,Ik ben maar een eenvoudige uit de Rotterdamse haven'" vereist enig geduld Bora ASSENAARS EERSTE BURGER: JE HOEFT MAAR PAP TE ZEGGEN EN JE HANGT -AD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 DECEMBER 1981 PAGINA 5 Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (ol soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b. Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 to! 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. Festiviteiten rond 700 jaar Nieuwkoop NIEUWKOOP Nieuw- koop bestaat komend jaar zeven eeuwen. Om dat uitbundig te vieren, is er een 'Stichting 700 jaar Nieuwkoop' in het leven geroepen. Deze commissie houdt zich bezig met de organisatie van de festivi teiten. Dat de stichting er geen gras over laat groeien, blijkt uit het feit dat men reeds op 2 januari de festiviteiten opent. Het jaarprogramma van de stichting 700 jaar Nieuwkoop is ook al rond. Zo komt op 15 januari schaakgrootmeester Jan Timman op uitnodiging van de schaaksociëteit naar Nieuwkoop voor een simul- taanwedstrijd. Voorts wordt er op 11 juni een popfestival ge houden, terwijl men een dag later kan deelnemen aan ball- room-dansen in historische kleding. Andere hoogtepunten uit het programma zijn: De monstratie aangespannen paarden (juni); Uitvoering his torische musical (juli); rugby interland Nederland-België (september); milieusymposium (oktober). De topmaand voor feestvierend Nieuwkoop is au gustus. Op het programma staan dan tal van aantrekkelij ke activiteiten zoals een auto cross, Oud-Hollandse markt- braderie, jazzconcert Pia Beck en Joseph Lam, paalzit- ten en een hockeyinterland. Het programma voor de eerste feestweekeinde (2 en 3 janua ri) ziet er als volgt uit: 2 januari: 13.30: Poppenkast, straatmuzi kanten en een koek-en-zopie- tent op het Reghthuisplein. 14.00: Wagenspel en uitreiking ballonnen aan de jeugd bij ge bouw De Rank. 14.15: Optreden muziekvereni ging 'Eensgezind'. 14.50: Gemeentebestuur stelt zich op bij het podium. 15.00: Olympiadetune aan komst estafettelopers. 15.02: Onsteken feestvuur oplaten ballonnen. 15.10: Dorpsomroeper de heer Kuijf leest proclamatie voor. 15.15: Aanbieden van turven aan burgemeester, die vervol gens een toespraak houdt. 15.30: Overhandigen sleutel aan de heer Kuijf, die publiek uitnodigt (op eigen kosten) een borrel te drinken in De Rank. 19.00: Opening tentoonstelling van werken van A. Koster. 19.30: B en w recepiëren in klederdracht in de hal van het gemeentehuis (tot 20.30 u.). Bovendien optreden Geselscap 'Goet ende Fijn' (tot 21.30 u.). 22.30: Sluiting festiviteiten. 3 januari 12.00: Cycle-cross op en nabij de Kennedylaan. Tot 16.15 u. 20.00: Wielerbal met demon stratie oude fietsen in kantine S.V. Nieuwkoop op sportpark De Dulen. Lief, aanhankelijk maar geen katje om zonder handschoenen aan te pak ken. Dat is de hond van deze week, Bora een twee-en-een-half-jarige bouvier. Bora heeft al eer der enige weken in het asiel doorgebracht. Zij werd door twee Katwijkse strand wandelaars aange troffen, vastgebonden aan een hek. Na een verblijf in het asiel, werd het beestje door een Ter Aar- se-campinghouder meege nomen doch deze bleek niet genoeg aandacht aan de hond te kunnen beste den. Terwijl de goede man in zijn campingwin kel doende was zijn clien tèle te bedienen, onder nam Bora, achter de deur gelegen, wanhopige po gingen de baas te berei ken. Dat resulteerde in een kapot-gekrabde deur en een ontwrichte spon ning. Bora werd naar het asiel teruggebracht en wacht wederom op een geschikte baas. Een baas die de nodige tijd en ener gie maar vooral geduld op kan brengen om Bora „enige manieren" bij te brengen. Bora is een jonge hond, erg en thousiast en redelijk gehoor zaam mits haar baas haar ste vig aanpakt. Ze wil best luiste ren als maar duidelijk wordt, wie er de baas is. Daarom ver dient ze van tijd tot tijd een grote mond te krijgen. Wan neer ze enige maanden aan haar nieuwe omgeving is ge wend, zal ze weinig problemen opleveren maar vooral de eer ste tijd heeft ze alle aandacht nodig. Haar baas moet zoge zegd goed en consequent over komen. Voor wie zich over Bora wil ontfermen is enige ervaring met honden gewenst. Bora is een zwarte bouvier. Ze is zo'n 60 centimeter hoog. Vermoedelijk is ze voortgeko men uit een kruising van een bouvier en een Duitse herder. Daarmee beschikt ze ook over alle eigenschappen van een goede waakhond alhoewel de speelsheid nu nog enigszins overheerst. Bij onverwacht be zoek zal ze onmiddellijk aan slaan maar wanneer de bezoe ker zich erg vriendelijk op stelt, zal Bora eerder enthou siast tegen hem opspringen dan een dreigende houding aannemen. Ook op dit punt is enige training vereist. Andere honden in de omge ving vormen geen probleem. Ook voor kinderen is ze erg lief. Daarbij heeft ze de goede gewoonte (waarover maar weinig honden beschikken) graag gebaad en gekamd te worden. De nieuwe baas van Bora tenslotte, zal over een ruime woongelegenheid moe ten beschikken. Ze heeft nu eenmaal de ruimte nodig. Tanje Tanje, de hond van vorige week, heeft een stroom van reacties opgeleverd. Het dier is terechtgekomen bij een gezin in Leiden. Ook nadat Tanje een nieuw tehuis had gevon den, bleef de telefoon rinke len. Daardoor hebben ook en kele andere honden een nieuw onderkomen gevonden. Dat betekent niet dat de hokken van het asiel nu leegstaan. Met name voor diegenen die op zoek zijn naar een wat grotere hond, een herder of een bou vier bijvoorbeeld, is er nog volop keus. SSENAAR „De Wassenaarse gemeenteraad is stelletje hottentotten in een Zoetermeerse flat". „U »t eens een cursus raadslid gaan volgen". Over mwagens: „U zou die troep toch ook niet voor uw r willen hebben?" Jongeren; „Ze gaan maar naar termeer". Citaten van mr. K. Staab, sinds elf jaar de ssenaarse VVD-burgervader. Citaten uit de vorige rotingsvergadering in de gemeente Wassenaar en interviews. Aanzienlijk minder tumult was er bij de ste begrotingsbehandeling. Maar het enige D'66- dslid kreeg nog wel te horen: „U bent minderheid krijgt nu nog geen antwoord op uw vragen". PvdA- :tieleider Greep werd van „misselijk gedrag" be- uldigd. Volgens Staab horen dit soort uitspraken bij t spel" in de raad. Maar „de heren van de pers" iten ze dan wel in een bepaald kader plaatsen. De arige Staab vindt echter dat het vooral uit z'n ver- el gerukte citaten betreft. „Je hoeft maar pap te jen en je hangt". Een gesprek met de „circusbaas" de raad. „U moet niet vergeten, ik ben maar een 1 eenvoudig man uit de Rotterdamse haven, ik moet nog een hoop leren". „Ik zie mezelf als een scheidsrech ter, die relati veert en af en toe een grapje maakt. wegingen een nota toezegt...." (Wethouder A.J.M. van der Klaauw zegde, op zijn huid ge zeten door raadsleden, fluks een nota toe. Of die nota er fluks komt moet maar afge wacht worden). De met 22,5 miljoen gulden rijkelijk gevul de spaarpot van de gemeente wordt afgedaan met: „Dat is niet zoveel. Een appeltje voor de dorst. We hebben de hele zaak niet in één teug achter overgeslagen". Over de vele onbeantwoorde D'66-vragen tijdens de begroting: „Ja, er kan nog wel eens wat ge vraagd worden..." De soms on begrepen burgemeester haast 'zich te verklaren dat de uit drukking „een gek kan nog zoveel vragen, wat 1000 wijzen niet kunnen beantwoorden" niet op D'66-leider Nieuwen- hoven slaat. „Maar we kunnen niet alles direct beantwoor den". Vandaar het wat obliga te en tot lichte hilariteit aan leiding gevende „we nemen het mee". Zijn voorzichtige op stelling als portefeuillehouder Nieuwenhoven noemde dat „Staabiaans taalgebruik" verschilt overigens aanzienlijk van zijn krachtige uitspraken als voorzitter van de raad. Autoritair Mr. Staab. nogal eens autori tair („in de goede zin van het woord gebruikt, heb ik daar geen bezwaar tegen"), streng, overheersend maar ook slim genoemd, blijkt toch wel eens bereid meer een underdogposi tie in te nemen. Misschien on der invloed van de uitgebreide en zeker niet altijd even posi tieve publiciteit na de algeme ne beschouwingen. De „een voudige man uit de Rotter damse haven": „Ik ben geen carrièreburgemeester. Ik heb daar nooit een opleiding voor gehad". Een lichte overeen komst met premier Van Agt doemt op. ook wat betreft de uitspraken; de reikwijdte van Staab's uitspraken is natuur lijk veel kleiner, maar er is nog een behoorlijk aantal mensen dat erover valt. Overi gens zegt Staab. daarnaar ge vraagd. waardering voor Van Agt te kunnen opbrengen. Eventuele „regiefoutjes" in de raad verklaart hij met: „Ik ben van huis uit een ouwe Rotter damse regent, die in een be paalde entourage moet zien te Burgemeester Staab: „Maar ik hoor zo vaak dat het in andere gemeenten zo saai is". gedijen en te wennen". Maar over zijn optreden als voorzit ter van de raad: „In Nederland is men bang om gezag uit te oefenen, mensen tegen zich in te nemen. Maar de burgers verlangen van mij op een ge geven moment een autoritair optreden. Er zullen best men sen zijn die mij vervelend vin den. Maar dit werk vraagt om leiding, om orde bepalen. Ik zie mezelf als een scheidsrech ter, die ook af en toe relati veert en een grapje maakt". Overigens zijn er raadsleden die de invloed van Staab be paald te groot vinden. De bur gervader ironisch over zijn (af en toe?) gespeelde boosheid en de daarbij gepaard gaande krachtige uitspraken: „Ach. u moet het zo zien: ik ben nooit boos, wel een beetje verdrie tig"- Onevenwichtig? Wassenaar geeft 128 gulden per inwoner uit aan de politie. Dat is meer dan twee keer het landelijk gemiddelde. Het so ciaal-cultureel werk daarente gen komt er met de helft van het landelijk gemiddelde karig vanaf. Staab, voor zijn burge- meestersschap VVD-fractielei- der in Rotterdam, lid van pro vinciale staten en directeur van een scheepvaartbedrijf, gaat weer voor „zijn vazallen", de wethouders, (en de ambte naren) staan: „Onevenwichtig (uitgaven)beleid? Maar dan moet ik u toch wijzen op het specifieke karakter van het bevoorrechte Wassenaar". En, wijzend naar de omgeving van het door bos omgeven raad huis „De Paauw". „Kier zijn bijna geen problemen. Deze gemeente functioneert uitste kend en er is geen nieuws. Schrijft u dat nou eens op. En wat moet er nou in 's hemels naam in een begroting bespro ken worden?" Over de relatie tussen de journalisten, de raad en de uit z'n verband gerukte citaten: „Ja, eigenlijk geen wonder dat de pers probeert er nog wat van te maken door de boel wat op te kloppen. Maar in de Verenigde Staten zou je voor wat ze hier in de Neder landse journalistiek allemaal doen een proces aan je broek krijgen". MARTIN VOORN ui lMis nog erg speels. 1 Staab („de gemeente- heeft beter gefunctio- d sinds vorig jaar") ziet werk in de raad als een eus" spel. Een toneelspel, de kleine partijtjes Staab, duidelijk: het «)-CDA-college aanvallen, iet toneel bij de algemene ïouwingen. twee actieve zware jongens") toneel- ;rs: J.C.M. Greep (PvdA) t.A. Nieuwenhoven (D'66). b is de enige in de raad regelmatig klaarwakker, en soms zeer komisch yrwerk geeft. „Trapezewer- geeft een nummer- Hernwapens weg" roept de nu meer een „opperspreekstalmees- aj„Maar daar laat ik de be ding niet voor misbruiken, moet de raad zich niet bezig houden. Dat is lan- k nog niet eens geregeld, moet er ook niet tussen i en lippen door gefrom- dworden. Vooreen diseus- Dver kernwapens huurt ie Jeroenhuis maar af. En wil ik nog best meepraten Maar het zou toch kun- :ijn, dat de PvdA écht be- J is over de kernwapens. Ie motieven heeft om die e in te dienen. Dan kunt u iegroti ngsvergaderi ng zeggen: „Misselijk ge- propagandadoelein- e onvoorspelbare aar wil ik verder niet r praten". Staab werkt, ge- met verwijten is en aan dat van graag met extreme met uitersten, grappen en grollen: hoor zo vaak dat het gemeenten zo saai is. t dan? Bij mij krijgt u tis bij. Ja, inderdaad, ijgt iedereen in ieder waar voor z'n geld", glimlachend. En over de kernwapensdis- en motie in de raad: heb je in oorlogstijd in aan een soldaat die schiet niet". (Even hij zelfs een vergelij- tussen het landelijk en het lan- over kerriwa- „Nota's blijven lang maar dat die arme uit politieke over-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5