tegen buitenlandse inbreng foren optimistisch ondanks wezigheid Am undStjöbren d f Pover optreden ijshockeyteam ',MMES: „INWERKEN VREEMDE KOST TE VEELTIJD" ÜTERLAND GRAADMETER VOOR NIEUWE SCHAATSGENERATIE dartwereld LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 DECEMBER 1981 PAGINA 11 em II doet iep op noodfonds |RG Eredivisie-vereniging Wil- heeft een beroep gedaan op het nds van de KNVB. De betaald voet- anisatie uit Tilburg heeft door het .jten van de thuiswedstrijden tegen en FC Twente een groot fjfaan liquide middelen. De spelers- en over de maand december kun- betaald worden. Willem II speelt stvolgende thuiswedstrijd pas op 24 januari. De clubleiding weet welke wijze de winterstop finan- erbrugd moet worden. Enig licht- de duisternis is volgens manager chenk het subsidie-tegoed van ilden, dat de club bij de gemeente 'heeft. Afgelastingen DEN HAAG De KNVB heeft het complete voetbalprogramma voor dit weekeinde afgelast. Dit houdt in, dat zowel het betaalde voetbal als de amateurs vandaag en morgen stil zullen lig gen. Competitieleider Jan Huijbregts maakte de in- haaldata van het betaalde voetbal bekend. Het complete programma, dat op 12/13 december werd afgelast, wordt ingehaald in het weekein de van 23 en 24 januari. Het programma van dit weekeinde is verschoven naar 30 en 31 januari. Ook de Engelse terreinen hebben te lijden on der de strenge vorst. In de league werden gis teravond al acht wedstrijden afgelast en één uitgesteld. Hierbij gaat het om het duel Brigh ton-Leeds United. Het veld van Brighton is be speelbaar, maar Leeds heeft om uitstel verzocht omdat een griepepidemie meer dan driekwart van het spelerspotentieel in bed houdt. Monique Broere in hockeyploeg AMSTELVEEN De trainer/coach van het Nederlands dameshockeyteam, Gijs van Heu- men, heeft een voorlopige selectie samengesteld van vijftien speelsters, waarin doelverdedigster Monique Broere van HDM een nieuw gezicht is. Zij komt in de plaats van Jolien Mahler (MOP). Op zaterdag 20 maart speelt Nederland op Wembley tegen Engeland en medio mei staat het Pacific-toernooi in Nieuw-Zeeland op het programma. De selectie bestaat uit: Madeion Belien (Were Di); Det de Beus, Annelies Kap- tein, Fieke Boekhorst (EMHC); Marjolein Eijs- vogel, Sandra le Poole, Elsemieke Hillen, Liset- te Sevens, Margriet Zegers (Amsterdam); Moni que Broere (HDM); Margriet Bleijerveld, Irene Hendriks (Upward); Laurien Willemse (Nijme gen); Sophie von Weiier (Hilversum) en José Poelmans (MOP). Coe en Uvett in duel LONDEN De twee Britse to patleten Sebastian Coe en Steve Ovett zullen elkaar komende zo mer sinds lange tijd weer eens op de wedstrijdbaan ontmoeten. De twee wereldrecordhouders (Coe op de mijl, 800 en 1000 meter, Ovett op de 1500 meter) hebben geen rechtstreeks duel meer uit gevochten sinds 1978, toen ze in Praag in een wedstrijd op de 800 meter door de Oostduitser Beyer werden verslagen. Andy Norman, de manager van het Britse atletiekteam, kondigde aan dat Coe en Ovett op dezelfde afstanden uitkomen tijdens een vierlandenwedstrijd met Groot- Brittannië, Kenia, Japan en Span je op 17 juli in Londen. Ton van Heugten zonder volgwagen in Parijs-Dakar AMERSFOORT Ton van Heugten, samen met bakkenist Frits Kiggen regerend wereldkampioen in de zijspanklasse bij de motocrossers, is woe dend. Dc door Leen van Dam van de Stichting Dutch Motorcycle Team Parijs-Dakar uitgesproken verwachting dat Van Heugten zonder volgwa gen in de monsterrallye niet ver zal komen, heeft hem geprikkeld. ,,Wat denken ze wel", gromt hij. „Ik zal laten zien wat ik kan. Natuurlijk, zo'n volgwagen met materiaal kan belangrijk zijn, maar als dat ding on derweg blijft steken heb je er ook niets aan. Dan moet je je redden met de spullen die je bij je hebt. En in zo'n geval ben ik vergeleken met solo rijders zelfs in het voordeel. Denk er aan dat ik veel onderdelen en ge reedschap meeneem". Om alles zo goed mogelijk op te bergen is er duidelijk met de ruimte ge woekerd. Van Heugten heeft slechts voor twee problemen geen oplossing gevonden. „Ik heb geen reserve zijwiel bij me en als er een as breekt, houdt alles uiteraard ook op. Als de motor het zou begeven heb ik nog een blok achter de hand. Ik mag dan officieel geen volgwagen hebben; ik heb ergens toch iets kunnen ritselen". lïjJCHENDAM Eni- B©nden geleden ver- 'S(kte voorzitter Koen jjkamp in de natio- tenniswereld op- jing door vanuit er,ala enige commen- k de wereld in te slin- ,e Hehenkamp was M opmerkingen geï'n- rd door de povere i iies van de Neder- ploeg in de Davis ■Wedstrijd tegen de [Unie en kondigde it er maar eens ste- in bezem door het moest, met bufel: Nederland einde- eens op te stoten aart der volkeren. was het lovenswaardig tennispraeses eens aan trok, maar zijn nogal inceerde verhaal had jtter voor zich kunnen ïnn en eerst binnenska- aaiunnen bespreken. Men- letfcvérbetering en een bui- coach waren de van Hehen- i relaas, dat overigens :eker de vinger op een re plekken legde. Ze telde huidige bondscoach immes, die een tweetal lieden Rinus Buytelaar le, van wie altijd werd lat hij voor die taak ei- liet was berekend, om- internationale erva- Itbrak alsmede de nood- hardheid. Hemmes inder twijfel waar het esjecten betreft wat hoger k aangeslagen, maar ook |h functioneren als ver- lelijke man om het tennis wat op te wfc kan op zijn minst wat it j bestaan. Hemmes zelf erefat hij goed werk levert, w^timaal wellicht tot zijn omdat er te veel werk moet k gedaan, maar onder de pU Bondscoach Fred Hemmes (rechts) instrueert Theo Gorter, die gisteren ten koste van Gerbrand Appelboom de halve finales van de Nederlandse indoor-kampioenschappen wist te bereiken. gegeven omstandigheden ver dienstelijk presteert. Boosheid Hemmes Begrijpelijk dat de opmerkin gen over een buitenlandse coach van Hehenkamp vanuit Joermala, waarover de voor zitter van tevoren met geen woord had gesproken met zijn hoogst verantwoordelijke man voor de technische zaken, bij Fred Hemmes nogal hard aan kwamen. Hij stak zijn boos heid kort na 'Joermala' niet onder stoelen of banken, maar is nu - énige maanden later - niet bereid om op die affaire diep in te gaan. „Er is over ge praat en wat mij betreft is die zaak uit de wereld. Hehen kamp heeft tegenover mij ver klaard dat hij die uitlatingen daar niet heeft gedaan. Dan is voor mij de kous af". Een niet onbekende gang van zaken in de sportwereld, waarbij de ene partij aan de gekritiseerde te kennen geeft het óf niet zo be doeld óf nooit zo gezegd te he- ben. Inmiddels is de tennisbond geen steek verder gekomen met de ideeën van voorzitter Hehenkamp, die intern kenne lijk tot de orde is geroepen en bovendien is gestuit op een niet al te grote bereidheid van de huidige technisch leiders, Hemmes, Willem Bos en Jan de Rook. Die hun positie in ge vaar zien komen als er inder daad een buitenlander wordt aangetrokken. Hemmes ont kent dat laatste overigens. Hij gooit het over deze boeg: „Als er een buitenlander wordt aangetrokken moet die zich eerst zeer geruime tijd inwer ken. Dat kost veel tijd. Ik zie meer in iemand die de begelei ding van één of meer spelers op toernee voor zijn rekening neemt. Bovendien moet het een vent zijn die aansluit bij de mentaliteit en omstandig heden hier". Mentaliteit Wat dat laatste betreft zitten Hehenkamp en Hemmes niet op dezelfde golflengte, want de voorzitter vindt juist dat er aan de mentaliteit het nodige dient veranderd. Dat een 'vreemde' zich inderdaad moet oriënteren staat buiten kijf, maar dat moet niet de reden zijn dat men er maar helemaal nooit aan begint. En daar ziet het naar uit. Juist op een mo ment dat er bij de eerste 180 van de wereldranglijst geen enkele Nederlandse tennisser meer is te bespeuren. Okker is inmiddels afgezakt naar de tweede helft van de driehon derd, Sanders staat ruim hon derd plaatsen hoger en alleen Wilborts mag met zijn 185e po sitie nog op enig perspectief rekenen. In dit verband kan ook wor den afgevraagd of het erg ver standig is door te gaan met het inschakelen van Okker (37), die weliswaar nog altijd de beste dubbelspeler Vc?n ons land is, maar die wel de ont wikkeling van een landgenoot blokkeert. Hemmes wil met zijn herenteam persé in de hoogste regionen van bijvoor beeld het in januari weer be ginnende toernooi om de Kings Cup meedraaien. Maar wellicht is het beter om de verjonging ineens maar eens goed door te voeren, het team bij elkaar te houden en des noods een stapje terug te doen. Als daarbij ook een buiten landse coach wordt betrokken, is dat mogelijk het punt waar vandaan de ommekeer kan plaats vinden. In het toernooi om de Neder landse indoortitels in Leid- schendam deden zich gisteren geen verrassingen voor. Of het zou de uitschakeling moeten zijn van Gerbrand Appelboom door Theo Gorter. De overige kanshebbers kwamen allen een ronde verder. FRANK WERKMAN De uitslagen: Heren, kwartfinales: Theo Gorter- Gerbrand Appelboom 6-1, 6-0; Ton Sie-Frank Lapré 6-4, 6-1; Mare Al- bert-Rolf Thung 5-7, 6-4, 6-2; Michel Schapers-Rob Hak 6-3, 6-4. Dames, kwartfinales: Karin Moos- Leonie Heffels 7-5, 6-2; Marianne van de Torre-Marcalle Smit 6-1, 6-2; Nanette Schutte-Judith Warringa 6- 3, 6-2; Marcella Mesker-Jeske van Erven 6-4, 6-1. De Nederlander Wensink is kansloos temidden van drie Italianen. AMSTERDAM Het Ne derlands ijshockeyteam is het vierlanden- toernooi slecht begonnen. De for matie van coach Gustav Bubnik verloor gistera vond in een uitermate de motiverende ambiance (amper vijfduizend zeer stille toeschouwers) in de Amsterdamse Jaap Eden- hal met 4-1 (3-0, 1-0 en 0- 1) van Italië. Nederland maakt in deze interland ter voorbereiding op het wereldkampioenschap in de B-groep in maart te Klagenfurt een povere in druk. Bubnik kon overigens niet be schikken over goede krachten, als Mari Saris van APA Eagles (acht zich niet in vorm), de af schrijvers van Heerenveen Mike Kouwenhoven en Frank van Soldt en topschutter Jack de Heer, wiens club (het Zwit serse Arosa) van de Neder landse IJshockey Bond eiste. dat er een verzekering zou worden afgesloten. Daar dit de NIJB te prijzig was, moest het nationale team het zonder De Heer stellen. Ondanks de blokvorming, spe lers van dezelfde club in een lijn laten spelen, die Bubnik voorzover mogelijk toepaste, bleek Nederland bepaald geen eenheid. Dit in tegenstelling tot Italië. De Italiaanse ploeg bestaat trouwens volledig uit Canada afkomstige import. Nederland leek regelrecht op een groot debacle af te gaan. Dit mede door het uitermate zwakke optreden van doelman Ted Lenssen in de eerste pe riode. Daardoor konden Guido Franella, Rick Bragnolo (bij een numerieke meerderheid; Laarman van HYS '80 zat op de strafbank) en Frank Goe- gan de gasten binnen tien mi nuten aan een voorsprong van 3-0 helpen. Zonder dat Neder land daadwerkelijk iets tegen in te brengen had. Combina ties tussen Van Wieren, Van Heumen en De Bruijn waren, hoe aardig ook van opzet, slechts kinderspel ten opzichte Onder druk Desondanks wist Nederland in de tweede periode het spel- beeld te stabiliseren. Het lukte Nederland de Italianen toen onder druk te houden. Boven dien hadden goede schoten van Ton Collard en Leo Koop- mans een beter lot verdiend. Een bekroning werd voorko men door de Italiaanse doel man Jim Corsi, die een schit terende reddingen verrichtte. Nederland was het accent ge leidelijk zo op de aanval gaan leggen, dat de verdediging enigszins werd verwaarloosd. Een doorbraak was voor Priondolo dan ook voldoende om voor 4-0 te zorgen. De laatste periode was min of meer een kopie van de tweede. Henk Hille bracht de stand met een fraai afstandsschot op 4-1. Verder kwam Nederland niet. Ook niet met een nume rieke meerderheid van twee man. Daarmee werd de on macht en het povere optreden nog eens onderstreept. FRANS LEERMAKERS Amund Sjöbrend zal de Interland Nederland-Noorwegen thuk vla de televisie moeten volgen. f ff] reldrecordhouder Dimitri Ogloblin deed menige insider de wenkbrauwen fronsen. En daar bleef het niet bij. Met een serie op de kleine vierkamp van 39.56, 2.02.00, 4.16.1 en 7.15.47 is hij momenteel de sterkste rijder van de Noren. Valk Larssen, die twee dagen in de week een studie volgt voor marketing-manager wei gert ver in de toekomst te blikken. „Op 2 en 3 januari moet ik me in Oslo kwalifice ren voor de Europese kam pioenschappen. Dat is mijn doel. Verder kijk ik voorlopig niet". Bang dat hij zijn huidige vorm niet veel langer vast kan houden, is Rolf Valk Larssen niet. „Als je acht maanden traint, moet je twee maanden door kunnen gaan. We rijden alleen wedstrijden in het weekeinde. Doordeweeks ne men we voldoende rust. Er zit nog steeds progressie in mijn tijden". Graadmeter De interland in Groningen is voor de jonge Noqr een goede graadmeter. Zich' meten met een belangrijke kandidaat vopr de wereldtitel als Hilbert van der Duim kan een wijze les over zijn mogelijkheden opleveren. „Ik zal laten zien dat er met mij rekening moet worden gehouden", voorspelt hij. Dat Noorwegen in de breedte nog steeds sterker is dan Nederland, staat voor Valk Larssen buiten kijf. „We hebben nog steeds genoeg goe de schaatsers. Sjöbrend mag er dan niet bij zijn, maar momen teel is dat alleen maar goed voor de ploeg. Want het zou geen enkele zin hebben om hem nu te laten rijden". Dat optimisme vloeit niet al leen voort uit de kracht van de ploeg all-rounders, waarin Tom-Erik Oxholm en Oyvind Tveter een belangrijke rol spe len, maar bovenal uit de supe rioriteit van de Noorse sprin ters. Op de 500 meter valt het voor de Nederlanders nog best bij te houden, maar de proble men komen op de 1000 meter. Ondanks intensieve training is er op deze afstand nog weinig vooruitgang geboekt door de mannen van trainer Gauke Nijholt, die bovendien wereld kampioen Frode Rönning aan de andere kant weten. De voornaamste winst voor de Nederlandse ploeg zal daarom moeten komen van de dames, die evenals vorig jaar in plaats van de 1000 meter de 5 kilo meter rijden. Juist daarom is het zo belangrijk dat, ondanks alle problemen rond haar per soon, Ria Visser meedoet. De 20-jarige rijdster uit Honselers- dijk, die gisteren haar trai ningskamp in Inzeil onder brak, moet het vooral hebben van de lange afstanden. Dat zelfde geldt trouwens voor het Noorse paradepaardje Björg- Eva Jensen, de Olympische kampioene van de 3 kilometer. Met Jensen heeft Noorwegen bij de dames echter bijna al zijn kruit verschoten. Samen met Visser moeten Alie Boors- ma, Ina Steenbruggen en Thea Limbach daarom voor een aardige winst kunnen zorgen. Reken daarbij het sterke op treden van een aantal all- rounders, die deze week in As sen in het geheim een 10 kilo meter reden, en de overwin ning van de junioren vorig jaar, en er liggen toch moge lijkheden voor een herhaling van twee jaar geleden in het verschiet. Toen won Neder land in Groningen onder aan voering van een superieure Hilbert van der Duim. KOEN NIJMEIJER gissen. De lege plaatsen wor den moeiteloos ingenomen. Finn Hodt, jarenlang vaste trainer van Sten Stensen en momenteel rechterhand van de Noorse bondscoach Arne Lier, ziet de schaatstoekomst van zijn land met vertrouwen tegemoet. „Er is bij ons jaren lang opgekeken tegen Stor- holt, Stensen, Stenshjemmet en Sjöbrend", licht hij toe. „Nu zij bijna alle vier van het to neel zijn verdwenen, zie je plotseling andere jongens op bloeien. En bovendien hebben we in Rolf Valk-Larssen en Björn Nyland rijders voor de toekomst". De 18-jarige Nyland, wereld kampioen bij de junioren, moet het tot dusverre dit sei zoen doen met een plaats in de schaduw van Rolf Valk-Lars sen. Een jaar geleden nog een onbekend talent, met als op vallendste resultaten een acht ste plaats op het wereldkam pioenschap junioren in Assen 1980, maar in korte tijd door geschoten naar de top. Een ge broken arm, opgelopen bij een val in Larvik, schakelde hem voor het grootste deel van de afgelopen winter uit. Zijn zege op de 10.000 meter in de inter land tegen de Russen op we* tfGEN Zonder Sjöbrend maakt schaatsploeg voor de interland jjit weekeinde tegen nd. De Europees- Jreldkampioen moest en blessure afzeg- jij heeft last van zijn &n beenspieren. De- klachten kostten [twee jaar geleden [deelname aan de jrische Winterspelen. izoen lijkt het min der ernstig. Voorlopig houdt Sjöbrend zich bezig met skiën en televisie kij ken. Eind deze maand hoopt hij een test te kun nen afleggen om vervol gens het nieuwe jaar zon der fysieke problemen zijn titels te verdedigen. Met Sjöbrend is tijdelijk de laatste van de vier S'en ver dwenen. Maar wie denkt dat daarmee een einde is gekomen aan het Noorse tijdperk, maakt kans zich schromelijk te ver- flEN Na vier ronden in de strijd om het Nederlands lampioenschap anker-kader 71/2 gaan Jan Arnouts, Louis [nans en Hans Vultink (die verloor van Wim van Deven- i de leiding met zes punten. BACH De Frangaise Marie-Cecile Gros-Gaudenier Verrassend de eerste afdaling in het kader van de alpine- xeldbeker voor dames gewonnen. Hanni Wenzel (Lie) en th Kirchler (Oos) raakten bij valpartijen geblesseerd. ïjjAAG Het Nederlands rolhockeyteam heeft in de ope- wedstrijd van het toernooi om het Europees kampioen- Voor junioren met 5-0 gewonnen van Zwitserland. Ove rlagen: Spanje-België 6-1, Italië-West Duitsland 9-4, Por- pngeland 4-0.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11