yrië rekent op merikaanse steun n Veiligheidsraad lleen succes Pools leger an ingrijpen voorkomen Grote schilders hebben bijna allemaal getekend Brand in fabriek voor kernafval Zweeds havenstadje vluchtoord voor Polen ITENLAND Doodstraf voor aanslagpleger Antwerpen Griekenland erkent PLO PRINS PHILIP BROKKENMAKER Noodlanding OORZAAK NOG ONOPGEHELDERD (ISKOU: NEDERLANDSE FIGUURSTUDIES UIT DE 17e EEUW ^is roept op tot oog in Polen LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 DECEMBER 1981 PAGINA 15 T TREEDT OP EN RADICALEN EN De Engelse Labourlei- j chael Foot heeft gisteren de ekregen van zijn partij om ac- indernemen tegen wat wordt ,d linkse extremisten in de -lederen. Het nationale be itelde zich achter de oproep >ot tot een onderzoek naar de jstische groepering binnen La- Iet bestuur ondersteunde ook en zeer kleine meerderheid ifwijzing van een linkse mili- i Labour-kandidaat in de kies- Bermondsey in Londen. Een er betekent een gevoelig ver- or de uiterst linkse voorman Jenn, die onlangs ternauwer- roor het ondervoorzitterschap partij werd verslagen. De wereldbe roemde zwarte Britse taxi (rechts) gaat in de komende jaren vervan gen worden. Links de vrij wel zekere op volger, een van de Range Rover afgeleid model. Naar verwachting wordt in 1984 met de ver vanging be gonnen. ANTWERPEN Nasser Al Ssaied, de jonge Arabier die in juli 1980 een aanslag pleegde op een groep joodse kinderen in Antwerpen, is door de rechtbank van Antwerpen ter dood veroordeeld. Bij de aanslag kwam een kind om het leven, terwijl er negentien gewond raakten. Al Ssaied bekende tijdesn hyet proces dat maandag voor het assisenhof in Antwerpen was begonnen, dat hij de aanslag had ge pleegd. Hij beschouwde de aanslag als een po litieke daad. Naar eigen zeggen is de Arabier lid van een groep die zich heeft afgescheiden van de Palestijnse terreurorganisatie El Fa tah. De doodstraf is na de oorlog overigens nog nooit ten uitvoer gelegd. In de regel wordt ze omgezet in levenslang. ATHENE De Griekse regering heeft het contact- en informatiebu reau van de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO in Athene diploma tieke status (en dus onschendbaar heid) verleend. Dit heeft PLO-leider Jasser Arafat meegedeeld aan het eind van zijn bezoek aan Grieken land. Irv een officiële mededeling van de Griekse regering staat dat de PLO een fundamentele rol speelt in een regeling van het Midden-Oos- tenvraagstuk. Griekenland erkent de bevrijdingsorganisatie als de eni ge wettige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. Arafat noemde het besluit van Griekenland een „historische beslissing". LONDEN Kringen rond de Britse koninklijke familie beginnen zich zor gen te maken over prins Philip. Giste ren vond een taxichauffeur, wiens wagen was beschadigd, een briefje on der de ruitenwisser. Of hij even contact wilde opnemen met Buckingham Palace. Hoewel hij een grap vermoedde belde de chauf feur het koninklijk paleis, waar hij te horen kreeg dat prins Philip voor de schade verantwoordelijk was. Een paar weken terug ging de prins ook al in de fout. Toen vloog hij met een van de koninklijke vliegtuigen bijna tegen een Jumbo met tweehonderd pasa- giers aan boord. I SfORK De Syrische iadeur bij de Verenigde J heeft gisteren ver- dat de eis van zijn land, aël de /inlijving van de oogte terugdraait, „in lewoordingen is gesteld bedoeling heeft in de eidsraad de steun te van de Verenigde Sta- sadeur El-Fittal stelde at de regering-Reagan 1 haar bezorgdheid itgedrukt over de Israë- annexatie. „Deze be- eid moet in daden om- worden", zo zei hij. caanse regeringsfunc- ssen hebben er al op ge- dat het mogelijk is, dat zich aansluiten bij de 14 leden van de Veilig- aad in een unanieme re- waarin de Isra'elische ordt veroordeeld en nie- rklaard. In de Syrische ■p-resolutie wordt geëist dat Israël binnen een week de annexatie ongedaan maakt. Vanmiddag is de Veiligheids raad opnieuw bijeengekomen en vanavond zal de stemming over de ontwerp-resolutie plaatsvinden. De bewoners van de Golan- hoogte zijn gisteren een drie daagse staking begonnen uit protest tegen de Israëlische in lijving. Scholen en winkels zijn gesloten. Volgens de Israë lische radio wordt op grote schaal gevolg gegeven aan de stakingsoproep. Ook op de be zette westelijke Jordaanoever bleef het gisteren onrustig. Mi litaire autoriteiten hebben de secretaris van een werkne- merscomite op de Westoever, Adnan Idris, gearresteerd. De Israëlische annexatieplan nen hebben de VS danig in verlegenheid gebracht. Vol gens Amerikaanse regerings functionarissen, die anoniem wensten te blijven, zou een „woedende" minister Haig te gen de Israëlische ambassa deur in de VS hebben gezegd, dat Israël de vriendschappelij ke betrekkingen met de VS met voeten heeft getreden. Is raël had de regering-Reagan niet op de hoogte gesteld van de annexatieplannen. Andere functionarissen hebben ge zegd, dat de onverwachte Is raëlische annexatiestap be doeld kan zijn geweest om het vredesproces van Camp David te beëindigen. Offensief Egypte heeft de annexatie van de Golanhoogte wel een schending van de Camp Da- vid-akkoorden genoemd. De Egyptische regering zal een di plomatiek offensief ontkete nen tegen de Israëlische inlij vingsplannen en zal de Syri sche klacht in de Veiligheids raad steunen,» zo heeft de Egyptische minister van bui tenlandse zaken gisteren laten weten. Tot nu toe zijn er alleeen ne gatieve reacties geuit op de Is raëlische annexatieplannen. Na de scherpe kritiek van veel landen op het besluit de Go lanhoogte in te lijven, is de Is raëlische regering gisteren be gonnen met diplomatieke te genmaatregelen. Tegelijkere- tijd was er een opmerkelijk militair machtsvertoon van de Israëlische strijdkrachten. De afgelopen twee dagen zijn on ophoudelijk tanks, artillerie en gepantserde verkenningsvoer tuigen op de Golanhoogte gearriveerd. De Israëlische te levisie besteedde buitenge woon veel aandacht aan deze troepenbewegingen. Dit mili taire machtsvertoon dient waarschijnlijk om Syrië van eventuele acties te weerhou den. Aan Syrische kant zijn geen troepenbewegingen waargenomen. De 34-jarige piloot Robert Fairley van dit tweemotorig vliegtuigje liep slechts lichte verwondingen op toen hij gis teren door een hevige sneeuw storm gedwongen werd zijn toestel aan de grond moest zetten in een straat van het plaatsje Glen Burnie In de staat Maryland in het noor doosten van de VS. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De directie van de verwerkingsfabriek voor ra dio-actief afval Eurochemic in het Belgische Mol, heeft gisteren nadere bijzonderheden bekendgemaakt over de brand die daar eergistermiddag heeft plaatsgehad. Volgens de bedrijfsleiding heeft het incident geen enkele radio-actieve besmetting van de omgeving of van de bestrijders van de brand tot gevolg gehad. Om vooralsnog onopgehelderde redenen kwam dinsdagmiddag in een viertal vaten met een mengsel van middelzwaar radio-ac tief afval en bitumen, een chemische reactie op gang die met grote warmte-ontwikkeling gepaard ging. In de cel waarin de pas gevulde vaten zich bevonden, werd de beginnende brand automatisch door water- en schuiminstallaties geblust. Volgens Eurochemic is door het ongeval de normale dosis ra dio-activiteit in de betrokken afgeschermde ruimte niet ver hoogd. De cel wordt normaliter niet door mensen betreden. Ook dinsdagmiddag is dat niet gebeurd, omdat de brandbestrijding met afstandsbediening geschiedde. De brandweer van Mol is te hulp geroepen voor het geval het bedrijf zelf over onvoldoende schuim zou beschikken. De assistentie bleek niet nodig. De luchtfilters van de cel hebben, zo verklaarde gisteren Euro chemic woordvoerder Drent, perfect gewerkt, zodat geen ra dio-activiteit in de buitenlucht is gekomen. Het personeel van de betrokken afvalverwerkingsinstallatie „heeft aan lagere bestra lingsnormen blootgestaan dan in normale werkomstandigheden is toegestaan". De oorzaak van de op gang gekomen zogenoemde exothermi- sche reactie in de afvalvaten is voor de Eurochemic-ingenieurs nog onduidelijk. Een onderzoek zal klaarheid moeten brengen. De betrokken bitumisatie-techniek wordt al drie jaar toegepast en had nog nooit moeilijkheden opgeleverd. In totaal heeft Eu rochemic met deze methode 8000 vaten radio-actief afval gecon ditioneerd. De vaten worden in bovengrondse koelbakken op het bedrijfsterrein bewaard. t» «I"""' werd gisteren door duizenden in de VS wonende Po- monstreerd tegen de gebeurtenissen In hun vroegere and. Op spandoeken werd premier generaal Jaruzelski een genoemd, die aan de leiband van Moskou loopt. MOSKOU/WASHING TON In Oost en West zijn de reacties op de ge beurtenissen in Polen de afgelopen zesendertig uur aanmerkelijk grimmiger van toon geworden. Op de Russische radio werd on der meer gezegd dat het ingrijpen van het Poolse leger de laatste mogelijk heid is om het land zon der hulp van buitenaf te rug te brengen naar een normale situatie. Tot op heden was van Sovjet-zij de niet zo duidelijk op een eventueel ingrijpen in Po len gespeculeerd. Washington waarschuwde op zijn beurt opnieuw op harde toon tegen een Sovjet-ingrij pen. Besloten werd de bewe gingsvrijheid van Poolse di plomaten in de VS te beper ken. Eergisteren had de Poolse regering Amerikaanse diplomaten in Warschau de zelfde beperking opgelegd. Witte Huis-woordvoerder Speaks waarschuwde giste ren voor de eerste maal rechtstreeks de Poolse rege ring. „Ook het gebruik van geweld door de Poolse rege ring tegen het eigen volk zal uiterst ernstige gevolgen hebben". Het Amerikaanse Congres machtigde de rege ring onmiddellijk een ex port-embargo af te kondigen tegen de Sovjet-Unie en an> dere Oosteuropese landen, als het Warschaupact ingrijpt in Polen. De ontwikkelingen in dit land worden in de Amerikaanse regering ge volgd door een speciale cri sisstaf onder leiding van vice-president Bush. AMSTERDAM In het Rijksmuseum te Amsterdam zijn van 19 december tot 21 februari onder de titel Fi- guurstudies' Nederlandse tekeningen uit de 17e eeuw te zien. Deze tentoonstelling geeft voor het eerst een overzicht van tekeningen van de menselijke figuur, ge maakt door de grote Nederlandse schilders van de Gouden Eeuw. Bij de meer dan 100 tekeningen in de zalen van het Rijkspren tenkabinet zijn er 11 van Rembrandt. Andere bekende meesters Avercamp, Van Ostade, Flinck, Cuyp zijn eveneens goed vertegenwoordigd. Deze grote schilders hebben bijna allemaal zeer veel tekeningen van menselijke figuren gemaakt. Daar is maar een gedeelte van bewaard gebleven. Driehonderd jaar geleden werden de meeste van deze tekeningen niet direct als zelfstandige kunstwerken beschouwd. Ze waren niet bedoeld om het atelier te verlaten, maar werden door de kunstenaars als oefening gemaakt, als on ophoudelijke studie en tevens om een voorraad figuurtekenin gen te hebben die bij het componeren van een schilderij ge bruikt kon worden. Van het gebruik voor schilderijen en pren ten zijn op de tentoonstelling voorbeelden te zien van Van Osta de en van Adriaen van de Velde. I Paus Johannes Pau- heeft gisteren opnieuw voor het afzien van in zijn geboorteland Hij riep op tot een „te er naar het pad van ver ing door middel van de g". De leider van de Ita- communisten, Berlin- heeft gisteren verklaard !t instellen van een mili- istuur in Polen het bank- 'an de heersende klasse itdrukking brengt. De tkelingen in Polen to to dat het communisme, gon met de Russische re in 1917, op een dwaal- geraakt, zo zei hij. De aris-generaal van de se Communistische Par- ïtiago Carrillo, heeft gis- in Madrid de instelling to Militaire Raad in Po li strijd met de grondbe- van socialisme, sme en leninisme" ge- I. Tot nu toe heeft alleen Sranse Communistische verklaard achter de in- ing van de Militaire in Polen te staan. YSTAD De militaire machtsoverneming in Po len heeft het Zweedse sla perige havenstadje Ystad gemaakt tot een bijenkorf van internationale ver slaggevers, die de passa giers bestormen die met de veerpont uit Polen aankomen. Ystad is ook de havenplaats geworden waar Polen van hun sche pen springen en aan de plaatselijke overheid vra- Een om politiek asiel, ie directeur van de sociale dienst van Ystad, Mats Goet- land, zegt dat hij momenteel „150 procent van mijn tijd" be steedt aan het coördineren van die verzoeken en het onder brengen van de aanvragers. Voorlopig onderdak wordt verschaft in voormalige be jaardentehuizen en zomerhuis jes en hotels. In bejaardenhuis „Loederub" zitten nu 23 Pool se vluchtelingen. De eersten die er ondergebracht werden waren drie Polen die Zweden een maand voor de machtso verneming binnengesmokkeld waren. Jan Zdzislawl en Ma rian waren verstopt meegeno men door de bestuurder van een Zweedse truck. Jan, lid van Solidariteit, ver telde dat hij was gevlucht uit vrees en getreiter van de kant van de overheid. „Ik was bang dat ik uiteindelijk in de gevan genis zou belanden", zei de 39- jarige ijzergieter uit het zuiden van Polen. Jan, die aan één stuk door een sigaret vast houdt in zijn vereelte handen, wil in Zweden blijven en er wachten op zijn vrouw en twee kinderen. Zijn metgezel len, beiden achter in de twin tig, hopen naar Canada te kunnen gaan. Volgens het gemeentebestuur van Ystad wordt Polen die in Ystad de vrijheid kiezen, wei nig in de weg gelegd. De be manningsleden van Poolse schepen mogen nog steeds van boord om in Ystad even vaste grond onder de voeten te heb ben en inkopen te doen. Giste ren nog besloten drie zeelie den niet van dat verlof naar hun schip terug te keren. De woordvoerder van deze drie, een 35-jarige scheepsmonteur uit Swinoujscie, vertelde dat men eieren voor zijn geld ge kozen had nadat men van pas sagiers had gehoord dat in Gdansk gestaakt en geschoten werd. Ondanks het vluchtelingen probleem zegt de agent van de Poolse veerpontmaatschappij Pol-Line dat de vaarten ge handhaafd zullen worden. Burgemeester Sten Hagberg van Ystad hoopt dat wat in Polen gebeurt niet zal leiden tot opheffing van de veer dienst „Ystad is aan de ver diensten van winkelende Po len gewend geraakt", zei hty. Rembrandts oude man Van Rembrandt weten we dat hij in zijn Leidse periode een hele serie tekeningen maakte van een oude man. Enkele daarvan zijn aanwijsbaar als bijbelse figuur gebruikt en toe gepast in schilderijen of etsen. Zo'n serie diende dus om in het algemeen de weergave van een bijbelse figuur voor te be reiden. Een van de mooiste te keningen uit deze serie is op de tentoonstelling aanwezig. Ook zijn er tekeningen bekend die de meesters hun leerlingen als voorbeeld voorlegden.-Op de tentoonstelling is er bij voorbeeld een tekening van Caspar Netscher samen met een copie van een onbeken de leerling. Als inleiding op de tentoon stelling wordt in een aantal vi trines aan de hand van pren ten getoond, hoe kunstenaars in de 17e eeuw leerden teke nen o.a. naar antieke beelden en gipsmodellen en naar le vende modellen. Het tekenen werd uiterst belangrijk gevon den. „De teykenkonst is de waere tuchtmeestres onzer konst, en wie van haere leer ing niet deurweekt is, raekt lichtelijk in het wilde" schreef een leerling van Rembrandt Zelfstandig kunstwerk Naast de studiebladen werden er in de 17e eeuw toch ook te keningen gemaakt die als zelf standige kunstwerken werden gezien en als zodanig werden verhandeld. Voorbeelden hier van zijn de gekleurde water verftekeningen van Hendrik Averkamp, de bekende schil der van wintergezichten waar op het krioelt van figuurtjes. Maar Bega, Van der Cooghen en Dusart zijn géén bekende namen. Het waren echter wèl meester-tekenaars. Hun prach tige figuurtekeningen vaak bedoeld als kleine schilderijtjes vormen misschien wel het meest verrassende deel van de tentoonstelling. In het Rijkspprentenkabinet kan men ook inzicht krijgen in het gebruik van de yele teken materialen: zwart en rood krijt, roet-inkt of bruine inkt, al dan niet gewassen met pen seel, of combinaties van deze middelen. Vaak werd niet op wit, maar op blauw papier ge tekend of op papier dat de te kenaar eerst van een tint voorzag om de gelegenheid te hebben ook met wit krijt te te kenen en zo de plasticiteit te verhogen. Ongeveer de helft van de te keningen komt uit het eigen bezit van het Rijksprentenka binet De overige werden in bruikleen verkregen van voornamelijk Nederlandse verzamelingen. Ook enkele Europese en Amerikaanse ver zamelingen stonden tekenin gen af voor deze unieke ten toonstelling. Boek Aan het onderwerp van de 17e$euwse figuurstudies is Adriaen van de Velde: Portret van echtpaar 2 kinderen en min In landschap. De hier ook afgebeelde tekening van de kunstenaar van de min met het kind ging duide lijk aan dit schilderij vooraf. nog niet eerder zo veel aan dacht besteed. De studie van Peter Schatborn die aan deze tentoonstelling voorafging, is vastgelegd in een boeiend boek van zijn hand. Daarin wordt de functie van het fi guurtekenen in de Gouden Eeuw prachtig geïllustreerd met nog meer materiaal dan de tentoonstelling kan tonen. 20 Tekeningen zijn in kleur afgebeeld. Het boek bevat te vens een catalogus van de ten toonstelling 'Figuurstudies' is een uitgave van de Staatsuitgeverij, 's-Gra- venhage. Tot 21 februari als de tentoonstelling in het Rijks museum sluit is de prijs 37,50, daarna 45.-. Behalve in het Rijksmuseum is het ook in de boekhandel te koop. Er bestaat een Nederlandse en een jjlngelse editie van. Naar Washington De tentoonstelling zal onder de titel 'Dutch Figure Dra wings' in april en mei 1982 te zien zijn in de National Gal lery of Art in Washington. Ze vormt een Nederlandse bijdra ge aan de herdenking van 200 jaar diplomatieke betrekkin gen tussen Nederland en de Verenigde Staten van Ameri ka. In het Tropenmuseum te Amsterdam wordt van 19 de cember tot 18 januari de foto tentoonstelling 'Mensen kijken Verre volken gefotogra feerd 1875-1925' gehouden. Ze omvat historische foto's uit de archieven van het Royal Ant hropological Institute te Lon den en van het Koninklijk In stituut voor de Tropen te Am sterdam.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15