deTijd Nachtelijke lancering van vierde Ariane ubbcrs volgt Duits besluit over kernwapens 82 miljoen mbuigingen n onderwijs ■S HP Wet ruimtelijke ordening gaat op de helling College Ter Aar wil dekkende begrafenistarieven _én procent gehuwde jouwen gebruikt gen achternaam Mansion T De whisky die je pakt JNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 DECEMBER 1981 PAGINA 9 [N Aan het eind de rondreis van de irlandse parlementai- elegatie naar Brussel, s, Moskou en Bonn, risteren is afgesloten, I nog eens duidelijk iet in de toekomst tot ernstig conflict kan flen tussen de rege- jpartijen CDA en over de stationering nieuwe atoomraket- in Nederland. Want terwijl de PvdA (in de de legatie vertegenwoordigd door fractie-voorzitter W. Meyer en R. ter Beek) ca tegorisch elke plaatsing afwijst, kan volgens frac tie-voorzitter Lubbers voor het CDA een tijdstip komen, namelijk bij een negatief onderhandelings resultaat in Genève, dat er consequenties moeten worden getrokken. „Onze positie is dat onderhan delingen over ontwapening al leen zin hebben als dit ook de mogelijkheid inhoudt dat ie la ter tot plaatsing overgaatal dus Lubbers. Dit moment zou volgens hem ziin gekomen als de Bondsrepubliek zou beslui ten om tot plaatsing van de nieuwe raketten over te gaan. Bonn heeft er namelijk geen twijfel over laten bestaan dat West-Duitsland „onder welke regering dan ook" het eerste deel van het Navo- -dubbelbesluit (stationering) zal nakomen als het tweede deel (onderhandelingen) niet tot resultaten leidt. De delega tie is echter tegelijkertijd ge confronteerd met het grote op timisme dat Bonn inzake het welslagen van de ontwape ningconferentie in Genève koestert. Ook is zij onder de indruk gekomen van het in tense politieke betrokkenheid waarmee de Bondsrepubliek zich voor ontwapening inzet, waarbij uitdrukkelijk als doel wordt nagestreefd dat geen enkele nieuwe raket aan wes telijke zijde geplaatst behoeft te worden (de zogenaamde nu l-optie). Met name de PvdA-leden van de delegatie (maar ook ande ren) hadden overigens de in druk gekregen dat bij ver schillende Duitse politici nu anceringen worden aange bracht over de precieze inhoud van het begrip „nul-optie", zo wel wat betreft de wapensys temen aan oostelijke kant als die van de Navo, waarbij een zekere speelruimte kan wor den geschapen. Bezorgd zien de beide PvdA-leden in dit verband hoezeer Frankrijk zich nieuw bewapent en daar bij „een zware hypotheek op Genève legt" (Ter Beek). In het kader van de zogenaamde Scandilux-besprekingen in Oslo wil de PvdA samen met de Duitse SPD op hun Franse geestverwanten proberen in te werken. In het algemeen heeft de dele gatie de typisch nationalisti sche Franse houding als veel negatiever beoordeeld als die van de Westduitsers die vol gens allen een „sleutelrol" in het huidige vredesproces spe len, met name omdat zij als enig Europees Navo-land in tensieve contacten met zowel Moskou als Washington heb ben. Voor Nederland is daar om een voortdurende dialoog met de Bondsrepubliek onmis baar, als was het alleen maar om de eigen politieke voorstel lingen in de Navo te kunnen doorzetten. onze parlementaire re dactie) HAAG Op de be- ,5 ïg van Onderwijs en 1 nschappen voor 1982 6 totaal voor een be- 7 van 582 miljoen gul- 1 worden omgebogen. s 36 miljoen gulden dan in de ontwerp- iting, zoals die op jesdag is ingediend, dijkt uit de nota van jingen die vandaag Van Keme- naar de Tweede Ka- >uèis gezonden. In cen- uitgedrukt is de on- -fijsbegroting 1982 ver- ei met 97 miljoen gul- op de toestand van s financiën moeten be ngen van deze omvang onontkoombaar worden merkt", zo zegt Van Ke- ide over de 36 miljoen die xtra heeft moeten inleve- Dat zal volgens hem soms ten leiden tot pijnlijke zi|n. Deze kunnen niet 'den ontlopen door de ge- ishalve af te wentelen op arbeidsvoorwaarden van ien dié toevallig in déze werkzaam zijn. Toch zal inkomensstructuur en (groeide salarissysteem worden doorgelicht, 'de bewindsman, irgelijking met de oor- ;elijke versie van de on- ijsbegroting zijn dan ook Ie belangrijke wijzigingen êbracht. Zo heeft Van Ke- ide de plannen van minis- jais om de onderwijssala- duchtig aan te pakken Indeels laten vallen: van iljoen naar 13,5 miljoen en. De bezuinigingen op jcploitatiekosten van uni- teiten zijn daarentegen igen van 10 naar 40 mil- gulden. De bezuiniging op jeuwbouw in het voortge- iderwijs is geslonken van iljoen naar 3 miljoen gul- (Beperking van de nieuw- in het universitair on- ijs is verlaagd van 50 mil joen naar 37,5 miljoen gulden. De door Van Kemenade voor gestelde tariefsverhoging voor academische ziekenhuizen (50 miljoen) en beperking van de prijscompensatie (50 miljoen) kwamen in het oorspronkelijk ontwerp niet voor. Naast alle bezuinigingsposten is voor een aantal beleidster reinen toch nog wat extra geld vrijgemaakt; in totaal voor een bedrag van 40 miljoen gulden. Daarvan heeft de minister een bedrag van 12 miljoen gulden bestemd voor het zogeheten onderwijsvoorrangsbeleid. Dat beleid wordt gericht op de be strijding van achterstanden in het onderwijs, zoals de opvang van culturele minderheden, achterstandsproblemen in buurten en wijken en aan dacht voor kansen op onder wijs voor jongens en meisjes. Vanaf 1983 zullen alle school begeleidingsdiensten een hoge re subsidie toegewezen krij gen. Staatssecretaris Hermes heeft daarbij gekozen voor de methode van „harmoniserend verhogen"; dat betekent dat alle schoolbegeleidingsdien sten weliswaar meer subsidie krijgen, zij het dat de een wat meer krijgt dan de ander. Hrmes zal eind volgend jaar -het definitieve wetsontwerp op de onderwijsverzorging bij de Tweede Kamer indienen. Van Kemenade. Nu de nieuwe Willemsbrug, de oeververbinding tussen Rotter dam-Noord en Rotterdam-Zuid via het Noorde reiland, op zijn plaats ligt, kon gisteren worden begonnen met de sloop van de oude brug die dateert uit 1878. Enorme drijven de bokken licht ten dit deel van de overspanning van zijn plaats en tilden het op een ponton, waarmee het richting sloper ging- (Van onze redacteur ruimte vaart) NOORDWIJK Van het ruimtevaartcentrum bij Kourou in Frans-Guyana worden de laatste voorbe reidingen getroffen voor de lancering van West- Europa's vierde Ariane- raket, waarmee ditmaal een maritieme telecom- municatiesatelliet, de Ma- recs-1, in een baan om de aarde moet worden gepar keerd. Slaagt ook deze lancering, dan is het expe rimentele stdium van de Ariane verleden tijd en heeft de bijna 48 meter lange Europese draagra- ket het predikaat „opera tioneel" tenvolle ver diend. Eigenlijk zo zeggen de lan ceringleiders op de tropische basis bij Kourou is de Aria ne al operationeel. De eerste en de derde proefvlucht slaag den volledig en het falen van de tweede test was nauwelijks meer dan een schoonheids foutje, zoals je dat nu eenmaal hebt met een nieuw project Hetzelfde gedlt voor de ruim tependel Columbia, een voor treffelijk en veel perspectie ven biedend toestel; maar toch moesten vorige maand de astronauten Joe Engle en Ri chard Truly hun vlucht voor tijdig beëindigen, omdat er problemen waren met een brandstofcel en men geen al te grote risico's wenste te lopen. Was de Ariane nog niet opera tioneel, dan zou Marecs-1 stel lig ook niet al tijdens deze vlucht zijn gelanceerd. Die Mare cs-sa teiliet, de eerste complete schakel in een wereldomspannende keten van communicatiesatellieten die de verbindingen moeten verzorgen tussen schepen in volle zee en posten op het vas teland, vergt namelijk nogal wat speciale voorwaarden, waaronder die van een nach telijke lancering (vrijdagavond plaatselijke tijd, zaterdagoch tend in alle vroegte Ned. tijd). In Kourou verheugt men zich nu al op het spektakel van zo'n nachtelijke lancering. „Dat wordt mooi vuurwerk", zegt de Belg Raymond Orye, die voor ESA, het Europese ruimtevaartbureau, met de lei ding van het Ariane-prpject belast is. „Geen enkel pro bleem; we hebben licht ge noeg....". Eén ding vervult het Ariane- team nog wel met wat zorg. Het lanceervenster, d.w.z. de periode van een bepaalde dag, tijdens welke de start moet worden gerealiseerd, is maar heel kort een uur. Technische problemen of minder gunstige weersomstandigheden kunnen in zo'n geval gauw tot uitstel van een lancering leiden. Eén, twee, desnoods drie dagen uit stel is nog geen probleem, maar als de Ariane op 21 de cember nóg niet is gelanceerd, dan zal de start waarschijnlijk naar januari worden verscho ven. Enkele Amerikaanse volgstations met name dat van Ascension Island laten hun mensen namelijk met kerstverlof gaan en om hen tijdens de feestdagen op hun post te houden, zou ESA han denvol geld (aan overuren) kosten. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Na vijf jaar van voorbereiding ziet het er eindelijk naar uit dat de voorgenomen wijziging van de Wet op de ruimtelijke ordening tot stand zal komen. De nieuwe minister drs. Marcel Van Dam (PvdA), is vast van plan het wetsontwerp, dat van groot belang is voor de inrichting van ons land, nog dit parlementaire jaar in de Tweede Kamer behandeld te krijgen. „Ik vind dat het nu lang genoeg genoeg geduurd heeft," aldus Van Dam gistermiddag in een toespraak tot de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (RARO). De bewindsman herkent zich in de hoofdlijnen van het ontwerp, zoals getrokken door zijn voorganger, de CDA'er Beelaerts van Blokland. Van Dam zei voorts zeer benieuwd te zijn naar wat de Kamer denkt van s hoofdpunten als het Kroonberoep en de regeling van de planolo gische kernbeslissing. Wat het beroep op de Kroon betreft baarde minister Gruyters in\, 1977 opzien door voor te stellen het beroep op de Kroon tegen bestemmingsplannen af te schaffen. Volgens hem hield dat de^ uitvoering van de plannen vaak onverantwoord lang op. Na veel studeren kwam zijn opvolger Beelaerts tot de conclusie dal het Kroonberoep een te waardevolle zaak was om af te gelasten. Van Dam heeft die redenering nu overgenomen. De RARO wil nog steeds dat er een middenweg wordt bewandeld: beroep handhaven maar de proceduretijd drastisch inkorten en een boete stellen op overschrijding van de termijn, ook voor het rijk ADVERTENTIE Godet Cognac Superieure Fine Champagne Kennen DELCAVE u ijncn cnj^xlistillccrii Miljoenendiefstal auto's opgelost SCHIPHOL De rijkspolitie heeft in samenwerking met de ge meentelijke politiekorpsen een internationale bende opgerold inzake een miljoenendiefstal van Nederlandse auto's. In drie jaar tijd werden in totaal ruim honderd Nederlandse auto's ge stolen. Volgens de politiewoordvoerder „allemaal perperdure mercedessen voor een totale waarde van miljoenen guldens". Alle auto's werden gestolen van de parkeerterreinen op Schip hol en vanaf parkeerterreinen van nabij de luchthaven gelegen hotels. De auto's werden vervolgens over de weg vervoerd naar Zuid-Spanje en gingen vandaar mop de boot naar Marokko. In dat land werden ze, voorzien van valse kentekenplaten en pa pieren, verkocht. TER AAR Burgemeester en wethouders van Ter Aar wilier, naar een 100%-kóstendekking voor wat betreft dc begrafenista rieven. Het college volgt daarmee een advies van de commissie financiën, die eerder opperde om het huidige dekkingspercenta - ge van slechts 12,5% te verlaten. Het college wil deze sterke ver hoging van de tarieven uitsmeren over een periode van 7 jaar. Thans wordt een verdubbeling van de tarieven voorgesteld, zo dat met ingang van 1982 een 25%-dekking wordt verkregen. Te vens zijn nu in de ontwerp-verordening, die de raad vanavond ter vaststelling krijgt aangeboden, tarieven voor het gebruik van het mortuarium opgenomen. De commissie financiën heeft zich reeds akkoord verklaard met het voorstel. f HAAG Maar één procent van de gehuwde iwen in ons land gebruikt de eigen achternaam in maatschappelijk verkeer. Dit aantal zal de komen- aren echter aanmerkelijk toenemen, want als zij op ,i )genblik zouden moeten kiezen, zou 27 procent van gehuwde vrouwen, jonger dan 35 jaar, de eigen 1 n gebruiken, staat in een onderzoeksverslag naar het naamrecht in ons dat is gehouden door het WODC, het Wetenschappelijk erzoek- en Docmentatie Centrum van Justitie. Op het on- oek was drie jaar geleden aangedrongen door de Emancipa- missie en enkele Tweede kamerleden. _is het WODC wordt de eigen achternaam vooral gebruikt de vrouw die in de grote stad woont, niet ouder dan 30 is, langer getrouwd is dan drie jaar, een middelbare of hogere '^ing heeft en sterk geëmancipeerd is. Het gebruiken van de achternaam zou vaak negatieve reacties oproepen bij de familie. Elsevier verschijnt Volgende week niet en komt daarom met een dubbelnummer vol interviews, variërend van Syl via Kristel tot de aartsbisschop van Canterbury. Premier Van Agt zegt in het eerste vraagge sprek na zijn beenoperatie: „Ik geloof dat we door het diepste dal heen zijn. De rente gaat dalen, dat is van wezenljk be lang voor economisch herstel. Onze exportpositie wordt be ter. De motor komt langzaam weer op gang.. Er is werkelijk uitzicht op zonniger weer. Wij zijn de gebeurtenissen in een andere tedding aan het bren gen". De Poolse vakbondslei der Walesa zegt in het laatste interview voor zijn arrestatie: „Zoals in een gewelddadige re volutie dingen vernield wor den door tanks en machinege weren, zo gaan er ook in deze onbloedige revolutie dingen kapot. En dat kost geld. Hoe dan ook. Ik ben blij met de helpende hand uit Nederland". Elders waarschuwt de Suri naamse president Chin A Sen: „Nederland wil de kansarme Surinamers het liefst zo gauw mogelijk weer kwijt De agres sieven, de drugsverslaafden. Ik heb tegen de Nederlandse, regering gezegd: „Als we gaan praten over remigratie, moe ten jullie de financiële para graaf niet vergeten. De gouden handdruk van 2,5 miljard is nu brons geworden, niet waarde vast". De scheidende president van Philips, dr.ir.N.Rodenburg tenslotte zegt „Ik vind dat een regeringsprogram zoals nu ge presenteerd is aangaande de werkgelegenheid, geen enkele behoorlijke indicatie inhoudt hoe men die dan wil scheppen. Wel dat er geld voor nodig is, maar zonder dat ik ook maar ergens heb kunnen lezen hoe men dat kan realiseren". De Haagse Post acht het on waarschijnlijk dat er in Polen een burgeroorlog komt. „Een volk dat de verpaupering nabij is, heeft geen reserves om een burgeroorlog aan te gaan. Het is trouwens een raadsel wat de Amerikanen ertoe heeft bewo gen hun voedselhulp op te schorten. Het enige dat ze ra ken, is de maag van iedere Pool persoonlijk". Arie Groe- nevelt praat over de loonmaat regel: ,^ls ze de vakbeweging geen vrijheid willen geven uit vrees dat wij onverantwoord- leijk gedrag ten toon zullen gaan spreiden, dan maken ze psychologisch de grootste blunder die ze ooit hebben kunnen maken. Het is angst wat de politici bezig houdt en ik heb altijd geleerd dat angst een slechte raadgever is". El ders een discussie tussen de voorzitters van PvdA en D'66 Max van den Berg en Jan van Berkom. „Je stelt je geweldig defensief op. Alsof er een re gelrechte overval op een ge koesterd ideaal als de verzor gingsstaat door het kapitaal wordt gedaan. Nee, de verzor gingsstaat is op een natuurlijke wijze in het nauw gekomen". En de eerste: „Wie alleen maar algemene filosofieën aanhangt zonder concrete maatregelen nu, die roept over zich af dat anderen de kans krijgen om groepen uit elkaar te spelen. En dat vind ik uit eindelijk, dat zeg ik eerlijk, ook bedreigend voor de PvdA". Het blad schetst de on- dergnag van DS'70. „We had den een pakket dat het beste op de Nederlandse markt was. Maar er was geen vraag naar". Vrij Nederland denkt dat de Poolse vakbondsleider Walesa nog niet verloren is. „Wat men daar in Polen ook wil gaan op bouwen, zonder arbeiders gaat het niet Een ijzeren wet. In een of andere vorm, kleiner of groter, legaal of illegaal, zal Solidariteit blijven bestaan. Een aanhang van tien miljoen veegt men niet weg". Een an der artikel beschrijft hoe Rea gan leeft als een vorst in het Witte Huis. „In de boekwin kels van Washington ligt nu een briefkaart van Nancy Rea gan te koop waarop zij als ko ningin staat afgebeeld com pleet met hermelijnen mantel, juwelen en een zware kroon. Het verhaal doet de ronde dat Nancy voor het bijwonen van het huwelijk van prins Char les een kroontje te leen heeft gevraagd aan de curatoren van een museum". Veel aandacht ook voor „de militaire padvin derij" zoaïls de Nationale Re serve wordt genoemd die door minister Van Mierlo tot offi cieel legeronderdeel is verhe ven. „De verdediging van huis en haard wordt weer toever trouwd aan vrijwilligers. De traditie van de bijzondere vrij willige landstorm leeft voort De binnenlandse vijand is ge waarschuwd". Twee pagina's tenslotte over de laatste nacht van Elvis Presley. „We had den vijf man nodig om hem op de brancard te tillen. Hij moet wel 250 pond gewogen hebben. Het pyamajasje was tot hele maal onderaan los geknoopt enf.ik kon de geweldige vetrol len van zijn buik zien". Het blad heeft een boekenbijlage. De Tijd noemt de militaire machtsovername in Polen de wanhoopsdaad van een gene raal. „Het land lijkt meer een Zuidamerikaanse bananenre publiek dan het socialistische welvaartsparadijs dat het zo graag had willen zijn. Het zal van Jaruzelski en zijn medege- neraals afhangen of Polen al dan niet het El Salvador van Oost-Europa wordt". Elders de constatering dat de overheid niet weet waar ze het over heeft in de discussie aangaan de loonmaatregel en loskoppe ling. „De Nederlandse inko mensverhoudingen vormen een chaos. De lappendeken van aftrekposten, inkomen stoeslagen, subsidies, dubbelin- komens, aftoppingen en in houdingen maakt het onmoge lijk om enig inzicht te krijgen. Een even grote onwetendheid heerst rond de minstens zo omvangrijke warwinkel van uitkeringen". Het blad keek een week naar de Russische televisie die wellicht binnen kort op het Nederlandse ka belnet komt. „Wat thuishoort onder de gevaren van een kernconflict, is voor de Russi sche kijker een begrip zonder emotionele lading. Door de censuur zijn de Sovjet-burgers even goed op een derde we reldoorlog voorbereid als in dertijd op de tweede". Aan dacht tenslotte voor de proble men van oudere werknemers. „Er zijn zeer geringe kansen voor de ouder wordende werknemers om als werkelijk oudere werknemer op een ge zonde wijze de betrekkelijke rust van de pensioengerechtig de leeftijd te bereiken. En de toekomst wordt nog somber der". Hervormd Nederland heeft eveneens een dubbelnummer vanwege de kerstweek. Het blad acht het belangrijk dat de door Solidariteit in Polen op gang gebrachte ontwikkelin gen niet worden afgebroken. „Ze tergen de mogelijkheid in zich van nieuwe verhoudingen in heel Europa, met uitzicht op een veiliger wereld. Zoveel staat er op het spel". Een groot interview ook met de feminis te Sienie Strikwerda. „Er zal een grote groep achterblijven. Inderdaad, ik kan er soms om lachen. Deze vrouwen zitten in hun rol opgesloten en gaan die verkondigen als van God gegeven. Heel tragisch is dat eigenlijk. De gelukkige slaver nij". Het blad start een serie over de nieuwe vooruitgang. Het eerste gesprek wordt ge voerd met de voormalige uit gever Albert Zweers die ene topsalaris heeft ingeruild voor een minimuminkomen. „De oude maatschappij is gebaseerd op wantrouwen en macht. Wat ik wil, is dat mensen de ver antwoordelijk vor zichzelf gaan nemen en vandaaruit zich verantwoordelijk voor el kaar gaan voelen. Zo weinig mogelijk afhankelijk zijn van grootscheepse verbanden". Aandacht ook voor de opmer kelijke groei (19,4 percent) van postorderbedrijven. „Ik keek graag plaatjes in catalogi en bestelde dan vanzelf. Onge vraagd kreeg ik catalogi van andere postorderbedrijven. Het lijkt of je in een systeem zit als je eenmaal bij een pos torderbedrijf koopt". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9