an Dijk: geen angst oor nieuwe onthullingen Minister Gardeniers ontkent wijziging in drugsbeleid fieidóc Qowcmt 1 goedkoopste ook in 1982 PRINS CLAUS GETUIGT IN ZAAK JOURNALIST OLTMANS 3tMER VERWERPT MOTIES TEGEN MINISTER ibinet gaat inkomen npakken van artsen dienstverband MansionHHouse ÏENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 DECEMBER 1981 PAGINA 13 d-Holland: naai verzet i plaatsing ïwapens iEM Provinciale van Noord-Holland gisteren een motie van ;PN en PPR aangeno- raarin de plaatsing van kernrakketen op ollands grondgebied wordt afgekeurd. -Holland zal zich met ttelijk beschikbare mid- verzetten tegen het j van nieuwe middel- fstandsatoomwapens in ovincie", aldus de mo- motie is, na herstem- met 38 tegen 34 stem- ngenomen. Vorst houdt straaljagers aan de grond LEEUWARDEN De F-16's van de vliegbasis Leeuwarden staan al een week aan de grond. De start- en landings banen zijn namelijk te glad. Volgens de vliegbasis heeft kunstmatig ontdooien weinig zin, omdat na het ontdooien opnieuw ijsvorming zal optre den. Bovendien kan de boven laag van de start- en landings banen bij het ontdooien be schadigd worden, aldus een woorvoerder. In Leeuwarden vriest het de laatste dagen ge middeld tien graden. Bronbeekbewoners in de Kamer Oud-militairen uit Bron beek hebben gisteren op de publieke tribune van de Tweede Kamer staatsse cretaris Van Houwellngen enigszins horen terugko men op zijn besluit dat het verzorgingstehuis binnen afzienbare tijd dicht moet. De fracties van de rege ringspartijen verklaarden dat Bronbeek nog vijf a tien jaar open moet blij ven, desnoods met een aanvullende bestemming, en Van Houwelingen wil de mogelijkheid daartoe on derzoeken op voorwaarde dat de situatie in het huis leefbaar blijft voor de thans 48 bewoners. Kamervragen over zelfmoord op NAVO-basis (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE-DEN HAAG Het Ka merlid Fred van der Spek (PSP) heeft minister Van Mierlo van Defensie gis teren schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van berichten in onze krant over de NAVO-basis Tarp, waar een Amerikaanse militair zich vorige week met zeven schoten uit een semi- automatisch geweer van het leven be roofde. Van der Spek wil onder meer weten of het mogelijk is dat de Amerikaanse soldaat vóór zijn daad het alarme ringssysteem buiten werking heeft ge steld. Het Kamerlid wijst er op dat veel militairen het wachtloop-systeem bij de basis ervaren als een „zwaar psychische belasting". nïAAG Volgens minister Van Dijk (Ontwikke- oeimenwerking) behoeft er niet gevreesd te wor- - )or onthulling van nog meer controversiële arti- van zijn hand. „Onderzoek heeft aangetoond dat 11966 niet meer heb gepubliceerd over Zuid-Afri- ;ej)e bewindsman zei dit gisteren in het debat over ;re publicaties van zijn hand. Jlts alle opwinding, die Eaan. maar kwam wel met een 'olg waren van de ont- motie, waarin van Dijk ge- vraagd werd het initiatief te nemen „om bij de vertegen woordigers van de zwarte be volking van Zuidelijk Afrika ontstane onduidelijkheid en van de deels fel racisti tikelen in de jaren vijf- lestig, is er volgens Van :.;en reden voor de ver- lelling dat hij niet meer - nnen functioneren. De onzekerheid op de kortst n,rote fracties accepteer- g^ijke termijn weg te neir UUL I.1.1 ik nemen uitspraak en verklaar- GDA-fractieleider Lubbers zaak al dan niet met w°nd zich zeer op over deze motie, die later overigens e- venals die van de PSP ruim zouden worden. Van Leijenhorst (I) en Van Dijk kregen gisteren in de Kamer de steun van de regeringspartijen. woorden voor gesloten, ine linkse partijen den- r anders over. De PSP de tegenovergestelde Hij kwalificeerde dit handelen toegedaan en drong a*s het werken aan iemands aan op het aftreden ..politieke dood op termijn". n. Dijk. Volgens woord- Lubbers zei het optreden van Van der Spek zouden de PSP verre te verkiezen, ..die zich verbonden omdat deze partij duidelijk met de onderdrukte, rnaakt waar zij staat. „Ik be- anke bevolking van strijd hun conclusies, maar ik frika het aanblijven billijk hun methoden nister als een bedrei- Volgens de CDA-voorman is i hun strijd tegen er n,et alleen geen reden om en racisme erva- *0" partijgenoot Van Dijk te PPR-woordvoerder doen opstappen, maar dient de vond dat te ver Kamer juist blij te zijn met uit gerekend deze minister. Lub bers wees erop dat vaak de mensen die „bekeerd" zijn, het hardnekkigst aan een bepaal de zaak gaan werken. „Ik zou daarvan voorbeelden kunnen aanwijzen". De afgevaardigden Knol en Nuis, die voor PvdA en D'66 spraken, accepteerden ook nu de verklaring van Van Dijk. dat hij uitdrukkelijk afstand heeft genomen van zijn verle den, maar toonden zich wel pijnlijk verrast doordat er weer nieuwe onthullingen mo gelijk waren gebleken. Van daar dat de minister zich in tweede termijn haastte te ver tellen dat er echt niets meer te onthullen viel. Hij zou echter niet in staat zijn tot een volle dige opgave van alles wat hij 15-20-25 jaar geleden geschre ven heeft. Ook staatssecretaris Van Leijenhorst (Minderhedenbe leid) moest zich gisteren in de Kamer verantwoorden. Me vrouw Van Es van de PSP kwam met een (later verwor pen) motie, dat de regering moest onderzoeken of deze CDA-politicus, die redacteur was van het blad „Wapen veld", waarin Van Dijk publi ceerde, nog wel het vertrou wen geniet van de minderhe den in ons land. Zo niet, dan dienden daar consequenties uitgetrokken te worden. Van de grote fracties behoefde Van Leijenhorst echter niets anders te doen dan zijn radio-uit spraak te herhalen, dat hij een afschuw heeft van elke vorm van racisme of andersoortige discriminatie. Hetgeen hij deed. Van onze parlementaire redactie) fÉHAAG Het kabinet gaat het salaris van artsen Jndienst bij de kwartaire sector drastisch verlagen. Ijmorering van deze belangrijke met vrije beroep- liiaars verwante groep ligt naar het oordeel van fiabinet op een dusdanig hoog niveau dat historisch wellicht verklaarbaar is, maar thans niet meer Jr lardbaar is. windslieden van sociale zaken en werkgelegenheid, bin- idse zaken en volksgezondheid, hebben in een brief aan eede Kamer meegedeeld dat de voor nieuw aan te nemen, jestudeerde academici, hetzelfde beginsalaris moet worden steld als die voor de overige jonge academici, ivangssalarissen van pas afgestudeerde artsen bedraagt nu Éjjief allerlei toeslagen soms het dubbele van die voor jonge '^ïci Voor artsen die al langer in dienst zijn wordt het sa- jeleidelijk aangepast 'aan het nieuwe honoreringsniveau, nge artsen in dienst van de rijksoverheid aanmerkelijk P verdienen dan hun collega-academici, is in het verleden p an door de schaarste aan artsen destijds. Die schaarste be lui niet meer en daarom is de hoogte van die salarissen niet meer aanvaardbaar, aldus de bewindslieden in de i Agt weer ierlander hetj aar PHOL Voor het vier- 'h 'htereen volgende jaar is ier Van Agt tot Neder- II r van het jaar gekozen. Dit is bekend gemaakt door het bureau Lagendijk in Apel doorn. dat in opdracht van de AVRO 1060 Nederlanders van achttien jaar en ouder naar hun keuze vroeg. Negentien procent van de ondervraagden vond dat Van Agt deze eer ook dit jaar moest toekomen. Den Uyl kwam op de tweede plaats en Jos Brink werd derde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Gardeniers van volksge zondheid heeft gisteren in de Tweede Kamer heftig ontkend dat zij haar be leid zodanig zou hebben gewijzigd, dat in de grote steden vrije heroïne-ver- strekking wordt toege staan. „Alleen wanneer alle hulpverlening heeft gefaald, wordt een uitzon dering gemaakt," aldus de bewindsvrouwe gisteren tijdens een vergadering van de bijzondere com missie voor het Drugbe leid, waar het recente overleg met de vier grote steden werd doorgespro ken. Volgens Gardeniers kan de sa menwerking tussen de ver schillende hulpverleningsin stanties in de grote steden heel wat beter verlopen. Ze zei ver der dat er geen sprake zal zijn van echte vrije heroïne-ver- strekking. Alleen in Amster dam is een project gestart, waar enkele extreme pro bleemgevallen hun dosis her oïne ontvangen van een arts. Minister De Ruiter voegde daar tijdens de vergadering aan toe dat de hulpverlening niet aan de politie mag worden toevertrouwd. Wat de politie kan doen, is verwijzen naar hulpverleningsinstanties, zo zei hij. De methadonverstrekking in de grote steden verloopt overal goed, behalve in Amsterdam. Maar ook daar heeft men de uitwassen nu in de hand, aldus Gardeniers. De bewindsvrou we heeft besloten de voorlich ting op scholen over de drug sproblematiek niet door te zet ten: „Uit ervaring is gebleken dat de negatieve gevolgen gro ter zijn dan de positieve effec ten", zo stelde de minister. De scholen zeggen nu, dat het maar beter is helemaal geen voorlichting op scholen te ge ven, want men wordt alleen maar geattendeerd op het ge bruik ervan. Minister De Ruiter van Justi tie kondigde aan dat de straf maten voor de handel in drugs in de op handen zijnde wijzi ging van Opiumwet niet wor den verhoogd omdat „de hui dige strafmaat voor de rech ters nog voldoende is. Zij ge ven immers lang niet altijd de maximum-straf". Het PvdA-kamerlid Haas-Ber ger vond dat er een scherpere scheiding moet komen soft- en harddrugs. „Wij zijn vóór het instellen van een huisdealers om de kwaliteit van de hen- nepprodukten te kunnen con troleren". Failliete Uniser heeft schuld van bijna 32 miljoen ROTTERDAM Het che misch afvalverwerkingsbedrijf Uniser staat nog voor bijna 32 miljoen gulden in het krijt bij zijn -schuldeisers. De verkoop van de failliete boedel zal ech ter weinig geld opleveren. De schuldeisers kunnen dus naar hun centen fluiten. Dit bleek gisteren op een vergadering van de curatoren mr. Frima en Mr. Vorfeld in Breda en Dordrecht. Uniser sleept in zijn faillisse ment de dochterbedrijven RTM en Drisolco mee. De ver koop van deze bedrijven zal evenmin een redelijk kapitaal opleveren, zo verwachten de curatoren. Overigens betwis ten de bewindvoerders een schulbedrag van totaal 11,3 miljoen. De geldigheid van deze vorderingen moet nog worden aangetoond. De curatoren ondervinden voortdurend problemen bij de bewaking van het Uniser-ter- rein in Moerdijk. Bezorgde eerst de regen nogal wat last (overlopen van opslagtanks), nu moeten maatregelen wor den genomen om bevriezing van leidingen te voorkomen. In Moerdijk zijn nog grote hoeveelheden chemisch afval opgeslagen, in veelal verou derde tanks. VN- Kinderfonds krijgt bijdrage van 2 min dollar DEN HAAG Het in finan ciële nood verkerende kinder fonds van de Verenigde Naties (Unicef) krijgt van de Neder landse regering een extra bij drage van twee miljoen dollar voor 1982. Minister Van Dijk van Ontwikkelingssamenwer king heeft dit laten weten aan de uitvoerend directeur James Grant van Unicef in New York. Unicef heeft de donor landen om extra bijdragen ge vraagd. Door vermindering van de vrijwillige bijdragen moest Unicef al een groot deel van geplande programma's te rugdraaien. Hierdoor zijn pro jecten vertraagd die zijn ge richt op terugdringing van kindersterfte, voedingspro gramma's, onderwijs en oplei ding. Geen Krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Pijnlijke kwestie nodeloos opgerakeld De leider van de Westduitse christendemocraten, Helmut Kohl, heeft een Nederlandse parlementaire delegatie deze week in Bonn gevraagd de „twee van Breda" vrij te laten. Vervolgens heeft delegatieleider Scholten (CDA) in het o- penbaar herinnerd aan zijn oude standpunt, dat het langer vasthouden van beide oorlogsmisdadigers zinloos is. DAARMEE is de kwestie van de in Breda gevangen zitten de oorlogsmisdadigers opnieuw onderwerp geworden van een putyieke discussie in Nederland. En dat is te betreuren. Toen in 1972 de toenmalige minister van justitie, Van Agt, verklaarde de (toen nog) „drie van Breda" te willen laten gaan, gingen er golven van emotie door het land. Oude won den uit de oorlogsperiode werden opengereten. Oorlogsslach toffers werden opnieuw met niet verwerkte of niet te ver werken spanningen geconfronteerd. Die gang van zaken in 1972 heeft ons geleerd dat er aan de kwestie van de gevangen oorlogsmisdadigers tenminste drie kanten zitten. De stelling dat langer vasthouden voor de twee betrokken gevangenen in feite geen zin meer heeft, is ongetwijfeld juist. Maar daarnaast ligt de stelling dat, door de extreme situaties die de oorlog kenmerkten, vrijlating veel psychisch leed teweeg zal brengen. En tenslotte is er nog de stelling, dat ook het steeds weer in discussie brengen van een mogelijke vrijlating veel leed teweeg brengt. HET verzoek van Kohl was voorspelbaar. De parlementaire delegatie had er beter aan gedaan dat verzoek voor zichzelf te houden, teneinde te voorkomen dat er in ons land op nieuw een uiterst pijnlijke discussie over zou worden ontke tend. ADVERTENTIE De whisky die je pakt. AANHOUDENDE VORST DE BILT-KNMI - De vorst houdt aan maar wordt morgen iets getemperd. De wind gaat namelijk tijdelijk uit de noord- hoek waaien en de aanvoer over het relatief warme noordzee water zorgt voor wat minder lage temperaturen. Het is morgen half tot zwaar bewolkt en vooral in de kust provincies kunnen enkele sneeuwbuien vallen. Komende nacht is de vorst meest matig. Morgen overdag lopen de mid- dagtemperaturen uiteen van dicht bij het vriespunt aan zee tot ongeveer min 4 graden in het oosten van het land. De wind uit noord tot noordoost is matig en aan de kust tijdelijk krachtig. De tempering van de vorst is van korte duur want na morgen neemt de wind af en draait geleidelijk naar noordoost tot oost. 's Nachts gaat het dan op veel plaatsen weer streng vriezen. De vorst- grens strekte zich vanmorgen van Zuid-Engeland over Noord-Frankrijk en de Alpen naar de Balkan uit. Vrijwel heel Frankrijk zal het komen de etmaal in de vrieslucht ko men. In West-Spanje en Por tugal lijkt een einde aan de droogte te komen. Er is op veel plaatsen in het afgelopen etmaal zo'n 30 millimeter re gen gevallen. Bordeaux i Frankfort Klagenfurl Kopenhagen ADVERTENTIE Bel 035 284 333 of schrijf aan Antwoordnummer 70 1000 RA Amsterdam (géén postzegel) U steunt dan de KRO Claus betreedt het Haagse Paleis van Justitie om te getuigen in de zaak-Olt- DEN HAAG Prins „Hoewel het een eenvoudige Claus is gisteren in het burgerplicht is een getuigever- Haagse Paleis van Justitie klaring af te leggen word. i j zoiets door de betrokkenen als getuige opgetreden Hl toch altijd aIs iets beiastends de zaak die de journalist ervaren. Voor een lid van het Willem Oltmans tegen de Koninklijk Huis geldt die be- Staat der Nederlanden lasting in het bijzonder", aldus heeft aangespannen. Het mr Wijnholt. verhoor van de prins vond De journalist Oltmans heeft plaats achter gesloten van de Staat der Nederlanden deuren. Rechter-commis- een schadevergoeding geëist saris mr Wijnholt, die het omdat hij naar zijn mening in verhoor afnam, vond dat j Staat is belemmerd m de uit- de prins in deze kwestie oefening van zijn werkzaam- niet nodeloos aan publici- heden. Oltmans wilde in India teit blootgesteld moest een verslag schrijven over de worden. besprekingen die een ambtelij ke delegatie onder leiding van prins Claus met de Indiase au toriteiten voerde in verband met de Nederlands-Indiase ontwikkelingssamenwerking. De Nederlandse ambassade in India heeft Oltmans daarbij echter geen enkele medewer king verleend. Zelfs mocht Oltmans aan het slot van de besprekingen een persconfe rentie van de prins voor India se journalisten niet bijwonen. Oltmans was de enige Neder landse journalist die in India was om een verhaal over de delegatie te schrijven. In India was weliswaar ook een came rateam van „Brandpunt" (KRO) aanwezig, maar met een geheel ander doel, name lijk het maken van filmopna men ten behoeve van een do cumentaire over prins Claus. Behalve de prins verhoorde mr Wijnholt ook het hoofd van de persdienst van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken, mr J.W. Bertens, alsmede het plaatsvervangend hoofd van de voorlichtingsdienst Ontwikkelingssamenwerking, de heer F.H. Bergman. Vol gens deze getuigen, die wel in het openbaar verhoord wer den, was vóór het vertrek van de Nederlandse delegatie al aan Oltmans duidelijk ge maakt, dat de delegatie geen contacten met de pers zou on derhouden. „De prins had het gevoel dat hij en zijn delegatie in India niet goed zouden kun nen functioneren als vertegen woordigers van de Nederland se pers de missie zouden bege leiden", aldus de heer Berg- De rechter-commissaris legde er bij de verhoren de nadruk op dat er nog geen sprake is van een officiële rechtszaak. „Het gaat nu om een voorlopig getuigenverhoor. Aan de hand van de afgelegde verklaringen zullen we bekijken of het zin heeft, er een echte rechtszaak van te m^ken", aldus mr Wijnholt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13