egeringsfracties laten Dijk niet vallen Aftopping pas boven ƒ57.000 £eidAc(Soti4a/tit ijkers weer ngehouden aangeboorde bronnen ellicht opkikker rconomie Limburg Inzicht van dwazen weer indbouw verbaasd ter uitlatingen lidriessen (EG) VVD wil vergaderen in de Ridderzaal Minimumloon iets hoger GENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 DECEMBER 1981 PAGINA 7 _AAG De Wassenaarse projectontwikkelaar Leen Hij- He een rol heeft gespeeld in de verduisteringsaffaires rond angs veroordeelde ex-notaris Slis-Stroom, is gisteren in n aangehouden. Rijkers wordt verdacht van medeplichtig- an oplichting en verduistering en van bankbreuk. Zijn iding is geschied op verzoek van de Amsterdamse officier ititie mr. Bruin. Rijkers werd in juni al aangehouden op [se eiland Man, maar hij werd op basis van het toen on- ide informatiemateriaal voor de politie aldaar, weer vrii- l Sinds die tijd is er evenwel een overstelpende hoeveel- lateriaal gestuurd, op grond waarvan opnieuw tot aanhou- j overgegaan. Volgens de rijkspolitie wordt Rijkers bin- t aan ons land uitgeleverd. Hormonen VLISSINGEN De rijkspolitie heeft bij vee houders en veehandela ren op Walcheren en Zuid- en Noord-Beve land grote hoeveelheden verboden hormoonpre paraten gevonden. Daar onder bevond zich ook het kankerverwekkende groeihormoon Des. Er zijn tientallen processen- verbaal opgemaakt. De Algemene Inspectie dienst (AID) kwam be gin dit jaar in conflict met de veehouderij, na dat vee in beslag was ge nomen waarvan men vermoedde dat het was ingespoten met hormo nen. Man die Anne Frank verborg overleden TORONTO In de Canade se stad Toronto is afgelopen maandag op 81-jarige leef tijd Victor Kugler overle den. Kugler is de man die tijdens de Tweede Wereld oorlog Anne Frank en haar familie in zijn huis aan de Prinsengracht in Amster dam voor de Nazi's verbor gen hield. Bij de ontdekking van de familie Frank in het Achterhuis, werd Kugler gearresteerd. Hij wist echter uit het gevangenenkamp te ontsnappen en terug te ke ren naar Nederland. Hij emigreerde in '58 met zijn vrouw naar Canada. Schorsing ambtenaar Volksgezondheid voor ambtenarengerecht DEN HAAG Het ambtenarengerecht in Den Haag behandelt medio januari de zaak van een ambtenaar van het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne, die zijn schorsing aan vecht. De man werd augustus dit jaar „hangende het onderzoek" naar steekpenningen bij het ver krijgen van opdrachten voor de bouw van instel lingen geschorst. Hij zou bepaalde bedrijven be vooroordeeld hebben. Volgens de officier van jus titie in Den Haag, mr. H. Schimmel, is het onder zoek nog steeds in de oriënterende fase. Pas als hij diverse personen gehoord heeft wier naam ge noemd zijn in deze kwestie - onder andere oud- ministre Veldkamp - wil hij bezien of er een ge rechtelijk vooronderzoek volgt. xnze parlementaire re- J dactie) HAAG Wat de Kamer betreft Jven ook de nieuwe iWlingen in de media jlitieke gevolgen te voor minister Van (ontwikkelingssa- erking) en staatsse- Van Leijenhorst jlerhedenbeleid). De agspartijen, die sa men 109 zetels hebben, blijven ook in het debat van vandaag achter de be windslieden staan. Het CDA liet tevoren zelfs we ten dat het een poging zou doen om voor eens en voor al tijd een einde aan de zaak te maken. De christen-democra ten hadden daarom het liefst gezien dat de drie fractielei ders van de coalitie, die gister avond terugkeerden van hun reis naar Parijs, Moskou en Bonn, het woord zouden voe ren. Daarmee wilde men be reiken dat de zaak „nu meteen op het hoogste niveau afge daan zou worden, zodat er niet Bij PvdA en D'66 voelde men daar echter niet voor. Deze fracties kondigden aan dat hun specialisten op het gebied van ontwikkelingswerk de zaak zouden behandelen. Het was vanochtend nog niet ge heel zeker of onder die om standigheid Lubbers wel na mens zijn fractie zou spreken. Het feit dat minister Van Dijk niet alleen in 1958 maar ook in 1960 en 1966 vergoeilijkende artikelen bleek te hebben ge schreven over Zuid-Afrika in het mede door Van Leijen horst geredigeerde blad „Wa penveld", heeft de houding van CDA, PvdA en D'66 niet veranderd. Het CDA vindt nog altijd dat er eigenlijk niets aan de hand is, omdat Van Dijk heel duidelijk afstand heeft genomen van zijn ge- dachtengang in vorige jaren. PvdA en D'66 erkennen wel dat de harde racistische uitla tingen uit vroegere jaren een probleem vormen voor het functioneren van de minister, maar vinden dat het hier gaat om een zaak van ten eerste de betrokkene zelf, ten tweede het kabinet en ten derde het CDA. „Dezen moeten maar uitmaken of Van Dijk en Van Leijenhorst nog geschikt zijn voor deze posten in het kabi net". Ambtenaren- centrum zoekt nieuwe vakcentrale DEN HAAG De vakbond „Het Ambtenarencentrum" zoekt partners om te komen tot een nieuwe vakcentrale, die onafhankelijk is en met name geen politieke of levens beschouwelijke bindingen heeft De algemene vergadering van deze bond, die 126.000 leden heeft gaf gisteren aan een spe ciale commissie uit haar mid den opdracht uit te zien naar partners voor zo'n vakcentra le. Het Ambtenarencentrum zoekt een vakcentrale die ook onderdak verleent aan lager personeel in de particuliere, overheids- en welzijnssector. Een andere voorwaarde is, dat de belangenbehartiging even duidelijk herkenbaar moet zijn als die voor werknemers in het particuliere bedrijfsleven. lAASTRICHT Wanneer het particulier initiatief in- ieelt op de twee bij Maastricht aangetroffen plaatsen iet grote hoeveelheden mineraal- en thermaalwater, ïtstaan er voor direct honderd arbeidsplaatsen en in toekomst nog een veelvoud daarvan. De commissa- der koningin in Limburg, J. Kremers, heeft dit gis- ;n gezegd. Volgens hem zal de oprichting van een roord minstens 25 miljoen gulden kosten. Het roord zou op 100.000 bezoekers per jaar kunnen re- |t mineraalwater kan de totale Nederlandse behoefte aan ta- water van dit moment dekken. In tegenstelling tot de Belgen de Westduiteers drinken de Nederlanders betrekkelijk wei- >mineraalwater. Slechts zeven liter per hoofd van de bevol- ïg, tegenover in België meer dan 50 en in de BRD 40. Het Drkomen van mineraalwater op een diepte van 300 meter in tricht is niet nieuw. Van 1932 tot 1959 heeft een bedrijf in Iplaats bestaan dat mineraalwater op de markt bracht. Nieuw ^vel het voorkorten van thermaalwater van 23 graden Celcius. lestduitse deskundigen in wier land meer dan 240 kuuroorden ^taan, hebben gezegd dat dit thermaalwater bijzonder geschikt te kuren. De Limburgse gouverneur Kremers en dr. M. Bless, directeur van het natuur historisch museum In Maastricht, brengen een toost uit met het mineraalwater dat in Zuid- Limburg naar boven Is gehaald. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG In plaats van boven 53.000 gulden zal de prijscompensatie in de lonen en salarissen van werknemers volgend jaar vanaf ruim 57.000 gulden worden afgetopt. Die con cessie wil minister Den Uyl (Sociale Zaken) van daag aan de regeringsfrac ties doen in voortgezette debat over de loonmaatre gel. Gisteren drongen CDA, D'66 en PvdA bij Den Uyl al aan op een verhoging. Deze wens wordt ingegeven door het feit dat mede gezien andere inkomensmaatregelen die het kabinet heeft genomen (optrekking van dè grenzen waarover premies moeten worden betaald en beperking van de vakantietoeslag), de in komens tussen de 53.000 en 57.000 gulden anders wel in eens bijzonder hard zouden worden aangepakt. De liberale oppositie heeft gis teren een alternatief voor het inkomensbeleid op tafel gelegd dat uitgaat van veel minder inkomensnivellering. Bij mon de van het kamerlid De Korte pleitte de VVD voor het hand haven van de koopkracht van de echte minima (mensen met louter een minimum), via een herhaling van de koopkracht toeslag. De andere minima zouden dan een half procent meer kunnen inleveren. Ook tussen 35.000 en 70.000 gulden zou de koopkracht anderhalf procent terug moeten (wat een tot twee procent minder is dan het kabinet nastreeft). Vier maal modaal zou twee procent inleveren: de helft van de ka binetsdoelstelling. Het CDA blijft vasthouden aan zijn opvatting dat ook het in grijpen in afzonderlijke cao's mogelijk moet zijn. Woord voerder Weijers, die vorige week na het nodige politieke tumult een wijzigingsvoorstel hiertoe door de Kamer zag aanvaard, stelde minister Den Uyl in het vooruitzicht hem hieraan uitdrukkelijk te zullen herinneren als in afzonderlijke collectieve arbeidsovereen komsten de zaak uit de hand gaat lopen. De Eerste Kamer nam gisteren met 44 tegen 23 stemmen het wetsontwerp aan krachtens welk de loonmaatregel kan worden genomen. Tot de te genstemmers behoorden naast de fracties van VVD en CPN tien leden van de fractie van het CDA. alleen een dwaas verandert nooit van inzicht, heeft Churchill ooit gezegd. Die wijsheid is ook van toepassing op de kwestie die vandaag aan de orde kwam in het debat in de Tweede Kamer. Op aandrang van klein-links is opnieuw ge debatteerd over oude en inmiddels door hemzelf verworpen artikelen van CD A-minister Van Dijk van Ontwikkelingssa menwerking, waaruit in die tijd ingenomen racistische standpunten bleken. TwEE weken geleden nam Van Dijk ten overstaan van de Tweede Kamer krachtig afstand van zijn uit 1958 daterende opvattingen. De Tweede Kamer gaf er vervolgens blijk van, er het volste vertrouwen in te hebben dat Van Dijk nu ach ter het regeerakkoord staat en de apartheid als systeem ver werpt. Daarna verschenen in Vrij Nederland citaten uit arti kelen van Van Dijk uit '66, waaruit volgens dat weekblad zou blijken dat Van Dijk ook toen nog kwalijke opvattingen had. Niet helemaal terecht, zo moet worden geconcludeerd als men het betrokken artikel van Van Dijk in z'n geheel leest en niet alleen de door het weekblad uit z'n verband ge trokken citaten. Hoewel de lucht tussen de Tweede Kamer en de minister gezuiverd was, kwam de laatste weken een actie tegen de minister op gang, uitlopend in het vandaag gehouden debat. Nederlanders hebben snel de neiging anderen te be en veroordelen en gebeurtenissen uit het verleden te meten naar maatstaven van nu. Relativeren is geen sterk ontwik kelde eigenschap van ons volkskarakter. Het citaat van Churchill is hier op zijn plaats: alleen een dwaas verandert nooit van inzicht. Als iemand met overtuiging zijn huidige standpunt weet te verdedigen, dan mag men hem zijn oude en afgeworpen opvattingen niet meer nadragen. Zeker ont wikkelingsorganisaties niet. Als zij het beste voor hebben met hun ontwikkelingswerk, dan doen zij er goed aan niet langer te pogen de politieke overeenstemming tussen kabinet (Van Dijk) en Kamer (coalitiefracties) te dwarsbomen. Zij dwarsbomen daarmee alleen nog maar hun eigen ontwikke lingswerk. Minister wil heffing koppelen aan waterverbruik (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Heffingen die gezinnen betalen voor de bestrij ding van watervervuiling worden voortaan gekoppeld aan het waterverbruik. Hoe hoger het verbruik, hoe hoger de heffing. Dit blijkt uit een notitie van minister Zeevalking van Verkeer en Waterstaat. Grote gezinnen kunnen door de nieuwe regeling geconfronteerd worden met aanzienlijk hogere heffingen dan momenteel, de heffingen voor tweepersoonshuishoudens zullen in het algemeen veel lager uitvallen. Nu worden gezinnen, on geacht waterverbruik of samenstelling, aangeslagen voor 3 tot 3,5 zogenoemde vervuilingseenheden. Dat komt neer 75 to 170 gulden per jaar, afhankelijk van de woonplaats. „Bouwbazen betalen te weinig" UTRECHT De bouw- en houtbond CNV verwijt de bouwon dernemers misbruik van de nieuwe, sinds medio dit jaar gelden de loonstructuur in hun bedrijfstak. De bond is reeds in de strijd gegaan met het bouwbedrijf Wilma. Volgens de bond hebben de werkgevers vele werknemers in een te lage loongroep geplaatst. Dat was eerst vanwege een afspraak niet in het loonzakje voel baar, maar nu wel, omdat zij nu moeten leven van een op de nieuwe schalen gebaseerde vorstverletuitkering. Dat moet ver anderen, meent de bond. Bij Wilma beziet men nu of en in wel ke mate de klacht juist is. Daarna wordt er verder onderhan deld. Doordringend koud DE BILT (KNMI) Door een toenemende wind zal de kou in het komende etmaal nog doordringender worden. Wel iswaar zullen de temperaturen in de nacht van donderdag op vrijdag wat minder laag wor den dan in de afgelopen nacht maar de wind maakt de kou een stuk gevoeliger. In de nacht van woensdag op don derdag meldde vliegbasis Leeuwarden min 19 graden. Komende nacht loopt de mini mumtemperatuur uiteen van min zeven graden in Zeeland tot ongeveer 12 graden onder nul in het noorden van het land. Morgen dringt bewol king van een depressie die naar Frankrijk trekt tot over ons land door maar alleen voor het zuiden is er een klei ne kans op sneeuw. Vrijdag middag ligt de temperatuur rond de min vier graden. De oostenwind neemt toe tot vrij krachtig windkracht 5. Zater dag wordt bij een noorden wind de vorst wat getemperd maar vanaf zondag neemt de vorst weer toe. Da Bilt Dad an Edda Bord mux Ibaw. Innabruck snaow K lagan turt mist Kopanhagan mist Locarno Loodan Luxemburg Roma Split Stockholm -7 -100.2 n -9 -15 0 rr ■A -70.2 IT -3 -100.3 n -110.1 n 15 0 rr 10 0 IT 3 -3 11 IT 0 -100.1 rr -7 -13 0 IT 17 15 4 n 11 On 10 0 n -8 23 n Istanboel n.ontv. Las Pal mas l.bew. Beiroet h.bew. Tal Aviv regen Tunis zw.bAm. d onze parlementaire re- j dactie) Op het ministerie van Landbouw en frij is men hoogst verbaasd over uitlatingen van Commissaris Andriessen dat de Europese Commis- 6Dg deze week een proces tegen de Staat der Neder- °fen voor het Europese Hof zal starten inzake de "ijs voor tuinders. Op het ministerie is nog geen "king van de Europese Commissie ontvangen staat dat de gasprijs voor tuinders begin okto- 982, en niet pas in 1984 zoals de regering wil, ge- loet zijn aan de industrieprijs. De regering heeft pese Commissie dan ook nog niet geantwoord iis Wmijn voor ons antwoord zou deze weerk aflopen. Wii he- m antwoord echter niet gegeven, omdat wij de beschikking Met hebben", aldus een woordvoerdster van het ministerie. Mels heeft het kamerlid Tazelaar (PvdA) aan minister De hg om opheldering gevraagd. Gezien alle onduidelijkheid is pn gesprek van het Landbouwschap met De Koning over Ws, dat woensdagmorgen diende plaats te vinden, niet door- In Apeldoorn heeft de politie gisteren 79 kis ten vuurwerk op gespoord die bij een grossier In Veenendaal wa ren ontvreemd. De daders zijn aangehouden. De voorraad ver-1, tegenwoordigt een waarde van 25.000 gulden. (Vervolg van de voorpagina) De fracties van WD en PPR en een klein deel van het CDA zijn nog altijd tegen de bouw van een nieuwe ver gaderzaal. De VVD houdt vast aan haar plan, de Rid derzaal als zittingszaal te gaan gebruiken. De overige tegenstanders van de nieuwe zaal willen de huidige vergaderruimte (vroeger in gebruik als balzaal van stadhouder Willem V) uit historische overwegingen maar ook uit het oogpunt van bezuinigingen handha ven. De voorstanders van de bouw van een nieuwe vergaderzaal leg den vooral de nadruk op de beperkte ruimte die de „balzaal" biedt. „Sommige provinciale en gemeentelijke besturen hebben een rianter en royaler vergaderzaal dan de Tweede Kamer", zo zei CDA-spreker Eversdijk. PPR-woordvoerder Lankhorst hield een vurig pleidooi tegen de voorgenomen sloop van een deel van de achterkant van het Tweede Kamergebouw. Het gaat daarbij om de bebouwing, gele gen aan de Hofcingel, grenzend aan het parkeerplaatsje aan de Hofwfig. In een motie vroeg Lankhorst de regering om behoud van dit oude gedeelte van het Kamercomplex. „Al meer dan een eeuw lang wordt in Den Haag op onverantwoorde manier met de historische bebouwing omgesprongen, zonder enig besef van de unieke waarde ervan. Geen stad in ons land heeft zo rigou reus historische bebouwing gesloopt, grachten gedempt en ver- keersdoorbraken tot stand gebracht als Den Haag", aldus het PPR-Kamerlid. Minister Van Dam ontried de Kamer de motie- I-ankhorst aan te nemen. Vandaag wordt erover gesterad. DEN HAAG Het wettelijk minimumloon voor werknemers van 23 jaar en ouder bedraagt per 1 januari aanstaande 1.979,90 bruto per maand. Op het ogenblik bedraagt het mini mumloon voor deze leeftijdscategorie 1.925,30. Per week komt dat neer op 456,90 (was 444,30) en per dag 91,38 (was 88,86). De verhoogde lonen voor andere leeftijden: E tr maand !2-jr 1.781,90 21-jr 1.583,90 20-jr 1.385,90 19-jr 1.187,90 18-jr 1.039.40 17-jr 891,00 16-jr 792,00 (was 1.732,80), (was 1.540,20), (was 1.347,70), (was 1.155,20), (was 1.010,80), (was 866,40), (was 770,10), per week 411,20 (was 399,90) 365,50 (was 355,40) 319,80 (was 311,00) 274,10 (was 266,60) 239,90 (was 233,30) 205,60 (was 199,90) 182,80 (was 177,70) Commissie kiest „afgeknotte kogel" voor politiepistool bewapening en uitrusting gemeentepolitie en rijkspolitie, genaamde afgeknotte kogel gekozen. Deze kogel heeft de DEN HAAG Uit een keur van negen typen munitie voor de Walther p5, het nieuwe politiedienstpistool, heeft de commissie de zo- de voor- Leur gekregen boven de zogeheten stopkogel, wegens het voor deel dat geen grote wondholte behoeft te worden verwacht. Van verschillende de kanten waren bezwaren gerezen tegen de stop kogel omdat deze aanzienlijke schade in het lichaam zou aan richten. De keuze is voorgelegd aan Binnenlandse zaken en Jus titie.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7