Bang&Olufsen arieke Blankestijnr tussen pleiding en solocarrière MET BEETHO VEN IN APELDOORN Werkgroepen Raad van Kerken: Weinig nieuws in ontwerpminderhedennota kerk wereld Film International"" in 982 drie dagen korter Marlène pas 77 Anglicaanse Kerk met onbekend talent ardinaal >er verleden Vrijlating verwacht patriarch Shenouda van III JNST LE1DSE COURANT DONDERDAG 31 DECEMBER 1981 PAGINA 7 rTERDAM Het traditionele terdamse filmfestival Film In- ational duurt door een gebrek voldoende films en uit finan- i overwegingen begin 1982 drie en korter dan dit jaar het geval Het wordt nu van 22 tot 29 ja- ri in drie Rotterdamse theaters én in Antwerpen gehouden. Dit isteren door de organisatoren, Rotterdamse Kunststichting, gedeeld. Het filmfestival wordt de elfde keer gehouden, het voorlopige programma i negen filmS die uit internationa- lmfestivals zijn geselecteerd (on der meer van Cannes, Venetië en New York) alsmede tien wereldpre mières. Daaronder is onder meer de film „Het dak van de walvis" van de in Europa levende Chileen Raul Ruiz. De film is de afgelopen zomer in Ne derland (Overschie) opgenomen met behalve Franse en Spaanse spelers en speelsters ook Nederlandse (van Am- melrooij).- Er zullen drie Nederlandse films voor het eerst te zien zijn en wel van Bar bara Meter („De afstand van dicht bij"), Dick Rijneke („Pinkel") en Frans van der Staak („Op uw akker tje"). PARIJS Drie dagen na de artikelen en uitzendingen rond de 80ste verjaardag van de actrice Marlène Dietrich heeft de in Parijs wonende „blauwe engel" laten weten dat zij pas 77 is. Als bewijsstuk toonde zij haar paspoort met 1904 als geboortejaar. Een uit treksel uit het geboorteregister in Berlijn, dat in de oorlog verloren zou zijn geraakt en dat pas in 1956 zou zijn terug gevonden, draagt echter als datum 27 december 1901. DEN HAAG In de Anglicaanse Kerk aan de Ary van der Spuyweg 1 wordt een nieuwe serie maandelijkse concerten gegeven. Het doel van de serie is een kans te geven aan minder bekende en sembles die toch goed werk leveren. De concerten worden steeds gegeven op de eerste of tweede zaterdag van de maand om 3.30 uur. Het tijdstip is gekozen met het oog op kinderen die wel naar een concert willen, maar daarvoor de avond minder geschikt vinden. De serie wordt ge opend op zaterdag 9 januari door het Egidius En semble met een programma over vogel-symboliek in de Franse en Italiaanse polyfonie in de 14e eeuw. Onder meer concerteren op een later tijd stip Keith Freeman en Catherine Parmentier, het Barok Ensemble Voorschoten, Marianne Hund- Davies en Chris Farr en Cappella Josquinus. STERDAM „Eigen- was het meneer Kreb- die me het Beetho- ïconcert volgend jaar art in Apeldoorn heeft zorgd. Een amateur-or- st wilde met mij een ncert geven en in over- met meneer Krebbers dat toen het Beethoven- ïcert geworden. Gezien stadium van mijn op- ding vond hij mij er ge likt voor. Het is erg peilijk; in alle opzichten, aar vooral om het zuiver spelen." Aldus 'de nu i-jarige violiste Marieke lankestijn, die het aan- id graag aangreep. verigens is het erg grappig paan. Eerst stelde ik in erleg met meneer Krebbers t Beethoven-concert voor toen ze dat liever niet ■elden, kwamen we over- t Mozart te doen. Maar la- wilden ze toch liever Beet- ven, omdat Mozart in de geleiding geen fluiten en irinetten voorschrijft. Dat nden ze die orkestleden f aandoen. Lief gedacht, ar ook een beetje willekeu- Al ben ik er verder wel j mee. Als je zo'n groot rk als het Beethovencon- M"|t kunt spelen, kan je alles in zekere zin. Maar aan j andere kant realiseer ik II9 heel goed, dat ik nog mid- in m'n opleiding ben, op grens met een solo-carriè- Want hoe dan ook, ik zit II 8ewoon 'n de tweede klas het conservatorium en ik 1 nog vier jaar voor de g. Dat ik al regelmatig op- komt, omdat ik wellicht er ben dan anderen van n leeftijd. Dat zeg ik niet, zeggen anderen, die me jisteren". aantal concerten dat de Bspronkelijk Haagse Marie- ^plankestijn geeft de jon- fvioliste woont nu zelfstan- Öin Amsterdam is op- kelijk groot. Het talent, Marieke Blankestijn: met hoor baar heilig vuur. dat vijf Jaar geleden het Edith Steinconcours won en maart van dit jaar tweede werd in het concours Oscar Back, is regelmatig te beluisteren via de radio en in de zaal. „Maar ik ben in feite nog gewoon in opleiding, nog steeds bij me neer Krebbers, bij wie ik des tijds de vooropleiding volgde, toen ik in Den Haag op het gymnasium zat. Die- school heb ik echter voortijdig verla ten; misschien jammer, omdat ik nog steeds veel belangstel ling heb voor oude talen, maar verder heb ik er geen seconde spijt van". Achttien jaar, nog vier jaar conservatorium voor de boeg; en toch een redelijk gevulde agenda met uitvoeringen. Ma rieke, dochter van de Haagse wethouder van economische zaRen: „Ik weet niet, of ik buiten Den Haag wel zo be kend ben. Er is een paar jaar geleden wat ophef van me ge maakt toen ik het Edith Stein-concours won, met daaraan gekoppeld een uit voering met het Residentie- Orkest en ik in een televisie programma was geïnter viewd. Ik was toen dertien. Ik werd ruim een half jaar gele den tweede in het concours Oscar Back en dat betekende dan echt wel wat. Dat ik nu nogal wat uitvoeringen geef, heb ik voornamelijk aan me neer Krebbers te danken, aan wie ik, na mijn eerste vioolle raar John Poth die me zeven jaar grondig opleidde, in feite alles heb te danken. Dat is vermoedelijk ook de reden dat ik nu, als tweedejaars con servatoriumleerling wat be kender ben dan anderen. In mijn vooropleiding is veel ge beurd. Maar ik heb nog heel veel te leren, ik ben nog lang niet klaar". Met onder meer het Beetho ven-concert in het vooruit zicht, een lunchconcert in de kleine zaal van het Concert gebouw, en een concert voor de Lions Club in Den Haag, heeft Marieke Blankestijn voldoende werk op de lesse naar om goed bezig te zijn. „Maar ik weet nog helemaal niet, of ik een loopbaan als violiste wil. Misschien word ik gewoon huisvrouw en moe der van drie kinderen en zo". Wat dubbend en aarzelend ziet Marieke op tegen een hard gevecht om het bestaan. „Ik weet ook wel, dat de con currentie groot is, dat je zowat de hele dag moet studeren om ergens te komen. Maar als ik zie hoeveel talent de conser vatoria elk jaar afleveren, dan weet ik niét of ik aan die strijd wil deelnemen. Het is ook mogelijk, dat ik gewoon te weinig zelfdiscipline heb." Als Marieke Blankestijn geen Herman Krebbers achter zich had en geen EEG-orkest met een hieruit geselecteerd ka merorkest, dan zou haar toe komst er minder kleurrijk uitzien dan nu. Marieke: „Maar ik reken ook nergens op; alleen het ensemble van het EEG-orkest, dat is voor mij erg belangrijk geworden". Het EEG-orkest bestaat uit leerlingen van conservatoria uit de EEG-landen. Een selec tie daaruit is een half jaar ge leden een zelfstandig leven begonnen. Marieke: „We wil len in deze samenstelling bij elkaar blijven en zo een nieuw orkest opzetten, iets in de trant van-St. Martin in the Fields. We hebben grote solis ten en het orkest bestaat uit enthousiaste mensen die ook nog erg goed zijn. Volgend jaar gaat het grote EEG-orkest op toernee naar Mexico en ik had daarbij kun nen zijn. Maar juist in die tijd heb ik het Beethovenconcert in Apeldoorn. Ik heb overwo gen iemand anders dat con cert te geven, maar achteraf vond ik dat onjuist". Mexico of Apeldoorn: uitein delijk koos Marieke voor een gedegen stuk opleiding, al was Mexico wellicht leuker ge weest. De jonge violiste maakt niet de indruk doelbewust op een grote carrière af te steve nen; maar als zij de viool uit pakt „een nieuwe, een Stradivarius" dan zet zij Beethoven op de lessenaar, de laatste bladzijde van het eer ste deel. „Dit klinkt zo lek ker..." En even klinkt het en thousiasme door, waarmee de jonge violiste het ver schopte in concoursen: „Ja, op deze manier krijg ik er weer hele maal zin in". Het was te ho- FRITS BROMBERG Al uw muziek in de palm van uw hand. Een radioprogramma, een plaat, een cassette - in uw stoel gezeten drukt u op één toets en de Beocenter 7002 vervult uw wens. Zó gebruikt Bang Olufsen de nu beschikbare elektronische techniek. Om uw luisterplezier te ontdoen van overbodige komplikaties. En uw huiskamer van dominerende torens vol geluidsapparatuur. De slechts 9'/2 cm hoge Beocenter 7002 is een kompleet muzieksysteem met uitmuntende specifikaties en een groot vermogen. Technisch identiek is de Beocenter 5000, echter zonder afstandbediening. 3jaar garantie Een nadere kennismaking U kunt bij ons komen horen hoe dit toestel alle signaalbronnen zonder hoorbare storing of vervorming reproduceert tot een volledig 2 x 40 Watt RMS uitgangsniveau. Op het kommunikatiepaneel toont de Beocenter 7002 duidelijk dat uw kommando's voor opnemen, afspelen enz. zijn begrepen en worden uitgevoerd. U kunt zelfs deze handelingen tot 24 uur vooraf programmeren met de ingebouwde elektronische klok. En dan zult u waarschijnlijk elke andere oplossing van high fidelity geluidsweergave ineens heel ouderwets vinden. Wij behoren tot die geselekteerde groep van 275 specialisten in Nederland, die u als enigen de komplete B&O kollektie in stijl kunnen presenteren. Onderdeel van die stijl is een service, die zowel voor als na de aankoop verder gaat dan u normaal gewend bent. Als u zich aan getrokken voelt tot de Beocenter 7002 of een van de andere B&O modellen, zullen we u die service met plezier bewijzen. In uw omgeving: Het Systeem Cabinet SC70 is speciaal ontworpen om de Beocenter 7002 of 5000 met een royale kollektie platen en cassettes te huisvesten. Leiden Firma Nic. de Tombe Pieterskerkchoorsteeg 11, Tel. 071-122184 Techn. Bureau van Cleef Botermarkt 25, Tel. 071-122669 Oegstgeest Radio Westrik Geversstraat 39-41Tel. 071-172 598 Voorschoten TV/Radio de Ru Voorstraat 25. Tel. 01717-2616 f|§) Bang&Olufsen 0e Oaanw «ormgoiMn «nbMtlangaüd voormalige prefect de congregatie voor ""geloofsleer, kardinaal mjo Seper, die zoals al der gemeld, ernstig was, is gisteren op N^rige leeftijd in Rome berieden. Kardinaal Seper, geboren in Kroatië als zoon van een kleermaker, heeft van 1968 af de congregatie voor de ge loofsleer, die waakt over de zuiverheid van het geloof, geleid. Vorig jaar bood hij de paus wegens hét bereiken van de 75-jarige leeftijd en tevens vanwege zijn gezond heidstoestand zijn ontslag aan. De paus benoemde eind vori ge maand de aartsbisschop van München-Freising, kar dinaal Joseph Ratzinger, tot opvolger van kardinaal Se per. Met de dood van de laat ste telt het college van kardi nalen nog 124 leden, van wie er vijftien tachtig jaar of ou^ der zijn. Van de 124 hebben er nog 109 het recht deel te nemen aan de verkiezing van een paus. jurk. :esl De „ontwerp-mindorhe- dennota" van het minis terie van binnenlandse zaken biedt weinig of geen nieuws op het ge bied van rechtspositie, huisvesting en onderwijs van vreemdelingen in ons land. Dat is de mening van drie werkgroepen van de Raad van Kerken in Nederland, die ieder afzonderlijk een com mentaar op de nota heb- vaSfcairo wordt verwacht, vert de Koptische pa- Shenouda III ?Pbe^d»g weer in zijn i kaïcties zal worden her- en dat de acht Kop- 11 afjhe bisschoppen en uwStien priestérs, die be- anda september werden urresteerd spoedig er zullen worden vrij- orncfeten. sident Sadat had kort rdat hij bij een aanslag ihet leven kwam, de pa- fch zijn bevoegdheden ontnomen. In het kader van een vooral tegen islamitische extremisten gerichte arresta- tiegolf had hij ook ter wil le van het confessionele evenwicht de aanhouding van leidende Koptische gees telijken bevolen. Patriarch Shenouda III is sinds vijf september geinterneerd in een woestijnklooster in Wadi Natrun. De nieuwe president van Egypte, Hosni Mubarak, zou nu zijn bereidheid hebben getoond om een verzoenend gebaar te maken naar de Koptische gemeenschap. Bo vendien behandelt momen teel het college voor bestuur lijk recht bij de Egyptische raad van state een verzoek schrift van de islamitische advocaat Abdel Halim Has san Ramadan, die daarmee wil bereiken, dat het decreet van president Sadat, waarbij patriarch Shenouda III bui ten spel werd gezet,, wordt ingetrokken. Volgens Rama dan was dit decreet in strijd met de grondwet. Hij benadrukte, dat hij zijn verzoek had gedaan als Egyptisch staatsburger en moslim", die „het geheiligde recht van de patriarch erkent om- zich aan het hoofd van zijn kerk te bevinden". ben geschreven, te weten de werkgroep „Samenle ven met buitenlandse werknemers", de werk groep „Samenleven met Surinamers" en de werk groep „Pluriforme sa menleving". De commen taren zijn aangeboden aan staatssecretaris, drs. G. van Leyenhorst. In de ontwerp-minderheden- nota zet het ministerie van binnenlandse zaken uiteen op welke wijze in - de komende tijd een beleid zou kunnen worden gevoerd ten aanzien van vreemdelingen in Neder land. In haar commentaar hierop zegt de werkgroep „Samenle ven met buitenlandse werk nemers" onder meer, dat de regeringsnota op het punt van de rechtspositie van buiteni landers ronduit mager is te noemen. Er wordt in de nota niet ingegaan bp de discrimi nerende trekken van de wet „Arbeid Buitenlandse Werk nemers". Ook wordt niet aan geroerd, dat er steeds meer il legale economische vluchte lingen van steeds verder weg naar West-Europa komen. Terecht, aldus de werkgroep, wordt in de ontwerp-nota het idee, dat het verblijf van vreemdelingen in Nederland tijdelijk is, opgegeven. Daar aan wordt echter niet gekop peld een betere rechtspositie voor vreemdelingen, bijvoor beeld op het gebied van de so: ciale zekerheid. In een nieuw beleid zal daarom óf de ver blijfstitel voor buitenlanders moeten veranderen óf de ver plichte afdracht van WW-pre- mies moeten worden gestopt, omdat daar immers geen uit kering tegenover kan komen te staan, vanwege het gemis van een verblijfstitel in geval van werkloosheid. Bijzondere aandacht besteedt de werk groep aan buitenlandse vrou wen en hun gezinnen. De werkgroep „Samenleven met Surinamers" zegt in haar commentaar onder meer, dat het een miskenning is van de diepgang en de omvang van de problematiek van de dis criminatie als men, zoals in de nota gebeurt, de bestrijding van de discriminatie voor een belangrijk deel wil laten op gaan in een rechtvaardiger verdeling van huizen en werk. De werkgroep „Pluriforme samenleving" ten slotte, be treurt het, dat de nota niet uitkomt boven het inhalen van de achterstand van min derheden. Er is, aldus de werkgroep, ook een achter stand bij grote groepen Ne derlanders. Het gaat hier om een achterstand die met name door mensen die niet dagelijks in hun leefomgeving met bui tenlanders te maken hebben, nauwelijks wordt beseft. De werkgroep doet een beroep op de overheid om organisaties van minderheden bij het be leid te betrekken, vanwege de „specifieke deskundigheid van hen, die dagelijks aan den lijve ondervinden wat het be tekent een vreemde te zijn". Korte metten De vrije-evangelische predi kant M. Vink is benoemd tot secretaris van de Raad voor de Zending van de Neder landse hervormde kerk. Ds. Vink (50) volgt drs. H. Boots- ma op. Hij wordt belast met de leiding van het zendings bureau te Oegstgeest en met de personeelszaken. Sinds 1973 is hij als staffunctionaris werkzaam op het zendingsbu reau. Ds. Vink, die predikant blijft van de Vrije Evangeli sche Gemeenten in Neder land, heeft als zendingspredi kant gewerkt op Sumatra en in West-Irian. Verder is hij eni£e jaren predikant in alge mene dienst voor zending en evangelisatie van de Bond van Vrije Evangelische Ge meenten geweest. Ruim zestienduizend jonge ren nemen deel aan de pelgri mage van vrede en verzoe ning, die de Taizé-beweging van maandag tot en met vrij dag in Londen houdt. Eerdere pelgrimages zijn gehouden in Parijs, Barcelona en Rome. De jongeren, vooral afkomstig uit kerken in West-Europa, hou den onder meer gebedsdien sten in de anglicaanse St.- Pauls kathedraal en Westmin- stér Abbey en in de katho lieke kathedraal van West minster. De Evangelische Alliantie belegt op 9 januari een voor lichtingsdag over de komende anti-discriminatiewetgeving. Doel van de dag is om infor matie te geven over de in houd van het voorontwerp van de wet „gelijke behande ling" en over de ingrijpende consequenties daarvan voor tal van christelijke organisa ties en instellingen in Neder land. De Evangelische Allian tie is van mening, dat dit voorontwerp dynamiet legt onder de eigen identiteit en daarmee onder het voortbe staan van deze organisaties en instellingen, doordat deze van .hun personeelsleden niet lan ger mogen eisen hun (sexuele) levenspraktijk in overeen stemming te brengen met de normen van - de bijbel. De voorlichtingsdag wordt ge houden in het kerkelijk cen trum „De Brug", Schuilenbur- gerweg 2 te Amersfoort, te be ginnen om tien uur. Voorbereiding eeuwfeest Gereformeerde Kerken Prof. dr. O. J. de Jong, hoog leraar aan de Rijksuniversi teit van Utrecht en dr. J. P. van Dooren, archivaris van de Nederlandse Hervormde- - Kerk hebben namens die kerk zitting genomen in de commissie ter voorbereiding," van de herdenking van de Afscheiding en Doleantie en het honderdjarig bestaan van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Dit eeuwfeest zal in 1984 worden gevierd. Inmiddels is de interkerkelij ke gereformeerde werkgroep „Registratie afscheidingsar chieven 1834-1907" begonnen met het verzamelen van ge gevens over inhoud en ver blijfplaats van archief- en do cumentatiemateriaal over de Afscheiding en de geschiede nis vari de daaruit voortgeko men kerkgemeenschappen. Het is niet de bedoeling van de werkgroep archiefstukken in het bezit te krijgen. Doel is slechts de registratie om daardoor kerkhistorici en het theologisch wetenschappelijk onderwijs te dienen. De stuk ken zijn momenteel totaal niet toegankelijk, omdat ner gens centraal is vastgelegd wat er precies voorhanden is. De werkgroep toil verder ook adviseren over het veilig be waren van oude, waardevolle stukken, die bij particulieren betrekkelijk gemakkelijk worden beschadigd of verlo ren gaan.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7