arry van Wieren: „Wij ebben tal van talenten" KNZB vervangt limieten door richttijden w FC Den Haag blij met langdurige rust ïsels en Ringeling ran V&L/TC Sportprijsvragen tf OCKEYINTERNATIONAL DENKT NIET AAN AFSCHEID Onzekerheid Grand Prix Buenos Aires Dammer Witte veen blijft verrassen Verhoging wedstrijdgelden KNWU inzet rechtszaak LEIDSE COURAN1 VRIJDAG 18 DECEMBER 1981 PAGINA 17 (Van onze atletiekmedewerker) AG De atleet Sammy Monsels, die al jaren in Den Haag s deze week lid geworden van de atletiekvereniging Den Haag. De donkere sprinter, die als beste tijden 10.38 econden liet noteren op de 100 en 200 meter, kwam tot nu oor AV Haarlem. Ook sprinter Steve Ringeling (Sparta) i laten overschrijven naar V&L/TC. deze twee aanwinsten en de eigen leden Diederik Everts Wieles, zal V&L/TC tijdens de komende zomerclubcom- ■t snelste sprintkwartet van Nederland kunnen inzetten ;en serieuze aanval worden verwacht op het nationale fette-record. Wat Sammy Monsels betreft, deze is voorlo- tijd in het buitenland te vinden. Na de feestdagen in zijn and Suriname te hebben doorgebracht, zal hij tot juni aan ischappen en circuits in de Verenigde Staten, Mexico en lnemen. Samenwerking bij kanobond rond DEN HAAG De bondscoach van de Nederlandse kanobond, Karei Muys, heeft met de nieuwe aangestelde ploegleider, Ep Stormink, een omschrijving van hun bei der taken aan het bestuur aangeboden. Deze taakomschrijving moet door het hoofdbestuur van de bond worden goed gekeurd. In grote lijnen zijn de taken als volgt verdeeld: Muys behoudt alle taken die met de technische leiding te maken hebben, Stormink gaat zich bewegen op voornamenlijk het organisatorische ge deelte en taken die raakvlakken op deze gebieden hebben, zullen gedeeld worden. Kanobond-voorzitter Lebbink verwacht dat de bond met de door Muys/en Stor mink voorgestelde taken nog voor het einde van het jaar instemt. Neeskens bij oud-internationals HEEMSTEDE De Koninklijksc HFC wordt steeds ouder, de oud-internationals, traditionele te genstander op Nieuwjaarsdag, lijken steeds jonger te worden. In de oude oranjeploeg voor de vijftig ste wedstrijd, de serie begon in 1923, staan twee spelers die vier weken geleden nog voor de wed strijd tegen Frankrijk namelijk Piet Schrijvers en Johan Neeskens, die rond de jaarwisseling op fa miliebezoek in de buurt is. Negentien oud-interna tionals zullen naar de Haarlemmerhout komen. Hennie van Nee en Wietze Couperus als spelers van de Haarlemse club en bij de selectie van de te genpartij: Jan Jongbloed, Piet Schrijvers, Johan Neeskens, Rob Rensenbrink, Bennie Muller, Henk Schouten, Tinus Bosselaar, Coen Moulijn, Daan Schrijvers, Sjaak Swart, Charlie Bosveld, Reinier Kreijermaat, Leen van der Lugt, Barry Hulshoff, Theo van Duivenbode, Frits Flinkevleugel en Roel Wiersma. Gelijkspel Outsiders DEN HAAG Outsi- ders I heeft gistera vond de leidende posi tie in de strijd om de KNBB-dripbandenbe- ker kunnen consolide ren. Het Haagse biljart- team speelde in Am sterdam met 4-4 gelijk tegen Raeck. De wins tpartijen voor Outsi ders kwamen op naam van Gerard Lakwijk (45-18 in 45 beurten te gen Bril) en Steef Douw (50-44 in 62 beurten tegen Van Vliet). r» de sportprijsvragen van het afgelopen week- DEN HAAG De uitslagen v einde zijn: Lotto no. 49 A (midlotto): Eerste jjrijs: geen winnaar; tweede prijs: lx/. 300.000,00; derde prijs: 63 x .Ie prijs: 1 4.473,50; vierde prijs: 3393 x 83,00; vijfde prijs: 59.900 x 5,00. Cijferspel no 49 A; Zes cijfers goed: I X 100.000,00; vijf cijfers goed: 4 x 10.000.00; vier cijfers 10.00; r J - ,nA J" goed: 27 X 1.000,0 x 10.00. Toto na 50; Eerste prijs: 251 x 321.90; tweede prijs: 3.422 x 11,70; derde prijs: 22.683 4.40. Toto-gelijk no. 50: Eerste prijs: 1 x 10.153,60; tweede prijs: 10 x 129,50; derde prijs: 135 47.90; vierde prijs: 2700 x 3.80. NGEN Het zou I gaan Larry van I als een pessimist 1 schilderen, maar Igetogen is hij ook i ontwikkeling van üerlands ijshockey jde hij bijna als hder is vergroeid, zorgen. Het te- in van het aantal s en het daarmede meer gelijktijdig hen van enkele chouwt hij te- i een slechte zaak. jtingen dat er binnen- kentering ten goede Jen. mogen ook niet gekoesterd want daar- pt de economische ma- en enkele reden. Op an de overheid hoeft te worden gerekend. perspectieven dus, ndat het ijshockey tot here takken van sport [En alsof het allemaal vervelend genoeg is, 1 ook nog constareren [onderlinge contact tus- ubs, ijshaldirecties en yaak veel te wensen Daardoor kan het komen dat de maxi- ictie op één dag in ichillende plaatsen en Assen) moet Het is niet de enige tegenval ler voor bondscoach Bubnik. Hij kan in de aanloop naar het vierlandentoernooi, waarin met Nederland ook Oostenrijk, Finland en Italië vanaf vana vond in actie komen, niet be schikken over de complete se lectie omdat er nog een com petitieduel moet worden afge werkt. Larry van Wieren: „Als je met de verschillende betrokkenen persoonlijk praat is iedereen het eens, maar op een of andere manier ontstaan er toch steeds misverstanden". De kans dat Oranje door een dergelijke aanpak nog eens op nieuw in de zogenaamde A- poule - de categorie waarin de beste ijshockeynaties zich uit leven - kan plaatsen, wordt er duidelijk niet groter op. Larry van Wieren onderkent dat, maar meent dat een verblijf in de B-poiile voor ons land toch beslist niet rampzalig is. „In de B-groep in Klagenfurt (vol gend jaar, red.) komen we uit tegen landen die ongeveer even sterk zijn. Dat is eigenlijk veel beter, dan uitkomen in een groep waarin je elke weds- tijd met grote cijfers verliest. Daarmee bouw je niets op". Nuttig Tegen die achtergrond be schouwt hij de geplande wed strijdenreeks tegen de ploeg van de Sovjet-Unie; in het ka Larry van Wieren (rechts) in actie voor zijn club Heerenveen. der van het zogenaamde Sam- son-toernooi dat over enkele weken wordt afgewerkt, dan ook niet meer dan als een nut tige ervaring. „Het is voor de ijshockeyliefhebbers natuur lijk fijn dat de beste ploeg ter wereld in Nederland speelt. Het feit dat de Russen hier teit kunnen andere landen willen komen, is ook een be- vaak niet bogen. Het zal even wijs dat een Nederlandse ploeg wel goed zijn wanneer ook wordt gewaardeerd. We geven geld beschikbaar zou komen er inderdaad niet gauw de brui voor bijvoorbeeld een goede aan. Ook bij een achterstand jeugdopleiding. De basis is in van 8-0 blijven we knokken Nederland te smal. Er zullen en op een dergelijke mentali- meer goede jonge spelers moe ten komen. Nederland telt on geveer 25 topspelers. Zij staan in hun verenigingen echter niet onder druk. Ook als ze minder goed spelen, worden zij niet vervangen. Gewoon omdat er geen betere zijn. Dat is niet goed natuurlijk". De vedette van Heerenveen, die bij zijn club tevens de trai ning verzorgt, meent dat op redelijk korte termijn nieuwe talenten moeten doorbreken. Eveneens omdat Nederland over enige tijd moeite zal krij gen buitenlandse ijshockeyers met zogenaamde dubbele pas poorten aan te trekken. In het kader van de opbouw slaat hij het vierlandentoernooi van dit weekeinde dan ook hoog aan. „Bubnik heeft zich er nog niet over uitgelaten, maar ik hoop dat hij het vierlandentoernooi gebruikt als voorbereiding op Klagenfurt. Dat hij ook jonge spelers de kans geeft. De inter lands tegen Finland, Oosten rijk en Italië moeten onder meer worden gebruikt om te leren hoe op een ander sy steem moet worden overge schakeld". De vraag is echter of Bubnik van plan is de na tionale ploeg niet defensief te laten opereren. De degradatie uit de A-poule kan hem gezien de toenmalige aanloopperike len niet worden aangewreven, maar hij zal nu willen aanto nen dat onder zijn leiding ook kan worden gewonnen. Van Wieren daarover: „Hij zal zich Larry van Wieren: „Ik hoop dat Bubnik ook de Jeugd een kans geeft". inderdaad willen waar ma ken". Wanneer Bubnik echter aan lange termijnplanning de voorkeur geeft, is het niet on mogelijk dat het nationale ijs- hockeyteam - alle sombere voorspellingen ten spijt - toch weer gaat floreren. Na de serie teleurstellingen en tegenslagen gloort er sinds kort ook weer een lichtpuntje aan de horizon. Jong Oranje heeft tot veler verbazing in de DDR aange toond tot opmerkelijke presta ties in staat te zijn. Van Wie ren: „Duidelijk is dat in ons land tal van talenten rondlo pen. Ik denk bijvoorbeeld aan Van Heumen en Klooster. En zo zijn er nog wel meer". De inmiddels al 30-jarige speler van Heerenveen die de poli tiek en de sport strikt geschei den houdt, is overigens vastbe sloten de ontwikkelingen van de nieuwe lichting van nabij mee te maken. „Als de condi tie goed blijft, kan ik nog wel een tijd mee. Een speler als de Rus'Petrov speelt nog op zijn 35e. En in die landen is het veel moeilijker om je te hand haven. Maar als ik zou merken dat ik achteruit ga, dan stop ik BUENOS AIRES In krin gen van de Argentijnse auto- rensport bestaat grote twijfel over het al dan niet doorgaan van de Grand Prix in de for mule 1 op 7 maart in dit land. Redenen zijn de slechte econo mische situatie van het land jen de terugtrekking van de Argentijn Carlos Reutemann uit de formule 1-racerij. De Venezolaan Johnny Cecot- to zal volgend jaar debuteren in de formule 1-klasse van de autosport. De oud-wereldkma- pioen motorrijden in de 350 cc gaat in een Fittipaldi rijden. Hij wordt stalgenoot van de Braziliaan Chico Serra. Haarlem dank zij protest overwinning HAARLEM De toekenning van een protest van de bad mintonclub Haarlem tegen de volgorde van spelers bij Duin- wijck in het competitieduel tussen de twee Haarlemse ver enigingen heeft als gevolg dat Haarlem op de ranglijst dich ter bij Duinwijck is gekomen. Veelvoudig Nederlands club kampioen Duinwijck hield zich niet aan de competitiere glementen betreffende het spelen in de volgorde van sterkte bij de herenenkelspel- partijen. De ploeg had de zieke Rob. Ridder vervangen door diens broer Boudewijn, die dan ook als eerste speler uit kwam. Conform de reglemen ten had tweede man Guus van der Vlugt, afgelopen weekein de de winnend finalist bij de nationale titelstrijd, als eerste moeten spelen. De competitie leiding verklaarde alle heren enkelspelen voor Duinwijck verloren, waardoor de uitslag van 74 voor Duinwijck werd omgezet in een zege van 65 voor Haarlem. bzeiler ider Lugt ikt slagzij I onze verslaggever) EE „Bloedstol- het enige woord |te solo-zeiler Pleun r Lugt de eerste se- gpaanval van het grote - p zijn tweemaster De ;e Stromen kan be- n. Midden op de In- A Oceaan, 1000 mijl id-west van Tasma- s een orkaan wind- zijn scheepje lijnlijk mede omdat d zeil was gezet) dus- nver dat het 120 gra- gzij maakte. Huizen- [olven overspoelden vernielden de laatste in van de automati- urinrichting. Maar de Stromen bewees «waardigheid door er op te richten. Wel der Lugt de volgen- n nodig om de averij tuigage te repareren zeildoek een wind- improviseren. rste Nederlander, die kciel alleen probeert H wereld te varen zon- afcns voet aan wal te zet- ™ft er inmiddels 14.000 itten. Over drie dagen ij voorbij Tasmanië te waarna hij koers zet euw-Zeeland. Daar zal leden van een lokale b zijn Kerstpost en - es aangereikt krijgen, t inmiddels 17 dagen zijn schema van 300 aldus Kees Dogger uit :e, die wekelijks radio met hem heeft. „Als doorgaat, zit het er in het wereldrecord non- ozeilen royaal zal bre- omstandigheden op de Juaad Oosterlengte zijn er geworden. Voor het nds vijf weken heeft veer zon gezien en kan spullen laten drogen, ijk, want hij had geen Iraad meer aan boord, peratuur van 12 graden hij als een zomertje en uk in de weer met zijn Hij heeft zijn ir tot nu toe wonder- •rstaan". 'eede Kerstdag tussen 'aalf en twaalf uur 's >s heeft de TROS-radio, n weder Dienende, di- itact met de solo-zeiler, aars kunnen dan recht- vragen stellen- UTRECHT De Ko ninklijke Nederlandse Zwem Bond heeft de van ouds bestaande ruimte bij de selectie voor vertegen woordigende ploegen offi cieel vastgelegd in de se lectieprocedure. Dat is ge beurd door het verande ren van één woord. Bij de samenstelling van de ploeg voor de wereldkam pioenschappen 1982 in Quayaqüil (Ecuador) wordt niet meer gespro ken van limiettijden die gehaald moeten worden, maar van richttijden die zoveel mogelijk benaderd dienen te worden. Wie bij de selectiewedstrijden van eind juni, die waarschijn lijk in Rotterdam zullen wor den gehouden, de richttijden haalt, is zeker van uitzending. Deze richttijden zijn gebaseerd op de achtste tijd van de we reldranglijst 1981. Wie daar dicht bij in de buurt komt, valt niet bij voorbaat af, maar wordt zoals al een reeks van jaren gebruikelijk was, een be- spreekgeval in de zwemcom- missie, waarbij de stem van bondstrainer Bert Sitters uiter aard het zwaarst zal wegen. Aangezien in de periode voor afgaande aan de wereldkam pioenschappen (van 29 juli tot en met 7 augustus) een trai ningskamp is gepland aan de overzijde van de oceaan, zul len de geselecteerden niet deelnemen aan de zomerkam- pioenschappen, die op twee weekeinden in juli in Amers foort plaatsvinden. De winter kampioenschappen, die op 5, 6 en 7 maart aanstaande in Zut- phen worden gehouden, zullen in verband hiermee evenals twee jaar geleden de officiële status van nationale kam pioenschappen krijgen. De zwembond heeft het aantal full-time trainers van twee te ruggebracht tot één. Gebleven is waterpolo-coach Denes Póc- sik, die de afgelopen maanden veel competitiewedstrijden heeft bezocht, en op grond daarvan zijn selectie van ne gentien tot 24 spelers heeft uit gebreid. Gezien de namen van de nieuwkomers Hans Bliksla® ger, Johan Aantjes, Harm Ja ger, Jan Lassooy en Erik te Kulve moet men constateren dat hij er niet in is geslaagd in ternationaal ervaren spelers aan zijn smalle basis toe te voegen. De trainster die afviel, is Hei- ma Gluvers. Zij voldeed bij het kunstzwemmen minder goed. Drie clubtrainsters: Matty Go- verde. Wil Roos en Luci Ho- gendijk nemen de kunstzwem- selecties onder hun hoede, waarbij Matty Goverde de ploeg naar het wereldkam pioenschap zal begeleiden. Denes Pocsik, de trainer/coach van het Nederlands wa- terpoloteam. (Van onze dammedewerker) DEN HAAG Drie van de vijf spelers, die dit seizoen nog in aanmerking komen voor het kampioenschap van Den Haag, zijn lid van de damclub DIO. Terwijl leider Hans den Engelsman een vrije ronde had, kwam Hugo Simons langszij na een over winning op Jo Besuijen. Witteveen verrast vriend en vijand door via een zege op Marius Pershad met een punt achterstand te volgen. Peter van der Stap streed met Hans Vrolijk een prestigeduel uit. Terwijl eerstgenoemde vocht voor zijn leidende positie (gelijk aantal verliespunten als de leiders met een partij minder ge speeld), kon Vrolijk zich geen nederlaag meer permitteren, wil hij zich nog voor het Zuidhollands kampioenschap klasseren. Na een buitengewoon boeiend duel werd met de vlaggen pp vallen remise overeengekomen. Uitslagen: De Jong-De Koning 0-2; Pershad-Witteveen 0-2; Besuijen-Simons 0-2. Tweede klasse: Moerland-Van der Voort 0-2; Zwinkels-Moerland 0-2. Stand hoofdklasse: Den Engelsman, Simons 11-7; Witteveen 10-8; Van der Stap 9-45; De Koning 9-8; Vrolijk 7-7; Malahé 6-4; Bentvelzen 4-7; Pershad 3-7; Besuijen 2-6; De Jong 2-7. (Van onze verslaggever) DEN HAAG De langdurige rustperiode waarmee FC Den Haag wordt geconfronteerd, komt de club zeer gelegen. Zoals voorzitter Pieter den Duik zegt, kan er in die weken zonder competitievoetbal alles gedaan worden om het moreel op te vij zelen, om nog wat laatste irritaties weg te praten en om wat af stand te nemen van de turbulente ontwikkelingen van de laatste weken. FC Den Haag, kortom, hoopt dat de wat uit de hand ge lopen winterstop voor die rust zorgt waar de club al een tijd zo'n behoefte aan heeft. Zondag zou in Nijmegen tegen NEC de laatste competitiewed strijd van dit jaar moeten worden afgewerkt, maar de kans daarop is nog geen procent. Het veld in het Goffert-stadion is één grote ijs- en sneeuwvlakte waarop voetbal levensgevaarlijk is. Trainer Martin van Vianen, die de laatste dagen van dit jaar op diverse zalen is aangewezen, richt zijn gedachten daarom ook maar op de toekomst. Na de winterstop begint FC Den Haag op 4 januari weer met de training. De hele week wordt er dan elke dag getraind en in het weekeinde twee keer per dag. „Er zal vooral aan de conditie worden gewerkt en in totaal worden de trainingen intensiever. De groep heeft daarom gevraagd en blijkt er in de praktijk erg gevoelig voor", aldus Van Vianen. In de voorbereiding op de eerste competitiewedstrijd van het nieuwe jaar, 24 januari thuis tegen Feyenoord behoudens inhaal programma of andere verschuivingen, speelt FC Den Haag op 17 januari (aanvang 14.30 uur) in het Zuiderpark een oefenwed strijd tegen eerste-divisieclub SVV. Opnieuw: tenzij de KNVB een inhaaprogramma voor die dag vaststelt. Op 13 januari is er dan nog een zaalvoetbaltoernooi (Steenwijklaan) waar twee se lectieteams verschijnen tegen VUC en twee HVB-selecties. Mo gelijk wordt daar tussendoor nog in de buitenlucht tegen Quin- tus geoefend. UTRECHT Mag een sportorganisatie de prijzen van bepaalde diensten die niet onder de gewone con tributie vallen, verhogen zonder zich te storen aan de maximale prijsstijging die volgens de prijzenwet is toegestaan? Deze vraag staat centraal bij de behandeling van een klacht tegen de Ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU), die volgens de organisato ren van een wielerwed strijd in Alphen aan den Rijn dit jaar een te hoog wedstrijdgeld heeft gehe ven. De organisatoren stapten met hun klacht naar de Economische Controle Dienst (ECD), die er een zaak van maak- te die deze week voor de economische kamer van de Utrechtse rechtbank diende. De sportwereld, verenigd in de Nederlandse Sport Federatie (NSF), hecht groot principieel belang aan de zaak, omdat een rechterlijke uitspraak dat be paalde diensten van organisa ties onder de prijsbeschikking vallen, de nodige gevolgen kan heben voor de financiële huishouding van de sportwe reld. Als dat gebeurt, zullen veel organisaties zich genood zaakt zien de jaarcontributie te verhogen om tekorten te dek ken als gevolg van te lage spe- De ECD vindt dat organisaties en dus ook sportverenigingen, bij het verlenen van speciale diensten gehouden zijn aan de prijzenwet. Gewone contribu ties vallen volgens de ECD buiten de wet, omdat hier in terne heffingen zijn die de le den van een vereniging heb ben vastgesteld om de algeme ne verenigingskosten te dek ken. Een zaak als wedstrijd- geld, bedoeld om de kosten rond de organisatie van een aparte wielerwedstrijd te be strijden, valt buiten de gewone algemene contributie. In zo'n geval gaat het om een speciale dienst, waarvoor de organisatoren van de wedstrijd de KNWU moet „inhuren" om bijvoorbeeld het parkoers te keuren en een jury aan te stel len. Net zoals de ANWB met zijn speciale autokeuringen valt onder de prijzenwet, geldt dat voor de KNWU bij het vragen van wedstrijdgeld voor een wielerconcours, zo rede neert de ECD. De KNWU en met haar de Nederlandse Sport Federatie, vindt dat er geen enkele grond is voor een prijsmaatregel voor speciale verenigingsheffingen. Die heffingen zijn net als de gewone contributie een inter ne zaak van de verenigingen, bedoeld om de kosten te dek ken van dienstverlening waar op geen winst gemaakt wordt Daar komt nog bij dat de Ne derlandse sportwereld, die zo'n vier miljoen sportbeoefenaars vertegenwoordigt, nooit door de overheid gehoord is over een prijsmaatregel, en dat had wel zo horen te zijn als men vindt dat die sportwereld zich aan de prijzenwet dient te houden, zo stelde de KNWU- raadsman. Ook de officier van justitie on derkende het principiële ka rakter van de zaak tegen de wielrenunie. Het gaat hier niet om de hoogte van de straf, maar om de interpretatie van de wet, aldus de officier, die daarom een symbolische geld boete vroeg. Uitspraak 29 december.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17