leagan: Staat van beleg in Polen V oedselkonvooi op weg naar huis esteund door Sovjet- Unie Natriumarm? Proef maar. IN POOLSE STRATEN 'RUSSISCHE MILITAIREN Poolse mythe verbroken Tg Polen - STERDAM In de se _steden patrouille- Poolse en Russische tairen samen. Ook eten ze op de bevol- Dat heeft een Am- lamse zendamateur iren vernomen van Poolse zendamateur, wie hij al zes jaar ge ld contact onder- it Gisterochtend Et hij voor het laatst radiocontact met Polen gehad. De Poolse zendamateur maak te melding van stakingen, be togingen en bedrijfsbezettin gen, die door het leger met ge bruik van geweld zouden zijn beëindigd. Hierbij zouden veel meer doden en gewonden zijn gevallen dan de zeven waar van de Poolse media gisteren melding maakten. De Pool vroeg behalve om voedsel en medicijnen ook om bloedplas- De Amsterdamse zendamateur heeft laten weten dat zijn Poolse radio-vriend zondag morgen in de lucht kwam, kort nadat premier Jaruzelski de noodtoestand had afgekon digd. Hij zou momenteel een van de weinige Poolse zenda mateurs zijn, die nog kans ziet in de lucht te blijven. De iden titeit van de Amsterdamse zendamateur en zijn Poolse ra dio-vriend worden om veilig heidsredenen niet bekendge maakt Mineraalwater heeft vaak een zoutachtige smaak. SPA niet. Want echte SPA is natriumarm en bevat bijna geen zouten. Daarom is SPA zo zuiver en verfrissend van smaak. SPA is ideaal om te mixen en heerlijk bij het diner. Waar u ook bent, vraag altijd naar de echte SPA. WENEN Een salvo uit automatische wapens doodde woensdag zeven Poolse mijnwerkers in Katbwice, die de militairen bevochten met stenen, pikhouwelen en breekijzers. De mythe werd hiermee verbrijzeld, dat Poolse militairen nooit op Poolse arbeiders zouden schieten. De belofte van generaal Jaruzelski, dat „geen druppel Pools bloed" zou worden vergoten, was ver broken. Een nieuwslezer in bruin uniform las het nieuws over de schiet partij in Katowice gisteravond met plechtige stem voor op de televisie. De soldaten hadden geen keus. Zij werden aangevallen en waren gedwongen om van hun vuurwapens gebruik te ma ken. Polen waren gedwongen om Polen te doden, aldus de nieuwslezer. U ÏTENLAND LEIDSE COURANT VRIIDAG 18 DECEMBER 1981 PAGINA 11 Poolse militairen versterken antisemitisme PARIJS De militaire autoriteiten in Polen schijnen er op uit te zijn het anti-semitisme in hun land aan te wakkeren. Dit is af te leiden uit een document dat Radio-Warschau deze week heeft gepubliceerd. De Franse televissie heeft de tekst gisteren uitgezonden. In het document wordt het KOR (het in 1976 opgerichte Comité voor Sociale Zelfverdedi ging) als een „nationalistisch-joodse organisa tie, die het klimaat schiep voor de oprichting van Solidariteit. De belangrijkste adviseur van Walesa, Gieremek, is de centrale figuur in een nieuwe organisatie, het Comité voor zelfverdediging van Polen, zo staat in het do cument. In het stuk wordt hij een jood ge noemd, die dp naam Gieremek heeft geleend en in feite Lewartow heet. Banken willen Polen niets meer lenen NEW YORK Westerse banken lijken niet bereid Polen nog meer geld te lenen. Gisteren had de Poolse nationale bank in een verzoek aan 23 banken in West-Euro pa en de VS om een lening van ruim 800 miljoen gulden gevraagd. Het'geld is no dig om achterstallige rente op eerdere le ningen te kunnen betalen. Aan de beta ling van de over dit jaar verschuldigde rente komt Polen voorlopig nog niet toe. In westerse kringen wordt steeds meer betwijfeld of Polen ooit nog in staat zal zijn alle schulden vele tientallen mil jarden guldens aan het Westen te vol doen. „Er is eigenijk niets meer om met Polen over te onderhandelen", aldus een bankier in New York gistermiddag tegen over de Wall Street Journal. riteit wil europesc tak 'H Leden van de oolse vakbond Solidari- illen een Wcsteuropcse n de organisatie in het jo roepen. Overleg hiero- 0 jju vandaag in Zürich hebben. Volgens Stefan V( ci. een persvoorlichter ilidariteit die iri Zweden mflen de Poolse regering r de staat van beleg uit- al de belangrijkste taak ec n dergelijke organisatie t Poolse volk te helpen ulporganisaties en de Cr worden in Zürich on- eer vertegenwoordigers [ilidariteit verwacht uit •ijk, Zweden, West- ind, Oostenrijk en Brittannië. Praag: Polen op nippertje gered PRAAG De afkondiging van de staat van beleg heeft Polen op het nippertje gered van een burgeroorlog en een totale verwoesting. Aldus gis teren het Tsjechoslowaakse partijda- glad Rude Pravo. Volgens de krant kwam de actie van het Poolse leger in de nacht van zaterdag op zondag net op tijd. Solidariteit zou knokploegen hebben gevormd die later deze week zouden toeslaan in industriële centra, tijdens een poging van het vakver bond om de macht in het land over te nemen. Kwaad maakt Rude Pravo zich over de „door Solidariteit aange wakkerde fanatieke haat tegen het so cialisme", die zich onder meer uitte in pleidooien voor terugtrekking van Polen uit het Warschaupact. Betoging in Thailand voor Solidariteit Polen trotseerden politie (Vervolg van de voorpagina WARSCHAU, WENEN Niet alleen in West-Eu ropa, ook in het Verre Oosten wordt gedemon streerd tegen de ge beurtenissen in Polen. Zo was er gisteren in de Thaise hoofdstad Bang kok een betoging voor de Poolse ambassade. De demonstranten, voornamelijk studenten, boden de ambassadeur een petitie aan waarin werd gevraagd de maatregelen tegen Soli dariteit ongedaan te maken. In weerwil van de waar schuwingen van de mili taire bestuurders tegen demonstraties op de giste ren door de vrije vakbond Solidariteit afgekondigde dag van protest hebben duizenden Polen de poli tie getrotseerd die hen met wapenstokken en traangas verspreidde. Toe schouwers in het oude stadsdeel van Warschau riepen Gestapo toen de politie jongelui in het oude staddeel van War schau aanviel. De massale protesten tonen aan dat Solidariteit, ofschoon het vakverbond ondergronds is gegaan, nog aanzienlijke macht heeft. Volgens ooggetuigen in War schau verzamelden de mensen zich in groepjes van tien op het Plein van de Overwinning en staken zij kaarsen aan bij het kruis ter nagedachtenis aan de overleden primaat kar dinaal Wyszynski. Om vier uur 's middags kwam een gro te kolonne gehelmde politie uit trucks die rond het plein werden geparkeerd. De politie marcheerde op naar de beto gers om hen te verspreiden Op de trappen van de kerk zongen jongelui, Polen, Polen. Zij sloegen een waarschuwing van de politie dat zij de staat van bewleg schonden, in de wind. Daarna haalde politie de wapenstok en traangasbom- men te voorschijn omm de jon geren te verspreiden. De Poolse radio meldde van morgen dat er in de meeste be drijven wordt gewerkt. Het Russische persbureau Tass verklaarde dat de onrust in de steden aan de OOstzeekust was geluwd. De Poolse kerk heeft haar houding tegenover Jaruzelski inmiddels aanzienlijk verhard. De bischoppen zeggen dat de militairen door het volk te ter roriseren de hoop op nationale verzoening de bodem hebben ingeslagen. In een uitzending van radio Vaticaan hebben zij de vrijla ting van walesa geëist. Verder maakt de Poolse bisschoppen conferentie melding van ge vangenzetting op grote schaal onder droevige omstandighe den. Diplomaten hebben ver klaard dat het militaire be wind twee speciale interne ringskampen heeft laten aan leggen voor de duizenden Po len het zou gaan om naar schatting 49.000 man die in gevolge de noodtoestand zijn gearresteerd. Volgens dezelfde bronnen zouden er ook twee leden van het Politburo zijn geïnterneerd. In tegenstelling tot wat eerder werd gemeld blijkt tot hen niet te behoren Stefan Olszowksi, bekend voorstander van de harde lijn. Deze rechtvaardigde gisteren het uitroepen van de staat van beleg, „aangezien dit de enige mogelijkheid was om de con trarevolutie te stoppen. Als dat niet was gebeurd zouden we aan een groot gevaar hebben blootgestaan. Ook het persbureau Tass rechtvaardigt de ingreep van de militairen met de verwij zing naar de confrontatieplan nen van Solidariteit, die vori ge week tijdens een bijeen komst in Radom aan het licht traden. Uit Tsjechoslowakije komen berichten dat er in de Poolse partij een interne strijd aan de gang is. Berichten over arres taties van leden van het Cen trale Comité wezen al in die richting. De partij lijkt volle dig in de schaduw gezet te zijn door de militaire raad en zij wordt in officiële verklaringen volledig doodgezwegen. NA DODEN MIJNWERKERS RINGTON „Het ïaief zijn te geloven Polen de staat van afgekondigd had i worden zonder weten en de steun Ie Sovjet-Unie, en wij liet naief". Dit heeft esident Reagan giste- ezegd op een door de ikaanse televisie uit- iden persconferentie, ie Poolse regering hij er op aan te on- indelen over een romis met het onaf- elijke vakverbond ariteit. Reagan's krachtigste est uitgesproken openba- nmentaar op de situatie len sinds Jaruzelski zon- noodtoestand afkondig- Amerikaanse president Irukte „uitermate be te zijn over de gebeur en in Polen. De VS zou- niet doorgaan kunnen dit land te helpen bij het sen van zijn economische terwijl de staat ;leg is afgekondigd. Russische persbureau heeft gisteren het Ame- Congres verweten mengen in de binnen- aangelegenheden van Het Congres had in een ie kritiek geleverd op itregelen, die de Poolse ig heeft genomen. Het ■es gaat er, volgens TASS opzet aan voorbij dat de nen maatregelen in over- ;mming zijn met de Pool- ■ondwet en betrekking :n op Poolse binnenland- ten. TASS spreekt daar- 'an een „grove inmen- in Poolse aangelegenhe- n vindt dat de resolutie anti-Russisch karakter Dwang en schending In zijn openingswoord aan het begin van de persconferentie zei president Reagan, dat dwang en schending van .de rechten van de mens in Polen de plaats hebben ingenomen van onderhandelingen en het bereiken van compromissen. Reagan sprak van een „scher pe ommekeer" van de pogin gen in Polen een vrijere maat schappij te creëren. De schen ding van de mensenrechten noemde hij een grov e schen ding van het slotakkoord van Helsinki. „Geweld roept geweld op en dreigt Polen in een chaos te storten", aldus Reagan. Hij vroeg alle volkeren ter wereld de Poolse regering er toe op te roepen de voorwaarden te herstellen om de onderhande lingen met Solidariteit te her vatten. De Amerikaanse presi dent zei dat zowel de VS als hun Westeuropese bondgeno ten Moskou duidelijk hebben gemaakt hoe ernstig zij een Russische interventie in Polen zouden opvatten. Hij wilde niet ingaan op vragen welke specifieke stappen dan geno men zouden worden. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren de Amerikanen, die zich momenteel in Polen op houden, aangeraden het land te verlaten als zij geen drin gende reden hebben er langer te verblijven. De Amerikanen die toch nog in Polen moeten blijven, kregen gisteren het advies alleen te reizen indien dat noodzakelijk is. Ameri kaanse ambassades en consula ten in Polen kunnen niet de normale bescherming aan Amerikaanse staatsburgers nu de staat van beleg is afgekon digd. Oost-West Als door toedoen van de Sov- «O-ploeg het Londense eld Heathrow ar de gisteren het vliegtuig dat de afkondiging I e staat van beleg Polen naar het in mocht vliegen, fan de eerste pas- rs die uitstapte KRO's Willibrord iln (links), die de open week met camaraploeg in i verbleef en ver week vrijdag als van de laatste verslagge- in vraaggesprek imet Solidariteit- er Lech Wale- de loop van van- wordt besloten of IRO de reportage Frequin aan een Ie andere omroe- il aanbieden. SCHIPHOL Het grote Nederlandse voedselkon vooi naar Polen, dat afge lopen zondag vanuit Utrecht vertrok, is weer op weg naar huis. Ver wacht wordt dat alle wa gens zondag weer in Ne derland terug zijn. Giste ren hebben de meeste deelnemers aan het kon vooi gebruikt om de vrachtwagens te lossen. Sommige wagens waren erg snel klaar en bereik ten gisteravond al de Oost-Westduitse grens. bisschop van Poznan leidde er uiteindelijk toe dat de chauf feurs alsnog naar de uitdeel- posten konden vertrekken. Wel werd de inhoud van elke vrachtauto verschillende ma len gecontroleerd. Men had de indruk dat de Polen op zoek waren naar verborgen wapens. Op weg naar de uitdeelplaat sen kregen alle wagens politie bescherming. Tijdens die rit ten hebben de chauffeurs op de wegen alleen militaire voertuigen gezien. Van de ver dere situatie in het land heb ben de chauffeurs weinig kun nen Waarnemen. In Rome, Londen en Boeda pest zijn gisteren voor het eerst sinds zondag weer vlieg tuigen uit Polen aangekomen. Aan boord bevonden zich bui tenlanders die het afgelopen weekeinde in Polen strandden. De meeste passagiers schilder den een grimmig beeld van Warschau, waar het op het eerste gezicht rustig is maar wel een angstige en zeer ge spannen sfeer hangt. Volgens sommigen was het net of „ie dereen was gearresteerd". An deren maakten melding van het uit het straatbeeld ver dwijnen van alles wat maar aan Solidariteit doet denken. Zo zou. het dragen van badges, stickers en buttons van Solida riteit al genoeg reden zijn om aangehouden te worden. Een van de begeleiders van het voedselkonvooi vertrok eerder uit Polen en keerde gis teren in Nederland terug. Op een persconferentie op Schip hol verklaarde hij dat de ont vangst van het konvooi op het verzamelpunt in de Poolse stad Poznan zeer koel was ge weest. Aanvankelijk werd het de chauffeurs geweigerd naar de aangewezen uitdeelplaatsen te reizen. De Poolse politie zou de goederen zelf wel verdelen. De Nederlandse chauffeurs dreigden daarop de inhoud van de vrachtwagens in brand te steken. Bemiddeling van de In de Zweedse hoofdstad Stockholm werd gisteren door duizenden mensen betoogd tegen de gebeurtenissen in Polen. jet-Unie de toestand in Polen zich verscherpt, dan zal het klimaat van de lopende Oost- West besprekingen over vei ligheid en samenwerking in Madrid en zullen de onder handelingen tussen de Moskou en Washington over vermin dering van kernwapens in Ge- nève nadelig beïnvloed wor den. Deze verwachting uitte gisteren minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) in een vergadering met de Ka mercommissie voor Buiten landse Zaken. „Inmenging van de Sovjet-Unie in Polen zou de meest ernstige schending bete kenen van de slotakte van hel- sinki over veiligheid en sa menwerking tussen oost en West", zo zei Van der Stoel. Het Europese parlement heeft gisteravond in Straatsburg de staat van beleg in Polen ver oordeeld. De Europese parle- mentari'ers verzoeken de Poolse regering om onmiddel lijke opheffing en vrijlating van gearresteerden. Iedere in menging van buitenaf keuren de leden van het Europese parlement af en zij oinder- streepten dat het uitsluitend en alleen aan het poolse volk is in vrijheid zijn eigen toe komst te bepalen. Zij verklaar den dat de voedselhulp van de Europese Gemeenschap aan Polen moet doorgaan. De voorzitter van de Europese Ministerraad, de Britse minis ter van buitenlandse zaken Lord Carrington, heeft giste ren gezegd dat er „een drei gende stilte hangt" rond het lot van vakbondsleider Lech Walesa. Over de toestand in Polen zei carrington tot de Eu ropese parlementariërs: „In de afgelopen 48 uur is de situatie in Polen steeds meer verduis terd. Wij zijn gewend aan na tuurrampen, maar hier speelt zich in het hart van ons conti nent een ramp af die door mensen is veroorzaakt". Een Poolse conducteur van de Chopin Express neemt afscheid van buitenlanders die van Polen naar reisden. Een journaliste probeert nieuws uit Polen te vernemen, maar de conducteurzei dat hij niets kon ver tellen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11