Duizenden Polen in concentratiekampen en treinwagons Haagse piraten weer op kabel-tv Huurverhoging volgend jaar waarschijnlijk vijf procent ^BZ moet im 0 miljoen everen KERSTDINER Economische crisis is extra struikelblok voor Poolse militairen Vakantiebijlage Nieuwe stroom studenten wordt gereguleerd F Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0.70. Zaterdag 19december 1981,72e jaargang no. 22148 Dagdromend meisje in de film „Tussen de regels" vanavond op Ned. I om 21.55 uur. Ongewone mensen in „Show room" op Ned. II om 21.20 uur. Morgen op Ned. I om 22.00 uur: „Zoals de ouden zonOp Ned. II om 12.00 uur Capitool over Polen en om 20.45 uur Koot en Bie. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en vooral in de kustprovincies enkele sneeuwbuien. Middag- temperatuur van om het vries punt aan zee tot ongeveer min vijf graden in het zuidoosten. Zon op: 8.46 uur, onder: 16.29 uur. Scheveningen hoogwater: 10.34 en 22.58 uur. Laagwater: 5.50 en 18.30 uur. rwerk kost tien ogen per jaar jCHT Door ongelukken met vuurwerk werden jaar geleden negen ogen slecht tot onbruikbaar en jaar elf. Dit blijkt uit een onder alle oogartsen ge- ,n enquête, die is gepubliceerd in het Nederlands hrift voor Geneeskunde. 79/1980 behandelden de oorgartsen tussen 20 de- >r en 8 januari in totaal 126 slachtoffers van vuur- Het afgelopen seizoen leverde in dezelfde periode itroffenen op. eerder is aangekondigd zal vuurwerk dat harder dan 150 decibel en waarbij dus ernstige gehoor- s kan optreden in de toekomst verboden worden, esluit hiertoe is gisteren door de ministerraad ge- Peking: „Raak niet zwanger PEKING Radio Peking heeft giste ren de volgende nieuwjaarsboodschap uitgezonden: „Raak niet zwanger! Gezien de ervarin gen van de afgelopen jaren is het aantal onvoorziene zwangerschappen in dit sei zoen tamelijk frequent. Wij moeten deze kameraden er dus op attenderen specia le aandacht te geven aan de gezinsplan ning". In de boodschap werd vervolgens het be lang benadrukt van de campagne van één kind per gezin, teneinde de natie van één miljard niet groter te laten wor den dan 1,2 miljard. Wereldbevolking neemt minder snel toe MANILLA Het vooruitzicht van een grote ramp door bevolkingsexplosie in de wereld is minder geworden, zo hebben de deelnemers aan de 19de algemene conferentie van de internatio nale unie voor wetenschappelijk bevolkingson derzoek vastgesteld. De conferentie is in Manilla gehouden en don derdag geëindigd. De deelnemende democraten hebben vastgesteld dat de jaarlijkse bevolkings aanwas in de wereld zijn hoogtepunt voorbij schijnt te zijn; ongeveer 2 procent in 1960. Er is een dalende lijn en momenteel is het cijfer 1,7 of 1,8 procent. Japan komt met super-chip TOKIO Hitachi, Japans grootste elek- tronicafabriek, zal in de herfst van vol gend jaar een super-chip introduceren. De superchip heeft een geheugen van 30.000 woorden en is het experimentele stadium voorbij. De grootste chip die op dit moment in de handel is heeft een geheugen van 8.000 woorden. Met de nieuwe chip zal de om vang van de huidige, grote computers kunnen worden teruggebracht tot die van een televisietoestel. De nieuwe chip zal in de loop van 1983 in produktie wor den genomen. Zij heeft een oppervlakte van enkele vierkante millimeters. rst- ïkte op ïiphol jonnen 'HOL Op luchthaven hol is gisteren [tocht van Ne- ïders begon- lie hun kerst- ïtie in het bui- doorbren- Tot en met zullen een tienduizend enoten per jrvlucht naar vakantie-adres ïkken, wat be- dit einde het van het rseizoen de drie landse lucht- naatschap- KLM, Transa- Martinair. stemming ligt bijna alle ten in het •llandse Zee- L Het vaakst de reis naar lanarische ei- Het totale anbod van de naatschappijen ongeveer Ifde niveau als jaar. Overi- erwachten de xders en de ganisaties de lijke „grote ir pas op 19 wanneer 'kusvakantie Achtergrond is de ver- ring in het va- patroon. Met stdagen moet •ver het alge een veertien- verblijf boe- irwijl men in •kusvakantie een week te- kan. Hetgeen de portemon- ïogal wat uit- WEST EN OOST HOUDEN DE ADEM IN WARSCHAU Meer dan 15.000 Poolse burgers zit ten momenteel in concen tratiekampen gevangen. Hun leefomstandigheden zijn erbarmelijk. De ver blijven van de geïnter neerden hebben vaak geen verwarming, terwijl in veel sponningen de rui ten ontbreken. Bovendien zijn ongeveer 6000 mensen in treinwagons opgesloten. Dit bericht is gisteren in Nederland opgevangen in een radiocontact met Po len en bevestigd door di plomatieke kringen in Wenen. Het Poolse militaire bewind heeft gisteren getracht zijn greep op het land verder tg verstevigen, maar is daar vol gens waarnemers niet. in ge slaagd. Hoewel het persbureau PAP in ongemeen scherpe be woordingen waarschuwde voor de ernstige consequenties van verdere ongeregeldheden heeft het verzet in verschillen de delen van het land belang rijk aan kracht gewonnen. Radio Warschau maakte gis teravond melding van „taai verzet van contra-revolutio naire krachten in Silezië en Gdansk". De Franse televisie gaf gisteren uit Warschau het bericht door dat in 39 fabrie ken gestaakt wordt, waarvan 30 in Gdansk. De katholieke kerk in Polen, die aanvanke lijk een gematigde houding aannnam, heeft zich in een of ficiële verklaring achter de vakbeweging geschaard. De kerk stelt dat het land „geter roriseerd" wordt door de"mili tairen. In een verklaring wordt vrijlating van de gevan genen en herstel van de vak bondsvrijheid geëist. De Poolse régering heeft daarop besloten de bewegingsvrijheid van bis schoppen binnen hun diocees te beperken. Vandaag zal zich wellicht een cruciale krachtmeting tussen de vakbond Solidariteit en het bewind van premier Jaruzelki aftekenen. De bond heeft in pamfletten de burgers opge roepen massaal te staken.' Geeft men gehoor aan die op roep, dan zal dat vrijwel zeker leiden tot een gewelddadige confrontatie mogelijk zelfs tot een invasie van Warschau- pacttroepen, zo verwachten westerse diplomaten. De rege ring heeft aangekondigd een massale staking niet te dulden, „omdat wij geen kant op kun nen". Het persbureau PAP schrijft in een commentaar: „Moge het bloedvergieten in Silezië de provocateurs ont nuchteren en de verdwaasden tot het besef brengen dat een confrontatie tot een impasse leidt". In de hoofdstad Warschau was het gisteravond bitter koud, maar rustig. Het windstille weer wekte de indruk dat de stad zijn adem inhield, in af wachting van de volgens velen beslissende gebeurtenissen de volgende dag. ■HB BIJDRAGE «KELIJK VAN &TE INKOMEN onze parlementaire re dactie) HAAG Het kabinet )0 tot 140 miljoen gulden ligen op de uitgaven de Algemene Wet Bijzon- Ziektekosten (AWBZ). In nd hiermee is het de be- ïg om aan degenen die de wet vallen een hoge- [en bijdrage te vragen in sten van hun verpleging, togte zal afhankelijk wor- esteld van het inkomen. ;uwe regeling moet op 1 182 ingaan. Het kabinet |over de voornemen ad- vraagd aan de Zieken- moment bestaat er al tigen bijdrage"-regeling AWBZ maar die drukt 'aar en wordt gevraagd lankelijk van het inko- van betrokkene, igens bestaan er binnen abinet grote twijfels over nvoeren van een eigen ige voor ziekenfondspa- tn van een rijksdaalder tedicijnen. Minister Den lekende na afloop van de iterraad openlijk daar een stander van te zijn. meilaan ijsbaan >EN De Vijfmeilaan gistermorgen om half elf eling een ijsbaan toen een 'leiding ter hoogte van de sprong. Een grote hoe- leid water stroomde op regdek en bevroor onmid- k- De politie heeft tijde-, en van de rijbanen moe- afsluiten. De gemeente getracht de gladde weg- 'lten met pekel weer be- >aar te maken. COLLEGE VAN B W AKKOORD DEN HAAG De vere nigde Haagse tv-piraten krijgen vanaf vanavond gedurende twee weken weer de mogelijkheid uit te zenden op één kanaal van het televisiekabelnet. Dit heeft het college van burgemeester en wethou ders gisteren besloten. De heropening van het kabel net moet, zo verklaarden B en W, worden gezien als een experiment. Voor waarde is wel dat de pi raat geen programma's mag uitzenden waarop au teursrechten rusten. Twee weken geleden besloot het college de kabel geheel af te sluiten. Dit naar aanleiding van stappen die de bioscoop bond aankondigde te zullen ondernemen tegen het illegaal uitzenden van speelfilms. Op aandringen van Casema bv., de exploitant van het kabel net, werd het de piraten toen onmogelijk gemaakt na de re- Dit ging de piraten te ver. „Het kabelnet was iets open baars", zo verweerde men zich. Voorts wezen zij het Haagse gemeentebestuur op de situatie in Amsterdam, waar het uitzenden van eigen tv- produkties wel mogelijk is. De piraten mogen gedurende het experiment drie uur per avond/nacht uitzenden. DANSAVOND Caté-Restaurant De Does Hoogmade. M.m.v. Disco Dancing. [ADVERTENTIES 2e Kerstdag Restaurant De Does Vissersweg 3, Hoogmade. Reserveringen: 01712-8911. Zondag 20 december VERONICA DRIVE IN SHOW Aanvang 20.30 uur. „Blesse Paard"' Stompwljk Wintersport in vlammen op LEIDEN De wintersportva kantie van een Leids gezin is gisteravond om half zeven let terlijk in vlammen opgegaan. De auto waarmee het gezin vanmorgen naar de skipistes zou afreizen, brandde geheel uit. De oorzaak van de brand is vermoedelijk een gesprongen benzineleiding. Het voertuig stond geparkeerd voor de wo ning van het gezin aan de Donsvlinder in de Merenwijk. De gehele wintersportuitrus ting was al ingeladen, maar ging bij de brand verloren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De huren gaan in 1982 waarschijnlijk met gemiddeld vijf procent omhoog. Alhoewel de mi nisterraad gisteren nog niet helemaal tot overeenstem ming kwam over de huurverhoging, die op 1 juli moet ingaan, zal minister Van Dam (Volkshuisvesting) de Kamer komende week een voorstel doen. Ambtenaren zullen daarvoor nog uitrekenen wat de effecten zijn van een huurverhoging van vijf procent. Daarbij wordt ook het effect bekeken van een huurverhoging van drie procent zoals minister Van Dam zelf voorstaat op basis van de ontwikkeling van de bouwkosten. Dit iaar was die huur verhoging zes procent. Den Uyl zette uiteen dat de bouwkosten fors lager zijn dan gedacht, mede omdat de produktie in de bouw omhoog is gegaan en er minder loon en toeslagen zijn be taald dan berekend. Hoe lang dat aanhoudt is echter nog de vraag, aldus Den Uyl. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur telefoonnummer 071-122248 en per speciale koerier Wordt de krant alsnog nabezorgd. De verrassende staatsgreep van vorige week zaterdagnacht in Polen heeft de slagvaardigheid van de onafhankelijke vakbond Solidariteit sterk verzwakt en de kansen op een spoedig economisch herstel kleiner gemaakt. De toestand in Polen is te chaotisch en de berichten uit dat land zijn te sporadisch, waardoor het nu nog niet duidelijk is of de Poolse militairen stevig genoeg in het zadel zitten om het verzet geheel uit te bannen. Mocht de militaire junta er inderdaad in slagen Solidariteit te kortwieken, dan nog is de oorzaak van het verzet van de Poolse arbeiders en boeren niet weggenomen. Het verzet is een produkt van een al jaren lang stagnerende economie. Op de voorpagina van onze bijlage Finale gaat onze redac teur André Horlings in op de economische en sociale ach tergronden van de Poolse crisis. Het oplossen van de economische problemen zal voor de Poolse militairen een veel moeilijkere opgave blijken te zijn dan het onderdrukken van een volksverzet. Immers, bot machtsvertoon roept op den duur weer verzet op en zonder medewerking van het Poolse volk is economisch herstel on mogelijk, zo schrijft onze redacteur. Verder in Finale Zakelijk brein achter successen van André van Duin een keiharde knokker. Annie, Conny en Trudy leven zich uit in „Madam". Champagne: de koning der wijnen, de wijn der koningen. Klasse-kok geeft keukenge heimen prijs voor uw eigen kerstdiner. Ra diopastor Alje Klamer: „ik loop nooit met zekerheden te koop". Vandaag bij de zaterdagse krant met de bijlage Finale nog een extra bijlage, gewijd aan de vakantie: vele pagina's met Informatie en suggesties gericht op de zomerse weken van vrijheid. Of, wanneer de vakantie al mocht zijn vastgelegd, een mogslijkheid om even in de donkere dagen voor Kerst mis de gedachten te verzetten in de richting van de lichtere tijden na Pasen. STAATSSECRETARIS DEETMAN: ENSCHEDE Wettelijke regelingen moeten het in de toekomst mogelijk maken om op grond van de maatschappelijke behoefte de nieuwe stroom van studenten in het wetenschappelijk en ho ger beroepsonderwijs te reguleren. Op het ministerie van onderwijs worden deze regelingen thans voorbereid, zo heeft staatssecretaris Deetman van onderwijs en wetenschappen gisteren gezegd bij de opening van het nieuwe gebouw van de katholieke sociale academie in Enschede. Vol gens de staatsscretaris is bezorgdheid op zijn plaats over het ge brek aan afstemming van het onderwijs op de maatschappelijke behoefte. Hij wees in dit verband bijvoorbeeld op het grote aan tal werklozen onder afgestudeerde onderwijzers. Zie verder pag. ADVERTENTIE. Iedere avond pizza's, wijnen en muziek Iedere avond speelt de zanger/gitaris ENZ O CONTÉ bekend van de Italiaanse t v. 26 december en 1 januari gezellig met levende muziek PIZZERIA PINOCCHIO Noordeinde 55, Leiden. Tel. 071-149960 Reserveringen na 15 00 uur. maandag gesloten

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1