Vrees voor langere boycotlijst Arabieren ot boeken s SKALAKLEUREN-TV NU ZEGGE SCHRIJVE EEN(1)TIENTJE(F.10.-)RW. KUNST Albert Vogel neemt afscheid Rock-mis van Thijs van Leer fKinderjaren9 van Maxim Gorh kunst en kunstenaar IKV doet voorstel voor democratischer structuur LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 DECEMBER 1981 PAGINj Simon Carmiggelt en Jan Wolkers in het Russisch MOSKOU Bij de Sovjet-uitgeverij „Progress" is in een oplage van 100.000 een bundel met 39 verhalen van 14 Nederlandse schrijvers versche nen. Er zijn verhalen bij van Simon Carmiggelt, Willem Frederik Hermans, Jan Wolkers, Harry Mulisch en Remco Campert. Het boek werd samengesteld door de Russische Jfeerlandist Joeri Sidorin, hoofd van de afdeling Ne derlands van de in Moskou gevestigde uitgeverij. Hij Verklaarde, dat voor de uitgave verhalen gekozen Zijn Van „uiterst informatieve en uiterst humanitaire waarde". Volgens hem zijn de vertalingen goed, ze zjjn.door verscheidene mensen vervaardigd. Sidorin zei, dat „Progress" van plan is in 1982 een bundel „Moderne Nederlandse thrillers" uit te bren gen. Ook heeft de uitgeverij plannen voor een bun del met werk van Carmiggelt. Volgens hem vormen de Russische uitgaven van Nederlandse literatuur de basis voor dergelijke edities in het Bulgaars. Omzetbelasting ook voor kunstenaars DEN HAAG Zelfstandig werkende artiesten die als ondernemer moeten worden beschouwd, kunnen met ingang van 1 april 1982 worden aan geslagen voor de omzetbelasting. Dit heeft het ministerie van financiën gisteren meegedeeld. Leden van orkesten, popgroepen en dergelijke hoe ven in principe niet afzonderlijk in de heffing van omzetbelasting te worden betrokken. Er komt een overgangsbepaling voor overeenkomsten die voor 1 oktober 1981 zijn afgesloten en waarbij geen reke ning is gehouden met de omzetbelasting. Deze over gangsregeling geldt tot 31 december volgend jaar. De maatregel heeft geen betrekking op artiesten die bij één werkgever in vaste dienst zijn en evenmin op invallers. De regeling geldt ook niet voor amateur verenigingen zoals zangkoren, drumbands en fanfa res. tenminste wanneer ze minder dan veertigdui zend gulden per jaar ontvangen uit openbare uitvoe ringen. DEN HAAG De Haagse Kunstkring stelt vrijdag 8 januari iedere belangstellende in de gelegenheid af scheid te nemen van Albert Vogel die onlangs is af getreden als algemeen voorzitter van de kring. Tij dens de afscheidsreceptie in de kring aan de Denne- weg 64 die om 18 uur begint, kan men kennismaken met de nieuwe voorzitter, mr. drs. E.A. Hof. Albert Vogel is benoemd tot erelid wegens zijn artis tieke verdienste in het algemeen gedurende een lan ge reeks van jaren en tot lid van verdienste door zijn bijdrage aan de ontwikkeling van de Haagse Kunst kring, in het bijzonder gedurende meer dan zes jaren waarin renovatie en uitbreiding van het Kringge bouw tot stand kwam. Bovendien ondernam Albert Vogel tal van belangrijke, artistieke initiatieven. Wim Thijsse onderscheiden DEN HAAG De in Den Haag woonachtige musicus* Wim Thijsse heeft van de In ternationale Robert Stolz Ge- sellschaft de Ehrenurkunde gekregen. Thijsse kreeg deze onderschei ding voor zijn publicaties over het werk en de uitvoeringen Van de in 1975 overleden Oos tenrijkse componist en diri gent Stolz. Miro: 35 pet meer omzet ZAANDAM De door de. Ahold ontketende prijze noorlog onder de kruide niers heeft merkwaardige vruchten afgeworpen. Terwijl andere levensmid delenzaken klagen over dramatisch teruggelopen omzetten, meldt de Ahold-dochter Miro dat de omzet sinds april met sprongen omhoog is ge gaan. Vanmorgen plaatste het concern in een aantal dagbladen paginagrote advertenties met de tektst „Nederland bedankt, voor 35 procent meer omzet". ,,De prijzenactie die in april begon is voor ons een enorm succes geworden", vertelt een "svoorvoerder van Ahold. „De -Miro-zaken kregen niet alleen veel meer klanten, de winkel wagentjes werden ook voller geladen. Onze leus: elders goedkoper, dan uw geld terug is beter aangeslagen dan wij durfden hopen. In april was 'het omzetvolume in één keer zo'n vijfendertig procent ho- jjèr, en dat is sindsdien zo ge-" bleven. Daar komt bij dat de Kerstverkopen dit jaar hoger waren dan in alle voorgaande jaren". "De omzetsprong haalt de Miro overigens dit jaar nog niet uit -de rode cijfers. De prijzenactie- én reorganisatie van het Ahold-concern hebben grote icösten met zich meegebracht, die de resultaten belangrijk drukken. „Maar in 1892 zullen wij de investeringen dubbel en dwars terugverdienen. Dan maken wij weer winst", aldus de woordvoerder. De Miro zet zijn prijzencampagne intussen -JVoort. De woordvoerder: „Wij -gaan door op de ingeslagen weg. Als je je niet laat ontmoe digen door crisisverschijnselen kun je nog succes boeken, dat heeft de prijzenoorlog wel ge leerd". KANTOOR ARABISCHE LIGA IN DEN HAAG VOLGENDE MAAND OPEN (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De ope ning volgende maand van het kantoor van de Arabi sche Liga in Den Haag zal het voor de Arabieren ge makkelijker maken Ne derlandse bedrijven en personen desgewenst ef fectief te boycotten. Dit zegt het Centrum voor In formatie en Documentatie Israël (CIDI), dat al jaren strijd voert tegen onder meer het boycotten van bedrijven en personen die zich op de één of andere wijze (meestal door vermeende sympathie voor Israël) het misnoegen van de Arabieren op de hals hebben gehaald. CIDI-directeur drs. R.M. Naf- taniël heeft over de opening van het kantoor een brief ge schreven aan minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken). Hij zegt zich niet erg gerustge steld te voelen door het ant woord dat de bewindsman heeft gegegeven op Kamervra gen over de kwestie. De minis ter antwoordt slechts in alge mene termen, namelijk dat het nooit geoorloofd is inbreuk te maken op de Nederlandse rechtsorde en dat dit uiteraard ook geldt voor een kantoor van de Arabische Liga. In ant woord op vragen van het Ka merlid Wagenaar (RPF) zegt de minister wel met grote na druk dat de regering niet heeft aangedrongen op de vestiging van het kantoor in Den Haag. Het voor hem „onbevredigen de" antwoord is voor Naftaniël één van de redenen geweest de Kamercommissie voor Han delspolitiek te vragen zich nogmaals over de zaak van de boycot te buigen. Hij wijst op de zogeheten zwarte lijst van het boycoutbureau van de Arabische Liga en de verschil len in gegevens betreffende Nederlandse en Belgische be drijven. Wat Nederland be treft staan er slechts vijftig a zestig bedrijven op. „Erg in drukwekkend is het niet" al dus de CIDI-directeur. Hij zegt dat de lijst cp dit punt sterk verouderd is („er staan bedrij ven op die al niet meer be staan") en bovendien erg on- RPF-kamerlid Wagenaar zorgvuldig („veel namen zijn verkeerd gespeld"). Kijkt men echter naar de zwarte lijst van Belgische bedrijven, dan valt het op dat die veel meer bij de tijd en ook veel langer is. Naftaniël meent dat dat zeer zeker te maken heeft met het feit dat er al geruime tijd een kantoor van de Arabische Liga gevestigd is in Brussel. Net zo één als er nu in Den Haag komt. Het CIDI kan bewijzen dat de Arabische landen nog altijd doorgaan met hun pogingen Israël economisch schade te berokkenen door bedrijven en personen te boycotten, die goe de relaties onderhouden of geacht worden te onderhou den met dit land. Ook in Ne derland gebeurt dat. Het sterk ste voorbeeld vindt Naftaniël een brief van de ambassadeur van Saoedie-Arabië in Den Haag aan een bedrijf in Haar lem. Het CIDI heeft een kopie van deze brief, die gedateerd is 23 juli van het vorig jaar. Ambassadeur Ziad Shawwaf richt zich tot directeur G.I. Dibble van Fluor Nederland BV in Haarlem. Het gaat over de aanvraag van een visum voor een employee van Fluor, de heer A.W.G. Rouwhorst. Op het aanvraagformulier had deze ingevuld dat hij Rooms- Katholiek was. „Ik heb mijn twijfels over zijn religie. Wilt u alstublieft verifiëren of mr Rouwhorst inderdaad Rooms- Katholiek is", aldus ambassa deur Shawwaf aan directeur Dibble. De gezant voegt eraan toe dat „een positief antwoord het gemakkelijker zal maken" visa te verlenen aan „perso nen, die Fluor aanbeveelt naar Saoedi-Arabi Ie gaan". Naftaniël heeft deze brief on der de aandacht gebracht van de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, Van der Klaauw. Het afgeven van een niet-joodverklaring is straf baar gesteld in ons land, als gevolg van een rapport van een bijzondere Kamercommis sie over de Arabische boycot. Voorzover het CIDI weet heeft minister Van der Klaauw echter geen actie on dernomen tegen ambassadeur Shawwaf. Een recent voorbeeld van de boycotactiviteiten is een brief, gedateerd 7 december 1981, van de Arabische Liga aan de firma Magnus BV in Amster dam. Hierin dreigt dr. N. Nou- rallah. commisaris-generaal van het „Centraal Kantoor voor de Boycot van Israël" in Damascus (Syrië), het Amster damse bedrijf op de zwarte lijst te plaatsen, omdat het een dochteronderneming heeft in Israël. Magnus BV, dat in joodse han den is, zegt daarvoor niet be vreesd te zijn, omdat het toch geen relaties heeft met Arabi sche landen. Maar er dreigt wel een ander gevaar voor het bedrijf, aldus Naftaniël. Een bedrijf op de zwarte lijst wordt tevens „besmet" verklaard voor andere (Nederlandse) be drijven, die wel zaken doen met Arabische landen. Het is heel goed mogelijk dat de Ara bische Liga deze bedrijven binnenkort „verbiedt" pro- dukten te kopen van de (me- taalhandel) Magnus. Twee jaar geleden werd, zo zegt Nafta niël, het bewijs geleverd van die handelwijze, toen de firma Julius Hollander in Amster dam geen Aviobruggen kon le veren aan Israel. Fokker, de fabrikant, wilde ze niet aan Hollander leveren. Het CIDI heeft afschriften van de brief aan Magnus BV ge stuurd aan minister Terlouw (Economische Zaken) en de Vaste Kamercommissie voor Handelspolitiek. Volgens Naf taniël is het de hoogste tijd dat er een wet komt tegen de boy cot door Nederlandse bedrij ven van andere Nederlandse ondernemingen, die door de Arabische Liga op de zwarte lijst zijn geplaatst. In de Vere nigde Staten is er al wel zo'n wet „en dat helpt", aldus Naf- taniël. In februari of maart komt er wel een ander voorstel met be trekking tot de boycot in de Tweede Kamer. Daarin is de plicht opgenomen (bij verza king een boete van maximum tienduizend gulden) voor be drijven om melding te maken van boycotbrie ven. Naftaniël hoopt wel dat de Kamer er via een amendement voor zal zor gen dat de betreffende bedrij ven ook verplicht worden aan te geven of zij aan een „ver zoek" van de Arabische Liga hebben voldaan. „Anders mis sen wij een zeer belangrijke bron van informatie", aldus Naftaniël. Thijs van Leer. DEN HAAG De roek- mis „Dona Nobis Pacem" van Thijs van Leer wordt 9 januari in de Haagse Grote Kerk uitgevoerd door de groep Pedal Point. De mis is voor het eerst uitgevoerd 28 mei van dit jaar in de kathe draal van Brugge. Herha lingen vonden plaats el ders in België, maar ook in Parijs. Uitvoerenden zijn Thijs van Leer en drie studiomusici uit Keulen. Het zijn de Chilenen Tato Gomez drums en zang en Mario Argandona basgitaar en zang en de Japanner Paul Shi- gihara gitaar. Van Leer heeft lange tijd plannen gehad om een derge lijke mis te componeren; hij is pas begonnen toen hij over uitvoerenden beschikte die het werk goed aankonden. De rock-mis is bedoeld als vredes boodschap. Door zijn nog altijd niet hele maal opgehelderde 'collabo ratie' met Stalin is Maxim Gorki lange tijd doodgezwe gen. Voor links was hij te rechts, voor rechts te links. De onweerlegbare kwaliteit van zijn literaire werk heeft hem de afgelopen jaren toch de aandacht gegeven die hij verdient. Een aantal van zijn toneelstukken wordt nog al tijd gespeeld, zijn romans worden weer uitgegeven. Het nu verschenen Kinderja ren uit 1912 is het eerste van een autobiografische trilogie die verder bestaat uit Onder de Mensen uit 1914 en Mijn universiteiten uit 1922. Kinderjaren wordt een van Gorki's beste werken gevon den. Het is een schitterende terugblik die veel vertelt over de ontwikkeling van een kind tot volwassen* en aangrijpend boek ook r v moeizame familierelati led over het gewone lev* on Rusland aan het eind v vorige eeuw. Tegelijker] Kinderjaren echter een dat de aanzet tot de Mi sche revolutie begrij maakt. Meer dan in d( ken van zijn merei aristocratische tijdge vindt men in die van d mermanszoon Gorki d< dagelijkse werkelijkhe schreven. Zonder plich ge verheerlijking ove van het proletariaat er der neerbuigend medel Maxim Gorki: Kim ren. Uitg.: Het Spet Prisma Klassieken. 14,Gebonden ui 37,50. Het museum van Napels. dat bij de zware aardbeving van november vorig jaar zwaar werd beschadigd, is vorige week heropend. Het instituut, dat vooral belang rijke vondsten uit de opgra vingen van Pompei en Her- culaneum bevat, bezit een van de bekendste verzame lingen antieke kunst. De jonge Haagse orgs Marieke Stoel conct zondagmiddag 3 janai het orgel van de Hod kerk te Den Haag. Med king verleent het Kerl Symphonie Orkest o.l.vH; Megens. Op het progn staat o.m. een orgelci^, van Handel. M Zo is dal vandaag de dag Je kunt een kleuren-TV maar beter hurt dan kopen Geen financieringskosten, geen rente en aflossingen, geen langlopende verplichtingen (minimum huurtermijn slechts 6 maanden), geen iten. eenmalige installatiekosten f 50- Skala kleurkiiken met een modern 36.48 of 51 ci f 2^0 méér) Met 365 dagen se Het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) stelt de ongeveer vierhonderd plaatselijke ker nen een democratischer struc tuur voor waardoor de ker nen meer invloed op het lan delijk beleid kunnen uitoefe nen. Het beraad, dat drieënt wintig afgevaardigden van de negen deelnemende kerken telt, is van mening, dat de vredesbeweging een voluit democratische beweging moet worden. De band met de ker ken behoeft daaronder niet te lijden. Over dit voorstel wordt beslist op 21 en 22 mei wanneer de eerstvolgende landelijke bij eenkomst wordt gehouden. Voordien kunnen kernen en regiovergaderingen hun com mentaar op dit onderwerp le veren. Het vredesberaad acht het verstandig een volledig gede mocratiseerde structuur gelei delijk in te voeren. Als een eerste stap ziet het de instel ling van twee nieuwe orga nen: een campagneraad en een dagelijks bestuur. In het eerste orgaan komen de ver tegenwoordigers van de ker nen, de leden van het beraad en de medewerkers van het secretariaat. In de campagne- raad wordt overleg gevoerd over de koers van de campag ne. Bij duidelijke meningsver schillen tussen de vertëgen- woordigers van de kernen en de leden van het beraad komt het beraad met een gewijzigd voorstel. Het dagelijks bestuur bestaat in het voorstel uit leden van het beraad, de campagneraad en de werkgroepen. Het dage lijks bestuur moet de werk zaamheden coördineren bin nen het IKV en de campagne. Het wordt verder belast met de beleidsvoorbereiding en de uitwerking van besluiten van beraad en campagneraad. Omdat er in de formele rela tie van het IKV met de ker ken niets verandert, verwacht het beraad dat de kerken po sitief zullen reageren op de voorstellen om de „basis" bij de besluitvorming te betrek ken. In het IKV werken offi cieel samen de Doopsgezinde Broederschap (twee vertegen woordigers), de Evangelisch- Lutherse kerk (twee), de Evangelische Broedergemeen te (geen vertegenwoordiger), het Genootschap der Vrien den (twee), de Gereformeerde Kerken in Nederland (vier), de Nederlandse Hervormde Kerk (vijf), de Oud-Katho lieke Kerk (een), de Remon- Het IKV voert sinds voorjaar 1980 gesprekken met de ne gen kerkgenootschappen over het beleid. Het is de bedoe ling, dat deze gesprekken worden voortgezet aan de hand van voortgangsrappor ten over het IKV-werk. De officiële vertegenwoordigers van de kerken hebben daar naast de opdracht het beleid en de activiteiten van het IKV bij hun kerk toe te lich ten en te verdedigen en an derzijds de wensen van hun kerk in het beraad aan de orde te stellen. Behoefte aan nieuwe bijbelvertaling voor kerkelijk gebruik onderzocht Het moderamen van de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft aan de hervormde classicale vergaderingen, predikanten en kerke raden een enquêteformulier gezon den, dat betrekking heeft op de be hoeftepeiling naar een nieuwe kerk bijbel. Het moderamen heeft dit gedaan op verzoek van de Raad voor Contact en Overleg betreffende de Bijbel (RCOB). Deze raad is een samenwer kingsverband van een groot aantal Nederlandse kerken en bijbelorgani- saties, waarin de belangrijkste vragen aan de orde komen rondom bijbelver taling, bijbelverspreiding en het ge bruik van de bijbel. Aan alle kerken, christelijke geloofs gemeenschappen en bijbelorganisaties heeft de RCOB de vraag voorgelegd of er behoefte bestaat aan een nieuwe bijbelvertaling voor kerkelijk gebruik, die met name de vertaling van 1951 van het Nederlands Bijbelgenootschap zou kunnen opvolgen. De raad vraagt zich in dit verband af of er dan niet meteen een gemeenschappelijke bij belvertaling voor kerkelijk gebruik voor het gehele Nederlandstalige volk gemaakt zou kunnen worden. Een dergelijk groot project is echter alleen mogelijk als daarvoor een dui delijk draagvlak aanwezig is in de Ne derlandse kerken. De RCOB heeft daarom alle kerken, christelijke ge loofsgemeenschappen en bijbelorgani saties gevraagd op allerlei niveaus na te gaan welke gevoelens er leven ten aanzien van een mogelijke nieuwe bij belvertaling voor kerkelijk gebruik. Het hervormd moderamen acht dit een belangrijke zaak en stelt daarom in zijn brief de classicale vergaderin gen voor om in mei volgend jaar de enquêtevragen te beantwoorden. In de maanden januari tot en met april zou daaraan dan gewerkt kunnen worden in de hervormde gemeenten, zodat een „brede kerkelijke discussie" over deze zaak zou kunnen ontstaan. Tijdens de najaarsvergadering van de hervormde synode in 1982 kunnen de vragen dan nogmaals aan de orde ko men en kan een definitief antwoord worden gegeven. Spanningen in kerk van Zweden rond kwestie vrouw in het ambt In de lutherse staatskerk van Zweden dreigt een scheuring te ontstaan. De groep „Kerkvernieuwing" onder aan voering van bisschop Bertil Gërtner wil een eigen synode gaan vormen als niet spoedig een oplossing wordt ge vonden voor de problemen rond de vrouw in het ambt in de Kerk van Zweden en rond de verhouding tussen kerk en staat De groep „Kerkvernieuwing" stoot zich het meest aan de kwestie van de vrouw in het ambt. Tijdens de eerst volgende synode van de Kerk van Zweden in het vooijaar van 1982 zal namelijk worden gestemd over de zo genaamde „gewetensclausule". Deze clausule is vastgelegd in de Zweedse wet en verleent mannelijke predikan ten het recht te weigeren samen te werken met vrouwelijke collega's en andere vrouwelijke ambtsdragers. De kans bestaat echter, dat tijdens de "komende synodevergadering zal wor den gestemd vóór afschaffing van deze clausule. Als de Zweedse wetge vers dit advies van de kerk zullen overnemen, zullen mannelijke predi kanten die niet met vrouwen willen samenwerken, moeten uitkijken naar een andere baan, met dien verstande, dat een regeling zal worden getroffen voor diegenen, die dan al predikant zijn. Jonge predikanten die net begin nen zullen zich echter aan de nieuwe wet moeten aanpassen. Bisschop Galtner en zijn aanhangers zijn tegenstanders van de vrouw in het ambt en dreigen met kerkscheu ring als het afschaffen van de gewe tensclausule wordt aanvaard. Gartner is tevens voorstander van een ver doorgevoerde scheiding van kerk en staat De kerk dient, naar zijn mening niet, zoals dat momenteel in Zweden het geval is, banden met de staat te hebben waardoor de staat rechtstreeks invloed kan uitoefenen op de kerke lijke structuur. Bisschop Gartner kwam al vaker in het nieuws door zijn optreden tegen abortus, alcoholis me. druggebruik en criminaliteit. Korte metten Het bestuur van de stichting Samenwerking Nederlandse Vrouwelijke Religieuzen noemt het dreigen met ver nietigingswapens principieel onaanvaardbaar. De ontwik keling van wapensystemen en de gedachten die daaraan ten grondslag liggen zijn, naar de mening van het bestuur, in strijd met de opdracht om Gods schepping tot voltooiing te brengen. Het bestuur van de SNVR een overkoepe lende organisatie van onge veer 21.000 vrouwelijke reli gieuzen schrijft dit in een reactie op de kernwapenvra- gen van de bisschoppen. Het ziet in het voorstel van het IKV een teken van hoop en vraagt de bisschoppen deze hoop met hun bijzonder gezag te bevestigen en te zegenen. Ed Heesbeen (32) uit Zoeter- meer wordt per 1 januari eindredacteur van het Bis domblad van het bisdom Den Bosch. Tot nu toe werkte hij als redacteur bij het maand blad „Bedrijfsdocumentaire" van de uitgeverij Ten Hage in Den Haag. Drs. H. W. Schilperoord uit Berkel en Rodenrijs is door de Raad voor de Zending van de Nederlandse Hervormde Kerk benoemd tot districtsse cretaris/missionair toeruster in de provincie Zuid-Holland. Drs. Schilperoord studeerde westerse sociologie en is nu staffunctionaris bij de Stich ting voor Jeugd, Gezin en Sa menleving in Rotterdam. Hij zal per 1 maart zijn werk gaan verrichten vanuit het bureau van de Provinciale Kerkvergadering van Zuid- Holland in Schiedam. Elsevier sluit het jaar af met een politieke enquête. Conclu sie: 78 pet. van de stemgerech tigde Nederlanders ziet het werkgelegenheidsplan van Den Uyl mislukken. En 75 pet.' is ervan overtuigd dat de so ciale uitkeringen zullen wor den verlaagd. Onthutsende cij fers voor een kabinet, dat na lang touwtrekken gelijmd werd, hetgeen 75 pet. een droevige vertoning vindt. „Een beetje hechte vertrou wensbasis blijkt deze regering niet te hebben", concludeert het blad. Elsevier onthult dat zich ge ruisloos een nieuwe piraat heeft aangediend: de lichtnet- piraat. „Ongestraft kan hij met draadloze afstandsbesturing geavanceerde elektronische apparatuur in en om huis ont regelen. PTT en elektriciteits bedrijven staan machteloos. De bestaande voorschriften zijn ontoereikend". Pessimisme in het blad over Polen. „In Tsjechoslowakije staan de mensen niet urenlang in de rij. Iedereen heeft werk en de Charta-beweging is doodgelopen in het net van de geheime politie en de angst van de doorsnee-burger, om meer te willen dan voldoende eten en een ongestoorde nachtrust. Daar zal het in Po len denkelijk ook op uit draaien". De rest van het blad is gewijd aan terugblikken in woord en beeld op 1981. Hervormd Nederland voor spélt: „Het is ridicuul te den ken dat wat Solidariteit verte genwoordigde aan vernieu wing en meer vrijheid, nu de finitief het onderspit heeft ge dolven. Zo gemakkelijk zullen de Polen het de reactionaire en onderdrukkende kr niet maken". Een ander artikel consl dat sport meer brengt leen gezondheid. „Het dat Sociale Zaken als van sportongevallen ui loopt volgens de meest zichtige schatting teg f 250 miljoen per jaar.i onderzoek naar de o1 van de ongelukken en strijding ervan staat noj kinderschoenen". Elders wordt beschrevf fraude de samenlevin dreigt en het zwarte cir democratie en het recht aantast. „Het slecht fun ren van allerlei rijksdi betekent een enorme v ling van gelden, van kracht, van goede bef gen, van motivaties die worden gemaakt. De zw in de samenleving zijn dupe van, de sterksten ken er profijt van". De ontwikkelingsec Roelf Haan tenslotte, geïnterviewd over I Amerika. „Het is telf lend te constateren, dat Nederland theologie wo dreven alsof er geen Wereld bestaat. Alsof 1 altijd om een gesprek ander zou gaan. De ar de ander bij uitstek is d de Wereld, de onderdl de gemartelden, de ten". Van de overige weekbll deze rubriek geen bespl omdat ze in verband I feestdagen niet versd De meeste opinieblade ben vorige week een i nummer uitgebracht.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6