Louk Sanders kiest geld en zekerheid Anderlecht: twee punten in mindering Kans op formule 1 in Zandvoort zeer gering Jol best tevreden met West Bromwich Albioi Zwendel bij Italiaanse paardetoto Zesdaagse voor Pijnen Wijnands Drie overwinningen voor Wim van Buytene Eerste nederlaag volleybalheren Orion Rowic te zwak voor basketbalploeg Delft SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 DECEMBER 1981 PAGINA 1 Sectiebestuur controleert clubs bij transfers DEN HAAG Het sectiebestuur betaald voetbal zal voortaan zelf over transfers gaan beslissen. De KNVB hoopt met deze maatre gel financieel noodlijdende clubs tegen zich zelf in bescher ming te nemen en de situatie, dat be grotingen worden overschreden, uit te bannen. MILAAN De Italiaanse politie is giste ren begonnen met het oprollen van een bende, die uitslagen „manipuleerde" in de Italiaanse paardesport. In Napels, Milaan en Palermo werden elf personen gearres teerd. Onder hen zijn drie rijders, Vittorio Panici, Giro Forte en Renato Pennati. Er lopen nog negentien arrestatiebevelen. Het politieonderzoek begon twee jaar ge leden, toen de malversaties in het Ita liaanse topvoetbal in het middelpunt van de belangstelling stonden. De gearresteer den worden er van verdacht op grote schaal paarden gedrogeerd te hebben en bovendien zouden uitslagen zijn vervalst. De politie verdenkt de organisatie, die achter deze zwendelpraktijken stond, er tevens van betrokken te zijn bij handel in verdovende middelen en ontvoeringen, zoals bijvoorbeeld van Maria Sacco. Me vrouw Sacco is in 1979 ontvoerd, werd een aantal weken verborgen gehouden en ten slotte vrijgelaten na betaling van een losgeld van bijna 3,5 miljoen gulden. In Italië gaat jaarlijks bijna twee miljard gulden om via weddenschappen over zo wel totalisator als bookmakers. Ad Wijnands (links) en René Pijnen hebben geen oog voor de Zesdaagse-mlss, maar zwaaien naar het Maastrichtse publiek. MAASTRICHT René Pijnen en Ad Wij nands hebben gisteravond de Zesdaagse van Maastricht gewonnen. In de afsluitende jacht hield het Nederlandse koppel de Westduitsers Fritz en Schumacher op afstand. Pijnen en Wij nands waren de laatste avond als eerste inge gaan. Op een ronde eindigden de Westduitsers Hempel en Kristen als derde. Vierde werden Raas en Knetemann. Gedurende het laatste uur van de Zesdaagse toonden de Nederlandse oud-wereldkampioe nen op de weg, Raas en Knetemann, zich het actiefst. Het sterrenkoppel slaagde er niet in de achterstand op Pijnen/Wijnands en Fritz/Schu- macher goed te maken. In de vooravond kwam de Nederlander Venix ten val en moest als gevolg daarvan de baan verlaten. Zij koppelgenoot Kos vormde vervol gens een combinatie met de Fransman die al sinds de eerste avond wegens het len van zijn partner voor spek en bonen deed. De slotavond in de Euro-hal werd bijge' door 4000 kijkers. De zesdaagse van Mai is dit jaar geen financieel succes geweest, niettemin is men van plan volgend jaatLji nieuwe editie van het evenement te org,' Uitslag; 1. Pijnen/Wijnands (Ned.) 517 punten; 2. /Schumacher (Wdl.) 458; 3. op eéén ronde: Hempel ten (Wdl.) 581; 4. Raas/Knetemann (Ned.) 498: 5. ronden; Burton/Wiggins (Jam./Aus.) 423; 6 Op den: Zoetemelk/Savary (Ned./Zwi.) 413; 7. Op nc. ronden: Van Linden/De Geest (bel.) 318; 8. Van. /Priem (Ned.) 273; 9. Op twintig ronden: Kos/Clerc|te ./Fra.) 334. BIJ NK INDOOR AFWEZIGE LEIDENAAR GAAT NAAR PELLIKAAN LEIDSCHENDAM Het mag Louk Sanders dan sportief allerminst naar den vleze gaan (de tijdens de nationale indoorkam pioenschappen in Leid schendam afwezige Leide- naar verloor deze week in de eerste ronde van een toernooi in Sofia van de onbetekenende Fransman Torre), financieel weet hij de eindjes nog aardig aan elkaar te knopen. Sloot Sanders eerder dit jaar een lucratief, vieijarig contract af met een kle- dingfirma, gisteren werd bekend dat hij volgend jaar competitie gaat spelen bij Pellikaan. En naar verluidt levert deze trans fer de achtvoudige buiten kampioen een slordige dertig mille op. Dat gevoegd bij de naar schat ting vijftienduizend gulden die de kledingsponsor hem jaar lijks betaalt en de gelden die hij zo links en rechts nog bij andere sponsors toucheert en econoom Sanders komt op een inkomen dat toch een aantal keren modaal is. Niet zo vreemd is het dan ook dat hij niet zo happig is op een bur- germansbaan,. temeer daar de verslechterde economie min* der mensen vraagt en het feit dat hij zijn studie al weer een aantal jaren geleden afrondde. De overgang naar Pellikaan, de club van de gelijknamige bouwondernemer die er zo'n hang naar heeft met zijn club de in 1980 veroverde clubtitel wéér eens in de wacht te sle pen, mag een opmerkelijke worden genoemd. Hij is een gevolg van financiële proble men bij de club waarvoor Louk Sanders enige seizoenen uitkwam, het Amsterdamse Popeye, waar naar verluidt de sponsor (een vermogend clu blid) er de brui aan heeft gege ven. Voor Louk Sanders, die vóór hij naar Popeye kwam ook al enige jaren competitie speelde voor Pellikaan in Til burg, op zijn leeftijd (31) een lucratieve transactie derhalve. Die overigens tegelijkertijd ty perend mag worden genoemd voor het vaderlandse heren tennis. Daarin geldt Louk San- Van Boeckel ders ondanks het feit dat hij dit jaar internationaal geen en kele uitslag van betekenis maakte nog steeds als beste speler van ons land. Hij had dat ook deze week in Leidschendam weer kunnen aantonen, maar hij gaf de voorkeur aan Sofia, omdat daar ATP-punten waren te verdienen. Nu hij daar van Torre verloor, nadat hij er vo rig jaar nog in de halve finales had gestaan, maakt de Leide- naar een tuimeling op de we reldranglijst die hem ver bui ten de eerste tweehonderd doet belanden. Het is de vraag of hij op die ladder ooit nog weer eens een klassering dicht in de buurt van de honderd kan verover en, noodzakelijk om tot een aantal toernooien direct te worden toegelaten. Nu de competitie volgend jaar eind augustus wordt afgewerkt en daardoor speelruimte ontstaat in de maanden waarin de Eu ropese (top)toernooien worden afgewerkt lijkt Sanders de de finitieve terugval te hebben ingezet. Sportief althans, fi nancieel lijkt hij zijn schaapjes voor de komende jaren rede lijk op het droge te hebben. van wie de absentie vast stond, gisteren bleek ook de titelhou der van twee jaar geleden, Huub van Boeckel, van deel neming te moeten afzien. De 22-jarige Hagenaar, die overi gens na diens indoortitel ook een weinig bemoedigende stagnatie in zijn ontwikkeling doormaakte, moest zich afmel den met een rugblessure. Die •had hij opgelopen bij een se rieuze training vorige week, nadat hij ruim een maand ge leden in militaire dienst was gegaan en daarvoor twee we ken geleden op bivak moest. De daar geleden kou, het min der spelen dan gebruikelijk en het forceren tijdens de laatste trainingen deden zijn blessure ontstaan. Waardoor de Hage naar, die tot dusver voorname lijk met enkelblessures kamp te, zijn kans op een plaats in het team voor de Kings Cup verspeelt. Voor die ploeg, die begin janu ari aan een nieuwe reeks be gint, heeft bondscoach Fred Hemmes al Tom Okker, Louk Sanders en Eric Wilborts aan gewezen. Voor de vierde plaats zou wellicht Frits Don in aanmerking (hebben) kun nen komen. Maar de 25-jarige Rijswijker, die nota bene in Leidschendam als vierde is ge- Louk Sanders schittert door afwezigheid. plaatst, vergooide waarschijn lijk gisteren zijn kansen door in de eerste ronde uiterst moeizaam te zegevieren over de ionge Van der Sman* Ge brek aan koelbloedigheid kost te Van der Sman de zege en behoedde Don voor een sma delijke uitschakeling. FRANK WERKMAN De uitslagen: Heren, eerste ronde: Wilborts-René Gorter 6-2, 6-0; Appelboom-Panman 7-6, 6-4; Theo Gorter-Riethoven 6-2, 6-1; Vletter-Bootsman 6-2, 6-2; Don- Van der Sman 6-4, 5-7, 6-4; Lapré- Schmitz 6-4, 7-5; Van Boeckel-Ver- meeren: Van Boeckel teruggetrokken wegens rugblessure; Sie-Nijssen 6-2, 6-2; Albert-Van Bladel 6-2, 6-4; Boers-Ekker 6-2, 6-4; Thung-Krul- laards 7-5, 6-1; Ranty-Fok 4-6, 6-3, 6- 4; Schapers-Vaarties 6-2, 7-5; Van Geuns-Van Erven 6-3, 2-0, Van Er ven geeft op wegens liesblessure; Hak-Vos 6-3, 7-5; Koek-Willemen 1- 6. 6-0, 7-5. Dames, eerste ronde: Mesker-Uilke- ma 6-0. 6-0; Van Erven-Bollegraaf 6- 0. 6-1; Moos-Van der Harst 6-1, 7-6; Van der Torre-Margaroli 6-0, 6-2; •Schutte-Bakkum 6-2, 7-5; Warringa- Cupers 6-4. 6-2; Heffels-Jurg 3-6, 7-6, 7-6; Smit-Eijssen 7-6, 6-3. NOOTDORP De pu blieke belangstelling bij de draverijen in Nootdorp was gistermiddag erg ma tig. In tegenstelling tot Wolvega, waar het pro gramma werd afgelast wegens te veel ijs op de baan, was de piste van Nootdorp in uitstekende conditie. Alleen beleefden de echte drafsportliefheb bers weinig plezier aan de elf draverijen omdat deze door de zeer dichte mist bijna niet te volgen wa ren. Alleen als de paarden langs de tribune kwamen, waren ze te onderschei den. Voor Wim van Buytene was het een goede dag. De Braban der wist maar liefst drie koer sen te winnen. Een score die bij de zesde draverij al bereikt was. De openingsdraverij won hij met Uniek Buitenzorg voor Ulrica Wilkes en Udetia La ren. Een uur later was het weer raak, nu stuurde Van Buytene in de Genumuiden- prijs Ulina van Echten als eer ste over de finish. Zijn derde zege behaalde hij in de Gieten- prijs met Sisi van Alphen. Cees Imming ging met twee overwinningen naar huis. De zege met Speedy Fortuna was verrassend en die met Poetje Patje wel een beetje verwacht. De uitslagen: EERSTE KOERS (2240 m): 1. Uniek Buitenzorg (W. van Buytene) km-tijd 1.28.5; 2. Ulrica Wilkes; 3. Udetia La ren. Toto: winn 4.00; pl 1,70 1,40 1,50; kopp 6,20, trio 34,30. Niet gestart: Tina L en Thonius Prise. TWEEDE KOERS (2000 m): 1. Uno van de lente (R. Pools) 1.26.8; 2. Ta- vares O; 3. Tippy Norton. Toto: winn 2,60; pl 1,10 1,90, 8,40, kopp 20,20; trio 401,60. Niet gestart: Smokey Hanover en Tosca Mac. DERDE KOERS (2000 m): 1. Ulina van Echten (W van Buytene) 1.26.6; 2. South Pacific; 3. Tjerkje. Toto: winn 2,10; pl 1,10 1,60 1,60; kopp 8,40; trio 59,50. Niet gestart: Sina en Uncle Tom. VIERDE KOERS (2000 m): 1. Utop S (J. Oorthuysen) 1.28.8; 2. Siron Hag- heweyde; 3. Toby S. Toto: winn 3,10; pl 1.50 8,90 5,40; kopp 35.60; trio 720,90. Niet gestart: Santa Monica. VIJFDE KOERS (1680 m): 1. Tina Gold (J. Tambach) 1.23.8; 2. Schuitje W; 3. Truus Hinde. Toto: winn 3,10; pl 1,70 1,80 1,80; kopp 13,30; trio 201,40. Niet gestart: Tikoes. ZESDE KOERS (2000 m): 1. Sisi van Alphen (W. van Buytene) 1.25.5; 2. Tjerry Belle; 3. Tuke Janet. Toto: winn 19,50; pl 2,00 1,50 1.70; kopp 24,20; trio 164,00. Niet gestart: Sida ZEVENDE KOERS (2000 m): 1. Tori no Majo (J. Wagenaar) 1.24.4; 2. Sal Geluk; 3. Truida Princess. Toto: winn I,40; pl 1.10 1,10 1,10; kopp 3,40; trio 13,90. Niet gestart: Sheila Fortuna en Trinqueur. ACHTSTE KOERS (2380 m): 1. Speedy Fortuna (C. Imming) 1.25.5; 2. Parade Hanover; 3. Tippy Vorst., Toto: winn 6,90; pl 2,50 1,70; kopp 15,50; trio 58.60. Niet gestart: Raavo Nurmi Nok. NEGENDE KOERS (2000 m): 1. Poetje Patje (C. Imming) 1.25.9; 2. Opstalan; 3. Nico Bloemlust. Toto: winn 4,80; pl 2,00 2,20 3,30; kopp 7.90; trio 149,70. Niet gestart: Majoor Bloemlust. TIENDE KOERS (2000 m): 1. Tivoli Hazelaar (M.W. Stassen) 1.27.0; 2. O Bento; 3. Permano. Toto: winn 2,20; pl 1,60 6,90 3,00; kopp 49,00; trio 343,80. ELFDE KOERS (2000 m): 1. Uardy D (C, de Leeuw) 1.30.4; 2. Urban Fortu na; 3. Unos Cavaljos. Toto: winn II,80; pl 4,00 4,90 1.70; kopp 82,60; trio 480,80. Niet gestart: Usta Fortu- Broers Remijnf kunnen verrassen bij NK squash DEN HAAG De oudge. den Robert Jan Anjema (fri Haag) en Ada de Laive (»e< terdam) zijn opnieuw fav^rc voor de enkelspeltitels tij^Pi de nationale kampioenscfe pen squash, die van mor| avond tot en met zondai centrum De Kegel, geil tussen Uithoorn en veen, worden gehouden, i ma is mogelijk op weg zijn elfde titel. De Nederlandse Squash kets Bond doet gelukkig ij uiterste best de talentvols^ den in het spoor va verdedigers te brengen, hun succesvolle optreden i laatste maanden zijn de H se broers Jacob (21) en D» Jan Remijnse (20) respecti I lijk als tweede en vierde plaatst bij- de heren, squashkampioen van Ne( land Ric Zandvliet, die steeds met een onwillige ïf, tobt, is als derde getipt. Opv plaatsingslijst komen van i tot en met acht de volgq spelers voor: Fred Saark Eric van der Pluym, k Maassen en Loek Klippel. rg Bij de dames zal Ada de L|el niet alleen moeten afrektpc met de steeds sterker wonF*1 de zusjes Angelique en Mat ta Peters, maar ook met iLf kampioene Ineke Zeevels ven, die op het allerlaatste^ ment heeft besloten haar F' tersportvakantie op te sq. ven ten gunste van het 1 pioenschap. BRUSSEL De sport- commissie van de Belgi sche voetbalbond heeft Anderlecht twee punten in mindering gebracht. De commissie wijzigde de uit slag van de competitie wedstrijd SK Tongeren- Anderlecht (0-2) in een reglementaire zege van 5- 0 voor de thuisclub. Om dat Anderlecht in dat duel vier in plaats van drie buitenlanders (Wim Hof- kens werd nog niet als 'Belg' erkend), zoals de reglementen voorschrij ven, had opgesteld. Door deze puntenvermindering deelt Anderlecht na 17 speeldagen de koppositie in de hoogste afdeling met AA Gent. Spanje Het Spaanse nationale elftal heeft gisteravond voor 40.000 toeschouwers in Valencia de oefenwedstrijd tegen België met 2-0 gewonnen. Satrustegui scoorde zeven minuten na het begin en drie minuten voor het einde. De uitslag was dui delijk geflatteerd. Spanje speelde angstig, trok zich re gelmatig massaal terug, maar de Belgen zagen geen kans de verdedigende stellingen te doorbreken. In Haskovo won Bulgarije met 5-2 van Portugal. De Bulgaar se doelpunten kwamen op naam van Zdravkov (2), Mla- denov, Yonchev en de Portu gees Dito, die in eigen doel schoot. Voor Portugal maakte Oliveira beide treffers. Chelsea Supporters van de Engelse tweede divisieclub Chelsea mogen de dit seizoen resteren de uitwedstrijden van hun fa voriete ploeg niet bezoeken. Dit heeft de Engelse voetbal bond gisteren besloten naar aanleiding van relletjes, die vorige maand plaats vonden na een uitwedstrijd van Chel sea bij Derby County. Boven dien moet Chelsea iedere gast heer een bedrag van 4500 gul den betalen. Braunschweig op eigen terrein met 4-1 van Eintracht Frankfurt. Bruns, Pahl, Worm en Grobe zorgden voor de doelpunten van de thuisclub, Neuberger scoorde tegen. Loggie David Loggie is gisteren in het Rotterdamse Dijkzigt-zieken- huis aan zijn neus geopereerd. De Engelse topscorer van Sparta brak onlangs zijn neus in de uitwedstrijd tegen Haar lem op drie plaatsen. Na de winterstop zal Loggie weer be schikbaar zijn voor de ploeg van trainer Barry Hughes. Gosens Rinus Gosens gaat als scout werken bij PSV. De 62-jarige trainer had dit seizoen nog geen werk, nadat FC Den Bosch het contract van de oe- fenmeester niet verlengde.. Gosens werd bij FC Den Bosch weggestuurd na teleurstellen de resultaten aan het begin van het vorig seizoen. Gosens gaat op free-lance basis naar talent speuren voor PSV, waar oud-NEC-trainer Leen Looyen hetzelfde werk doet. ZANDVOORT De ka lender voor het formule 1-seizoen 1982 omvat ze ventien wedstrijden. Dit betekent dat de kans dat op het circuit van Zand voort een race om de Gro te Prijs van Nederland zal worden gehouden zeer ge ring is. Perschef Dirk Buwalda van de Cenav put nog wat hoop uit de moeilijkheden waarmee de or ganisatoren van de wedstrijd in Detroit kampen. „De verze- keringsvoorwaarden die cou reurs en constructeurs stellen zijn daar zo hoog, dat men overweegt deze race te schrap pen", aldus Buwalda. Morgen wordt in Parijs de definitieve kalender bepaald. Na Alan Jones en Carlos temann trekt ook oud-wei kampioen Mario Andrettii terug uit de formule 1-rai De 41-jarige Amerikaan klaarde in zijn woonplaats 0( zareth het reizen moe te k „Steeds de Atlantische Oei over wordt me te veel", a de autocoureur die in 1978 Lotus de wereldtitel vera de. Mario Andretti, die hel gelopen seizoen bij Alfa meo slechts drie WK-pui scoorde, concentreert zich 1982 op de strijd om het A rikaans Indy-kampioensch Promotiekansen tafeltennisteam zijn tot nul gereduceerd FABORG De kansen van het Nederlands tafeltennis team op promotie naar de su perliga zijn door de nederlaag (5-2) tegen Denemarken gis teravond vrijwel tot nul gere duceerd. Na vier speeldagen gaat de strijd voorlopig tusseni Denemarken, Finland en de Sovjet-Unie. Nederland neemt een bescheiden plaats in de middenmoot in. Het Nederlands team trad ge handicapt aan. De sterkste speler, René Hijne, was afwe zig door schoolverplichtingen. In zijn plaats trad Ron van Spanje, die aanvankelijk uit sluitend in de dubbelspelen zou uitkomen, aan. Op de keu ze van Ron van Spanje kwam veel kritiek. Hij behoorde af gelopen zondag niet tot de tien finalisten voor de nationale bekerstrijd en had ook in de competitie weinig aanspreken de resultaten behaald. Bonds coach Milan Stencel gaf Van Spanje evenwel het voordeel van de twijfel en gokte ver keerd: hij verloor alles. De gedetailleerde uitslagen zijn: Pedersen-Van Spanje 21-15, 21-19; Hartholm-Gootzen 21-15; 23-21; Lar- sen-Vriesekoop 21-19, 12-21, 9-21; Pe- dereen/Hansen-Van Spanje/Gootzen 21-14. 24-22; Pedereen/Lanen-Van Spanje/Vriesekoop 21-18, 12-21, 21- 12; Pedersen-Gootzen 13-21, 21-14. 17-21; Kartholm-Van Spanje 21-13, 21-7. Sportwereld BERGEN OP ZOOM De zaalhandbalheren van Van Eijmeren Verwarming Hermes wonnen een inhaalduel voor de nationale bekerstrijd tegen Fortuna uit Bergen op Zoom met 21-13. AMSTERDAM Na twee ne derlagen heeft Heerenveen de eerste overwinning in de ijs- hockey-competitie op Amster dam geboekt. In de Jaap Eden-hal wonnen de Friezen gisteravond met 6-4. Beide ploegen hadden zich al ge plaatst voor de play-offs. BLEISWIJK Rueben Crou- wel heeft de eerste nationale langlauf-wedstrijd van dit sei zoen gewonnen. Bij de dames ging de zege naar Gea Sonne- veld. Snelste veteraan was Cor Muller. VUGHT Ubbink/Orion, tot dan toe de enige ongeslagen ploeg, leed gisteravond in de eredivisie volleybal heren de eerste nederlaag. De Doetin- chemmers waren in Vught kansloos tegen titelverdediger Verbunt/VVC: 3-0 via de set standen 15-13, 15-8, 15-8. Hier door hebben nu zowel Orion. WC als ook Starlift/Voorburg twee verliespunten. Zuid-Korea De nationale teams (dames en heren) van Zuid-Korea vor men de voornaamste trekpleis ters van het negende interna tionale volleybaltoernooi de vereniging Dynamo, van 27 tot en met 29 decei in de Apeldoornse spoi Mheenpark wordt gehoudi Het deelnemersveld volgt: Heren: Zuid-Korea, E® Tsiecho-Slowakije, Egypte, nière Sports (Frankrijk), cadonna Asti (Italië), K« mét (Hongarije), Paderl (West-Duitsland) en Dyn (Apeldoorn). Dames: Zuid-Korea, M Duitsland, België. Tungs (Hongarije), Clamart (Fri rijk), FBTO/DVC (Dokk Sudosa/SFC (Assen) en D mo (Apeldoorn). DEN HAAG De bas ketbalheren van Rucanor Tristars/Delft heeft gis teravond in de eredivisie met 79-69 gewonnen bij Frisol/Rowic. Bij de rust was de stand in deze rom melige wedstrijd te Dord recht nog gelijk: 40-40. Na de hervatting liet thuisclub Rowic het aanvallend echter volledig afweten. Delft, met Toon van Helfteren in de eer ste helft als toonaangevend schutter, profiteerde en sloot de uitwedstrijd tenslotte met tien punten verschil af. Wel moest Delft constateren dat zo wel Lace Strong (na een bot sing met Hans Heideman) en Ricky Lewis (in aanraking ge komen met de elleboog van Paul van Solm) een hoofdbles sure opliepen. Zaterdag, in de belangrijke wedstrijd tegen Parker/Leiden, wordt hun meespelen overigens wel ver wacht. Scores Delft Toon van Helfteren 22, Lace Strong 16. Rob Zeilstra 12. Rick Lewis 11. Jan Sikking 6. Ruud Geel hoed 4, Billy Taylor 4, Peter Kop 4. Overige uitslagen: Heren, eredivisie: Landlust-Amstel- veen 69-92; Donar-Haaksbergen 109- 94. Dames, eredivisie: Rotterdam Zuid-BOB 60-46; Flash-Groene Uilen 73-36. WOERDEN De KNWU heeft Gé Peters aangewezen als begeleider van de Neder landse profploeg bij het wereldkampioenschap wiel rennen op de weg voor 5 sep tember 1982. Peter Post zal hierbij als adviseur optreden. SENDAI De Japanse bok ser Katsuo Tokasniki is de nieuwe wereldkampioen in het papiergewicht (WBA-ver- sie). Titelhouder Kim Hwan Jim uit Zuid-Korea werd op punten verslagen. NICE De Zuidfranse bad plaats Nice heeft zich kandi daat gesteld voor de organisa tie van zowel de Olympische Winter- als Zomerspelen in 1992. (Van onze verslaggever) ENSCHEDE Martin Jol heeft deze week zijn vroe gere ploeggenoten van FC Twente persoonlijk kun nen vertellen dat het hem bij West Bromwich Albion uitstekend bevalt De voormalige Hagenaar had tijd voor een wat langer bezoek aan Nederland, omdat zijn nieuwe werk gever hem momenteel als gevolg van een schorsing toch twee wedstrijden niet kan opstellen. De straf werd hem door de tucht- commissie van de Engelse voetbalbond opgelegd om dat Jol in de tien wedstrij den, die hij tot nu toe voor West Bromwich Albion afwerkte, liefst vijfmaal door de scheidsrechter werd genoteerd. Alle overtredingen van Jol werden met het hoogst mogelijke strafpuntenaan- tal van vier .gehonoreerd' en Jol kwam daarmee precies aan het totaal van twintig. En dat is exact de score, de nodig is om de FA tot sancties te laten overgaan. Hieruit zou kunnen worden afgeleid dat Martin Jol in kor te tijd een naam als schopper heeft opgebouwd, maar vol gens hemzelf is dat pertinent niet het geval. Jol: „Een boe king in Engeland is veel min der ernstig dan een gele kaart in Nederland. Hoewel ik moet zeggen dat ik het eerst ook wel wat snel vond gaan. Ik heb zelfs met manager Ron Allen over mijn speelstijl gesproken, of het misschien allemaal toch wat rustiger zou moeten. Maar dat vond hij helemaal niet no dig. Weet je, ergens vinden ze het in Engeland nog leuk ook dat er nu eens een Nederland se voetballer komt spelen die het niet alleen maar van zijn techniek hoeft te hebben. Ik snap eerlijk gezegd ook niet waarom dat idee over de Ne derlandse voetballer altijd be staan heeft. Alsof we in 1974 en 1978 bij de eindronden van het WK niet hebben lopen bikkelen". Moeite met het voorlopig toe kijken heeft Martin Jol deson danks niet. „Op zich vind ik het systeem in Engeland na melijk veel beter dan in Ne derland. In Engeland krijg je voor het wegtrappen van de bal bijvoorbeeld maar één strafpunt, dus het kan best zijn dat je acht of tien boekingen hebt zonder dat je wordt ge schorst. In Nederland ben je hoe dan ook aan de beurt als je driemaal geel hebt gezien, voor welke kinderachtige din gen het ook geweest is". Entourage Het Engelse voetbal biedt vol gens Martin Jol echter meer voordelen. „Die hele entoura ge alleen al. Voor een goede Êass staan de mensen op de ank en als je het in een uit wedstrijd waagt tegen iemand een overtreding te begaan, krijg je gelijk een heel stadion op je nek. En dat is ook zo aar dig, je speelt elke wedstrijd weer voor zoveel mensen die je in Nederland alleen maar bii elkaar ziet als er bijvoorbeeld een bekerfinale wordt ge speeld. Bovendien vind ik het voetbal in Engeland zeker niet slechter dan in Nederland. Technisch en taktisch kan het de vergelijking wel doorstaan en om te zien is het gewoon veel leuker. Wees eerlijk, met Ajax en een enkele uitschieter bij AZ '67 en PSV heb je het in Nederland toch wel gehad? Nee, ik heb nu zowel in West- Duitsland, Nederland als En geland gespeeld en dan zeg ik dat het in Nederland in verge lijking met West-Duitsland ze ker minder is en in verhou ding tot Engeland veel minder spectaculair Martin Jol, die eind vorig sei zoen op de nominatie stond te worden geruild met Carlo de Leeuw van Feyenoord, heeft het prima naar de zin bij WBA en zoals het er nu voor staat, zal hij zijn contract van twee ëneenhalf jaar met plezier uit dienen. Ook met de resultaten van zijn huidige werkgever mag Martin Jol best tevreden zijn. West Bromwich Albion vertoefde bij zijn komst ergens onderaan de ranglijst Terwijl zijn vroegere club, FC Twente, na zijn vertrek steeds verder afgleed, klom WBA langzaam maar zeker op de ladder. Balans Martin Jol: „Ik ben de defen sieve man op het middenveld en het loopt voortreffelijk. Niet omdat ik er bij gekomen ben, maar omdat de balans op het middenveld nu aanwezig is. Naast me staan namelijk een paar hele goede spelers die het spel opbouwen. Ik hoef niet zoals bij FC Twente, de bal te veroveren om dan ook nog eens ongeveer als spelver deler op te treden. Ja, het be valt me goed, we hebben bo vendien een knappe ploeg. Neem alleen onze spits, Cyril Regis maar. het is onvoorstel baar wat die allemaal kan. Niet voor niets heeft hij Saint-Etienne een aanbod zeven miljoen gehad om i te komen spelen. Gelul voor ons wil hij niet weg. zorgt namelijk ook voor familie die in Birmingl woont". Een nadeeltje voor Martin zou kunnen zijn dat hij zijn vertrek naar Engel mogelijk minder aandacht trekken bij bondscoach V Rijvers. Al te zwaar tilt middenvelder daaraan ec niet. Al wil hij wel kwijt: wordt nu enorm over geze dat er jongeren in Oranie n ten komen. Flauwekul. het Nederlands elftal moet vers gewoon de beste mei van het moment kiezen, als daar toevallig Krol of bijzitten. Een nationale p moet toch zo sterk moge zijn? Dan ga je toch niet zc goureus voor de jeugd kie Straks krijg je een situatie het Nederlands elftal nog r der is dan bijvoorbeeld A Dat zou toch onzin zijn?"

Leidse Courant | 1981 | | pagina 18