Talbot kan met Samba de dans ontspringen IN EN OM DE KAS CC W S-voorzitter Varekamp: geen somberheid over 1982 Nederland moet zuinig zijn op glastuinbouw Meer zekerheid voor' consument met de nieuwe autokeuring jj Fietsband die bijnï niet lek kan raken LAND EN TUINBOUW/VERKEER LEIDSE COURANT DINSDAG 29 DECEMBER 1981 PAC Belofte maakt schuld: bij de introductie van de Talbot Solara, alweer ruim een jaar geleden, beloofde Talbots perschef Corrado Provera binnen twee jaar een nieuwe kleine auto. Die Solara was de eerste nieuwe Tal bot, na de overname van Simca-Chrysler door Peu geot en de daarmee ge paard gaande naamsver andering. Nou ja, nieuw, hij was natuur lijk van de 1510 afgeleid die nog ooit als Simca werd gebo ren. De eerste echte nieuwe Talbots kwamen pas begin dit jaar, in de vorm van de grote Sedan Tagora en de Murena Coupé. Met dergelijke auto's, hoe goed ze ook zijn, kom je tegenwoordig natuurlijk niet uit de moeilijkheden. Het ech te nieuwe begin voor Talbot vormt eigenlijk deze Samba, een sterk verlate opvolger voor de Simca 1000 die ooit zo populair was. De ergste schrik over de aan gekondigde en inmiddels op gang gebrachte sanering van het Talbot-Peugeot dealerbe stand is nu wat gezakt. De nieuwe modellen van dit jaar gaven de overgebleven dea lers het gevoel dat er wat aan gedaan werd, maar van een echt herstel was nog geen sprake. Zowel de Horizon als de 1510-Solara, beide eens auto van het jaar, mogen zich niet verheugen in de gunst van het koperspubliek. De Tagora en Murena zijn wel mooi. maar bepaald geen auto's die een belangrijke in vloed op de verkoopcijfers kunnen uitoefenen. De Sim- ca's 1000 en 1100 lieten een pijnlijke leegte achtej, door dat Horizon en 1510-Solara lij den aan de slechte naam die zij onder het Chrysler-regime kregen het zijn wat mis kende auto's. Met het Peugeot-concern gaat het ondertussen ook al niet meer zo goed: sommigen ver gelijken het al met het geval- Leyland. Zo erg is het mis schien nog niet, maar in elk geval zal duidelijk zijn dat Talbot snel op weg zal moeten naar herstel, wil het Peugeot niet met zich mee slepen in de afgrond. Geen wonder dat de Samba geen kostbaar geheel nieuw ontwerp is, maar een auto gebaseerd op bestaande delen in een nieuw jasje. Een auto ook, die beslissend is voor Talbots toekomst. Geraffineerd Al op het eerste gezicht doet de Samba denken aan de Peu geot 104, en daarvan heeft hij ook zeer veel overgenomen. Technisch zijn de overeen komsten wel heel sterk: de HENGELO Om de consu ment meer zekerheid te bie den en de bonafide bedrijven te beschermen, trekt de ANWB de touwtjes binnekort veel strakker aan. Bedrijven die een samenwerkingsove reenkomst sluiten zijn vanaf 1 januari verplicht alle auto's met een verkoopwaarde bo ven de 5.000 gulden te laten keuren. De ANWB reageert hiermee op het groeiende aantal klach ten van de afgelopen jaren over onjuist gebruik van de ANWB-keuring. Garagebe drijven probeerden kopers te lokken door in hun adverten ties te melden dat ANWB- keuring was toegestaan of door te zeggen dat er een keu ringsrapport beschikbaar was zonder er ook voor te zorgen dat de reparaties feitelijk wa ren uitgevoerd. De nieuwe overeenkomst stelt dat reparaties vóór aflevering van de auto aan de consument moeten worden uitgevoerd. ANWB gekeurde auto's mo gen alleen worden verkocht met een garantie die de in stemming van de Toeristen bond heeft. Tenslotte moet aan de koper een coupon wor den afgegeven die het recht lid c geeft op herkeuring van auto binnen drie weken aankoop. Voor deze herk 'f. ring betalen ANWB-lei; f 23,50 en niet-leden f35'te" Als bij de herkeuring w< vastgesteld dat reparaties i voor rekening van het g jjj' gebedrijf worden hersteld, herhaalde overtreding var bepaling in de samenv kingsovereenkomst wordt garagebedrijf uitgesloten keuringen. De naam van bedrijf zal dan door de AN worden gepubliceerd. ANWB zal voor de nale\ van de bepalingen een ciaal inspectieapparaat in leven roepen. De bed rij verplichten zich om aan trole mee te werken. Vooi auto-ondernemingen die het keuringssysteem dee men is een speciale adver tie ontworpen waarin du lijk wordt gemaakt dat ANWB in staat voor de trouwbaarheid van dat drijf. De nieuwe keuringa reenkomst doet geen afbrn aan de mogelijkheid .kopers van gebruikte at om zelf een aankoopkeu n op eigen kosten te laten voeren. - Dt' AMSTERDAM Er is een nieuwe fietsband uitgevonden haast niet meer lek kan raken. Een Nederlandse rijwielfk, kant bracht tussen de binnen- en buitenband een bescherm aan van rubber met een stalen ingegoten strip. Scherpe werpen als spijkers, punaises en glassplinters kunnen hierl niet meer via het loopvlak tot de binnenband doordrink Volgens de Stichting Fiets wordt deze uitvinding binnenL op de markt gebracht. De economische teruggang en de bezuinigingsmaatregelei spijt is het in '81 weer erg goed gegaan met de verkoopl fietsen in Nederland. Volgens de Stichting Fiets in Amstei werden er in het eerste halfjaar ruim 700.000 t wee wieiers kocht, dat is 50.000 meer dan in dezelfde periode een jaai\ De export van Nederlandse fietsen steeg in die maandenl 195.200 in '80 naar 243.100 dit jaar. Als deze trend doorzeil len er dit jaar meer dan een miljoen fietsen in ons landm kocht worden aldus voorspelt de stichting. De fietsen ham ren melden dat vooral de vraag is toegenomen naar deg( Nederlandse fietsen in de duurdere uitvoeringen. twee beschikbare motoren en het onderstel zijn deels gewij zigde Peugeot-constructies. Net als bij de 104 zijn de wie len rondom onafhankelijk op gehangen met veerpoten, vóór aan dwars- en achter aan langsarmen. De veeraf- stemming is uiteraard wel aangepast aan de andere af metingen en massa. Ook het remsysteem met schijven voor en trommels achter is in prin cipe als bij de 104. De grootste Samba-motor, voor de GLS en cabriolet, is direct uit de 104 overgenomen. Hij meet 1361 cc. levert 52 kW-72 pk, is dwars opgesteld en drijft de voorwielen aan. Bij Talbot doet hij dat echter via een vijfbak met zuinige, lange hoogste versnelling. De motor in de LS en GL uitvoering van de Samba lijkt veel op de 1124 cc Peugeot-motor, maar heeft een lagere compressie- verhouding. Door wijzigingen in de ademhaling levert hij echter toch evenveel vermo gen en koppel (36 kW-50 pk), maar wel bij lagere toerental len. De modern geconstrueerde geheel lichtmetalen motoren kregen beide een elektroni sche ontsteking mee. De LS, het meest economische type, heeft na zijn vierbak een „langere" eindreductie dan de GL, zodat die laatste met de zelfde motor wat pittiger is. Tegen meerprijs kan de GL met vijfbak geleverd worden, waarin de extra versnelling dan de indirectere eindove'.'- brenging'compenseert. Met de kleine motor is de Samba door gunstige stroomlijn en lage massa al voldoende le vendig, met de grotere motor zelfs behoorlijk rap. Gulden middenweg Het meest ziet de Samba er nog uit als een tweedeurs Peugeot 104Z met een ander front en andere achterste zij ruiten. De Samba is echter langer, zij het niet zo lang als een vierdeurs 104. Hij is ook uitsluitend leverbaar met twee deuren en een helaas niet lager dan tot de achter lichten reikende achterklep. Zijn maten liggen tussen die van twee- en vierdeurs 104 in, met een wielbasis van 2.34 m. en een lengte van 3.5 meter. Genoeg voor een nog net vierpersoons interieur, vooral doordat hoogte en breedte vrij ruim bemeten zijn. De baga geruimte bij alle Samba's (zelfs de cabriolet!) kan flink worden uitgebreid door de achterbank weg te klappen of zelfs geheel te verwijderen. Het interieur is verder hele maal nieuw, met schuimplas- tic in stoelen en banken, waardoor ze niet dat overdre ven zachte hebben waar de Fransen zich wel eens aan willen bezondigen. Het instru mentenpaneel ziet er, zoals bij Talbot helaas gebruikelijk, wat goedkoop afgewerkt uit (in tegenstelling tot de rest van het interieur). Het bevat echter wel veel praktische bergruimte en overzichtelijke bedieningsorganen, met uit zondering wellicht van de kleine en onduidelijk gemar keerde draaiknoppen aan het verwarming-ventilatiesys teem. Van buiten oogt de Samba met zijn kloeke front en grote schildbumpers heel wat mo derner dan een Peugeot 104. Met als praktisch voordeel een luchtweerstands-coëffi- ciënt van 0,39, heel gunstig voor zo'n kleine auto. Zuinigheid De uitrusting van de LS is be scheiden, maar mist eigenlijk alleen een gelaagde vooruit als essentiëel bestanddeel. De GL heeft de meest gebruike lijke uitrusting (zoals achter- uitrijlampen en mistachter- licht), de GLS is met ruitewis- ser achterop en halogeenko- plampen al heel compleet. De cabriolet kan daar nog elek trisch bediende portierramen aan toevoegen. De laatste biedt overigens evenveel ruimte als de andere Samba's en is toch, op een smalle rol- beugel na, echt helemaal „open" te rijden. Die cabriolet zal niet goed koop zijn meer dan f 20.000,maar is daarmee toch een unieke aanbieding die het Samba-programma een extra feestelijk tintje geeft. De overige uitvoerin gen zijn misschien geen op vallende, maar wel heel prak tische en doordachte wagens met vooral een erg laag ver bruik. De duurdere versies missen nog een paar dingen, zoals een van binnenuit ver stelbare buitenspiegel en in- tervalstand op de ruitenwis sers. We moeten uiteraard ook nog de prijzen afwachten, die bekend worden als de Samba's volgend jaar naar ons land komen. Talbot zal die prijzen ongetwijfeld zo laag mogelijk houden om de fail' lissementsdans te ontspringen door een snel herstel van het marktaandeel. Met deze Sam ba geef ik ze een goede kans. Op het gebied van brandstof verbruik heeft Talbot een naam hoog te houden. Bij de Samba helpen de gunstige stroomlijn, lage massa (740 tot 790 kg) en de motorische wij zigingen aan de kleinste krachtbron mee aan een bij zonder gunstig verbruik. LS en GL moeten zonder moeite een gemiddelde van 1:16 rea liseren, de snelle GLS en ca briolet hebben dankzij hun vijfbak toch ook aan 1:13 ge noeg. luiden te laten horen, want er waren problemen genoeg die overwonnen moesten worden. Behalve alle andere kosten drukken die van de energie zwaar op de bedrijven. Om deze kosten binnen de perken te houden, waren er extra in vesteringen nodig om energie te besparen. In 1981 was er sprake van een stijging van 8,5 cent per m3 gas, d.w.z. ge middeld een kostenstijging van 40.000 per bedrijf. Daar staat gelukkig tegenover dat binnen een aantal jaren de energiebehoefte met 40 a 50% kan worden teruggedrongen. Dit is daarom zo gelukkig, omdat het verlaten van de teelten als alternatief, een heel verkeerde keuze zou kunnen zijn. Clasteelten Voor een aantal teelten is het echter nog te vroeg om al een balans op te maken, maar in grote lijnen kan er in het kort wel het een en ander opge merkt worden. De resultaten van de tomatenteelt zijn rede lijk tot goed, afhankelijk van het tijdstip waarop men van start ging. Bij de ronde rassen was het ras Sonatine- nog steeds toonaangevend, maar het rassenassortiment is in be weging. Verder was het op vallend dat de teelt van vlees tomaten verder uitbreidde en dat de afzet van de grotere aanvoer redelijk vlot verliep. Ook bij de komkommerteelt waren de financiële resulta ten bevredigend. Het is een teelt die nogal wat energie vraagt. Men heeft hier met succes energie tijdens de teelt kunnen besparen met behulp van een energie-scherm en een dalende nachttempera- tuur die men in de loop van de nacht weer liet oplopen. Bij de paprika-teelt waren de financiële resultaten nogal verschillend. Tussen de rode en groene sorteringen was er soms sprake van een aanmer kelijk prijsverschil. De resul taten bij de stookteelten kun nen bevredigend genoemd worden. Ook bij deze energie verslindende teelten is men met succes verder gegaan met het gebruik van energiescher- men. De financiële resultaten bij de herfstteelten zijn over de hele linie minder als vorig seizoen. Bij een aantal teelten die alweer van start gegaan zijn blijkt er een groeiende belangstelling voor het telen op substraat Dezelfde ont wikkeling deed en doet zich ook voor bij de teelt van au bergines. Voor de sla-telers waren de resultaten in het eerste deel van het seizoen, van januari t/m mei goed. In de afgelopen herfst waren de resultaten in vergelijking met vorig seizoen duidelijk min der. In de periode van 1 juni t/m 15 dec. werd er gemid deld 25 cent per krop betaald, tegen vorig seizoen 37 cent. Voor een aantal kleinere teel ten als andijvie, ijssla, radijs, koolrabie enz. waren de resul taten eveneens bevredigend. Gelukkig konden veel glas- groentebedrijven spreken van een positieve rentabiliteit. Een opvallend verschijnsel was het omschakelen van een aantal bloementelers naar de groenteteelt. Vollegronds groenten Het jaar 1981 begon voor de vollegrondsgroentetelers veel belovend, met een zeer gun stig verloop van de afzet van winterprodukten. De gunstige financiële resultaten hebben flink bijgedragen om te inves teren. Het prijsniveau in de 2e helft van het seizoen stelde teleur. Afhankelijk van het teeltplan zal men daarom over 1981 meer of minder te vreden zijn. Wel staat vast dat de totale groente-produktie het afgelopen seizoen groot is geweest. Voor een groot aan tal teelten was er namelijk sprake van een uitbreiding t.o.v. 1980. De'meest opvallen de uitbreidingen werden ge signaleerd bij de volgende teelten: doperwten 20% uit breiding, spinazie 21% uitbrei ding, winterpeen 23% uitbrei ding en rode kool (herfst en bewaar) 28% uitbreiding. De Honselersdijkse Bloe menveiling CCWS heeft in het afgelopen jaar een omzetbedrag bereikt van rond 790 miljoen gulden, tegen ruim 682 miljoen vorig jaar. Dat is dus een toename met ruim 100 miljoen en dat is een on geveer gelijke stijging als over 1980. Er was aan het begin van 1981 een ra ming gesteld van 750 mil joen gulden zodat in wer kelijkheid de omzet van het afgelopen jaar boven die verwachting uit ging. Betekent dat nu een reden tot optimisme of pessimisme? De vraag stellen is simpeler dan het antwoord. Daar zijn de factoren die meetellen te tal rijk voor. Het is afgelopen jaar maar vreemd verlopen in de bloemenhandel. Het ging om zo te zeggen met vallen en opstaan. In het eerste kwar taal trad een verbetering in en in het derde kwartaal was er een duidelijke stijging. Maar het vierde kwartaal deed het minder best, en bij zonder de laatste weken van 1981 lieten het er lelijk bij zit ten. Terwijl in de eerste 9 maanden van het jaar de ge zamenlijke veilingen een stij ging met 14 te zien gaven, gaven de laatste weken van het jaar een totale terugslag, vooral als gevolg van het win terweer. Landelijk gezien steeg de omzet van snijbloe men in de eerste drie kwarta len met bijna 12 en van de potplanten zelfs met ruim 23%. Alles bijeen, niet zulke slechte cijfers in algemene zin. Die variëren per kweker, al naar mate het produkt. Nu naar het Westland. Blijkens de jongste cijfers van het L.E.I. is de rentabiliteit uit het Zuid hollandse glasdistrict de meest optimale van Nederland en zelfs van Europa. En ook dat geeft de kweker moed om voort te gaan. Met de mee- en de tegenvallers. Voorzitter M. J. Varekamp van de CCWS zegt: „Er zitten toch nog aardig wat mogelijkheden voor onze bloementeelt vooral wat de export betreft. Het is opvallend dat met een terug- Een kas met rozen. val van onze economie, er toch behoorlijke belangstel ling blijft voor ons produkt. Er liggen nog wel kansen in binnen- en buitenland". De voorzitter noemt het wel een goed teken, dat de wilde uitbreidingen zich wat gaan stabiliseren, hetgeen een gun stige invloed kan hebben op het prijspeil. Er zitten ook in het Westland nog mogelijkhe den tot uitbreiden van de teelt, ook als vervanging voor groente en fruit. De concurrentie uit het bui tenland? Varekamp: „Ook in Israël valt er een beperking dn de teeltuitbreidingen te constateren. Daar zitten de kwekers niet met hoge ener giekosten zoals wij, maar wel met hoge transportkosten die afremmend werken. Ook vanwege de concurrentie uit de Derde Wereld zal het noodzakelijk zijn meer aan dacht te besteden aan een lan- denbeleid in de bloementeelt, maar dat is een kwestie die in Brussel moet worden gere geld. Volgens het L.E.I. is er een puntentekort voor onze produkten en dat is dan net iets onvoldoende voor bedrijven". Over het veilingbedrijf a danig is de voorzitter b spreken. Er wordt goei bruik gemaakt van de schikbare techniek, die aan de exporteurs en birt landse kooplieden beterel sen geeft. De prijsvoij houdt ook nauw verband de kosten die zij moeten ken voor het handelej vervoer van de produkte Uiteraard komen de end kosten in de bedrijven sprake, daarin ziet de! Varekamp toch nog wel gelijkheden tot bespari die plaats moeten vl middels het bepaalde pro benutten van het areai mogelijkheden voor ni teelten. Neen, voorzittei rekamp ziet het jaar 1981 somber in, ook al zijn ei dernissen voor het bedr1 ven. Maar in samenwé kan veel worden berei zijn standpunt en daJ doelt hij ook op het oi dat nog steeds gaande i sen de handel en CCWS enkele strijdpunten. „Maar wij denken er I niet over om als veilin op het terrein van de h te begeven geeft de voo te kennen. Hoe het in d linggebouwen gaat? Da< zegt Jan Bentvelzen, de citeitsman: „Dankzij de we stapelwagens verloo allemaal veel sneller. M voortdurend huis vol k< den moet dat wel. Het g vervoer draagt daarto want er komen heel wa der voertuigen in het g< en er kan sneller word werkt. Daardoor heerst meer rust in de gebc ook al is die „rust" dan betrekkelijk. Een veil een levend bedrijf. Me de zeshonderd person den heeft de veiling c arbeidsterrein wel iets tekenen! En hier gaat 1 een snelle aanvoer, v ken en afvoer. Hier li de controle op het af ti ren produkt, iets dat l rijker is dan op het eer zicht lijkt. Bentvelze veel in het Marketing dat mede zoekt naar i afzetgebieden. De CC gereed om 1982 aan t gen! Het is om deze tijd van het jaar traditie om terug te blik ken op het afgelopen jaar. Dit is een zeer zinnige zaak om dat men hierdoor in staat is om een aantal zaken goed op een rijtje te zetten, vooral ook omdat veel ondernemers op de rand van het mes lopen. Het is daarom nog eens goed om een passage uit het ope ningswoord van de voorzitter van het Produktschap voor Groenten en Fruit, de heer Ir. J. E. C. Spithoven aan te ha len. Op de openbare bestuurs vergadering van 26 november zette ook hij een aantal feiten» op een rijtje en wel het vol gende. We hebben in Neder land ca. 8700 ha tuinbouw on der glas, een sektor die met ongeveer 15.000 ondernemers en 25.000 medewerkers voor de Nederlandse economie van wezenlijk belang is. Er is sprake van een export van meer dan 3,5 miljard gulden. Als daar nog eens de 30.000 arbeidsplaatsen bij de toeleve ringsbedrijven en de handel en het transport worden ge teld, dan is enigszins de bete kenis aangegeven van de glastuinbouw in Nederland. Deze plaats die de glastuin bouw inneemt is veroverd uit eigen kracht. Er is geen Brus sels geld aan te pas gekomen. Aldus enkele woorden van de heer Spithoven. Het spreekt voor zich dat Nederland zui nig zal moeten zijn op deze bedrijfstak en zijn werkgele genheid. Er was namelijk alle reden om in 1981 bezorgde ge- Pijpleidingen tussen de kassen. Vooral in winterse omstandigheden blijkt hoe nodig energiebesparing wel is.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 8