Sonn geen voorstander kneties tegen Polen Prijsbeleid wordt soepeler Bovag: „Pomphouders, doe niet mee aan prijsoorlog" Staatssecretaris houdt vast aan heffing op aankoopprijs auto Gemeente Voorschoten besluit flats niet te vorderen %NLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 DECEMBER 1981 PAGINA 13 unitietransport foor 1 miljoen IJL Elk munitietran- bji het Amerikaanse leger Vest-Duitsland vla de ten, zal de regio in het i een miljoen gulden op- no en gedurende één week mderd mensen werk ver- I. Het eerste proeftran- _a de Eemshaven, dat om- 1^2 januari start, zal 1500 gplosieve stof bevatten. t munitievervoer zijn per jeveer dertig treinen no eswerkgroep tegen de be- eswedloop in Hefshuizen S^eerste een fel protest laten rdgen de plannen voor het anse transport vanuit de je'™_ Holland International blijft in Garantiefonds DEN HAAG De grootste Nederlandse reisorganisator Holland International (HINT) zal niet uit het Garantiefonds van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) stappen. Dat heeft een woordvoerder van HINT gisteren be vestigd. De reisorganisator zal met het al gemeen bestuur van de ANVR, het be stuur van de stichting Garantiefonds- ANVR, de reisverkopende banken, Nee-" kermann reizen. Vrij Uit gaan onderzoe ken of het Garantiefonds een zelfstandig branche-garantiefonds kan worden. Ook de niet bij de ANVR aangesloten reisorga nisaties zouden aan een dergelijk risico fonds kunnen deelnemen. HINT had ge dreigd uit het Garantiefonds te stappen wanneer niet aan een dergelijke voor waarde voldaan zou worden. Voor Kerstmis toch tv in cel langgestraften VEENHUIZEN Langgestraften mogen voortaan televisie kijken in hun eigen cel. Deze dagen zul len de eerste toestellen geplaatst worden, zodat de gevangenen nog voor de kerstdagen naar de buis in hun cel kunnen kijken. Tijdens een spoedbijeenkomst van de di recteuren van inrichtingen voor langgestraften gistermiddag op departement van justitie, is hier toe besloten. Aanleiding voor de plotselinge samenkomst was de staking van de 128 gedetineerden van de gevangenis Norgerhaven in Veenhuizen, voor het plaatsen van een tv-toestel in iedere cel. Zij hebben hun staking gistermid dag beëindigd. Gasunie spreekt buffervoorraad aan GRONINGEN De Nederlandse Gasunie heeft vorige week vrijdag vanwege de aanhoudende kou de buf fervoorraad vloeibaar aardgas in de Maasvlakte moeten aanspreken. Volgens een woordvoerder van de Gasunie begint de gasafzet door het aanhoudende winterse weer vormen aan te nemen, vergelijkbaar met de afzet tijdens de strenge vorstperiode in januari '79. Toen werd een maxi male gasafzet per etmaal gehaald van 477 miljoen kubieke meter. Eind vori ge week werd al een etmaalafzet gere gistreerd van 400 miljoen kubieke me ter. Overigens vindt de Gasunie dat het duidelijk valt te merken dat de bevolking over het algemeen zuiniger omspringt met energie. Overheid komt met speciaal milieu-keurmerk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overheid gaat een zogeheten milieu-keurmerk invoeren. Als eerste komt er een „garantie-certificaat" voor pro- dukten die weinig geluid voort brengen. Mocht dit goede effecten hebben, dan zal het milieu-keur merk worden uitgebreid naar pro- dukten, die weinig luchtvervui ling voortbrengen, weinig afval achterlaten, of goed zijn voor het water. Dit heeft staatssecretaris Lambers-Hacquebard (milieuza ken) de Kamer laten weten. Bin nenkort denkt zij een jury in te stellen voor het milieu-keurmerk Geluid. Kabinet Begin overleeft motie van wantrouwen JERUZALEM De regering van premier Begin heeft gisteren in het Israëlische parlement een motie van wan trouwen over haar aanpak van de betrekkingen met de. Verenigde Staten overleefd. In de motie, ingediend door de kleine, gematigd vooruitstrevende Shinui-partij en ge steund door de socialististen, werd het optreden gelaakt van premier Begin. Na een emotioneel onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur Samuel Lewis had Begin zon dag het drie weken oude akkoord tussen de VS en Israël over strategische samenwerking opgezegd, omdat hij het niet eens was met de Amerikaanse strafmaatregelen voor de Israëlische inlijving van de hoogvlakte van Golan. In een gezamenlijk communiqué hebben Saoedi-Arabië en Syrië de inlijving van de Syrische Golan krachtig ver oordeeld. De Saoedi's willen dat de Arabieren andere mo gelijkheden in overweging moeten nemen als vreedzame middelen om door Israël bezet gebied terug te krijgen geen resultaat hebben. ze correspondent Ami Vó van Vree) •r I— Hoewel het offi- fiiet zo duidelijk gezegd, heeft Bonn leel andere kijk op eurtenissen in Po- Washington of waar premier Mau- teren sprak van een Sovjet-inmen- Polen. Men gelooft :t zo erg dat het om ig en goed voorbe- plot gaat waarbij litaire regering in tu slechts als een van Moskou fun- door het Kremlin marionet wordt kt, zeker niet in de tien dagen van de Hoewel de 'an zaken onvoor- ir blijft en daardoor ijk, gelooft men in levens dat de situa- et land niet zo dra als door vele en teruggekeerde iezoekers wordt derd. ingevolge is ook de reac- i Bonn op wat er in Po- ande is afwijkend van fl terughoudender dan ïr meeste westelijke oten. Dit verschil 'el openlijk aan de dag: :ft zich onder andere Amerikaanse itigde voor Europese Eagleburger, negatief ten opzichte van mo- beperkingen in de •lening aan Polen en is algemeen tegen het te- neven van de Oost relaties (bijvoorbeeld in export-embargo voor le goederen of dien- "onn waarschuwt voor 'ferentieerde reacties" irijlde besluiten". De j'je „welingelichte bron- i de Westduitse hoofd en ervan overtuigd dat ilissing het leger de ^n handen te geven in dan een etmaal is ge- men wel uit vrees voor ®ging tot machtsoverna- „Solidariteit"); verder dat zij mede genomen is omdat Jaruzelski vreesde dat anders de „orthodoxe" vleugel van de Verenigde Arbeiderspartij het heft in handen zou nemen, in clusief een verzoek tot hulp aan de Sovjet Unie en tenslotte dat de andere staten van het Warschau Pact met uitzon dering van Moskou niet op de hoogte zijn geweest van het ingrijpen van het Poolse leger of pas zeer kort tevoren daaro ver zijn ingelicht. Bovendien aldus de redene ring in Bonn was het het beste voor de Poolse regering om snel en vooral alleen in te grijpen, omdat men daarmee tegemoet kwam aan het pa triottistische gevoel van zowel leger als bevolking: voor de Polen is het een kwestie van „eergevoel" dat zij hun eigen problemen oplossen en niet af hankelijk van vreemde mach ten als de zgn. „socialistische broedervolken". Laat staan dat men een ingrijpen van de gehate Oostduitsers (op bevel van Moskou) had geaccep teerd. Ook de berichtgeving uit Po len stuit op scepsis in Bonn. Veel berichten uit Polen wor den niet van onafhankelijke zijde bevestigd. Het is overi gens moeilijk uit te maken in hoeverre de Westduitse hou ding wordt ingegeven door een betere informatie over de toestand in Polen of door de wens om het niet tot een con frontatie in Europa te laten komen. Zeker is echter dat het er Bonn alles aan gelegen is om de ontspanning ten koste van alles te bewaren, vooral na het begin van de ontwape ningsconferentie in Geneve en na de ontmoeting Schmidt-Ho- necker in de DDR, die het Duits-Duitse klimaat duidelijk heeft verbeterd. Typerend voor deze houding van Bonn is de uitlating van Egon Bahr die deze week schreef dat de wereldvrede belangrijker is dan Polen. EG: voedselhulp aan Polen voortgezet BRUSSEL De regerin gen van de landen van de Europese Gemeen schap hebben besloten Polen voedselhulp te blij ven verlenen ondanks de onderdrukking van de bevolking in dat land. De ambassadeurs van de tien landen hebben het be sluit genomen in een spoedvergadering die was belegd om te beslis sen of de schenking aan Polen van achtduizend ton rundvlees ter waarde van ruim 27 miljoen gul den moet doorgaan. Die beslissing is dus positief uitgevallen. De Europese Commissie had voorgesteld de voed selhulp te staken in ver band met de vele doden die in Polen zijn gevallen bij schermutselingen tus sen de bevolking en vei ligheidstroepen en met de afschuwelijke omstan digheden in de concen tratiekampen. De Verenigde Staten hebben besloten de voed selhulp aan Polen op te schorten omdat er be richten zijn die erop wij zen dat de levensmidde len bij het Poolse leger belanden in plaats van bij de bevolking. Kerstmis Deze Poolse vluchte ling die verblijft in het Oostenrijkse door gangskamp Traiskir- chen bij Wenen lijkt altijd nog onder bete re omstandigheden Kerstmis te kunnen vieren dan zijn land genoten in Polen. Hij heeft in ieder geval een kerstboom. SOVJET-UNIE HERINNERT AAN EIGEN INVLOEDSSFEER MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren herinnerd aan de akkoorden van Jalta uit 1945 en zo gewaarschuwd voor een aanval op de status van Polen. In een felle uitval naar de „contrarevolutionaire Po len" liet het officiële persbu reau Tass haar bondgenoten uit de Tweede Wereldoorlog horen dat ze niet zal toestaan dat er aan de Sovjetrussische invloedssfeer wordt geknab beld. De Russische pers heeft de laatste maanden herhaalde lijk benadrukt dat de grenzen en de bondgenootschappen zoals die in Jalta werden be paald, gehandhaafd dienen te Jalta bij name noemt. Tass ci teert uit een bulletin van de Poolse communistische partij. Tass schrijft dat „rechts" in Polen de situatie van na de blijven, maar het is echter de Tweede Wereldoorlog wil her- eerste keer dat de Sovjet-Unie zien, maar dat dit tegen de be sluiten van Jalta indruist. De conferentie van jalta werd van 4 tot 11 februari 1945 gehou den tussen Churchill, Roose velt en Stalin. Er werd toen in feite besloten tot een verdeling van de wereld in invloedssfe- 'l medestanders Khomeiny gedood _ET Twee hoge functionarissen van het bewind van de ïh Khomeiny zijn gisteren bij een aanslag in de stad As- -het noordoosten van Iran om het leven gekomen. De - ffers werden gisteren door radio-Teheran geïdentificeerd I parlementslidMojtaba Ozbaki en de gouverneur van Ghomali Jaafarzadeh. Zij waren op weg naar een mos- Masjad toen twee mannen op een motorfiets naast hun Vamen rijden en handgranaten naar binnen wierpen. Bei- Inen waren op slag dood. De daders wisten te ontkomen. radio Teheran is de Moedjahedien-e-Khalq beweging Ivoordelijk voor de aanslag. - oerders Belgische vrouw gegrepen ~|EL De 47-jarige mevrouw Dora Stallaert, die maan- ~hd werd ontvoerd uit haar woning in de Brusselse ge- I Meise, is vrij. Haar ontvoerders, een 25-jarige chauffeur 23-jarige fotograaf, konden op aanwijzing van mevrouw rt worden aangehouden. Het losgeld van 20 miljoen frank betaald. uw werd maandag in een bestelauto meegenomen en na- op twee plaatsen vastgehouden, alvorens te worden Jerzoek naar l*uikswijze bestrijdingsmiddel (Van onze parlementaire redactie) ®AAG De algemene inspectiedienst van het ministerie tidbouw en visserij gaat een onderzoek instellen naar het k van ondeugdelijke apparatuur bij de verwerking van itrijdingsmiddel glyfosaat. Het gaat vooral om het gebruik t middel door boeren en tuinders. Zij blijken soms oude of apparatuur te gebruiken waarmee druppels van ddel op de gewassen terecht komen. Dat levert gevaar op le volksgezondheid. Normaal wordt het middel gebruikt -leciale installaties, die alleen het onkruit aanpakken. Mi- De Koning heeft dit onderzoek toegezegd in antwoord op i van de kamerleden Tommei en Ter Veer (D'66) J KLM-directeur Aler overleden IAAG Op 85-jarige leeftijd is deze week de oud-presi- 0irecteur van de KLM, I.A. Aler, in Rolde overleden. Izaak Jise Aler vervulde zijn functie bij de KLM van 1954 tot Jiij volgde dr. Albert Plesman op. Na zijn aftreden is hij t 1963 lid van de raad van commissarissen geweest. Aler sridderd wegens zijn grote verdiensten bij de opbouw van Jiinklijke Luchtmacht, waar hij van 1950 tot 1953 chef van phtmachtstaf was. (Vervolg voorpagina) RIJSWIJK De Bovag, de bond van garagebedrij ven, heeft gisteren alle pomphouders in Neder land opgeroepen om niet mee te doen aan de prij zenslag om benzine die Esso heeft ontketend. De bond vreest dat de lagere prijzen het inkomen van de pomphouders zullen aantasten. De bond heeft een beroep gedaan op mi nister Terlouw om dit te voorkomen. Een woordvoerder van de ga- ragebond stelde dat de olie maatschappijen „Zelf maar moeten opdraaien voor de ge volgen van hun strijd om de gunst van de automobilist". „Terlouw moet maar eens een onderzoek verrichten naar de prijsopbouw van benzine bij de oliemaatschappijen. Kennelijk kunnen de prijzen nu ineens omlaag zonder dat de regering daartoe moet besluiten", aldus de Bovag. Volgens het huidige systeem kan de benzineprijs per twee weken maximaal met twee cent per liter omlaag. „Dit zal ook 1 januari gebeuren", aldus Terlouw, „maar een grotere daling is technisch niet meer mogelijk". „Ik vind niet dat de consument volgens het huidige systeem te veel heeft betaald. In dat systeem hanteren wij maximumprijzen. De oliemaat- Benzlnestations die aantrekkelijke kortingen op de benzineprijs aanboden, konden op extra klandizie rekenen, zoals deze pomphouder in Den Haag. schappijen kunnen daar onder ruwe aardolie en een overaan- winst te blijven maken on- danks de prijsverlaging nu. Van al die geluiden over ver liezen gelooft toch niemand iets. Terlouw wil gewoon niet af van de bestaande afspraken over de berekening van de benzineprijs". gaan zitten. Dat gaat ten koste van hun winst of men leidt meer verlies. Daar heb ik nog geen inzicht in", aldus Ter- louw. Terlouw ziet als oorzaken de enorme prijsbewegingen van bod. „De oliemaatschappijen maken geringe winsten. De raffinaderijen draaien al maanden met verlies door een enorme overcapaciteit". Daarentegen liet Drabbe van de FNV weten: „Esso zegt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Lambers-Hacquebard (milieu) blijft ondanks felle kritiek van vele kanten, van plan een extra heffing op de aankoopprijs van een auto te leggen. Zij wil met de opbrengsten van die hef fing de geluidvoorzieningen langs wegen financieren. Deze nieuwe heffing moet in de plaats komen van een deel van de huidige heffing op de benzineprijs. Mo menteel worden deze opbrengsten gebruikt voor de bestrijding van geluidhinder door het verkeer. De staatssecretaris heeft de Tweede Kamer per brief van haar voornemen op de hoogte gebracht. In de praktijk zal het innen van de nieuwe heffing duurder zijn dan met de huidige heffing het geval is omdat deze gelijk loopt met het innen van de accijnzen. Voor de nieuwe heffing moet een geheel nieuw systeem worden opgezet. Onderzoek daarnaar is nog gaande, al moet de heffing er volgend jaar komen. De geluideisen voor bromfietsen gaan in '82 met 2 decibel om hoog: van maximaal 96 naar 98 decibel. Tegelijk zal de politie scherper gaan controleren omdat geluidoverlast door bromfiet sen vaak wordt veroorzaakt door knutselen aan de moter. De controle zal zich dan ook vooral richten op het onnodig veel gas geven en rondjes rijden, aldus de staatssecretaris. De bewinds vrouwe gaf de Kamer verder te kennen dat bij DAF in Eindho ven gewerkt wordt aan de ontwikkeling van een vrachtauto, die maximaal 80 decibel voortbrengt door omkapseling van de mo tor. De wagen moet in 1983 klaar zijn. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het prijs beleid wordt versoepeld voor bepaalde delen van de industrie en de handel. In de industrie gaat het onder meer om papier, textiel, confectie, hout meubels en in de handel om foto- en film, beeld en geluid en electrische en huishoudelijke appara ten. Deze sectoren hoeven zich niet meer te houden aan door het ministerie van Economische Zaken vastgestelde marges voor prijsverhogingen. De be trokken industrie en han del moeten prijsverande- ringen wel eens per maand melden. Stijgen de prijzen te veel dan wil mi nister Terlouw (Economi sche Zaken) alsnog ingrij pen. Het soepele prijsbeleid geldt bij wijze van experiment al leen in de genoemde sectoren. Via de maatregel wil het kabi net de sectoren in staat stellen beter op te treden tegen con currentie. Tot nu toe moet men daarvoor steeds toestem ming vragen van het ministe rie. Voor alle andere sectoren heeft de minister, in overleg met het kabinet, consumenten organisaties een vakbonden, prijsveranderingen voor 1982 vastgesteld. Die zijn: prijzen van de industrie mo gen met 0,9 procent stijgen prijzen voor dienstverlening gaan met 5 procent omhoog, 2,5 procent op 1 janu ari en 2,5 procent op 1 juli uurtarieven in de dienstverle ning mogen met 5,4 procent stijgen prijzen in de detailhandel gaan met 5 procent omhoog overheidstarieven mogen ten opzichte van de tarieven op 27 november van dit jaar met 4 procent stijgen VOORSCHOTEN De ge meente Voorschoten zal geen pogingen in het werk stellen om flats aan de Chopinlaan- Beethovenlaan te vorderen. Dit omdat veel bewoners van Élan zijn hun flatwoning te open. De gemeente wilde een rechtszaak tegen de eigenaar, de Nederlanden n.v., aanspan nen omdat deze het contract de gemeente mag de flats voor verhuur toewijzen wil verbreken. De Nederlanden heeft de flats dit jaar verkocht aan een dochteronderneming, de be leggingsmaatschappij De Hui zen. In het verkoopcontract is opgenomen, dat de Nederlan den 6,5 miljoen gulden aan De Huizen moet betalen, als deze de flats niet kan of mag verko pen. De gemeente is bang dat de Nederlanden de bewuste 6,5 miljoen gulden van de ge meente gaat vorderen als deze beslag op de flats legt. De gemeente gaat ervan uit dat het bestand huurwoningen op peil moet blijven. Als de flats worden verkocht, wordt het bestand minder, terwijl het aantal woningzoekenden stijgt Daarom was ook in het con tract van december 1962 de voorwaarde opgenomen, dat de gemeente de flats mocht toewijzen. Nu echter veel huurders de flats willen ko pen, wil de gemeente dat niet doorkruisen omdat deze ver koop geen gevolgen zou heb ben voor de gemeentelijke wo ningmarkt. Wel gaat men sa men met de Nederlanden, die de flats nog steeds beheert, on derzoeken of de gemeente geen voorkeursrecht kan krij gen. Het gemeentebestuur wil dat in eerste instantie huur ders of ingeschrevenen in Voorschoten de eerste kans krijgen bij de verkoop van de flats.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13