y i ■RADIO/TELEVISIE Omroepparochie Amersfoort begint kerst met nachtmis Toon thuis: kleurige blik in het leven van een clown Eurovisierkerstconcert vanuit het Concertgebouw Stichting Open Theater met „Op hoop van zegen'; H LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 DECEMBER 1981 PAi G> In de Amersfoortse omroep parochie in de St. Aegtenka- pel wordt de kerstliturgie ge vierd met als voorgangers de omroeppastores Jan ter Laak en Hein Schaeffer op, die as sistentie krijgen van pasto raal medewerkster Maria ter Steeg. De koorzangen en de kerstliederen worden uitge voerd door de eigen koor- groep o.l.v. Gert Bremer. Or ganist Martin Lorijn. Ned. II 24.00 uur. U zij de glorie De 40e aflevering van „U zij de glorie" komt uit de Marti nikerk te Bolsward. Het gaat ditmaal om een speciale kerstaflevering. Het man nenkoor Edoza uit Sneek en het Bolswardse jeugdkoor zingen samen met de so praan-soliste Eka Witteveen Waarheid en het NCRV-blazersensem- ble o.l.v. Jan de Haan. Jan Bonefaas bespeelt het orgel. Ned. I 19.10 uur. Wonder De Amerikaanse tv-film „Het gevecht om een won der" bevat het levensverhaal van de doof en blind geboren Helen Keiler, die een acade mische graad haalde. Ned. I 20.05 uur. Ster Betlehem In het schakelprogramma „Een ster boven Betlehem" komt een verbinding tot stand met de geboortekerk te Betlehem. Aan deze uitzen ding werken mee zingende en musicerende jonge men sen uit Engeland, West- Duitsland, Zwitserland, Frankrijk, Israël, Kenia, Ca nada en Amerika. Ned. I 2L55 uur. „Een uur genade en waar heid" heet het kerstprogram ma van de IKON, waarin een kerstoratorium ten gehore wordt gebracht. Dit bevat tien gedichten van Huub Oosterhuis over de geboorte van Jezus, gebaseerd op het evangelie van Lucas. Muziek Antoine Oomen. Uitvoering door koor en solisten o.l.v. Tom Löwenthal in de Am sterdamse Nieuwe Kerk. Ned. I 23.00 uur. Muppetshow De artiest Hal Linden fun geert vanavond als speciale gast van de speelse Müppet- poppen. Ned. II 1&59 uur. Willem Bosman Aad v.d. Heuvel volgt verder de weg van de Hollandse goud- en slavenhandelaar Willem Bosman, die zich rond 1700 verrijkte aan het Afrikaanse volk. Ned. II 19.25 uur. Eerste liefde In de film „De eerste liefde" speelt een jeugdliefde van het tienermeisje Marie (Lae- titia Chaveau) voor een jonge joodse dokter, die echter vooral belangstelling koestert voor haar moeder Eva. Laeti- tia stort dan haar hart uit bij Mamie (Simone Signoret). Ned. II 2027 uur. Keulen en Parijs Tussen „Keulen en Parijs" praat Bob Jongbloed over de rol van Maria. Ned. II 22.00 uur. Ballets Canadiens Les Grands Ballets Cana diens voert met solistische medewerking delen van dan sen als „Het Zwanenmeer" en de „Notenkrakersuite" uit Ned. II 23.05 uur. Hal Linden te gast bij de Muppets. Eerste liefde van Marie (Laetitia Chaveau) voor de Jonge joodse dokter (Francis Huster). Toon (Hermans) thuis: dat wordt deze keer geen the atershow, maar een blik in de kleurrijke wereld van een clown, die onlangs, op 17 de cember, 65 jaar werd. Dat was voor Toon overigens niet de enige feestelijke gebeurte nis: hij vierde eerder dit jaar zijn 35-jarig huwelijksfeest en bovendien werd 25 jaar gele den zijn eerste Óne-man- show uitgezonden. Toon ver telt in dit programma over zijn leven en ervaringen. Daarbij toont hij onder meer zijn veelzijdigheid op het ge bied van de teken- en schil derkunst en laat hij enkele nieuwe liedjes horen, afge wisseld door overpeinzingen die bij Hermans horen. Ned. I, 20.15 uur. Notenkraker In een choreografie van Mik hail Baryshnikov danst het American Ballet Theatre De Notenkraker op de bekende muziek van Tsjaikowski. Mikhail en zijn vrouwelijke collega Gelsey Kirkland en Alexander Minz dansen de hoofdrollen in het oude ver haal van de houten noten kraker. Ned. 1.15.32 uur. Wie-kent-kwis Panelleden in de Wie-kent- kwis zijn Joke Bruys, Mieke Telkamp, Jan Blaaser en Pim Jacobs. Gast is Lee Towers. Ned. I, 19.00 uur. Kitsch en antiek In de komische serie „Kitsch en antiek" kan Simons lek ker uitgniffelen als hij hoort dat bij zijn buurman zijn aartsvijand is ingebroken. Maar dat gniffelen houdt op, als hij zelf goed in de narig heid blijkt te zitten. En zijn enige uitweg is via die buur man. Ned. I, 21.55 uur. In de winter Met de nu 25-jarige Evie Tornqvist is in 1978 een kerstprogramma gemaakt onder de titel „En midden in de winter werd het licht..." Het succes van dit program ma was dermate groot, dat het wordt herhaald. Evie wordt begeleid door de Zweedse pianist/arrangeur Lennart Sjönolm. Ned. II. 1&59 uur. Jim en Delia „Het kerstfeest van Jim en Delia" kan een echt romanti sche musical worden ge noemd. Het programma be treft een muzikale versie van een van de bekendste roman tische kerstverhalen in Ame rika, „The gift of magi". Het verhaal speelt zich af rond de eeuwwisseling. Jim en Delia zijn straatarm en hevig ver liefd. Ondanks hun gebrek aan duiten proberen ze toch een kerstcadeau voor elkaar te kopen, waarvoor zij even als de wijzen uit het oosten, dierbare persoonlijke bezit tingen opofferen. Delia wordt gespeeld door Debby Boone, dochter van Pat en Jim is John Rubinstein, kleinzoon van de pianist Art hur. Ned. II. 20.17 uur. Feest van licht In de kerstdocumentaire „Het feest van licht en ver lichting" gaat prof. dr. Gilles Quispel in op het kerstfeest zoals het vroeger door de vroeg-christelijke kerk werd gezien. Daartoe werden op namen gemaakt onder meer in Israël. Deze documentaire is geen bevestiging geworden van het beeld dat de mens van deze eeuw van het kerst feest heeft. Prof. Quispel weet verrassende gezicht spunten en historische feiten aan te dragen. Ned. II, 2L35 uur. Op verzoek Kijkers konden wensen in dienen betreffende geliefde melodieën op het gebied van' geestelijke muziek; de aan vragen worden, voor zover mogelijk, gehonoreerd in „Op verzoek". Ned. II, 2Z20 uur. Evie Tornqvist, midden in de winter. Toon Hermans: thuis. Het traditionele Eurovisie- kerstconcert komt dit jaar uit het Amsterdamse Concertge bouw. Onder leiding van Bernard Haitink hoort men liederen uit „Des Knaben Wunderhorn" van Mahler, alsmede een concert van Bela Bartok. Bas Tom Krause ver leent medewerking. Deze uit zending is gelijktijdig stereo te volgen via Hilversum 4. Ned. I 15.00 uur. Urbi et orbi Vanuit Rome de pauselijke toespraak en de zegen Urbi et orbi. Commentaar Joop Reinboud. Ned. 11L55 uur. Wieteke Wieteke van Dort zingt be kende kerstliedjes samen met de kinderen van het koor De Wesseltjes. Ned. 112J30 uur. Billy Smart Als te doen gebruikelijk is Billy Smart er weer met zijn kerstcircus, pistekunst op hoog niveau. Neil 116.10 uur. Scrooge Naar het beroemde boek „A Christmas Carol" van Char les Dickens schreef Leslie Bricusse de musical „Scrooge", de naam van de inhalige vrek in dit spel die op kerstmis tot een ander in zicht komt Ned. 119.00 uur. Vróuwen vrede Vrouwen vechten voor vrede in een film van André Truy- man, die vredesbewegingen in binnen- en buitenland volgde. Maria ter Steeg was er ook bij. Ned. I 20.50 uur. BB-show BB zet zijn Beste Beentje voor om samen met scholie ren en Herman van Veen ba ten binnen te halen ten be hoeve van Colombine, de door van Veen gestarte actie voor medische hulp aan vrouwen. Ned. I 21.45 uur. Kerstbreker Het Hum. Verbond viert op Luc Lutz en Simone Rooskens die In „Uit pure liefde" met de dood voor ogen elkaar op handen dragen. eigen wijze kerst zonder delaar en kribbe. Ned. I 23.00 uur. Monsters „Kerstmis voor de monsi heet de TROS-prodn waarin een meisje op gaat naar een heks, dit dieren hun stem doet ve' zen. Ned. II 19.10 uur. Martine J Martine Bijl doet ook aan een vrolijke kersu haalt in sketches meb binnen als Willem Ruis, van Duinhoven en de R Stevendansers. Ned. II 20.10 uur. t Uit pure liefde |j Simone Rooskens en f Lutz spelen de hoofdroll® Terence Ratigan's bliji „Uit pure liefde", waariri man en een ten dode ol schreven vrouw elkaar ken in deze moeilijke le^1 fase. D Ned. II 20.55 uur. Live music In het programma „Live^ sic now" optreden van jij klassieke musici, die ten hoevce van poliopatiëj uitvoeringen gaven, diti in de Rotterdamse „Ark' Ned. II 22. 45 uur. Martine Bijl viert samen kerstmis met Willem Ruis. „Op hoop van zegen" van Herman Heijermans wordt deze keer gespeeld in een ei gentijdse benadering door de Stichting Open Theater. Het spel onderscheidt zich van de vele oude interpretaties met name in de rol van Kniertje, de vrouw om wie het stuk draait en opmerkelijk ge speeld door Marja Habraken. Op hoop van zegen geeft een beeld van het leven van een Katwijkse vissersvrouw eni ge tientallen jaren geleden en via haar van het zware leven van de vissersbevolking. Het drama spitst zich toe als Geert en Barendje, de beide zoons van Kniertje op vis vangst gaan, op een schuit die niet betrouwbaar is. Het schip komt niet terug en daarmee wordt de vis duur betaald. Na de première in 1900 met de legendarische Esther de Boer van Rijk als Kniertje heeft het stuk 1200 voorstellingen in Nederland beleefd. Ned. h 20.35 uur. Verdriet In de serie van drie gesprek ken over „verdriet" praat Jo hanna Fortuin voor de twee de keer met Huub Ooster huis, Laura Reedijk en Louis Neï 1,17.00 uur. Love Boat Zo rond kerst vinden twee dames aan boord, dat hun kibbelende echtgenoten maar eens vrienden moeten wor den. Een verstekeling en een- playboy gingen de twee he ren al voor. Maar schijn be driegt. Ned. 1,19.05 uur. Roald Dabl De onvoorstelbare wereld van Roald Dahl levert het verhaal op „Voor kerst weer thuis". Het gegeven: dokter Carpentier, in zijn vrije tijd orchideeënkweker, mag over zijn maatschappelijke positie niet klagen. Zijn huwelijk echter laat te wensen over en- graag zou de dokter het met een ander aanleggen. En die kans krijgt hij, wanneer hij uit hoofde van zijn beroep naar Amerika moet Ned. I, 23.00 uur. i li iipsf ÉÉÉÉgt' it :::K Marja Habraken als Kniertje en Huib Broos als reder Bos in „Op hoop van zegen". je elkaar kunt leren kennen. Ned. II. 15^5 uur. Kinderprogramma Twee kinderprogramma's: Dag huis, dag tuin, dag op- Jonge mensen bergschuur, voor de peuters. Daarna De lawaaipapegaai Jonge mensen op het con- presenteert: Papelewaaigaai. certpodium zijn Michal Tal Met allerlei manieren waarop (piano), Marion van den Ak ker (zang), Rudolf Koelj (viool) en Peter Proi (slagwerk). Ned. II. 16.10 uur. Veranderingen „Het jaar van de verandel gen" is de titel van het Jai verzicht van het NOS-Jdi naai en het Jeugdjournaal wordt een terugblik gege op de belangrijkste nieu feiten van dit jaar. Ned. II, 17.05 uur. Op zicht In de rubriek „Op zi< wordt aandacht besteed kunst in oorlogstijd en de scherming daarvan. Voort te verwachten een report over de theatergroep Kak Ned. II, 18.30 uur. De tragieK Freek de Jonge zet zijn 1 ste soloshow „De tragi compleet op het sche Hierin doet hij op de beke wijze van zich spreken, drijft de spot met wat hij waanzin van het lei noemt. Hij doet dit op sterk getuigende en tege humoristische manier. Ned. II 20.45 uur. Freek de Jonge tot het uiterste met zichzelf in de weer in zijn soloshow „De Tragiek'

Leidse Courant | 1981 | | pagina 2