Wassenaarse professor Z.voelt berechting als groot onrecht 5 Arbeidsplaatsen bij Indal Holland op de tocht Wethouder Van der Klaauw van Wassenaar stapt op )uders op Herhaling' art in Sassenheim Handhaving huurprijs bootjeshaven Inkomen boeren en tuinders stijgt Visvrachtwagens uit Katwijk op Poolse bestemmingen Last Hope Festival voor Ka twijks Mallega t AD/REGIO LETOSE COURANT DONDERDAG 17 DECEMBER 1981 PAGINA S >r gewonden tingbotsing ale weg, nabij de afslag Voorhout, vond gister- ag een kettingbotsing waarbij vijf auto's wa- J Jetrokken. Vier mensen I »n daarbij zo ernstig ge- dat zij naar het Acade- Ziekenhuis te Leiden en worden overgebracht. Ie bij de botsing betrok- ragens werden er drie to- 1 ernield, terwijl de beide e auto's zware schade op- ngeval ontstond toen om- i is half drie in dichte mist it de richting Katwijk nde BMW een andere nhaalde op het gedeelte e Provinciale weg, waar overgaat van vier naar rijbanen. Daarbij kwam S MW, met een tweetal moten uit De Zilk als in- Jen, frontaal in botsing en Opel Kadett uit Zijpe, n zich ook twee personen iden. Daarna reden nog drie auto's op de wrak en in. Ondanks de dichte a anken met een zicht van rielijks twintig meter ble- e automobilisten met een te hoge snelheid rijden, emannen, die ter plaatse iet onderzoek bezig wa- moesten een en ander- wegspringen om het vege redden. Een van de weg- likers presteerde het zelfs l m waarschuwingsbord bij zetting in splinters te rij- iA De Zilk meer ningbouw SILK Het CDA-lid in Duin heeft tijdens edenvergadering van CDA-Noordwijker- De Zilk erop aange- gen aan de 'Grote te hangen om meer ingen voor Zilkers te ?/jftren. Hij vindt dat het leefbaar gehouden t worden, maar dat er ingopvang moet ko- voor de mensen uit eigen kerkdorp. rlopig zijn er plannen om tomende vijf, zes jaar onge- af,200 woningen te bouwen, is ruim vijf hectare voor nodig, iets dat voor Ik geen probleem is. 10e en waar zullen nog len bekend worden ge- t. ouder Van der Klauw tijdens de ledenvergade- nog over de scholensitua- n De Zilk zijn drie scho- fë weten de Kardinaal Al- n ischool, de Mariaschool en leuterschool. Door het te- opend aantal schoolkinde- moet men zich nu gaan er integratie van de terschool in beide lagere li en. WASSENAAR Ruim twee jaar na de eerste of ficiële beschuldigingen is de Haagse rechtbank van ochtend begonnen met het proces tegen professor George Z. (71), de vroege re voorzitter van het Ne derlandse Leprafonds (NLF) en de stichting Ca- rosi, die er onder meer van wordt verdacht een bedrag van 166.000 gulden aan liefdadigheidsgiften te hebben verduisterd. Prof. George ZM die zijn berechting als een groot onrecht ervaart, maakte tegenover de rechter de indruk alsof hij in de ver dediging werd gedwon gen. Dit ontlokte recht bankpresident mr. Reisig een aantal malen de op merking: „Meneer Z, u moet achter mijn vragen niet al te veel zoeken. We houden ons gewoon aan de feiten". De Wassenaar- se professor had nogal moeite zich bepaalde fei ten te herinneren. In de dagvaarding, die de aan klager, mr H.A. Holthuis, in de rechtszaal van het Haagse Paleis van Justitie voorlas, wordt Z. een viertal strafbare feiten ten laste gelegd: twee gevallen van verduistering voor een totaalbedrag van ruim anderhalve ton, valsheid in geschrifte, en het toeëige- nen van een liefdadigheids schenking van ruim 30.000 gulden. Professor Z. laat zich in dit proces, dat twee dagen gaat duren, verdedigen door de Haagse advocaat mr. M. Wladimiroff. Z. werd in 1979 in zijn Wasse naarse woning gearresteerd. Directe aanleiding tot zijn aan houding, die overigens van korte duur bleek te zijn, was een uitzending van de Tros-te- levisie over het Columbiaanze lepra-dorp „Agua de Dios". In dat programma werd hij ervan beschuldigd een chaos te heb ben aangericht in de boekhou ding van het leprafonds en de stichting Carosi. Grote geldbe dragen, die voor talloze liefda digheidsprojecten over de hele wereld waren bedoeld, bleken in de boeken nergens meer te rug te vinden. De Nederlandse weldoener zou een deel van die giften in eigen zak hebben gestoken. WASSENAAR De Was senaarse CDA-wethouder A.J.M. van der Klaauw van maatschappelijke voorzieningen gaat aan het eind van deze zittings periode weg. Voor de op volging, bij een gelijkblij vend zetelaantal, komen het meest in aanmerking CDA-ers C. van Rij en H. Schelhaas. Zij staan echter „niet te dringen". Een an dere geschikte kandidaat binnen het CDA, J. Speel man, is naar alle waar- niet schijnlijkheid schikbaar. De opvolging is volgens CDA- leider C. van Rij nog niet se rieus aan de orde geweest. „Het zijn voorlopig natuurlijk speculaties". Wel moet een wethouder in principe al in de raad gezeten hebben. Er zijn ook varianten met drie wet houders denkbaar één VVD, één CDA en één zetel voor de kleine partijen. In dat geval, maar dan zouden de kleine partijen wel meer zetels moe ten behalen, zou Van Rij, van wie deze variant overigens niet afkomstig is, zeker geen Wethouder Van der Klaauw. bezwaar hebben tegen de kan didatuur van PvdA-leider J.C.M. Greep, die wel wil, en D'66-leider R.A. Nieuwenho- ven. Van der Klaauw is 7,5 jaar wethouder en ruim 20 jaar raadslid geweest. Wethouder J.K. van Dingstee (CDA) blijft voorlopig aan als wethouder. 8ENHEIM Een us „Ouders op Herha- gaat in februari van in Sassenheim. De ïting Katholiek On- vijs krijgt daarvoor *5 gulden subsidie van gemeente. De drie ies in de gemeente- waren zo enthousiast cl het plan, dat zelfs al 5s(ffoken werd over sub- voor een vervolgcur- ls de eerste is afgelo- Wethouder Van der Plas staat positief tegenover een ver-' volgcursus, maar vindt dat het particulier initiatief hierbij ook een belangrijke rol moet spelen. Op de door de stichting ingediende begroting voor de eerste „Ouders op Herhaling"- cursus is door het gemeentebe stuur dan ook flink besnoeid. „Ouders op Herhaling" is be doeld voor volwassenen, die nagenoeg geen onderwijs heb ben gevolgd en kan als opstap je dienen naar andere leervor men. Overigens was de subsidie aanleiding tot opmerkingen van verschillende raadsleden. Mevrouw Maris (VVD) stelde dat uit het schrappen op de be groting opnieuw blijkt dat er behoefte is aan een subsidieve rordening. Wethouder Van der Plas zegde daarop toe dat in de loop van het jaar een dergelijke verordening zal verschijnen. CDA-fractievoor- zitter Mazee steunde de wet houder door te zeggen dat een vervolgcursus er moet komen, maar dat het initiatief daar voor van particulieren moet komen. De heer Drenth (Pro gressief Sassenheim) daarente gen vond dat het gemeentebe stuur zich niet te passief moet opstellen en ook zelf initiatie ven moet durven te nemen. Gevelplaat stort van torenflat KATWIJK Van de negende verdieping van een torenflats in De Hoornes in Katwijk is gisteren rond het middaguur een 1385 kilo wegende gevel plaat gevallen. Niemand raak te gewond. Wel werd het weg dek voor de ingang van de flat en een in de grond gelegen waterleiding vernield. De gevelplaten van de torenf lats worden vernieuwd. Een van de platen die nieuw wer den aangebracht stortte door onbekende oorzaak omlaag. In de val werd de gehele steiger meegenomen. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ge beuren. WARMOND De bootjeshaven zal toch tweeduizend gulden huur moeten opbrengen voor de speelweide. Dit werd gisteravond tijdens de behandeling van de gemeentebegroting voor 1982 vastgesteld. Pogingen van het WD-raadslid Bonjer om dit bedrag gedrukt te krijgen, liepen op niets uit. Gewezen werd op de toe komstige ontwikkelingen op Koudenhoorn. Als daar een haven voor Warmondsers wordt gecreëerd zullen de huren voor de ligplaatsen veel duurder zijn, dan nu aan de speelweide. De heer Bonjer betoogde het onjuist te vinden dat bij de bootjes haven een dekkingspercentage wordt gehanteerd dat hoger is dan honderd procent volgens zijn berekeningen. Terwijl bij an dere verenigingen die gemeentelijke accommodaties gebruiken het dekkingspercentage veel lager ligt. Voor het onderwijs werd gekozen voor een vergoeding dat gelijk is aan dat van 1981. De raadsleden en vooral het CDA-raadslid Bonnet drongen er wel bij het college op aan het definitieve be drag per leerling in februari vast te stellen in overleg met de schoolbesturen,. Grootwinkelbedrijf De komst van een grootwinkelbedrijf wordt door Progressief Warmond en door de VVD nog steeds als een ernstige bedrei ging voor de middenstand gezien. Burgemeester Hendrickx stel de echter dat er binnen het bestemmingsplan wel degelijk ruim te is voor een dergelijk bedrijf. De gemeente heeft geen midde len ter beschikking om te voorkomen dat er in een bestaand winkelpand een nieuwe winkel wordt gevestigd. Het CDA is overigens van mening dat zo'n bedrijf wellicht nut tig kan zijn omdat het pakket levensmiddelen dat wordt aange boden maar beperkt is en bovendien veel personen zullen blij ven hechten aan de persoonlijke behandeling en service die kenmerkend zijn voor de kleine winkels. De heer Van der Zalm (Progressief Warmond) vreest dat die persoonlijke behandeling en service juist zullen verdwijnen na de komst van een groot winkelbedrijf. De gemeenteraad ging akkoord met het voorstel van B en W een extra ambtenaar bij de dienst gemeentewerken aan te stel len. Ten aanzien van de Centrale Antenne Inrichting werd be sloten eerst aandacht te geven aan het aansluiten van de zoge naamde „onrendabele gebieden" (voorbij de Beatrixlaan) en pas daarna te overwegen of tot uitbreiding van het zenderpakket moet worden overgegaan. Tenslotte werden de belastingvoorstellen van het college zonder discussie unaniem aangenomen. (Van onze parlementaire redactie) LEIDEN/DEN HAAG Het inkomen van alle boeren en tuinders zal dit jaar met twintig procent stijgen. Dit komt door hogere prijzen die zij ontvangen voor hun produkten (acht procent meer), en door een stijging van de produktie met vijf procent. De totale produktie- waarde in de sector zal dit jaar 29 miljard gulden belo? pen tegen 25,5 miljard gulden het afgelopen jaar. De stijging van het inkomen van boer en tuinder moet ge zien worden tegen de achtergrond van een steeds ver dere daling de afgelopen jaren. Met de stijging wordt een deel van die daling in inkomen opgevangen. Dit zegt het Landbouw economisch instituut (LEI) op basis van een onderzoek naar de gang van zaken in de sector. Uit de gege vens van het LEI blijkt dat het met name in de tuinbouw slech ter is gegaan dan in 1980. Dit omdat de opbrengsten van de pro dukten duidelijk achterbleven bij de stijgende kosten van met name energie en renten op geleend geld. Zo leiden ondernemers die groenten in kassen telen dit jaar ongeveer 3700 gulden ver lies (in 1980 nog twee duizend gulden winst), zij die snijbloemen telen in kassen een verlies van 68.800 gulden (1980 50.600 gulden verlies) en telers van potplanten een verlies van 30.100 gulden (1980 verlies 3100 gulden). In de hele tuinbouw onder glas wor den dit jaar verliezen geleden van 30.400 gulden per onderne mer tegen een verlies van f. 18.600 gulden in 1980. In de melkveehouderij is de toename van de produktie lager dan de laatste jaren. Dit gaat gepaard met minder gebruik van krachtvoer. De prijzen zullen dit jaar met 7,5 procent stijgen. Die stijging wordt echter opgesoupeerd door stijgende kosten. Toch zulen'de opbrengsten in verhouding tot de kosten met 2,5 pro cent stijgen. De situatie op de bedrijven blijft echter sterk nega tief. Bij vooral grotere melkveehouderijbedrijven zal de finan ciële weerstand verbeteren. Ondernemers vragen uitstel behandeling 't Stille Zuie NOORDWIJK De Noord- wijkse Ondernemingsvereni ging, het Koninklijk Neder lands Ondernemersverbond en de Winkeliersvereniging Hoofdstrat hebben in een brief aan de gemeenteraad verzocht om de behandeling van het voorstel tot bebouwing van 't Stile Zuie voor één of twee maanden uit te stellen. Als re den voor het uitstel voeren de ondernemers aan, dat zij de pre-adviezen voor de raads vergadering pas maandag ont vangen hadden en dat de ter mijn tot de raadsvergadering van vanavond tekort was om de plannen voldoende te kun nen bestuderen. Het gaat bij de plannen voor 't Stille Zuie niet alleen om de financiële kanten, maar ook om het aantal woningen, het aantal parkeerplaatsen, de be reikbaarheid van de parkeer- gelegenheden en de bevoorra ding van een aantal winkels. Naar de mening van de onder nemers zijn er onvoldoende gegevens beschikbaar om nu al een principekeuze uit de va rianten te maken. KATWIJK De twee vrachtwagens met vis van Ouwehands Rederij en Visverwerking in Katwijk hebben hun bestemmin gen in Polen bereikt. Eén van de vrachtwagens, die zaterdag vertrok is zelfs alweer bijna thuis. Geruchten als zou een van de vrachtwagens bij de Poolse grens zijn tegengehouden zijn daar mee uit de wereld. De twee vrachtwagen hebben in totaal veer tig ton haring en makreel naar Warschau en Krakau in Polen gebracht. Dat is het gevolg van een actie van de leerkrachten van de her vormde Katwijkse scholen. Zij hebben geld ingezameld en zich tot de firma Ouwehand gewend om van het geld vis te kopen. Het bedrijf doet al jaren zaken met Polen en bood dus na overleg met de andere Katwijkse vishandelaren aan de vis tegen een goedkope prijs te leveren en gratis naar Polen te bren gen. KATWIJK Het open jongerencentrum Het Mallegat organiseert morgen, zaterdag en zondag een groot festi val om de schuldenlast van het centrum, dat al lange tijd in financiële problemen verkeert, te verminderen. Verschillende artiesten zullen belangeloos optreden voor dit doel. Morgenavond begint om acht uur de groep Splendid Moon, om tien uur gevolgd door Rufus T Firefly. Zaterdagmiddag komen om één uur Bram Vermeulen en de Toekomst. Om vier uur wordt er een komsiche film gedraaid en om acht uur 's avonds treedt de Caboodle Band op. Om tien uur begint het laatste op treden en wel van de groep The Scene. Zondag wordt het festival voortgezet met om één uur een optre den van Kees Ouwejan. Om vier zingt Armand zijn bekende protestliederen en The Dutchies sluiten het festival 's avonds af. Hun optreden begint om half tien. Kaarten zijn in de voorver koop tegen 20 gulden verkrijgbaar bij de VVV. Vrijdagavond kosten weekendkaarten aan de zaal 25 gulden. Dagkaarten voor zaterdag en zondag kosten aan de zaal 10 gulden en avondkaar- ten 7 gulden 50. Het Mallegat heeft ook een rekening opengesteld voor gulle gif ten voor het voortbestaan van het open jongerenwerk in Kat wijk: rekeningnummer 43.71.47.258 bij de Amrobank met ver melding van 'Last Hope Festival'. LKBONDEN EISEN VERVANGENDE WERKGELEGENHEID DEN Het bedrijf (d Holland bv aan de ajniraal Banckertweg 26 industriegebied De nkrd wordt met sluiting teigd. Indal Holland ej 't 75 werknemers in ,gjist, waarvan het ver hen van zeker 28 ar- -lsplaatsen onontkoom- lijkt. In het bedrijf dt momenteel onder- it of de overige 43 ar- &laatsen gehand- kunnen worden. De leitonden verzetten zich te in het ontslag van de 31 Werknemers. Het col- ieve ontslag is inmid- 1 al wel door de Indal t'Jctie bij het gewestelijk eidsbureau aangemeld. Holland fabriceert kli- b t-, meet- en regelappara- e. voor de klimaatregeling >il tassen. Het gaat hierbij on- wfmeer om computers. Het ge- puters. >blemen komen door het wegvallen van een grote order van de computermaatschappij IBM. Indal Holland maakt naast de regelaparatuur sinds 1966 elektrische motoren voor schrijfmachines, waarbij men gebruikt maakt van appara tuur die van IBM wordt ge leend. Op deze afdeling van Indal zijn 28 mensen werk zaam en het gaat hierbij om massaproduktie. IBM heeft het contract voor deze order per 31 maart 1982 opgezegd, waar door het bestaansrecht voor deze afdeling van Indal Hol land is vedwenen. IBM achtte deze stap noodzakeljk, omdat de computermaatschappij zelf in de moeilijkheden verkeert. Door orders bij onder meer In dal weg te halen, wil IBM de eigen positie versterken. Sinds de aankondiging van IBM heeft de directie van Indal van alles geprobeerd om de werk gelegenheid voor de 28 werk nemers te behouden door on der meer de prijs te verlagen. IBM is hier echter niet op in gegaan. „Indal staat met de rug tegen de muur," vindt Ti neke ter Meer, districtsbe stuurder van de industriebond FNV. Het werk voor IBM dek-, te een groot deel van de kos ten van Indal. Indal maakt deel uit van het Internatio Müller-concern, dat in Rotterdam is gevestigd. In ternatio Müller is een bedrijf, dat duizenden werknemers in de dienst heeft. Müller is on der meer actief in de scheeps bouw. de elektro-techniek en beschikt over een industrietak. Indal werd een paar jaar gele den overgenomen door Van Rietschoten Houwens bv in Rotterdam. Evenals Van Riet schoten is het bedrijf Swaay Scheeres bv (ook gevestigd in Rotterdam) een volle dochter van Internatio Müller. Het on derzoek, dat momenteel wordt gehouden en dat de overige 43 arbeidsplaatsen bij Indal be dreigt, richt zich op de hoofd groep technische aannemingen van Müller. Deze hoofdgroep is één van de drie divisies, waarin Internatio Müller is onderverdeeld en Indal, Riet schoten en Swaay maken er deel vanuit Bekeken wordt of het mogelijk is Indal in Lei den te handhaven, of dat het voor Muller zinniger is de fa bricage van de apparatuur voor de tuinbouw bij Van Rietschoten of bij Swaay onder te brengen, waardoor de werk gelegenheid in Leiden weer een klap zou krijgen. Van Rietschoten voert nu al het management en de directie over Indal. Destijds werd beloofd dat de overname van Indal door Van Rietschoten extra werk zou opleveren. Van Rietschoten zou voor nieuwe orders zor gen. Deze goede vooruitzich ten waren voor Indal aanlei ding nieuwbouw in De Waard te plegen. Volgens Tineke ter Meer is er van deze beloften van Van Rietschoten niets te terecht gekomen: „Het enige wat Van Rietschoten geboden heeft, is ondersteuning in het management en de public rela tions. Extra werk is er nooit gekomen." De vakbonden ac cepteren het verdwijnen 'van de werkgelegenheid bij Indal dafl ook niet „We eisen van Internatio Müller dat er voor vervangende werkgelegenheid wordt gezorgd voor de 28 werknemers en dat verplaat sing van de produktie van de computers voor de tuinbouw naar de Rotterdam niet door gaat" aldus de districtsbe stuurder. De uitkomsten van het onder zoek dat Internatio Muller mo menteel verricht, moeten be gin januari op tafel liggen. Dan staat er een gesprek tus sen de bonden en de directie op het programma. De werk nemers van Indal zijn gister middag van de stand van za ken op de hoogte gebracht. Overigens is de gemeente Lei den ook actief bij de pogingen om Indal voor Leiden te be houden. De gemeente probeert om het gat dat in de fabriek zal vallen door het verdwijnen van de IBM-order weer op te vullen. „We doen wat we kun nen met de contacten, die we hebben," aldus E. Keijser van de afdeling economische aan gelegenheden. Volgens hem is de kans „fifty-fifty" dat de rest van de fabriek open blijft. De met sluiting bedriegde Indal fabriek in De Waard.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5