SAUERLAND een andere wereld dicht bij huis beklimmen de toren dikwijls om de pracht van de opko mende zon verheven op zich te laten inwerken. In het restaurant kan een goedkope, degelijke en volledi ge maaltijd genoten worden. Ook is de toren, met bijbeho rend parkeerterrein, bij uit stek geschikt als uitgangspunt voor het maken van wandelin gen, waarbij er in de bossen alle gelegenheid is om met de inhoud van de knapzak de honger te stillen. Maar men kan ook naar een dorpje gaan om daar iets te gebruiken. Maaltijden De maaltijden in het Sauer- land zijn degelijk, vaak over dadig en smakelijk, maar staan bij de culinaire fijnproevers niet hoog genoteerd. De maal tijd staat of valt met vlees en hoewel vegetariërs en maagpa tiënten op verzoek wel een „aangepaste" maaltijd voorge schoteld krijgen, weten veel Sauerlanders nauwelijks wat onder een „vegetariër" moet worden verstaan. Enkele jaren geleden gaven Nederlanders niet zelden pro blemen, omdat zij, na vertrek in de vroege uren, pas weer te gen de avond het verbrande gezicht in de hal van het hotel lieten zien, zodat de hotelhou der met de lunch bleef zitten. Ook dat is geen probleem meer. Op verzoek wordt in na genoeg alle hotels, pensions en dergelijke een lunchpakket klaargemaakt, zodat de trips niet hinderlijk onderbroken behoeven te worden voor de lunch in het vakantieverblijf. De nomadementaliteit van de Nederlander-op-vakantie is zogezegd geaccepteerd. Het avondeten is, evenals de hotels, niet duur. Er zijn legio hotels met een prijs van vijf endertig tot veertig mark „vol pension". De kamers zijn dan met toilet en douche. De prijs van een afzonderlijk menu hoeft evenmin zwaar op de maag te liggen: onder de der tien mark. Eten a la carte is al voor minder dan twintig mark mogelijk. Als men goed wil eten zonder met toeristische prijzen te worden geconfron teerd, kan met het foefje toe passen in het kielzog van de autochtonen naar de eet- en drinkgelegenheid te gaan. Wil men „eens iets anders" dan is het wellicht een aardige sug gestie om te gaan eten in een kasteel. Middeleeuwse dis Een flagrant voorbeeld van een buitengewone Germaanse eetpartij is het zogenaamde „Landsknechtessen" in het slot Grevelinghausen. Indien men verzekerd wil zijn van een plaatsje aan de middel eeuwse dis van het slot, dan is een telefoontje vooraf noodza kelijk. Plaats van handeling is de ridderzaal van de vesting. De gasten worden ontvangen door een op een musketier ge lijkend personage, die als de hoofdman van de „lands knechten" blijkt te fungeren. Twee schone jonkvrouwen, meer dan charmant aanwezig. Pagina Sauerland: een totaal an dere wereld die van Ne derland gescheiden wordt door een rijafstand van slechts vier uren. De goe de bereikbaarheid en de uitstekende wegen die door het fraaie gebied lei den dragen bij aan de po pulariteit van het Sauer land. Op de heuvels en in de dalen is er altijd een relatief groot aantal Ne derlanders te vinden. In het bijzonder degenen, die een korte „tussendoor-va kantie" willen houden, kiezen deze streek dik wijls als reisbestemming. De jaarlijkse toeristenstroom bestaat zelfs voor vijfenzestig procent uit Nederlanders, zo dat het niet verwonderlijk is, dat men in Sauerland op Ne derlanders is ingesteld en wie op het platteland of in dorpen en stadjes neerstrijkt, wordt door de plaatselijke bevolking vriendelijk en gastvrij ontvan gen. Toch is het Sauerland niet in alle seizoenen even aantrekke lijk. In de periode tussen de aflopende winter en het prille begin van de lente maakt het gebied een troosteloze indruk. Het is dan vaak nog koud en regenachtig. In de lente daar entegen, wanneer de knoppen weer aan de boomtakken ver schijnen, is hetzelfde gebied plotseling bijzonder liefelijk. De situatie in de zomer be hoeft geen nader betoog. In de winterperiode wordt in „het land der duizend bergen" veel geskied en is ook de langlauf- sport zeer in trek. Het lijkt overdreven: „Sauer land. het land der duizend bergen". Maar de werkelijk heid klinkt met name de be zoeker uit de lage landen nog onwaarschijnlijker in de oren. vHet relatief kleine gebied telt op de kop af 2711 bergen, die hoger zijn dan vierhonderd meter. Vergezichten De stadjes en dorpen worden dan ook nagenoeg alle door bergen omgeven. Wie het ge bied doorkruist, komt voor prachtige vergezichten te staan. Op verscheidene plaat sen in het Sauerland zijn uit kijktorens gebouwd, zoals op de Kahlen Asten nabij de plaats Winterberg. „Germaan se weermannen" voorspellen ,daar de toeristen het humeur van de weergoden en beneden in de toren wordt een globale indruk gegeven van de al of niet uitgestorven fauna van het gebied: wasberen, vossen, zwijnen, mouflons, herten, berghanen en ander gevogelte. Een soortgelijke toren, maar dan zonder de weermannen en opgezette dieren, is de Hohe Bracht bij Bilstein. Vanaf het hoogste punt kan men een goede indruk van het land schap opdoen. Rondom, in de verte van de dalen, contraste ren de veelal licht getinte kerktorentjes met het zachte grijs van de huizengroepen in de dorpskernen. Dauwtrappers Fort Fun, een fantaetieche wereld voor de kinderen. wassen de gasten vóór het bin nentreden van de zaal één voor één de handen. Pas na deze rituele handwassing kan men zich scharen aan de in een vierkant geplaatste tafels, die plaats bieden aan dertig tot veertig eters. De middeleeuws uitgedoste hoofse vrouwen hangen de disgenoten vervol gens kleurige en zeer ruim be meten slabbetjes om de edele halzen. Edel? Jawel. De tafelenden worden door de hoofdman welkom geheten en voorge steld als „edele ridders". Be halve de vrouwen, staan twee landsknechten de hoofdman ter zijde. Dat zijn in feite ook meisjes, maar aan het einde van de maaltijd heeft niet ie dereen dat meer in de gaten. Als men gedurende enige mi nuten aan de middeleeuwse ambiance heeft kunnen wen nen, wordt het zekere voor het onzekere genomen. Met een lepel dienen de gasten een al coholisch drankje in het keel gat te gieten om zodoende eventuele opstandigheid van de maag tegen te gaan. Geen bestek Overigens is bestek nagenoeg taboe. Slechts een vervaarlijk scherp dolkmes staat de eters ter beschikking bij hun soms hardnekkige pogingen het kostelijke voedsel naar binnen te werken. Ook bescheiden wenken van de serveersters is er niet bij. Indien men de tin nen wijnbeker of bierpul weer gevuld wil zien, moet men deze voorwerpen ruwweg over tafel gooien. Het effect is verbluffend, want direct nadat de wijnbeker ho rizontaal ter tafel ligt en enig vocht aarzelend op de houten tafel sijpelt, snelt een jonk- vrouwe toe om aan de wensen van de „edele" gevolg te ge ven, dat wil zeggen de beker weer te vullen. Overigens kan proefondervindelijk worden aangetoond, dat met vriende lijk vragen aan de serveer sters. zonder gooien hetzelfde effect bereikt kan worden. Brood en boter zijn de volgen de vulmiddelen. Ondertussen declameert de hoofdman humoristische ge dichten en proeft hij alle ge rechten voor om aan te tonen, dat van vergiftiging „der edele Gaste" geen sprake zal zijn. Dat gebeurt ook met de soep, die zonder lepel, al slurpend naar binnen gewerkt moet worden. Daarna volgt het zwijn, dat opengereten en ont hoofd op een draagbaar rond de tafels wordt geleid. Niet alle Nederlanders hebben evenveel respect voor die me thode van serveren, maar goed... aanpassing aan culturen suggestie, dat onder het uitsto ten van gezamenlijke aanvals- kreten gedronken en gegeten zal worden. „Ein wohlge- schmack" schettert het door de zaal wanneer iemand zijn be ker vrolijk opheft De jonkvrouwen blijken on vermoede talenten te hebben. Zij blijken met gitaar en wer kelijk innemend stemgeluid tot muzikale hoogstandjes in staat. De „woeste ridders" val len plotseling muisstil en heb ben voor niets anders meer oor (en oog) dan voor de twee vrouwelijke minnestrelen. Maar goed, na het zwijn weer een drankje, gevolgd door een gevuld appelgerecnt De de gen. die bij het appeltje wordt geleverd, mag als aandenken mee naar huis worden geno men. De melodieuze drank- en minneliederen blijven onder tussen de gemoederen van de gasten beroeren. De laatste gang van de maaltijd wordt gevormd door het snuiven van tabak, een aparte mintsoort, die een tinteling in de neus te weeg brengt. Al het hierboven beschrevene, genuttigd en ondergaan in de nabijheid van knappend haaidvuur, kaarslicht, bran dende fakkels, harnassen en banieren, krijgt men voor de somma van vijfenzeventig mark. Een aparte ervaring on der de bezielende leiding van de hoofdman, die overigens Nederlander blijkt te zijn. De twee minnestrelen zijn zijn dochters. Dank zij het getalen teerde spel van de vier meisjes en de hoofdman der lands knechten en niet in de laatste plaats dank zij het rijke maal, is het „Landsknechtessen" voor velen een onvergetelijke gebeurtenis. De burcht Schnellenberg kent een dergelijke voorstelling niet. Wel echter een uitsteken de keuken en dit kasteel ademt romantiek vanuit alle hoeken en gaten. Het heeft een buitengewoon fraaie om geving en een wandeling in de frisse boslucht is een uitste kend middel om het gepieker over de dagelijkse beslomme ringen snel te doen verdijnen. De hoog gelegen hotelkamers, die een aparte sfeer ademen, zien uit op dicht begroeide hel lingen en waterpoelen in de diepte. In de kelder van het kasteel is een klein museum ingericht, dat een indruk geeft van een deel van de ridderlijke histo rie. Daarnaast is de rest van de burcht het bezichtigen meer dan waard, maar wie alle be schikbare vakantietijd in de burcht wil doorbrengen moet wel tot de kapitaalkrachtigen behoren. Een kort verblijf is echter wel te doen. Voor wit iets goed te maken heeft: suc ces verzekerd. Twee over nachtingen, twee menu's be staande uit vier gangen, een bezichtiging van de burcht en een bezoek aan een nabij gele gen druipsteengrot komt hem dan te staan op een kleine tweehonderd mark. Doeners Het Sauerland is het meest ge schikt voor mensen, die niet van zins zijn om bij de pakken neer te gaan zitten, maar die juist de behoefte hebben er op uit te trekken. Met name de wandelaars kunnen er goed uit de voeten. Duizenden kilo meters aan wandelwegen zijn er in het Sauerland te vinden. In de meeste plaatsen van eni ge omvang kan tevens actieve en minder actieve sport bedre ven worden. Tennis, paardrij den, vissen, kegelen en zwem men zijn de voornaamste vor men daarvan. Het is zelfs mogelijk om in de zomer kennis te maken met de bobslee. In Winterberg heeft men er moeite mee om bij het smelten van de sneeuw de bobslee in de schuur op te ber gen tot het nieuwe sneeuwsei- zoen en iemand kwam op het idee om de glijvlakken door wieltjes te vervangen, zodat men dus nu ook in de zomer een rondje kan maken. De uitgestrekte meren in het Sauerland bieden voorts gele genheid tot zeilen, surfen, zwemmen en kanoën. Om het voor de peddelaars aantrekke lijk te maken, zijn op verschei dene plaatsen steigers aange legd. Dat maakt het mogelijk de vaartocht te onderbreken voor een wandeling, waarna de tocht in het wankele vaar tuig voortgezet kan worden. Op sommige dagen kan het echter onaangenaam druk zijn op het water. Wanneer het he lemaal de spuigaten uitloopt, is men soms genoodzaakt surfers te verbieder om te water te gaan. Maar dan is er voor hen altijd nog de mogelijkheid om een rondvaart door het plas- sengebied te maken. In het bijzonder voor de kin deren is er het een en ander te beleven. Wild-westavonturen in Fort Fun bij het plaatsje Meschede bijvoorbeeld. Western spoorweg, nisch en pijlsnel varen d wilde beek en de verz stad Atlantis, het zijn s t enkele attracties, die el duizenden kinderen en ouders aantrekken. Bij* grootse Karl-Mayfestiv, Elspe vliegen de indiani cowboys het publiek leü om de oren. Een indruk kend schouwspel. e Kindertheater in de opei) wordt in Hedrigem geljy Alleen al de idyllische eL rage staat borg voor het slagen van het bezoek. lijks nemen zestigdil* mensen plaats op de oveiia tribunes, die achthop< mensen per voorstelling^ nen herbergen. De HeimL sea, die een indruk gever het reilen en zeilen van e volking in de afgelopenj* wen, zijn de moeite val* bezichtigen eveneens |q schoots waard. jj Het blijft een riskante ou neming om in het hoogst op de bonnefooi naar hen erland te vertrekken. W wanneer men met kini gaat is het noodzakelijk <|c tijd te reserveren. Het d Reis- en Informatietak Spui 1/24, in Amsto stuurt op verzoek alle goi ste gegevens op. De vr<) alleen of het drukke h<Je zoen wel de juiste tijd i\n een bezoek aan „het lai\t( duizend bergen". Maar ta: vraag kan slechts een peiu lijk antwoord worden p ven. r WIM BUNSCHOTEN k De „Sorpesee" op een rustige dag. Het stadje Winterberg tussen het lommerrijke groen. HET IS GOED TOEVEN IN HET „LAND DER DUIZEND BERGEN Een irieeer beproeft zijn geluk.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 26