eiden Lions: bloeiende ijshockeyclub jnder ?niorenteam r 10RZITTER JACK HAM: „MET EIGEN JEUGD WERKEN AAN DE TOEKOMST" LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 DECEMBER 1981 PAGINA 13 N Leiden Lions niet alleen binnen federlandse ijshoc- eldje een vrij geval. Ook als het te nationale sport- »n in ogenschouw genomen, blijkt eigenlijk best wel erte club. Zoveel jingen zijn er im- (et die naar eer en [i kunnen stellen lover een eerste maar wel „over iieiende jeugdafde- ^an vijfenzeventig 1 kunnen beschik - ins-voorzitter Jack in dat dus wel, is |ad eerste man van lb zonder „vlagge- pn zegt daarbij ook ^is op dit moment r^o'n behoefte" aan rgelijk vlaggeschip )en ook. Een op- die een nadere bereist, tuurlijk wil ook Ham fzienbare tijd een eer- ;-team op de schaats [dat zich landelijk een representant van de jub zal kunnen tonen. ;bben Ham en de zij- inwoordig zo hun ei- len over de wijze lit zal dienen te ge- |Gedachten over hoe eruit zal moeten gaan it zal echt Leids moe ien. Een ploeg waarin uitsluitend plaats is igens die hier ijshoc- 6<iebben geleerd. Nu. aan Bt'gelijk team zijn we op lainent nog niet toe. Vol- I (Ér zullen we- een A-ju-. ofeam kunnen formeren zullen we in "inders '84 met een se in de derde klasse kunnen gaan. En dan [e zien hoe Leiden er nu eigenlijk echt it. Of we nu de goede ;n gemaakt." duidelijk zijn dat Jack Ham er zelf nu al van overtuigd is dat Leiden Lions op het goede spoor zit. Op een aanzienlijk beter spoor in ie der geval dan dat waarover de Leidse ijshockeyclub in de eer ste vier jaar van haar bestaan voortboemelde en uiteindelijk ook ontspoorde. Het koude avontuur begon in 1977. Onder de naam Ton Menken Team maakte de, overigens pas in 1979 officieel opgerichte, club haar entree in de ijshockeywe- reld. Het werd een redelijk succesvolle opening, die in het daaropvolgende seizoen zelfs werd voortgezet met een op treden van het Menken-team op het hoogste Nederlandse ni veau. Bereikt op een Leidse ijsbaan en met een dito spon sor. maar daar hield de Leidse inbreng dan ook direct mee op. „In feite dus een start met vreemde spelers en vreemd geld", kijkt Ham nu terug. „En dat betekende een uiterst on zekere situatie. Omdat Leiden in die periode eigenlijk nau welijks aan de jeugd en de toe komst werkte, was het ook al spoedig duidelijk dat er een te rugval moest komen." Stap terug Die stap terug volgde een jaar later. Menken hield het als grote sponsor (officieel) voor gezien - „Leiden loopt nergens \yarm voor, ook niet voor ijs hockey op niveau" - en hoe wel Menken op de achter grond altijd aanwezig bleef, was het echte ijshockey verle den tijd voor Leiden. Toen ook werd de vereniging Leiden Lions officieel opgericht en werden plannen gesmeed die een zekerder toekomst moes ten veilig stellen. Desondanks besloot Lions vorig seizoen op nieuw tot het inslaan van een doodlopende weg. Het Amster damse De Bisschop had spelers over en ijstijd te kort en met een aantal oud-spelers van het Menken-team werd een eerste formatie gerealiseerd: het vol ledig onder Amsterdamse su pervisie spelende Bisschop Leiden. „We hadden een mon delinge overeenkomst voor een aantal jaren", verklaart Ham die in feite tegenstrijdige beslissing, „en hoopten met dat team de periode te overbrug gen naar het moment dat er een echt Leids team kon wor den samengesteld." Bodem De hoop de situatie te continu eren en langzaam Leidse spe lers in te passen werd al spoe dig de bodem ingeslagen. De Amsterdamse sponsor stopte, de spelers werden terugge haald als vervangers van de vertrokken Nederlandse Ca nadezen en „Leidens" vlagge schip was met het restant, nu voor een deel als recreatie-ijs hockeyers aan Lions verbon den, en een aantal A-junioren niet meer verantwoord te be mannen. Een ontwikkeling die overigens nauwelijks verras send of uniek kan worden ge noemd. SIJC (Utrecht) en GIJS (Groningen); het zijn voorbeelden van hoe nadelig een sponsor eigenlijk wel is voor een club. Maastricht vormt overigens het meest re cente voorbeeld. Twee maan den sponsoring leverde tweeé- neenhalve ton schuld op, een vertrokken sponsor en een failliete club. „En daar leert een mens van", weet Ham, die vervolgens stelt dat de club Leiden Lions nooit meer met een grote geldschieter in zee zal gaan. „Als er dan een goe de sponsor bereid is volgens de NSF-normen een sterk eerste team te maken, dan zal dat in Leiden in ieder geval in een Stichtingsvorm gebeuren. Waarmee elk risico voor de club wordt uitgesloten." Verdwijnen Die laatste opmerking bete kent overigens beslist niet dat Ham een dergelijke ontwikke ling in de voor toeschouwers te koude Menken-hal ver wacht. Sterker nogr wat Ham betreft mogen de grote spon sors eigenlijk best wel-een tijd je uit het ijshockeywereldje verdwijnen. „En het ziet er naar uit dat dat binnenkort wel eens zou kunnen gebeu ren. Er zijn steeds minder gro- Jack Ham, met twee uiterst jeugdige Lions-pupillen: ,,Op dit moment hebben we niet zo'n behoefte aan een vlaggeschip". te geldschieters te vinden en de sponsors die er nog zijn, zien door de richtlijnen van de Minister van CRM steeds min der voor hun geld terug. Daar bij is het voor de weinige overgebleven sponsors nu ook niet direct interessant dat de gesteunde club elke wedstrijd ruim wint. Heerenveen is daar een voorbeeld van. En ook die sponsor stopt aan het eind van dit seizoen." Ham zou niet treuren als het voorbeeld van Feenstra door alle anderen zou worden ge volgd. „Je hebt zes jaar gele den in Zwitserland gezien hoe heilzaam het kan zijn naar de basis terug te keren. Nadat het nationale team uit de A-Groep achter elkaar naar de C-Poule was gedegradeerd, namen de Zwitsers het besluit dat per team nog maar een buitenlan der onder contract mocht staan. Het resultaat was na tuurlijk een competitie op een lager niveau, maar wel een competitie vol spanning en vol Zwitserse spelers. Vervolgens kwam het publiek weer terug, steeg het spelpeil en nu staat een gezond Zwitsers team weer op de drempel van de A- Poule. Een dergelijke ontwik keling zou ook in Nederland mogelijk zijn." Een pleidooi voor een schone re, sponsorloze competitie der halve. Maar een uitzondering wil Ham nog wel maken. „Voor de jeugd. De ijshockeys- port is een uiterst dure sport. En een zekere financiële armslag om de jeugd op een redelijk verantwoorde wijze op de baan te krijgen is eigenlijk een absolute noodzaak." Lions begint in feite ook elk jaar weer met een tekort op de be groting. „Onvermijdelijk", stelt Ham en legt uit. „Aan ijs- huur alleen al is de club jaar lijks 27.000 gulden kwijt en dat terwijl de ijsbaandirectie (SPORECO) nog een korting van zo'n 12.000 gulden geeft. De contributie die we binnen krijgen brengt ongeveer 24.000 gulden op. Als het nu bij een gat van 3000 gulden zou blij ven, is er niet zoveel aan de hand. Maar door de gebruike lijke bondskosten, reisvergoe- dingen van de trainer en uit rusting stijgt dat tekort per jaar naar een kleine 20.000 gulden. En dat is dan nog enigszins binnen de perken gehouden door shirtsponsoring van de jeugdteams. Door de rommelmarkt, loterijen, bingo avonden, donaties en wat re- cettegeld kunnen we dat gat met veel moeite altijd net weer dichten. Maar dat het hard werken is voor met name de tien, twaalf kaderleden bin nen onze club, zal een ieder begrijpen." Topijshockey in Leiden. Als het aan Ham en de zijnen ligt kan Lions in de toekomst weer met de groten mee gaan doen. „Maar dan wel met een echt Leids team." Toekomst Dat harde werken gebeurt overigens wel met volle over gave. Ham c.s. zien toekomst in de huidige, door Henny Jas pers getrainde, jeugdvereni ging. Zien resultaten ook. „Tot dit seizoen was het nog nooit gebeurd dat de Leiden-jeugd van Den Haag won. Dit jaar is dat al wel een keer voorgeko men. Vorig jaar eindigde ons C-team puntloos onderaan, nu wordt een vijfde plaats bezet. Onze E-junioren staan op dit moment tweede, maken een goede kans de play-offs te be reiken. Onze B- en D-junioren doen ook al goed mee in hun competities. Na Elzard Hoog kamer vorig jaar, maakt nu Ferry Bodijn een goede kans om in een vertegenwoordig end team te worden opgeno men. Allemaal redenen voor ons, om op de ingeslagen weg voort te gaan. Een weg die in de nabije of wat verdere toe komst naar een jeugdig, goed echt Leids eerste team moet gaan voeren." Het nu nog ontbrekende vlag geschip dus. GERT-JAN ONVLEE Onder redactie van Gert Jan Onvlee fee Sportstichting mag tijd dan zijn opgehe- jaarlijkse rede van an I man Piet Biegstraaten daar: de feestelijke vaj Waarop de Sportvrouw, ian of Sportploeg van bekend zal worden ge- - en de beste wensen het nieuwe sportjaar worden overgedragen bestaan. Een goede was ook geen reden gezellige avond plus zing maar te vergeten, van rekening bestaat nsorende Leidato-co- altijd, is er eveneens mer een jury van drie en last but zeker ast zijn daar ook nog ivesteijn en zijn mak- de feestelijke wensen SÜpangst te nemen en het l wen te organiseren. En jiag de avond nu mis- in een andere ruimte gehouden (er schijnt it jaar te worden ge- aan het Lugdunum- is), echt veranderd is nlijk niets. 'ezing (2) liet veranderd is de voorbereiding op het sport ieve keuze-gebeuren. Dus verzamelden vijftien man zich zo'n twee weken gele den in Allemansgeest om daar een drankje te drinken en een hapje te nuttigen. Nou ja, drankje, hapje... De heren - dames worden in het selecte groepje niet toegela ten zullen in het uitsteken de restaurant ongetwijfeld ruim hebben gedronken, ex quise hebben gehapt De man minimaal honderd gul den, schatten wij van Hut- spo(r)t En op kosten van de Leidato. Op zich niets op tegen natuurlijk. Ons hoor je niet Hoewel: aan een kant stijl vol dineren en aan de ande re zijde toch maar driftig zoeken naar sponsors die het prijzenbedrag voor de verkiezing omhoog kunnen schroeven; daar klopt toch iets niet Daarom dit voorstel van Hutspo(r)t Vergeet dat jaarlijkse etentje, of doe het gewoon op eigen kosten. Toch jaarlijks vijftienhon derd gulden extra als prij zengeld. Niet slecht.. precies wat hij nu aan dit alles had. Diende hij zich nu als feestvarken te pre senteren of juist niet? Toch geëmotioneerde Biegstraat en miste de wellicht toepas selijke middenweg. Keek veelal wat weemoedig, strak voor zich uit. Maar wij van Hutspo(r)t nemen dat de scheidende eerste man van de Sportstichting niet kwalijk. Begrip overheerst ook nu. Oorlog Een negeneneenhalf. Receptie Over Piet Biegstraaten, de Sportstichting, feestelijke ont vangsten en recepties gespro ken; vorige week vrijdag was. er dus een in de Engelbertha- hoeve. Een historische recep tie zelfs; met eerste man Bieg straaten werd aldaar de Leid se Sportstichting na jaren toch best wel trouwe dienst uitge luid. Reden voor sportwet houder Dick Tesselaar om, met de „oude" directeur van de Sportstichting, Gé Philip- sen, een cabaratesk stukje op De opvoering was van uitste kende kwaliteit. Op fijnzinni ge wijze bleek Tesselaar in staat tot het uitdelen van bij zonder aardige plaagstootjes en ook de begeleiding van Philipsen mocht er zeer zeker zijn. Een acht, zomaar. Nog beter verzorgd was de aankleding van het stuk. Van de stukken, beter gezegd. Phi lipsen in korte lange broek bijvoorbeeld - het tekent de klasse van de man dat zo'n simpele ingreep tot een derge lijk resultaat leidt. Maar, hoe sterk ook: Tesselaar - die er toch al een gewoonte van heeft gemaakt rechtstreekse confrontaties met de Sport stichting winnend af te slui ten - scoorde ook dit keer ho ger. Gooide aanzienlijk meer bloot en liet zich daarbij op passende wijze assisteren bij het vastmaken van de bandjes van haar nachtpon. Nog geen tien (dat cijfer wordt per definitie niet door de redactie van Hutspo(r)t toegekend) maar wel een rui me negeneneenhalf. Receptie (2) Biegstraaten zelf wist niet Natuurlijk, we weten het. Het gebeurt in elke handbalwed strijd. Op elk niveau. Of het nu dames of heren betreft; aan de diverse cirkels kan handbal de vergelijking met oorlog met succes doorstaan. Iets dat Michels indertijd ove rigens ook al stelde: „Handbal is oorlog. We weten het dus. Maar toch doet het soms pijn. En op die momenten moet het er bij ons weer even uit. Vandaar deze nu geplaatste foto. Van de doorbrekende, door een Ani- mo-tegenstandster wild)ent- housiast besprongen, bijna onthoofde, Olympia-speelster Diane van der Holst. Studenten Het volleybalteam van Ka- linko stapte vorige week vrijdagavond de Universi taire Sporthal binnen met de vraag hoe laat de partij tegen LUSV zou beginnen. „Morgenmiddag om half vier", was het antwoord. Dubbel vervelend voor de Hagenaars, omdat de for matie op die echte speeldag niet op volle sterkte zou kunnen verschijnen, gun nen we voor volgende week niet een datum prikken?", was dan ook het verzoek. De studenten trapten daar niet in en wonnen het ge woon op zaterdag gespeelde duel uiterst eenvoudig. Slimme jongens, die studen ten. Rampjaar De kans dat het jaar 1981 in de LSG-boeken als „Ramp jaar" in de boeken zal worden bijgeschreven, moet helaas bijzonder groot worden geacht. •Oorlog. Het gaat namelijk niet goed met LSG. De Leidse schaak club die vorig seizoen nog in de hoogste afdeling uitkwam, bungelt nu, een klasse lager, opnieuw onderaan. Daarbij doet het (bij schaken ook echt belangrijke) reservetiental het eveneens al aanzienlijk min der dan mocht worden ver wacht. De onnozele lezer de niet- schaker, derhalve - zal in deze twee zwaarwichtige re denen inderdaad oorzaken kunnen zien om tot de betite ling „Rampjaar" te komen. Toch vormt deze prestatieve crisis niet de ware oorzaak. Neen, de ware reden wordt gevormd door het kort gele den ingestelde bierschenkvcr- bod in de speelruimte van LSG. de kantine van 3M. Vanaf nu kan er tijdens en na de diverse schaakwedstrijden geen bier meer worden genut tigd. En dat, beste lezer, lieve leze res, weegt bij een rechtgeaar de LSG-schaker aanzienlijk zwaarder dan die twee moge lijke degradaties...

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13