Stuurgroep discussie kernenergie heeft ïog 22 miljoen nodig Bewuster wonen drukt de gasrekening ebruik van )r oef dieren leemt toe Banken verlengen krediet Sovjet Unie Tapijtfabriek Bergoss failliet OORZITTER DE BRAUW IN HULPVERZOEK: rijsbeschikking poor tarieven ysiotherapeuten Treinbotsing ONDERZOEK DELFTSE STUDENTEN: Visserijschap protesteert tegen beperking vangst weer NNENLAND LEIDSECOURAtg DONDERDAG 31 DECEMBER 1981 PAGINA 17 Bloemenveilingen Ifeorgd over I sprijsverhoging LsMEER De Verenigde I pmenveilingen Aalsmeer (VBA) ben in een telegram aan de mi- erraad hun bezorgheid geuit r de voorgenomen verhoging j de gasprijs. Dit is gisteren door VBA bekendgemaakt. De VBA est „dat wanneer de gasprijsver- ig doorgaat een onaanvaard- groot aantal snijbloemen- en plantenbedrijven, met de daar- gekoppelde werkgelegenheid, jrens van de bestaansmogelijk- zal overschrijden". Dê veilin- dringen er bij de ministerraad j klem op aan de reeds door het idbouwschap met de Gasunie laakte afspraken te handhaven. Open hartchirurgie minder ver achter UTRECHT Nederland ligt op het gebied van de open hartchirur gie internationaal gezien minder ver achter dan algemeen wordt aangenomen. Dat blijkt uit gege vens van de Stichting Medische Registratie (SMR) over 1978 die ge publiceerd zijn in het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde. Het aantal open hartoperaties blijkt in de Verenigde Statén het hoogst te zijn, namelijk 61 per 100.000 inwo ners in 1978, terwijl Canada op de tweede plaats komt met 37 opera ties. Nederland blijft met 27 opera ties per 100.000 inwoners voor op Engeland en West-Duitsland waar dit aantal respectievelijk op 6 en 13 operaties ligt. Kamervragen over medewerking rijkspolitie aan sterspot DEN HAAG De PvdA-kamerleden Stoffe- len en Roethof hebben minister De Ruiter (Justitie) gevraagd of het waar is dat de alge mene verkeersdienst vati de rijkspolitie mede werking heeft verleend aan de sterspot van de oliemaatschappij Shell. Beide kamerleden zouden dat een vreemde zaak vinden, omdat de overheid zijn beleid in verband met de verkeersveiligheid (het on derwerp van de spot) niet moet verstrengelen met allerlei commerciële belangen van een grote oliemaatschappij. Stoffelen en Roethof vinden dat als de medewerking niet is ver leend, de minister dat naar buiten toe deide- lijk moet maken, ómdat anders een verkeerd beeld van de rijkspolitie ontstaat. Schietpartij bij overval ENSCHEDE Een poging van drie mannen om een 30-jarige bedrijfsleider van de profimarkt in Enschede geldcassettes met de dagopbrengst af handig te maken is gisteravond uitgelopen op een schietpartij met een politieman. Eén van de over vallers, de 33-jarige Enschedeër J. N. L. raakte hierbij ernstig gewond. Het mag volgens de politie een wonder heten dat de anderen, die bij deze schietpartij waren betrokken ongedeerd bleven, want er werd op nauwelijks twaalf meter afstand op elkaar geschoten. Een van de overvallers was zelfs in het bejit van een stengun. De drie overvallers kwamen tevoorschijn toen de bedrijfsleider om ongeveer kwart voor acht met zijn auto bij het bankfiliaal van de NMB aan kwam. De man was vergezeld van een politie agent omdat hij het gevoel had dat hij de afgelo pen dagen verdacht in de gaten was gehouden. Aanwijzingen voor een gewapende overval had de politie overigens niet, want dan was er een team van agenten ingeschakeld, zo laat een woordvoer der van de Enschedese politie desgevraagd weten. Kerncentrale Borsele na lekkage weer in bedrijf VLISSINGEN De kerncentrale Borsele is gisteren na een onderbre king van zes dagen weer in bedrijf gesteld. Afgelopen donderdag ont dekten technici een lekkage in een pakking van de hoofdkoelwaterlei- ding in het nucleaire deel van de centrale. Het radioactieve lekwater bleef binnen het systeem en leverde volgens de PZEM geen gevaar op voor de omgeving. De zesdaagse stop van de centrale heeft de PZEM 1,9 miljoen gekost, omdat deze energiemaatschappij in zo'n geval verplicht is conventionele stroom te leveren tegen de goedkopere ker nenergietarieven. PSP tegen registreren demonstrerende militairen DEN HAAG De PSP-fractie in de Tweede Kamer vindt het onjuist dat de-; monstrerende militairen worden gefoto-; grafeerd of gefilmd door functionarissen van een militaire inlichtingendienst. In schriftelijke vragen aan minister Van Mierlo (Defensie) zegt fractievoorzitter Van der Spek dat het bespioneren erf voor onduidelijke doeleinden registre ren van mensen bij de PSP-fractie poli tiek onbehagen teweeg brengt. Hij ver klaarde verder dat dit het functionerert van de democratie waar de burgers zich" moeten kunnen uiten, in gevaar brengt.; Van der Spek wees hierbij op het fil men tijdens een demonstratie op 2 de cember voor de Oranje Nassau-kazernë in Amsterdam en een demonstratie in zake Polen op 19 december eveneens in Amsterdam. !N HAAG De voor ter van de stuurgroep de maatschappelijke cussie over verder ge lik van kernenergie in land leidt, jhr. De auw, heeft een drin- nd beroep gedaan op de imer de stuurgroep te unen in een verzoek de regering nog eens miljoen gulden uit te ikken voor de discussie, bedrag heeft men no- naast de dertien mil- i gulden die men al rder van de regering eeg. Een besluit hiero- ir moet zo snel mogelijk nomen worden, wil het iroces van de discussie niet beschadigd worden", aldus De Brauw. In zijn schriftelijk verzoek om steun wijst De Brauw erop dat de discussie zich ontwikkelt volgens de wensen van de Ka mer. De Brauw laat doorsche meren, dat als het geld er niet komt vele deelnemers aan de discussie zich gekortwiekt zul len voelen, een adequate deel name aan de discussie geblok keerd wordt en de hele discus sie niet op tijd, voor eind 1983, klaar kan zijn. Ook staat het eigen onder zoeksbeleid van de stuurgroep op de tocht Dit onderzoek - te doen naar houdingen van mensen over energievoorzie ning, aanwezige kennis over energievoprziening en het be reik van de discussie in de pu blieke opinie - moet volgens De Brauw snel beginnen om dat anders de discussie niet op tijd klaar kan zijn. Verder zijn volgens De Brauw de kosten van publiciteitsacties veel te laag ingeschat, is de stuurgroep onder druk van de kamer uitgebreid van drie naar zeven leden, moeten er nu ook alternatieven voor het sociaal economisch beleid aan de orde komen en heeft de aanloopfase van de dicussie veel langer geduurd dan voor zien. De Brauw merkt op dat het voor de stuurgroep onmogelijk was eerder met de begroting te komen, omdat pas rond 1 no vember, de sluitingsdatum voor het aanvragen van subsi dies door deelnemers, een. in zicht bestond in de behoefte aan subsidies. Tot die datum waren 59 verzoeken binnen voor twintig miljoen gulden. Ook nu komen dagelijks vijl tot tien aanvragen voor subsi die binnen. In de begroting is er rekening mee gehouden dat maar tot 35 proeent van de ge vraagde subsidiebedragen ver strekt worden. De Brauw laat verder, weten- dat dé stuurgroep bijzonder se rieuze aandacht wil schenken aan bijdragen van de vakbe weging, werkgevers, politieke partijen, milieugroepen en de zestig organisaties in de Werk groep energiediscussie. Volgens De Brauw heeft de stuurgroep dit jaar 4,2 mil joen nodig, in 1982 20,5 mil joen en in 1983 10,-7- miljoen. Daarvan slokken de "perso neelslasten van de Stuurgroep en staf alsmede de huisvesting dit jaar 1,3 miljoen op, in 1982 3,9 miljoen en in 1983 nog eens eenzelfde bedrag. De Brauw wijst erop dat de stuur groep in een huurpand zit en met tweedehands meubelair, werkt. Ook zegt hij dat er door de stuurgroep maar één ënèr- giekrant gemaakt zal worden, en zeker geen periodieke uit gave. T (Van onze parlementaire redactie) SN HAAG In 1980 zijn in het wetenschappelijk derwijs -universiteiten en technische hogescholen - 6.560 dieren gebruikt voor proeven. Dit is tiendui- nd dieren meer dan in 1978 het geval was en twee- lizend meer dan in 1977. Over 1979 zijn geen gege- ins voorhanden. Bij de proeven ondervond ongeveer helft van de gebruikte dieren „noemenswaardig on- irief". Door het toepassen van andere onderzoekmet- >den en een efficiënter gebruik van dieren daarvoor *4 uden de instellingen minstens 7000 proefdieren min- rper jaar nodig hebben. t-blijkt uit een onderzoek dat de Veterinaire Hoofdinspectie eft gedaan naar gebruik van proefdieren in het wetenschap- lijk onderwijs. De instellingen verstrekten hun gegevens op willige basis. De meeste proefdieren werden gebruikt bij de Isuniversiteit Utrecht, bijna 100.000. De meest gebruikte die zijn muizen (in 1980 220.000), ratten (in 1980 128.500) en vis- V(36.000 in 1980). t de gegevens die de instellingen zelf verstrekt hebben blijkt, it men het gebruik van proefdieren kan terugdringen met instens 7000. Dit is mogelijk door beter bewaren van levende Hen, minimaal gebruik van proefdieren, combineren van dier- tieven, samenwerken van vakgroepen, gebruik van dieren uit !t slachthuis, beter bewaren van dóde dieren, gebruik van vi- obanden, computers en andere „papieren" tests waarmee dier- - Qfcven overbodig worden en het geven van meer keus aan stu nten of zij een proefdier willen gebruiken of niet. dieren worden nu gebruikt voor produktie van vaccins tégén kten en voor onderzoek ten bate van bestrijdingsmiddelen, letartikelen, cosmetica, gebruik van stoffen in industrie en shoudens, toevoegen van stoffen aan etenswaren, tabak en lêre rookwaren, geneesmiddelen alsmede voor demonstraties ondersteuning van theoretische kennis en het krijgen van idvaardigheid in het verrichten van operaties. ENIGING SPANT KORT GEDING AAN TRECHT Minister Ter- (Economische Zaken) eft na overleg met minister 'rdeniers-Berendsen (Volks- zondheid) gisteren een prijs- schikking afgekondigd voor particuliere tarieven van ©therapeuten. De Landelij- Vereniging van Vrijgeves- le- Fysiotherapeuten VVF) aangesloten bij het derlands Genootschap voor siotherapie heeft direct erQp. laten weten dat ze zich een kort geding tegen deze jsmaatregel zal verzetten. rtgens de LVVF betekent de 'jsbeschikking een inko- fnsdaling van tussen de tien .twintig procent. Zij vindt, de prijzenwet ten onrechte wordt gebruikt voor het voe ren van een inkomensbeleid. Een woordvoerder van het Genootschap voor Fysiothera pie noemde het ook „een beet je slordig", op 30 december een prijsmaatregel af te kondigen. Dat is namelijk vlak voordat op 1 januari het Centraal Or gaan Tarieven Gezondheids zorg met zijn werk begint. De prijsmaatregel houdt in, dat voor particulier verzeker de patiënten vanaf 31 decem ber in het hele land dezelfde maximumtarieven gelden van ruim 22 gulden voor massage en oefentherapie en gemiddeld 11 gulden voor de diverse „ap plicaties": behandelingen met elektrische en elektronische apparatuur. - - - - Proefprojekt Oosterschelde DEN HAAG In de Oos- terschelde kan een proef project worden opgezet, waarbij windturbines in combinatie met een watè- ropslagbekken voor ener gie, elektriciteit leveren kan voor het openbare net. Het werkeiland Neel- tje Jans is daarvoor een geschikte plaats, omdat daar al zo'n opslagbekken is. Het hele project zou 185 miljoen gulden kosten. Dit is de conclusie, van een studie die door Rijkswater staat, het Energie-Onder zoekcentrum Nederland en de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij naar de mogelijkheid van eën dergelijk project hebben verricht, aldus een persbe richt van de ministeries van economische zaken en verkeer en waterstaat. Met het Energo-project (energie Oosterschelde) kan zowel rechtstreeks als door verval van water, elektriciteit worden gepro duceerd. Daarbij kunnen de bouwputten worden ge bruikt die thans dienen voor de bouw van de pij lers voor de stormvloedke ring in dë Oosterschelde. Met het" bekken van de Neeltje Jans kan volgens de onderzoekers kennis en ervaring worden opgedaan bij het gedrag van eën groep windturbines, de bouw van een opslagsys teem voor energie in de vorm van een waterops- lagbekkén en de prakti sche bedrijfsvoering. ORDERS GASLEIDING NOG STEEDS ONZEKER (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Neder landse banken hebben hun krediet voor de aan leg van een gaspijpleiding vanuit de Sovjet Unie naar West Europa ter waarde van 2,5 miljard gulden, met drie maanden ver lengd. De banken zijn hiertoe overgegaan omdat de Nederlandse crediet verzekeringsmaatschappij (NCM) bereid bleek de kredieten tegen wanbeta ling te verzekeren. Ver lenging van de kredieten was nodig omdat de Sov jets nog altijd geen orders bij de Nederlandse indu strie hebben geplaatst ten behoeve van de pijplei ding. Of die orders er nog ooit komen is onzeker. De orders voor de industrie zouden een waarde- moeten hebben van drie miljard gul den. In dat geval zpuden de Nederlandse banken de Sov jets geld willen lenen om de aanleg van de leiding mee te financieren. De Sovjets zouden de kredieten dan af betalen met inkomsten uit gasverko- pen aan West Europa. De Sovjets bereikten medio november al overeenstemming met West Duitse gasfirma's over de. gasprijs. Al eerder hadden de Sovjets orders ge plaatst ten behoeve van de pijpleiding in West Duitsland, Frankrijk en Engelartd. Or ders ten behoeve van de Ne derlandse industrie bleven tot nu toe uit. Dit waarschijnlijk omdat de Nederlandse produk- ten te duur zijn in vergelijking met andere West Europese in- dustriën. De Sovjets hebben ook nog geen overeenstem ming bereikt met de Gasunie over de gasprijs. Gesprekken daarover hebben nog niet Een botsing tussen een diesellocomotief en een goede rentrein van de Nederlandse Spoorwegen bij het sta tion van het Limburgse Susteren heeft gisteren voor langdurige vertragingen gezorgd op het traject Roer- mond-Sittard. Persoonlijke ongelukken deden zich ech ter niet voor. Op de foto de diesellocomotief en een wagon van goederentrein, beide naast de baan. DELFT De hoeveel heid gas die in het huis houden gespaard kan worden door veel bewus ter met deze energievorm om te springen is erg groot en kan zelfs oplopen tot meer dan 1000 kubieke meter per jaar. Voor der gelijke besparingen hoeft •men zich geen grote opof feringen te getroosten ten aanzien van luxe en com fort. Tot deze conclusie komt een groep Delftse studenten, die het gasver bruik in 200 woningen in Zoetermeer heeft onder zocht. De studenten hebben voor hun onderzoek met opzet een nieuwbouwwijk gekozén om dat daar de woningen onder ling weinig verschillen in bouw, afmetingen en verwar mingsinstallatie. De verschil len in gasverbruik die de on derzoekers constateerden kwa men daardoor duidelijk aan het licht. Die verschillen ble ken overigens vrij groot te zijn. Vijfentwintig procent van de verschillen viel te verklaren uit de typische „kenmerken" van rijtjeshuizen, zoals de bieke meter per jaar. Soms laat men deuren tegen elkaar openstaan of blijft de trapdeur open terwijl de verwarming aan is. Hierdoor steeg het gas verbruik met 655 kubieke me ter per jaar. Door het niet af sluiten in de zomer van de ke telwaakvlam kon het jaarlijkse verbruik met 245 kubieke me ter omhooggaan. Bovendien bleek de ingestelde dagtempe ratuur van grote invloed: voor iedere graad dat men de ther mostaat hoger zet, nam het wezighéid van hoekwoningen jaarlijks gasverbruik met 115 en inspringende huizen. Vijf- kubieke meter toe. endertig procent van de varia ties bleek het gevolg te zijn van anders woongedrag van de bewoners. In het ene huis- Volgens de studenten bestaat tachtig procent van het totale huishoudelijke uit het gasver bruik. Gezien de verschillen in houden werden de kamers op het huishouden en de eenvor- de bovenverdieping niet ver- migheid van de onderzochte daardoor oplopen met 340 ku- delijk gedrag het gasverbruik sen beïnvloed kan worden. Afrekennota Om de kleinverbruiker meer overzicht te geven over de ontwikkeling van het gas- elektriciteits- en waterver bruik, hebben de Nutsbedrij ven een nieuwe afrekennota ontworpen. Daarin staat dui delijk de opbouw van de jaar rekening en is de ontwikke ling van het jaarverbruik in kaart gebracht. Op deze ma nier kan men zelf controleren wat de effecten zijn van ener giebesparende maatregelen. Het ontwerp voor de nieuwe nota is aanbevolen aan de energiebedrijven. Het zal ech ter nog enige tijd duren voor dat het kan worden ingevoerd, omdat veel bedrijven hun geautomatiseerde verbrui kerssysteem moeten aanpas- plaatsgevonden. In de Tweede Kamer is al eer der ongerustheid ontstaan over het uitblijven van dé Sovjet-orders. Wanneer er geen orders bij de Nederlandse industrie geplaatst worden zou de regering van de gasaankoop uit de Sovjet Unie willen af zien. Overigens verwacht men op het ministerie dat de indu strie alleen kruimelorders krijgt, orders die andere West Europese industriën niet al leen kunnen verwerken. Insi ders hopen dat het besluit vart de Amerikaanse regering geen onderdelen te leveren aan de Sovjet unie voor gas- en olie- industrie wegens de situatie in Polen, orders vrijmaakt voor de West Europese industrie, 120 man op straat OSS De tapijtfabriek Bergoss in Oss is failliet ver klaard. Daardoor komen 120 van de ongeveer 200 per soneelsleden op straat te staan. Tachtig werknemers krijgen hernieuwde werkgelegenheid met het oog op de onderhandelingen met de tapijtfabriek N. Desseaux in Oss. Bewindvoerder mr. H. I. Prinsen van het in surseance van betaling verkerende bedrijf, heeft dat de ondernemingsraad van Bergoss gisteren meegedeeld, aldus de directie. De bedoeling is dat het bedrijf 1 januari sluit en dat de 80 werkr nemers 11 januari weer gaan werken. Volgens een woordvoer der van de ondernemingsraad van Bergoss kwam de mededeling van Prinsen „als een donderslag bij heldere hemel", maar ziet de raad geen mogelijkheid meer iets aan de zaak te doen. De uitbetaling van de salarissen aan de ontslagen personeelsleden wordt nu overgenomen door de bedrijfsvereniging. Bewindvoerder Prinsen is tot zijn besluit gekomen nadat zijn twijfels over plannen het pand te verkopen aan de gemeente Oss, ondanks de constructieve opstelling van de gemeente, al leen maar sterker waren geworden. Ook achtte hij na zijn on derzoek continuering van een groot deel van de werkgelegen heid op langere termijn uitgesloten. Gedacht wordt de Bergdss-colleetie onder hetzelfde merk voort te zetten. DEN HAAG Het Vis serijschap heeft gistermid dag telegrafisch protest aangetekend bij minister De Koning van Land bouw en Visserij tegen de gisteren bekend gemaakte voorlopige regeling ter beperking van de vangst van zeevis voor 1982. Dat heeft de secretaris van het schap meegedeeld." Als de naleving strikt wordt afgedwongen, dan betekent dat een catastrofe voor onze vloot, aldus drs. Langstraat. Volgens hem moeten de Ne derlandse vissers dan 25 pro cent van de vangsten van het verleden inleveren. „En daar voelen we niks voor". Volgens Langstraat zijn de vis sers vooral verbolgen over het feit, dat de vangstbeperking is gebaseerd op zuiver politieke argumenten. Welke dat zijn kunnen de vissers echter vol gens Langstraat maar niet ge waar worden. Volgens deze voorlopige rege ling mogen de haringvissers in 1982 in het zuidelijke deel van de Noordzee en het oostelijk deel van het Engels Kanaal 9.000 ton haring vangen. In de wateren ten westen van de Schotland mogen Nederlandse vissers 3.000 ton haring opvis sen. Het tijdstip waarop zal nog nader door minister De Koning worden vastgesteld. In de voorlopige regeling staat, verder nog, dat haringvissers tot 31 maart 1982 het resteren de deel mogen opvissen van de voor 1981 toegewezen 9.000 ton. Dat deel wordt door het ministerie op 2.500 tot 3.000 ton geschat. Volgens de regeling mogen de vissers verder in de Noordzee (met inbegrip van Waddenzee en Zeeuwse stromen) 11.730 ton ton ton en 36.950 ton schol vangen. Dat houdt in, dat het individuele contingent voor schol voor de Nederlandse vis ser met 4,9 procent is verlaagd ten opzichte van 1981. Het in dividuele tong-contingent is daarentegen met 6,25 procent verhoogd. Weersgesteldheid van gisteren Eindhoven Den Helder temp temp tlag geh bew. 7 30.2 mm geh.bew 9 5 0 n Klagenlurt Kopenhagen 22 10 0 mm'

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17