rmoede en wapenbezit ersterken misdaad in VS Advertenties op deze pagina vallen hoegenaamd niet op. Éeuwe voorzitter EG Ministerraad aat voor moeilijk begrotingsprobleem Leiders (mijn)stakingen door politie opgepakt Bliksembezoek Poolse vice-premier aan Bonn 'ENLAND ^ekacties naar dAVO-generaal nder resultaat fj2 LE1DSE COURANT WOENSDAG 30 DECEMBER 1981 PAGINA 9 larlijk alternatief heroine [iNGTON Een nieuw [end middel, dat even ge- |c als heroine maar veel iper is, begint steeds meer ffers te maken in de VS. £ldde gisteren het Ameri- ad de Washington „Tops and Bottoms" ge- FTs een mengeling van twee jniddelen. De medicijnen, istillend middel en een Ttegen onder andere allergi- jndoeningen, worden in wa- fcookt en daarna geïnjec- foe effecten zijn gelijk aan j,.goede" heroine. Beide ge- Hdelen zijn bij de apotheek j recept verkrijgbaar. Vrachtschip zinkt: Opvarendervyermist BREST Het Italiaanse vracht- schip Marina di Aqua van 33.000 ton is gisteravond gezonken en de dertig opvarenden worden vermist Dit heeft de havendirec tie van de Franse havenstad Brest bekend gemaakt Het schip bevond zich sinds gister middag in moeilijkheden op 280 ki lometer ten noordwesten van de Spaanse stad La Coruna. Twee schepen, een Oostduits en een Deens vrachtschip, zijn op weg naar de Marina di Aqua. Zij wor den begeleid door een Frans pa trouillevliegtuig. Advocaat Ra madan (m) maakte dins dag op een persconferen tie bekend, dat alle 35 verdedigers van de ver dachten van de moord op president Sa- dat zich uit het proces hebben I p teruggetrok ken. Boete voor weggelopen advocaten KAIRO De verdedigers van de 24 Egyp- tenaren, die terechtstaan in verband met de moord op president Sadat, hebben een boete gekregen omdat zij zich dinsdag uit het proces hadden teruggetrokken. De ad vocaten hadden de rechtszaal verlaten uit protest tegen wat zij noemen „het afnemen van hun rechten in het duister van geslo ten zittingen". De krijgsraad, die de zaak behandelt, beschouwde het weglopen van de raadslieden als een schen ding van de militaire juridische procedure en leg de hun een boete van 150 gulden op. Ook moeten zij alle dossiers afgeven bij de militaire aanklager. Het proces is verdaagd tot 5 januari. WINNIE MANDELA MAG DORP NIET VERLATEN JOHANNESBURG Winnie Mande- la, echtgenote van de Zuidafrikaanse zwart-nationalistische leider Nelson Mandela, is door de regering in Preto ria opnieuw voor vijf jaar beperking van bewegingsvrijheid opgelegd. Dit heeft haar advocaat gisteren bekend gemaakt. In 1967, na de scholierenop stand in Soweto, was een dergelijke be perking ook al aan mevrouw Mandela opgelegd. Volgens haar advocaat Ayob mag zij het kleine dorp Brandfort-50 kilometer ten noorden van Bloemfon- ,tein-niet verlaten. Nelson Mandela werd op 12 juni 1964 tot levenslang veroordeeld wegens sa menzwering tegen de Z uidafrikaanse regering. Hij wordt vastgehouden op het beruchte Robbeneiland. onze correspondent Dick Toet) [NGTON In een Brooklyn wordt l-jarige vrouw dood- >ten, omdat ze onge- een sigaret pakt ;n andere barbezoe- luschauffeur Gilbert [(29) is op weg naar rerk. Een paar uur rordt hij gevonden, om onduidelijke re- i neergeschoten. Ar- Libertad (39) wordt drie gewapende rollers vermoord in dpermarkt waar hij Ti Een circa 20-jarige wordt doodge- jn als hij zich verzet drie mannen, die in een wagon p[e ondergrondse be- ?4 Vrede op aarde, smis. De balans van 4, zwarte Kerst" in'' York City: 23 moor- De „burgeroorlog" voort. De Verenig den zijn de strijd te- misdaad aan het Kerstmoorden" in New «tekenen een niéuw re- f Vorig jaar werden in "York ruim 710.000 zware [en gepleegd, waarvan J800 moorden. In 1981 I aantal moorden tegen de 2.000 lopen. Uit het hele land komen dezelfde berich ten; de moorddadige records van 1980 zullen opnieuw moe ten worden bijgesteld. Het aantal zware misdaden is sinds 1960 verviervoudigd. Op dit moment wordt in de Verenig de Staten elke 4 seconden een diefstal gepleegd, elke 8 secon den een inbraak, elke 28 se conden een auto-diefstal, elke 48 seconden een zware mis handeling, elke 58 seconden een overval, elke 6 minuten een verkrachting en elke 23 minuten een moord. Gebrek aan voldoende politie, rechters, gevangenisruimten, lange procedures, grote onder linge verschillen in de diverse staten, worden veelal als enke le van de oorzaken aange merkt. Slechts 5 procent van de daders van zware misdrij ven in New York bijvoorbeeld loopt de kans op een gevange nisstraf van een jaar. In Balti more vechten 100 recher cheurs tegen een vloed van 5800 zware gewelddelicten en 39.000 vermogensdelicten per iaar. In New York komt de po litie niet meer voor inbraken, waarbij minder dan 5.000 dol lar is weggehaald. Over al deze oorzaken bestaat een vrij grote mate van over eenstemming, zij het dat de wil om aanzienlijke verbete ringen aan te brengen nog steeds lijkt te ontbreken. Pre sident Reagan kondigde on langs aan, dat hij de stagne rende gerechtelijke procedures zal verbeteren. Tegelijk echter betekenen de besnoeiingen van Reagan overal verminde ring van politie, justitiële ap paraten en gevangenisruimten. Keagan meent ook, dat een be roep op het gezonde verstand van de mensen en een krach tig en rechtvaardig leiderschap vanuit Washington het tij kun nen keren. Er zijn trouwens ook Amerikanen, die vinden dat „enige wanorde nu een maal de prijs is, die men be taalt voor de persoonlijke vrij heid". De waarschijnlijk twee belang rijkste oorzaken van Ameri- ka's ongeëvenaarde misdaad cijfers (sociale onrechtvaardig heid en het bijna ongelimiteer de particuliere wapenbezit) zijn echter fel omstreden. De nog wijdverbreide en vaak schrijnende sociale onrecht vaardigheid wordt door de in het Witte Huis en Senaat heer sende republikeinse partij, maar ook door nogal wat con servatieve democraten niet ge zien als ook maar enig ver band houdend met de mis daad. Zij noemen degenen, die menen dat armoede misdaad kan voortbrengen, „utopische sociale denkers, die met hun voeten in slechte schoenen en hun hoofd in de wolken lo pen". Met het wapenbezit is het nog merkwaardiger gesteld. Een meerderheid van de Amerika nen lijkt er van overtuigd, dat restricties op het particuliere wapenbezit de misdaadcijfers omlaag kunnen brengen. Bij een recente nationale enquete sprak 75 procent van de on dervraagden zich uit voor een in te stellen wapenregistratie. Toch slaagt een relatief kleine, maar welgestelde en goed ge organiseerde groep wapendra gers er al jaren in elke verbe tering op dit gebied tegen te houden. De cijfers zijn vernietigend. Elke dag worden in de Vere nigde Staten meer dan 60 mensen door een vuurwapen gedood. Tussen 1966 en 1972 kwamen in Vietnam ruim 42.000 Amerikanen om het le ven. In dezelfde periode wer den in de Verenigde Staten 52.000 mensen door vuurwa pens gedood.In een jaar(1973) kwamen in Detroit 751 men sen om het leven door middel van vuurwapens. Dat is meer dan het aantal slachtoffers tus sen 1969 en 1974 van de bur geroorlog in Noord-Ierland. In de Amerikaanse hoofdstad worden per jaar evenveel moorden gepleegd als in Zwe den en Denemarken tesamen. Desondanks zijn de Ameri kaanse voorstanders van enige controle op particuliere wa penbezit aan de verliezende hand. President Reagan, die bij zijn eerste ontmoeting met een buitenlands staatshoofd (zijn Mexicaanse collega) een geweer cadeau gaf, is tegen stander van controle. Reagan is ook lid van de National Rif- Ie Association (NRA), de meest invloedrijke van de pro-gun- -groepen. De NRA meent, dat iedere Amerikaan een grond wettelijk recht heeft om een wapen te bezitten. En het aan tal wapenbezitters groeit snel. De onrustbarende misdaadcij fers brengen ook steeds meer ogenschijnlijk uiterst vredelie vende Amerikanen ertoe een wapen en het recht in eigen hand te nemen. De NRA en andere pro-gun-groepen zijn inmiddels zelfs dichtbij een grote victorie gekomen: het omverwerpen van de zeer ge matigde controle-wet die in 1968 na de moorden op Robert Kennedy en dominee Martin Luther King was aangenomen. In de door de republikeinse partij beheerste Senaat komt de pro-gun-we.t er zeker door, aanvaarding in het Huis van Afgevaardigden is nog onze ker. Maar in ieder geval is de hoop op enig succes van de gun-control-groepen die de af gelopen jaren enig terrein le ken te winnen, voorlopig de bodem ingeslagen. Hoe onsmakelijk de activitei ten van de NRA kunnen zijn, bleek een paar dagen geleden. In kranten in Chicago, dat buiten Warschau de grootste concentratie Polen in de we reld herbergt, liet de NRA een gigantische advertentie ver schijnen met als kern de vol gende boodschap: Als Polen dezelfde wapenwetgeving ge had zou hebben als de Vere nigde Staten, zou Polen nu een vrij land geweest zijn. IANKS AMERIKAANSE HULP lje (Van onze correspondent bjP Cees Manders) re De grootscheepse zoekactie van de Italiaanse poltie orf door de Rode Brigades ontvoerde NAVO-generaal Do- in(fdert nauwelijks. Vermoedt wordt, dat Dozier en zijn „ci- er^ich ergens in Noord-Italië ophouden. politiekorpsen (gemeentepolitie, gendarmerie, en DIGOZ) hebben het er met z'n allen verschrikke- mee. En dan zijn ze nog niet eens alleen, want |e aanse en Westduitse deskundigen in de bestrijding van vejrorisme verlenen hand- en spandiensten. Wegversperrin- irj is-aan-huis-zoektochten op grote schaal: de Italiaanse po- vjet haar uiterste best. In het noordoosten van het land is onmogelijk te reizen zonder door tot aan de tanden ea nt*e gendarmes aangehouden en gecontroleerd te wor- nj|» dan wordt ieder aangeraden precies te doen wat de geü- teIeerde heren zeggen: zenuwachtige agenten hebben dit 9g; heel wat slachtoffers gemaakt. e, n is het wel duidelijk dat de Rode Brigadisten zich in hun cjr ffer James Dozier (50) hebben vergist. Niets wijst erop. Amerikaanse brigadegeneraal het spelletje van zijn ont- refs meespeelt. Eerder kan worden aangenomen dat hij' fy- ja^eerstand biedt. Dozier is een keiharde, een Vietnam-ve- 03 getraind in het ondergaan van lichamelijke en geestelij- i ringen, een dagelijkse jogger en in een uitstekende licha- VS conditie. Niemand houdt er rekening mee dat de terro- hem klein zullen krijgen of hem ertoe zullen kunnen Jen zijn medewerking aan hun plannen te verlenen. Maar t Dozier in zijn verzet tegen zijn ontvoerders, dan moet fopte worden gevreesd. d r- Dit was een advertentie. Dank u. it bol an IEL België neemt op voor zes maanden letorzitterschap over van oneiropese Gemeenschap od)it betekent dat nu ons ts od mag proberen een t hag te vinden voor enke- veende conflicten binnen ligieenschap over onder te Je begroting, de land- bai de visserij, erstiwe voorzitter van de sense Ministerraad, de Bel- ig minister van buiten- nfcaken Tindemans, is ze- 'Cip man die persoonlijk tekerbonden is met het Can een Europese Unie. -J heeft hij op verzoek van de regeringsleiders van de lidstaten een rapport geschre ven over de mogelijkheden een Europese Unie tot stand te brengen. Het was nog niet uit gekomen of het rapport werd al afgelegd omdat de verschil lende nationale belangen uit werking ervan onmogelijk maakten. In zijn pogingen de EG terug te krijgen op een idealistisch spoor zal Tindemans echter onvermijdelijk stuiten op de conflicten over wereldse za ken als melksubsidies en vis quota, die de sfeer binnen de gemeenschap hebben vertroe beld in het afgelopen jaar. De eerste ministerraad onder zijn leiding begin januari gaat over hervormingen van de gemeen schapsbegroting. Tijdens een topbijeenkomst vorige maand in Londen konden de rege ringsleiders van de Tien het hierover niet eens worden en overleg van de ministers van buitenlandse zaken kort daar na bracht evenmin uitkomst. Als voorzitter van de raad is België de komende zes maan den ook verantwoordelijk voor het te voeren buitenlandse be leid van de EG. Tindemans neemt van zijn Britse ambtge noot Carrington de taak over gestalte te geven aan de hou ding van de gemeenschap ten aanzien van politiekgevoelige kwesties als het vredesproces in het Midden-Oosten, Polen en de Oost-Westbetrekkingen. Tindemans is als oud-premier van België en oud-voorzitter van de christendemocraten in het Europees parlement goed ingevoerd in de problemen rond de gemeenschapsfinan- ciën. Hij zal al zijn politieke behendigheid nodig hebben, want overeenstemming over de begroting wordt beschouwd als beslissend voor de toe komst van de EG. In de prak tijk zal hij moeten proberen een compromis tot stand te brengen tussen Engeland, deels gesteund door West- Duitsland en de andere lidsta ten, over wie hoeveel krijgt uit de EG-pot van ruim 60 miljard gulden. Engeland wil verla ging van zijn bijdrage aan de begroting en hervorming van het landbouwbeleid dat twee derde van de begroting be slaat. Ook Bonn heeft ge klaagd dat zijn bijdrage te hoog is, maar de meeste ande re lidstaten hechten meer waarde aan de EG-subsidies voor hun boeren dan aan po gingen tot bezuinigingen. Een van de Finse televisie genomen foto die de Piast-mijn bij Katowice toont, waar mijnwerkers zich tot zondag verzetten tegen de staat van beleg. WENEN WARSCHAU Poolse veiligheidstroe pen hebben in Silezië en andere delen van het land een nog onbekend aantal leiders van proteststakin gen tegen de staat van be leg opgepakt. In Silezië zouden twaalf mijnwer kers die de leiding had den over de zondag beëin digde bezetting van de Piast-mijn zijn aangehou den. Verdere meldingen van arrestaties komen on der meer uit Katowice. Intussen blijven er berich ten naar het Westen door sijpelen over verzet van arbeiders tegen de staat van beleg. De Poolse ra dio gaf gisteren toe dat „de situatie aan de Balti- sche kust nog steeds moei lijk is". uit Katowice, waar vóór de ontruiming van de Huta-staal- fabriek door veiligheidstroe pen machines zouden zijn be schadigd en vernield. Radio Warschau heeft over de ge beurtenissen bij de Huta-fa- briek alleen gemeld, dat de be zetting met groot militair machtsvertoon is gebroken, zonder dat door de arbeiders tegenstand is geboden. Wel zijn 300 van de meer dan 2.000 stakers „gestraft", aldus Radio Warschau. Uit tal van andere fabrieken in heel Polen ko men meldingen van geen of zeer geringe produktie; vol gens officiële verklaringen het gevolg van tekorten aan grondstoffen, volgens niet-of- ficiële berichten door verzet van de arbeiders. Poolse radio-amateurs hebben de afgelopen dagen opnieuw melding gemaakt van grote aantallen slachtoffers vele honderden bij de ontrui ming van mijnen in de buurt van Katowice, alsmede execu ties door veiligheidstroepen. In totaal 4.200 mijnwerkers, die uit de mijn vluchtten nadat de gangen waren volgespoten met een gas, zouden zijn opgepakt en op transport gezet naar een interneringskamp. Volgens de Poolse autoriteiten bedraagt het officiële dodencijfer sinds de afkondiging van de staat van beleg acht. Zeven doden vielen bij het neerslaan van een mijnstaking, de achtste bij een demonstratie in Gdansk, waarbij meer dan 300 mensen gewond raakten. Verder zijn, aldus Warschau, meer dan 5.000 mensen geïnterneerd. Het Russische partijblad |>ra- vda heeft er gisteren op aange drongen dat de Poolse commu nistische partij wordt gezui verd. Eerder waren er al be richten over een schoonmaak, zowel in de Poolse partij als onder uiteenlopende beroeps groepen. Een groot aantal par tijleden zou de zuiveringen overigens niet hebben afwacht en inmiddels hun partijkaart hebben verscheurd. Sinds au gustus 1980 heeft de Poolse partij zeker een half miljoen van de (toendertijd) drie mil joen leden verloren. SCHMIDT SCHREEF BREZJNEV EN JARUZELSKI (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Polens tweede man, de plaatsvervangend minister- -president Rakowski, komt vandaag volstrekt onverwacht naar Bonn. Dit werd gistera vond door het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigd. Het is de eerste keer sinds de militaire machtsovername in Polen van 13 december dat een vooraanstaand Pools poli ticus een westelijk land be zoekt Volgens de woordvoerder in Bonn vindt de ontmoeting van Rakowski met minister Gen- scher op verzoek van War schau plaats. Jaruzelski schijnt Bonn te hebben laten weten dat het Poolse regiem op hoog niveau informaties wil ver schaffen over wat er in het land gaande is. Rakowski be zoekt geen ander Westeuro pees land en keert na het ge sprek met Genscher direct naar Warschau terug. Gen scher zelf is gisteren voortdu rend telefonisch in contact ge weest met zijn collega's in En geland, België, Italië en de Verenigde Staten om tot een gemeenschappelijk standpunt inzake de crisis in Polen te ko men. Deze besprekingen zul len de komende dagen worden voortgezet. Gisteravond is ook bekend ge worden dat bondskanselier Helmut Schmidt op zijn va kantie-verblijf op een eiland voor de Amerikaanse kust bij Florida brieven heeft geschre ven naar de Poolse en Russis- sche leiders Jaruzelski en Brezjnev. De inhoud van deze brieven is niet gepubliceerd, behalve dat de bondskanselier een beroep op Jaruzelski heeft gedaan om de hervormingen in Polen niet terug te draaien. Schmidt zal aan het einde van zijn vakantie op 5 januari een bezoek brengen aan president Reagan. De Socialistische Internationale vergaderde gisteren In Parijs over Polen. De staat van beleg in Polen werd een „grove onderdrukking van de burgerrechten" genoemd. Deze verklaring was veel harder dan de eerdere reactie van voorzitter Willy Brandt, wiens woorden („een Poolse binnenlandse aangelegenheid") de woede opwekten van vooral Zweedse en Franse socialisten. Aan de vergade ring in Parijs nam namens de PvdA vice-premier Den Uyl deel. Op de foto rechts van hem Labour-leider Mi chael Foot. Joodse kolonisten willen weer onderhandelen YAMIT Militante joodse kolonisten in Yamit hebben gisteren toegezegd af te zien van verdere gewelddadige ac ties in hun campagne voor een vergoeding in verband met de ontruiming van de Sinai. De kolonisten kwamen met een regeringsfunctionaris overeen, dat de onderhande lingen over hun financiële ei sen worden hervat De kolo nisten eisen betere een com pensatieregeling die door de regering is voorgesteld of wei geren Yamit te verlaten. Voor 25 april 1982 moeten de Israë li's de Sinai hebben verlaten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9