ted/nt arrestaties in Polen oden en duizenden Het wordt nóg kouder Nieuwbouw Kamer niet vóór 1985 Werklozen nog moeilijker weer aan de slag Getuigenverhoor prins Claus niet openbaar WINKELHOF ""T.FTDFRncyPW Donderdag 17 december 1981,72e jaargang no. 22146 I Uitgave Westerpers, behorende tot SijthoH Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. I. Haliewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers/ 0,70. Brandpunt besteedt vanavond op Ned. II om 21.20 uur uitge breid aandacht aan Polen, de toestand daar en de ontvangst door de paus van Poolse pel grims. Op Ned. I om 19.08 uur „Op volle toeren" en om 22.10 uur jaaroverzicht van „Ot en Sien". Veel bewolking en in het zui den een kleine kans op sneeuw. Overwegend matige vorst met minimumtemperatu ren rond min 9 graden en een middagtemperatuur rond min vier graden. Vrij krachtige oostenwind. Zon: 08.45 16.28; hoog water Schev.: 08.24, 20.44. Meloen lapte leregels op i zijn laars SUM De CDA- iden Van der San- i Beinema zijn van i, dat André van hls Joep Meloen de ieregels op tv aan Jars heeft gelapt. Hij leen in „TV-privé" flame voor zijn nieu- ]rn te maken. De ka lden willen van de ]er van CRM weten F allemaal is toege- |De TROS tilt er niet laan, omdat bescher- [van een Nederlands öu in overleg met lok een taak van de Buffet maakt 300 mensen ziek GRONINGEN Een warm buffet in het Martinicentrum in Groningen is er mogelijk oor zaak van geweest dat meer dan 300 mensen het afgelopen week einde een voedselvergiftiging hebben opgelopen. Het buffet werd aangericht ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de farmaceutische studen tenvereniging. Ongeveer 430 gasten uit het hele land namen aan de maaltijd deel. Zeker tach tig procent van hen kreeg last van darmstoornissen en zware hoofdpijn. Vermoedelijk is een garnalencocktail de oorzaak ge weest. Breguet weer de lucht in DEN HAAG Het vliegverbod voor de Breguet Atlantic, het pa trouillevaartuig van de Marine, is opgeheven. Vandaag gaat het eerste toestel vanaf Valkenburg- weer de lucht in. Van de zes Breguets van de Marine, die sinds het ongeluk met een Bre guet in de Ierse Zee in januari, aan de grond zijn gebleven, moe ten er twee een wijziging onder gaan. Tijdens het overleg in de kamercommissie over deze zaak kwam nog een telegram binnen van de Nederlandse officieren vereniging die lieten weten het vliegen met de Breguet nog on verantwoord te vinden. Geen pers en melk bij kerstfeest koninklijk huis AMSTEltSDAM In het paleis op de Dam in Amsterdam hebben gis teren de leden van het koninklijk huis en het personeel van de hof houding de jaarlijkse kerstbijeenkomst dit maal in een meer beslo ten sfeer gevierd. De pers en traditionele chocolademelk ontbra ken dit jaar aan het sa menzijn. Gerard Cox gaat „Mies" opvolgen HILVERSUM De praat- rubriek „Mies", waarvan op 29 december de laatste uit zending, zal worden opge volgd door een amuse mentsprogramma, waar voor Gerard Cox als presen tator is gevraagd. Zijn eer ste uitzending is bepaald op dinsdag 19 januari en zal vijf vervolgen krijgen. De opnamen zullen wekelijks in het Amsterdamse Carré plaats hebben. Het zwaarte punt in deze uitzendingen zal komen te liggen op amu sement, van variété tot licht-klassiek. De schaatsprimeur gaat ditmaal naar het Friese Uilesprong, waar gisteren korte-baanwedstrijden voor jongens beneden 14 jaar konden worden gehouden. Teruggekeerd Leids konvooi: „Ellende is groot in Polen" 1 WARSCHAU, PARUS De crisis in Polen spitst zich verder toe. Volgens de Franse premier Pierre Mauroy, die zich daarbij baseerde op diplomatieke telegrammen, zijn in de afgelopen dagen al negen doden gevallen bij botsin gen tussen stakingen en militairen. Intussen zou den volgens de Franse premier al 49.000 leden Ivan de vakbond Solidari teit zijn gearresteerd. Le ger en politie hebben van daag opdracht gekregen te schieten als het tot ernsti ge incidenten komt. Op deelneming aan betogingen staan zeer strenge starffen, zo heeft de politie meegedeeld. .Vandaag worden de bloedige iqnlusten in december 1970 herdacht waarbij minstens 46 ■arbeiders in Gdansk omkwa men. Voor vandaag stond ook de algemene staking op het ogram waartoe Solidariteit id opgeroepen nog voor de instelling van de noodtoestand. De militairen zijn er in ge slaagd het waarschijnlijk be- langrijkste verzet van Solida- J riteit op de Leninwerf in gdansk waar de vakbond in augustus 1980 ontstond te breken. Ooggetuigen in Gdansk hebben gezien hoe eli tetroepen gebruik maakten van traangas en de werven en grote precisie uitgevoerde ac tie, bleven er pamfletten uit de huizen in Gdansk neerdwarre len, waarop stond: „Geef niet toe. Als wij vandaag toegeven, zullen wij onze hoop op voor vele jaren begraven. Wij moe ten vechten voor de vrijheid van de gevangenen". Ook el ders in Polen, waaronder de mijnen in Silezië, hebben de militairen op hardhandige wij ze een eind gemaakt aan de stakingen. Hoeveel slachtof fers daarbij zijn gevallen, is niet bekend. De invloedrijke Poolse rooms- katholieke kerk heeft zich gis teren krachtig verzet tegen de noodtoestand. Aartsbisschop Jozef Glemp meldde dat arbei ders, intellectuelen en geleer den het slachtoffer zijn van „talrijke excessen". Om olie op de golven te werpen heeft de regerende militaire raad ver klaard dat na het herstellen van de rust de hervormingen zouden worden doorgevoerd en zelfs zouden worden uitge breid. Pagina 13: Burgeroorlog in Polen: Nachtmerrie voor Witte Huis en Kremlin. Mi litairen willen democratise ring voortzetten. Pagina 15rPaus roept op tot dialoog. Zweeds havenstadje vluchtoord voor Polen. Zaterdag demonstratie tegen Poolse dictatuur AMSTERDAM Een groot aantal politieke partijen en an dere organisaties heeft ieder een met het oog op de ernstige gebeurtenissen in Polen opge roepen zaterdag deel te nemen aan een demonstratie in Am sterdam. De betoging vertrekt om 1 uur van het Beursplein en wordt om half drie afgeslo ten met een bijeenkomst in de Mozes en Aaronkerk aan het Waterlooplein. De gezamenlijke oproep is on dertekend door CDA, PVDA, D'66, VVD, CPN, PPR, PSP, Bond van Dienstplichtigen, FNV. IKB.IKV, Pax Christi en WDM. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „De el lende is groot in Po len, we hebben er van alles gezien, tot bedelaars toe. Hoe groter de stad of het dorp, des te groter de nood. De militai ren beperken zich tot het bewaken van kruispunten, echte militaire con centraties zijn al leen rond de steden te zien." Dit ver klaarde gisteren een van de begelei ders van een Leids voedselkonvooi, dat zaterdag met zes wagens was ver trokken en gistera vond heelhuids in Leiden terugkeer de. Zowel heen- als terugreis bleken zonder noemens waardige proble men te zijn verlo- Een. Wel kreeg het onvooi op de te rugweg oponthoud door de constante troepenbewegingen in Polen. De reizi gers zeiden verder weinig van de afge kondigde staat van beleg te hebben ge merkt. „In Torun (de universiteitsstad die door Leiden is geadopteerd) heb ben we geen mili tair gezien", aldus één van de twaalf Polengangers. Pagina 13: Polen Een Pools jongetje in de stad Leszno loopt weg met het kerstpakket, dat hij van een Westduits verleenden alle voedselkonvooi ontving. De foto werd maandag gemaakt. Zoals bekend zijn voedselzendingen uit hulp aan Leids tal van Westeuropese landen onderweg naar Polen. transport MINDER VERTRAGINGEN TREINVERKEER DEN HAAG Het zal de komende dagen nog kouder worden dan het al is. Niet een nog strengere vorst, maar een toenemende oostenwind (windkracht 5) zal de botten in het komende etmaal doen verkleumen. Vannacht wordt het in Zeeland min 7 en in het noor den ongeveer min 12 graden. Afgelopen nacht meldde vliegbasis Leeuwarden min 19 graden. Alleen voor het Zuiden bestaat morgen een kleine kans op sneeuw. Zaterdag zal de naar het noorden draaiende wind de vorst enigszins temperen. Dat is echter van korte duur, ondat de vorst zondag weer onvervaard toeneemt. In tegenstelling tot de afgelopen dagen heeft het treinverkeer in ons land vanochtend slechts vertragingen van vijf a tien minu ten opgelopen door vastgevroren deuren, koppelingen en andere winterse ongemakken. Een zeer dichte mist heeft het luchtverkeer op Schiphol gister middag vanaf drie uur nagenoeg stilgelegd. Na half negen 's avonds was het vliegverkeer weer normaal. Het slechtste Britse winterweer sinds 1950 heeft tot nog toe 27 doden geëist, aldus officiële bekendmakingen. Gisteren werden nog grote overstromingen gemeld in het zuidwesten; aangezwol len rivieren zijn door de onafgebroken sneeuwval uit hun oe vers getreden. Het winterweer heeft in de dierentuin van Chester een onwaar schijnlijk slachtoffer geëist. De 1 jaar oude ijsbeer Naja liet het leven nadat zij zondag een duik had genomen in het ijskoude en deels bevroren water. De verzorgers stonden verstomd en kon den geen andere verklaring geven dan dat Naja waarschijnlijk onder het ijs was geraakt en verdronken. DEN HAAG De getuigen verklaring die prins Claus vanmiddag voor de Haagse rechter heeft afgelegd in de zaak van de journalist Willem Oltmans tegen de Staat der Nederlanden is niet openbaar. De rechtzaak werd achter ge sloten deuren behandeld. „De prins heeft nogal wat maatschappelijke activiteiten. Doch in deze bijzondere zaak heb ik het noodzakelijk geacht de prins zoveel mogelijk tegen te veel publiciteit te moeten beschermen", zo lichtte mr. Wijnholt zijn besluit toe. Oltmanse eist schadevergoe ding, omdat hij tijdens een reis met een Nederlandse delegatie naar India van alle informatie was onthouden. Na afloop voelde hij zich daardoor bena deeld. De delegatie stond on der leiding van prins Claus. MwinkeioentrlimM LET OP! De uitslag van de WINKELHOF-PUZZEL vindt u vandaag in de krant Zie pagina 11 accijns op mineraalwa- //na die van de alcohol- ende dranken dreigt te reilen... wee zou dan tevens nieu- werkgelegenheid gescha- kunnen worden. Dertig kandidaten voor iedere vacature DEN HAAG Tegenover iedere vacature staan dertig geregistreerde werklozen. Het ongunstigst in de situa tie in de bouw. Daar staan tegenover elke geregistreer de arbeidsplaats maar liefst 105 werkloze bouwvak kers, zo blijkt uit het maandverslag over de arbeids markt in november van het ministerie van sociale za ken. Werklozen in de metaalsector en sociaal en geneeskundige sfeer» hebben nog het meeste kans op het vinden van een baan. Met acht gegadigden (metaal) en elf gegadigden per vacature (sociale sector en geneeskunde) komen zij er nog het gunstigst af. Eind november stonden er totaal 14.840 banen bij de arbeidsbureaus open, tegenover 443.220 werklozen. Ook als er rekening wordt gehouden met seizoensinvloeden is er sprake van een stijging van de werkloosheid in november, en wel mat 12.100. Ook in deze maand kwam de toename van de werkloosheid voor éénderde voor rekening van bouwvakarbei ders, van wie er eind november 76.800 werkloos waren. Uitge drukt in percentages van de beroepsbevolking bedroeg de werk loosheid gemiddeld 10,4, onder mannen 9,3 en onder vrouwen 14,2. Dodelijk ongeval LEIDEN De 56-jarige Lei- denaar Tong Tjwie Lien is gis termiddag overleden, nadat hij was overreden door een bus. Het ongeval gebeurde op de Breestraat De 56-jarige brom fiets begon te slingeren, toen hij door een bus werd inge haald. Mogelijk een zware tas of een ijsrand is er de oorzaak van, dat de man onderuit ging.* De bromfietser kwam onder het achterwiel van de bus te recht en werd overreden. Hij wa^op slag dood. Usbanen geopend LEIDEN/REGIO De na- tuurijsbanen in de diverse ge meenten zijn gisteravond en vandaag voor het publiek opengesteld. Het water in slo ten binnen de bebouwde kom men is doorgaans ook be trouwbaar. Onbetrouwbaar is het ijs nog op de plassen. Het Hoogheemraadschap Rijn land is afgelopen dinsdag ge stopt met malen. De rijkspoli tie waarschuwt schaatsliefheb bers voor het schaatsen op de plassen en grote waterverbin dingen. Het komend weekein de worden op tal van plaatsen wedstrijden gehouden. De di verse ijsverenigingen overwe gen momenteel om het ko mend weekeinde weer molen tochten te houden. Op dit mo ment is het ijs nog niet sterk genoeg, maar wellicht is dat bij aanhoudende vorst het ko mend weekeinde wel het ge val. (Van onze parlementaire re dactie) DEIN HAAG De reno vatie van het Tweede-Ka mergebouw en de bouw van een nieuwe vleugel aan het complex kunnen niet eerder dan in 1985 beginnen. De belangrijk ste reden daarvoor is dat er voorlopig nog geen geld voor de werkzaam heden beschikbaar is. Dit heeft minister Van Dam gistermiddag in de Tweede Kamer gezegd tijdens een de bat over de 150 miljoen gulden kostende (ver)bouwplannen voor de Tweede Kamer. De fracties van PvdA, WD en CDA hadden aangedrongen op een snelle start van de werk zaamheden, omdat de Kamer nu al jaren over bouwplannen praat zonder dat er iets ge beurt de Koninklijke Bibliotheek aan het Lange Voorhout. De meerderheid van de Ka mer heeft haar goedkeuring gehecht aan de bouwplannen van de Amsterdamse architect' De Bruijn. Volgens deze plan nen zal het nieuw te bouwen complex (inclusief nieuwe ver gaderzaal) tussen Lange Poten, Plein en Binnenhof niet hoger worden dan vier etages. Pagina 7: WD wil naar Rid derzaal Minister van Dam zei tevens dat het gebouw van de Hoge Raad aan het Plein, dat plaats moet maken voor een deel van de nieuwbouw van de Kamer, pas in 1987 gesloopt kan wor den. De Hoge Raad verhuist dan r «ar het oude pand van m

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1