verleenden hulp aan ^eids transport Militairen willen democratisering voortzetten KONVOOI DEELT VOEDSEL UIT DACHT...ALS ZE ONS ER IN LATEN, OMEN WE ER OOK WEL WEER UIT" Mogelijke burgeroorlog in Polen: nachtmerrie voor Witte Huis en Kremlin 'ENLAND - n vraagt Westen miljoen gulden 'ORT Polen heeft banken in het iringend om een voorschot van 868 ulden gevraagd, zo is in bankkringen fort vernomen. Het heeft dat geld no- e rente te kunnen betalen die het nog ge leningen verschuldigd is. Over de nieuwe leningen die voor het eind van noet worden betaald werd niet gespro- iplomatieke kringen in Wenen is ver- omen dat de Sovjet-Unie probeert bij n het Westen een lening van ongeveer rd gulden op te nemen. Van Russische niet bij gezegd waar dat geld voor be- maar maar de zegslieden in Wenen op dat het bedrag aardig overeenkomt chterstallige rente die Polen voor het n het jaar nog aan Westerse banken alen. DONDERDAG 17 DECEMBER 1981 PAGINA 13 Pools leger kan massale opstand niet zelf de baas LONDEN Het Poolse leger heeft hulp van buitenaf nodig om een eventuele massale opstand van het Poolse volk te onderdrukken. Dat is de mening van wes terse defensie-experts. Als het verzet te gen de staat van beleg zich tot in alle hoe ken van het land verspreidt, zal de Sovjet- Unie het Poolse leger, het een na grootste in het Warschaupact, te hulp moeten ko men. Volgens professor Erickson, hoogle raar in de studierichting Defensie van de universiteit van Edinburgh, is bovenge noemde situatie voor de Poolse leiding re den geweest om snel en op grondige wijze op te treden tegen Solidariteit. Als dit op treden er voor het weekeinde niet voor heeft gezorgd dat de rust is weergekeerd, dan zit Polen pas goed in de problemen, aldus Erickson. DEN HAAG De vrachtwagens van de voedselkaravaan naar Polen, die zondag uit Utrecht vertrok, zijn behouden op de verschillende verdeelplaatsen aangeko men en het voedsel wordt op ordelijke wijze afgeladen en verdeeld. De militai ren houden hierbij toezicht. De chauf feurs zelf helpen bij het uitladen. Dat heeft het Nederlandse Rode Kruis ver nomen van het Poolse Rode Kruis. De „Stichting Vriendenhulp Polen" heeft nog geen enkel rechtstreeks bericht uit Polen gekregen. Daardoor is het ook nog niet duidelijk of de negentig Poolse kin deren die voor enige tijd bij Nederlandse gastouders zouden logeren, zaterdag wel zullen komen. (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU Terwijl met harde hand tegen de stakers werd opgetreden, heeft de regerende mili taire raad aan het volk duidelijk willen maken dat de raad wil vasthou den aan het democratise ringsproces. De raad gaf gisteren een verklaring uit die via radio en televi sie werd verspreid. „Een andere weg is er niet voor Polen", zo verklaarde een radiocommentator. Ook werd aan de Oostbloklan den gevraagd voedsel te sturen naar Polen. Het Russische persbureau Tass wees er op dat de eerder gesignaleerde Russische transportvliegtuigen voed sel en noodzakelijke goe deren naar Polen brach ten. In de verklaring van de militairen wordt ver der gesteld dat het niet de bedoeling is van de huidi ge acties de samenleving terug te draaien naar de situatie van voor 1980. In een verdere poging de be volking gunstig te stem men werd verklaard dat de salarissen per 1 januari omhoog zouden gaan. Op grote schaal zijn sinds zon dag partijleden aangehouden na de instelling van de nood toestand Onder de gevangen gezette partijleden bevinden zich ook mensen uit het Cen trale Comité van de commu nistische partij. Een van hen is de voorstander van de harde lijn, Stefan Olszowski, die ver antwoordelijk was voor propa ganda en media. De gezinnen van leden van het Centrale Comité zijn overgebracht naar geheime plaatsen buiten War schau. Op de zetel van de par tij in Warschau waren gisteren slechts een paar klerken aan wezig. De vroegere partijleider van Polen tot augustus 1980, Edwartl Gierek, is naar Mos kou overgebracht voor een „medische behandeling". Informele top De communistische leiders van Oost-Europa komen nog deze week in een spoedzitting bijeen voor informeel beraad. Bij dat overleg zou generaal Jaruzelski naar alle waar schijnlijkheid verstek laten gaan. In het Kremlin vindt al druk overleg plaats over de si tuatie in Polen. Voordat de noodtoestand in Polen werd afgekondigd was Polen al een groot probleem voor het Kremlin, maar nu Ja ruzelski voor- en achterdeur van zijn land op slot heeft ge daan en het leger gebruikt om de sporen van afwijkend ge drag uit te wissen, is Polen voor het Kremlin en zijn bondgenoten een nog groter probleem, zo geloven waarne mers in Moskou. Elke dag die voorbijgaat zonder tastbaar be wijs dat de staat van beleg wat uithaalt, drijft het land verder naar een bloedbad toe. Ondertassen blijkt uit medede lingen uit Parijs dat „commis sarissen" uit de Sovjet-Unie de leiding van de universiteit van Warschau hebben. Er zouden eerder deze week een groot aantal arrestaties zijn verricht onder hoogleraren en studen ten. Grote aantallen politie mensen legden een kordon om het Staczic-paleis in Warschau, de zetel van de academie van wetenschappen. In frappante tegenstelling die de Russische media ten toon spreiden over de ernst van de situatie in Polen, staat de luchthartigheid van de Russi sche partijleider Leonid Brezj- nev. „Voor mij heeft hij er nooit beter uitgezien", vertelde de Amerikaanse industrieel Aimand Hammer (83), die kind aan huis is in het Krem lin sinds de tijd van Lenin en Brezjnev zeer goed kent. Brez- jnev liet het woord Polen in een privégesprek met Ham mer geen enkele keer vallen. Hij zei dat Brezjnev nog steeds hoopt op een ontmoeting aan de top met president reagan, als de ontwapeningsgesprek ken ifi Geneve succes oogsten. LEIDSE COURANT !N „Toen we bij rlaten van West- nd over de radio n dat de noodtoe- n Polen was afge- d hebben we eerst d wat te doen. We ar Polen gegaan om ilp verlenen en ben dan ook beslo- it maar te doen. We in Torun aan- in bleek dat de p niet meer op ons !nd hadden. Ze wa- Iblij. Vooral de me- »nten die we bij ons waren hard nodig, morgen weer een Be naar Polen zouden we geen it aarzelen. Al n we op onze blote i gaan..." aar voldaan, nog maar hebben de twaalf ngers zitting genomen zaaltje van het Leidse isch ziekenhuis, al- ftiun grote verrassing It deel van de Neder- fers slechts een korte nodig heeft om als bp het nieuws te dui- evoren hebben de Ichter duidelijk afge- Avat ze wel en wat ze ten zeggen. Op detail- wordt niet ingegaan, worden in het geheel noemd. Alle aspecten n vijf-daagse reis naar lie een volgend trans- _iar enigszins in gevaar brengen, worden ver- De hulp aan Polen lelangrijker geacht dan i uwsgierigheid in het ld. Voorop staat dat ide hulpzendingen ui- j todzakelijk zijn, vooral l situatie", zoals burge- C. Goekoop het rdt. Een volgend trans- ;iat gepland voor 15 ja- Van de zijde van de '"'■nbassade is reeds alle ;e hulp toegezegd. iuwing htend in alle vroeg- ikken de zes wagens Polen, de passagiers ust van in welke si- Üj zouden terecht ko- Na een gebruikelijke :hting in Helmstedt jden ze zich zondagoch- in de Westduitse grens - orgelaten te worden. - Dorden ze voor het eerst noodtoestand in Polen gekondigd. „De West douanebeambten waar- en ons al, jullie komen in want alle verbindin- t Polen zijn verbroken. Iden wel eens zien wat an waar was, dus zijn rder gereden", vertelt één van de chauffeurs. andeling aan de Oost grens verliep sneller ikelijk het geval is, igens konden na am- irhalf uur de grens Vanwege het benzi- in Polen werden in land de tanks en :ans volgetankt. Ook ;ang bij de Poolse 'erde geeri noemens- problemen op. op de slechte Poolse -gearriveerd kwamen men. Plotseling op- sneeuwbuien, spek- wegen en een fors aan- 'taire voertuigen op de en er de oorzaak van dat Poznan veel later dan ge pland, werd bereikt. „Vooral langs de kant van de weg ston den of lagen veel tanks", ver telt het Leiderdorpse gemeen teraadslid J. Tieken: „Maar er viel op -die gladde wegen ook helemaal niet te rijden met die grote gevaartes". Twijfel of het allemaal wel zou verlopen zoals tevoren gedacht was er niet. „Ik dacht... als ze ons er in laten zullen we er ook wel weer uitkomen", aldus één van de chauffeurs. Om zeven uur kwam het ge zelschap in Poznan aan. Onder politiebegeleiding werd het kleine konvooi naar de grote weg gebracht om daar zijn weg te vervolgen. Avondklok of geen avondklok, de wagens reden door. „Ik geloof dat ze het niet zo ontzettend nauw namen met die avondklok. In de kleine dorpjes waar we doorheen kwamen, stonden ook na tienen nog groepen mensen op straat", aldus Tie ken. Van militaire begeleiding was geen sprake. Tegen twaal ven arriveerde het gezelschap in Torun alwaar men over nachtte in een bijgebouw van het plaatselijk ziekenhuis. Gedeprimeerd De volgende dag konden de goederen, medicijnen, kleren en voedselpaketten worden gelost. Met behulp van mensen van de kerk, Solidariteit en de plaatselijke overheid werden de spullen uitgeladen. Volgens de leden van de expeditie wa ren er geen militairen in uni form bij het uitladen aanwe zig. De mensen van Solidari teit, die bij vorige transporten hadden geholpen, waren ook nu weer aanwezig. De goede ren zouden vandaag over ver schillende organisaties worden verdeeld. „We hebben in de stad hele maal geen militairen gezien, al hebben we natuurlijk maar weinig gelegenheid gehad om rond te kijken. Wel lagen er rondom de stad troepen van het Poolse leger, 's Avonds hebben we ons gewoon aan de» avondklok gehouden, ook al omdat het te koud was om naar buiten te gaan. Het vroor veertien graden. Na tienen waren er ook eigenlijk geen mensen meer op straat", ver teld Aaf Tiems, één van de le den van het dagelijks bestuur van de stichting Regio Leiden helpt Polen. „De sfeer onder de mensen was wel gedepri meerd maar zo is het in Polen altijd geweest. Wel leek de voedselsituatie verergerd. De rijen wachtenden voor de lege winkels waren langer dan ooit tevoren", vult een ander aa Dinsdagochtend vertrok het kleine konvooi weer richting Holland. Een terugreis die al even probleemloos verliep als de heenreis. Wederom was er geen sprake van enige begelei ding en op de wegen ontbra ken de vele militaire voertui gen. Hoewel alles slechts van de weg af kon worden be schouwd leek het dagelijkse leven in Polen zijn normale gang te gaan. Eenmaal in West-Duitsland gekomen kon weer contact met het thuis front worden opgenomen. „De berichten over Polen die we i het Westen hoorden leken veel ernstiger dan het werke lijk was", zegt Aafje Tiems: „Maar nu ik eenmaal thuis ben begin ik me pas beseffen in wat voor een situatie we ons hebben gevonden". NICOTINE 0,4 MG TEER 4 MG „Fascisten" Pantservoertui gen en andere militaire wagens stonden dinsdag middag voor het gebouw van de Poolse Academie voor Weten schappen. Het gebouw was door professoren, stafleden en stu denten bezet en werd door het le ger ontruimd. Toen de bezet ters werden afge voerd riepen om standers „fascis ten" naar de sol daten, maar het kwam niet tot een handgemeen tussen publiek en soldaten. LONDEN In navolging van de ministers van de NAVO-raad hebben ook de ministers van buitenlandse zaken van de EG een kalme, terughoudende verklaring uitgegeven over Polen. Ja na tuurlijk. de situatie is verontrustend, aldus de verklaring, maar de Polen moeten hun eigen moeilijkheden oplossen, hetgeen zo veel wil zeggen als: Sovjet-Unie, handen thuis houden. In de Westerse verklaringen wordt verder gesteld dat de Polen de cri sis moeten oplossen „zonder gebruik van geweld". Het Kremlin op zijn beurt overlaadt het Westen met waarschu wingen om zich niet met de Poolse aangelegenheden te be moeien en probeert tegelijkertijd de indruk te wekken dat het zich niet al te veel zorgen maakt over de noodtoestand in Polen en ervan overtuigd is dat generaal Jaruzelski een „positief" pro gramma heeft om het land door de moeilijke tijden heen te hel pen. Maar achter deze afstandelijke houding en de wederzijdse waar schuwingen zich van directe bemoeienis te onthouden schuilt, zowel in het Oosten als in het Westen, een diepgewortelde angst dat Polen de wereld in de grootste crisis zou kunnen storten sinds de Cubaanse rakettencrisis in 1962. De situatie in Polen is zo broos en onvoorspelbaar dat niemand zelfs maar kan gissen of generaal Jaruzelski het Poolse volk achter zich kan vereni gen. Waarnemers in het buitenland en zelfs diplomaten in War schau die nog steeds openlijk met de buitenwereld kunnen com municeren, kunnen alleen maar gissen naar de omvang van het verzet. Maar vrijwel iedereen is ervan overtuigd dat dit nog steeds een „schijnoorlög" is en dat de echte strijd nog moet be ginnen. Misschien dat het met heel veel geluk nooit zover komt. Maar ook al zijn de Polen moe, hebben ze honger en zijn ze verstoken van contact met elkaar en de buitenwereld, velen vinden dat ze niets meer te verliezen hebben en dat de strijd om hun politieke vrijheid elke prijs waard is. De afkondiging van de noodtoestand in Polen was perfect voor bereid en werd met grote precisie uitgevoerd Maar zelfs gene raal Jaruzelski en zijn militaire raad kunnen de gehoorzaamheid van de bevolking niet afdwingen. De vragen die de machtsheb bers in Warschau uit. de slaap houden, moeten dezelfde zijn als waardoor het Kremlin en het Witte Huis worden gepijnigd. Nationale oplossing Kunnen ze confrontaties voorkomen tussen de strijdkrachten en de militante leden van Solidariteit, die zich hebben ingesloten in fabrieken en scheepswerven? Kunnen ze incidenten, als die zich voordoen, beperkt houden? Zelfs als de 15.000 man sterke partij militie en de 56.000 man sterke binnenlandse defensietroepen trouw blijven aan het militair gezag, zouden ze met te weinigen zijn om een wijdverbreide burgerlijke ongehoorzaamheid de kop in te drukken. Het reguliere leger is weliswaar veel groter 310.000 man maar bestaat voor driekwart uit dienstplichtigen en het valt zeer te betwijfelen of die bereid zouden zijn op mede-Polen te schieten, zelfs als hun wordt verteld dat dat no dig is ter verdediging van de „nationale oplossing" voor Polen Om kort te gaan, kan Polen een burgeroorlog voorkomen En zo niet, kan generaal Jaruzelski de situatie die dan ontstaat aan zonder hulp van de Russische troepen? Dit is de vraag die lei ders in Oost en West nachtmerries bezorgt en die belangrijker is dan de vraag wanneer en hoe de noodtoestand moet worden beëindigd en de dialoog met de Poolse bevolking moet worden hervat. Westerse regeringen zijn ervan overtuigd dat de Russische lei ders er helemaal niets voor voelen Polen binnen te vallen. Zelfs zonder de herhaalde waarschuwingen van het Westen die zowel privé als in het openbaar zijn gedaan, weten de Russen dat Po len niet vergeleken kan worden met Afghanistan. In het geval van Polen zou het Westen geen moment aarzelen om economi sche sancties tegen de Sovjet-Unie in te stellen die hard zouden aankomen. Voorts zouden de onderhandelingen over wapenbe heersing onmiddellijk worden gestaakt en zou het hele in elkaar grijpende web van Oost-West samenwerking dat in de afgelopen tien jaar is opgebouwd, met een klap worden verbroken. Maar een Russische interventie in Polen zou grote gevaren met zich meebrengen, niet alleen voor de Sovjet-Unie, maar ook voor het Westen. Nu al wordt er zware druk op president Rea gan uitgeoefend om een militaire vuist te maken uit protest te gen de afkondiging van de noodtoestand. Die druk zou nog veel groter worden als de Sovjet-Unie tot een invasie zou overgaan. Hier en daar wordt zelfs al gesproken over een „luchtbrug van uit Berlijn" naar een tot op heden nog niet ontdekte „vriendelij ke basis" in Polen. Hoewel militaire strategen zulke ideeën waarschijnlijk nauwelijks serieus zouden nemen, zijn er wel al adviseurs van Reagan die overwegen of er militaire vergeldings acties tegen de Sovjet-Unie zouden kunnen worden uitgevoerd. Cuba is dan een voor de hand liggend doelwit. De Europese le den van de NAVO zijn zich maar al te bewust dat de Amerika nen misschien niet bereid zijn zich te beperken tot economische en politieke sancties tegen de Sovjet-Unie. Voordat de moeilijkheden in Polen begonnen was Joegoslavië voor bijna iedereen het favoriete scenario dat tot een Derde We reldoorlog zou kunnen leiden. Nu wordt de wereld plotseling ge confronteerd met een levensecht scenario in Polen waar alle sei nen op onveilig staan. HELLA PICK THE GUARDIAN Solidariteit- voorzitter Wa lesa is afgelo pen zaterdag, tijdens de ver gadering van Solidariteit in Gdansk, voor de laatste maal in het o- penbaar ge zien. Een Amerikaanse televisieploeg maakte daar opnamen, waarvan deze foto werd ge maakt. Walesa gevangen buiten Warschau ROME De leider van de on afhankelijke vakbond Solida riteit, Lech Walesa, bevindt zich buiten Warschau onder huisarrest. Dit heeft de Ita liaanse minister van buiten landse zaken, Colombo, giste ren gezegd. Colombo haalde berichten aan van de Italiaan se ambassade in de Poolse hoofdstad. Poolse regerings functionarissen vertelden gis teren, dat Walesa als „gast" vertoeft in een officieel ver blijf bij Warschau. Volgens hen zou Walesa „psychologisch gebroken" zijn en regelmatig in huilbuien uitbarsten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13