Poolse leger is er op uit partijelite te beschermen Controle afvallozingen in de Rijn onvoldoende „Kabinet Martens-5" gaat hachelijke tijden tegemoet BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIIDAG 18 DECEMBER 1981 PAGINA 1 LONDEN Het unieke aan de situatie in Polen mo menteel is dat voor het eerst in de geschiedenis van het Warschaupact een lidstaat gekozen heeft voor een me thode om politieke controle af te dwingen die gebrui kelijker is in NAVO-landen (Griekenland tussen 1967 en 1974 en Turkije nu) en de rest van de kapitalistische wereld (Chili, Uruguay, Pakistan etc. etc.). Ditmaal zijn het niet de gezamenlijke troepen geweest van het War schaupact die orde en rust pogen te herstellen, maar de Poolse troepen zelf. Wat de wijze van onderdruk ken betreft is er niets nieuws onder de zon: de activiteiten van de vakbonden zijn opge schort. het parlement is buiten werking gesteld, voor openba re bijeenkomsten is een specia le vergunning nodig, populaire leiders zijn massaal gearres teerd en er is een avondklok ingesteld. Enkele beperkingen zoals het verbod op de ver koop van benzine aan particu liere automobilisten. zijn nieuw alleen omdat ze de zwakke punten weerspiegelen van een nieuwe, van energie afhankelijke consumptiemaat schappij De excuses die de Poolse lei der generaal Wojciech Jaru- zelski heeft aangevoerd om de militaire ingreep te rechtvaar digen klinken eveneens ver trouwd in de oren: het afkon digen van de noodtoestand was noodzakelijk om een eind te maken aan het politieke ge kissebis. om degenen die zich schuldig maken aan corruptie te straffen en om het openbaar gezag en de arbeidsdiscipline te herstellen. Maar iedereen die een beetje thuis is in de internationale politiek weet dat de niet uitge sproken motieven veel minder altruïstisch zijn. Het leger pro beert een kleine elite te be schermen tegen de grote massa die steeds meer vraagtekens begint te zetten bij de vele pri vileges van die elite. Een echt nationaal leger dat op de een of andere manier „boven de politiek" staat is net zo zeld zaam in deze wereld als een echte nationale regering. Het feit dat een lidstaat van het Warschaupact de weg is gegaan die al door zoveel an dere landen is afgelegd komt alleen maar als een verrassing omdat Oost-Europa lange tijd een systeem van autoritair centraal gezag heeft gehad waarin onafhankelijke politie ke activiteiten reeds lang ef fectief werden onderdrukt. De toevlucht van generaal Jaru- zelski tot direct militair gezag bewijst hoever Polen sinds au gustus 1980 is opgeschoven in de richting van een pluralisti sche samenleving. Tevens her innert het aan het unieke ka rakter van de huidige crisis in Polen waar de sociaal-econo mische en politieke onrust sinds 1948 niet zo groot is ge weest. Geen crisis binnen partij Alle voorafgaande crises in deze regio waren vooral crises binnen de communistische partij. De leidinggevende figu ren zijn verdeeld geweest over noodzaak, tempo of omvang van hervormingen waarbij de strijd dan ging tussen hervor mingsgezinde leiders, voor standers van de harde lijn, Stalinisten, technocraten of welk etiket men ze ook wil op plakken. Sommige leiders wa ren oprechte idealisten, ande- "ren waren vooral uit op de (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De internationa le actiegroep Redt de Rijn is tot de ontdekking geko men dat bepaalde bedrij ven, onder andere het chemie-concern Bayer in West-Duitsland hun afval lozingen in de Rijn tijde lijk stopzetten als het la boratoriumschip Reinwas- ser in aantocht is. Dit is gebleken uit het feit dat watermonsters, die op een eerder tijdstip met kleine scheepjes werden geno men en die niet waren aangekondigd, een veel hogere concentratie scha delijke stoffen aantoon den. Om dit in de toekomst te ver- mijdenwil de actiegroep het onderzoek van het Rijnwater volgend jaar veel intensiever doorvoeren, waarbij het schip niet onder Edward Gierek, niet onder Stanislaw Kania en ook nu niet onder generaal Ja- ruzelski. En ook aan hun be reidheid om de leidende rol van de communistische partij te handhaven heeft nooit ie mand getwijfeld. Nooit bestond er het gevaar dat de leiders de nationalisti sche troefkaart tegen de Sov jet-Unie zouden uitspelen om bij de bevolking in de gunst te komen. Integendeel zelfs, de leiding van de communistische partij heeft de nationalistische kaart voortdurend uitgespeeld in het voordeel van de Sovjet- Unie. De partij heeft er bij de bevolking min of meer open lijk op aangedrongen om zijn eisen te matigen en terughou dendheid te betrachten omdat de Russen anders zouden moe ten ingrijpen. Paus Johannes Paulus II zag er gisteren bezorgd toen hij de mis opdroeg voor studenten in de St. Piu (Generaal Jaruzelski is als zoon van een aristocratische familie beslist een uitzonde ring). Generaal Jaruzelski is een ty pisch voorbeeld van de nieuwe groep jongere generaals die geen ervaringen hebben met het vooroorlogse communisme en tijdens de oorlog nog ge woon soldaat of net officier waren en een gedegen militai re training in de Sovjet-Unie hebben gehad. Zij zijn flexibel, vastbesloten hun carrière te maken en trouw aan het sy steem. Tot. dit jaar hebben zij hun taak beschouwd als enigs zins los van de partijleiding. Partijleider Jaruzelski heeft zijn .taak altijd gezien als een opdracht trouw te zijn aan de historische missie van de partij in plaats van aan de kunstgre pen van de verschillende par tijleiders. Het leger was er. zo lijkt hij te geloven, om de par tij te beschermen tegen dwa lingen en om in zekere zin het geweten van de partij te zijn. Goede voorbereiding De afkondiging van de nood toestand was goed voorbereid. Afgelopen herfst is het leger twee keer ingezet om de open bare orde te versterken, eerst bij de pogingen om greep te krijgen op de zwarte markt en de corruptie en daarna bij de voedseldistributie. Stukje bij beetje heeft de bevolking aan de aanwezigheid van heit' kunnen wennen en diel pende militarisering blijl effectief. De belangrijkste vraag b het leger het huidige j kan isoleren en bloedver kan voorkomen. Het 3 man tellende leger van bestaat voor driekwat dienstplichtigen, van w len lid zijn van Solid Maar alvorens generaal zeiski een beroep op hei kan hij eerst de 56.00( aan binnenlandse del troepen en de 15.000 mai ke partijmilitie inzetten trouw aan het systeem minder betwijfeld. moet Jaruzelski verin op het algemeen gevoe hopeloosheid en vermoe dat de aanhoudende voei korten van deze herfst veroorzaakt onder de king. De complete gree het leger op de interne municatiemogelijkheden, golf van arrestaties en d< conische bepalingen noodtoestand moeten helpen het gebrek aan ten te bestendigen. Als raai Jaruzelski met het len van militair gezag opzet slaagt, heeft hij cedent geschapen voor Oosteuropese landen, rnc die soortgelijke moeilijk] krijgen. JONATHAN STEELE GUARDIAN (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL België heeft sinds gistermiddag een nieuwe regering. Het is een centrum-rechtse coa litie, die onder de naam „Kabinet Martens-5" ui terst hachelijke maanden tegemoet gaat. Vlaams christen-democraat Wil- fried Martens (45), die van begin 197£ tot maart van dit jaar reeds vier ver schillende rooms-rode re geringen had geleid, is te ruggekeerd als premier van een thans „blauw" getinte ministersploeg. Tot de vijftien mannen die Koning Boudewijn gisteren beëdigde behoort ook Leo Tin- demans (59), die minister wordt van Buitenlandse Za ken. Tindemans zal daarom aftreden als partijvoorzitter van de Vlaams-katholieke CVP. Van 1973 tot 1978 is hij eerste minister geweest in twee verschillende regeringen. De CVP-voorzitter was ook nu kandidaat voor het premier schap, maar de partij heeft ge oordeeld dat Martens aan het nieuwe kabinet een minder conservatief gezicht geeft. Dat is van belang voor het komen de gesprek met de vakbonden over algehele koopkrachtver mindering met drie procent, die de aantredende regering als centraal beleidspunt voor 1982 heeft aangekondigd. Een andere vooraanstaande CVP-er die terugkeert in de regering is Mare Eyskens. Hij wordt minister van economi sche zaken. Eyskens was pre mier van het vorige rooms-ro de kabinet, waarvan de val in september jongstleden tot ver vroegde. verkiezingen in no vember leidde. Opmerkelijk is dat de nieuwe Lachend poseerde het nieuwe Belgische kabinet gistermiddag voor de fotografen. Op deze foto drie ministers: van links naar rechts de Vlaamse liberale vice-premier en minister van financiën Willy de Clercq, de Franstalige liberale minister van justitie Jean Gol en premier Wilfried Martens. Belgische regering tien minis ters minder telt dan de vorige. Deels is dat een gevolg van het feit dat de aparte cultuur- en economie departementen voor Vlaanderen en Wallonië voor het eerst buiten de nationale administratie gaan vallen en de betrokken ministers (vanaf komende week) in zelfstandi ge deelregeringen zetelen. Maar los daarvan heeft forma teur Martens een aantal minis teries samengevoegd. Vooral valt de „degradatie" op van een ministerie van landbouw tot een staatssecretariaat bij Economische Zaken. Ook Ont wikkelingssamenwerking ver dwijnt als apart ministerie en zal door een staatssecretaris op Buitenlandse Zaken worden waargenomen. Zoals gemeld wil de regering Martens-5 haar economisch herstel-programma doorvoe ren met zogenoemde „vol machten". De regering kan dan met koninklijke besluiten regeren, waar anders tijdro vende wetswijzigingen en ge detailleerde parlementaire be handelingen noodzakelijk zijn. Martens wil op deze wijze vooral plannen als de afzwak king van de automatische prijscompensatie en korting op sociale uitkeringen doordruk ken. Zulks met het argument dat geen tijd te verliezen valt. Wilfried Martens staat voor de onmogelijk lijkende taak om de reusachtige staatsschuld, die per dag met 100 miljoen gulden aangroeit, af te lossen. Oorzaken van die schuld zijn de massale sluiting en het ver trek van bedrijven (zowel loonniveau als werkloosheid in België vormen een Euro pees record) en een overheid sapparaat van liefst 900.000 ambtenaren. desnoods 4 a 5 weken oog kan houden op een bepaalde wa tervervuiler. Dit is gisteren in Bonn nadat een balans was op gemaakt van de eerder dit jaar gehouden acties van het labo ratoriumschip. TT Hoewel nog niet alle proeven, die op 30 plaatsen vanaf Mainhausen aan de Main tot Rotterdam de finitief zijn afgerond, kan wor den g econstateerd dat diverse bedrijven hoge concentraties gevaarlijke afvalstoffen in de Rijn lozen. Militairen marcheren door de straten van Warschau met opgestoken bajonetten. De opname is genomen van de Poolse televisie die gisteren in Londen werd opgevangen. privileges die een hoog ambt met zich meebrachten. Maar het belangrijkste punt is dat ze allemaal tot de partijelite be hoorden. Van tijd tot tijd, met name in Hongarije in 1956, gedeeltelijk in Polen in 1956 en in veel mindere mate in Tsjechoslova- kije in 1968 kreeg de strijd bin nen de partij ook een anti- Sovjet karakter. Als dat ge beurde voelde Moskou zich verplicht in te grijpen. De twee dingen die het Kremlin niet kan tolereren in Oost-Eu ropa zijn een openlijke uitbar sting van nationalisme en een partijleiding waarvan de trouw aan Moskou twijfelach tig is. In Polen zijn sinds augustus 1980 geen van deze twee facto ren aan de orde geweest. Het constante zoeken van het Wes ten naar een vergelijking met Tsjechoslovakije in 1968 en de simplistische nadruk op de vermeende dreiging van een Russische invasie zijn onge grond en onjuist. De Poolse crisis was niet een crisis bin nen de partij, maar een crisis tussen partij en volk, met name de arbeidersklasse. Er heeft nooit enige twijfel be staan over de trouw van de partij jegens de Sovjet-Unie, Eerste prijs in de categorie sport: Barteld W. de Jong, Fotostudio Frits Gerritsen, Noordwijk aan Zee, sep tember 1981 „Plankzeilen? Kunst!". In wezen is de Poolse crisis daarom een nationale crisis, hoe graag sommige mensen in het Westen het ook beschou wen of zouden willen maken tot een internationale crisis. Het is de strijd van een rege rende elite tegen een snel groeiende volksbeweging die hervormingen wil. Het opleg gen van de noodtoestand heeft de situatie niet wezenlijk ver anderd. De grote vraag met betrekking tot de loyaliteit in het leger is niet zozeer of de strijdkrachten zouden vechten tegen niet uitgenodigde Russi sche troepen, want dat is niet aan de orde. De vraag is of het leger tróuw blijft aan de partij. Wat de officieren betreft be staat daarover weinig twijfel. De afgelopen dertig jaar is het leger in toenemende mate een politieke macht geworden Vijfentachtig procent van alle officieren is lid van de partij. In 1955 was dat nog maar 53 procent. Viervijfde is van ar beiders- of boerenafkomst. Eerste prijs in de categorie documentaires: Henk van den Hurk, Bonaventyur Amsterdam, 14 mei 1981. VNO-congres: leder zijn eigen naam! Bekroonde foto's (Vervolg voorpagina) SCHIPHOL De wedstrijd om de Zilveren Camara wordt jaarlijks georganisserd door de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten. In totaal heeft de jury, die onder leiding stond van ex-journaallezer Eef Brouwers, 1788 zwartwit- en kleurenfoto's ter beoordeling aanboden gekregen. Dit aantal lag lager dan ooit. Daartegeno ver stond een recordaantal deelnemende/» fotografen van 175, waaruit^Bl-ouwers de con clusie trok dat men bij het in zenden van werk duidelijk se lectiever te werk is gegaan. Eerste prijs in de categorie theater/kunst: Anne Marie Lameyer, De Dollard, 14 april 1981. „Wat Wad tot kunst": Han Jansen beschildert de Waddenzee. Eerste prijs in de categorie features: Brand Overe (Amersfoortse Courant/Veluws Dagblad) Ootml sum, november 1980. „In manus tuas Domine

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12