;olgende bezuinigingsoperatie feroorzaakt gedwongen ontslagen Koudekerk kan 271 woningen inbreien Natriumarm?Proef maar. I multifunctioneel gebouw in Voorschoten ingewijd iEN/REGIO (KZAAL EN GEZONDHEIDSCENTRUM ONDER EEN KAP Dubbel jubileum brieven lezers LODSE COURANT DONDERDAG 31 DECEMBER 1981 PAGINA 3 W WIJZEN STAATSSECRETARIS TERECHT Burgemeester houders van Lei- g^>ben PvdA-staats- s van Binnen- iaken, Saskia Stui- terechtgewezen ïleiding van haar ng dat de ge lijke bezuinigingen koste gaan van ilaatsen. Het Leids cijfert de staatsse- voor, dat de be- ijperatie in Leiden leid tot een ver lies van 80 arbeidsplaatsen in de vorm van het niet vervullen van vacatures. Daarbij wordt niet uitge sloten geacht, dat bij een volgende bezuinigingsron de gedwongen ontslagen zullen vallen. Mevrouw Stuiveling zou ge zegd hebben dat de gemeente lijke bezuinigingsoperaties tot nu toe pijnloos zouden zijn verlopen. Er zouden nog geen arbeidsplaatsen verloren zijn gegaan. „De bezuinigingen van 10.6 miljoen in Leiden hebben onmiddellijk geleid tot verlies van arbeidsplaatsen, 50 bij de gemeente en 30 als ge volg van het moeten snoeien op de subsidies van diverse in stellingen", schrijven B en W aan de staatssecretaris: „Een beperkte toename van de werkgelegenheid bij de Sociale Dienst weegt hier op geen en kele manier tegenop". „Ook in 1982 zal er bezuinigd moeten worden. Wanneer deze operatie dezelfde omvang zal moeten hebben als in '81, kun nen wij niet langer volstaan met personeelsafvloeiing via natuurlijk verloop maar zullen ook gedwongen ontslagen aan de orde zijn", aldus het college. Onbegrijpelijk De wijze waarop de staatsse cretaris het aantal arbeids plaatsen in de kwartaire sector (immatteriële dienstverlerting) wil uitbreiden, noemen B en W onbegrijpelijk. Mevrouw, Stuiveling wil via de departe menten 100 miljoen beschik baar stellen voor deze uitbrei ding. „Dit kan ertoe leiden, dat wij in het komend jaar aan de ene kant arbeidsplaatsen moeten opheffen door bezuini gingen op de gemeentelijke begroting, maar er aan de an dere kant vanuit werkgelegen heidsgelden via de departe menten plaatsen bijkrijgen. Wij protesteren reeds bij voor baat tegen een dergelijke situ atie. Dit is een verdere uithol ling van de zeggenschap van de gemeenteraad over de aan wending van Leiden's echt zeer schaarse middelen", aldus het college. B en W dringen er op aan deze gelden via het gemeentefonds beschikbaar te stellen zodat de gemeente zelf kan beslissen wat ermee te doen. Daarbij vragen zij de staatssecretaris criteria te bedenken om het geld bij de meest armlastige gemeenten terecht te laten ko men. „Dit lijkt ons de enige manier om te voorkomen, dat de overheid zich door met de ene hand de werkgelegenheid te stimuleren die zij met de andere hand moet afbreken, in de ogen van de bevolking vol komen ongeloofwaardig maakt", aldus het Leids colle ge. ntenjacht in Zoeterwoude WOUDE De KPJ gaat het nieuwe jaar goed inzet- s althans de bedoeling bij de talentenjacht die vrijdag 8 i Ons Huis wordt gehouden. Vorig jaar was de jacht ws it een enorm succes. nemers met prima acts en een overweldigende belang- iwi an het publiek maakten er een gezellige boel van. Al- 'Jjj nnaar werd toen Kees Onderwater met een schitteren- h( e van Gene Simons van Kiss. Daarom zijn dit maal de d ingen hoog gespannen. Je van Zoeterwoude kunnen individueel of in groepsver- /efl nemen. De groepen behoeven overigens niet geheel uit udenaren te bestaan maar wel minstens voor de helft, /oor de talentenjacht kan geschieden bij Peter van Zuidbuurtseweg 67a, telefoon 1460. In verband met .tellen van het programma is snelle aanmelding ge- ie aan Breznjev AAN DEN RIJN De commissie Oekumenische van de Alphense Raad van Kerken houdt zondagavond £kndelijkse dienst in de Remonstrantse kerk aan de Van toosstraat. Na afloop van de dienst is er gelegenheid tot 17iien van een petitie aan president Breznjev van de Sov- din,In die petitie dringt men aan op naleving van de men- oo en ten aanzien van ia Rusland wonende joden. Auto over de kop r,... Geschrokken maar zonder een enkel schrammetje, klom een 39-jarige inwo ner van Oegstgeest gistermiddag uit zijn auto. De man reed om half twee met zijn auto op de Oegstgeesterweg in de richting van het station toen hij ter hoogte van de ijs baan door onver klaarbare oorzaak In een slip raakte, de macht over het stuur verloor en over de kop sloeg. De auto werd ge heel vernield. 99 KOUDEKERJC AAN DEN RIJN Dertien plaatsen in Koudekerk komen in aanmerking voor het inpassen van nieuwe woningen. In totaal zou dat 271 woningen op kunnen leveren. Dit staat in de door de gemeente samengestelde nota 'inbreilocaties'. Een inventarisatie van plaatsen binnen Koudekerk, die in aanmerking komen voor het realiseren van gesubsidieerde bouw. De nota werd samengesteld naar aanleiding van het voornemen van b en w om op de hoek Den Tollstraat-Hoogewaard wonin gen in te passen. Het gebied waarbinnen is geïnventariseerd, valt globaal binnen de lijnen Weidedreef, Kerklaan, W. van Vegtenplantsoen en Dorpsstraat. In de Dorpsstraat is alleen ge dacht aan lintbebouwing en bebouwing aan de noordzijde van de straat. Als randlocatie heeft men in het westelijk deel van de gemeente mogelijkheden. De oostgrens (Weidedreef) is gekozen, omdat daar het bestemmingsplan Industriegebied begint en men daar in principe geen woning wil bouwen. Bij de aanwijzing van de 'inbreilocaties' is men van een aantal criteria uitgegaan. En kele daarvan waren: de aanwezigheid van onbebouwde plekken, eigendomsverhouding, bestemming, landschappelijk- en stede- bouwkundige aspecten, verkeerssituatie. De dertien locaties, die in beginsel in aanmerking komen voor het inpassen van woningen zijn: Kwekerij W. Lekx, Bloemiste rij-tuincentrum H. Lekx en zonen, Dierenweide, Hoogewaard- Den Tollstraat, middenterrein De Deel en De Tas, Ridderhof- laan-Prins Bernhardstraat, Scholenhoek, Groenvensters Hooge- waard, Schinkeldijk, G. van de Bijl en zonen, de nabijheid van de openbare lagere school en lintbebouwing Hoogewaard/Dorps straat. Bij de inventarisatie is men van de alle mogelijkheden uitgegaan. Opvulling van alle gevonden 'lege plekken' zou in to taal 271 woningen opleveren. Volgens de samenstellers van de nota staat echter vast, dat enkele van de 'uitverkoren' locaties onbebouwd moeten blijven. Het aantal van 271 is ook al fictief, omdat realisatie in lang niet alle gevallen mogelijk zal blijken te zijn, zo stellen de schrijvers van de nota aan de commissie Open bare Werken en Planologie. Deze commissie moet zich maandag 4 januari over de nota buigen. ÏOTEN In fiaanden tijd is de lotense wijk Hofland een multi reel gebouw rijker en. Langs de Abra- der Hulstlaan r i modern gebouw hoofdfunctie Ge- centrum en ouw heeft. Voor iderhalf miljoen is lort aan openbare ën in deze Voor- wijk gedeelte- lost. De Vereniging Gezondheids zorg heeft in de wijk Noord- Hofland een npodgebouw, het zogenaamde Pastoor Van Bemmelen Gezondheidscen trum. De drie Voorschotense instellingen maakten tot nu toe gebruik van de aula van het scholencomplex. Enige ja ren geleden vonden Gezond heidszorg en de Kerken elkaar en na overleg kon in mei van dit jaar de papierwinkel wor den afgesloten en ging de eer ste paal voor het nieuwe ge bouw de grond in. Inmiddels had de r.k.-kerk zich terugge trokken en ging alleen de Ge- ref. Kerk en de Hervormde Gemeenten nog samen als partner. De andere partner werd de vereniging Gezond heidszorg. Iedere partner moest alleen aan bouwkosten al een bedrag van 750.000 gulden op tafel leggen. Voor Gezondheidszorg was dit niet zo'n groot pro bleem in verband met de over heidssubsidie, de beide kerken brachten door middel van bliksemacties tot nu toe ruim 200.000 gulden bijeen. Het hal ve miljoen kan op lange ter mijn worden geleend. Thans hebben de kerken de beschik king over een moderne kerk- zaal met 270 zitplaatsen. Het liturgisch centrum kan afge scheiden worden van de kerk- zaal, waardoor ook buiten de kerkdiensten een goede verga derruimte ontstaat. Begin januari verlaat ook de vereniging Gezondheidszorg het noodgebouw en het nieu we gebouw in gebruik nemen. Naast de eigen ruimten heb ben de beide partners enige gemeenschappelijke ruimten voor ondermeer een kinderop vang tijdens de kerkdiensten. Het gebouw is geheel bereik baar voor mindervaliden. Hoe wel het noodgezondheidscen- trum in zeer slechte toestand verkeert, bestaat de mogelijk heid dat dit gebouw nog enige tijd dienst gaat doen voor de jeugdopvang in de wijk Noord- Hofland. Kapel Met de opening van de nieuwe kerkzaal zal de Hervormde Kapel aan de Leidse Rijndijk worden gesloten. De R.K.- Kerk neemt geen deel wegens gebrek aan „mankracht" (er is geen priester voor beschik baar) en bovendien bleek het aantal r.k.-kerkgangers steeds te gering. Er is in de wijk Noord-Hofland wel een r.k.- basisgemeente. Deze zal voor lopig diensten blijven houden in de aula van de scholenge meenschap in de wijk Noord- Hofland. Alleen tijdens de maandelijkse eucharistievie ring wordt gebruik gemaakt van de nieuwe kerkzaal. De Hervormde Kerk kampt ook met een vacature. Al twee jaar wordt getracht een nieu we voorganger te vinden voor de wijk Voorschoten-Noord, nadat ds. Meijering met emeri taat ging. In Noord-Hofland zijn Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk volledig geïntegreerd met een bestuur, samengesteld, uit Hervormde en Gereformeerde leden. Het gebouw heeft thans twee namen. Het Gezondheidscen trum behoudt de oude naam: Pastoor Van Bemmelencen- trum en de kerkzaal heeft de naam „De Ontmoeting". Om dat het nieuwe gebouw ook als vergaderruimte voor de gehele wijk Noord-Hofland een func tie kan hebben, wordt de ge hele wijk in de gelegenheid gesteld door middel van een „open huis-dag" het gebouw te bezichtigen tijdens de tweede week van januari. De officiële opening zal in die week gebeu ren. Record geboorte Zeven cheetah% in één worp. Dit record vestigde moeder-cheetah Moja onlangs in het Dierenpark Wassenaar. Slechts zelden lukt het deze in het wild bedreig de diersoort In dierentuinen met succes te fok ken. Gewoonlijk bestaat een worp uit slechts drie tot vier jon gen. Eén van zeven kersverse Was- senaartjes stierf helaas na twee weken, maar de overblijvende zes zijn nu oud genoeg om elke dag een uurtje buiten in de gro te' 'cheetah-wei- de' te spelen. Hun dagelijkse kost bestaat niet meer alleen uit moedermelk, maar ook uit kleingesneden biefstuk met vi tamine. [reksgroep Jtart hetf^OUDE Ouders rlof1"8 'n teeftijcf van U1 J tot tweeëneenhalf D Jen zich nog tot 5 ja- i,leven voor een ge- 'P die half januari in ide van start gaat. 'ïedoeling dat de ou- lijks in het Kruisge- de Korte Miening en om met elkaar dichten te wisselen r° ervaringen met hun rni jHet gesprek staat ler leiding van een ;erd persoon. De tien gulden, opgave ïschieden bij zuster telefoon 1463. De autospuiterij van T. v.d. Meer is van de Waldeck Pyr- montstraat la verplaatst naar de Adm. Helfrichweg 3. In een eerder leeggekomen winkelruimte aan de Haarlem merstraat 114 is „Het Kruid-, vat", drogisterij/reformhuis gevestigd. „Welsh Bed en Breakfast Service b.v.", touroperator, aan de Lage Rijndijk 74 is in' staat van faillissement ver klaard. Aan de Herensteeg 17/17a is het belastingadvies- en admi nistratiebureau A. M. A. Bij voet gevestigd. Aan de Boerhaavelaan 252 is „Elgon", computeradviesbu- Economisch wel en wee reau tevens vervaardiging van computerprogramma's, geves tigd. Aan de Pioenstraat 30a is het aannemersbedrijf van J. W. Zeegers ann. van timmer werken van niet bouwk. aard, sloopwerken, gevelreiniging, rioolreiniging, voegen en isole ren gevestigd. Aan de Heemskerkstraat 87 is het onderhoudsbedrijf van C. J. Veever, uitv. van tim merwerken van niet bouwk. aard., gevestigd. Rgt film- en videoverhuur bedrijf van P. van Heyningen aan de Celebesstraat 33 is op-' geheven. Aan de Ridderstraat 6 is het grafisch servicebureau „Ne derland", bemidd. bij aan- en verkoop van 2e hands machi nes t.b.v. de graf. industrie, imp.-, exp. en groothandel in drukwerken, gevestigd. Aan de Gerbrandylaan 27 is het organisatie- en promotie bureau van J. B. J. Hogeboom, gevestigd. Het cafébedrijf „De Rosey- bar" aan de Janvossensteeg 34 is opgeheven. De heren W. de Jong (links) en J. Hus van de dienst Openbare Werken in Katwijk vierden gister middag gezamenlijk hun ambtsjubilea met een receptie in Tripodia. De heer De Jong is op 1 januari veertig jaar in dienst van de gemeente en de heer Hus heeft er op diezelfde datum vijfentwintig jaar opzitten. Tijdens de drukbezochte receptie gistermiddag kreeg de heer De Jong de eremedaille in zilver, behorend bij de orde van Oranje Nassau, opgespeld door burgemeester mr. C.A. Bos. De heer De Jong klom bij de dienst op van tuinman tot opzichter en is sinds 1971 plaatsvervangend chef van de afdeling Plantsoenen. Zijn collega Hus begon als voorman-stratenmaker en is nu hulpopzichter en magazijnmeester van de algemene dienst Openbare Werken. Beide jubilarissen blijven bij de dienst werken. Mineraalwater heeft vaak een zoutachtige smaak. SPA niet. Want echte SPA is natriumarm en bevat bijna geen zouten. Daarom is SPA zo zuiver en verfrissend van smaak. SPA is ideaal om te mixen en heerlijk bij het diner. Waar u ook bent, vraag altijd naar de echte SPA. Brieven graag kort en duide'i|k geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. AZL Niemand ligt voor zijn of haar plezier in het ziekenhuis; mijn echtgenote verblijft nu vijf weken als gast in het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Pro fessioneel wordt er door het personeel in alle geledingen en voor zover zich dat door mij laat beoordelen voortreffelijk werk geleverd. Maar recht hartverwarmend is de zorg en toewijding waarmee men de patiënten het leven zo drage lijk mogelijk tracht te maken. Bracht Sint Nicolaas zelf begin december en geëscorteerd door zijn donkere helpers al heel wat extra vertier, heel ontroe rend was de kerstzang waar mee een koor van witgejaste verpleegsters, broeders en art sen zich door gangen en trap penhuizen van 'Neurologie' bewoog. Het was een symbo lisch gebaar van toewijding en patiëntenzorg. Aan ieder, die hieraan en aaii de talloos vele andere zichtbare attenties heb ben meegewerkt onze diepge voelde dank. Er wordt maar al te gauw en al te gemakkelijk gezeurd over en gemopperd op de zieken huizen. Bovenstaande ervaring is daarom ook' vermeldens waard. Piraten (4) De afsluiting van de TV-mast in Oegstgeest vpor de piraten, is iets wat een moeder met op groeiende kinderen tegen de borst stuit. Heerlijk toch, dat .kinderen hun vertier thuis kunnen zoeken, want wat is er heerlijker en fijner dan ook piratenzenders te kunnen be kijken. De gebrekkige reclame is ook zeer vermakelijk. Wat de andere kant betreft: de meeste films hoeven niet, maar er liggen nog duizenden op de planken die nooit ge draaid worden of uit de roula tie zijn genomen. Waarom wordt daar géén toestemming voor gegeven? Ruimte geven aan piraten, waarom mag dat toch niet? Van wie niet? Wie is er tegen? Dat de bioscoopbond tegen piraten is, is begrijpelijk, maar waarom moeten wij dan verdraaid nog aan toe, de kos ten betalen. Daar ben ik falie kant tegen! Wij willen TV-pi- raten; de bios-bazen niet, dan moeten ze ook zelf de kosten betalen. P.A.M. Koolloos Sassenheim

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3