Rijnland handelde onzorgvuldig in wijk Boekhorst Warmondse chauffeurs terug uit Polen Geestelijk gehandicapt meisje tekent kalender REGI0(J0UR)NAAI REGI0U0UR1NAA REGIO z UITSPRAAK GESCHILLENCOMMISSIE: Extra bezuinigingen in Leiderdorp Anti-Caspergroep weer actief in Alkemade Uitslaande brand in woning LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 DECEMBER 1981 PAi X M I) VV I) Een tekening uit de door Marian Block gemaakte kalender: een in bloei staand landschap, met in de verte een molen. De tekening hoort bij de maand mei. NIEUWVEEN Marian de Block is een geestelijk gehandicapt meisje, dat in Huize Ursula woont. Tijdens de tekenlessen kan zij bijzonder goed uit de voeten. Dat heeft geresulteerd in het maken van een kalender. Op zich niet zo heel bijzonder, ware het niet dat de kalender van een dusdanige kwaliteit is, dat hij te koop wordt aangeboden. Huize Ursula is een grote inrichting voor geestelijk gehan dicapten. Het complex ligt verborgen achter de doorgaande route door de gemeente. Ursula is zo groot, dat men zeker 10 minuten moet lopen om van het ene naar het andere uiteinde van het terrein te lopen. Ergens middenin dit enorme complex staat een gebouw dat 'Eekhoorn' heet. Daar 'werkt' de 26-jarige Marian, wiens grootste hobby te kenen is. Bij het uitoefenen van die liefhebberij wordt ze geholpen door haar haast fotografische geheugen. Als ze iets eenmaal gezien heeft, kan ze dat op papier zetten. In de afdeling waar Marian zit, kunnen de bewoners overdag lichte industriële arbeid doen. Dat werk wordt afgewisseld met creatieve bezigheden en sport. De groep woont in een paviljoen, dat als een groot huis is ingericht. Tijdens de creatieve uurtjes kwam Marian's aanleg voor tekenen naar voren. Zij deelt haar hobby met haar begeleider Piet Hoog- ervorst, zelf een verwoed tekenaar. Hoogervorst werkte vroeger als kweker, maar veranderde enige jaren geleden van baan. Hij werd bij Huize Ursula aangesteld als mede werker van het vervoer. Later ging hij 'echt' met de bewo ners werken. Door Hoogervorst's tekenlessen kan Marian nu niet langer alleen met viltstiften tekenen, zoals ze dat op school gewend was, maar ook pentekeningen en olie verfschilderijen maken. Volgens Piet Hoogervorst is het vrij gebruikelijk, dat geestelijk gehandicapten op een spe ciaal terrein goed ontwikkeld zijn: „Marian functioneert verstandelijk weliswaar op een niveau, dat je van een leer ling van de le of 2e klas van de lagere school kan ver wachten, maar op tekengebied kan ze prima uit de voe ten". Als bewijs daarvan toont hij een groot aantal kaarten en platen en vertelt iets over zijn ervaringen en de strui kelblokken bij de tekenlessen: „Perspectief bijvoorbeeld, dat was moeilijk voor haar. Ze kan dat abstracte begrip niet bevatten. Maar ook dat gaat steeds beter, er komt steeds meer diepte in haar tekeningen". Nog voor Hooger vorst is uitgesproken, komt Marian binnen. Wat norsig vraagt ze wat Piet Hoogervorst met haar tekeningen doet. Besloten wordt het gesprek in een andere ruimte voort te zetten. Dat is nodig, omdat al eerder is gebleken, dat het meisje van dergelijke belangstelling voor haar werk volko men overstuur raakt. Hoogervorst beleeft veel plezier aan het ontwikkelen van de mogelijkheden van een meisje als Marian. Via het be-, wust laten kijken naar objecten en haar te wijzen op tech nische 'tekentrucs', probeert hij haar werken te perfectio neren. Daardoor krijgt ze nog meer plezier in dat creatief bezig zijn. De door Marian getekende kalender toont aan, dat ook de prestaties daardoor verbeteren. De door Marian gemaakte kalender is te koop. Inlichtingen kan men krijgen door na zes uur te bellen naar Piet Hoog ervorst (01723-8459). M D W Januari in beeld gebracht. NOORDWIJKERHOUT Het Energiebedrijf Rijnland heeft onzorgvul dig gehandeld en moet de kosten van het rechtsge ding, aangespannen door twee bewoners van de wijk Boekhorst, betalen. Door deze uitspraak van de geschillencommissie o- penbare nutsbedrijven zijn de wijkbewoners in het gelijk gesteld. In augustus dienden de twee bewoners, de heren P.J. Baltus en M. Leeuwis, een klacht bij de commissie in, omdat de energiebedrijf eiste dat zij hun elektrische installaties laten aarden op een aardelektrode, aan te brengen door erkende installateurs. Als de bewoners dit niet zouden doen, zou de stroomafvoer worden afgeslo ten. De installaties waren vol gens het energiebedrijf nog geaard op de waterleiding. De aanleiding tot deze eis van het energiebedrijf is dat veel wa terleidingbedrijven ertoe over gaan de metalen leidingen te vervangen door leidingen van. kunststof. .De situatie wordt daardoor volgens Rijnland le vensgevaarlijk, omdat kunst stofleidingen geen stroom ge leiden en dus niet als aarding kunnen dienen. Het waterleidingbedrijf heeft zich ook nog in de discussie gemengd. Het stelde dat de 25 jaar oude waterleidingen in Boekhorst nauwelijks gietijzer bevatten en dus nooit als aar ding hebben kunnen dienen. De woningen zouden zijn geaard op het gasleidingennet, omdat de water- en gasleidin gen aan elkaar gekoppeld zijn via gasboilers en -geisers. Het energiebedrijf antwoordde daarop weer dat aarding via het gasnet levensgevaarlijk is. De heren Baltus en Leeuwis wierpen zich onmiddellijk op als spreekbuis van de bewo ners van de 160 woningen in de wijk. Dat gebeurde begin maart, toen de bewoners een brief in de bus kregen waarin Rijnland eiste dat de aardelek- trodes voor 23 maart waren aangebracht bij de woningen. De twee vertegenwoordigers stellen dat in andere gemeen ten speciale regelingen in het leven zijn geroepen voor deze operatie en dat het de bewo ners daardoor minder geld kost. Gemeenschappelijk aan leggen zou elke bewoner in de kosten schelen. Gesprekken met de gemeente en het energiebedrijf leverden echter niets op en de Boek horstbewoners werden in juli geconfronteerd met contro leurs van Rijnland. De meeste betrokkenen waren met va kantie, maar de thuisblijvers kregen te horen dat een aarde lektrode binnen veertien da gen moest zijn aangebracht, want anders werd de elektrici teit afgesloten. Zij hebben noodgedwongen dus de instal latie moeten laten aanbrengen. De bewoners hebben bij de ge schillencommissie geëist dat het energiebedrijf toegeeft, verkeerd te hebben gehandeld en dat het in de toekomst de bewoners direct zal betrekken bij soortgelijke zaken. Verder willen zij een financiering, een tegemoetkoming in de kosten en eventueel een afbetalings regeling. Die eisen zijn niet toegewezen. De geschillencom missie heeft alleen geoordeeld over de klachten van de heren Baltus en Leeuwis en daarbij gesteld dat het energiebedrijf hen de 45 gulden die de aparte aanleg van de aardelek trode hen heeft gekost moet betalen. Burgemeester Hendrlckx reikt de tegels uit. WARMOND Burge meester Hendrickx ont ving gisteren de chauf feurs die met het grote voedselkonvooi naar Po len zijn geweest. Op initia tief van een enthousiaste Warmonder, de heer Van der Spruit, werd besloten de drie chauffeurs van de firma Keijzer te verblij den met een Warmondse tegel. Deze tegel wordt uitsluitend uitgereikt aan inwoners van Warmond die een uitzonderlijke prestatie hebben geleverd en B én W waren van me ning dat de chauffeurs die onderscheiding ruim schoots hebben verdiend, genschap in Polen want er moest vaak urenlang gewacht worden op toestemming om door te rijden na een controle. Op een parkeerplaats hebben de wagens 36 uur moeten wachten. De Warmondse chauffeurs noemde de bevolking uiterst vriendelijk. De Polen bleken erg blij met de voedseltran- sporten. In de steden blijkt de behoefte aan voedsel veel gro ter te zijn dan op het platte land. De chauffeurs waren wel van mening dat het contact tussen de buitenlanders en de stadsbevolking zoveel mogelijk werd voorkomen door de poli tie en militairen. Iedere bewe ging werd gecontroleerd en bij even afwijken van de voorge schreven route werd direct in gegrepen. Zij maakten vrijwillig de tocht naar Polen in zeer onzekere omstandigheden. De heren Keijzer, Van Loon en Kerk vliet vertelden in het gemeen tehuis nog eens hun verhaal. De avond voordat de War mondse chauffeurs in Katowi ce arriveerden waren negen mensen doodgeslagen. Per soonlijk voelden de Warmon- ders zich niet bedreigd maar wel was de situatie gespannen. Vaak werden de wagens en papieren gecontroleerd en ie dereen die zich maar enigszins verdacht gedroeg, verdween voor enkele uren in het poli tiebureau. Zelfs een in Ameri kaanse kleuren geschilderde vrachtwagen was al voldoende voor urenlange verhoren. Ge duld was een belangrijke ei- LEIDERDORP Het so ciaal-culturele werk en de sport in Leiderdorp moe ten volgend jaar met extra bezuinigingen rekening houden. Dat blijkt uit een voortgangsbericht van de adviesgroep Sociaal-Cul turele Planning. Bij de op stelling van de gemeente begroting werd nog uitge gaan van de nullijn. Een sluitende begroting blijkt echter niet haalbaar te zijn. Een korting van f 20.000,door het mi nisterie van CRM op de rijksbijdrage voor het so ciaal-culturele werk ligt de adviesgroep zwaar op de maag. Tot de tegenvallers behoort ook een bezuiniging op de rijksuitkeringen voor gymnas tieklokalen en sportzalen ten behoeve van het gebruik door het onderwijs. De gemeente denkt een bedrag van f 45.000,minder te ontvan gen. Het ministerie van On derwijs en Wetenschappen is van mening dat dit bedrag in zijn geheel door de sport moet worden opgebracht. Gezien het bedrag dat hiermee is ge moeid, komen de sportclubs vermoedelijk voor onoverko melijke problemen te staan. De adviesgroep die zich bezig houdt met opstellen van een ontwerp-plan en ontwerp-pro- gramma in het kader van de wet specifiek welzijn denkt hiermee rond 1 maart 1982 klaar te zijn. De vertraging de aanvanke lijke streefdatum was 1 januari 1982 heeft, zoals bekend, geleid tot het aftreden van de voorzitter van de adviesgroep mr. F. Th. de Graaf, die van wege de geringe ambtelijke ca paciteit niet langer verant woordelijk wilde zijn voor de voortgang van het plannings proces. Op dringend verzoek van het college is de heer De Graaf lid van het college ge bleven. De nieuwe voorzitter, gemeentesecretaris A. M. Wil- lems, is er intussen in geslaagd van het college een extra amb telijke medewerker voor het planningswerk los te krijgen. Om geen verdere vertraging op te lopen bij het opstellen van het sociaal-culturele plan en programma heeft het colle ge moeten besluiten de sport buiten beschouwing te laten. De sportplanning zal op een andere wijze ter hand worden genomen. De adviesgroep zal zich ook buigen over het opstellen van een meerjarenraming 1982 t/m 1985 van de kosten die de uit voering van het plan met zich brengt. De gemeente Leider dorp is niet de enige gemeente die problemen met de wel zijnsplanning heeft. Het minis terie van CRM heeft daarom alle gemeenten uitstel voor de indiening van het plan, dat door de gemeenteraad moet worden vastgesteld, verleend tot 1 maart 1982. ALKEMADE Woning bouwvereniging „Alkemade" heeft gisteren bij alle aangeslo tenen op een Gemeenschappe lijke Antenne Installatie (G.A.I.) een enquêteformulier in de bus gedaan. In dit for mulier wordt gevraagd of men de bestaande G.A.I. in stand wil houden of deze wenst over te dragen aan Casper dan wel zelf voor signaalontvangst gaat zorgen. Direct er achteraan kregen de inwoners van de Veense Vo gelwijk wederom bericht van actiegroep „Hou Casper buiten de deur In dit bericht was een artikel onder de kop: „Prijs kabelabonnement dreigt te exploderen" uit de Consu mentengids van december 1981 overgenomen, alsmede enige andere kranteartikelen met alarmerend nieuws over verwachte kostenstijgingen bij de kabeltelevisie. Volgens de folder van de actiegroep, die het advies geeft: „Bezint eer ge aan Casper begint", staat dat de overrompelingstactiek, die de kabelmaatschappijen in hun jacht op abonnees toepas sen en de nauw verholen aan- sluitdwang steeds meer men sen tegenstaat. Zo verwacht men dat het bin nenkort gedaan zal zijn met de kosteloze doorgifte van (bui tenlandse) speelfilms, waar door flinke verhogingen van de kabeltarieven in het ver schiet liggen. Voorts dreigen de kosten van het weren van piraten op de abonnees te wor den afgewenteld. In de folder staat dat de kabel de twee Ne derlandse T.V.-netten niet be ter op het scherm zal brengen dan de eigen of de gemeen schappelijke antenne dat doet. Bovendien wordt doorgifte van buitenlandse programma's niet gegarandeerd. De kwali teit ervan zou sterk afhanke lijk van het weer zijn. De doorgifte van F.M.-radiopro- grarïima's via de kabel kent beperkingen,, met name een minder goed stereo-effekt en ruis bij stereouitzendingen. De actiegroep zet zich net als de consumentenbond af tegen de verkapte dwangmaatrege len, die woningbouwvereni gingen en kabelmaatschap pijen opleggen. De Consumen tenbond adviseert huurders, die liever willen blijven profi teren van een gemeenschappe lijke antenne „georganiseerd" dwars te gaan liggen zodra zij de kabel op zich af zien ko men. De anti-Casper actie groep haalt in haar folder voorts een plan van staatsse cretaris Van der Doef aan, die de P.T.T. opdracht wil geven alle kabelnetten in ons land aan elkaar te koppelen. De kosten (enkele tientallen mil joenen guldens) zouden in re kening gebracht dienen te worden bij de exploitant van lokale en regionale kabelnet ten. In de praktijk zou dit een abonnementsverhoging voor de kijker van enkele guldens per maand betekenen. Dit laatste is dan nog exclusief verhogingen door auteursrech ten, het weren van piraten en het leveren van meer buiten landse zenders. Nieuwjaarsreceptie (1) De gemeente Voorschoten houdt maandagavond nieuwjaarsreceptie in het gemeentehuis aan de Lei weg 25 in Voorschoten. Alle Voorschotense bur zijn daar welkom, er zullen geen speciale uitnodi gen worden verstuurd. De receptie vindt plaats in raadzaal van acht tot tien uur. Nieuwjaarsreceptie (2) De nieuwjaarsbijeenkomst van de gemeente Ter Aar maandag 4 januari tussen half negen en tien uur gehout De receptie wordt gehouden in het gemeentehuis, f kan men bovendien kennis nemen van kunstwerken mevrouw Kraak (wandkleden). Magda Potma (potten\ ken), Stefan Buys (beeldhouwwerk) en Els van Fi (beeldhouw- en boetseerwerk). Nieuwjaarsreceptie (3) De nieuwjaarsreceptie van de gemeente Alphen den Rijn wordt 4 januari in zwembad De Thermen houden. De receptie begint om acht uur en duurt\dia tien uur. Het geheel wordt muzikaal omlijst g e Nieuwjaarreceptie (4) IJ11 lek Het gemeentebestuur van Lisse houdt zaterdag 2 jan Ki£ nieuwjaarsreceptie. Dat gebeurt tussen vieren vijf uue™ De Voorhof aan de Bondstraat. ze m Nieuwjaarsreceptie (5) Gedeputeerde staten van Zuid Holland houden mi110 dag 4 januari tussen drie en zes uur een nieuwjaat ceptie in het Provinciehuis aan de Koningskadi Den Haag. *ar uja Nieuwjaarsreceptie (6) De nieuwjaarsreceptie van de gemeente Hazerswi wordt maandag 4 januari tussen acht en negen uur in\ gemeentehuis gehouden. Kerstboomverbranding (1) De gemeentelijke reinigingsdienst in Voorschoten jP beert elk jaar zoveel mogelijk kerstbomen te verzar len om die op een centrale plaats te verbranden. (®n. dat desondanks elk jaar weer her en der bomen tf n den gevonden, beeft de gemeente besloten dit jaar I00 de verbranding een loterij te verbinden. Voor elkrfcl geleverde boom wordt een lootje gegeven. Op 4 en £z' nuari kunnen de bomen tussen kwart over ee/i-d, kwart over drie worden ingeleverd bij de afdeling>h( plantingen aan het verlengde van de Thorbeckelafa De bomen worden 5 januari om zeven uur in brandou stoken achter het hoofdgebouw van de Reinigi&c dienst aan de Koninklijke Marinelaan. Om half $n wordt de trekking van de loterij in de kantine ged%n Ica Kerstboomverbranding (2) Inwoners van Ter Aar kunnen hun kerstbomen maandtzc. januari vanaf vier uur op twee plaatsen in de gemeentmu leveren. Een uur later worden begint de kerstboomleb branding. Dat gebeurt in Langeraar aan het Kerkpad izi ter de Unico en in Aardam op het perkeerterrein 1 voetbalvereniging TAVV. Kerstbomenverbranding (3) De kerstbomen worden in Hazerswoude op maandI januari onder toezicht van de brandweer verftrj Dat gebeurt om kwart over vijf aan de Herenla. Hazerswoude-dorp en in de wijk Zonneveld aaibu Rijndijk. Voor beide delen van de gemeente geldt,\c\ de jeugd vanaf vier uur de bomen, die per stuk j,g dubbeltje opbrengen, kan inleveren. j Ie Kerstboomverbranding (4) in De Leiderdorpse kerstboomverbranding wordt 4 jarb\ om zeven uur aan de Muzenlaan gehouden. Bomen kur^n zowel op het verbrandingsterrein als aan de Van Gfa straat bij De Scheppingskerk worden ingeleverd. Elkeg, mensjouwer krijgt per boom een lot, waarmee meegespf^< kan worden in een loterij. Er zijn waardebonnen van C tig en vijfentwintig gulden te verdienen. |ai u. Kerstboomverbranding (5) Ook in Leidschendam worden 4 januari de kerstb verbrand en wel op het terrein tegenover het sportt plex 'De Fluit'. Iedere ingeleverde boom geeft rechl een lot De bomen kunnen vanaf drie uur worden i leverd en om half acht worden ze in vuur en vla, zet Loos alarm Even over acht uur werd Zoeterwoude gisteravond schrikt door sirenegeloei. Bij de Leidse brandweer wal melding binnengekomen dat in de woonwijk Western een keuken in lichterlaaie stond. Met twee wagens men uitgerukt, maar op de bestemde plaats gekort bleek er niets aan de hand te zijn. ie li' Nieuwjaarsinstuif In 't Centrum aan de Schenkelweg in Zoeterwc wordt vrijdag 1 januari een nieuwjaarsinstuif gel den. Van een tot drie uur kunnen alle Zoeterwoud ren er terecht om vrienden en bekenden een gelul nieuwjaar te wensen. Een rustig achtergrondmuzii zal voor de nodige sfeer zorgen. Nieuwjaarsdisco L „Our House" in Roelofarendsveen gaat de jaarwisseling gepaste wijze vieren. In de nacht van donderdag op vrjt wordt een grandioze disco gehouden, die zal worden r zorgd door de vaste huisdiscjockeys. Het motto zal r Wat bracht '81 muzikaal (niet)?". De toegangsprijs toW jongerencentrum is tien gulden, wanneer men het korf de half jaar tevens lid wil worden van het centrum of I' gulden, wanneer men alleen deze happening wil bijwol li Nieuwjaarsconcert l „Intensive Care" en de rockdichter Ton Lebbink den zaterdag 2 januari op in „Our House". De toegaf prijs voor dit nieuwjaarsconcert is zeven gulden P tig en voor leden vijf gulden. LEIDERDORP Een uitslaande brand in een woning Berkenkade heeft vanmorgen vroeg een gezin dakloos ge Het vuur ontstond rond half vijf in de schoorsteen van d haard, ter hoogte van de eerste verdieping. Vanaf die eerste etage greep het vuur snel om zich he brandweer had het vuur spoedig onder controle, maar k voorkomen dat zolder en dak in vlammen opgingen. Ni van de 5 bewoners raakte gewond. De schade is aanzien

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4