Twee jaar geëist tegen Wassenaarse professor So KOM MAAR HALEN B'J Politiebureau wordt museum Winkelcentrum Winkelhof helpt 'n handje. Uitstel behandeling plan ,,'t Stille Zuie" ifieuwe paviljoens en keuken -oor Van den Berghstichting Leidse universitaire Almanak uitgereikt laad wil betrokken worden bij ontheffingenbeleid KOOP NU NOG VOOR OUDE LAGE PRUZEN! DIRCKM/DIGROS/DIRKSON/ BAS VAN DER HEBBEN/ DIRK VAN DEN BROEK LE1DSE COURANT VRIJDAG 18 DECEMBER 198! PAGINA 7 ENAAR/DEN G „Ik heb mezelf ts te verwijten, mijn ([reten is brandschoon", deze woorden sta- jend en zichtbaar geë- joneerd sloot de 70- ;e prof. drs. G.H.L. Z. ren zijn betoog af de Haagse recht- |k. De vroegere voor- van het Nederlands irafonds en de stich- Carosi had zich te- fover zijn rechters te intwoorden voor de {duistering van een ^K)t bedrag aan liefda- ijieidsgelden en het ple- van valsheid in ge kifte. Twee jaar gevan- jisstraf luidde de eis ii de aanklager tegen de ;enaarse hoogleraar, ten man met een zeer je intelligentie, rad van tongriem gesneden, ir ook iemand die niet iald vaak met zijn ge en overhoop ligt. Zo, ians, beschreef officier justitie mr H.A. Holt- de oude professor gis- liddag. r strafbare feiten had Z. in de loop van nog geen zes jaar vanuit zijn omstreden ..liefda digheidsimperium" gepleegd. In de periode van '71 tot '77 zou hij het volgende hebben misdaan: 1) het accepteren van een woning van een kleine an derhalve ton in de gemeente Wassenaar, die met stichtings gelden was betaald, 2) het val selijk doen opmaken van de boeken inzake missiegelden, 3) het verduisteren van een schenking van 30.000 gulden en 4) het opzettelijk laten ver valsen van een jaaroverzicht door een accountant inzake een bedrag van bijna drie ton aan lepragelden. „Miljoenendief" ..Ik sta in heel Nederland be kend als de miljoenendief. Miljoenen ja. dat maakt op ie dereen een enorme indruk. Ik zou het zelf ook hebben ge loofd als het van een ander werd beweerd. Ik ben door de televisie destijds aan de schandpaal genageld en dat heeft zijn funeste doorwerking gehad en onberekenbare scha de aangericht" Dat laatste was in feite het enige punt waarover Z. en de officier het met elkaar eens waren. „Het inzamelingswezen in zijn geheel heeft door de zaak-Z. een geduchte knauw gekregen", aldus mr Holthuis. De kwestie van de woning leg de bij de officier nog het mees te gewicht in de schaal. Veer tien van de tweeënveertig bladzijden uit zijn requisitoir had hij aan dit onderwerp ge wijd. In het kort komt zijn verhaal erop neer dat Z. zich in 1974 met gelden van de stichting Carosi (een samen werkingsverband van onge veer twintig stichtingen in de sfeer van de ontwikkelings hulp) een koopwoning in Was senaar aanschafte. Een kleine club van bestuurders was de initiatiefnemer van deze milde schenking geweest Aanvan kelijk werd het geld, een som van 136.000 gulden, Z. ter hand gesteld in de vorm van een hypothecaire lening. Maar toen de grijze weldoener de rentelasten niet meer kon betalen, schold het bestuur van Carosi hem de hele schuld kwijt. Volgens de officier had de professor het geld nooit mo gen accepteren, ook al zou de transactie steunen op „geldige bestuursbesluiten". Hoe dan ook: de centen kwamen de arme landen toe. „Een man met zo'n I.Q. en normbesef had dat toch moeten weten", zei mr Holthuis hierover. Zusters De andere drie feiten waarvan Z. wordt beticht betreffen een raadselachtige en omslachtige reeks boekingen van aanzien lijke sommen geld. die alle toebehoorden aan de stichting Carosi en het Leprafonds. In het land van Charitas waar Z. geen onbekende was, betrok hij steevast derden in zijn ma nipulaties met de guldens en centen die het publiek óf vrienden aan zijn stichtingen overmaakten. In één geval van valsheid in geschrifte riep hij zelfs de argeloze hulp in van de zusters Franciscanessen uit Oirschot. Die zusters zorg den er in opdracht van Z. voor, dat er om de drie maan den bedragen van enkele dui zenden guldens als zogenaam de giften in hun boeken wer den verwerkt De voormalige hoogleraar maakte er tegeno ver de nonnetjes overigens geen geheim van dat zijn vrouw het geld a contant in Oirschoot weer af kwam ha len. omdat zijn familie daar recht op had. Hoewel het geld inderdaad door een vriend persoonlijk aan Z. was ge schonken. vond men het om belastingtechnische redenen handiger deze voorlopig in het klooster van Oirschot te „par keren". De zusters van Naza reth wisten niet beter dan dat Z. missiewerk verrichtte en daarvoor behoorde te worden betaald. „Geen cent" Het laatste strafbare feit waar Z. voor terecht moest staan was het vervalsen van een jaa roverzicht, dat met kennelijke goedkeuring van een accoun tant gebeurde. Ook hier werd weer het principe van het tij delijk parkeren gehanteerd. Geheel in strijd met de waar heid loog Z. de accountant voor dat een bedrag van bijn drie ton van het Leprafonds naar een veelbelovend arts in Columbia was verstuurd. In werkelijkheid gebeurde dat niet. Z. liet dit geld. evenals de eerder genoemde bedragen, pas veel later te bestemder plaatse arriveren. De Colum- biaanze wonderdokter komt in dat verhaal echter niet meer voor. „Er is geen cent verdwenen, geen cent!" riep een opgewon den Z. de rechters toe, nadat de officier zijn beschuldigin gen tegen hem had ingebracht. Rechtbankpresident mr. D. Reisig moest de professor tij dens de strafzitting zelfs een aantal keren tot kalmte ma nen. Z.: „Ik heb nooit om die wo ning gevraagd, ze is me ge schonken, omdat ik me al die tijd zonder een reele vergoe ding had ingezet. Pas de laat ste jaren werd mijn honorari um opgetrokken". Hij ver zweeg zijn weldoeners echter dat hij toen reeds rond de ton inkomsten had dankzij een ad viseurschap bij C en A, door een pensioenuitkering van zijn oud-hoogleraarschap en dat hij op zijn 65-ste zijn lijfrente had afgekocht, alsmede een uitke ring van zijn levensverzeke ring had ontvangen. Wat zijn bestuur daarentegen ook niet wist, was dat Z. kort daarop door de fiscus werd aange schreven voor een bedrag van 2.5 ton aan achterstallige in komstenbelasting. Barbertje Het wanbeheer van de „paus van de charitas", zoals de offi cier hem noemde, was daar nog niet mee verklaard. Z.'s advocaat, mr M. Wladimiroff, hield het erop dat zijn cliënt ondanks alles nimmer één cent van de liefdadigheidsgif ten teh eigen bate heeft aange wend. „Vele mensen hebben hebben samen met mijn cliënt jarenlang vergaderd en goed werk gedaan. Hij was daarbij de grote inspirator en organi sator, zonder dat daar een adekwate beloning tegenover stond. Z. is van begin af aan publiekelijk aan de schandpaal genageld. Zijn reputatie is ver nietigd. Hij is een voor het le ven getekend man. Barbertje moet hangen. Wel, voor het publiek is Barbertje al gehan gen. Ik ben benieuwd wat u daaraan gaatj doen". Uitspraak op 31 december. PETER VIERING NOORDWIJK - De gemeenteraad heeft gisteravond besloten om de behandeling van het saneringsplan ,,'t Stille Zuie" een maand uit te stellen. Een ampele discussie ging aan dit besluit vooraf. Daarbij bleek, dat zowel de fracties van de VVD als van het CDA geporteerd waren voor de variant D in het aan de raad voorgelegde plan. Het initiatief tot het maken van deze variant was een paar maanden geleden voortgekomen uit de commissie voor ruimte lijke ordening. Dit door de dienst van gemeentewerken ontwor pen plan voorziet in een randbebouwing van het gebied met 57 woningen in maximaal drie woonlagen. Verder denkt men in ,,'t Stille Zuie' 126 parkeerplaatsen te creëren, ondermeer om te gemoet te komen aan de parkeerbehoefte van het winkelgebied Hoofdstraat. Wethouder Van Duyn bleek min of meer teleurgesteld over de verdaging van de behandeling van het saneringsplan. Hij zei een dergelijk voorstel niet te hebben verwacht, temeer omdat alle aspecten van het plan de revue gepasseerd waren. Eén maand op vele jaren maakt echter ook niet veel uit, meende de wethou der. Een stuk voorlichting naar buiten achtte hij een juiste wijze van besturen en daarom had hij tegen het uitstel geen overwe gende bezwaren. Drie jaar voor eigenaren illegale amfetaminefabriek DEN HAAG/NOORDWIJK De eigenaren van een illegale amfetaminefabriek zijn beiden tot drie jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Een derde verdachte, die bemid deld zou hebben bij de verkoop van de drugs werd vrijgespro ken. De officier van justitie had tegen beide initiatiefnemers 5 jaar geëist en tegen de derde verdachte anderhalf jaar gevange nisstraf. De amfetaminefabriek, die startte in Noordwijk en later- werd overgebracht naar Schoonhoven, was de modernste die ooit in Nederland is ontdekt. De stuwende krachten achter de illegale amfetaminefabriek waren een 34-jarige Hagenaar en zijn tien jaar jongere neef. De experimentele fase had plaats in een door de Hagenaar gehuurde flat in Noordwijk. Al spoedig betrok de ex-leraar zijn neef bij het laboratorium-gebeuren. De Hagenaar belastte zich met koop van de nodige materialen en de verkoop van het eindproduct, terwijl zijn neef het scheikundige proces voor zijn rekening nam. Een kamer in de Schoonhovense bungalow van diens ouders werd omgetoverd tot amfetaminefa briek. De ouders van de neef verkeerden op dat moment in het buitenland. Ongeveer drie weken draaide de fabriek op volle toeren en produceerden beide academici een hoogwaardige kwa liteit amfetamine. In juli van dit jaar werd de fabriek door de politie opgerold. Dat gebeurde nadat de Noordwijkse politie de Hagenaar had aangehouden. De man werd er toen 'slechts' van verdacht amfetamine te vervoeren. Bij verhoor deed hij het hele verhaal uit de doeken. dOVINCIE GARANT VOOR RUIM 14 MILJOEN GULDEN: ÜOF iRDWIJK De pro- kcie staat garant voor ie projecten van de i.mr. Willem van den "irghstichting, waarmee n bedrag van ruim •ertien miljoen gulden is ïmoeid. Het betreft de '**uw van twee dubbelpa- n( pens voor minder-vali- en gedragsgestoorde i% lillen, de aanleg van II brandmeld- en cala- teitenoproepsysteem en vernieuwing van de U! uken en het voedsel- nsport over het terrein. Qjor de bouw van de dubbel- 'iljoens is in februari al toe- nming gegeven door de itssecretaris van volksge- T dheid en 'milieuhygiëne. Vereniging tot Opvoeding Verpleging van geestes zwakke Kinderen ,,'s Heeren Loo" biedt voor de realisering van de projecten een geldle ning van 14.095.000 gulden en de provincie heeft zich daar voor nu garant gesteld. De drie projecten zijn aanpas singen aan de eisen van deze tijd. De Van den Berghstich ting is met zijn 1.000 plaatsen de oudste en grootste zwakzin nigeninrichting in de provin cie. het ligt in de bedoeling het aantal plaatsep geleidelijk tot 800 terug te brengen, een ope ratie die in het jaar 2000 vol tooid moet zijn. Door de ver oudering van de inrichting is nu nieuwbouw en uitbreiding nodig. Het paviljoen Zonne- oord biedt nu nog plaats aan 70 pupillen, maar moet ver vangen worden. Het nieuwe dubbelpaviljoen hiervoor biedt plaats aan 64 pupillen en 8 zie kenbedden. Daarnaast is het noodzakelijk dat voor 48 ern stig gedragsgestoorde pupillen een apart paviljoen wordt gebouwd. Naast de 48 plaatsen, krijgt dat een reserve voor noodopvang van zes plaat sen. De bouw van beide pavil joens gaat bijna elf miljoen gulden kosten. Door de aanleg van een brand meld- en calamiteitenoproe- pinstallatie wordt de bereik baarheid van het personeel groter. Uit het oogpunt van veiligheid is dat een noodzake lijke vooziening. De kosten er van zijn ruim twee miljoen gulden. Wat betreft de keuken gaat het om vernieuwing van de keukenapparatuur en de lorries en dergelijke. Het eten kan in de oude situatie niet meer voldoende op tempera tuur worden gehouden, zodat het niet warm genoeg aan de Êaviljoenen wordt afgeleverd. Ie nieuwe apparatuur kost ruim een miljoen gulden. Professor A. Kassenaar nam gistermiddag in zijn functie van rector magnificus van de Leidse universiteit het eerste exemplaar van de Leidse uni versitaire Almanak in ont vangst. De Almanak wordt jaarlijks uitgebracht en is be doeld als handzaam naslag werkje voor de Leidse stu dent. Naast de gebruikelijke telefoonummers is aanzienlij ke ruimte ingeruimd voor poëzie en proza. Vorig jaar werd het redactionele ge deelte zelfs uitgebreid met de op de rugband van het werk je afgedrukte toevoeging: Ie dere Kwint achter de Plint. Voor het onthullen van deze, door leden van Augustinus bedachte, zinsnede moest de Almanak echter vrijwel ge heel gesloopt worden, met als gevolg dat de verkoopcij fers van de Almanak record hoogten bereikten. Of dat voor de redactie aanleiding is geweest een dergelijke 'grap' te herhalen, is nog onbe kend. XDRDWIJKERHOUT I Burgemeester Winkel jft van mening naar de 1Qter gehandeld te heb- in zijn beleid tot het lenen van ontheffin- op de sluitingstijden i horecabedrijven. Het theffingenbeleid van de D80rgemeester was ter dis- Sl>sie gekomen naar aan- ding van een schietpar- die zich voordeed bij e Nagtegaal" (inmid- ls door brand verwoest) het normale sluitings- Vele raadsleden lenden dat niet alleen ar de letter, maar ook 85 ar de geest van de alge politieverordening gehandeld diende te wor den. Naar aanleiding van een schietpartij nabij „De Nagte gaal" kwam de heer Sluis (CDA) op het spoor van het ontheffingenbeleid van de burgemeester. In een vorige raadsvergadering vroeg hij zich namelijk af. of „De Nag tegaal" wel zo lang open mocht zijn. Uit het antwoord van de burgemeester bleek toen, dat dit bedrijf (tezamen met r.og een ander bedrijf) ontheffing had verkregen om het bedrijf om één uur (door door-de-weeks) of twee uur (weekend) te .sluiten. Dit ant woord bracht diverse politieke partijen in beroering, want hoe was dan wel het beleid van de burgemeester. Over deze kwestie heeft de heer Winkel een nota geschreven. De heer Sluis (de aanstichter van het geheel) vond dat het antwoord wel wat lang op zich had laten wachten, maar nam genoegen met de nota van de burgemeester. Zijn fractiege noot, mevrouw Van der Geest, vond echter dat er geen sprake was van enig beleid in deze zaak. „Iedereen die er om vroeg, kreeg ontheffing", al dus mevrouw Van der Geest. Ook de heer Knapp (VVD) vond het beleid niet goed, daar er volgens hem geen sprake was van enig beleid. „Alleen de raad kan een beleid aange ven, en dit is niet gebeurd", al dus de liberaal. Hij stoorde zich ook danig aan het feit, dat de raad niet betrokken was in het ontheffingenbeleid van de burgemeester. „Ook de beide wethouders hebben erop aan gedrongen de raad te betrek ken bij deze zaak", wist de heer Knapp. De heer Van Schie (EZP) bracht de vuilnisbelt aan de Tespellaan weer eens ter tafel. Hij deed dit naar aanleiding van een aantal bezwaarschrif ten die bij hem waren binnen gekomen. Deze bezwaarschrif ten (afkomstig van bewoners rondom de belt) wijzen op een rapport, waarin wordt ver meld dat de kwaliteit van het oppervlaktewater en de kwel waters bij de belt te wensen overlaat. In het water was o.a. koper aangetroffen, dat kan wijzen op een industriële ver vuiling. „Ondanks ons voorstel een begrotingstekort te dek ken door het verhogen van de tarieven voor het storten van vuil op deze belt, willen wij onze verantwoordelijkheid niet uit de weg gaan en bij ge bleken juistheid van dit feit aandringen op sluiting van de belt", aldus de EZP'er. Wethouder Heemskerk meld de dat een ingesteld onderzoek had uitgewezen. dat het grondwater bij de belt niet af wijkt van ander grondwater. Voorts is de belt (in verband met de situatie rondom Lek- kerkerk) aangemeld voor on derzoek door de provincie. Vo rige week is men begonnen met dit onderzoek, waarin men via buizen monsters wil nemen van het grondwater vlak onder de belt. Resultaten zijn nog niet bekend. Ook het hoogheemraadschap Rijnland wil een onderzoek instellen en Heemskerk zal aandringen op spoed in deze kwestie. Tijdens de rondvraag ontstond er wat korzeligheid tussen burgemeester Winkel en wet houder Heemskerk. De VVD'er Knapp vroeg namelijk waarom het zo lang had ge duurd, dat het in september aangenomen bestemmingsplan Buitengebied pas in december was gearriveerd bij de provin cie. Burgemeester Winkel speelde deze vraag door naar wethouder Heemskerk. Deze speelde op zijn beurt de bal weer terug. De burgemeester vermeldde daarop dat het be stemmingsplan zo'n vier of vijf weken bij hem was blijven lig gen. Wethouder Heemskerk openbaarde daarop andere oorzaken (o.a. het verzuim van publicatie in de Staatscourant), maar liet niet na zijn ongenoe gen kenbaar te maken over het lange verblijf van het be stemmingsplan op het bureau of in de bureaula van burge meester Winkel. DRASTISCHE ACCIJNSVERHOGING BIER-en FRISDRANKEN Adressen zie "De gouden gids" KATWIJK De gemeen teraad heeft gisteravond in principe besloten het pand Voorstraat 46 te be stemmen voor een Kat- wijks museum. Het huidi ge onderkomen van het politekorps zal worden ge schonken aan het Genoot schap Katwijk terwijl het gemeentebestuur de ruim drie ton kostende verbou wing voor zijn rekening neemt. Over de jaarlijkse subsidie die Oud Katwijk van de gemeente zal ont vangen is gisteravond nog geen beslissing genomen. Verschillende frakties plaatsen vraagtekens bij het bedrag van 110.000,- dat tot dusver is genoemd. De bestemming van het pand Voorstraat 46 kwam gistera vond toch nog even op losse schroeven te staan toen het CDA-raadslid A. C. Berkhey sprak over de mogelijke belangstelling die de Rabo bank Katwijk voor dit gebouw heeft. Het gerucht ging, aldus Berkhey, dat de bank een bod van een miljoen op het pand zou willen uitbrengen. Het CDA-raadslid vroeg aan wet houder J. Vink dan ook een verklaring voor deze zaak te meer omdat het college altijd heeft beweerd dat het huidige politiebureau, een erfstuk van de familie Meerburg, eigen dom moest blijven van de ge meente Katwijk. Wethouder Vink gaf daarop toe dat het gemeentebestuur in principe alles met het pand Voorstraat 46 mag doen „be halve het afbreken". Van een eventueel bod van de Rabo bank was hem echter niets be kend en hij was dan ook van mening dat „dit Indianenver haal" bij de besluitvorming buiten beschouwing moest blij ven. Vink voelde er niets voor om het agendapunt voor nader onderzoek terug te nemen en na een korte schorsing bleken de overige collegegelden de zelfde mening toegedaan. Mallegat Een delegatie van het Open Jongerencentrum 't Mallegat heeft kort voor de raadsverga dering burgemeester C. A. Bos een petitie en een doos hand tekeningen overhandigd. In de petitie werd nog eens gewezen op de zorgelijke financiële si tuatie waarin het Mallegat zich momenteel bevindt. Het jonge rencentrum lijkt rechtstreeks op een faillissement af te ste venen. Met een groot aantal handtekeningen maakte de delegatie van het jongerencen trum duidelijk dat vele Kat- wijkers van mening zijn „dat het Mallegat moet blijven". Burgemeester C. A. Bos zegde toe in januari met een voorstel te komen om de lasten van het Mallegat te verlichten. De gemeenteraad heeft gister avond unaniem besloten het contract met de N.V. Sport- fondsenbad niet met vijf maar slechts met één jaar te verlen gen. In dit jaar zou dan een nota moeten worden opgesteld waarin de eventuele voor- en nadelen van het in eigen be heer nemen van het zwembad zorgvuldig worden afgewogen. Aan het eind van 1982 zal de gemeenteraad dan alsnog be slissen of het contract met de N.V. Sportfondsenbad met vier jaar wordt verlengd óf dat Katwijk er toe overgaat het zwembad in eigen beheer te nemen. VOORUITLOPEND OP KORT GEDING Voorschoten legt beslag op flats VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten heeft beslag la ten leggen op de flatwoningen aan de Beethovenlaan en de Cho- pinlaan. De gemeente wil hiermee tegengaan, dat de woningen die eigendom zijn van De Nederlanden, worden verkocht in plaats van te worden verhuurd aan door Voorschoten aan te wij zen gegadigden. De Nederlanden eist onmiddellijke opheffing van de beslagleg ging. Indien dit niet gebeurt, wordt de gemeente aansprakelijk gesteld voor eventuele schade. Het college van Voorschoten wil een rechtsgeding aanspannen tegen de commanditaire Vennoot schap voor onroerend goed „De Nederlanden" CV. in Naarden. Het college meent de verplichting tot verhuur te kunnen ontle nen aan artikel 15 van de overeenkomst tot verkoop van de grond. In artikel 15 staat: „Met uitzondering van de woningen boven de te stichten winkels zullen de op voormelde percelen bouwterrein te stichten woningen worden verhuurd aan door B en W aan te wijzen gegadigden". Vanavond beslist de gemeente raad of het rechtsgeding moet worden voortgezet. Wanneer dit inderdaad gebeurt, dan zal de rechtbank in januari bepalen of de woningen wel of niet mogen worden verkocht. Als Voorschoten in het ongelijk wordt gesteld, dan zou dit gemeente wel eens flink wat geld kunnen gaan kosten. ADVERTENTIE met kadobonnen bijvoorbeeld maar ook met vele kado-tips. Want met ruim 50 speciaafz onder een dak. biedt winkelcentrum Winkelhol 1001 kado-ideeen Vanzelfsprekend dat de keuze c te groot kan zi|n. Geel dan een Winkelhof kadobon, voor een geschenk op maat. Kadobonnen zi)n verkrijgbaar bij i de speciaalzaken die herkenbaar zijn aan de kadobon-sticker, of bil de Leidse spaarbank in Winkelhof. en inwisselbaar bij alle zaken in uw winkelcentrum Winkelhof. Want ook voor een passend geschenk helpt winkelcentrum Winkelhof een handje Openingstijden meende. WINKELCENTRUM wnsncFT.HnF LEIDERDORP 09 00 lot 21 O

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7