12,11% Kapitaalmarkt-spaarrekening. aggeraars staken opnieuw oor betere verlofregeling Ceidoc Sou/tont ANWB: Op eigen houtje Polen helpen niet zonder risico ABN Bank uueer JENLAND [onderd spionnen ons land actief Intercity- trein is niet beschoten maar bekogeld -ee jnsen "id door Jendamp De kabel op slot Wettelijke afrondings regeling noodzakelijk LEIDSE COURANT DINSDAG 29 DECEMBER 1981 PAGINA 9 teandstrekkers hebben moeten inleveren 'AAG De extra eenmalige uitkering aan te minima" heeft niet kunnen bewerkstelli- de daling in koopkracht voor mensen met tandsuitkering tot één procent beperkt is i, zoals de bedoeling was. Deze mensen zijn fgelopen jaar 1,4 tot 2,4 procent op achter- nensdaling van 2,4 procent slaat op gezin twee personen. Gezinnen van drie perso- er 1,9 procent op achteruitgegaan en die personen zagen hun koopkracht met 1,4 teruglopen. Dat heeft het ministerie van stèren meegedeeld. Ie eenmalige uitkering (variërend van 250 gulden) zou de koopkrachtvermindering ker zijn geweest, namelijk 3,8 procent, al- L Minder peren en appelen DEN HAAG Er zijn dit jaar aanzienlijk min der appelen en- peren geoogst dan in 1980. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Sta tistiek. De appe- loogst is dit jaar 325 miljoen kilo (42 procent) klei ner dan vorig jaar. De oogst van peren is met 15 procent afgeno men. Patiëntenfanclub op de bres voor Van der Schaar WEERT Een paar honderd hartpatiënten die onder behande ling staan van hartchirug dr. P. van der Schaar, die tot 1 januari verbonden is aan het ziekenhuis in Weert, hebben gisteren een speciale patiëntenbelangenvereniging opgericht. Van der Schaar's dienstverband is per 1 januari opgezegd; de vereniging wil dat ongedaan maken. Een onlangs aangespannen kort geding heeft overigens niet tot het door de patiënten verlangde resultaat geleid. Evenmin als een handtekeningenactie die binnen twee weken meer dan 260 handtekeningen opleverde voor het behoud van Van der Schaar. Op die actie is het bestuur van het ziekenhuis niet inge gaan. Woordvoerder F. Göbel van de verontruste patiënten le verde kritiek op wat hij noemde „ongezonde toetanden binnen de staf van het Weerter ziekenhuis" Onze vereniging komt op voor Van der Schaar die ten onrechte door de modder wordt gehaald". Ijs nauwelijks te vertrouwen DEN HAAG Iedereen die nu nog op plassen en sloten wil schaatsen moet er rekening mee houden dat het ijs steeds onbetrouwbaarder wordt. Hét ijs is lang zo sterk niet meer doordat verschillende hoog heemraden overgaan tot bemaling om de hoge stand van het smeltwater binnen de perken te houden. Dit is met name het geval in het gebied van het hoog heemraadschap Delfland, op de Vinkeveertse plas sen, ten noorden van Amsterdam en in Friesland en Overijssel. In het Zuidhollandse plassengebied, een waar eldora do voor de schaatser, verschilt de situatie sterk van waterschap tot waterschap. Een en ander is afhanke lijk van het al of niet doorzetten van de dooi. Het grootwaterschap Woerden bijvoorbeeld maalt nog nauwelijks, terwijl in het gebied van het hoogheem raadschap Delfland gisteren alle gemalen in werking zijn gesteld. Ook in Rijnland, met onder meer de Ka- ger- en Nieuwkoopse plassen, waren gisteren de ge malen in werking. tECHT Neder- baggeraars die in uitenland werken inieuw staken voor tere verlofregeling. roerige ledenver- ïg van de Bouw- en inden FNV is gis- dag in Sliedrecht m besloten om van 16 januari over heel eld het werk gedu rende 72 uur neer te leg gen. Aan de actie zullen naar schatting 1200 bagge raars meedoen. Een eerste actie werd op 12 december gehouden, toen eni ge honderden baggeraars voor twaalf uur staakten. Ze ver wierpen een eerder bereikt principe-akkoord tussen de werkgevers en vakbonden, dat het verlof van de baggeraars vaststelde op 28 dagen per 70 dagen werk. Met name voor de baggeraars in de Perzische Golf betekent dit een ver slechtering, omdat de werkne mers hier momenteel recht hebben op 24 dagen vrij per 60 dagen werk. De actievoerende baggeraars willen deze rege ling handhaven. Vakbondsbestuurders beloof den gisteren dat de weér- standskassen van de FNV open zullen gaan voor de 'sta kingsacties. De stakers krijgen een uitkering van 77 gulden net'to per dag. „Jullie moeten in staat zijn het conflict met de werkgevers tot het laatste toe uit te vechten", zo zei hoofdbe stuurder De Vreeze van de Bouw- en Houtbonden FNV tot de baggeraars. De werkgeverswoordvoerder J. Brander van het aanne mingsbedrijf Bos-Kalis noem de de driedaagse staking een „onverantwoordelijk initia tief", dat zowel werkgevers als werknemers ernstig schade kan berokkenen. Hij schatte het verlies door de staking op „vele miljoenen guldens". Vol gens Brander blijven de werk gevers ook nu vasthouden aan het principe-akkoord dat in september werd afgesloten. „Deze verlofregeling is het ui terste en een voor ons zeer kostbaar bod", aldus de woord voerder. CHEF LAAT ZICH INTERVIEWEN: IAAG Ongeveer honderd spionnen zijn dage- ons land werkzaam ten behoeve van vreemde idheden. Dit heeft het hoofd van Binnenlandse ïeidsdienst (BVD), mr. P. de Haan, gisteravond i in het tv-programma „Sonja op Maandag". Het ioor het eerst dat een hoge functionaris van de in het openbaar mededelingen deed over zijn nnen worden alleen in de gaten gehouden, aldus De We vangen ze niet". De BVD rapporteert wel aan de mi- an Buitenlandse Zaken, die kan besluiten of een spion itgewezen. „Maar dat gebeurt lang .niet altijd. Soms spe- ogere belangen", zo zei De Haan. Ook kan het gebeuren, .tigde hij, dat men een spion met rust laat, omdat men eenmaal kent en zijn opvolger wellicht niet. biedt op zijn beurt mensen geld om te infiltreren in ndse organisaties die als gevaarlijk worden beschouwd Staat of voor de democratie. Daaronder vallen zowel ingen ter rechter- als ter linkerzijde, aldus De Haan. Tot e catogorie behoort bijvoorbeeld de Nederlandse Volksu- de Hagenaar Glimmerveen. In de tweede catogorie valt in de Tweede Kamer vertegenwoordigde CPN. nan: „Dat komt omdat de BVD argwanend staat tegeno- 1 groepen, die hun handelen baseren op een absoluut ge- i overtuiging". De Haan vroeg aandacht voor de vraag je ooit van hun (d$ CPN, red.) zouden moeten afkomen, ienmaal aan de macht zouden zijn". D luistert ook telefoongesprekken af, maar gebeurt vol- e Haan niet zoveel. Dat houdt verband met het feit dat de élke drie maanden voor het afluisteren van personen ilijke toestemming nodig heeft van vier ministers, name- :van Binnenlandse Zaken, de minister-president, minister jstitie en de minister van Verkeer en Waterstaat. Ten- ileek uit het interview met De Haan dat de BVD tussen en 1000 mensen in dienst heeft. „Met 750 zit u dicht in de aldus De Haan. Nederland bezui den de grote ri vieren is al weer helemaal in de ban van carna val. In de sport hal van het Bra bantse Volkel werd gisteren en vandaag het Na tionale Liedjes festival „De Gou den Sleutel" ge houden, waar professionele liedjeszangers en amateurs elkaar de loef afstaken met de beste carnavalshits. Het meisje op de foto is verkleed als ui en zingt dat zij zich ook net een ui voelt. Of zij als beste uit de bus kwam is niet bekend. UTRECHT Uit het eer ste onderzoek van de in tercity-trein van Utrecht naar Den Haag, die zon dagavond werd beschoten, is- gebleken dat er van een „kogelregen" nauwelijks sprake kan zijn geweest. Volgens een woordvoer der van de NS zijn de „in slagen" niet meer dan en kele krassen op de zij wand van de trein en hier en daar lichté beschadi gingen aan de lak. De be schadigingen kunnen ook zijn ontstaan door het gooien van een handvol steentjes. Laboratorium proeven moeten dit nog uitwijzen. „Je schrok je een ongeluk. Het was een onwezenlijke beleve nis. Je kunt je niet voorstellen dat in een gewone Nederland se trein ineens dit soort wild west toestanden gebeuren", vertelt de 22-jarige Rotterdam se studente Christien de Vries, die de „beschieting" mee maakte. Zij zat met vijf ande ren in een coupé en toen de knallen klonken dook ieder een in een soort reflex naar beneden. „Ik dacht eerst dat het een steen was, een kogel kon ik me niet voorstellen. Het projectiel bleef steken in de buitenste ruit van het dub bele treinraam. Eerst wilden we aan de noodrem trekken, maar we konden toch maar beter uit de buurt van de schutter blijven", aldus de pas- sagiere. De reizigers bleven nog even „in dekking" en waarschuwden vervolgens de conducteur. Er was in de volle trein geen sprake van grote paniek. Een aantal reizigers had zelfs niet eens in de gaten dat er gescho ten werd. Zij dachten dat de knallen werden veroorzaakt door koffers die uit de rekken vielen. jRDAM Een 33-jari- onster van Amsterdam -r 35-jarige vriend zijn de Kerstdagen dood op ~d gevonden. De politie erst aan een misdrijf, in de woning it dat het tweetal om in is gekomen door ko- jvergiftiging als gevolg verstopte schoorsteen. DEN HAAG Volgens de ANWB gaan wekelijks een aantal particulieren op eigen initiatief naar Polen om voedselpakket ten en kleding te brengen. Zij reizen in personenau to's of gehuurde vracht wagens die vaak niet deugdelijk genoeg zijn. De ANWB waarschuwt deze mensen dat zij wel moeten weten waar ze aan begin nen. Door de barre weers omstandigheden in dat land kunnen zij voor on voorstelbare moeilijkhe den komen te staan en hulp van Poolse zijde is niet voorhanden. De ANWB heeft deze waar schuwende woorden geuit naar aanleiding van de erva ringen van zes wegenwach ters, die hebben deelgenomen aan het grote voedseltransport naar Polen en pas vorige week als laatsten zijn teruggekeerd. Het gesloten konvooi was.goed voorbereid op alle ongemak ken die zich zouden kunnen voordoen. Er reden onder meer takelwagens mee en wa gens met extra brandstof, on derdelen en voedsel. De voor naamste problemen deden zich voor door de kou, die tempera turen bereikte van twintig graden onder nul. Daardoor bevroor de dieselolie, waren er talrijke slippartijen en kampte men voortdurend met motor- pech, hetgeen oponthoud van dagen veroorzaakte. Een aan tal chauffeurs heeft de vracht wagen total-loss in Polen ach- tiatief de reis wil ondernemen, ter moeten laten. om op z'n minst met twee „Als je al deze moeilijkheden optelt kun je je voorstellen wat deze goedwillende particulie ren onderweg te wachten staat. Er zijn geen garages voorhanden als men met pech langs de weg komt te staan en de Poolse bevolking beschikt niet over gereedschap en tech nische hulpmiddelen.' Boven dien is er geen benzine te koop", aldus een ANWB- woordvoerder. Hij raadt ieder een aan, die toch op eigen ini- vrachtwagens tegelijk te gaan. De wagens moeten technisch in orde zijn en liefst op diesel rijden, want dat is wel in Po len verkrijgbaar. Ook is het van belang voldoende slaap zakken en voedsel mee te ne-. men. Men kan het beste bij het Rode Kruis of bij Ter re des Hommes informeren hoe men zich zo goed mogelijk op een dergelijke reis kan voorberei den, zo luidt het advies van de ANWB. tegoed direct opneembaar bij opname 3% opnamekosten I rentepercentage wordt maandelijks vastgesteld (voor januari 12,11%) het rentepercentage is gekoppeld aan het rendement op een aantal staatsleningen, plus 0,50%. De gemeente Den Haag heeft laconiek laten weten de proefneming met het 's nachts openstellen van een tv-ka- naal voor Haagse tv-piraten te willen voortzetten, ondanks de ronduit subversieve acties die er tijdens het afgelopen weekeinde door piraten en/of hun „sympathisanten" zijn uit gevoerd. Daarbij werden enkele tv-kabels van het plaatselijk kabelnet vernield en de Nederlandse zenders werden gedu rende enige tijd zodanig gestoord, dat ze in de huiskamers niet te ontvangen waren. De houding van het Haagse gemeentebestuur is onbegrijpe lijk. De proef met het openstellen van een tv-kanaal voor pi raten *\vas op zich al onjuist: het gemeentebestuur lokte daar mee immers overtredingen uit door illegale tv-uitzendingen bewust mogelijk te maken. De gelaten houding die dat ge meentebestuur nu inneemt gaat echter helemaal te ver. Zon der enig afkeurend geluid over de eigen richting die de pira ten en hun sympathisanten kennelijk zijn ingeslagen, zonder ook een officiële klacht bij de PTT in te dienen over de sto ring, laat men weten de proef te willen voortzetten. EvEN onredelijk is de boosheid van de piraten over het feit, dat vorige week twee zenders uit de lucht zijn gehaald. Als instralers op de centrale antenne van de Haagse kabel-tv hebben die piraten met twee verschillende overheidsinstan ties te maken. Ten eerste is dat de PTT, die met zijn opspo ringsdienst op basis van de telegraaf- en telefoonwet illegale zenders probeert te pakken. Ten tweede hebben de piraten te maken met de gemeente Den Haag, als toezichthoudster op het kabelnet, en via een uitspraak van de Hoge Raad enige maanden geleden mede verplicht om illegale instralers van de kabel te weren. Zo zijn er nu dus twee piratenbestrijders: de PTT aan de „bron" en de gemeente, als kabelbeheerster, aan de ontvangende kant. Alleen van die gemeente hadden de piraten bij wijze van proef respijt gekregen, doordat de kabel voorlopig voor hen niet op slot ging. Het uit de lucht halen van de twee piraten geschiedde terecht overi gens door de PTT. De gemeente Den Haag heeft door haar beleid overigens wel zelf een stevig steentje bijgedragen aan het onbegrip aan de zijde van de piraten. Eerst besloot de gemeente het kabel net voor de piraten te sluiten omdat een andere gemeente daar door de Hoge Raad toe was verplicht. Vervolgens zwichtte de gemeente voor protesten van de piratéh en be gon een proef van twee weken met het openstellen van het kabelnet „speciaal voor de gevestigde zenders". Deze demon stratie van onmachtig, aarzelend beleid ging daarmee ver dacht veel lijken op een vorm van feitelijke erkenning. De gemeente Den Haag had na het besluit om de kabel voor pi raten op slot te doen consequent moeten blijven. En als straks de onzalige proefperiode definitief is beëindigd is er maar één verstandig besluit mogelijk: de kabel op slot! DOOR AFSCHAFFEN VAN CENT DEN HAAG Als de cent wordt afgeschaft moet er een wettelijke afrondingsregeling komen. Anders is het formeel niet mogelijk schulden tot op de cent te voldoen. Dit schrijft staatssecretaris Kombrink van financiën aan de Tweede Kamer. De cent moet verdwijnen omdat het te duur is hem te blijven aanmaken. Het is dan echter niet meer mogelijk schulden contant te voldoen. Betalen kan wel via giro of bank, maar dat is (nog) geen wettelijke manier van betalen, aldus de staatssecretaris. De bewindsman denkt dat als de afronding niet wettelijk wordt geregeld het betalingsverkeer schade zou kun nen lijden omdat de duidelijkheid ontbreekt. Het verdwijnen van de cent zal volgens Kombrink geen prijsverhogingen tot ge volg hebben. De afronding zal de zaak in evenwicht houden. „Bovendien: de Nederlandse consument zal onverminderd op de kleintjes blijven letten, juist omdat de cent als rekeneenheid wel blijft bestaan". Zoals bekend wordt er in de loop van volgend jaar een biljet van vijftig gulden aan de serie Nederlandse banknootjes toegevoegd. De staatssecretaris houdt ook de mogelijkheid open dat er in de toekomst bankbiljetten bijkomen om het gat tussen honderd en duizend gulden op te vullen, doch daarover is nog geen beslis sing genomen. Overwogen wordt wel het briefje van vijf door een munt te vervangen. Maar ook hierover moet de beslissing nog vallen. Zolder uitgebrand LEIDEN Een zolder van een pand aan de Van der Duyn- straat is gisteravond geheel uitgebrand. De oorzaak van de brand is niet bekend. De bewoonster van het pand ontdekte omstreeks half elf, dat de zolder van haar huis in brand stond. Zij alarmeerde de brand weer, die het vuur binnen twintig minuten had geblust. De be- nedenliggende etages hadden enige waterschade. Het aangren zende pand had behalve water- ook rookschade. Dooi zet door DE BILT - Bij Ierland kwam gisteren een diepe depressie aan. Hoewel de depressie vrij wel tot stilstand is gekomen en ook aan het opvullen is blijft deze oceaanlucht naar het Eu ropese vasteland stuwen. In Frankrijk ging het binnen dringen van de zachtere lucht gepaard met een overvloedige regenval. Ook in zuid-Enge- land is veel regen gevallen. In ons land waren de regenboe- veelheden minder. Voorlopig zal de aanvoer van oceaan- lucht doorgaan. Ook in het noordoosten van het land waar het de afgelopen nacht nog een graad of 5 heeft ge vroren zal de vorst verdwij nen. Regen die ook voor mor gen wordt verwacht zal de nog aanwezige sneeuw vrij snel doen verdwijnen. Weersgesteldheid van gisteren Eindhoven regen Den Helder ijzel Lh. R'dam n.ontv. Twente regen Vlisslngen regen Z.-Limburg geh.bew. Aberdeen sneeuwb. Athene zw.bew. Barcelona h.bew. Berlijn l.bew. Bordeaux l.bew. Brussel regen Frankfort zw.bew. Genöve ijzel Helsinki sneeuw Innsbruck l.bew Klagenfurt zw.bew. Kopenhagen geh.bew. Lissabon regonb. Londen regen Luxemburg geh.bew. 0 -50.1 rr 3 2 3 n 1 -10.2 n Stockholm geh.bew. Wenen zw.bew. Zurich h.bew. 0 -2 1 m 1 -1 2 n 0 -2 4 rr 5 -3 0 rr -1 -7 0 rr -1 -3 0 IT 15 713 n -1 -1 18 rr 5 4 4 rr 1 0 18 IT 10 5 29 rr 17 16 11 IT 18 13 Oir 0-10 On -7 -160.2 IT -2 -3 0 IT 2 -3 On - 15 - n

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9