"Zeg 'ns dag tegen oma, Daan". voor piraten kabelnet zondag op Kerst-in Augustin in behoefte voorzien Comité 'Wij gaan naar Moskou' stuurt brief naar Russische regering ApEN/REGIO" "OSCOOPBOND: KABEL MOET MORGEN AL DICHT ian slecht tvangen I. ieuwe behuizing sportschool Kuiper Laat eens wat van je deHEN AAN DEN RIJN Jai het zich laat aanzien Jmist sportschool Kuiper '82 naar de wijk Ridder- ge'2. Sportschoolhouder Bob euer heeft inmiddels een opig koopcontract geslo- net de gemeente voor de pop van ruim 400 m2 aan eerestein. Indien de raad rd gaat met de grondver- ziflVangt de bouw in maart )e kosten van het nieuwe bedragen ongeveer 5 school Kuiper zit al enige zonder een eigen onder- n. De lessen worden in (lillende zalen gegeven. Begin van dit jaar sloot' Bob Kuipers een principe-overeen komst af met de voetbalver eniging Alphia. De voetbal clubs op het sportpark De Bij len kampen met ruimtegebrek en ARC zou verhuizen naar het nieuwe Zegersloot. Alphia zou dan de accommodatie van ARC overnemen. Daardoor zou de huidige kantine van Alphia vrijkomen. Gedepu teerde Staten hebben echter nog steeds geen goedkeuring aan verhuizing naar Zegers loot gegeven. Kuiper kon ech ter niet langer wachten en heeft nu stappen ondernomen. De Welstandscommissie heeft zich inmiddels positief over de plannen van Kuiper uitgela ten. Ook het college ziet er wel brood in. Het nieuwe gebouw zal uit twee verdiepingen be staan. Daarin zullen onder meer een judozaal, sauna en een krachtsportcentrum wor den ingericht. De nieuwbouw voor Kuiper is een streep door de rekening van Alphia en wellicht ook door die van ARC. Alphia zit nu immers zonder koper voor de bij verhuizing vrijkomende kantine en dat zou de verhui zing van beide clubs weieens kunnen ondermijnen. De ge meente heeft al laten weten de kantine van Alphia onder geen beding te willen overne men. ptt telecommunicatie LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 DECEMBER 1981 PAGINA 3 EN Het Leidse net wordt zondag k dag om 24.00 uur) rs|oten voor de televi- ne^ten. De Bioscoop- isj, is echter van me- Bdat de kabel morgen Jesloten moet zijn. In- vanaf vrijdag toch films op de kabel- en uitgezonden, zal ill®scoopbond een scha- blijm indienen. r^bel wordt in elk geval evften voor alle illegale dingen en dus niet ai roor speelfilms. Ook de piraten, die zogenaamde actua liteiten en amusementspro gramma's de ether in sturen, hebben dan geen toegang meer tot het kabelnet, waar mee beelden, opgevangen door de antennemast in Oegstgeest, worden doorgestuurd naar abonnees in Leiden en tal van randgemeenten. De maatregel is het gevolg van een kort geding, dat de Neder landse Bioscoopbond ongeveer een maand geleden tegen de kabelexpolitant in de Leidse regio had aangespannen. De exploitant heeft officieel Cen trale Regeling Antenne-ener gievoorziening. In het kort ge ding eiste de bioscoopbopnd, dat de kabel afgesloten zou worden voor speelfilms, die il legaal op de buis gebracht worden. Over de films zijn geen auteursrechten betaald en daarbij zien de bioscopen de publieke belangstelling afne men. Dit zijn de voornaamste drijfveren van de bond, die uiteindelijk door de rechter in het gelijk werd gesteld. De directie-secretaris van de Nederlandse Bioscoopbond, H.J.A. Thijssen, verwacht geen problemen. Het vonnis gaat in op de dag, waarop de deurwaarder met het vonnis bij de Gemeenschappelijke Re geling aan de deur is geweest. Het vonnis luidde, dat de ka bel na vier .weken op slot zou moeten. „Op 25 november is het vonnis betekend. Dat wil zeggen, dat de Leidse kabel vanaf 25 december geen illega le speelfilms meer mag uitzen den. Als dat toch mocht gebeu ren, word ik behoorlijk ranzig. Dan gaat er een dwamgsom de deur uit," aldus de directie-se cretaris. Wat de gemeenschappelijke regeling betreft, is het zondag f>as zover. En wel voor alle il- egale programma's. Over de dreiging van de piraten, die geen speelfilms uitzenden, maakt J.L. Riezenbosch, tech nisch directeur van de ge meenschappelijke regeling, zich geen zorgen. Deze piraten hebben te kennen gegeven een VOORSCHOTEN Het co mité 'Wij gaan naar Moskou', heeft aan de Russische ambas sade vanochtend een brief af gegeven, waarin toestemming wordt gevraagd om op 14 fe bruari in Moskou tc mogen de monstreren. De brief is gericht aan de Sovjet-regering. De voorzitter van het comité, de Voorschotenaar Piet den Hartog startte onlangs een ac tie om tegen de kernwapens te mogen demonstreren op het Rode Plein in Moskou. Toen gesprekken op de Russische ambassade in ons land niet het gewenste resultaat opleverden, besloot hij de Russische rege ring aan te schrijven. De brief is gericht aan B en W van Moskou, de commissie vrede en ontwapening van de com munistische partij en de com missie buitenlandse zaken van de opperste sovjet. Het comité schrijft in haar brief dat het haar duidelijk is geworden, dat ook het Russische volk voor de ontmanteling van de kernwa pens is. Daar er in de meeste Europese hoofdsteden tegen de kernwapens is gedemon streerd, acht het comité het lo gisch, dat ook in de Russische hoofdstad gedemonstreerd wordt. „Wij zien een dergelij ke demonstratie als een voor beeld van verbroedering tus sen twee volken, die een steun in de rug kan betekenen in de ontwapeningsonderhandelin gen", zo schrijft het comité. Het comité zegt door deze ak- tie tevens de gedachte, als zou in Rusland niet gedemon streerd mogen worden, te wil len logenstraffen. Zelfs de planning van het de monstratieve voornemen is in middels rond. Wanneer de vergunning afkomt, zullen de demonstranten op 11 februari rond 18.00 uur vertrekken. Zij arriveren dan de volgende dag om één uur 's middags op het station Wit-Rusland in Moskou vanwaar een demonstratieve tocht naar het Rode Plein van start gaat. Na enkele spreek beurten zal de terugreis aan vaard worden. De aktie van Den Hartog heeft inmiddels zoveel reacties opgeleverd dat het verzamelen van 1000 de-- monstranten geen enkel pro bleem zal zijn. Ook van de zij de van verschillende vredesor ganisaties is contact gezocht. NIEUWKOOP Een op het oog formeel agendapunt deed tijdens de gisteravond gehou den raadsvergadering onver wacht veel stof opwaaien. De raadsleden moesten zich bui gen over de tweede herziening van het bestemmingsplan Noorden-Nieuwkoop. Die herziening betrof een drietal schuurtjes behorend bij een pand aan de Noordense- weg. Dit pand is aangekocht door de Vereniging van Na tuurmonumenten. Deze vere niging heeft laten weten de bij het pand behorende schuurtjes niet te kunnen gebruiken (en dus ook niet over te nemen). Het college kwam derhalve met een plan op de proppen de kleine schuren te vervangen door één grote. In de raad ont stond echter een hevige dis cussie over de vraag waar die schuur dan wel precies moest worden neergezet. Bovendien kwam de VVD-fractie met 'nieuwe feiten' aandragen en uiteindelijk wist niemand meer exact waarover gepraat werd. Zeer tegen de zin van B en W werd besloten de kwes tie in een volgende vergade ring opnieuw te bespreken. Nieuwhoopse schuurtjes zaaien verwarring De Stichting Interkerkelijk Contact, het Nieuwkoopse Rode Kruis en vogelvereni ging 'Colibri' mogen met in gang van komend jaar gebruik maken van het voormalig ten- nisgebouw. Voor die beslissing genomen werd, ontstond dis cussie over de vraag of Inter kerkelijk Contact nu wel in aanmerking diende te komeit als gebruiker van het gebouw. De lage huurprijs (4250 gulden per jaar) werd door het CDA- raadslid mevrouw Bronsgeest als een 'verkapte subsidie' aangeduid. Met haar vonden ook andere leden van de raad dat kerk en gemeente sterk gescheiden dienen te worden. Het pleidooi van wethouder mevrouw Van der Most nam alle twijfels echter weer weg. kort geding tegen de Leidse exploitant te zullen aanspan nen. Zij menen er recht op te hebben van het kabelnet ge bruik te maken. De Gemeen schappelijke Regling zou hen dat recht ontnemen. „Deze pi raten beroepen zich op het verdag van Rome. Wel, bij de rechtszaak in Dordrecht, waarbij eenzelfde kwestie aan de orde kwam, zijn de argu menten van de piraten ver worpen. Ik zie geen proble men," aldus Riezenbosch. De abonnees van het kebelnet gaan de maatregelen betalen, die nodig zijn om de kabel af te sluiten. Hoe hoog dat bedrag gaat worden, is vooralsnog niet bekend. Afscheid na veertig jaar dienstverband Mr. Chr. Noest, fiscaal-juridisch adviseur van de gemeente Leiden, nam gistermiddag afscheid van zijn werkgever. De heer Noest verlaat na veertig jaar, op 1 januari, de gemeentedienst en ontving voor de door hem bewezen diensten een serie boeken uit handen van wethouder P. Bor- dewijk. De heer Noest begon zijn carrière bij de gemeente Leiden in 1941 als medewerker van de distributiedienst, de organisatie die zich bezighield met de uitgifte van bonkaarten voor voedsel, kleding en zo voort. In 1957 werd hij belast met de leiding van de afdeling belastingen en nutsbe drijven van de gemeente. eOvinciaal j| ;ni kT LEIDEN Het 'klassie ke' kerstverhaal is niet eens zozeer uit de tijd als menigeen wel denkt. Van de eenzame, gebogen wandelaar, die op kerst avond met de ziel onder de arm door de sneeuw sloft... De organisatoren van de Kerst-in bij Augus tinus aan het Rapenburg hebben dat acht jaar gele den goed begrepen. Met het jaar stijgen de bezoe kersaantallen. Benevens alleenstaanden wordt de Kerst-In bezocht door complete gezinnen en vriendenscharen. Wat' er precies achter de deuren van Augustinus afspeelt, laat zich moeilijk in woor den vangen, het dient ter plaatse geproefd te wor den. De organisatie is in handen van velen en dus niet, zoals wel gedacht wordt, van de 'Jongerenvereniging Augusti nus'. De enige overeenkomst tussen de Kerst-in en de Jon-' gerenvereniging is, dat de happening plaats heeft in het pand van Augustinus. In okto ber zijn de voorbereidingen van de Kerst-in '81 begonnen, de achtste in successie. 135 me dewerkers steken tijdens de kerst de handen uit de mou wen om alles in goede banen te leiden. Op het eerste gezicht lijkt dat aantal groot, maar ad- spirant-medewerkers worden nog steeds met open armen ontvangen. Dat geeft een indi catie over de grootse opzet van deze Kerst-in. Vorig jaar lag het bezoekersaantal van de Kerst-in rond de tweeduizend. Dit jaar wordt een nog groter aantal verwacht. Met het stij gende aantal bezoekers bereikt de capaciteit het verzadigings punt. Maar vanzelfsprekend blijft iedereen welkom. De strofe 'ijs. en weder dienen de' gaat nauwelijks op. Wie slecht ter been is, of niet op ei gen gelegenheid naar het Ra penburg kan reizen, wordt beroep gedaan op bijvoorbeeld het Leger des Heils en scholen. Zo zijn de veertig kerstbomen, die tijdens de kerstdagen tot het sfeertje bijdragen, afkom stig van Leidse scholen. Wel licht zijn de sparren aan het einde van hun latijn, maar tij dens de Kerst-In zullen ze het nog wel devoot uitzingen. De ingrediënten, die ten dele garant staan voor het welsla gen van de Kerst-in zijn mis schien sober: de knusse open haarden, bruin café, zang en muziek (van viool/piano tot disco), film, theater, verpozing in (de creatieve ruimte, dat al les doorspekt met het nodige eten en drinken. Maar het werkt perfect en daar gaat het om. Programma De Kerst-in '81 begint op kerstavond om 21.00 uur. Dan is er rustiek pianospel, klari net en zang te beluisteren be neden bij de open haard. Op de zolder wacht thee en taart. Op eerste kerstdag zwaaien de deuren om tien uur open. Naast de doorlopende (althans geplande) gezelligheid ver meldt het programma: 11.00 uur orgelspel en filmpjes; 12.00 uur goochelaar en vertellin gen; 12.30 uur fanfare, 14.00 uur gitaarspel, kindercircus en klaverjassen; 15.00 uur bingo, buitenlandse muziek, mime; 16.00 uur volksdansen; 17.00 en 19.00 uur film; 21.00 uur gi taarmuziek, folkmuziek en bands; 24.00 uur disco. Tweede kerstdag beginnen de festiviteiten om 10.00 uur met een optreden van het koor Mantra. Vervolgens om 11.00 uur filmpjes; 13.00 uur snelte kenaar, vertellingen en ge dichten; 13.30 uur Turkse band; 14.00 uur koor met kerstliederen. Villa Muziek theater, klaverjasen en video; 15.30 uur: grimedemonstratie; 16.30 uur Lucy Steymel (folk muziek); 17.00 en 19.00 uur film; 21.00 uur rustige muziek (piano en viool), folkmuziek en bands; 24.00 uur dico. Op beide kerstdagen zijn er twee eetrondes en wel om 17.30 en om 19.00 uur. JRSWOUDE Het pro- ,al reconstructieplan de Dorpsstraat-Gemene- is bij het Hazerswoudse «ntebestuur slecht geval- pgestelde plan is volgens ad onvoldoende. De oor- daarvan is dat de provin- krap bij kas zit om de n afdoende te kunnen allen. Ondanks de afkeu- geluiden adviseerde «meester J. ten Heuvelhof ad om de provincie de re- Jructie te laten uitvoeren. isje zakt door ijs VeRWOUDE Een 9-ja- pieisje uit Zoeterwoüde is fmiddag door de Leide- Aad de Groot (23) uit het gevist. neisje was rond half vijf iet schaatsen op de sloot de Energieweg. In een waakt ogenblik zakte zij het ijs. Door de ingetre- *}ooi was het ijs op bepaal- laaten onbetrouwbaar ge- L en. Pogingen om naar de te bereiken mislukten. In istelling tot enkele om- Iers weifelde de Leide- ;een moment en bood het de helpende hand. Truck-huwelijk Een ongebruikelijke bruidsstoet arriveerde gistermiddag voor het raadhuis in Sassenheim. Chauffeur Rolf Raar van het internatio nale vervoersbedrijf Martien van de Linden uit Lisse, bracht zijn bruid Ria van Waardenburg In een truck naar de huwelijksplech tigheid. Daarna ging het nieuwbakken echtpaar naar de Her vormde Kerk, waar het huwelijk werd ingezegend door ds. Van der Meer. Bruidegom Rolf kreeg van zijn baas de vrachtwagen ter beschikking gesteld, wegens zijn trouwe medewerking aan de zaak. Enkele jaren geleden ging hij daar werken. Eerder was hij als buschauffeur werkzaam. Buiten je eigen regio bel je 's avonds na zessen en in het weekend voor De (nagenoeg) voltallige organisatie van de Kerst-in '81 proeft alvast voor. Het hoofd gerecht wordt met kerfst opgediend. thuis opgehaald (via de tele foonnummers 121531 of 140690). Andere minderheden worden evenmin vergeten. Voor de buitenlandse werkne mers is tevens het nodige ge organiseerd. Dit 'buitenlandse' onderdeel van de feestviering wordt behalve door veel bui tenlanders ook door Nederlan ders in groten getale bezocht. Jong en oud komt aan de bak. Dit jaar wellicht nog meer dan doorgaans het geval is. Vaak hangen bezoekers in de leef tijd van 12-16 jaar er een beet je bij. Zij worden volgende week extra bezig gehouden. Hoewel het opendraaien van de brandslang best humoristi sche gevolgen kan hebben, moet een aanlokkelijk pro gramma er voor zorgen, dat de kindqren tijdens de Kerst-In '81 meer verantwoorde amu sante middelen ter hand ne men. In de zaal, die op de der de verdieping tijdelijk is omge doopt tot 'Ster van Bethle hem', hebben de kinderen hun 'priv-dcmein'. Overigens heb ben alle zalen van Augustinus voor deze gelegenheid een an dere benaming gekregen: 'De Herberg', 'De Stal', 'De Engel', 'De Schepping' en 'Het Verre Oosten'. Steun „Mag ik hier een poster op hangen?," heeft een van de be zielde organisatoren van 'de' Leidse Kerst-in menig maal gevraagd, terwijl de benaderde winkelier hem alweer de deur wees. „Maar het is voor de Kerst-in," placht de knaap dan te zeggen. En steeVast ant woordde de winkelier: „Voor uit dan maar." Hoezeer de Kerst-In leeft onder de Leide- naars wordt door bovenstaand tafereeltje geschetst. Maar dat is ook wel nodig, want de Kerst-in wordt jaarlijks gehou den bij de gratie van subsidie verleners en met medewer king van belangelozen. De kosten zijn niet navenant de omvang. De subsidies vormen een aardige steun in de rug, maar daarnaast heeft men toe vlucht moeten zoeken tot lap middelen. Bakkers stellèn vrij blijvend grondstoffen ter be schikking, een drukker zorgt voor papier en er wordt een

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3