PvdA wil parlementair onderzoek naar affaire Nederhorst-Ogem £eidóc(3omcmt -Volgend jaar -wéér naar wintersport Produktie MDF 100 vertraagd Ambtenaren krijgen 3,5 procent en miljoenen voor onaangenaam werk Terechte correctie Ziekenfondsen zeggen wellicht contracten op met ziekenhuizen Onenigheid in SER over verdeling V an wao-premie weer Tijdelijk regen I ÏNNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 DECEMBER 1981 PAGINA 7 ntraal adres vakanties |iandicapten ECHT Zeven organisaties van voor gehandicap- hebben een een* 1 adres geopend istbus 118 in Nee-* voor het inwinnen informatie over I antiemogelijkhe- l voor gehandicap- en hun familiele- Ook hebben de anisaties gezamen- een folder uitge ven met informatie i wat zij elk op dit ijied aan activitei- ontplooien. AMSTERDAM De produktie van de MDF-100, het nieuwe toestel dat de vliegtuigfabrikanten- Fokker en McDonell-Douglas hebben ontwik keld, wordt zeker drie tot negen maanden ver traagd. Door de economische crisis hebben veel Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen nog geen bestelling geplaatst, zo heeft een woord voerder van Fokker vanmorgen bevestigd. Vol gens de woordvoerder loopt de produktie van de MDF-100 door de aarzeling bij de opdrachtgevers evenwel absoluut geen gevaar. Hij is ervan over tuigd dat in de loop van 1982 alsnog met de pro duktie kan worden begonnen. Vliegen boven Rijnmond gevaarlijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het dagelijke be stuur van het openbaar lichaam Rijnmond wil met de rijksover heid gaan praten over vliegroutes boven het Rijnmondgebied. Lucht verkeer boven het gebied brengt risico's met zich mee, stelt het li chaam. Zo zouden grote branden kunnen ontstaan als een vliegtuig neerstort op proces- en opslagin stallaties met brandbare stoffen. Daarbij kunnen tevens explosies optreden. Indien installaties met chemische stoffen in Rijnmond door een neerstortend vliegtuig worden geraakt zijn de gevolgen zeer ernstig, maar de kans daarop is één keer in tien miljoen jaar. Grote problemen in gezinsverzorging UTRECHT De 243 instellingen voor de gezinsverzorging hebben nog geen begroting voor 1982 kunnen opstellen. Ze weten nog steeds niet waar ze aan toe zijn en bovendien verkeren veel in stellingen in ernstige financiële proble men. Dit schrijft de Centrale Raad voor de Gezinsverzorging in een brand brief aan staatssecretaris De Boer van CRM. De instellingen vervullen een belang rijke sociale rol. Ze helpen jaarlijks zo'n 200.000 mensen en hebben ruim 85.000 mensen in dienst. De Raad noemt het dan ook een schande dat de regering nog steeds geen duidelijkheid heeft verschaft over de subsidierege ling in 1982. Vragen over schaduwen CPN DEN HAAG Het PvdA- kamerlid Roethof wil van minister Van Thijn (binnen landse zaken) weten waarom de Communistische Partij van Nederland (CPN) door de Binnenlandse Veiligheids dienst in de gaten wordt ge houden als zijnde staatsge vaarlijk. Roethof vraagt zich af hoe zich dit verdraagt met de aanvaarding door de Tweede Kamer van een uit spraak dat „het niet aangaat iemand op grond van zijn of haar lidmaatschap van de CPN zonder meer van een vertrouwensfunctie bij de overheid uit te sluiten". zayvueiucf Arno Hoofs neemt afscheid van zijn passa- Br Jannie Sleufjes, die gistermiddag voor de verandering ter voldoende beenruimte in het vliegtuig beschikte. vSERSTE GIPSVLUCHT TERUG: SCHIPHOL De eerste groep beenbrekende wintersporters is weer terug in Nederland. Gister middag landde op Schiphol een door de SOS-cen- trale gecharterde DC-9 van Martinair met twintig Vakantiegangers die tijdens hun vakantie been breuken of ander lichamelijk letsel hadden opge- ppen. Twee van de pechvogels werden ter plaatse fc een twee-motorig toestel overgehèveld en naar ten vliegveld in de buurt van hun woonplaats ge dogen. )e zogenoemde „gipsvlucht" kwam uit Innsbrtlck waar ich naast de twintig slachtoffers nog zo'n veertig familie- eden en kennissen verzameld hadden om vervroegd naar luis terug te keren. Met gemengde gevoelens bekeken zij 'anuit het opstijgende vliegtuig de besneeuwde hellingen, 'reurend om de afgebroken vakantie, maar min of meer jpgelucht om na de geleden pijn weer op weg te zijn naar |e vertrouwde omgeving en de Nederlandse ziekenhuizen. j)e SOS-centrale, die de vlucht voorbereidde, is in 1978 op- [ericht door de verzekeringsmaatschappijen Europeesche, i)WJS en Elvia, om gestrande vakantiegangers weer veilig buis te brengen. Tijdens de terugreis werden de patiënten iijgestaan door een arts van de centrale en een zestal ver- ilegers. )oorgaans worden de gewonden per lijnvlucht of per am- tulance naar huis gehaald. Volgens mr, J. Kooren, hoofd en de SOS-centrale, was het aantal gewonden in de buurt an Innsbrück dit jaar zo groot dat het de moeite waard rerd een speciale vlucht te organiseren. Kooren benadrukt tog eens dat deze gipsvlucht voor de patiënten de meest imfortabele en snelle wijze van vervoer is, met als pretti- bijkomstigheid dat zij nu de jaarwisseling nog thuis door nen brengen. Als bijzonderheid meldt Kooren dat dit voor het eerst ook gebruik wordt gemaakt van bin- ilandse vluchten. >r 22-jarige Jannie Sleutjes uit het Brabantse Rosmalen het nog maar de vraag of zij met de jaarwisseling thuis zijn. Zij arriveerde afgelopen zaterdag in een dorpje in buurt van Innsbrück, na haar achtergelaten kennissen krfen prettige jaarwisseling toegewenst te hebben. Zondag middag stond zij voor de eerste en laatste keer op de ski's, helling was steiler dan de helling waarop zij vorig jaar wee weken lang ski-les volgde. Zij viel voorover en Iheurde haar kniebanden. Gistermiddag werd de onge- ojwei ?n>nti nof tr >i-u Blpi ;kige Brabantse rechtstreeks per ambulance naar een ïkenhuis in Den Bosch vervoerd. betere ski-uitrusting en beter verzorgde pistes zorgen iliswaar voor een stabiliserend of zelfs afnemend aantal lar.^gevallen, maar tegelijkertijd neemt de ernst van de 'wetsuren toe, aldus L. van Rozelaar, de arts van de SOS- intrale. Met steeds mooiere pistes probeert men toeristen trekken. Deze pistes voeren samen met de verbeterde uitrusting de snelheid van de skiër op. Bij botsingen en partijen komt de klap dan des te harder aan. Naast de lerbeenbreuken komen regelmatig dijbeen- en heup- inbreuken en beschadigde ruggewervels voor, aldus Ro- jlaar. Vorig jaar moest er iemand tien weken in het zie- chtjenhuis in Innsbrück blijven, omdat vervoer teveel risico's Unfet z«ch meebracht. De arts voegt er geruststellend aan toe bij de meeste breuken, na behandeling in Innsbruök, Ervoer al na 24 uur mogelijk is. ast het groeiend risico voor meer gecompliceerde ver- indingen noemt Van Rozelaar ook het toenemend aantal dieprtklachten tijdens de wintersportvakantie. De ijlere icht op 1800-meter hoogte maakt een goede conditie on Wanneer ouderen gaan langlaufen omdat tenkiën te vermoeiend is, verkijken ze zich op de inspanning je daarvoor nodig is, aldus Rozelaar, foor de 21-jarige Johan van Rhijn uit Katwijk aan de Rijn ,se(£p het verblijf in Oostenrijk enigfe dagen uit. Hij liep na ;o pn paar dagen geskied te hebben een zogenaamde draai- iuk aan scheen- en kuitbeen op. Johan: „Het gebeurde intaan, één been bleef staan en de ander ging gewoon >r". Artsen achtten het raadzamer in Oostenrijk te ope- ïren, waarna hij tien dagen in het ziekenhuis moest blij- n. Met een plaat en dertien schroeven in z'n been rijker lerde hij gisteren huiswaarts. Jet de eveneens 21-jarige Len van Leeuwen uit Alphen an?n was bet al n'et heter gesteld. Voor het derde ir stond hij op de smalle latten. Door de ervaring wei ght wat overmoedig geworden koos hij voor een tocht et veel bomen en aan één kant een afgrond. Len: „Op in gegeven moment ging ik te hard en wist niet meer hoe s veilig kon stoppen, toen besloot ik er maar bij te gaan khi£gen Dit pakte echter zo ongelukkig uit dat ik m'n Jheen- en kuitbeen brak". Op foto's, die hij van zieken- uis meekreeg, laat hij zien hoe de botten met een ..ijzer- ■"aadje" weer samengebracht zijn. Volgend jaar gaat hij )or de vierde keer naar de wintersport. NA BELASTENDE UITSPRAKEN OUD-COMMISSARIS BOERSMA DEN HAAG Het PvdA-kamerlid Van der Hek gaat zijn fractie voor stellen een parlementair onderzoek in te stellen naar de relatie tussen het inmiddels verdwenen bouwbedrijf Nederhorst en de Ogem. Het kamer lid wil tot deze stap over gaan na uitlatingen van de voormalige Ogem-com- missaris Boersma in het weekblad Vrij Nederland van vorige week. Boersma liet daarin onder meer weten dat een onderzoek naar de relatie tussen Neder horst en de Ogem nog nauwe lijks van de grond is gekomen, hoewel er al sinds 1979 een door de regering ingestelde commissie bestaat. Ook liet Boersma de mogelijkheid open dat er geld door Nederhorst aan Ogem is overgemaakt. Dit geld, 100 miljoen gulden, is in dertijd door de overheid aan Nederhorst verstrekt, vooruit lopend op een fusie van het bedrijf met Ogem. Zo'n fusie is er echter nooit gekomen. De Nederhorst bouwbedrijven stonden wel' vier jaar onder Ogem-beheer. In die tijd zou de Ogem de beste Nederhorst- werknemers bij het bedrijf hebben weggehaald, terwijl men ook Nederhorst-materiaal gebruikt zou hebben bij eigen werkzaamheden. Na het mis lukken van de fusieplannen zouden bovendien de lucratief ste orders bij Ogem zijn ach tergebleven. Bovendien bleek ineens dat de Ogem directeur was geworden van een aantal Nederhorst-bedrijven. Neder horst ging niet veel later fail liet. Wat er met de honderd mil joen is gebeurd, is nooit duide lijk geworden. Vermoed wordt dat dit naar Ogem is verdwe nen. Boersma in Vrij Neder land daarover: „Ik heb dat nooit kunnen ontdekken. Ik zeg ook niet dat het onwaar is; ik weet het gewoon niet". Ver der zegt Boersma, die dit jaar vertrok bij de Ogem, nooit door de commissie benaderd te zijn over de kwestie. Naar aanleiding van de uitla tingen van Boersma heeft Van der Hek inmiddels een aantal schriftelijke vragen over de zaak aan minister Terlouw (economische zaken) gesteld. Van der Hek wil weten waar om de commissie na twee jaar nog steeds geen enkel resultaat heeft geboekt. Uit uitlatingen van commissie-voorzitter Ver dam valt op te maken dat het onderzoek wordt tegenge werkt door de oud curatoren van Nederhorst die de beno digde gegevens niet willen overleggen. Ook vanuit de Ogem zou het onderzoek wor den tegengewerkt. In Vrij Nederland schetst Boersma zijn oud collega-com missarissen bij Ogem als geld wolven en profiteurs. Ook ont hult hij hoe vier bestuursleden via het stichten van een Ogem BV op Cyprus 68.000 gulden aan inkomstenbelasting kon den besparen. Dit gebeurde door naar Cyprus te vliegen, daar een borrel te drinken on der het mom van het houden van een vergadering en ver volgens weer terug te vliegen. Men „werkte" dus in Cyprus hetgeen betekende dat men maar vier procent belasting hoefde te betalen in plaats van 72 procent. Van der Hek heeft staatssecretaris Kombrink (Fi nanciën) gevraagd of er ge werkt wordt aan het dichten van dit soort gaten in de belas tingwetgeving. Vroeg maar sterk Veehouder Verstegen uit Rhenoy werd gistervannacht verrast door een van zijn koeien die zes weken te vroeg een kalf baarde. De achtjarige Melchlor (r) houdt het achttien pond wegende kalf vast, terwijl de vijfjarige Joke (I) een normaal, dus onge veer 85 pond wegend kalf vasthoudt. De pasgeborene verkeert ondanks de vroegtijdi ge komst in een uitstekende conditie. Het dier zal wel de komende weken moeten aansterken onder een warmte-lamp. Helmond wil oude woonwet weer invoeren HELMOND Het college van b en w van Helmond vindt dat de woonruimtewet uit 1947 weer moet worden ingevoerd. Die wet is in 1971 door de rijksoverheid buiten werking gesteld, maar het bestuurscol lege meent dat herinvoering noodzakelijk is om de beschik bare woonruimte goed te ver delen. Ondanks talloze pogin gen van de gemeente, zijn de zes plaatselijke woningbouw verenigingen nog steeds niet bereid om bij de woningverde ling optimaal samen te wer ken, zo stelt het college vast. Op basis vajj de woonruimte- wet zou de gemeente het toe wijzingsbeleid van de woning bouwverenigingen kunnen toetsen, (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Minister Van Thijn van binnen landse zaken wil het over heidspersoneel per 1 janu ari een loonstijging van 3,5 procent geven. Dit percengage komt zo onge veer overeen met wat in het bedrijfsleven aan prijscompensatie zal wor den toegekend. Daarmee geeft de minister nog eens aan, dat hij voornemens is het zogenaamde trendbeleid (gelijk op lopen van de over- heidssalarissen met de lonen in het bedrijfsleven) wil voort zetten. Aan de komende loons verhoging zal zowel een maxi mum 145,50 per maand) als een minimum (f 71,40 per maand) worden verbonden. Ook voor het overheidsperso neel zal de vakantietoeslag op 7,5 procent worden bepaald en vindt aftopping plaats: de toe slag zal maximaal 5200 gulden bedragen. Minimaal wordt cir ca 2200 gulden uitgekeerd. Op de salarisstijging zal opnieuw worden ingehouden wat in het bedrijfsleven door werkne mers meer aan premies moet worden opgebracht. Het koopkrachtverlies voor het overheidspersoneel wijkt voor 1982 iets af van dat in bet bedrijfsleven. Het beeld wordt: Bedrijven Overheid ModaaT"- - 1,5 pet - 1,25 pet 2 x modaal - 2,5 pet - 3,5 pet 4 x modaal - 3,0 pet - 4,0 pet Minister Van Thijn wil oude toeslagen in de bouw, die dit jaar in de loonschalen van de bouw-cao zijn verwerkt, niet laten doorwerken in de trend matige verhoging voor ambte naren. Ter compensatie hier voor is hij bereid voor 1982 een bedrag van 50 miljoen en voor 1983 van 100 miljoen gul den beschikbaar te stellen om bij de overheid toeslagen te ge ven voor onder meer een bete re beloning in de overheids dienst van vuil en onaange naam werk. STAATSSECRETARIS Van den Broek (CDA) van buiten landse zaken is door zijn minister Van der Stoel (PvdA) vrij gevoelig op de vingers getikt naar aanleiding van zijn op merking dat een olieboycot van Zuid-Afrika niet effectief zou zijn. Minister Van der Stoel heeft nu verklaard dat de uitspraken van de staatssecretaris niet stroken met het rege ringsbeleid, dat een toenemende druk op het Zuidafrikaanse apartheidsregime voorstaat, waarbij vormen van boycot uit eindelijk niet uitgesloten zijn. NOG slechts enkele weken geleden werd in deze kolom be pleit dat staatssecretarissen zich in hun publieke uitlatingen beperken tot het beleidsterrein waarvoor zij politiek verant woordelijk zijn. Zij dienen hun minister of andere ministers niet hinderlijk voor de voeten te lopen. Dat schreven we toen staatssecretaris Van Hou welingen van defensie uitspra ken had gedaan over het beleid op het gebied van de kern- wapenbeheersing van zijn minister Van Mierlo. EENZELFDE waarschuwend geluid past hier nu weer. Staatssecretarissen hebben een deelterrein van het over heidsbeleid toegewezen gekregen waarop zij zich politiek kunnen uitleven. Maar zij moeten zich wel binnen dat deel terrein houden. Als zij het met een onderdeel van het beleid op hun departement niet eens zijn, moeten zij dat intern la ten weten en eventueel besluiten op te stappen. Maar noch nationaal, noch internationaal komen privé-uitspraken van individuele staatssecretarissen het aanzien en dus de slag kracht van het kabinet ten goede. Van den Broek is dus te recht op zijn vingers getikt. ZEIST De Vereniging van Nederlandse Ziekenfond sen (VNZ) zal de ziekenfondsen voor 1 februari advise ren de contracten met de ziekenhuizen, waarin de ver- pleegtarieven voor ziekenfondsverzekerden zijn gere geld, op te zeggen. Dit is het gevolg van de onwil van de Nationale Ziekenhuisraad om de VNZ, in het kader van de onderhandelingen over de verpleegtarieven, te betrekken bij de aanschaf van dure medische appara tuur. Met de investeringen in deze apparatuur zijn vaak honderden miljoenen guldens gemoeid. Volgens de ziekenfondsen worden veel van die apparaten echter zonder overleg aangeschaft en - zijn ze soms overbodig. De VNZ meent dat de ziekenhuizen ver antwoorder moeten investeren. Al geruime tijd pleit de VNZ daarom voor een modelovereenkomst, waarbij de ziekenhuizen overleg plegen met de ziekenfondsen. Bindende afspraken moe ten er dan voor zorgen dat een verschil van mening over de aanschaf op redelijke wijze kan worden opgelost. Op deze wijze hopen de ziekenfondsen te voorkomen dat meerdere ziekenhui zen in dezelfde plaats zonder enige coördinatie apparatuur aan schaffen die tonnen kost. Het VNZ wordt in haar mening ge steund door de overkoepelende raad en Volksgezondheid. Het advies de contracten met de ziekenhuizen op te zeggen heeft vooralsnog geen merkbare gevolgen voor ziekenfondspatiënten die moeten worden opgenomen. Interrail-kaart wordt duurder UTRECHT De Interrail-kaarten, waarmee gedurende een maand in zeventien Europese landen onbeperkt per trein mag worden gereisd, gaan met ingang van 1 januari ongeveer tien procent in prijs omhoog. De seniorkaart, voor dames boven de 60 en heren boven de 65, gaat voor de tweede klasse 440 gulden (was 400 gulden) kosten en voor de eerste klasse 660 gulden (was 600 gulden). De junior- kaart (eerst 450 gulden) wordt 45 gulden duurder. De prijsverho gingen moeten nog worden goedgekeurd door de minister van Verkeer en Waterstaat DEN HAAG De Sociaal Economische Raad (SER) is verdeeld over de vraag hoe de wao-premie volgend jaar moet worden verdeeld tussen werkgevers en werknemers. De werkgevers uit SER-commissie sociale verzekeringen willen van de wao-pre mie, die is vastgesteld op zeventien procent, 6,25 procent voor rekening laten komen van de werkgever en 10,75 procent van de werknemer. De werkgevers worden hierin gesteund door staatssecretaris Dales van sociale zaken. De vakbondsleden uit de commissie willen echter een verdeling van 7,35 procent voor de werkgever en 9,75 procent voor de werknemer. DE BILT Het is niet waar schijnlijk dat ons land weer snel terugkeert naar een vorst periode. Boven de Atlantische Oceaan is de depressieactivi teit de laatste dagen namelijk sterk toegenomen. Daardoor is het transport van tamelijk zachte lucht naar de westrand van het Europese vasteland voorlopig gegarandeerd. De kans op regen voor de komen de dagen is groot. Morgen staat ons land in het teken van een depressie die gisteravond bij de Portugeese kust aankwam en daar de afgelopen nacht voor 70 mm regen zorgde. De depressie trekt morgen langs ons land naar Duitsland en zal ervoor zorgen dat o^k in mid den Europa de temperaturen omhoog gaan. X.. Oen Helder regen Helsinki Innsbruck Klagen furl Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg 4 -2 2 mm 5 >2 3 mm 10 -2 0 mm X« Zürich Casablanca is tan boei

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7