Mijnwerkers houden nog stand tegen militairen Is het aanvraagformulier al op de Bus? Doe het nü,31 december is de laatste dag! Oude woningen zes pet. duurder j: kijk uit j overweg Tuinders willen af van boete, bij minder gasverbruik Geen ingrijpen Terlouw bij prijzenslag benzine ECONOMISCHE BETREKKINGEN OPGESCHORT en Spa graag. Maar.. fapolitanen dol op nummerplaten Veronica Drive-in-Show CBR kan aanvragen voor verlenging rijbewijs niet aan vCidóe (Sou/tont M Uitgave Westerpen?. behorende tot Sljthoff Pers. Apothekeredijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes Z0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, I Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers/0,70. Donderdag 24 december 1981,72e jaargang no. 22152 Vanavond op Ned. II om 24.00 uur nachtmis van de Omroep- parochie. Vanavond op II om 20.27 uur film „De eerste liefde". Morgenochtend op Ned. I om 11.55 uur pauselijke zegen en in de middag op Ned. I om 15.00 EurovisiecQncert Veel bewolking en perioden met sneeuw. Later in het zui den van het land ijzel of re gen. Temperaturen om het vriespunt, in het noorden enr kele graden lager. Zon op: 8.48 uur, zon onder: 16.32 uur. Hoogwater Scheve- ningen: 2.22 en 14.30 uur. Laagwater: 10.36 en 22.48 uur. *CHT De Spoorwegen heb- weggebruiker gewaarschuwd 2 dit weer extra voorzichtig te an overwegen. Door de combi- |ran vorst en mist kan men de liet hóren aankomen, maar hij f de mist ook niet te zien. De Üe gang van zaken is dat de ■^achinist toetert als hij een Veg nadert om de weggebrui- p waarschuwen. Veel treintoe- itïjn echter bevroren of brengen "t een schor gepiep voort, het- i2iot levensgevaarlijke situaties jiden. DEN HAAG Het Landbouwschap vindt het „hoogst onbevredigend" dat tuinders een boete moeten aan gasbedrij ven als zij minder gas afnemen dan in het contract is overeengekomen. „Het is toch een te gekke situatie", aldus een woord voerder van het Landbouwschap „dat tuinders worden beboet als zij energiebe sparende maatregelen nemen". De gasbe drijven moeten het boetebeding daarom zo snel mogelijk opschorten. Het Land- bouschap is daarover in bespreking met het Vegin, de vereniging van gasbedrij ven. Een contract tussen een tuinder en een gasbedrijf vermeldt ondermeer de hoeveelheid gas die de tuinder minimaal afneemt Driekwart van alle Nederlandse tuindersbedrijven is grootverbruiker (meer dan 170.000 kubieke meter per jaar). Volgens een woordvoerder van het Landbouwschap „begint het erop te lij ken" dat de Vegin enige bereidwilligheid jegens de tuinders aan de dag legt en het Landbouwschap heeft goede hoop dat het tot een akkoord komt Daar kunnen ove rigens nog enkele maanden mee heen gaan. In het Westland speelt het boetebe-, ding niet, omdat het Haagse gasbedrijf de minimale afname-grens heeft verlaagd. Liverpool krijgt Lennon- ziekenhuis LIVERPOOL De wedu we van ex-Beatle John Lennon, Yoko Ono, heeft de Britse havenstad Liver-, pool (de geboorteplaats van de Beatles) geld geschonken voor de bouw van een kin derziekenhuis. Het geld komt uit de miljoenen-nala tenschap van de verleden jaar in New York vermoor de Lennon. De kliniek zal worden gebouwd in de ver pauperde wijk Toxteth, die eerder dit jaar nog het to neel was van hevige rellen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Terlouw van economische za ken ziet geen aanleiding in te grijpen in de prijzen slag bij de benzinestations. „Het voordeel komt de consument ten goede", aldus de minister gisteren. Ter-, louw, die zei door het besluit „verrast" te zijn, liet ver der weten het huidige systeem waarmee de benzine prijs in ons land berekend wordt nader te willen gaan bekijken. „Wat Esso nu doet betekent het bankroet van het beleid van de ministey," aldus Frans Drabbe, loondeskundige van de FNV. Volgens hem is het op treden van Terlouw veel te soepel. „De minister zegt dat er niets onbehoorlijks aan de hand is, alleen een concurrentieslag. Ik ben door die opstelling ge schokt", aldus Drabbe. Pag. 13: omphouders doe niet mee aan prijsoorlog". Vrouwencafé dicht: te weinig bier gedronken GRONINGEN De brouwerij heeft het huurcontract met het Groningse vrouwencafé Dikke Trui opgezegd omdat de vrouwen te weinig bier drinken. In het contract staat dat zij per week vier vaten van vijftig liter bier moeten drinken. Dat halen zij bij lange na niet, want de vrouwen van Dikke Trui geven de voor keur aan wijn en sterke drank. Per 1 januari moet het café geslo ten zijn. De vrouwen zoeken in tussen naar een andere ruimte waar zij ongestoord van hun wijntje kunnen genieten. 1 BtHINGTON De JJrikaanse president Tjan heeft vannacht in radio- en televisierede _)omische strafmaatre- i jn tegen Polen afge- en verder sanc- tegen Polen én de jet-Unie in het voor nicht gesteld als „het •ruik van geweld tegen Poolse volk niet wordt ndigd". Volgens presi- j Reagan is het Poolse c door zijn eigen rege- i» bedrogen en hij ver- de Sovjet-Unie tot de «•drukking van de so)ond Solidariteit te _jen bijgedragen. jan zei dat zijn regering jnmiddellijke ingang be- rijke elementen van de betrekkingen zal opschorten. Zo enblen van de Amerikaan- Tnport- en exportbank kredietwaarborgen invoer uit de VS meer fen. Ook worden de lan van de Poolse LOT en^chort. Bovendien liet an weten dat het recht de Poolse visseriivloot Een arbeider van een mijn In de Amerikaanse staat Pennsylvania heeft zijn helm voorzien van een sticker, waarop solidariteit wordt uitgesproken met collega's In Polen. om in Amerikaanse wateren te vissen zal worden inge trokken. De VS zullen hun bondgenoten verder voor stellen de export van hoog waardige technologische pro ducten naar Polen te beper ken. „Deze maatregelen zijn niet tegen het Poolse volk ge richt. Zij zijn een waarschu wing voor de Poolse rege- ring, dat vrije mensen niet zullen toekijken bij brute on derdrukking", aldus de pre sident. Hij eiste van het Poolse regime de vrijlating van alle gevangenen, de op heffing van de staat van be leg en het heropenen van de onderhandelingen met de vakbond Solidariteit en de rooms-katholieke kerk. Rea gan waarschuwde de leiders van Polen en de SU voor de ernstige gevolgen als het geweld tegen het Poolse volk voortgaat. „In dat geval heb ben de VS geen andere keus dan verdergaande politieke en economische maatregelen te nemen, die onze betrek kingen zullen schaden", al dus president Reagan. Volgens waarnemers wil Reagan met de economische maatregelen het Poolse regi me aanzetten tot een verzoe ningspolitiek. Hij zou duide lijk hebben wiÜen maken, dat de VS bereid zijn met an deren te werken aan het herstel van de Poolse econo mie, als de noodtoestand an dere repressieve maatregelen worden opgeheven. Pagina 13: Bonn geen voor stander van sancties tegen Polen. POLEN GELATEN NAAR KERST Voor het hek van een van de kolenmijnen bij Katowice Is een gedenkplaats Ingericht voor de zeven mijnwerkers, die daar verleden week om het leven kwamen toen veilig heidstroepen de mijn bestormden om de staking te breken. Op het hek hangen de helmen van de mijnwerkers en kransen, daarvoor staat een kruis met zeven mijnlam pen en op de grond branden kaarsen. WARSCHAU/WENEN Poolse veiligheidstroepen hebben gisteravond, aldus radio Warschau, de Huta- staalfabrieken in Katowice, een van de belangrijkste haarden van verzet tegen de staat van beleg in Polen, ont ruimd. „Bijna tweeduizend arbeiders die in de staalfa brieken werden vastgehou den door terroristen van So lidariteit, konden naar huis terugkeren", aldus de radio. Arbeiders hadden eerder ge dreigd deze week op dit com plex de hoogovens op te bla zen. Volgens radio-Warschau zijn degenen die de staking MINISTER STELT VOOR: DEN HAAG De huurprijs van woningen die vóór 1972 zijn gebouwd en de kamerhuur moeten 1 juli vol gend jaar met zes procent omhoog. Recenter gebouwde huurwoningen moeten vier procent duurder worden. Minister Van Dam van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening heeft dit gisteren in een brief aan de Tweede Kamer voorgesteld. De minister wijst er in zijn brief op dat de huurprijzen van woningen die in de zeventiger jaren zijn gebouwd relatief duur zijn vergeleken met oudere woningen. Als de tot tien jaar oude woningen zes procent in prijs zouden stijgen, be staat bovendien de kans dat die woningen zichzelf uit de markt prijzen, meent Van Dam. Immers, de stichtingskosten van nieuwbouw worden de komende jaren verder terugge drongen. Dat resulteert automatisch in lagere beginhuren. De stijging van de stichtingskosten bleef dit jaar beperkt tot vijf procent. De minister wil dat de huur van gesubsidieerde woningen die geheel nieuw zijn of ingrijpend zijn opgeknapt de eerst komende vijf jaar elk jaar met vier procent stijgt. Subsidie woningen die tussen de vijf en tien jaar oud zijn mogen, maar hoeven niet verplicht met vier procent in huur te stij gen. In zijn brief stelt Van Dam verder voor de huurharmonisatie dat is het met elkaar in overeenstemming brengen van huurprijs en kwaliteit van een woning in 1982 te beper ken tot tien procent van de geldende huur. hebben uitgelokt, gearres teerd. Niemand zou bij de ontzettingsactie gewond zijn geraakt. In de mijnen in de buurt van Katowice wordt echter nog volop gestaakt, waardoor de distributie van kolen ernstig zou worden belemmerd. Vol gens een Deense journalist die in Katowice ter plaatse was zouden bij felle gevechten tus sen de mijnwerkers en veilig heidstroepen al minstens elf mensen zijn gedood. De autori teiten blijven steeds spreken van zeven mensen en ontken nen dat er meer slachtoffers zijn gevallen in Polen. Het zou overigens slechts nog maar een kwestie van tijd dat de op gesloten mijnwerkers in de Piastmijn hun strijd moeten opgeven. Gebrek aan water en voedsel zou hen steeds meer parten gaan spelen. In Kato wice werden ruim 350 mensen gearresteerd omdat ze zich niet hadden gehouden aan de avondklok. Volgens de Deense verslaggever hebben de mili tairen de situatie in Polen aar dig in de hand en zijn er al mi litairen naar de kazerne terug gestuurd. „Het was mogelijk door grote delen van Polen te rijden, zonder een militair te gen te komen. Hij had de in druk dat de Polen zich bij de nieuwe situatie neerleggen, maar de meesten geloven niet dat de klok definitief terugge draaid kan worden. Pagina 13: EG zet voedsel hulp aan Polen voort. dan wel geserveerd nèthet jfl! flesje. lü Amerikaans bedrijf neemt beeld telefoon in gebruik WASHINGTON Ame rikaanse zakenlieden zul len waarschijnlijk binnen afzienbare tijd voor het over grote afstand verga deren gebruik kunnen maken van beeldtele foons. De Amerikaanse Telefoon- en Telegraaf- maatschappij (ATT) heeft een verzoek ingediend om in 42 steden de voor zieningen voor het beeld telefoon-circuit aan te mogen leggen. Overigens zal de beeldtelefoon de zakenreis niet overbodig maken. Een gesprek met de beeldtelefoon van een uur tussen New York en Los Angeles gaat onge veer zevenduizend gul den kosten. Een retour vlucht tussen beide ste den is aanmerkelijk goedkoper. Geen heksen jacht op Moerman- artsen DEN HAAG Er is geen sprake van een heksen jacht door de geneeskun dige inspectie op „Moer manartsen". Dit heeft se cretaris-generaal Siderius van volksgezondheid in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer verklaard. Vanaf eind 1978 zijn door de geneeskundige inspectie twee klachten tegen Moer manartsen ingediend, „niet op grond van het feit dat zij de Moermantherapie toepas sen, maar op grond van het feit dat zij in hun medisch handelen ernstige misslagen zouden hebben begaan. Wel is het zo dat de Moermanart sen zich permanent bedreigd voelen, omdat zij een afwij kende therapie toepassen en zich zodoende in het verkeer met hun collega's en in hun betrekkingen met patiënten blootstellen aan meer risico's dan andere artsen, aldus Si derius. 'ELS In Napels is enkele dagen een onge- grote vraag naar auto's, de handelaren vroeger de straatstenen niet Ït raakten. Of het wrak doet er weinig toe. Be- langrijk is vooral dat de auto de Juiste" nummerplaat heeft. Sinds begin deze week mogen vanwege de erbarme-; lijke verkeerssituatie in Na pels op maandag, woensdag en vrijdag alleen auto's met een even nummerplaats rij den, op de andere dagen al leen auto's met een oneven nummerplaat. Zondag mag iedereen de weg op. Talrijke Napolitanen kopen nu zo'n oude auto en halen er de nummerplaat af, zodat zij, al vereist het enige gesleutel, toch de hele week met hun gewone auto kunnen blijven rijden. Eenmalige uitkering voor 'alleenstaanden' Hebt u het formulier met toelichting op het postkantoor gehaald? En denkt u voor de uitkering in aanmerking te komen? Stuur dan nu het formulier in. Aanvragen die na 31 december a a worden ingediend, worden niet meer behandeld. Dit is een publikatie van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. 2e KERSTDAG Aanvang 20.30 uur Blesse Paard Stompwijk Geen krant ontvangen? Bet tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG Aanvragers van een verlenging van een rijbewijs dat snel zijn geldigheid verliest, zullen bij de behandeling van die verlenging voorrang krijgen. Daartoe is het personeel bij het Centraal Bureau afgifte rijvaardigheidsbewijzen (CBR) tijdelijk sterk uitge breid. Ook personen die goede argumenten naar voren kunnen brengen voor extra spoed bij de verlenging van hun rijbewijs krijgen voorrang. Tot de maatregelen is besloten omdat het aantal aanvragen voor een verlenging van een rijbewijs waarbij een medische indicatie in het geding is, is gestegen tot ruim 63.000, d.w.z. 50 procent meer dan in 1980. De aanvragen tot verlenging van een rijbewijs waarbij een doktor in het geding komt, hadden op 1 december een achterstand van drie en een halve maand. Er bestaat een achterstand bij de CBR voor deze rijbewijzen van 25.000. V V V b V

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1