BUITEIMLAND ïerikaanse diplomaten vrij Amerikaanse diplomaten die meer dan een jaar in Iran hadden vastgezeten kwamen na leloos durende onderhandelingen vrij. Achteraf bleek dat de Iraniërs het de aftredende pre-- int Carter niet gunden dat hij de vrijlating van de gijzelaars nog op zijn conto zou kunnen rijven. Hoewel de gijzelaars lichamelijk geen letsel hadden opgelopen, bleken de meesten hen geestelijk zwaar geleden te hebben onder hun gevangenschap in Iran. In het Westduit- Wiesbaden konden zij onder luid gejuich na 444 dagen weer vrij adem halen. ïzjnev ionn Russische esident Leonid •ezjnev kwam y voordat eind mber in Ge- i de lang ver- bespre- 3n begonnen het voorko- van de ktsing van middel- -afstandsra- 3n in Europa, Bonn om de tduitsers te tuigen van vredeswil, fidskanselier Schmidt liettemin dui- Ijk waar het stond en hoe- het bezoek tastbare re- aten oplever- leidde het wel een aanzien- verbetering de betrekkin- Giscard ruimt het veld De Fransen bleken in meerderheid vermoeid te zijn van ruim twintig jaar gaullistisch-liberaal bewind. Giscard d'Es- taing die pas heel laat de verkiezingsstrijd aan ging en steeds de in druk wekte dat hij zou worden herkozen, moest het veld ruimen voor Mitterrand. De so cialist had al twee keer eerder een gooi naar het presidentschap ge daan en behaalde nu een verrassend grote overwinning. In hoog tempo voerde hij spec taculaire hervormingen door, waaronder natio nalisering van de be langrijkste Franse on dernemingen en ban ken. kni-Sadr vlucht far Parijs Iraanse president ii-Sadr moest zijn |jd tegen de islamiti- ie fundamentalisten in opgeven, nadat hij ir het parlement uit presidentsambt was tzet. Na geruime tijd :ijn ondergedoken ge- ist verscheen hij in 'Ijs om samen met de ^tier van de linkse edjahedien-beweging, iavi, het verzet tegen Iraanse geestelijkheid liden. Het verzet van Moedjahedien-bewe- ig waaraan veel isla- -lische leiders en gees- lijken ten offer vielen, niet verhinderen dat Iraanse leven op een rst strenge leest 'd geschoeid. IRA-gevangenen in hongerstaking Leden van het Ierse Republikeinse leger gingen met steun van een deel van de katholieke bevolking in de Ierse Maze- gevangenis in hongerstaking om een politieke status te ver krijgen. Het kort tevoren in het Lagerhuis gekozen IRA-lid Bobby Sands (27) overleed na zesenzestig dagen. Anderen namen zijn actie over, maar de Britse regering bleef weige ren op de eisen van de IRA in te gaan. Steeds meer honger stakers gaven daarom voortijdig hun actie op. Wel versoe pelde de Britse regering enigszins de regels in de Maze, maar dat bleek voor de IRA niet voldoende. Uit wraak startte zij in het najaar een bommencampagne die in Londen ver scheidene slachtoffers maakte. Een protestants parlements lid werd vermoord, hetgeen weer tot felle protesten van mili tante protestanten leidde. Bomaanslag in Antwerpen De hevigste uiting van nieuw opkomend antisemitisch geweld in Europa was een zware bom aanslag in de joodse wijk van Antwerpen op 20 oktober. De aanslag kostte twee mensen het leven, verwondde tientallen anderen en richtte een enorme ravage aan. Uit de zwaar bescha digde Diamantbeurs, een van de vier diamantshuizen in de wijk, vlogen de edelstenen over straat. De verantwoordelijkheid voor de aanslag werd opgeëist door de Belgische afdeling van de rechtse organisatie Action Directe, maar de eigenlijke daders konden niet worden gepakt. Solidariteit onderdrukt In Polen maakten de militairen resoluut een einde aan het unieke Poolse experiment met de vrije vakbond Solidariteit. Berichten over nieuwe grote stakingen en een regelrechte confronta tie van de vakbond met het communistisch bewind, vormden voor generaal Jaruzelski op 13 december het excuus om hard in te grijpen. Vrijwel alle bestuurders van Solidariteit, onder wie Lech Walesa, werden in een goed voorbereide actie gevangen gezet. Maar de Polen boden massaal actief en passief verzet, zoals op bijgaande foto uit Warschau. Het felst verzetten zich de mijnwerkers in Katowice en de havenarbeiders in Gdansk. Een groot aantal slachtoffers viel, maar door de gemuilkorfde berichtgeving werd niet duidelijk om hoeveel mensen het precies ging. Reagan Amerika's nieuwe president Nog vermoeid van de verwikkelingen rond de afloop van het gijzelaarsdrama in Iran, was aftredend president Carter een van de eersten die zijn opvolger Ronald Reagan feliciteerde. De nieuwe president wilde na de vernederingen die Amerika in Iran had ondergaan de grootheid van Amerika opnieuw laten uitstralen. In de binnenlandse politiek wilde hij ruimte scheppen voor het bedrijfsleven en kortte daarom sterk op het overheidsbudget. Met name de sociaal zwakkeren in Ameri ka leden daaronder. Spectaculaire resultaten van Reagans economische politiek bleven tot nu toe uit. Spaans parlement onder vuur Een luitenant van de Spaanse Guardia Civil, Antonio Tejero, nam in februari bet Spaanse parlement onder vuur in een poging het Spaanse democratische bewind aan de kant te schuiven. De helpers van Tejero bleken talrijk, maar door de vast beradenheid van koning Juan Carlos mislukte hun opzet. Hoe groot de macht van de samenzweerders in feite nog was, bleek wel uit de wijze waarop zij door de politici werden aangepakt. Zij bleven vele voorrechten houden die gewone gevan genen niet kenden en de grootte van hun straf is nog steeds niet bepaald. President Sadat vermoord President Sadat, stuwende kracht achter de vrede tussen Israël en Egypte, werd tijdens een parade in Kairo vermoord door een moord commando uit het Egyptische leger. Maar terwijl zijn dood in het Westen algemeen werd betreurd, leek zijn eigen volk er nauwelijks door ge raakt. De successen op het terrein van de buitenlandse politiek van Sa dat stonden in geen verhouding tot de binnenlandse. Onvrede over de nog steeds grotp armoede en de on derdrukking van andersdenkenden, onder wie ook fanatieke pioslims, leidden tot zijn dood.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 23