champagnestreek laat zich goed smaken koning der wijnen, wijn der koningen Nederlander, die zich op oudejaarsavond de luxe kan eren een fles champagne te ontkurken, het sprankelende foorzichtig in zijn glas uitschenkt, is de wijnboer uit de agne-streek met zijn gedachten al weer bij de komende De hele winter door moet hij zijn wijnstokken bescher- gen felle kou. De druiven die voor het bereiden van de jgne zijn uitgekozen groeien namelijk in het noordelijk- figebied van Frankrijk. Vanaf het moment dat de wijn- I worden aangeaard om de vorst buiten de deur te hou- aan de oogst in de laatste weken van september wordt istok met de grootste zorg omringd. Pas als de laatste i op weg zijn naar de pers hervindt de wijnboer zijn rust irigens van korte duur is. Het hele jaar gaan de werk- iden door teneinde een wijn te verkrijgen, die zijn weer- kent. Niet voor niets noemen de Fransen de champagne des rois et le roi des vins" (de wijn der koningen en de der wijnen). en keizers hebben een belang- pel gedrukt op de roem die de ne geniet. Hoewel de verrukkelij- ierende wijn pas aan het eind van (tiende eeuw zijn huidige vorm ten de Romeinse keizers al dat de Champagnestreek van hoge was. Niet voor niets gaf keizer pus in het jaar 92 het bevel alle en in de Champagne uit te ruk- /de wijnboeren uit zijn geboorte- in „buitenlandse" concurrentie te ten. Twee eeuwen later herriep pbius deze maatregel. De wijnen ipagne konden aan hun opmars lege middeleeuwen genoten ko- vis en zijn soldaten al van het vocht. In de elfde eeuw schoof anus II niet onder stoelen of ban- lij een liefhebber was van het ge- uit het noordelijke gebied en |§Duitse keizer Wenceslas en ko- §|l VI elkaar in 1398 in Reims ont- Svoerde de Franse monarch zijn Éie collega dronken waarna het on- van enige documenten aan de im. De Duitse keizer zette gewillig :f luchtige handtekening onder alles f jwerd voorgelegd. (fijnen j vorsten als Frans I van Frankrijk, VIII van Engeland en pdus Leo X eigen pershuizen en wijngaarden agne. Tot op dat moment waren n uit Champagne nog stille wij overigens in Engeland in de 17e tongen reeds wisten los te ma- ;rignon die nog heden ten dage standbeeld wordt vereerd, ont- I een techniek om verschillende len bijeen te voegen en zodoende Jere sterk mousserende wijn te n. De keldermeester van de Abdij Ivillers, die van 1638 tot 1715 leef- |e voor de voorloper var> de tegen- 3 „Méthode champenoise". Voltai re de champagne veel lof toe: II takelende schuim i frisse wijn |f schitterend beeld risen zijn. i de inspanningen van madame Cli- j het vorstelijke vocht geïntrodu- het Russische hof. Een fles |ne leverde in die tijd het lieve e op van 12 roebel. Wat Napoleon fervoor niet was gelukt, daarin pe weduwe van Francois Cliquot. Jerde Rusland zonder één druppel vergieten. Een kranige dame die piquot. Na de plotselinge dood van p stond zij voor de zware taak het joort te zetten. Zij legde de basis «bloei van het huis dat grote be- I verwierf onder de naam Veuve ponsardin. Veuve Cliquot eert de beste champagne naar de |ld lady te vernoemen: la grande kelders van het beroemde huis J nog uit de Gallo-Romeinse tijd. (deze kelders, waarin een constan- Jeratuur van elf graden heerst, zou lipagne nooit zijn geworden tot wat de wijn in de kelders wordt opge- iaat er heel wat aan vooraf. Het egint op de kalkrijke bodem. De zorgt ervoor dat de afwatering P is en de zonnewarmte wordt op- e(n om deze vervolgens uit te stralen T het kouder wordt. Dank zij de ge- le jaartemperatuur van tien graden 'ijnstok zich optimaal ontwikkelen, idje lager en de druiven zouden De Pinot Noir en de Meunier druiven) en de witte Cherdonnay lige soorten druiven die door de iet zijn toegestaan voor het berei de champagne. De eerste twee mogen dan blauw van kleur zijn, niettemin witte wijn van gemaakt het persen contact met de blauwe tot een minimum te beperken, ig. Een begrip waardoor de cham- |root is geworden. Alleen de wijn- i van Montagne de Reims; de Val- de Marne, die van de Cöte des in de wijngaarden langs de Aisne tube leveren de druiven waarvan ine gemaakt mèg worden. De to- irvlakte bedraagt slechts 23000 dien houden de boeren de wijn- pjkort. De opbrengst mag dan min- >t zijn, de kwaliteit van de druiven laardoor toe. Het is duidelijk: de krijgt voorrang boven de kwanti- fcken van de druiven begint pas als pratoriumproeven hebben aange lat het suiker- en zuurgehalte van i in juiste verhouding tot elkaar ij prefectoriaal besluit wordt de of- [beglndatum vastgesteld. Dit jaar t op 28 september. Tienduizenden maken zich dan op om de drul- te verzamelen. Met name Fran- Na het persen ondergaan die druivesap- pen een eerste gistingsproces waarbij de suiker in alcohol wordt omgezet. Met de aldus verkregen wijn wordt de „cuve" ge vormd waarbij verschillende wijnsoorten worden gebruikt en vermengd. Hierna wordt de wijn gebotteld. In de flessen komt een tweede gisting tot stand. Hierbij ontstaat koolzuur dat bij het ontkurken vrijkomt. Maar voor het zover is keert men de flessen regelmatig een achtste slag om, om te zorgen dat het bezinksel zich op de kurk afzet. Kwaliteitschampagne (millési- Champagne mag dan beroemd zijn om zijn mousserende wijnen, ook de lieflijke streek biedt de toerist een scala aan mo gelijkheden. Reims, de hoofdstad van het gebied getuigt van een rijke historie maar wie de drukte van de stad wil ontvluchten geniet volop rust in het glooiende land schap en de ruisende wouden. Grote rivie ren en kleine visrijke stromen doorkruisen het groene heuvelachtige land. Aan de meren is het voor de watersporters goed toeven. De schilderachtige dorpjes lenen zich uitstekend voor een sfeervolle foto. Champagne ligt zo'n 500 kilometer hier vandaan verwijderd. Het gebied is met de auto eenvoudig te bereiken. Vanuit Reims kan men een aantal leuke uitstapjes ma ken. De lokale WV is het hele Jaar geo pend om de bezoekers van informatie te voorzien. Vlakbij het VVV-gebouw staat de beroemde kathedraal uit de dertiende eeuw. De stad heeft ondanks verscheidene rampen, die zij heeft beleefd een respecta bel aantal monumenten weten te bewaren. De kroning en zalving van de West frank f- sche en later ook de Franse koningen von den in deze stad plaats. In 1429 werd hier Karei VII gekroond in aanwezigheid van Jeanne d'Arc die zo'n belangrijk stempel heeft gedrukt op het Franse nationale be wustzijn. Reims kan men beschouwen als de kroeg van de Champagne. Hier staan de grote champagnehuizen die regelmatig hun deu ren openen om het publiek kennis te laten maken met hun verfijnde produkten. On geveer 25 kilometer naar het zuiden ligt de brouwerij van champagne, Epernay, waar nog eens zeven andere huizen hun domici lie hebben. Ook zij laten net als in Reims belangstellenden graag een kijkje nemen in de gigantische kelders waar de cham pagne ligt opgeslagen. Is het autorijden op de landwegen een on verdeeld genoegen, ook de wandelaars komen ruimschoots aan hun trekken. Er zijn beschermde natuurgebieden waar wil de zwijnen en roodwild rust vinden. Open luchtrecreatie is er in overvloed. Over de keuken niets dan goeds. Zowel voor als na het eten laat champagne zich goed sma ken. De flessen worden een achtste slag gekeerd om het bezinksel de kans te geven zich in de hals van de fles af te zetten. se mijnwerkersgezinnen trekken massaal naar de Champagnestreek. Temidden van de wijngaarden liggen de „pressoirs" waar het druivesap, de most, weer aan strenge eisen wordt onderwor pen. De naam Champagne mag alleen worden gebruikt voor die wijnen die zijn verkregen uit de verhouding van 1 hectoli ter op 150 kilo druiven. De most gaat ver volgens naar de champagnehuizen en de coöperaties, die het sap eerst In grote va ten en tanks tot wijn laten maken en van mes, voorzien van een jaartal) blijft min stens drie Jaar in contact met het depot. De gasdruk in de fles neemt toe en stijgt tot vijf zes atmosfeer. Om het bezinksel te verwijderen (een champagne moet hel der zijn) dompelt men de hals van de fles onder In een bak met pekel van -20 gra den. Het bezinksel vriest vast tegen de kurk en met een kleine hoeveelheid kool zuurgas verdwijnt het depot. Tijdens „het dégorgement" gaat tevens wat champag ne verloren dat echter wordt vervangen die wijn later champagne. Met de produk- door een champagne van dezelfde soort, tie van een fles champagne is, vanaf de druivenoogst tot op het moment dat de fles de kelders van het champagnehuis verlaat, zo'n drie jaar gemoeid. Distinctie De koning der wijnen, waarvan de be roemde staatsman Talleyrand gezegd heeft dat er een beschavende Invloed van uitgaat, schenkt vrolijkheid en distinctie aan de hoogtepunten van het leven en aan feestelijkheden en bijeenkomsten van al lerlei aard. Dat zegt het Comité Interpro- fessionel Du Vin De Champagne, een seml-officiële instelling waarin de Franse overheid, de wijnbouwers en de wijnhan delaren gezamenlijk toezien op de nale ving van de regels die de kwaltiteit van de champagne waarborgen. Een toast op ons koningshuls dient dan ook met champag ne te geschieden. Zelfs op het hoogtepunt van de oliecrisis mocht daaraan geen af breuk worden gedaan. Tijdens de officiële huis was. In allerijl wist men nog een aan- opening van het Provinciehuis In Assen tal flessen te bemachtigen. De prins liet wilde men de champagne vervangen door echter het protocool voor wat het was, sherry en sinaasappelsap. Van hogerhand zette zich neer op een bureau en vroeg om kreeg men echter het verzoek om met een glaasje pils. Genietend van het gerste champagne een dronk te wijden aan onze nat zette hij vervolgens een gezellige toenmalige koningin Juliana. foranlelboom od met een van de iournalis- Van prins Bernard is bekend dat hij graag rosè-champagne drinkt. Tijdens een ont moeting met de nationale sportpers con stateerde de ceremoniemeester echter tot zijn schrik dat de variant van de champag ne waaraan rode wijn is toegevoegd niet in Eind september is het zover. De druiven kunnen worden geplukt. De Franse koningen hielden het echter bij champagne. Omdat men aan champagne een versterkende werking toeschrijft, schonk men stervende monarchen een glas ten einde het leven nog wat te rek ken. Vandaar dat men Franse koningen op hun sterfbed op schilderijen vaak ziet af gebeeld met het mousserende druive- vocht. Geheel in stijl werd de laatste ademtocht uitgeblazen. De erenaam zegt het immers: „Le vin des rois, le roi des vins". DAVID LEVIE Met dank aan Comité Interprofessionel Du Vin De Champagne. Bezinksel Een van de gigantische kelders waar de wijn wordt opgeslagen. Tevens wordt dan een kleine hoeveelheid doseringslikeur bijgeschonken die wordt gemaakt van champagne van de beste ja ren, vermengd met rietsuiker van de aller hoogste kwaliteit. De verhouding tussen wijn en suiker wordt bepaald door het ge wenste eindresultaat. Brut (zeer droog), extra dry (droog), sec (zoet) of demi-sec (zeer zoet). Nederland importeerde vorig jaar 1.261.919 flessen. Brut (62 pet.) en demi sec (35 pet.) waren het meest geliefd. Slechts 3,5 pet. bestond uit millésimes. Hoewel de cijfers van dit jaar nog niet be kend zijn importeerde ons land dit jaar 35 pet. minder flessen champagne, vergele ken met het eerste halfjaar van 1980, ove rigens nog altijd goed voor zo'n vier mil joen gulden. De omzetvermindering zowel in Frankrijk als op de buitenlandse mark ten wordt vooral veroorzaakt door de zelf beperking die de champagnehuizen zich naar aanleiding van de kleine oogsten van 1978 en 1980 hebben moeten opleggen om een aanvaardbaar voorraadpeil en daarmee de kwaliteit van de champage te kunnen handhaven. Dit jaar werden de wijnboeren voor de derde maal in vier jaar geconfronteerd met een oogstresultaat dat niet toereikend is om in de omzetbe- hoeften te voorzien. De nachtvorst die in april plotseling in Europa Inviel, bracht de uitlopers van de wijnstokken veel schade toe. Het goede weer in augustus en sep tember kwam weliswaar de kwaltieti van de druiven ten goede maar wat de hoe veelheid betreft was het kwaad al ge schied. Dit jaar dus een kleine oogst van bijzonder goede kwaliteit. Het bottelen van de wijn geschiedt in het voorjaar.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 33