Ipenhaard-inzet als alternatief IN EN OM DE KAS Prijzen verder omhoog EN TUINBOUW/HOBBY Polyester film beschermt glas Jtschuur- ïhine Elektrische draaischijf voor pottenbakkers kerststukjes nemen ruime laats in bij kerstveilingen i Honselersdijk maart: Parijs in teken van landbouw DONDERDAG 24 DECEMBER 1981 PAGINA 19 ïi die voor de keus een allesbrander- schel of open haard, n het veel gemakke- dan zij die al een laard bezitten en „ge gaan onder het di- i dat de kachel zuini- gt brandstof is en een endement geeft. Moet gevallen de gezellige paard waarvan 70 it van de warmte via (oorsteen naar buiten - vervangen wor- BV Openhaarden in itede zegt een bruik- [lternatief in huis te h: de openhaard-in- e in praktisch elke jaard kan worden ge- j éénzijdig, hoek- en dig (maten 60 en 70 )mdat de inzet ook in jgte verstelbaar is, zit (lpstuk als gegoten en oeft niet te breken en iw te metselen. Het iaal van de inzet be- juit cortenstaal (een staallegering). Dat is peen bijzonder hitte- dig, maar ook corro- end en zuurvast. De int is voorzien van lat een temperatuur 1200 graden Celsius 'erdragen. De ruitjes "n natuurlijk open en |enhaard-inzet is ei- een „alternatieve al- tider", bekleed met ie stenen die warmte opzuigen en afstaan aan de geventileerde spouw. On derin wordt kamerlucht aangetrokken; via de weg naar de spouw wordt dit verwarmd. Aan de boven zijde wordt de lucht de ka mer weer ingestuwd (con- vectorsysteem) en daardoor» ontstaat een warme lucht circulatie en wordt het ren dement van de haard opge voerd tot bijna 70 procent of 10.000 calorieën. In de, deuren zit bovendien een' luchttoevoerregeling, waar mee het vuur kan worden getemperd dan wel ver lengd. De openhaard-inzet is een prima systeem, maar of men er f 1265,- (60 cm)' voor over heeft, blijft een persoonlijke aangelegen heid. Achter glas zich betrekkelijk veilig voelen kan tegenwoor dig via het nieuwe produkt „Security Film". Dat is een 0,1 mm dik polyester laagje, voorzien van een speciale lijmlaag. Na een uithardings- periode na het aanbrengen van ongeveer drie weken, gaat het een zeer hechte bin ding aan met het glasopper vlak. Dit krijgt daardoor 3x meer weerstand dan „nor maal". In de praktijk bete kent dit niet alleen dat een steen geen schade aanricht, maar de ruit is ook bestand tegen bijvoorbeeld een brand bom; het materiaal is on brandbaar. De film blijft onder nagenoeg alle omstandigheden intact, ook al breekt het achterlig gende glas. In dit laatste geval zal er geen sprake zijn van rondvliegende scherven, want de film houdt alles netjes bij elkaar. De laag is volledig transparant en vertekenings- vrij en filtreert de ultraviolet te stralen uit het zonlicht, zo dat geen verkleuring van het interieur ontstaat. Het licht- verlies bedraagt nog niet één procent. (Inlichtingen: tel. 03480-15058). heeft een nieuwe huurmachine met een sgrote schuurvoet (260 nte centimeter) en «n hoog rendement j schuurbewegingen: per minuut. De voet direct door de motor ïreven, waardoor de bijzonder trilling- Hierdoor wordt ook i beperkt. De rubber- de voetplaat is be tegen water, zuur en liddelen. De construc- de schuurpapier- is eenvoudig, ir snel en probleem- jwisseld kan worden, wijzen: met stofafzui- 299,-; zonder 269,-. Universal Solder soldeert alles Tegenwoordig is een soldeer- middel op de markt, „Univer sal Solder", dat de opvallende kenmerken heeft te functio neren met één soldeer- en één vloeimiddel, waardoor in principe alle metalen aan el kaar zijn te solderen. Dat be tekent dat er reparaties uitge voerd kunnen worden, die ei genlijk alleen maar vervan gen moeten worden. Het gaat bijvoorbeeld om cilinderkop pen (aluminium), koperen pij pen in koelkasten, reparaties en gietstukken (radiatoren), het solderen van aluminium onderdelen in de elektronica en televisie-sector. Verder kunnen met het systeem ook mankementen aan messing fittingen worden verholpen. (Inlichtingen: Kooplijn Inter national - Enkhuizen). De bijzonder attractieve en creatieve bezigheid pottenbakken heeft een aardig automatisch onmisbaar hulpmiddel gekregen: de „Rhön"-draaischijf. Deze elektrische tafel-draaischijf is voorzien van een voetpedaal waarmee de snelheid geregeld kan worden. Het bekende „scheppen" kan dus achterwege blij ven en de volle concentratie kan ook gericht worden op het kleidraaien. De automatische schijf is compact van afmeting en past daar door in nagenoeg elke ruimte. Men kan het apparaat om die redenen ook gemakkelijk opbergen. De mantel is van slagvast kunststof (gemakkelijk schoon te maken) en zuignappen hou den de schijf op haar plaats. De aanschaf gaat het geven van een kleine attentie in geld te boven: 425,- inclusief, (informa tie: 010-137280). •j boshulst, bonte ^sparappels, padde- o!i, IJslands mos, douglasgroen, sparren, Omorika's. maar een kleine "uit het specialisme 2 bloemenveilingen lering van de kerst- jen, die zo tegen de maand van het bpden gehouden, si df is er nog het assorti- lsfloemen en planten dat a^urige beeld in de vei- jjJDUwen komt afwisse- k fmengd met de geuren (j'inaaldbossen van eigen en ook ver daarbuiten. 0irstveilingen drukken 3jil per jaar in onze vei- öen een geheel eigen 1, waar de mooiste vei- bolbloemen niet te- De bloemen- vallen trouwens in njjd ook wel een beetje uit A Niet alleen door een '0jk geheel vreemd assor- produkten die er een- pier jaar worden gepre- maar de hallen ver in ook een stukje huis- i laraan vaak de handen .'^Jouwen en kinderen te jnen. Niet alleen om een inkomen binnen maar eigenlijk ook ,a|i een beetje kunstzinnig i j leven. De kerststukjes Ul(i soms juweeltjes van pinnige combinatie en ei gen initiatief. Zij worden dan ook met zekere trots de vei linghal binnen gebracht. Zo gaat het tegen elk einde van het jaar en ook nu weer. De kerstveilingen vragen in de loop van november in diverse vakbladen extra aandacht, want de handelaren doen al tijdig hun inkopen en de im porteurs weten graag waar zij aan toe zijn. Onzeker Het liep dit jaar een beetje moeilijk. De tijden zijn onze ker en de uittocht van vakan tiegangers die warmte of sneeuw opzoeken, speelt daar in ook een rol. Bovendien is in Nederland de kersttijd aan be perkingen gebonden. De scheidslijn van de vijfde de cember bepaalt de wisseling van de wacht van Sint Nico- laas en Santa Claus. Geen dag eerder, maar ook geen dag la ter kan de handel de aanval op de kersthandel openen. In landen waar de Sint een onbe kende grootheid is, worden alle krachten op de kerstman gezet. Hier moeten ze het ter rein verdelen en dat werkt kostenverhogend. Omdat Nederland nu niet di rect een land is van „kerst spul" komt er veel import aan te pas. Niet alleen uit de eeu wig groene bossen van Noor wegen, Duitsland en Dene marken, maar vooral ook uit vele andere delen van de we reld, waar bijpassende versier selen vandaan komen. Kerst feest wordt niet alleen door de kerstbomen gemaakt, ook de versierselen delen mee in de belangstelling, niet in het minst de speciale bloemsoorten met in de voorste gelederen de poinsettia. Prijzen Bij wagonladingen vol komt het groen ons land binnen. Hoe was het nu in de tijd voor de kerst en op de kerstveilin gen? Er zijn meteen kritische klanken daaromtrent op te vangen uit de kringen die zich m genoemde lijn aan de bloe menveilingen, dus ook de CCWS, bezig houden. Dat is voor een groot deel het gevolg van de weersomstan digheden. De scherpe kou heeft het publiek en dus de kopers, van de markten en straten gejaagd, hetgeen van veel invloed is geweest op de prijzen. Weliswaar is de laatste dagen voor de kerstdagen nog aardig wat omgezet, maar met wat milder klimaat had het beter kunnen zijn. Opvallend is dat jaar ook de omvang van de reeds eerder genoemde „huisvlijt". Er zijn grote aantallen kerststukjes gemaakt die elke veilingdag een ruime plaats in het ge bouw innamen. Maar ook hiervan hebben de prijzen on der de sneeuw en kou geleden. Er waren ook nu importeurs, die uit verre landen exotische produkten haalden voor onze Het „huisvlijt" neemt een steeds grotere plaats in bij de kerstveilingen. kerstbomen en die deels ook weer werden geëxporteerd. Uit Amerika kwamen nieuwe Protea-soorten, orchideeën uit Oost-Azië en Zuid-Afrika, uit Zuid-Amerika de anthurium, dadels en pepers uit het mo menteel zomerse Australië, uit Thailand, Californië en Zuid- europese landen kwamen alle soorten versierselen voor de Nederlandse kerstbomen. Er kwamen veel schimmels uit Hongkong. In het algemeen lagen de prijzen op ongeveer op gelijk peil, vergeleken met vorig jaar. Dat alles waaiert zo in de laatste maand van het jaar over ons land en ook daarbuiten uit, als een groten deels eenmalige handel, die dan weer voorbij is, maar die toch een eigen plaats in het bloemenveilingjaar inneemt tot en met 14 maart eptaat Parijs weer in het 5U> van de landbouw; in die ^le wordt in het Pare des Jitions aan de Porte de at)illes de 19e Internatio- rj- Landbouw Vakbeurs jej.) gehouden. Tegelijker- (Jan men eveneens in het Expositions de Inter- id nale Landbouwmachine (SIMA) en de Inter- ei^ale Vakbeurs op het ge- al jvan tuinaanleg en -on- z<)ud (Motoculture de Plai- sance) bezoeken. Tijdens de afgelopen SIA (1981) registreerde men meer dan een miljoen bezoekers (1.003.000) waaronder 16% buitenlanders, afkomstig uit 97 landen, hetgeen het inter nationale karakter van deze beurs benadrukt. Opmerkelijk was de toename van het aan tal bezoekers afkomstig van het platteland; daartegenover stond echter de dalende belangstelling van de zijde van de stedelingen. Voor het totaal aantal bezoekers heeft deze verschuiving geen conse quenties gehad. In het kader van de komende Internationale Landbouw Vakbeurs te Parijs zijn de vol gende evenementen georgani seerd: het 91e Algemene Landbouw- en Veeconcours (G.G.A.). Het Veeconcours speelt zich gedurende de ge hele week af en wordt feeste lijk afgesloten met het „Grand Défilé" op zaterdag 13 maart Het landbouwconcours (uitsluitend toegankelijk voor vakbezoekers) is op vrijdag 5 en zaterdag 6 maart. Verder zijn er exposities van Franse en buitenlandse voedingsmid delen en exposities van gese lecteerd buitenlands vee. De landbouwpartners van de E.E.G. zijn ook dit keer weer in Parijs aanwezig op deze beurs. Zij presenteren de voornaamste aspecten van hun produktie op het gebied van landbouw, voedingsmid delen en veeteelt aan het pu bliek. Oostenrijk, Canada, Zwitserland en de Verenigde Staten zullen op hun beurt deelnemen met een selectie van hun beste fokdieren. Ook is er een internationale pluimveetentoonstelling en een hondenshow. 4, 5 en 6 maart zijn gereserveerd voor het jaarlijks te houden inter nationale colloquium, dat dit keer als onderwerp zal heb ben „de financiering van de landbouw". In de afgelopen week sloeg de winter werkelijk toe, zij het in bepaalde delen van het land min der streng. In sommige delen van het land heeft het streng gevroren en viel er een flink pak sneeuw. Voor sommige gewassen leverde dit ex tra problemen op. Zo wordt de oogst van sprui ten in een aantal gevallen dat er met de hand geoogst wordt bemoeilijkt Veel spruiten worden echter machinaal geoogst De prijs voor dit ge was bleef in de afgelopen week dan ook stijgen. Vorige week werd er voor een küo spruiten 1,67 betaald, in de afgelopen week was dit 2,69. Het moet niet uitgeslo ten geacht worden dat de prijs nog verder oploopt. Aan de andere kant is het echter ook weer zo dat de vraag na de feestdagen vermoedelijk klei ner zal worden. Dit werkt een verdere prijsstijging dan weer tegen. Het oogsten van prei is welhaast onmogelijk. Dit komt omdat men de prei uit de bevroren grond moet ha len. Voor dit werk heeft men onder de huidige omstandig heden haast een pikhouweel nodig. De prijs voor dit gewas schoot dan ook omhoog. Er werden prijzen tot drie gul den per kilo betaald. Bij aan houdend vriezend weer zal de prei onveranderd duur blij ven Grotere vraag Door een opleving van de vraag liep de prijs voor witlof op. Zoals bekend, waren de prijzen in de eerste helft van december nu niet bepaald aantrekkelijk. In deze periode werd er namelijk gemiddeld 1,98 per kilo betaald. Ten opzichte van vorig seizoen be tekende dit een verschil van 27 cent per kilo, toen lag de prijs op 2,25. In de tweede week van december werd er gemiddeld f 2,20 per kilo be taald, in de afgelopen week kwam de prijs op 3,55 per kilo uit. Ook voor dit gewas wordt er na de feestdagen op een minder sterke vraag gere kend, hierdoor kan de prijs weer terugvallen. Andijvie deed ook aardig mee in de prijzenwedloop. De prijs liep op van 1,97 naar 2,72 per kilo. Het ziet er naar uit dat dit gewas duur blijft. In de loop van de afgelopen week werd de vraag naar radijs dui delijk groter. Aan het begin van de week liep de prijs op naar 72 cent. Naar verwacht zal dit een tijdelijke opleving zijn. Met de feestdagen in het vooruitzicht nam de vraag naar boerenkool af. Dit gewas daalde in prijs, er werd ge middeld 78 cent per kilo be taald. Na de feestdagen wor den er weer hogere prijzen verwacht. Een gewas waar eveneens minder belangstel ling voor bestond was raapste len. De prijs lag in de 2e week van december nog op 43 cent per bosje, in de afgelopen week daalde de prijs naar 24 cent. De vraag naar gewasjes als selderij en peterselie is zeer groot. De prijs voor deze gewassen lag al op een aan trekkelijk niveau, maar in de afgelopen week liep de prijs nog verder op. Voor peterselie werd er gemiddeld 70 cent per bosje betaald en voor sel derij 1,05. Spinazie hoort ook in het rijtje van de dure gewassen thuis. De aange voerde beperkte hoeveelhe den passeerden de klok voor een prijs van 4 gulden per kilo. Sla moest inleveren, de prijzen daalden en varieerden al naar gelang het gewicht van 14 tot 58 cent per krop (de week ervoor van 29 tot 70 cent). De prijsdruk lijkt voor dit gewas te blijven bestaan. Import Behalve de aanvoer van de Hollandse produkten is er sprake van import. Om deze tijd van het jaar gaat het vaak om indrukwekkende hoeveel heden. Deze invoer wordt weer verhandeld op de groot handelsmarkten in Rotterdam en Amsterdam. Een gedeelte van deze import vindt dan weer zijn weg via export. Bij deze invoer steekt die van si naasappelen met kop en schouders boven de rest uit. Dit blijkt bijvoorbeeld uit in- voergegevens van 17 decem ber. Er werd toen in Rotter dam maar liefst 200 ton inge voerd, deze waren allen af komstig uit Spanje. De prijs (groothandel) schommelde tussen de 1,40 en 1,50 per kilo. Op de 2e plaats komt de invoer van mandarijnen en wel het soort Clementine. Hiervan werden er op dezelf de datum zo'n 150 ton inge voerd. Ze waren afkomstig uit Marokko en Spanje. De prijs varieerde van f 1,90 tot 2,35 per kilo. Citroenen deden ook nog aardig mee, de ingevoer de 14 ton kwam uit Cyprus en de Verenigde Staten. De an ders zo belangrijke glaspro- dukten als tomaten, komkom mers, paprika's en aubergines worden hoofdzakelijk inge voerd vanuit de Canarische Eilanden. Voor de Canarische tomaten werd er 2,- per kilo betaald, de komkommers brachten 21 cent per stuk op en voor de paprika's werd er 2,65 per kilo betaald. Let wel dit zijn allemaal groot- handelsprijzen. Voordat deze produkten voor de consument te koop zijn, heeft de prijs zich waarschijnlijk al verdub beld. Naast de reeds genoem de import viel het verder op dat er 7 ton andijvie uit Span je kwam waar 1,40 per kilo voor betaald werd. Verse sla, kostbare waar

Leidse Courant | 1981 | | pagina 19