Ex-gegijzelden kampen, jaar na terugkeer, nog met grote problemen NAVO en EG pogen conflict Europa-VS af te wenden Kremlin furieus over Amerikaanse sancties Bezoek Rakowski levert weinig op legeringen El Salvador en Guatemala schuldig aan dood 21.000 mensen ÏÜITENLANÜ LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 DECEMBER 1981 PAGINA 19 voor kapitein kstrande Sovjet-onderzeeër De commandant an dc Sovjet-onderzeeër die begin ok- vastliep op de Zweedse kust is a terugkeer in de Sovjet-Unie veroor- celd tot drie jaar strafkamp. Sinds maand zit kapitein Gusjin vast in cn kamp in dc buurt van Riga, de oofdstad van Letland. Dat hebben journalisten in Moskou ver- Gusjin zou zijn veroordeeld mdat hij na het uitvallen van de na- igatie-apparatuur van zijn schip had eprobeerd op eigen kracht weg te ko nen, in plaats van noodsignalen uit e zenden en om hulp te vragen. Vol- pns de Zweedse marine-autoriteiten «is er echter niets met de apparatuur an de spionerende onderzeeër aan de Denemarken heeft nieuwe regering KOPENHAGEN De demissionaire premier van Denemarken, Anker Joergensen, heeft een nieuwe sociaal-democratische min derheidsregering voorgesteld. Deze regering, waarin vergeleken bij de vorige maar een paar veranderingen zijn aangebracht, steunt in het parlement maar op 59 van de 179 zetels. Bijna alle ministers van het vorige kabinet keren in de nieuwe regering terug. Joergensen wordt weer premier. De sociaal-democratische partij van Joergensen verloor bij de drie weken geleden gehouden verkiezingen negen zetels, maar bleef de grootste partij in het parlement. Pogingen een meerder heidsregering te vormen mislukten. Volgens waarnemers is de nieuwe regering maar een kort leven beschoren, omdat er in het parlement gebrek aan overeenstem ming bestaat over de economische politiek. De vorige minder heidsregering van Joergensen, die in 1979 gevormd was, viel verleden maand over het economische beleid. Zoekactie naar Italiaans schip gestaakt FALMOUTH De zoekac- tie van de Britse en Franse marine naar de dertig opva renden van het Italiaanse vrachtschip „Marina di Aqua" in de Golf van Bis kaje is gestaakt. De beide marines zijn er van over- uigd dat het vrachtschip dinsdagavond tijdens zeer slecht weer met man en muis is vergaan. Op de plaats van de ramp zijn de vier reddingsboten van de „Marina di Aqua" leeg aan getroffen. Vermoed wordt dat het schip in tweeën is ge broken en gezonken. Een van de laatste foto's van de „Marina di Aqua", voordat het schip i van de Golf van Biskaje verdween. Irak meldt schending luchtruim door Israël BAGDAD Twee Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben gisteren het Iraakse luchtruim vlakbij de grens met Saoedi- Arabië geschonden. Dat is in Bagdad bekendgemaakt. Iraakse toestellen zouden de Israëlische Phantoms hebben onderschept en verdreven. Eer der dit jaar schond Israël even eens het Iraakse luchtuim, toen het met een bliksemactie de Iraakse kerncentrale bij Bagdad Vernietigde. In Israël is het bericht bevestigd noch ontkend. Jeruzalem weigert elk commentaar op militaire 'acties. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De 52 Amerikanen die een jaar geleden na een gedwon gen verblijf van 444 da gen in Iran in de Vere nigde Staten terugkeer den, ondervinden nog steeds grote aanpassings moeilijkheden. Ongeveer de helft van de ex-gegij zelden heeft medische problemen, twaalf had den psychiatrische hulp nodig (twee zijn langere tijd verpleegd geweest in een inrichting), van vier liep het huwelijk op de klippen en twee zijn er na ontslag te hebben ge nomen uit militaire dienst nog steeds niet in geslaagd een nieuwe baan te vinden. De meeste diplomaten in de groep werken nu in de Vere nigde Staten. Slechts een paar hebben een nieuwe bui tenlandse post aanvaard. Twee diplomaten hebben het ministerie van buitenlandse zaken verlaten. Moorhead Kennedy is directeur gewor den van een vredesinstituut van de Episcopaalse Kerk in New York. Robert Ode, die overigens al officieel- met pensioen was toen hij tijdens de bezetting van de Ameri kaanse ambassade in Tehe ran een tijdelijke functie be kleedde, heeft zich terugge trokken in Arizona. Ode is ook een van degenen, die zich boos heeft gemaakt over de vergoeding van 12,50 dol lar, die voor elke dag in ge vangenschap werd toegewe zen. Robert Ode was vooral kwaad toen hij vernam dat twee geheime agenten, die president Reagan tijdens .de Na hun terugkeer uit Iran stonden de 52 ex-gegijzelden geruime tijd in het middel punt van de belangstelling. Huldeblijken zoals hier in Washington waren hun deel. Nu de aandacht voor hen is afgenomen, blijken veel ex-gegijzelden nog steeds met grote"aanpassingsmoelijkheden te kampen. erg op prijs werden gesteld. Ode en enkele anderen ont vingen diverse dreigbrieven. Werkloos Van de 21 militairen onder de gijzelaars hebben er zes de dienst verlaten. Hun plotse linge beroemdheid bleek ech ter geen garantie voor een goede baan in de burger maatschappij. William Galle- gos zoekt al maanden naar werk. Tegen Newsweek zei hij onlangs: „De enige plek, die ik nog niet geprobeerd heb, is Mc.Donald's. Er is ge woon niks." Voormalig ser geant bij de mariniers Kevin Hermening leeft van de op- moordaanslag in april te hulp kwamen, een bonus hebben gekregen van elk 10.000 dol lar. Ode merkte echter ook al snel, dat de klachten van ex- -gegijzelden door sommige van hun medeburgers niet brengst van de ongeveer 350 lezingen die hij over zijn er varingen heeft gehouden. De medische problemen waarmee de ex-gegijzelden kampen variëren van huid klachten en gevoeligheid voor helder licht tot de mul tiple sclerosis van Richard Queen, waardoor hij eerder naar huis mocht terugkeren. Zijn ziekte is enigszins verbe terd. Queen werkt thans als vice-consul bij de Ameri kaanse ambassade in Londen. De meeste psychische proble men betreffen nachtmerries, slapeloosheid, claustrofobie en moeilijkheden met eten. Geheel anders is het verhaal Jerry Piotkin, de Californi- sche zakenman, die tijdens de bezetting toevallig op de am bassade was. Hij is verbitterd, teleurgesteld en uitermate gedesillusioneerd. Toen hij eindelijk terugkwam, vond hij legio krantenverhalen over het feit, dat hij in Iran drugs zou hebben verhan deld. Vervolgëns werd hij als niet-ambtenaar buiten de gratis medische behandeling van de anderen gehouden en tenslotte kreeg hij ook de 12,50 dollar compensatie per dag niét. Plotkin's commen taar op het afgelopen jaar „Mijn familie en vrienden hebben me gered. Voor de rest was alles negatief". Ver bitterd is ook Joseph Subic, die als enige militair geen onderscheiding kreeg en uit de dienst werd gezet ómdat hij met de bezetters over ge heime stukken zou hebben gesproken. Volgens Subic (25) zou hij dat pas hebben gedaan, nadat hij er zeker van was dat die stukken toch al in handen waren van de bezetters en nadat hij een maand lang geïsoleerd y/as opgesloten, voortdurend on dervraagd en geestelijk mis handeld. Newsweek onder wierp Subic aan een lange leugentest, waaruit zou zijn gebleken dat hij de waarheid sprak. Geheimen Volgens het blad zijn de ver liezen aan Amerikaanse ge heimen in de ambassade in Iran zeker zo groot geweest als bij de aanhouding van het marineschip Pueblo door de Noordkoreanen in 1968 en bij de overhaaste ontruiming van de Amerikaanse ambas sade in Saigon. Onder de stukken bevonden zich een lijst van alle geheime bron nen en agenten in Iran, rap porten van het Amerikaanse commando in de Stille Oceaan, een lijst met priori teiten voor alle geheime ope raties in de gehele wereld en een plan om via sympathise rende en met name genoem de militairen een Russisch luchtverdedigingswapen te stelen uit het Iraanse leger. In de stukken werden ook twee leden van het ambassa de-personeel, William Daug- herty en Malcolm Kalp, geï dentificeerd als CIA-agenten. Subic studeert nu politieke wetenschappen aan de Geor ge-Washington Universiteit in de Amerikaanse hoofd stad. Zijn mede- studenten voelen zich kennelijk niet bezwaard door zijn handel wijze in Iran. Onlangs werd hij gekozen tot vice-voorzit- ter van de studentenraad. MOSKOU De Sovjet- Unie heeft furieus gerea geerd op de economische sancties die president Rea gan van de Verenigde Sta ten dinsdagavond tegen haar heeft afgekondigd. De Verenigde Staten wer den beschuldigd van poli tieke chantage en ver klaard werd dat de on aanvaardbare economi sche sancties de Russische houding tegenover Polen niet zouden veranderen. Het Russische persbureau Tass zei dat „de Sovjet-Unie een grote mogendheid is, die nooit heeft toegestaan en nooit zal toestaan dat iemand de taal van chantage en dictaat spreekt". Een commentator van het persbureau Novosti sprak van politieke chantage van de Sovjet-Unie door de Verenigde Staten. Hij noemde de afkondiging van sancties tegen de Sovjet-Unie een daad van kortzichtigheid en politiek onvermogen van Washington. Zowel Tass als Novosti her haalde het standpunt van het Kremlin, dat de Verenigde Staten via de Amerikaanse in lichtingendienst CIA verant woordelijk zijn voor de chaos waarin Polen verkeerde tot generaal Jaruzelski op 13 de cember de staat van beleg af kondigde. Tass beschuldigde Reagan er van te proberen de wereld weer te storten in de donkere tijden van de Koude Oorlog en te proberen het Amerikaanse imperialisme de vrije hand te geven. Volgens Novosti zullen Polen en de Sovjet-Unie niet te lij den hebben van de sancties. De Sovjet-Unie is zonder de hulp van de Verenigde Staten een grote industriële en mili taire macht geworden en kón economisch door blijven groeien, zonder hulp van de andere kant van de oceaan. De Verenigde Staten zullen dege ne zijn die lijden onder de sancties, aldus dit persbureau. Verkiezingen in Turkije mogelijk in herfst 1983 ANKARA Het Turkse staatshoofd, generaal Evren, heeft in een nieuwjaarsbood schap bekendgemaakt dat het militaire regime in Turkije in de herfst van 1983 algemene verkiezingen voor een nieuw parlement wil houden. Volgend jaar november zou het Turkse volk zich over een nieuwe grondwet moeten uit spreken. Als zich geen bijzon dere ontwikkelingen voordoen zullen de militairen, aldus Evren, aan dit schema voor een teruggang van Turkije naar de democratie vasthou den. In september 1980 namen de Turkse militairen de macht in het land over, nadat de voor afgaande maanden waren ge kenmerkt door een hevige toe name van het politieke geweld. Na een periode waarin het militaire bewind door Westeuropese landen redelijk welwillend werd bejegend, is de laatste maanden steeds' meer kritiek aan het adres van de Turkse generaals losgeko men. Met name de massale ar restaties, de onderdruking van een aantal grondrechten en d« gevangenisstraf voor oud-pre mier Ecevit leidden tot onder meer het opschorten van de hulp van de EG aan Turkije. BONN De Westdüitse minister van buitenlandse za ken, Genscher, heeft tijdens een bespreking met de Poolse vice-premier Rakowski er op aangedrongen dat de staat van beleg in Polen zo spoedig mogelijk wordt opgeheven. Tevens zei Genscher tijdens de in Bonn ge houden ontmoeting, dat de politieke gevangenen moe ten worden vrijgelaten en dat de dialoog met de Kerk en leiders van Solidariteit moet worden hersteld. De Westdüitse minister van buitenlandse zaken Gen scher, rechts, in gesprek met de Poolse vice-premier Rakowski. In een verklaring, die na vier uur praten volgde, werden geen voorgenomen econoiVii- sche sancties tegen Polen of de Sovjet-Unie genoemd. Wel heeft Genscher benadrukt dat het Westdüitse parlement op 18 december een resolutie heeft aangenomen, waarin toe komstige Westdüitse hulp af hankelijk wordt gemaakt van de duur van de staat van be leg. De reis van Rakowski naar Bonn is het eerste buitenland se bezoek van een vooraan staande Poolse regeringsfunc tionaris sinds de militaire machtsovername. Genschèr, die door de vakantie van bondskanselier Helmut Schmidt de lopende zaken moet afhandelen, heeft om be wijzen gevraagd die de door jde Poolse autoriteiten gedane uit latingen over de voortzetting van de koers van hervorming en vernieuwing moeten sta ven. Genscher heeft zijn bevindin gen telefonisch doorgegeven aan de in Florida verblijvende Schmidt en zal binnenkort ook de westerse bondgenoten in lichten over de besprekingen met Rakowski. NEW YORK De regeringen van El Salvador en Gu atemala waren in 1981 de ergste schenders van de rechten van de mens op het westelijk halfrond. Samen waren zij verantwoordelijk voor de dood van meer dan 21.000 burgers. Dit heeft een onafhankelijke commissie [in zijn jaarlijkse rapport in New York bekendgemaakt. )e Amerikaanse instelling bekritiseerde de regering Reagan tor de geringe prioriteit die de rechten van de mens hebben in aar buitenlands beleid op het Amerikaanse continent. Dit heeft aanleiding gegeven tot een alarmerende stijging van de schen- lingen van de rechten van de mens in de hele regio en had een atastrofaal effect op de levens van Latijns-Amerikanen in 981", aldus de raad. érnstige bezorgdheid sprak de raad uit over de toestand van de rechten van de mens in: Guatemala, El Salvador, Argentinië, Chili, Uruguay, Bolivia, Paraguay, Haïti, Colombia, Cuba, Hon duras, Guyana en het Caribische eiland Grenada. Voorts merkte z'j op dat de situatie in Peru, de Dominicaanse Republiek en Costa Rica belangrijk achteruit ging, terwijl die landen vroeger een goede staat van dienst hadden met betrekking tot de rech ten van de mens. De raad, die in 1975 werd gesticht door de Amerikaanse vakbe weging, religieuze groeperingen en enkele beroepsverenigingen "n democratie en de rechten van de mens in Latijns-Amerika te «vorderen, verklaarde dat in El Salvador minstens 12.000 en Hogelijk wel 17.000 mensen werden gedood. De strijdkrachten in de rechtse „eskaders des doods" brachten verreweg de mees- e mensen om. n Guatemala bracht de regering in een campagne gericht op 'itroeiing van politieke oppositie 9.000 mensen om, mogelijk elfs 12.000. Het dodencijfer ligt hier gemiddeld op 50 per dag, «dus de raad. Het dodental in de twee Centraalamerikaanse landen was in !98l twee maal zo hoog als in 1980 en voorts is het groter dan kt van alle andere Latijns-Amerikaanse landen bij elkaar. President Reagan meet, volgens de raad, met twee maten. Hij 'eroordeelt terecht de schendingen van de rechten van de mens n Polen evenals de geringere vergrijpen in enkele linkse La- ''jns-Amerikaanse landen, maar tegelijkertijd steunt hij rechtse Jictaturen, die zich op grote schaal schuldig maken aan misda- Groeiende bezorgdheid van paus om Polen (Van onze correspondent Cees Manders) VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II slaat de situatie in Polen met „groeiende bezorgdheid" gade. Gisterochtend aan het eind van de audiëntie in de Paus Paulus VI-aula van het Vaticaan sprak hij zijn angst en ongerustheid uit over de voortdurende schending van de mensen rechten in zijn vaderland. „De noodtoestand gaat door, ondanks mijn dringende ver zoek die op te heffen", zei de paus. Volgens hem is deze noodtoestand niet meer dan een vorm van geweld en daar aan moet zo snel mogelijk een eind komen. Tegen deze toe standen is door de hele wereld terecht geprotesteerd, aldus de paus, ook door de kerk. Op de audiëntie van gisteren ontbra ken talrijke groepen Poolse pelgrims, die door de situatie in hun land en het geldende uitreisverbod verstek moesten laten gaan. De paus wees hier op toen hij meldde dat sinds 13 december geen enkele nieuwe Poolse groep hem in Rome heeft kunnen komen opzoe ken. In het .Vaticaan wordt nog steeds gewacht op een ant woord van generaal Jaruzelski op de boodschap die de paus eind vorige week door zijn vertegenwoordiger Poggi in Warschau heeft laten over handigen. Poggi is inmiddels in Rome teruggekeerd. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Zowel NAVO als EG hebben gis teren alles in het werk moeten stellen om een dreigende openlijke crisis in de Amerikaans-Europe- se betrekkingen over de kwestie-Polen te voorko men. Een speciale verga dering van de EG-minis- ters van buitenlandse za ken, die vandaag in Lon den zou worden gehou den, is gistermiddag als nog uitgesteld tot volgen de week maandag. Zulks uit vrees dat het tot een al te prompte afwijzing zou komen van de economi sche sancties die VS-presi- dent Reagan tegen de Sovjet-Unie heeft afge kondigd. Geconfronteerd met de West europese onwil om Reagans strafmaatregelen te volgen, heeft de Amerikaanse verte genwoordiger in de perman- tente NAVO-raad, er gisteren in Brussel tijdens een speciale vergadering verrassenderwijs niet verder op aangedrongen dat de bondgenoten soortgelij ke sancties zouden treffen. President Reagan had zulks Een Amerikaan se student aan de universiteit van Krakow maakte verleden week deze foto van een pantser wagen en een militaire vracht wagen in de straten van Kra kow. De student keerde begin deze week terug in de VS. nochtans met evenveel woor den gevraagd. Het was echter duidelijk dat het beraad in Br.ussel op een breuk in de al liantie zou zijn uitgelopen, in dien de Amerikaanse ambassa deur bij de NAVO was blijven aandringen op Westeuropese volgzaamheid. Naar verluidt valt vandaag het besluit om in de eerste helft van januari een speciale vergadering over Po- Jen te beleggen van ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-landen, die dan alsnog moeten proberen met name te genover de Sovjet-Unie een meer solidaire westerse hou ding te bepalen. Waarnemers in Brussel wezen er gisteren op dat er tussen West-Duitsland, dat zich in de Poolse kwestie het „zachtst" jegens Moskou opstelt, en de overige Europese NAVO-lan den geen fundamentele ver schillen voordoen. De regerin gen van Frankrijk en Enge land willen wel een hardere toon tegen de Sovjet-Unie aan slaan, maar wensen de Russi sche steun aan het militaire regime in Polen vooralsnog evenmin als feitelijke agressie te bestempelen. Ook Londen en Parijs delen voorts het ge voel dat meedoen aan Reagaris strafmaatregelen de Europea nen veel meer zou schaden dan de Amerikanen zelf. „Waarom zouden wij de Russi sche aardgaslevering afzeggen als Reagan de voor hem zo be langrijke graanuitvoer naar Rusland voorlopig gewoon voort laat gaan?", aldus een NAVO-functionaris in Brussel. De vergadering van de perma nente NAVO-raad wordt van daag in Brussel, voortgezet. Na afloop gisteravond heette het slechts dat er sprake is van een voortdurende gedachten- wisseling tussen de bondgeno ten over de situatie in Polen. Gistermorgen nog hadden hoge NAVO-functionarissen verklaard dat Reagan's afkon diging, de avond tevoren van de strafmaatregelen jegens de Russen, een ware splitsing in het bondgenootschap dreigde te brengen. De recente NAVO- afspraken schrijven inmmers voor dat sancties je gens Oostblok-landen gemeen schappelijk worden genomen. President Reagan heeft echter „de leiding genomen" nadat zijn onderminister van buiten landse zaken Eagleburger tij dens diens Europese rondreis van vorige week weinig animo had aangetroffen voor de sanctie-plannen. De speciale EG-raad over Po len zal in Brussel plaatsheb ben. Voorzitter zal de nieuwe Belgische minister van buiten landse zaken Leo Tindemans zijn, omdat België vanaf 1 ja nuari het halfjaarlijks voorzit terschap van alle EG-bijeen- komsten overneemt. De Euro pese Gemeenschap lijkt vast besloten in elk geval de voed selhulp naar Polen voortte zetten, mits er de waarborg is dat die aan de burgerbevol king ten goede zal komen. De EG vérwerpt daarmee verzoe ken van ondermeer leden van de Poolse vakbond Solidariteit om alle vormen van hulp stop te zetten. Financiële en andere hulp aan Polen is vooral een zaak voor de EG-lidstaten af zonderlijk. De vergadering van de EG-ministers wordt een informele bijeenkomst omdat het onderwerp niet voorzien is in het EG-verdrag. Ook bij deze gelegenheid zal naar verwachting de Westeu ropese wens vooral onder druk van Bonn bevestigd worden om de Oost- Westrela ties economisch en politiek zo min mogelijk te schaden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 19