^im Kok vil naar iValesa 'artijblad opent aanval op intellectuelen £eldöc6ommit Muzikaal afscheid van Jelle Zijlstra Geen Poolse delegatie bij verjaardag Brezjnev mnenland/buitenland" Comité Solidariteit opgericht in Zürich olitieke partijen W. Duitsland Verwikkeld in belastingschandaal /ie nu in zee gaat met de Zilvervloot in het hele jaar 1981 m meetellen voorde premie! Militaire noodgreep geen Pools belang Ombuigingen binnen sociale zekerheid LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 DECEMBER 1981 PAGINA S iVO-raad: >n reactie USSEL De VO-raad zal geen of- »le reactie geven op gebeurtenissen in# Op een bijeen- ist van de perma- te vertegenwoordi- van de NAVO-lan- in Brussel is giste- besloten het geven commentaar aan afzondelijke lidsta- over te laten. De 5te lidstaten zijn Dens diplomatieke 'igens van mening voorlopig een te- houdende reactie ge en is. „Censuurlijn" naar het westen BONN Het Poolse militai re bewind heeft een gecen sureerde telexlijn voor wes terse verslaggevers geopend. Gisteren kwamen de eerste berichten bij de Nederlandse dagbladen binnen onder de vermelding: „het volgende bericht is onderworpen ge weest aan censuur en wel licht gewijzigd". Thomas Netter, correspon dent van Associated Press in Warschau vertelde dat hij alleen gegevens mag doorge ven uit de officiële nieuws berichten en uit eigen waar neming. Interviews en cita ten zijn verboden. Vatikaan: nog geen contact met Polen ROME Het vatikaan heeft nog steeds geen con tact met functionarissen van de rooms-katholieke kerk in Polen. Dit heeft de vati- kaanse minister van Buiten landse Zaken, kardinaal Agostino Casaroli, gisteren in Rome bekend gemaakt. „Wij moeten daarom extra behoedzaam zijn in zijn reacties op de Poolse crisis", aldus de kardinaal. Volgens Agostino Casaroli verwachtte het vatikaan dinsdag de aankomst van een vertegenwoordiger van de Poolse kerk, maar die is niet op komen dagen. Nog voor kerstmis beslissing over noodkrediet Polen Nog voor de kerstdagen wordt besloten of Polen een noodkrediet krijgt van 350 miljoen dollar (875 min gulden) om het land in staat te stellen zijn achter stallige rente van 450 miljoen dollar 1,13 miljard) te betalen. Maandag beleggen westerse banken een spoedbe raad in Zurich over de kwestie. De Poolse bank voor buitenlandse handel heeft bij 23 banken om het „overbrug gingskrediet" gevraagd. Volgens zegslieden in Frankfort zal er maandag onder meer een voorstel ter tafel komen om het Poolse verzoek bot weg af te wijzen. Ook is er een voorstel een afwachtende houding in te nemen. YV: SITUATIE VERSLECHTERT MET HET UUR USSEL Een delega- van het Europees Ver- id van Vakverenigin- l (EVV) onder leiding l Wim Kok wil naar ien om Lech Walesa en Jere leiders van Solida- e|it te ontmoeten. „We nïen ons er van op de igte stellen hoe de vrije ]>lse vakbeweging er ei toe is na de gebeurte- apen van de laatste da- zo zei Wim Kok gis- navond in Brussel. rJm Kok, in het dagelijks le- n voorzitter van de FNV, ilde dat de morele band die Europese Vakbeweging met Solidariteit heeft het EVV verplicht contact op te nemen met de geïnterneerde vak bondsleiders in Polen. „Wat ons betreft gaan we volgende week al naar Polen toe", aldus Kok. Het verzoek om in Polen te worden toegelaten is gisteren ingediend bij de Poolse ambas sadeur in Nederland. De am bassadeur beloofde het ver zoek aan de Poolse regering in Warschau door te geven, maar waarschuwde wel dat de af wikkeling van het verzoek „enige tijd kan kosten in ver band met de sterk verminder de communicatiemogelijkhe den". Kok is vlak voor het uitroepen van de noodtoestand in Polen geweest om met leiders van Solidariteit te praten. Het EVV wil deze keer persé Wa lesa spreken, en niet alleen met de Poolse regering. „Als we alleen met de regering mo gen praten dan hoeft dan voor ons niet", aldus Kok. Het CNV heeft in een telex aan de Poolse ambassadeur zijn ernstige verontwaardiging en verontrusting kenbaar ge maakt over de van uur tot uur verslechterende situatie in Po len. Het Christelijke vakver bond vraagt stopzetting van het onderdrukkende optreden tegen Solidariteit. CNV-leden zijn opgeroepen aan elke actie die gericht is op het herstel van de vakbondsvrijheid en mensenrechten in Polen mee te doen. Leden van het gisteren opgerichte comité in ballingschap, v.l.n.r: Joszef Chwala, een tolk, Barbara Turczinska, Miecyslaw Tar- nowski en dr. Piotr Gmay. ZURICH Solidariteitsleden die in het westen waren toen de staat van beleg werd afgekondigd, hebben gisteravond in Zürich een coördinatiecomité opgericht. Doel van dit comité is de Pool se bevolking te steunen in zijn verzet tegen de dictatuur. In een verklaring roept het comité op tot een „diplomatieke' boycot van Polen". Alle economische hulp aan Polen moet wor den stopgezet, aldus de verklaring. Humanitaire hulp, zo meent het comité, moet wel doorgaan maar dan onder internationale controle, bijvoorbeeld door het Rode Kruis. MOSKOU Polen ontbrak gisteren in Moskou bij de eer ste plechtigheden ter gelegen heid van de 75-ste verjaardag van de Sovjet-leider Brezjnev. In zijn buitenverblijf vergastte Brezjnev gisteravond verte genwoordigers uit Bulgarije, Hongarije, Oost-Duitsland, Mongolië, Roemenië en Tsjechoslowakije op een uitge breid diner. In een tafelrede repte de Sov jet-leider met geen woord over Polen. Wel zei hij tot de geno de kameraden: „Al ons poli tiek en zedelijk streven is on dergeschikt aan de eisen die de vrede stelt. Staatslieden moeten begrijpen dat, wil de vrede overwinnen, men niet alleen zijn belangen moet ver dedigen maar ook die van an deren moet respecteren. De werkelijke zorg om vrede is niet te combineren met natio naal egoïsme of met het stre ven naar wereldoverheer sing". Ofschoon de viering van Brez- jnev's verjaardag vandaag 'naar alle waarschijnlijkheid door geen enkele Poolse verte genwoordiger wordt bijge woond, wordt het niet uitge sloten geacht dat de Poolse ge neraal Jaruzelski dit weekein de incognito een bliksembe zoek aan Moskou brengt. Vol gens waarnemers zal de Poolse kwestie bij de feestelijkheden dit weekeinde in Moskou ze ker de hoofdschotel vormen. Ministerraad: geen nieuwe lening voor Polen (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De minister raad heeft gisteren besloten de voedselhulp aan Polen niet te staken, maar wel de krediet verlening. Nieuwe leningen worden pas verstrekt als er meer duidelijkheid is over de stiuatie in het land, aldus de ministerraad. Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft de arrestatie van duizenden Po len gisteren in een gesprek met de Poolse ambassadeur een ernstige schending van de akkoorden van Helsinki ge noemd. De bewindsman be pleitte de vrijlating van de ar restanten. Bovendien moet de staat van beleg worden opge heven, aldus Van der Stoel. rEWONE ARBEIDERS ZIJN MISLEID' !N HAAG Het Pool- sartijdagblad Trybuna iu heeft gisteren een r scherpe aanval geo- id op enkele bekende ilse intellectuelen, die belangrijke rol heb- gespeeld bij de orga- ajatie van Solidariteit. re" r>der de kop „Wie ver- j Öuilt zich werkelijk ach- de ruggen van de ar- Rtders doet Trybuna Ludu enige „onthullin gen" over de achtergron den van deze „extremis ten". Met name worden genoemd: Zbigniew Bujak, Janusz Onyszkie- wicz, Jacek Kuron, Adam Michnik, Henryk Wujec, Antoni Macierewicz en Karol Modzelewski. Het artikel wekt de indruk dat de autoriteiten een wig willen drijven tussen de intellectue len en de arbeiders een tactiek die in het verleden vaak met succes is beproefd. Tot de op komst van Solidariteit in au gustus 1980 was er weinig ver band tussen de activiteit van dissidente intellectuelen en de sporadisch-uitbarstingen van arbeidersverzet. Pas sinds de oprichting van solidariteit trekken arbeiders en intellec tuelen gezamenlijk op in één organisatie. stichters en de arbeiders als de misleide volgelingen. „Maar nu zijn hun misdadige plannen tegen de natie verijdeld. De documenten die zijn gevonden laten geen ruimte meer voor twijfel over de bedoelingen van degenen die achter het rookgordijn van een arbeiders- revolte werkten aan de ont manteling van de socialistische staat", aldus Trybuna Ludu. Het scala van extremisten ver toont volgens het partijdagblad uiteenlopende figuren, varië rend van „tovenaars met een rijk anti-socialistisch verle den" tot bekwame volgelin gen, die zich misschien lieten misleiden door demagogische leuzen. Enkele van deze leden van de dissidente intelligentsia moeten het in het bijzonder ontgelden. Janusz Onyskie- wicz, docent in de wiskunde aan de universiteit van War schau en woordvoerder van solidariteit. „De machtsover name te bevorderen op zorg vuldig gecamoufleerde wijze". Jacek Kuron wordt afgeschil derd als een sluwe politieke gokker, die zijn beroep heeft gemaakt van antisocialistische, anti-staat- en anti-sowjetacti- viteit. De Poolse radio verklaarde dat de „brede massa's van gewone leden van solidariteit" niet wisten wie hen in de leiding van de bond vertegenwoordig de. De zaak was vooral in han den van het KOR en van anti socialistische groeperingen. Ook de Poolse radio gaf enke le karakteristieken van „door gewinterde anti-communis ten". NN Alle grote Westduit- (artijen dreigen verwikkeld raken in een financieel andaal. Aanleiding is een Rechtelijk onderzoek naar allen van belastingontdui- door partijaanhangers.- J bureau van de Westduitse ibare aanklager maakte week bekend dat meer bedrijven en individuele onen ervan verdacht wor- dat ze via schenkingen aan politieke partijen de belas ting hebben ontdoken. Het zou hier gaan om vele miljoenen marken. De verdachte personen en be drijven deden grote schenkin gen aan de partijen. De bedra gen worden evenwel niet di rect in de partijkassen verbon den organisaties. De verdach ten zouden dit hebben gedaan met de opzet een hogere af- schrijfpost te creëren. De leiders van de regerings partijen SPD en FDP alsmede de leiding van de oppositionele CDU en CSU besloten gisteren in afzonderlijke vergaderin gen, dat er een onafhankelijke commissie moet worden inge steld van vijf deskundigen. Hun zal worden opgedragen te onderzoeken hoe de financie ring van de partijen op een an dere leest geschoeid kan wor den. N mai kü,een De Zilvervloot is het vertrouwde premie- spaarplan van de overheid. Je kunt ermee beginnen tussen je 15e en 21ste jaar en - onder bepaalde omstandigheden - door gaan tot je 30ste. Zo spaar je op een veilige mier flink wat geld bijeen. Want je krijgt mooie rente over het bedrag dat je ieder jaar opzij legt En daar doet de overheid nog eens een premie van 10% bovenop. Belastingvrij! Die premie kun je «In 1972al begonnen met de Zilvervloot? ïgpn negen spaarjaren volgemaakt? Dan niet vergeten om isstvoor het eind van dit jaar de belastingvrije premie aan te J..agen bij je spaarinstelling. Het is immers geld waar je oeitrecht op hebt! iiwL ten publikatie van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. krijgen na een aantal spaarjaren. Maar als je nü begint met de Zilvervloot telt 1981 nog mee als jaar. Gauw doen dus. Alle informatie kun je halen bij postkantoren, spaarbanken en andere banken. Of vraag de folder aan bij "De Zilvervloot", postbus 51,2500 RR Den Haag. De verwachting dat de militaire oplossing van generaal Ja ruzelski inhield dat het allerergste in Polen zou worden ver meden is na de gebeurtenissen van deze week ijdel gebleken. Binnen de bijzondere situatie in Polen leek het een moment voor de hand te liggen, zo niet begrijpelijk te zijn, dat gene raal Jaruzelski greep naar het uiterste middel van de staat van beleg om het hoofd te bieden aan een verdeelde, maar steeds strijdlustiger vakbond. Inschakeling van het leger leek des te meer voor de hand te liggen nu de gedemoraliseerde communistische partij bewees geen leiding meer te kunnen geven. Jaruzelski heeft bij het nemen van zijn beslissing on getwijfeld ook gespeculeerd op het feit dat de Poolse gene raals op grond van het jongste verleden over een heel wat betere reputatie in hun land beschikken dan het communis tische partijkader. JARUZELSKI presenteerde de ingreep van het leger zon dag als een manier om Polen te redden, niet als een poging om het socialisme veilig te stellen. Maar deze nationalistische benadering heeft niet of nauwelijks verhinderd dat anders is gehandeld dan wanneer de onderdrukking uit naam van de partij zou zijn uitgevoerd. De vastberadenheid waarmee het Poolse leger de vrije vakbond Solidariteit probeert te ont wortelen kan slechts zijn ingegeven door druk van buitenaf, hoe kundig ook in de afgelopen dagen in de Russische media is getracht wat dit betreft de handen schoon te wassen. De vraag of toch niet het allerergste vermeden kon worden doordat (tot nu toe) interventie van buitenaf is voorkomen, is door het harde optreden van het leger slechts van acade* misch belang geworden. De groeiende nationale Poolse ver standhouding van de afgelopen maanden is door het harde optreden van het Poolse leger vernietigd, zo concludeerden dtj Poolse bisschoppen deze week terecht. De belangen vai) de gedemoraliseerde Poolse communistische machthebbers blijken hoe dan ook te moeten zegevieren, het nationale be lang van alle Polen blijkt slechts een voorwendsel. Het is overigens nog steeds helemaal niet duidelijk of de Poolse mi litairen orde op zaken kunnen stellen. Slagen zij daarin niet, dan zullen de troepen van het Warschaupact alsnog voor die allerergste oplossing zorgen. Niet duidelijker dan daarmee kan gedemonstreerd worden door welke ware motieven het Poolse militaire kader onder leiding van Jaruzelski zich laat leiden. Dat daarmee de ware belangen van de Poolse natie niet zijn gediend, is zonneklaar. MEVROUW Dales, PvdA-staatssecretaris van sociale zaken, verwijt het CDA, dat deze regeringspartner haar en haar mi nister Den Uyl de laatste weken gedurig achtervolgt met uit spraken, waaruit op zijn minst enige twijfel spreekt over de bereidheid van de beide socialistische bewindslieden om in de sociale sector in het afgesproken tempo tot de afgesproken ombuigingen te komen. De boosheid van mevrouw Dales, die zij voor de televisie uitte in „Achter het nieuws", is voor een deel terecht. Uit niets is immers nog gebleken dat Sociale Za ken de afgesproken ombuigingen niet wil uitvoeren. Het uur van de waarheid zal echter spoedig slaan. Uiterlijk half janu ari zal toch duidelijk moeten zijn hoe Sociale Zaken precies de bezuinigingen op de ziektewet of vervangende maatrege len gaat uitvoeren. Bevreemdend was overigens wel, dat mevrouw Dales zich het precieze bedrag van de ombuigingen op haar depar tement niet wist te herinneren. Op dat punt is de laatste we ken nu juist zo gestreden tussen Den Uyl en Lubbers over de bedragen van 1,2 en 1,4 miljard gulden. Den Uyl repte in zijn brief aan de sociale partners slechts van 1,2 miljard gulden, terwijl hij zich toch glashelder zou moeten herinneren dat hij, vlak voordat twee maanden geleden de crisis in het kabi net uitbrak, zich persoonlijk bereid heeft verklaard 0,2 mil jard extra in de sfeer van de ziektewet om te buigen. Dat Den Uyl en Dales dat „vergeten" zijn, doet hun geloofwaar digheid geen goed. UlTERLIJK half januari, als de begroting van Sociale Za ken in de Tweede Kamer aan de orde is, zullen het betrouw baarheidsgehalte en de bereidheid van Den Uyl om deze coa- 1 litie mede door de vele problemen te loodsen, feilloos kun nen worden gemeten. Tot die tijd verdienen de bewindslie den op Sociale Zaken het voordeel van de twijfel; zij hebben het al moeilijk genoeg onder de druk van de vele belangen organisaties, die zoals gebruikelijk en begrijpelijk allereerst naar de belangen van de eigen leden kijken en dan pas naar het algemeen belang. Den Uyl en vooral Dales moeten hier bovenuit kunnen stijgen. Prijscompensatie 3,57 procent De komende en gaande man van de Nederlandsche Bank in een geanimeerd gesprek. Jelle Zijlstra hief gisteren het cherryglas op zijn opvolger Wim Duisenberg. AMSTERDAM Vele Hon derden mensen, onder wie vooraanstaande figuren uit de bankwereld en het bedrijfsle ven, hebben gistermiddag de barre kou getrotseerd om af scheid te nemen van Dr. Jelle Zijlstra, president van De Ne derlandsche Bank, die eind de cember zijn functie neerlegt. Tijdens deze bijeenkomst deel de mr. F. Posthumus Meyjes, directeur van de centrale bank mee, dat Dr. Zijlstra bij Ko ninklijk Besluit het Grootkruis in de Orde van de Nederland se Leeuw is verleend op grond van zijn uitnemende verdien sten jegens het land. Gehuld in dikke winterkle- ding luisterde men aandachtig naar een orgelconcert dat Nico van den Hooven gaf op het on langs gerestaureerde instru ment in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Op speciaal ver zoek van Dr. Zijlstra gaf Nico van den Hooven een vertol king van uitsluitend Bach- -com posities. Dr. Zijlstra is bijna vijftien jaar president van De Nederland sche Bank geweest. Ruim der tig jaar geleden werd hij be noemd tot kroonlid van de So ciaal Economische Raad. Gis teren heeft Zijlstra eveneens zijn werkzaamheden bij deze instantie officieel beëindigd. DEN HAAG De prijsstij ging tussen midden april en midden oktober bedroeg 3,57 procent en dit percentage is voor het merendeel van de cao's bepalend voor de prijs compensatie eind 1981-begin 1982. In alle gevallen waarin maar eenmaal per jaar prijs compensatie wordt gegeven is doorgaans de stijging tussen oktober 1980 en oktober 1981 bepalend. Dat was 6,9 procent De loonmaatregel, die onder meer een aftopping van de prijscompensatie inhoudt, wordt op 24 december in de staatscourant gepubliceerd Per procent prijsstijging mag geen hogere compensatie wor den toegekend dan 46.50 gul» den bruto per maand. Deze af topping geldt tevens voor d? prijscompensatie die in de loop van volgend jaar wordt gege ven. De aftoppingsgrens ligt hij een jaarinkomen van 60.000 gulden, inclusief vakantiebijs lag, maar exclusief toelagen e.d. SIIIIIIAIIIDAD^ IVOOR VOEDSEL Elke dag opnieuw niet weten hoe je maag gevuld zal worden. Solidaridad steunt groepen kleine boeren en krottenbewoners in heel Latijns Amerika die vechten voor voedsel. Met hun vakbonden, koöperaties en basisgroepen vechten zij voor een rechtvaardige verdeling van voedsel en grond. Die verdienen onze steun

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5