge de WAO en de WWV worden met in gang van 1 januari 1982 als volgt verhoogd: a. daglonen tot en met ƒ95,15 worden verhoogd met 2,92%; b. daglonen die méér bedragen dan ƒ95,15 doch minder dan- of gelijk zijn aan 109,42 worden verhoogd met 2,38% ƒ0,51; c. daglonen die méér bedragen van 109,42 worden verhoogd met 3,53% -ƒ0,74. Minimumdaglonen werknemersvoorzieningen WAO: ƒ120,63 (inclusief koopkrachttoeslag) WW 123,05 WWV: 128,37 (inclusief koopkrachttoeslag) Het maximum-dagloon, waarnaar de uitkeringen ingevolge de WAO, de ZW, de WW en de WWV worden berekend, bedraagt per 1 januari 1982 ƒ253,44. Uilbetaling De nieuwe uitkeringsbedragen ingevolge de AOW en de AWW en de arbeidsongeschiktheidsverzekering zullen in het algemeen met ingang van de uitbetaling over de maand januari 1982 wor den uitgekeerd. De vakantie-uitkering wordt in de regel in de maand mei betaald. De uitkeringen ingevolge de AOW en de AWW worden door de Sociale Verzekeringsbank uitbetaald. De uitbetaling van de kinderbijslagen door de Raden van Arbeid vindt plaats na afloop van het desbetreffende kwartaal. Wat be treft de aanvraag is één en ander veranderd: bij echtscheiding of duurzaam gescheiden leven dient de ou der, die de kinderen verzorgt, voortaan zelf de kinderbijslag aan te vragen; ingeval de ouders één huishouding vormen - een huwelijk of anderszins - moet voortaan de vrouw in plaats van de man de kinderbijslag aanvragen. Premies Bejaardenziekenfondsverzekering Met ingang van 1 januari 1982 zal de toelatingsgrens voor de be jaardenziekenfondsverzekering worden vastgesteld op 23.541,72. De premies zijn: Ongehuwden (inkomen in 1982) tot 18.226,64: 33,00 18.226,65 - 18.816.72: 65,85 18.816,73 - 19.108,64: 98.60 19.108,65 - 23.541,72: 131,40 Gehuwden tot 18.980,51: 33,00 18.980,52 - 19.455.11: 65.85 19.455,12 - 19.930.31: 98.60 19.930,32 - 21.684,72: 131.40 21.684,73 - 23.541,72: 197,00 V rij willige ziekenfondsverzekering Gehuwden jonger dan 65 jaar (inkomens in 1981; tot 22.800: 75,85 p.p. 22.800 - 26.200: 122,10 p.p. 26.200 - 29.600: 141,75 p.p. De premies voor de volks- en werknemersverzekeringen zijn voor 1982 vastgesteld op de volgende perceritages van het belast baar loon: AOW (gemiddeld) AWW (gemiddeld).. AKW AAW AWBZ WAO wachtgeldverz WW ZW ZFW werkgevers werknemers 11,05 1,45 1,85 5,30 3,30 6,25 10.75 0,45 0,45 1,40 2,10 4,00 1,00 4,55 4,55 ANJEWOUD Als goed voornemen voor het jwe jaar heeft onze krant besloten haar lezers dag te verblijden met een nieuwe strip van snaar Cork. Precies twintig jaar geleden begon e tekenaar als professioneel cartoonist te wer- t. Vandaag de dag verschijnen de befaamde k-cartoons en -strips in meer dan zevenhon- d dag-, week- en maandbladen over de gehele eld tot in The Kung Sheung Daily News in ïgkong toe, waar de strip overigens achterste en wordt geplaatst. Weinig mensen zullen nog it een tekening van Cork hebben gezien. Ach- deze wereldomvattende meester-spotter ilt de 50-jarige Cor Hoekstra, die in zijn wei- diende riante huis in het Friese Oranjewoud figuren op papier zet.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17