\Iünsterland te boeiend om links te laten liggen Wandelend van PIETERBUREN naar PIETERSBERG uit de meeste Neder- lse vakantiegangers n Mtlnster en Mün- land letterlijk links als ze de grenzen stuiven naar zmdelij- aaIstreken. Maar dat kon I nj eens veranderen nu autorijden haast met nd dag duurder wordt isterland is een brokje enland naast de deur, va1echt wel een vakantie ird is. Voor mensen, -"het zoeken in cultuur historie heeft een stad H Munster zelfs veel te flen: goede musea, in-i huPwekkende monu- _Jiten, veel kerkelijke 3t en zelfs een soort _jamkamer van onze ei- _J natie. g daar aan toe de „Allwet- oo" (met dependance van Harderwijkae Dolfinari- Theo Breiders mini-open- itmuaeum het „MUmen- hof', een turbulent theaterle ven, een bruine kroeg als Pin kus Muller en veel „Wasser burgen" in de mooie omge ving, die op zich al de moeite waard is en veel interessants te bieden heeft en u hebt al veel stof voor een boeiende vakantie. Het Verkehrsamt der Stadt Munster en de Verkehrsverein Munsterland (zee maar stede lijke en streek-vW) bieden graag de helpende hand bij het maken van een vakantiepro gramma. Ze zijn gevestigd op hetzelfde adres; Berliner Platz 22, schuin tegenover het MUn- sterse station. Munster telt ruim een kwart miljoen inwoners en meer dan dertigduizend studenten. Die laatsten drukken een duidelijk stempel op het straatbeeld van Munsters herboren oude bin nenstad. In de vakantietijd verlaten duizenden studenten de stad, hetgeen voor de be zoeker het voordeel heeft, dat hij in de omgeving-van uni versiteitsgebouwen een zee aan parkeerruimte vindt Maar het is nog geen vakantie- tijd en dus: studenten hier, stu denten daar, studenten overal in Munster. Zelfs in de Raad kamer van de stad, de kraam kamer van onze eigen natie, zijn ze te vinden. Twee zitten er alleen maar het sfeertje op te snuiven of doen alsof, een derde bekijkt met een loep een' middeleeuws schoentje en een afgehakte hand in een vitrine tussen de paneeltjes achter de zetels van de rechterlijke macht Hij is het helemaal niet met me eens, dat zo'n stukje men selijk skelet eigenljk maar een luguber publiekstrekkertje is. Vindt het meer een illustratie van wat onmiskenbaar is ge weest zou niet graag de die ven en dievegges de kost ge ven, die in de M Uns terse Raad kamer werden gevonnist met het afhakken van een hand. In die Raadkamer stond de wieg van Nederland, want op IS mei 1648 maakte hier de Vrede van Munster een einde aan de Tachtigjarige Oorlog. Nog in hetzelfde jaar fungeer de net dertiende-eeuwse ver trek trouwens ook nog min of meer als bijkeuken voor een vrede die -in OenabrUck werd bekokstoofd. En daarmee werd dan een punt gezet ach ter die verschrikkelijke oorlog, die .maar" dertig jaar had ge duurd. Geen wonder dus, dat de Raadkamer van het oude raadhuis van Munster Vredes- zaal is gaan heten. Zwarte bladzijde Aan de toren van Munsters Lamberti-kerk hangen drie ij zeren kooien ter herinnering aan een tamelijk zwarte blad zijde uit de geschiedenis van de stad. Een bladzijde die gro tendeels door een Nederlander werd geschreven: de Leidse kleermaker en waard Jan Beuckelsxoon, beter bekend als Jantje van Leyden. Als koning van zijn kleine we derdopersrijk Nieuw Sion oe fende hij in 1534 een waar schrikbewind uit over de stad. Hij voerde onder meer veel wijverij in en nam zelf de zes tien mooiste meisjes tot vrouw. Spoedig waren het er nog maar viiftien, want de aller mooiste hief hij met één ferme' zwaardslag, midden in de stad,! het keurig gekapte hoofdje af. omdat ze het had gewaagd, zich tegen hem te keren. Strenge heren regeren niet lang. De bisschoppelijken na men de stad in de Johannes- nacht in en richtten een vrese lijk bloedbad aan. Dat was in 1535. „Koning" Jan van Ley den en zijn trawanten werden gevangen genomen, gefolterd en berecht Hun lijken werden op last van bisschop Frans van Waldeck als afschrikwekkend voorbeeld in ijzeren kooien ge stopt en opgehangen aan de Lamberti-toren. De kooien hangen er nog en de folter- werktuigen, waarmee het lei dende wederdoperstrio is „be werkt", worden bewaard in de Burgerzaal van het stadhuis. Monumentaal Op het Domplein zet een ge baarde bejaarde met een alpi nopetje op, trefzeker de con touren van de monumentale Domkerk, de Sankt Paulus, op een fors stuk aquarelpapier. De k€fk moest na de oorlog weer van de grond af worden opgetrokken. Het is de kerk van buiten noch van binnen aan te zien. Munster heeft weer helemaal z'n Sint Paulus,. zoals die ruim zeven eeuwen geleden werd gebouwd. In het interieur is ook nog opmerke lijk veel oude kerkelijke kunst te bewonderen. Die werd na melijk tijdig in veiligheid ge bracht, zodat de bombarde menten in de Tweede Wereld oorlog (vooral in 1944) er geen vat op hadden. Indrukwekkendste pronkstuk is een astronomische Drieko- ningenklok in de kooromgang. Sterk staaltje van zestiende- eeuwse samenwerking tussen, wetenschap, ambacht en kunst De eigenlijke makers waren een wiskundige boek drukker, een monnik-kalen dermaker en een smid. Ze haalden er een beeldhouwer en een schilder bij voor de vormgeving. Een wonder van vernuft deze klok, die 's middags om twaalf uur tot leven komt Dan klapt er namelijk een deurtje open om de drie koningen uit te la ten. Ze schrijden met afgeme ten pasjes en buiginkjes voor langs de Madonna met het kindeke Jezus en haasten zich dan weer naar het binnenste van de klok. Dit alles op de to nen van een klokkenspelletje, dat een kerstliedje speelt DRIES SCHEEPSTRA Het oude raadhui*, waar In 1648 da Vrada van Munatar ward vanaf de Wad- naar de Middel- Ie Zee via een uitge- landschappelijk aantrekkelijke rou- pat kan dank zij de nningen van twee/ peke, zichzelf als „65 aanduidende, maar _zeer kittige dames, ons land het Pieter- (ln kaart hebben ge kt. Deze wandelroute vanaf Pieterburen foord-Groningen via the, Salland, de Ach- iek en Noord-Lim- naar de Sint-Pieters- bij Maastricht Daar het pad aan op een gelijke route door B en Frankrijk, het nationaal bekende >adennet ervaren wandelaar- Bertje Jens uit Gro in, afkomstig uit het schappelijk werk en Goorhuis-Tjalsma uit irg, echtgenote van predikant en moeder it zonovergoten zandpad de Sallandse camping ate" in de gemeente idoorn staat de stevig appende oud-juriste en chappelijk werkster dr. Jens uit Groningen p doodstil. Op het vrien- t commando van haar jlin Toos Goorhuis-Tjals- cht ze haar rug en vormt iet ware een stevig ilbord". De Tilburgse do- svrouw heeft op haar to- fische kaart ontdekt, dat iksaf moeten slaan en dat srderij aan de Schadden- iweg nr. 3 straks als mar- punt aan het Pieterpad et 2 tussen Coevorden en I) in de route moet wor- angeduid. De goedlachse Goorhuis, evenals haar Min gestoken in een doel- wandelkostuum, be uit wijde kniebroek, Pjack en stevig schoeisel, haar notitieblok en' Ift op de rug van Bertje _de gegevens op. anpak verraadt enige er- -iig. ,.We maken ieder jaar i-alstandswandelingen. begon als een hobby om ochten van tevoren op de t uit te stippelen, de af- den te meten en onderweg tarkante punten en bele- sen te noteren." Toos van al die plezierige lelvakanties een dagboek houden. Wat als hobby ontwikkelde zich tot het n van serieuze routebe- vingen en dat gebeurde skundig, dat het NIVON lusiast reageerde op het tel van beide wandelaar- om voor ons land een -zuid route samen te i. Ie zomer van 1978" zo inert Bertje Jens zich, ikten we een lange wan- jg door Oostenrijk. Toen I het plan geboren om ook Nederland een wandel- I samen te stellen". „En" t haar vriendin er aan toe, kwamen al dadelijk op dee om dan maar in Pie- en te starten en de rou- van vijf kinderen, kregen zin om ons land door te lopen van noord naar zuid en een wandelroute sa men te stellen, die aan- sluit op het pad naar de Middellandse Zee. Ze hadden samen al eens meer gelopen, bijvoor beeld van Pforzheim naar Waldshut, een 230 kilo meter lang pad dwars door het Zwarte Woud en bij al die omzwervingen door Europa kregen Ber tje en Toos de gedachte, dat het de moeite waard zou zijn om ook ons land te voorzien van een be schreven wandelroute. In 1979 toog het tweetal op pad. Nauwkeurig be schreven ze de landschap pen, verharde paden, T- kruisingen, boerderijen, campings, kerkhoven en andere markante punten langs de weg. Bertje en Toos brachten het pad in kaart in opdracht van het NIVON, dat met plezier de route in boekvorm uit geeft Het eerste 117 kilo meter lange traject van Pieterburen naar Coevor den vice versa is al ver krijgbaar. Binnenkort rolt het tweede boekje met het negentig kilometer lange traject Coevorden-Laren (Gld) van de persen. De beschrijving voor de volgende trajecten Laren- Gennep (101 kilometer) en Gennep-Maastricht (142 kilometer) is ook al zo goed als klaar. Vóór de mote vakantie 1982 zit het karwei er op. Weinig Ne derlanders zullen Neder land zo goed kennen als Bertje Jens en Toos Goor huis-Tjalsma. Hoe de bei de dames te werk gingen zagen we bij het Overijs sels kanaal en op de Hol- terberg. Stap voor stap volgde onze verslaggever de wandelaarsters langs een gedeelte van het Pie terpad.... Evwt de kaart bekijken, voordat «va op pad gaan— te te laten eindigen bij de St.- Pietereberg. De naam Pieter pad lag toen al voor de hand". Voor iedereen Wie van Pieterburen het door het wadlopen en de ree- honden-crèche van Lenie 't Hart bekend geworden dorp naar Maastricht wil wande len moet rekenen op een af- stand van 450 kilometer, al te leggen in zevenentwintig dag marsen. „Iedereen kan er aan begin nen" vertrouwt het duo ons la chend toe, „het is heus niet zo ver op één dag. Neem nu de eerste etappe. Die loopt van Pieterburen naar Winsum, een afstand van elf kilometer. Dat ktm iedereen toch gemakkelijk doen. Het gaat niet om het le- HILSINKI OSLO STOCKHOLM unpingriuchlen Csmpingvluchttn Hour 595a* j retour 575a* retour 595.* °ot Boot 2 Boot (Gotenburg) Hour 124i* retour 128i* j retour 48i" kingalowt Blokhutten Hotolt in Scandinavië L_ nnEvent*Scandia B.V. veren van een uitputtende prestatie, maar om het plezier van het wandelen, om stil te staan bij de dingen, waaraan je in je auto voorbij suist". In het najaar van 1979 gingen de dames hard aan de slag om het Pieterpad stap voor stap in kaart te brengen. Een heel karwei, want niet alleen moes ten ze de noord-zuid-route van zevenentwintig trajecten be schrijven, maar ook de terug weg moest worden genoteerd. „En soms" legt Toos Goorhuis uit, „is die terugweg anders. Neem nu maar een T-kruising. Wandelend vanuit de ene richting kom je haaks uit op een weg. Dit punt kun je dan beschrijven als een T-kruising, waarbij je linksaf slaat Maar vanuit de andere richting moet je aangeven dat de wan delaars bij dat punt een zijweg rechtsaf moeten inslaan. Dat ziin wezenlijke verschillen.... Bij Hancate staat zo'n nadere aanduiding op het programma en een stukje bij de Holter- berg. Het water van het Over ijssels kanaal glinstert in de herfstzon, terwijl de dames de pas er in zetten en we in een flink, maar zeker niet ver moeiend tempo over de brug wandelen en ons aan de hand van een kaart van Toos een weg zoeken door dit stukje cultuurgebied van Salland. De aanleiding is, dat kennissen die op aanwijzingen van de beide dames dit stukje van de route hebben gelopen, zeiden een beter pad te hebben ont dekt Dat laten Toos en Bertje niet over hun kant gaan en waarachtig: voorbij de boven genoemde boerderij aan de Schaddenveldseweg bij Hanca te blijkt inderdaad een prach tig pad te lopen, parallel aan de asfaltweg die de vriendin nen aanvankelijk hadden uit gekozen. Goede vondst Het pad blijkt een goede vondst Het voert langs hoge maïsvelden en zowaar ontdekt Toos plotseling enkele tiental len bramenstruiken. Voordat we het weten zijn we allen be zig met het plukken van bra men. „Dat maakt het wande len nu zo prettig", zegt het tweetal, ,Je kunt heel bijzon dere planten of vruchten aan treffen of zoals nu heerlijke vruchten". Wanneer we een kilometertje of wat hebben gewandeld en Toos heeft uitgekiend, dat de wandelaars aan het einde van het pad linksaf moeten slaan om weer op de al door haar beschreven route terug te ke ren zijn we in Salland klaar. De bramen smaken na dat karweitje nog beter. Voldaan keren we naar de auto terug. Die blijkt bij het vastleggen van de route toch onmisbaar, want het volgende nog in kaart te brengen routegedeelte ligt aan de Holterweg, de toe ristische route van Nijverdal naar Holten. Waren het in Salland voorna melijk boerderijen, landbouw gronden met mais en hier en daar wat bomen, nu parkeren we in de buurt van dennen bossen en een uitgestrekt hei develd. Het NIVON heeft het pad waarlangs we de heide oversteken al gemarkeerd met In een flink tempo leggen Bertje en Toos heel wat kilometers af. Tweederde van de dagrouto doen ze vóór het middageten. Dus zijn de dames vroeg uit de veren, want dan blijft er 's mid dags en 's avonds wat meer tijd over een paaltje, waarop een letter N staat afgebeeld. Toos moet echter nog een paar punten beschrijven, zowel heen en te rug. Eerst bekijken de wande laarsters nauwlettend de kaart Met haar vinger wijst Toos het traject aan, dat het beste kan worden gelopen en dan gaan we weer op pad. On derweg staat Bertje weer even stil om haar rug als steun voor het schrijfwerk te bieden en genieten we volop van het na tuurschoon. „We beleven er erg veel ple zier aan. Het is natuurlijk een heel werk, maar we hebben er hoe langer hoe meer aardig heid in gekregen. Want de landschappen zijn zó verschil lend!, aldus Toos en Bertje. Stappen tellen De dames gaan te werk op ba sis van topografische kaarten. Niet altijd kan precies worden aangegeven hoeveel meters er vanaf een bepaald punt moe ten worden afgelegd, voordat de wandelaars een zijweg moe ten inslaan. Die ziiwegen zijn niet altijd gemakkelijk her kenbaar. Bert en Toos tellen dan precies het aantal stappen en schrijven dan ook nog exact op hoe een kruispunt eruit ziet, waarbij overigens voor zichtigheid is geboden: „Laatst hadden we een boerderij met een bepaald jaartal aangege ven. Toen we er onlangs weer eens langs liepen bleek dat jaartal verdwenen. Men had de boerderij voorzien van een nieuw verfje en er was over het jaartal heengeschilderd. Het is uiteraard niet nodig het pad in zijn geheel te wandelen. je kunt naar Pieterburen rij den en dan naar Winsum wan delen om maar eens iets op te noemen. Of langs het pad dwalen over de Holterberg en omgeving." Prachtig noemen beide wandelaarsters het traject in de buurt van de Rijn. „Daar hebben we tenslotte net veer bij Millingen uitgekozen. Het is een hele uitzoekerij hoor, zo'n routebeschrijving. Je moet onderweg proberen de grote autowegen te vermijden of een pad zien te vinden, dat de wandelaars zonder veel moeite aan de ander kant van een autoweg brengt" Stukje praktijk op het traject Groningen-Zuidlaren: „De Hooge Heerenweg (tussen Ha ren en Zuidlaren) afwandelen. U passeert daarbij de spoorlijn en even verder een bord „ver boden voor alle verkeer". U vervolgt rechtuit uw weg over het fietspad. Tenslotte bereikt u bij ANWB-paddestoel nr. 21578 de grote weg. U blijft rechtdoor gaan. Iets verder bij huize Blanke weer en bij Pad destoel 20649 slaat u rechtsaf, daarna 1ste weg links bij Pad destoel 21577. Dit is de Duin weg die u nu voorlopig moet volgen. Bij Paddestoel 22136 kruist u de Pollseweg. Rechts ligt het Noordlaardersbos, links de es Zo pakken Bertje en Toos de zaken aan. Ze kennen elkaar al heel lang van het maat schappelijk werk in de Rek- kense inrichtingen. Bertje was een fervent wandelaarster en nodigde Toos wel eens uit voor een trip. Lang niet altijd kon moeder Goorhuis haar man en gezin alleen laten, maar nu de kinderen hun eigen weg zijn gegaan komt het vaker voor, dat Toos in Tilburg laat weten „dat ze weer met Bertje een paar dagen op stap gaat Het NIVON en de wandelaars profiteren van die activiteit. De voorzitter van de werk groep NIVON-wandelpaden, Ton Langebeek uit Roden, heeft niets dan lof voor het werk van Bertje en Toos en is er trots op, dat er nu ook in ons land zo'n lang wandelpad is uitgezet ALEX SNELLEMAN FOTOS WIM BECKER

Leidse Courant | 1981 | | pagina 23