binnenlai\jd81te kijk i deze gedenkplaat bij dë™ feestelijke rit van Hofstad naar Hoofdstad over de nieuwe trajecten Leiden- Schiphol en Amsterdam Zuid-Amsterdam RAI. 1 juni 1981 Schiphollijn Begin juni werd door koningin Beatrix de Schiphollijn van Den Haag naar Amsterdam officieel in gebruik gesteld. In de hal van het station op Schiphol onthulden koningin Beatrix en prins Claus een herdenkingsplaquette. De nieuwe lijn heeft ruim 700 miljoen gulden gekost. De Nederlandse Spoorwegen verwacht dat in 1985 door 5,1 miljoen reizigers van deze lijn gebruik zal worden gemaakt. Verwacht wordt verder dat in 1990 zal worden begonnen met het doortrekken van de Schiphollijn vanaf de RAI naar het Amstelstation in Amsterdam. ethylbromide in drinkwater tuinders in het Westland werden in het begin van dit jaar kleine hoeveelheden methylbromi- in het drinkwater gevonden. Het ministerie van landbouw en visserij verbood met onmiddel- ingang de toepassing van dit gevaarlijke gas, dat gebruikt werd voor de ontsmetting van in de kassen. De betreffende gezinnen kregen de raad voorlopig geen water meer uit te drinken. In Wateringen konden flessen met zuiver drinkwater worden afgehaald (zie -»dig daarna werden weer de eerste ontheffingen op het gebruik van het ontsmet- verleend. Einde zaak-Menten Half januari kwam een einde aan de zaak-Menten, die vanaf 1976 het gerechtelijk nieuws had beheerst. Pie- ter Menten kwam in '76, na een kwart eeuw op de achtergrond te zijn gebleven, weer in de belangstel ling toen hij z'n schilderijenverzameling in Amsterdam te gelde wilde maken. Door publikaties van Hans Knoop in het inmiddels ter ziele gegane weekblad Ac cent werd het oorlogsverleden van Menten opgera keld. Dit betekende het begin van een reeks proces sen. Nadat de Hoge Raad begin dit jaar de veroorde ling door de Rotterdamse rechtbank tot tien jaar ge vangenisstraf en een ton boete had bevestigd, waren de beroepsmogelijkheden van Menten binnen Neder land uitgeput. 3* Breguets bijna jaar aan de grond Halverwege januari verloren drie marinemannen het leven bij een noodlanding op zee van een Nederlandse Breguet Atlantic, op 130 kilometer van de Ierse kust. Negen andere inzittenden over leefden de noodlanding. Het vliegtuig was onbestuurbaar gewor den door een breuk in het besturingssysteem. Naar aanleiding van dit ongelux werd een vliegverbod voor de Breguets inge steld. Pas nadat aanzienlijke verbeteringen in het besturingssys teem waren aangebracht, besloot minister Van Mierlo begin deze maand het vliegverbod op te heffen. Weer nitriet in voedsel Nadat in december vorig jaar twee inwoners van Venray na het eten van een Iglo-maaltijd door nitriet- vergiftiging om het leven waren gekomen, werd eind januari in Maastricht opnieuw nitriet in diepvries groente van Iglo aangetroffen.^Unilever, het moederbedrijf van Iglo, besloot onmiddellijk alle Iglo- produkten in Limburg uit de verkoop te nemen. De negatieve publiciteit rond de Iglo-produkten had tot gevolg dat de verkoop in het hele land stagneerde, waardoor dit jaar tweemaal arbeidsverkorting voor het personeel moest worden aangevraagd in plaats van parkeergarage werden eind februari veertien gekraakte panden aan de Piersonstraat ont- op die plaats een parkeergarage zou moeten verrijzen. De ontruiming rfdde tot een keiharde confrontatie tussen krakers en politie. De krakers, tegenstan- ers van de parkeergarage, waren niet opgewassen tegen de door de politie gebruikte wpardtanks en pantserwagens. Na enige tijd werd tijdens een speciale raadsverga- r/ng alsnog besloten om op de betreffende plaats geen parkeergarage, maar wonin- i te bouwen. „Dodewaard moet dicht" Gedurende de laatste week van september werd opnieuw geprobeerd door middel van een blokka de-actie de kerncentrale in Dodewaard stil te leggen. Op „gekraakte" weilanden in de buurt van de kerncentrale werden tenten opgezet om de actievoerders onder te brengen. Wat werd aangekon digd als een geweldloze blokkade-actie, ontaardde in een „traangas-oorlog", waarbij het omstreden CS-gas gebruikt werd. Toen daar ook nog verzet vanuit de bevolking bijkwam, braken de actievoer ders na drie dagen hun tenten af en vluchtten naar Arnhem waar de actieweek werd afgesloten afgesloten met een demonstratie waaraan door meer dan 20.000 mensen werd deelgenomen. Snip vervangt De Ruyter Halverwege maart kwam naast het oude briefje van honderd met de afbeelding van admiraal De Ruyter, een nieuw bankbiljet met aan beide zijden een vogel, de snip. Het model „snip" is moeilijker na te maken en is voor blinden herkenbaar doordat de opdruk van bepaalde tekstgedeelten beter voelbaar is. Het biljet draagt onder meer de handtekening van dr. J. Zijlstra, de presi dent van de Nederlandsche Bank, die per 1 januari wordt opge volgd door oud-minister W. Duisenberg. Wateler-Vredesprijs voor Danny Kaye In het Haagse Vredespaleis werd halverwege april door de voorzitter van de Carneqie-stichtinq de Wateier Vredesprijs aan Danny Kaye uitgereikt. De 68-jarige Kaye kreeg de prijs, die bestond uit een bedrag van 40.000 gulden, voor het werk dat hij verricht als reizend ambassadeur van Unicef. Het geld werd door hem dan ook onmiddellijk geschonken aan Unicef. Milieu-proces tegen Uniser Na de Lekkerkerk-affaire van enige jaren geleden worden met de regelmaat van de klok wetsovertredingen ten opzichte van het milieu geconstateerd. Dit najaar is het tot dusverre grootste milieu-proces in de Nederlandse geschiedenis van start gegaan. Vijf voormalige di recteuren van het Brabantse gifbedrijf Uniser Holding moesten verschijnen voor de recht bank in Breda. Zij worden ervan verdacht gedurende een aantal jaren illegaal chemische afvalstoffen in de Hollandse IJssel en het Hollands Diep te hebben geloosd. Fraude, valsheid in geschrifte en het op grote schaal ontduiken van de milieuwetgeving maken de criminele waslijst compleet. De getuigen zijn inmiddels verhoord, de verdachten zelf worden begin vol gend jaar door de rechtbank aan de tand gevoeld. nhoudend koud en nat weer zomer van 1980 zal worden geboekstaafd als veel te nat en veel te koud. De weinige zomerse dagen in juli den al snel gevolgd door tropische onweersbuien, die de spoorwegen en het overige verkeer veel overlast Drgden. De strandterrassen bleven over het algemeen leeg, terwijl ook op het strand vaak alleen maar goed pakte wandelaars te vinden waren. Nadat er ook in de herfst enorm veel regen was gevallen, werd Nederland oor half december verrast met een flink pak sneeuw. De Bilt wist regelmatig te melden dat er weer weinig ijdenswaardige tientallen jaren oude records gebroken waren. topconferentie met staartje minister Van der Klaauw voor een half jaar voorzitter was van de Europese minister- werd de Europese topconferentie eind maart in Nederland gehouden. Maastricht werd deze bijeenkomst uitgekozen om de stad wat meer in de internationale publiciteit te Op de foto krijgt premier Van Agt de voorzittershamer van burgemeester Baeten. de gemeente Maastricht acht miljoen gulden om de tien regeringsleiders en hun en journalistieke gevolg van ruim duizend mensen twee dagen te ontvangen. De kreeg nog een staartje toen bleek dat enige honderden mensen met voedselver- naar huis terugkeerden, na gegeten te hebben van een met de salmonella-bacterie koud buffet.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 21