onderhandelingen Whlesa stemt in met ionden peilen ereidheid )t actie olitie A'dam Kiezers zien banenplan niet zitten 9 benzine- prijs sneller omlaag Nipo/Elsevier-enquete: Politie zocht naar Verkoop vuurwerk op zelfde peil als vorig jaar man in berehuid Ook tv in cellen strafgevangenis in Scheveningen SANCTIES VS TEGEN SOVJET-UNIE J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Woensdag 30 december 1981,72e jaargang no. 22155 Prinses Juliana verschijnt vanavond in het jaaroverzicht op Ned. I tussen 19.00 en 21.30 uur om het Jaar van de Ge handicapten af te sluiten. Op Ned. II om 20.32 uur uitrei king van VOO-onderscheiding aan artiesten en om 23.15 uur Britse persiflage op het nieuws. Veel bewolking en enige tijd regen. Minimumtempatuur omstreeks 4 graden, middag- temperatuur circa 7 graden. Matige naar zuid draaiende wind. Zon op 08.49 Uur, zon onder 16.37 uur. Scheveningen hoogwater 5.50 en 18.03 uur, laagwater 1.23 en 14.02 uur. TERDAM Bij voldoende steun van de leden volgende week bij de hoofdstedelijke politie ac- an start, die georganiseerd worden door een actie- lité van bondsbestuurders. Alle georganiseerde emensen in Amsterdam - ongveer 95 procent van >taal - krijgen een dezer dagen een enquêteformu- n de bus, waarin zij kenbaar kunnen maken of zij d zijn aan deze acties mee te doen. n ander is voortgevloeid uit de ledenvergadering van december, waarbij een resolutie werd aangenomen n van minister Van Thijn van binnenlandse zaken - op eel kritiek was- wordt geëist om vóór 31 december te «n over de drie voornaamste eisen van de Amsterdam- neentepolitie. Die zijn: versterking met 1000 man, ver ing van het werkklimaat middels een duidelijk beleid in toeslag van 500 gulden per maand in verband met ""idere werkomstandigheden. De afdelings- en hoofdbe- igp van de gezamenlijke politiebonden hebben een com- 3|J gevormd ter voorbereiding van acties. Begin volgende zal bekend worden of de acties op voldoende steun uit orps kunnen rekenen. Om wat voor acties het precies jis nog niet bekend, maar Wallij Duursma, een van de I van het actiecommité, zei wel dat een werkstaking ppig nog niet wordt overwogen. Ïtse treinbestuurders nfclGEN MET STAKING EN De Britse treinbestuurders hebben gisteren aange- jd, dat zij op 13 en 14 januari staken uit protest tegen de ing van de directie van de spoorwegen van een produkti- eslag van 3 procent. De ontwrichting van het treinver- Engeland zou op 4 januari al kunnen beginnen, omdat id het treinpersoneeel met ingang van die dag alle over heeft verboden. De Britse spoorwegen hebben de 3 pro iet willen uitkeren, omdat de bestuurders volgens hen niet i ingestemd met een produktiviteitsafspraak, die flexibe- .^irkuren zou toestaan. MEDEDELING AAN ONZE ABONNEES J donderdag 31 december 1981 zullen onze kanto- nom 16.00 uur gesloten zijn. DE DIREKTIE SIJTHOFF PERS Op het nippertje gered Twee leden van de Newyorske brandweer houden een 18-jarige jongen (wit t-shirt) vast, die op het punt stond van een 250 meter hoge bouwkraan te springen teneinde zichzelf van het leven te beroven. De brandweerlieden wisten de jongeman op andere gedachten te brengen en za gen kans hem veilig naar de begane grond te brengen. ault9 Jivan aar J is Een lationale an 52 au- Irnalisten de Re- geko- 1 tot de van het 1981. De n, die nu alleen in pa te ver- in is, zal e nd jaar Sin Ameri- orden ge teerd en ,«ht. Jeugdbendes opgerold ALMELO De politie van Almelo heeft een jeugdbende opgerold die 226 misdaden op haar rekening heeft. Er wa ren ongeveer dertig jongens bij betrokken, in leeftijd va riërend van 14 tot 21 jaar. De helft van hen is inmiddels in tehuizen geplaatst. Zij stalen portemonnees uit bejaardenhui zen, ziekenhuizen enz. en maakten voor 130.000 gulden buit. In Enschede is een even- grote jeugdbende te pakken ge nomen. Deze bende was goed voor 241 strafbare feiten. De lei der van deze groep was een jon gen van 14 jaar. Hoe groot hun buit was is nog niet becijferd, maar loopt ook aardig in de pa pieren. Beschoten jongetje aan been verlamd AMSTERDAM Het zevenja rige Amsterdamse jongetje dat vorige week samen met zijn moeder en zusje werd neerge schoten door de vader van het gezin, zal zijn leven lang aan een been verlamd blijven. De kogel die zijn overspannen va der afvuurde, bechadigde na het doorboren van het borstbeen en een long, een van de ruggewer- vels. De drie slachtoffers zullen psychiatrisch worden begeleid. Het gezin maakte de afgelopen twee jaren veel ellende mee als gevolg van de drankzucht van de vader. De toestand van de moeder en het dochtertje is ove rigens goed vooruit gegaan. Holland Duck Club organiseert ook vakantiereizen ALPHEN a/d RIJN De Holland Duck Club. de chauffeursvereniging waarvan momenteel de administratie wordt onderzocht op mogelijke verduisteringen, blijkt ook twéeweekse vakan tiereizen naar Amerika te organiseren. Onder de naam Custom Tours of America worden vluchten uitgevoerd door Trans American Airlines. Voor twee weken verblijf in Amerika plus de reis moet 3600 gulden worden betaald. De reizen moeten worden geboekt bij de Holland Duck Club, ten huize van de voorzitter, Wim Woudenberg. Het GAK in Amsterdam onderzoekt momenteel de activiteiten van Woudenberg die een WAO-uitke- ring geniet. Woudenberg is op het ogenblik op „stu diereis" in Amerika met een groep vrachtwagen chauffeurs. PVDA: DEN HAAG Minister Terlouw (Eco nomische Zaken) moet de benzineprijs elke twee weken met meer dan twee cent per liter verlagen. Alleen op die manier komt die prijs zo snel mogelijk overeen met de prijs die door steeds meer pomphouders wordt gehanteerd. Het PvdA-kamerlid Van der Hek heeft dit in schriftelijke vragen voorgesteld. Volgens hem zijn de witte pompen in staat winst te maken, ondanks de veel lagere prijzen dan de officiële. Dat bete kent, aldus Van der Hek, dat die officië le prijs te hoog is. Naar zijn mening wijst de prijsverlaging door Shell en Esso daar ook op. DEN HAAG Ruim driekwart van het Nederlandse kiezerspubliek gelooft er niet in dat minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) met zijn werkgele genheidsplan 60.000 banen kan scheppen. Dit blijkt uit een enquête die het NIPO in opdracht van Else- viers Magazine heeft gehouden. Het minste geloof in het banen plan huist bij de VVD (95 procent) en het CDA (85 procent). Maar ook binnen Den Uyls eigen partij, de PvdA, gelooft slechts 23 procent in het slagen van het plan. Bij D,66 is dat 20 procent en bij de leden van de vakbond FNV 24 procent. Uit de enquête blijkt ook dat 54 procent van de kiezers een belastingverhoging om het plan de financieren afwijst. Dat geldt zelfs voor diegenen die het kans van slagen willen geven. Het onderzoek wees te vens uit dat de kiezers verwachten dat de sociale uitkeringen volgend jaar omlaag gaan, ook al heeft het kabinet beloofd dat dit niet zal gebeuren. Minister Den Uyl vindt het overigens „teleurstellend, jammer en kortzichtig" dat de werkgevers niet wilen meewerken aan zijn banenplan. Ook de vakcentrales FNV („onvoorstelbaar") en CNV („onverstandig") hebben de houding van de werkgevers afgekeurd. DEN HAAG De handelaren in vuurwerk verwachten dat de verkoop van rotjes, zeven tigklappers, hemelbestormers, Bengaalse fakkels en vuurpij len dit jaar even goed zal gaan als bij de vorige jaarwisseling. Bij elkaar hebben ze ruim 3700 ton te verkopen tegen prijzen die ongeveer vijf procent ho ger liggen dan vorig jaar. Naar verwachting zullen de Neder landers daar weer 30 miljoen gulden aan besteden. De Federatie Vuurwerkhandel Nederland (FVN) wil dat er in ons land een nieuw vuurwerk- besluit komt. De huidige lijst van toegestaan vuurwerk is al dértig jaar oud en op grond daarvan werden duizenden kisten met Chinees vuurwerk in ons land geweigerd. Vol gens de FVN hebben de han delaren daardoor al voor ton nen schade geleden. Ook moet het wetsontwerp voor zwaar kqalvuurwerk snel van kracht worden, zodat de handelaren weten waar ze aan toe zijn. De ministerraad heeft onlangs een ontwerp-vuurwerkbesluit aan genomen om het lawaai van vuurwerk te beperken tot maximaal 150 decibel. Het afsteken van vuurwerk gebeurt niet altijd zonder on gelukken. In de voorgaande jaarwisseling liepen tenminste vijftien mensen oogletsel op. advertentie SL00PG0UD 13.50 per gram Legitimatie verplicht. Van Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden. LONDEN De bruine beer, waar de Londense politie vanaf kerstmis drie dagen naar heeft gezocht, was een grap van. iemand die zich in een berehuid had gehuld. De man had de huid voor een feestje gehuurd. Dit meldde gisteren het Engelse dagblad Sun. Volgens Sun heeft een zekere Ron in een anonieme boodschap gezegd, dat het idee om met een berehuid op straat te gaan in een cafe was ontstaan, „maar zou zich gerealiseerd hebben dat dit tot zulke gevolgen zou leiden SCHEVENINGEN Minister De Ruiter (Justitie) heeft beslo ten in meer inrichtingen voor langgestraften op hun eigen kosten televisietoestellen toe te staan in de celien. Behalve de al gegeven toestemming voor de inrichting Schutterswei in Alk maar mag er nu ook tv komen in cellen in de Scheveningse strafgevangenis, de inrichting Esserheem in Veenhuizen, Nor- gerhaven in Veenhuizen, Noorderschans in Winschoten, jeugd gevangenis Zutphen en in de gevangenis voor vrouwen aan de Singel in Amsterdam. Het gaat in alle gevallen om een experi ment. De minister sluit niet uit dat, als het project goed verloopt, later ook in ander gevangeniseen tv in de cellen wordt toege staan. 3l WARSCHAU WASHING TON Solidariteit-voorzitter Lech Walesa is bereid met de militaire machthebbers in zijn land te onderhandelen. Dat is vanuit Warschau vernomen. Of de militairen tegemoet zijn gekomen aan de eis van Wale sa dat het gehele bestuur van Solidariteit bij de gesprekken aanwezig moet zijn is niet be kend. Deze leiders van. Solida riteit werden op 13 december ;opgepakt en zitten nog steeds :gevangen. Verder is vanuit de Poolse regering vernomen dat generaal Jaruzelski begin ja nuari een sociaal-economisch >/an fcal ontvouwen, waarin 'oorwaarden staan waaronder en vakbond a la Solidariteit ou mogen werken. Voorlopig blijft in Polen ech ter de staat van beleg van kracht; reden voor de Ameri kaanse regering om na de sancties tegen Polen nu ook strafmaatregelen tegen de Sovjet-Unie af te kondigen. Van alle sancties: opschorting van de vluchten van Aeroflot op de VS; sluiting van het Sovjet-inkoopbureau in de VS; geen vergunningen voor de uitvoer van hoogwaardige technologieën; opschorting van de onderhandelingen over een nieuwe graanovereenkomst en martieme samenwerking; geen verlenging van samenwer kingsakkoorden en een verbod op de export van materiaal voor de aanleg van pijpleidin gen, heeft West-Europa alleen met de laatste te maken. Vol gens experts zal dit besluit de in Washington met afkeu ring bekeken aanleg van" de pijleiding voor Siberisch aard gas naar West-Europa enigzins vertragen. Maar alleen als de bondgenoten zich bij de maat regel aansluiten kan het ook voor de Russen zeer belangrij ke aardgasproject echt worden opgehouden. Vandaar dat pre sident Reagan heeft verzocht om een spoedzitting van de NAVO-ministers van buiten landse zaken. De bewindslie den moeten proberen de ver deeldheid over de te volgen Polen-politiek weg te nemen. De nu genomen maatregelen zijn zo ongeveer de laatste mo gelijkheden voor Reagan voor dat hij toekomt aan meer in grijpende sancties als. een to taal handelsembargo of het uitstellen van het wapenge- sprek in Genève, wat tot een ernstig conflict met de West- europese bondgenoten zou lei den. „Van dat probleem zijn we ons zeker bewust, maar als we vinden dat die druk op de Sovjet-Unie gerechtvaardigd is, zullen wij niet aarzelen ook die stappen te nemen", aldus een regeringswoordvoerder. Pagina 9; Bliksembezoek Poolse vice-premier aan Bonn. Leiders (mijnstakin gen door politie opgepakt President Reagan kondigde gisteravond niet alleen sancties af tegen de Sovjet-Unie, hij zette ook zijn handtekening onder de onlangs door het Congres goedgekeurde defensiebegroting voor 1982. Deze be groting is de hoogste uit de Amerikaans geschiedenis.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1