Particulier neemt pontveer over van gemeente Alkemade Gemeentebestuur boos over folder van Leimuiden 2000 Huurverhoging tennisbanen gehandhaafd REGI0U0UR1NAAL Stel cijfers woningbehoefte bij Eerste paal uitbreiding „Ons Huis" BEGROTING ZOETERWOUDE VASTGESTELD LEIDEN/REGIO LEIDSE COURANT Begroting Woubrugge aangenomen WOUBRUGGE Twijfels over de Woubrugse financiën, gemeentelijke herindeling en de verkeersoverlast in de Kerkstraat in Hoogmade vormden de belangrijkste on derwerpen bij de tweede zit ting van de algemene beschou wingen. Vooral de VVD zette grote vraagtekens bij de investe ringsmogelijkheden voor het volgend jaar. Via herbereke ning waren B. en W. uiteinde lijk uitgekomen op een inves teringsruimte van 236.000 gul den. Raadslid v.d. Veghte (VVD) vond nog een aantal ïouten en hield uiteindelijk maar 30.000 gulden over. B. en W. deelden zijn visie niet. In de oplossing van de ver keersproblematiek van de Kerkstraat te Hoogmade schijnt toch weer enig schot te zitten. Op initiatief van de Di- rektie Verkeersveiligheid van de provincie is een werkcom- missie in het leven geroepen, die zich moet bezinnen over tijdelijke maatregelen. Men heeft zelfs al een bezoek ge bracht aan Hoogmade. Ook de beperking van de snelheid tot dertig kilometer kwam weer ter tafel. In een dertigtal ge meenten wordt in de toekomst 'een proef genomen met een dergelijke snelheidsbeperking. Burgemeester Brouwer de Ko ning heeft er bij de bevoegde instanties reeds op aangedron gen om ook Hoogmade bij de proeven te laten meedraaien. PONT BEHOUDEN VOOR KAAGEILAND DE KAAG Het pontveer naar Kaageiland blijft be houden. De heer L.H. Hoog- enboom. die op het eiland woont, heeft de pont met in gang van 1 april '82 overge nomen van de gemeente Al kemade. Hiermee is een ein de gekomen aan alle onze kerheid, die rond het voort bestaan van de verbinding tussen Buitenkaag en Kaag eiland bestond. De overname stemt alle betrokkenen tot tevredenheid. De gemeente Alkemade ziet een grote jaarlijkse verliespost verdwij nen, de eilandbewoners be houden hun geliefde pont en de Dorpsraad ziet haar in spanningen alsnog beloond. Het voortbestaan van het sinds jaar en dag tussen eiland en vasteland varende pontveer werd onzeker toen de gemeen te Alkemade liet weten, dat de jaarlijkse verliezen te groot werden. Langer doorgaan met de exploitatie van het veer werd door de gemeente „niet verantwoord" genoemd. De personeelkosten (8 full-time- en 5 part-time krachten) al leen al gingen de opbrengst ver te boven. De jaarlijkse bij drage van de gemeente Haar lemmermeer 20.000 gulden voor het gratis overzetten van de inwoners van Buitenkaag kon daar niets aan verande ren. En daar pogingen om het rijk en provincie te laten mee betalen op niets uitliepen, wil de Alkemade het veer over doen aan een particulier of een beherende stichting. Het alternatief was de aanleg van een (tol)brug. Een oplossing, die door de inwoners van De Kaag als ongewenst werd aan geduid. De Dorpsraad liet de gemeente daarop weten pogin gen in het werk te stellen met een oplossing uit de bus te ko men. Daarbij ging deze raad uit van behoud van de pont. De gemeente stelde 1 januari Het pont veer dat tot grote te vredenheid van de Kaagse be volking zal Ser' - blijven va- <r>: J2TZ. ren* 1981 als ultimatum. Indien er voor deze datum geen nieuwe exploitant zop zijn gevonden dan zou het college de raad voorstellen in te stemmen met de aanleg van een (tol)brug. Na het verstrijken van het door de gemeente gestelde ul timatum bleek het niet binnen de mogelijkheden van de Dorpsraad te liggen, de exploi tatie van het veer op zich te nemen. Definitieve stappen van ge meentezijde bleven echter uit, want inmiddels hadden zich enkele particuliere gegadigden gemeld. Met één van hen de heer L.H. Hoogenboom, die te vens eigenaar is van Motel Ey- mershof op Kaageiland is de gemeente nu tot overeen stemming gekomen. Afgespro ken is dat Hoogenboom met ingang van 1 april de pont plus toebehoren overneemt. De pont wordt eigendom van Hoogenboom. Het toebehoren (aanlegplaats en andere voor zieningen) krijgt hij in brui kleen. Overigens moet de Al- kemadese raad nog instemmen met de verkoop. In de over eenkomst met Hoogenboom is vastgelegd, dat de Kaagse be woners gratis moeten kunnen blijven overvaren. Voorts zal de gemeente jaarlijks een sub sidie van anderhalve ton ver lenen. Bij de berekening van dat bedrag is men uitgegaan van de hoogte van de kosten, die een brug jaarlijks zou ver gen. Overigens zal de gemeen te vooral het eerste jaar nog voor hoge kosten komen te staan omdat voor het pontper- soneel een afvloeingsregeling zal moeten worden getroffen. De betrokken veerlieden zijn van de nieuwe ontwikkelin gen in kennis gesteld. GROEN LICHT VOOR NIEUW VERENIGINGSGEBOUW LEIMUIDEN Zowel de fracties van VVD en CDA als het college maakten zich gisteravond boos over een folder van Leimuiden 2000. In de brief aan de inwoners van Leimuiden stelden de progressieven, dat het voor bewoners van goedkope huizen ab soluut geen zin heeft aan vragen voor verbeterin gen aan woningen in te dienen. „B en w zullen daar afwijzend over be schikken", aldus Leimui den 2000. Die opmerking schoot bij alle overige le den van de raad in het verkeerde keelgat. „Het besluit om afwijzend te beschikken over aanvra gen voor verbeteringen aan de bewuste huizen is unaniem genomen. Dus mét instemming van Lei muiden 2000", aldus wet houder Den Haan. De discussie over de gewraak te folder werd aangeslingerd door CDA'er E. Tijselink. Hij stelde dat de folder onnodige onrust onder de inwoners te weeg had gebracht en zelfs op riep tot burgelijke ongehoor zaamheid. Daar de folder slechts was ondertekend door het wegens ziekte afwezige Leimuiden 2000 raadslid B.J. van Puffelen wilde Tijsselink van haar fractie-genoot J.C.A. Brambach weten of hij achter de inhoud van de folder stond. Toen bleek dat dat inderdaad het geval was, kreeg Bram bach de wind van voren. Tijs selink zei dat de opmerkingen „op niets gebaseerde nonsens" waren, terwijl VVD'er J.H. van Dam woorden als „een triest geval" en „anarchie" ge bruikte. CDA'er A.J.R. van Zon vond dat Leimuiden 2000 had moeten schrijven dat ook zij met het genomen besluit in stemde. Sterkere bewoordin gen kwamen uit de mond van wethouder Den Haan. Hij maakte zich kwaad over een opmerking, die hij als een di recte beschuldiging opvatte en vergeleek Leimuiden 2000 met een mestkar. „Je wordt nooit door een Rolls Royce overre den, maar altijd door een mestkar", zo zei Den Haan. Die opmerking ging burge meester G.J. van der Kroft weer wat te ver, maar even la ter reageerde hij zelf uiterst fel. Dat gebeurde naar aanlei ding van de ter verdediging gedane uitspraken van Bram bach. Deze stelde dat de raad zich keer op keer weer afzette tegen zijn fractie en vergeleek de leden van de CDA-fractie op zijn beurt met mestkarbe stuurders. Vervolgens zei Brambach dat Van der Kroft hem zelfs eens gevraagd heb ben zijn functie neer te leggen.. Een bewering, die hevig werd aangevochten door de eerste burger: „U moet hier geen verzinsels naar voren brengen. Zoiets heb ik nooit gezegd en zal ik desnoods onder ede ver klaren", zo zei Van der Kroft. Uiteindelijk bleek dat Van der Kroft Barmbach ooit gevraagd had zich te willen distanciëren van een door zijn fractiegenote gedane uitspraak aan zijn adres. Een advies, dat destijds door Brambach werd opge volgd. Ten aanzien van de in houd van de gewraakte folder wijzigde Brambach zijn me ning niet. Voorts kondigde hij aan dat Leimuiden 2000 niet zal stoppen met het sturen van folders. „Of dat nu leuk ge vonden wordt of niet". Om de bewoners gerust te stellen zal het college nu een brief aan de betrokken bewoners sturen waarin de hele gang van za ken nog eens uit de doeken zal worden gedaan. Nieuw verenigingsgebouw Naast de soms harde woorden vielen gisteravond ook loven de geluiden te beluisteren. Dat gebeurde naar aanleiding van de verkoop van de voormalige protestants christelijke school en de verkregen subsidie voor het verbeteren van de dorps kern. De school is voor 3,5 ton verkocht aan de Leimuidense firma Beuk. Vast staat, dat dit enkele arbeidsplaatsen op zal leveren. Het door de verkoop en de subsidie verkregen geld zal worden aangewend voor de bouw van een nieuwe so ciaal-culturele accomodatie nabij het Spant. Opvallend was het door de heer Bram bach verkondigde standpunt van Leimuiden 2000. Bram bach zei aan dat zijn fractie sceptisch tegenover een derge lijk grote uitgave stond. Zo sceptisch zelfs dat Leimuiden tegen zou stemmen. Dit wekte verbazing bij wethouder Den Haan. Hij merkte op dat Lei muiden 2000 tijdens de alge mene beschouwingen vier weken eerder nog een voor stander van het plan was ge bleken. Ook CDA'er Tijselink toonde zich verbaast. „Ik be ne een fonds. De investering kan vrijwel geheel contant ge daan worden en dan praat hij over risico's". Burgemeester Van der Kroft onderschreef die woorden. Wel liet hij we ten dat er in het overleg met de verenigingen en het be stuur van het Spant compro missen bereikt moeten worden ten aanzien de bouw van de accommodatie. Compromissen, die noodzakelijk zijn om de stichtingskosten maximaal 1,2 miljoen gulden niet te overschrijden. Besloten werd 25.000 gulden beschikbaar te stellen voor het maken van voorbereiding van de bouw. RAAD HAZERSWOUDE IN BRANDBRIEF AAN PROVINCIE: 99 99 HAZERSWOUDE De raad van Hazerswoude vindt dat het provinciebestuur bij de be rekening van het maximaal aantal te bouwen woningen per jaar (vijfenveertig) is uit gegaan van verouderde regio nale woningbehoeftecijfers. In een motie aan dat bestuur heeft de raad kenbaar ge maakt dat de woningbouw plannen in de komende jaren afgestemd moeten worden op een gemiddelde van achten zestig per jaar. Krijgt het ge meentebestuur nul op het re kest, dan zal, meent de raad in de door het CDA ingediende motie, het aantal woningzoe kenden in de komende jaren aanzienlijk stijgen. Tijdens de tweede begrotings zitting (de derde volgt aan staande dinsdagavond) werd door om binnen de PvdA- PPR-fractie betoogd met belangstelling een procedure inzake de inspraak omtrent de aanleg van rijksweg 11 door Hazerswouds gebied tegemoet te zien. Het beleid inzake de gehandicapten moet, volgens de oppositie, in alle commissies aan de orde worden gesteld. Het plan van de VVD over de verbouwing van het gemeen tehuis (met onderkomen van een bibliotheek) vindt de PvdA-PPR-fractie wel be spreekbaar. Maar: er moet eerst een uitspraak worden ge daan of die bibliotheek moet verrijzen aan de Rijndijk (in het gemeentehuis, bijvoor beeld) of in het dorp. Mochten de Nederlandse Spoorwegen nog eens besluiten een station te Hazerswoude te vestigen, dan dient het gemeentebestuur nu toch al in de gaten te hou den dat desgewenst in de om geving daarvan voldoende parkeergelegenheid wordt ge schapen. Omtrent het kruispunt-Geme- neweg is men in CDA-kringen zeer behoudend, nu de provin cie van plan is een kwaliteit sarme reconstructie te realise ren. B. Poot: „Laat men nu maar niets veranderen". Als de minireconstructie doorgaat, wordt het zijns inziens een chaos wat het verkeer aangaat. Want er komen dan verkeers lichten, waardoor files worden gekweekt. Het leefmilieu is met de plannen van de pro-, vincie evenmin gediend. De PvdA-PPR echter vindt dat provinciale waterstaat zelf nu moet beslissen hoe dat kruis punt alsnog wordt gerecon strueerd. Ete VVD vindt dat het plan omtrent de verbou wing van het gemeentehuis (met bibliotheek in kelder) vooral op financieel terrein moet worden bekeken. Het leek er trouwens op dat de VVD op de flirttoer was met de PvdA/PPR. Immers, VVD-- fractieleider G. de Ruiter noemde de kritische opmer kingen die de linkse groepe ring had geuit, „helaas te recht". Kerstplantenmarkt voor onderhoudsfonds Dorpskerk ZOETERWOUDE Ten bate van het onderhoudsfonds van de monumentale Dorpskerk in Zoeterwoude wordt komend week einde een kerstplantenmarkt gehouden. Om iedereen in de gele genheid te stellen de markt te bezoeken zijn de tijden aangepast. Vanavond om zeven uur gaan de deuren van Ons Huis aan het Kosterpad open om tot negen uur kooplustigen toe te laten. Za terdag kunnen belangstellenden terecht van negen tot één uur. Op de plantenmarkt zijn kerststukjes in diverse prijzen, tegen concurrerende prijzen te koop. Er is keuze uit cyclamen, aza lea's, kerststerren, hyacinthen. begonia's enz. Een hele collectie kaarsen ligt klaar om licht te brengen in de huizen. Steun aan het onderhoudsfonds is nog altijd hard nodig. Momen teel staan opnieuw steigers rond de kerk om voegwerk te kun nen verrichten. Dat is noodzakelijk om aantasting van de muren te voorkomen. Om de kosten zo laag mogelijk te houden wordt het werk in eigen beheer, door vrijwilligers, uitgevoerd. Onder het toeziend oog van enkele tientallen belangstellenden heeft het echtpaar F. Hulsbos-van der Loo gistermiddag de eer ste paal geslagen voor de uitbreiding van verenigingsgebouw Ons Huis aan het Kosterspad te Zoeterwoude. Met het verrichten van deze officiële daad is de bouw gestart die moet resulteren in twee extra zalen, een vergroting van de bar/buffet waardoor het servicepatroon kan worden vervolmaakt, er komt een ruimere garderobe terwijl de toiletgroep wordt verplaatst en uitgebreid met een toilet voor invaliden. De werkzaamheden zullen vrijwel geheel worden uitgevoerd door vrijwilligers. Niet minder dan 30 personen hebben zich bereid verklaard hun steentje bij te dragen. Daarmee worden de totale bouwkosten ad 249.575,met honderdduizend gulden ver* laagd. Een bedrag van 100.000,wordt renteloos geleend van het gemeentebestuur terwijl de resterende 50 mille door de her vormde jeugdraad, de exploitant van Ons Huis, moet worden op gebracht. ZOETERWOUDE De gemeenteraad van Zoeter woude had gisteravond drie uur en éénendertig minuten nodig om de be groting 1982 vast te stel len. Veel discussie is er geweest over de telefoon kostenvergoeding van di verse gemeenteperso neelsleden, de huurverho ging van de Zoeterwoudse Tennis Club, en de aan wending van een gedeelte van de reserve „Winstuit kering Energiebedrijf Rijnland". Veel onduidelijkheid ontstond over een aanvaardbare oplos sing voor de telefoonkosten vergoeding. Thans gelden ver schillende regelingen en uni formiteit was de wens van de raad. Er zijn evenwel diverse mogelijkheden om tot die eensluidendheid te komen en juist daar hadden met name de frakties van het CDA en Pro gressief Zoeterwoude een ver schillende zienswijze. De christen democraten stelden voor een regeling te treffen waarbij 50% van het abonne ment en 50% van de gespreks kosten worden vergoed met een totaal maximum van f 300,De Progressieven wildèn zo ver niet gaan en probeerden een raadsmeerder- heid te krijgen om alleen de abonnementen van de twee bodes alsmede de functionaris van de gladheidsbestrijding te bekostigen. Hoewel dat niet als zodanig werd genoemd gaat P.Z. van het standpunt uit dat de overige werknemers vol doende hoog zijn ingeschaald dat zij een vergoeding voor de telefoon niet nodig hebben. Uiteindelijk vond het CDA- voorstel genade in de ogen van een raadsmeerderheid. Ander knelpunt, met name voor de VVD-fraktie, vormde de huurverhoging van de ten nisbanen. Oorzaak is een eer der genomen raadsbesluit waarbij wordt uitgegaan van een kostendekkende huur. Aangezien in de loop der jaren een „gat" is ontstaan dient de achterstand te worden ingelo pen. Daarbij acht het college het niet juist dat ZTC in één jaar een meer-huur van f 4455,moet betalen. Een voorstel van VVD-er P. Kre- mer bij ZTC evenals voor andere sportverenigingen geldt uit te gaan van een ta riefsverhoging van 4% haalde het niet. Wel komt er begin volgend jaar een discussie over de gehele sportsubsidiëring. Mocht dan blijken dat er voor ZTC een andere regeling moet komen dan volgt alsnog een aanpassing. Wethouder W. Maan zegde toe dat, zolang een nader onder zoek naar de sportsubsidiëring gaande is, de huur van ZTC niet geëffectueerd zal worden. Aanwending van de reserve winstuitkering Energiebedrijf Rijnland wordt als oneigenlijk beschouwd. De Tilburgse theatergroep. Theater in Our House In Our House in Roelofarendsveen treedt morgei avond de Tilburgse theatergroep „De grootste luxe n de kleurentelevisie" op. Het programma wordt gekei merkt door een diversiteit aan muziekstijlen. Naai rock, funk en reggae zijn er duidelijke in vloedt merkbaar vanuit de jazz en de klassieke muziek, A groep bestaat uit Frank Gerritsen, gitaar. Jan i Waard, piano. Ad Aarts, sax en mondharmonica, Htt man Brand, zang. Rob van Daal, bas en Piet-Jan Di see, slagwerk. Het optreden begint om negen uur. Bingo 'De Bokkenof te wel carnavallend Voorhout gaat van, vond Bingo spelen in restaurant Boerhaave. De toegang gratis en de happaning begint om acht uur. te winnen zij er kippen, wijn, rollades en andere heerlijkheden voor i kerst. Kerstsamenzang (1) De jaarlijkse kerstsamenzang in Sassenheim vam vond om half acht is niet, zoals was gemeld, in de htt vormde Kerk maar in de Pancratiuskerk. Aan de si menzang wordt meegewerkt door de christelijke hu monie Crescendo, het r.k. jongerenkoor en burgemet ter Kret bespeelt het orgel. Kerstsamenzang (2) Onder het thema ..Hij is het Licht der Wereld" wordt tn ditiegetrouw in Oegstgeest een gemeenschappelijke kers samenzang gehouden. Deze wordt zondagavond in R.K Willibrordkerk aan de Leidse Buurt gehouden. Aanvanj acht uur. De samenzang wordt afgewisseld met schriftk zing. Het kerstevangelie wordt gelezen door burgemeeste mr. Sj. H. Scheenstra. Kerstsamenzang (3) Het combo Hoogmade verzorgt zondag 20 decemb een kerstconcert in de r.k. kerk aan de Kerkstraatj Hoogmade. Er zullen zowel oude als nieuwe kers tl ié ren ten gehore worden gebracht, afgewisseld mets menzang. Het concert staat onder leiding van Rod Scholma. De kerk zal vanaf half acht open zijn. N'a f loop wordt een collecte gehouden, om de kosten te i' ken. Kerstsamenzang (4) Met medewerking van het jongerenkoor van de Meerburg- parochie wordt zondag 20 december ter voorbereiding vu het kerstfeest in de Eendenkooi in Zoeterwoude-Rijndijs een sfeervolle bijeenkomst gehouden. Diverse bekende onbekende kerstliederen worden ten gehore gebracht. Htl combo van het koor zal een aantal instrumentale werken spelen. Bovendien wordt het kerstverhaal verteld. De bij eenkomst begint om twee uur. Boutavond Het Leimuidense S. V. Kickers houdt morgen een zogt naamde boutavond. Tijdens deze avond kan men lotei kopen om in aanmerking te komen voor kippen, rolli des, kalkoenen, fruitmanden etc. Het rad van avontuui bepaalt de prijswinnaars. De hoofdprijs is een varken Het zal echter niet meevallen die prijs geheel te win nen. De ene helft wordt namelijk om tien uur verloo terwijl de andere helft twee uur later verloot zal wot den. De wildverloting begint om 19.00 uur in de kanti ne van de vereniging. Lingua Musica Het Leidse kamerkoor Lingua Musica geeft morgen eet concert in Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel 4 in Leider dorp. Het gevarieerd programma omvat kerstliederen volksliederen, waaronder het Poolse volkslied en kleint koorwerken, zoals De Gierigaard, waarvoor de hulp van het publiek nodig is. Het koor staat onder leiding van Aris- tos Bouïus. Medewerking verlenen de alt Paola Giardinl en de pianist Ton Stauttener. Het concert is voornamelijï georganiseerd omdat bij de vorige gelegenheid (IS novem berde zaal uitverkocht was. Ensemble Camerata Een concert door het Ensemble Camerata Amsterdaa wordt zondag (bij kaarslicht) gegeven in het Paus Jo hannes Centrum in Leidschendam. Het trio speelt wet ken van componisten uit de zestiende en zeventiend eeuw. Toegangskaarten kosten 9 gulden 75 en zijn avonds verkrijgbaar aan de zaal. Het concert begin om kwart over acht. Schaatsruilbeurs In het clubhuis van sportvereniging Bernardus aan dl Sweelincklaan wordt morgenmiddag een schaatsruilbeur, gehouden. Belangstellenden kunnen er terecht van twaal tot twee uur. Kersttoernooi De evenementencommissie van de drie Zoeterwoudsi tafeltennisverenigingen organiseert morgen in gebout ,,'t Centrum" aan de Schenkelweg een dubbelspeltoct nooi. Er worden geen games of sets gespeeld. Met wis selende partners zullen de deelnemers telkens tien nu nu ten spelen. Het toernooi begint om half tien 's och tends. Bingo bij SJZ De supportersvereniging van SJZ houdt morgenavond het clubhuis van de Zoeterwoudse vereniging op het sport park Haasbroek een bingo-avond. Vanaf acht uur zullen bingoballetjes rollen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4